Prawda

Niedziela, 22 wrzesnia 2019 - 22:28

« Poprzedni Następny »


Nowe ”Monachium” Europy: Iran


Giulio Meotti 2019-01-16

W listopadzie, zaledwie w kilka dni po tym, jak prezydent Iranu, Hassan Rouhani, nazwał Izrael ”rakową naroślą w regionie” i podczas dochodzeń w sprawie rozmaitych irańskich spisków terrorystycznych na ziemi europejskiej, irańscy przedstawiciele spotkali się w Brukseli z odpowiedzialną za politykę zagraniczną UE Federicą Mogherini, by omówić współpracę nuklearną w ramach niepodpisanego „porozumienia nuklearnego”. Na zdjęciu: Mogherini z Rouhanim w Teheranie 28 lipca 2015 r. (Zdjęcie: EPA/Handout from Iran president's office)
W listopadzie, zaledwie w kilka dni po tym, jak prezydent Iranu, Hassan Rouhani, nazwał Izrael ”rakową naroślą w regionie” i podczas dochodzeń w sprawie rozmaitych irańskich spisków terrorystycznych na ziemi europejskiej, irańscy przedstawiciele spotkali się w Brukseli z odpowiedzialną za politykę zagraniczną UE Federicą Mogherini, by omówić współpracę nuklearną w ramach niepodpisanego „porozumienia nuklearnego”. Na zdjęciu: Mogherini z Rouhanim w Teheranie 28 lipca 2015 r. (Zdjęcie: EPA/Handout from Iran president's office)

Mając wybór między chciwością a wartościami, Europa zbliża się do egzystencjalnego skrzyżowania dróg w sprawie Iranu. Europa zarówno podważa swoją wiarygodność, jak rezygnuje ze swoich zasad.


Dla zachodnich rządów obrona interesów przedsiębiorstw jest rzeczą normalną. Ale zdrada narodu irańskiego, ciemiężonego przez własne władze; kwestionowanie obaw Izraela o aż nadto realne groźby unicestwienia; dążenie do porozumienie, które przyspiesza zdolność Iranu do zdobycia broni jądrowej, bojkotowanie starań administracji USA, by pociągnąć reżim irański do odpowiedzialności za jego czyny – to nie jest normalne. To jest samobójcze.


Przywódcy irańscy od dawna wzywają do zniszczenia Izraela – kraju, obok Arabii Saudyjskiej, najbardziej narażonego, gdyby Iran wszedł w posiadanie broni jądrowej, i doświadczającego nieustannej agresji ze strony tej Islamskiej Republiki. W listopadzie prezydent Iranu, Hassan Rouhani, który został przez media okrzyczany "umiarkowanym", nazwał Izrael "rakową naroślą w regionie". Kilka miesięcy wcześniej najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, tweetował podobne słowa:

"#Izrael jest złośliwą, rakową naroślą w regionie Azji Zachodniej, która musi zostać usunięta i zlikwidowana: to jest możliwe i to się zdarzy”.

Na początku listopada, Hamas, jedno z ramion terroru Iranu, wystrzelił setki rakiet z Gazy na południowy Izrael. Brian Hook, doradca Sekretarza Stanu USA i Specjalny Przedstawiciel ds. Iranu, wyjaśnił:

"Iran dostarcza materialnego wsparcia talibom od co najmniej 2007 roku. Te same rakiety były używane w przeszłości przez Hamas… wzywamy wszystkie kraje, szczególnie Unię Europejską, by zatwierdziły sankcje na pociski rakietowe w Unii Europejskiej, żebyśmy mogli zacząć opanowywać ryzyko regionalnego konfliktu z powodu rozprzestrzeniania rakiet”.

Próba Unii Europejskiej (UE) przekupienia przywódców Iranu do podporządkowania się międzynarodowym normom jest daremna. Kampania terroru prowadzona przez Iran kieruje się nie tylko przeciwko jedynemu demokratycznemu sojusznikowi Zachodu na Bliskim Wschodzie, ale także przeciwko samej Europie. W czerwcu, dzięki Izraelowi, Francja udaremniła irański spisek terrorystyczny, którego celem było spotkanie pod Paryżem Narodowej Rady Oporu Iranu, dokąd przybyły setki osób z Europy, Ameryki Północnej i reszty świata. W Holandii działacz polityczny, który prowadził kampanię na rzecz niepodległego państwa arabskiego w regionie Ahwaz Iranu, został zastrzelony w listopadzie 2017 r. W październiku 2018 r. duńscy funkcjonariusze aresztowali człowieka o podwójnym obywatelstwie irańskim i norweskim za spiskowanie w celu zabicia irańskich dysydentów, którzy żyją w Danii. W następstwie tego udaremnionego spisku ”Wall Street Journal” komentował:

"Kiedy irańskie bojówki sadowią się na całym kontynencie, Unia Europejska okazuje fundamentalny brak powagi w sprawie kraju niezainteresowanego rozróżnieniami między bombami, pociskami rakietowymi i zabójstwami”.  

Europa ma najwyraźniej krótką pamięć. W latach 1980. i 1990. agenci irańscy zajmowali się zabijaniem postaci z irańskiej opozycji we Francji, Szwecji, Szwajcarii i w Niemczech. W 1997 r. niemiecki sąd orzekł, że najwyższe szczeble "politycznego kierownictwa" Iranu wydały rozkaz zabicia irańskich dysydentów w restauracji Mykonos w Berlinie. Ostatniego premiera Szacha Iranu, Szapura Bachtijara, znaleziono zasztyletowanego przed jego domem w pod Paryżem. Hamida Abutalebiego, wysokiego rangą dyplomatę, który był ambasadorem Iranu w Australii, UE, Belgii i Włoszech, oskarżono o nadzorowanie zabicia w 1993 r. w Rzymie irańskiego dysydenta Mohammada Hossein Naghdiego. Kiedy sekretarz stanu USA Mike Pompeo oskarżył Iran o prowadzenie "operacji zabójstw" w Europie, Teheran jedynie wznowił śmiertelną i skuteczną kampanię terroru.


Niedawna fala irańskiego terroru w Europie zaczęła się w 2012 r. śmiercionośnym zamachem bombowym na izraelską wycieczkę w Bułgarii, w którym zginęło pięcioro turystów. Hezbollah, libańskie ramię terrorystyczne Iranu, był zamieszany w ten zamach, a Izrael oskarżył Iran o wydanie rozkazu dokonania tego zamachu. Wysoki rangą funkcjonariusz amerykański ujawnił, że wskazówki dla tej komórki terrorystycznej Hezbollah otrzymał z Iranu.  


Nathan A. Sales, koordynator ds. terroryzmu departamentu stanu USA, ujawnił niedawno całkowitą sumę, jaką Iran wydaje na finansowanie terroryzmu:  

"Może być w to trudno uwierzyć, ale Iran dostarcza samemu tylko Hezbollahowi około 700 milionów dolarów rocznie. Kolejne 100 milionów daje rozmaitym palestyńskim grupom terrorystycznym. Kiedy dorzuci się pieniądze dostarczane innym terrorystom, całość dochodzi do miliarda dolarów… Zatrzymajmy się, bo zasługuje to na powtórzenie: reżim irański wydaje niemal miliard dolarów rocznie tylko na wsparcie dla terroryzmu”.

Jak można wytłumaczyć milczenie i słabość Europy w obliczu tego zagrożenia terrorystycznego? Według rządu brytyjskiego handel UE z Iranem w 2016 r. wynosił około 8 miliardów dolarów i oczekuje się, że „powiększy się czterokrotnie do 2018 r.". Handel Iranu z Wielką Brytanią (poza handlem ropą naftową) w roku do 20 marca 2018 wynosił 1,15 miliarda dolarów – 154% więcej niż w roku poprzednim. Rząd brytyjski zobowiązał się także do rozszerzenia powiązań gospodarczych z Iranem. W handlu Francji i Iranem był osłupiający wzrost o 112% w miesiącach styczeń-październik 2017 r. w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. W 2017 r. rozmiar handlu między Niemcami a Iranem wzrósł o 17%. Europa chce części gospodarki Iranu; błaga o to.


W jeden zaledwie dzień po ”rakowym” przemówieniu Rohaniego, kiedy wszystkie te irańskie spiski na ziemi Europy już były przedmiotem śledztw, irańscy przedstawiciele spotkali się z najwyższymi przedstawicielami UE w Brukseli, by omówić nuklearną współpracę w ramach niepodpisanego "porozumienia nuklearnego". Po rozmowach, odpowiedzialna za politykę zagraniczną UE Federica Mogherini powiedziała: "Również oni wyrazili pełne zdecydowanie zachowania porozumienia nuklearnego jako kwestię respektowania międzynarodowych porozumień i kluczowy filar europejskiego i regionalnego bezpieczeństwa”. Iran podziękował Europie za podjęcie "praktycznych kroków" do zabezpieczenia porozumienia. Wcześniej komisarz ds. energii, Arias Canete powiedział, że porozumienie jest "kluczowe dla bezpieczeństwa Europy, regionu i całego świata”. Niestety, prawdą jest odwrotność tego: obłaskawianie Iranu jest katastrofalne dla bezpieczeństwa Europy i Bliskiego Wschodu.


Ugłaskiwanie Iranu przez Europę jest wyrazem słabości i chciwości.


Dwustronny handel UE z Iranem wzrósł z 13,7 miliardów euro w 2016 roku do 21 miliardów euro w 2017 roku. To jest najprawdopodobniej powód, dla którego UE planuje stworzenie "specjalnej" firmy finansowej, by udaremnić nowe sankcje prezydenta Trumpa na Iran i pomóc Teheranowi w dalszej sprzedaży ropy naftowej do UE.  


”Wall Street Journal” donosił, że Francja i Niemcy są na czele starań o obejście irańskich sankcji. Dziennikarz Benjamin Weinthal pisał niedawno:

"Niemcy eksportowały towary wartości 3,42 miliarda dolarów do Iranu w 2017 r. Ekonomiści powiedzieli wkrótce po osiągnięciu porozumienia nuklearnego w 2015 r., że niemiecko-irański handel może wkrótce przekroczyć 10 miliardów dolarów rocznie. W przybliżeniu 120 firm niemieckich działa w Republice Islamskiej i 10 tysięcy niemieckich przedsiębiorstw prowadzi handel z Iranem”.  

Należy zauważyć, że rząd niemiecki nie tylko odrzucił sankcje USA, ale – jako sposób ”ułatwienia niemieckiego handlu z Iranem” -  dostarcza państwowych gwarancji kredytowych niemieckim firmom, które prowadzą interesy z Islamską Republiką. Od 2016 r. niemiecki rząd dostarczył niemieckim firmom niemal miliard euro w eksportowych kredytach gwarancyjnych, „by chronić ich działalność w Iranie przed wysokim ryzykiem jego rynków”.  Mimo sankcji USA Europa jest nadal głównym celem dla irańskiego transportu lotniczego. W tydzień po narzuceniu nowych sankcji przez USA, włącznie z zakazem przyjmowani a samolotów irańskich linii lotniczych, Iran Air latał do Paryża, Londynu i Hamburga.


Ślepota Europy na naturę irańskiego reżimu doprowadziła parlament Włoch do otwarcia drzwi dla delegacji Instytutu Badań Politycznych i Międzynarodowych z Teheranu. To jest ta sama organizacja, która w 2006 r. zorganizowała niesławną konferencję, na której zaprzeczano Holocaustowi. "Izrael odgrywa destrukcyjną rolę w regionie. Izrael jest krajem, który okupuje Palestynę i chce utrzymać swoje istnienie wojnami, Izrael jest fałszerstwem” oświadczył irański dyplomata, Alireza Bigdeli, Komisji Spraw Zagranicznych włoskiego parlamentu. Duże europejskie mocarstwo nie tylko handluje irańską ropą – wybiela także antysemicką propagandę Iranu.  


Według
 brytyjskiej publicystki Melanie Phillips:

"Gorliwość Europejczyków do kontynuowania handlu z Iranem jest obrzydliwa. Stany Zjednoczone określają Iran jako jednego z głównych państw sponsorujących terroryzm. Ten reżim jest w stanie wypowiedzianej przez siebie wojny Zachodowi, od kiedy przejął władzę w 1979 roku. Systematycznie zaprzecza Holocaustowi i powtarza swój zamiar wymazania Izraela z mapy… Handel z Iranem powinien więc po prostu być nieakceptowalny. Niemniej Europejczycy wytężają się jak mogą, by robić to nadal”.     

Były minister spraw zagranicznych Niemiec, Sigmar Gabriel, pojechał niedawno do Teheranu z niemiecką delegacją ekonomiczną. Według gazety „Bild”, Gabriel spotkał przewodniczącego parlamentu Alego Laridżaniego (który powiedział, że kwestia rzeczywistego zajścia Holocaustu jest "otwartym pytaniem") i Hosseina Amir-Abdollahiana, który zawiaduje wsparciem dla różnych grup terrorystycznych na Bliskim Wschodzie. Nowy minister spraw zagranicznych, Heiko Maas, powiedział niedawno, że istnieje "silna jedność" z Iranem w sprawie minimalizowania wpływu sankcji USA.  


Wydaje się, że Europa wybrała Iran przed własnymi wartościami i przed swoim sojuszem transatlantyckim. Josef Schuster, przewodniczący Centralnej Rady Niemieckich Żydów potępił hipokryzje Niemiec:

"Wydaje się paradoksalne, że Niemcy – jako kraj, o którym mówi się, że nauczył się ze swej straszliwej przeszłości i który jest mocno oddany walce z antysemityzmem – jest jednym z najsilniejszych partnerów gospodarczych reżimu, który jawnie zaprzecza Holocaustowi i codziennie łamie prawa człowieka”.

Europa, w której antysemityzm szerzy się znowu według nowego sondażu CNN, nie widzi żadnego problemu w obłaskawianiu kraju takiego jak Iran, który regularnie wzywa do zniszczenia izraelskich Żydów i zaprzecza Holocaustowi.


Chciwość UE może czasem bywać żenująca, jak kiedy odpowiedzialna za politykę zagraniczną UE Federica Mogherini, ubrana w hidżab, pozowała do selfie w irańskim parlamencie. Albo kiedy szwedzka minister handlu, Ann Linde, przewodziła delegacji swojego kraju do Iranu i wszystkie kobiety nosiły chusty na głowach. Kiedy Irańczycy wyszli na ulice, by protestować przeciwko swojemu reżimowi, Mogherini, według Eli Lake’a z Bloomberg "milczała w sprawie ludowego powstania w Iranie”.

"Czekała sześć dni zanim powiedziała cokolwiek o irańskich demonstracjach. Kiedy wreszcie coś powiedziała, była to mieszanka przypochlebiania się i neutralności. 'W duchu otwarcia i szacunku, jakie są u korzeni naszych stosunków – powiedziała – oczekujemy, że wszyscy, których to dotyczy, powstrzymają się od przemocy i zagwarantują wolność wyrazu’”.

Jest to wyjątkowy przykład moralnej krótkowzroczności.


W 1938 r. przywódcy Francji i Wielkiej Brytanii podpisali porozumienie w Monachium z Hitlerem i Mussolinim. Brytyjski premier Neville Chamberlain okrzyczał to porozumienie jako to, co przynosi "pokój w naszych czasach". Słabe i ślepe rządy w Europie ufały przywódcom nazistów, którzy już planowali nie tylko inwazję swoich sąsiadów, ale także  Holocaust. Obłaskawianie przez Europę, zamiast prowadzić do pokoju, doprowadziło do wojny światowej i przejęcia przez Hitlera większości Europy. W 2018 r. przywódcy Europy znowu igrają z bezpieczeństwem własnych obywateli, jak również z bezpieczeństwem swoich sojuszników na Bliskim Wschodzie, szczególnie Izraela. Dzisiejsze krótkowzroczne starania Europy, by obłaskawić Teheran za zyski, jest po prostu powtórzeniem jej poddania się w 1938 roku.  


Europe’s New ”Munich”: Iran

Gatestone Institute, 3 stycznia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaGiulio Meotti 

Włoski publicysta, autor książki „A New Shoah: The Untold Story of Israel’s Victims of Terrorism”.
 

Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujNotatki

Znalezionych 1373 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04
Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?   Tawil   2019-09-02
BBC przedstawia Izrael jako kraj, którego armia krzywdzi palestyńskie dzieci   Plosker   2019-08-29
Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi   MacEoin   2019-08-28
W Absurdystanie bez zmian   Koraszewski   2019-08-27
Jak TRUMP rozpoczął wojnę domową między Hamasem a agendą ONZ   Greenfield   2019-08-27
Najdłużej istniejąca teoria spiskowa   MacEoin   2019-08-26
Dlaczego zachodni lewicowcy uwielbiają prawicowych ekstremistów za granicą?   Frantzman   2019-08-26
Iran: chłostanie martwego osła jest daremne   Taheri   2019-08-25
Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk