Prawda

Sobota, 15 sierpnia 2020 - 06:11

« Poprzedni Następny »


Nowe ”Monachium” Europy: Iran


Giulio Meotti 2019-01-16

W listopadzie, zaledwie w kilka dni po tym, jak prezydent Iranu, Hassan Rouhani, nazwał Izrael ”rakową naroślą w regionie” i podczas dochodzeń w sprawie rozmaitych irańskich spisków terrorystycznych na ziemi europejskiej, irańscy przedstawiciele spotkali się w Brukseli z odpowiedzialną za politykę zagraniczną UE Federicą Mogherini, by omówić współpracę nuklearną w ramach niepodpisanego „porozumienia nuklearnego”. Na zdjęciu: Mogherini z Rouhanim w Teheranie 28 lipca 2015 r. (Zdjęcie: EPA/Handout from Iran president's office)
W listopadzie, zaledwie w kilka dni po tym, jak prezydent Iranu, Hassan Rouhani, nazwał Izrael ”rakową naroślą w regionie” i podczas dochodzeń w sprawie rozmaitych irańskich spisków terrorystycznych na ziemi europejskiej, irańscy przedstawiciele spotkali się w Brukseli z odpowiedzialną za politykę zagraniczną UE Federicą Mogherini, by omówić współpracę nuklearną w ramach niepodpisanego „porozumienia nuklearnego”. Na zdjęciu: Mogherini z Rouhanim w Teheranie 28 lipca 2015 r. (Zdjęcie: EPA/Handout from Iran president's office)

Mając wybór między chciwością a wartościami, Europa zbliża się do egzystencjalnego skrzyżowania dróg w sprawie Iranu. Europa zarówno podważa swoją wiarygodność, jak rezygnuje ze swoich zasad.


Dla zachodnich rządów obrona interesów przedsiębiorstw jest rzeczą normalną. Ale zdrada narodu irańskiego, ciemiężonego przez własne władze; kwestionowanie obaw Izraela o aż nadto realne groźby unicestwienia; dążenie do porozumienie, które przyspiesza zdolność Iranu do zdobycia broni jądrowej, bojkotowanie starań administracji USA, by pociągnąć reżim irański do odpowiedzialności za jego czyny – to nie jest normalne. To jest samobójcze.


Przywódcy irańscy od dawna wzywają do zniszczenia Izraela – kraju, obok Arabii Saudyjskiej, najbardziej narażonego, gdyby Iran wszedł w posiadanie broni jądrowej, i doświadczającego nieustannej agresji ze strony tej Islamskiej Republiki. W listopadzie prezydent Iranu, Hassan Rouhani, który został przez media okrzyczany "umiarkowanym", nazwał Izrael "rakową naroślą w regionie". Kilka miesięcy wcześniej najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, tweetował podobne słowa:

"#Izrael jest złośliwą, rakową naroślą w regionie Azji Zachodniej, która musi zostać usunięta i zlikwidowana: to jest możliwe i to się zdarzy”.

Na początku listopada, Hamas, jedno z ramion terroru Iranu, wystrzelił setki rakiet z Gazy na południowy Izrael. Brian Hook, doradca Sekretarza Stanu USA i Specjalny Przedstawiciel ds. Iranu, wyjaśnił:

"Iran dostarcza materialnego wsparcia talibom od co najmniej 2007 roku. Te same rakiety były używane w przeszłości przez Hamas… wzywamy wszystkie kraje, szczególnie Unię Europejską, by zatwierdziły sankcje na pociski rakietowe w Unii Europejskiej, żebyśmy mogli zacząć opanowywać ryzyko regionalnego konfliktu z powodu rozprzestrzeniania rakiet”.

Próba Unii Europejskiej (UE) przekupienia przywódców Iranu do podporządkowania się międzynarodowym normom jest daremna. Kampania terroru prowadzona przez Iran kieruje się nie tylko przeciwko jedynemu demokratycznemu sojusznikowi Zachodu na Bliskim Wschodzie, ale także przeciwko samej Europie. W czerwcu, dzięki Izraelowi, Francja udaremniła irański spisek terrorystyczny, którego celem było spotkanie pod Paryżem Narodowej Rady Oporu Iranu, dokąd przybyły setki osób z Europy, Ameryki Północnej i reszty świata. W Holandii działacz polityczny, który prowadził kampanię na rzecz niepodległego państwa arabskiego w regionie Ahwaz Iranu, został zastrzelony w listopadzie 2017 r. W październiku 2018 r. duńscy funkcjonariusze aresztowali człowieka o podwójnym obywatelstwie irańskim i norweskim za spiskowanie w celu zabicia irańskich dysydentów, którzy żyją w Danii. W następstwie tego udaremnionego spisku ”Wall Street Journal” komentował:

"Kiedy irańskie bojówki sadowią się na całym kontynencie, Unia Europejska okazuje fundamentalny brak powagi w sprawie kraju niezainteresowanego rozróżnieniami między bombami, pociskami rakietowymi i zabójstwami”.  

Europa ma najwyraźniej krótką pamięć. W latach 1980. i 1990. agenci irańscy zajmowali się zabijaniem postaci z irańskiej opozycji we Francji, Szwecji, Szwajcarii i w Niemczech. W 1997 r. niemiecki sąd orzekł, że najwyższe szczeble "politycznego kierownictwa" Iranu wydały rozkaz zabicia irańskich dysydentów w restauracji Mykonos w Berlinie. Ostatniego premiera Szacha Iranu, Szapura Bachtijara, znaleziono zasztyletowanego przed jego domem w pod Paryżem. Hamida Abutalebiego, wysokiego rangą dyplomatę, który był ambasadorem Iranu w Australii, UE, Belgii i Włoszech, oskarżono o nadzorowanie zabicia w 1993 r. w Rzymie irańskiego dysydenta Mohammada Hossein Naghdiego. Kiedy sekretarz stanu USA Mike Pompeo oskarżył Iran o prowadzenie "operacji zabójstw" w Europie, Teheran jedynie wznowił śmiertelną i skuteczną kampanię terroru.


Niedawna fala irańskiego terroru w Europie zaczęła się w 2012 r. śmiercionośnym zamachem bombowym na izraelską wycieczkę w Bułgarii, w którym zginęło pięcioro turystów. Hezbollah, libańskie ramię terrorystyczne Iranu, był zamieszany w ten zamach, a Izrael oskarżył Iran o wydanie rozkazu dokonania tego zamachu. Wysoki rangą funkcjonariusz amerykański ujawnił, że wskazówki dla tej komórki terrorystycznej Hezbollah otrzymał z Iranu.  


Nathan A. Sales, koordynator ds. terroryzmu departamentu stanu USA, ujawnił niedawno całkowitą sumę, jaką Iran wydaje na finansowanie terroryzmu:  

"Może być w to trudno uwierzyć, ale Iran dostarcza samemu tylko Hezbollahowi około 700 milionów dolarów rocznie. Kolejne 100 milionów daje rozmaitym palestyńskim grupom terrorystycznym. Kiedy dorzuci się pieniądze dostarczane innym terrorystom, całość dochodzi do miliarda dolarów… Zatrzymajmy się, bo zasługuje to na powtórzenie: reżim irański wydaje niemal miliard dolarów rocznie tylko na wsparcie dla terroryzmu”.

Jak można wytłumaczyć milczenie i słabość Europy w obliczu tego zagrożenia terrorystycznego? Według rządu brytyjskiego handel UE z Iranem w 2016 r. wynosił około 8 miliardów dolarów i oczekuje się, że „powiększy się czterokrotnie do 2018 r.". Handel Iranu z Wielką Brytanią (poza handlem ropą naftową) w roku do 20 marca 2018 wynosił 1,15 miliarda dolarów – 154% więcej niż w roku poprzednim. Rząd brytyjski zobowiązał się także do rozszerzenia powiązań gospodarczych z Iranem. W handlu Francji i Iranem był osłupiający wzrost o 112% w miesiącach styczeń-październik 2017 r. w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. W 2017 r. rozmiar handlu między Niemcami a Iranem wzrósł o 17%. Europa chce części gospodarki Iranu; błaga o to.


W jeden zaledwie dzień po ”rakowym” przemówieniu Rohaniego, kiedy wszystkie te irańskie spiski na ziemi Europy już były przedmiotem śledztw, irańscy przedstawiciele spotkali się z najwyższymi przedstawicielami UE w Brukseli, by omówić nuklearną współpracę w ramach niepodpisanego "porozumienia nuklearnego". Po rozmowach, odpowiedzialna za politykę zagraniczną UE Federica Mogherini powiedziała: "Również oni wyrazili pełne zdecydowanie zachowania porozumienia nuklearnego jako kwestię respektowania międzynarodowych porozumień i kluczowy filar europejskiego i regionalnego bezpieczeństwa”. Iran podziękował Europie za podjęcie "praktycznych kroków" do zabezpieczenia porozumienia. Wcześniej komisarz ds. energii, Arias Canete powiedział, że porozumienie jest "kluczowe dla bezpieczeństwa Europy, regionu i całego świata”. Niestety, prawdą jest odwrotność tego: obłaskawianie Iranu jest katastrofalne dla bezpieczeństwa Europy i Bliskiego Wschodu.


Ugłaskiwanie Iranu przez Europę jest wyrazem słabości i chciwości.


Dwustronny handel UE z Iranem wzrósł z 13,7 miliardów euro w 2016 roku do 21 miliardów euro w 2017 roku. To jest najprawdopodobniej powód, dla którego UE planuje stworzenie "specjalnej" firmy finansowej, by udaremnić nowe sankcje prezydenta Trumpa na Iran i pomóc Teheranowi w dalszej sprzedaży ropy naftowej do UE.  


”Wall Street Journal” donosił, że Francja i Niemcy są na czele starań o obejście irańskich sankcji. Dziennikarz Benjamin Weinthal pisał niedawno:

"Niemcy eksportowały towary wartości 3,42 miliarda dolarów do Iranu w 2017 r. Ekonomiści powiedzieli wkrótce po osiągnięciu porozumienia nuklearnego w 2015 r., że niemiecko-irański handel może wkrótce przekroczyć 10 miliardów dolarów rocznie. W przybliżeniu 120 firm niemieckich działa w Republice Islamskiej i 10 tysięcy niemieckich przedsiębiorstw prowadzi handel z Iranem”.  

Należy zauważyć, że rząd niemiecki nie tylko odrzucił sankcje USA, ale – jako sposób ”ułatwienia niemieckiego handlu z Iranem” -  dostarcza państwowych gwarancji kredytowych niemieckim firmom, które prowadzą interesy z Islamską Republiką. Od 2016 r. niemiecki rząd dostarczył niemieckim firmom niemal miliard euro w eksportowych kredytach gwarancyjnych, „by chronić ich działalność w Iranie przed wysokim ryzykiem jego rynków”.  Mimo sankcji USA Europa jest nadal głównym celem dla irańskiego transportu lotniczego. W tydzień po narzuceniu nowych sankcji przez USA, włącznie z zakazem przyjmowani a samolotów irańskich linii lotniczych, Iran Air latał do Paryża, Londynu i Hamburga.


Ślepota Europy na naturę irańskiego reżimu doprowadziła parlament Włoch do otwarcia drzwi dla delegacji Instytutu Badań Politycznych i Międzynarodowych z Teheranu. To jest ta sama organizacja, która w 2006 r. zorganizowała niesławną konferencję, na której zaprzeczano Holocaustowi. "Izrael odgrywa destrukcyjną rolę w regionie. Izrael jest krajem, który okupuje Palestynę i chce utrzymać swoje istnienie wojnami, Izrael jest fałszerstwem” oświadczył irański dyplomata, Alireza Bigdeli, Komisji Spraw Zagranicznych włoskiego parlamentu. Duże europejskie mocarstwo nie tylko handluje irańską ropą – wybiela także antysemicką propagandę Iranu.  


Według
 brytyjskiej publicystki Melanie Phillips:

"Gorliwość Europejczyków do kontynuowania handlu z Iranem jest obrzydliwa. Stany Zjednoczone określają Iran jako jednego z głównych państw sponsorujących terroryzm. Ten reżim jest w stanie wypowiedzianej przez siebie wojny Zachodowi, od kiedy przejął władzę w 1979 roku. Systematycznie zaprzecza Holocaustowi i powtarza swój zamiar wymazania Izraela z mapy… Handel z Iranem powinien więc po prostu być nieakceptowalny. Niemniej Europejczycy wytężają się jak mogą, by robić to nadal”.     

Były minister spraw zagranicznych Niemiec, Sigmar Gabriel, pojechał niedawno do Teheranu z niemiecką delegacją ekonomiczną. Według gazety „Bild”, Gabriel spotkał przewodniczącego parlamentu Alego Laridżaniego (który powiedział, że kwestia rzeczywistego zajścia Holocaustu jest "otwartym pytaniem") i Hosseina Amir-Abdollahiana, który zawiaduje wsparciem dla różnych grup terrorystycznych na Bliskim Wschodzie. Nowy minister spraw zagranicznych, Heiko Maas, powiedział niedawno, że istnieje "silna jedność" z Iranem w sprawie minimalizowania wpływu sankcji USA.  


Wydaje się, że Europa wybrała Iran przed własnymi wartościami i przed swoim sojuszem transatlantyckim. Josef Schuster, przewodniczący Centralnej Rady Niemieckich Żydów potępił hipokryzje Niemiec:

"Wydaje się paradoksalne, że Niemcy – jako kraj, o którym mówi się, że nauczył się ze swej straszliwej przeszłości i który jest mocno oddany walce z antysemityzmem – jest jednym z najsilniejszych partnerów gospodarczych reżimu, który jawnie zaprzecza Holocaustowi i codziennie łamie prawa człowieka”.

Europa, w której antysemityzm szerzy się znowu według nowego sondażu CNN, nie widzi żadnego problemu w obłaskawianiu kraju takiego jak Iran, który regularnie wzywa do zniszczenia izraelskich Żydów i zaprzecza Holocaustowi.


Chciwość UE może czasem bywać żenująca, jak kiedy odpowiedzialna za politykę zagraniczną UE Federica Mogherini, ubrana w hidżab, pozowała do selfie w irańskim parlamencie. Albo kiedy szwedzka minister handlu, Ann Linde, przewodziła delegacji swojego kraju do Iranu i wszystkie kobiety nosiły chusty na głowach. Kiedy Irańczycy wyszli na ulice, by protestować przeciwko swojemu reżimowi, Mogherini, według Eli Lake’a z Bloomberg "milczała w sprawie ludowego powstania w Iranie”.

"Czekała sześć dni zanim powiedziała cokolwiek o irańskich demonstracjach. Kiedy wreszcie coś powiedziała, była to mieszanka przypochlebiania się i neutralności. 'W duchu otwarcia i szacunku, jakie są u korzeni naszych stosunków – powiedziała – oczekujemy, że wszyscy, których to dotyczy, powstrzymają się od przemocy i zagwarantują wolność wyrazu’”.

Jest to wyjątkowy przykład moralnej krótkowzroczności.


W 1938 r. przywódcy Francji i Wielkiej Brytanii podpisali porozumienie w Monachium z Hitlerem i Mussolinim. Brytyjski premier Neville Chamberlain okrzyczał to porozumienie jako to, co przynosi "pokój w naszych czasach". Słabe i ślepe rządy w Europie ufały przywódcom nazistów, którzy już planowali nie tylko inwazję swoich sąsiadów, ale także  Holocaust. Obłaskawianie przez Europę, zamiast prowadzić do pokoju, doprowadziło do wojny światowej i przejęcia przez Hitlera większości Europy. W 2018 r. przywódcy Europy znowu igrają z bezpieczeństwem własnych obywateli, jak również z bezpieczeństwem swoich sojuszników na Bliskim Wschodzie, szczególnie Izraela. Dzisiejsze krótkowzroczne starania Europy, by obłaskawić Teheran za zyski, jest po prostu powtórzeniem jej poddania się w 1938 roku.  


Europe’s New ”Munich”: Iran

Gatestone Institute, 3 stycznia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaGiulio Meotti 

Włoski publicysta, autor książki „A New Shoah: The Untold Story of Israel’s Victims of Terrorism”.
 

Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujNotatki

Znalezionych 1585 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk