Prawda

Sobota, 9 grudnia 2023 - 13:29

« Poprzedni Następny »


Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów


Paul Trewhela 2023-09-06

<span>Na zdjęciu od lewej do prawej: prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva, prezydent Chin Xi Jinping, prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa, premier Indii Narendra Modi i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow na szczycie BRICS 2023 w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki, 24 sierpnia, 2023. (Zdjęcie:Wikipedia)</span>
Na zdjęciu od lewej do prawej: prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva, prezydent Chin Xi Jinping, prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa, premier Indii Narendra Modi i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow na szczycie BRICS 2023 w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki, 24 sierpnia, 2023. (Zdjęcie:Wikipedia)

W jaskrawym przykładzie antydemokratycznej, antyzachodniej, zbiorowej hipokryzji państwowej przywódcy bloku BRICS – reprezentujący Brazylię, Rosję, Indie, Chiny i Republikę Południowej Afryki – zebrani w Republice Południowej Afryki w ciągu trzech dni w zeszłym tygodniu zaprosili cztery państwa muzułmańskie i dwa inne, by przyłączyły się do bloku, zachowując jednocześnie całkowite milczenie o rasistowskiej i islamistycznej masakrze dokonanej w poprzednich tygodniach w zachodnim Darfurze w Sudanie, której dokonała ciężko uzbrojona bojówka arabską na czarnoskórych afrykańskich cywilach.

Globalne źródła wiadomości jasno mówiły o rasistowskim charakterze masakry, po której ocalali czarnoskórzy Afrykanie przedostali się przez granicę w poszukiwaniu schronienia w sąsiednim Czadzie.


24 lipca katarska Al Dżazira poinformowała, że „po 100 dniach walk w Sudanie w Darfurze nasilają się okrucieństwa”, podczas których „arabskie bojówki są oskarżane o zabijanie prawników, obrońców praw człowieka, lekarzy i przywódców plemiennych innych niż Arabowie”.


Tydzień wcześniej Al Dżazira doniosła, że „w zachodnim Darfurze w Sudanie nasilają się obawy przed czystkami etnicznymi”.


25 czerwca londyńska gazeta „Sunday Times” doniosła w artykule pod tytułem Ucieczka z Sudanu, że „W dwadzieścia lat po poprzednim ludobójstwie powróciły szalejące ‘diabły na koniach’”.

 „Walki rozpoczęły się w stolicy, Chartumie, ale być może najbardziej katastrofalne straty w ludziach miały miejsce w Darfurze oddalonym o 800 km, gdzie w 2003 roku arabska bojówka znana jako Dżandżawidzi – „diabły na koniach” – dokonała pierwszego ludobójstwa w historii nowego stulecia. Szacuje się, że zginęło około 300 tysięcy czarnych Afrykanów, a około dwa miliony ludzi zostało wysiedlonych”.

Bezpośrednio przed konferencją BRICS odbywającą się w dniach 22–24 sierpnia w Sandton w Johannesburgu, pokazującą w telewizji sceny tysięcy zdesperowanych uchodźców w sąsiednim Czadzie, Sky News informowały 17 sierpnia, że „pracownik organizacji humanitarnej, który od dawna pracuje” w al-Geneina w zachodnim Darfurze, uważa, że „miasto zostało oczyszczone etnicznie”.


„Strzelano do nich, kiedy tonęli. Dokonywano egzekucji na pustyni” – podała CNN 16 sierpnia, opisując to jako „naznaczoną ludobójstwem historię Darfuru”.


3 sierpnia „Le Monde” zamieścił 56-stronicowy raport Amnesty International na temat masakry, w którym odnotowano, że czarne afrykańskie kobiety były gwałcone przez arabską milicję, „a niektóre z nich przetrzymywano jako ‘niewolnice seksualne’”.


Rasistowskie arabskie bojówki Dżandżawidów zostały „wzmocnione” dostawami broni od „rosyjskich najemników z grupy Wagnera”, w ten sposób „rozpętując brutalny atak na lokalne plemiona, który pociągnął za sobą ogromne żniwo śmierci” – podaje CNN.


Afrykańskie Forum Obronne ujawniło 16 maja, że rosyjska Grupa Wagnera nadzoruje wydobycie złota w Darfurze i przemyca z kraju złoto o wartości prawie 2 miliardów dolarów. „Dalsze rządy autorytarne ułatwiają czerpanie zysków z sudańskich kopalni złota i budowę rosyjskiej bazy morskiej na Morzu Czerwonym w Port Sudan” – napisał Samuel Ramani dla Middle East Institute.


Jednak „wielcy i dobrzy” – prezydent Chin Xi Jinping, prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva, prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa wraz z prezydentem Rosji Władimirem Putinem przemawiającym do zgromadzenia za pomocą wideo, aby poprzeć wojnę Rosji na Ukrainie – nie wspomnieli o tej ludobójczej masakrze.


Zamiast tego przywódcy BRICS zaprosili do przyłączenia się do nich państwa z najdłuższą na świecie historią zniewolenia czarnych Afrykanów. Wśród tych państw znalazła się Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie czarni Afrykanie byli niewolnikami przez setki lat. Arabia Saudyjska zniosła niewolnictwo dopiero w 1962 r., a Zjednoczone Emiraty Arabskie w 1971 r. Według nigeryjskiej pisarki Ayomide Akinbode:

„Arabski handel niewolnikami w Afryce Wschodniej jest jednym z najstarszych, sięga 700 lat wstecz przed europejskim transatlantyckim handlem niewolnikami. Niewolnicy płci męskiej byli często zatrudniani przez swoich panów jako służący, żołnierze lub robotnicy, podczas gdy niewolnice, zwłaszcza te z Afryki, przez długi czas były transportowane do krajów i królestw Bliskiego Wschodu jako konkubiny i pokojówki przez handlarzy arabskich i orientalnych...


Historycy szacują, że między 650 a 1900 rokiem arabscy handlarze niewolników wzięli do niewoli od 10 do 18 milionów Afrykanów i przewieźli ich przez Morze Czerwone, Ocean Indyjski i Saharę. Wielu „arabskich” handlarzy niewolników, takich jak Tippu Tip i inni, było fizycznie nie do odróżnienia od „Afrykanów", których zniewalali i sprzedawali. Dlatego też w źródłach historycznych powszechnie używano nazwy „Arab" jako określenia etnicznego. Niemożliwe jest określenie konkretnych liczb ze względu na charakter arabskiego handlu niewolnikami.


Arabski handel niewolnikami poprzedzał islam i trwał ponad tysiąc lat. Arabscy handlarze niewolnikami transportowali Afrykanów z dzisiejszej Kenii, Mozambiku, Tanzanii, Erytrei, Etiopii i innych części Afryki Wschodniej do Iraku, Iranu, Kuwejtu, Somalii, Turcji, i innych częściach Bliskiego Wschodu i Azji Południowej po drugiej stronie Oceanu Indyjskiego (głównie do Pakistanu i Indii). W przeciwieństwie do transatlantyckiego handlu niewolnikami, arabscy handlarze niewolnikami dostarczali afrykańskich niewolników światu muzułmańskiemu, który w szczytowym okresie obejmował trzy kontynenty od Atlantyku na Daleki Wschód.”

Chińska agencja informacyjna Xinhua poinformowała, że obecny na konferencji BRICS prezydent Iranu Ebrahim Raisi okrzyknął ją „godnym pochwały krokiem, który ułatwi światowy rozwój przy jednoczesnym przestrzeganiu zasad sprawiedliwości”.


Sprawiedliwość? Raisi był zastępcą prokuratora generalnego w czteroosobowej komisji o kryptonimie „komisja śmierci” w Iranie w 1988 r., która była odpowiedzialna za egzekucje tysięcy więźniów politycznych lojalnych wobec zakazanego ruchu opozycyjnego, „na rozkaz wydany przez Raisiego i jego trzech kolegów.”


Masakra zarządzona przez Raisiego i jego trzech kolegów z irańskiej „komisji śmierci” z 1988 r. była, według słów Geoffreya Robertsona, przewodniczącego Specjalnego Trybunału ONZ ds. Sierra Leone, „zbrodnią przeciw ludzkości” i „ludobójstwem” – napisał politolog Hamid Enayat. „Jednak nigdy nie doszło do ostrej reakcji międzynarodowej na masakrę”.


Co gorsza, choć niewolnictwo w Iranie było legalne aż do 1929 r., „ nigdy nie zniknęło”. IranWire pisze:

„We wszystkich krajach na świecie niewolnictwo jest nielegalne. A mimo to nadal kwitnie, a Iran ma jedną z najwyższych liczb ofiar.


Współczesne niewolnictwo obejmuje pracę przymusową, pracę dzieci, przymusowe małżeństwa i handel ludźmi. Irańczycy, a zwłaszcza irańskie kobiety i dzieci, są narażeni na te niebezpieczeństwa wewnątrz kraju, zwłaszcza wśród biednych społeczności, gdzie możliwości pracy i edukacji są ograniczone. Irańczycy, którzy decydują się opuścić kraj z jakiegokolwiek powodu – z powodu trudności ekonomicznych lub prześladowań – są również narażeni na ryzyko handlu ludźmi i innych przestępstw związanych z niewolnictwem.


‘Niewolnictwo nigdy się nie skończyło’ – mówi Terry FitzPatrick, dyrektor ds. komunikacji i rzecznictwa w Free the Slaves, międzynarodowej organizacji pozarządowej i grupie lobbystów, która działa na rzecz wykorzenienia niewolnictwa na całym świecie. ’Nigdy nie zostało zniesione; w rzeczywistości zostało zakazane. Nigdy go tak naprawdę nie wykorzeniono’”.

„Kiedy mówimy o niewolnictwie w świecie muzułmańskim – relacjonował dziennikarz Hugh Fitzgerald – myślimy o Mauretanii (z 600 tysiącami niewolników)… Nigrze (600 tysięcy niewolników), Mali (200 tysiecy niewolników) i Libii (gdzie rynki niewolników w ciągu ostatnich dwóch lat otwarto w dziewięciu lokalizacjach). Większość z nas zakłada, że w Arabii Saudyjskiej niewolnictwo nie jest już tolerowane. Jednak większość z nas myli się”.


Do 2019 roku i najwyraźniej dłużej targi niewolników można było znaleźć na Instagramie:

„Google i Apple oświadczyły, że współpracują z twórcami aplikacji, aby zapobiegać nielegalnej działalności.


Nielegalny handel ludźmi stanowi wyraźne naruszenie zasad amerykańskich firm technologicznych dotyczących twórców aplikacji i użytkowników.


Jednak BBC odkryła, że na Instagramie nadal aktywnych jest wiele powiązanych ofert, a także w innych aplikacjach dostępnych za pośrednictwem Apple i Google”.

Historia czarnych afrykańskich niewolników w Iranie została opisana w dużym artykule Denise Hassanzade Ajiri z 2016 roku w „Guardianie” pod tytułem The face od African slavery in Qajar, Iran, w którym napisała:

„Afrykański handel niewolnikami w Zatoce Perskiej rozpoczął się na długo przed okresem islamu. Średniowieczne relacje sporadycznie wspominają o niewolnikach pracujących jako służba domowa, ochroniarze, wojownicy i marynarze w Zatoce Perskiej, w tym na terenie dzisiejszego południowego Iranu. Praktyka ta przetrwała i ewoluowała, przez wiele stuleci. We współczesnej historii Iranu Afrykanie stanowili integralną część elitarnych gospodarstw domowych. Czarni mężczyźni byli przeważnie eunuchami pracującymi w królewskim haremie i domach, podczas gdy czarne kobiety były służącymi irańskich kobiet.


Pomimo starożytnych korzeni temat afrykańskiego niewolnictwa jest rzadko omawiany lub nawet uznawany w Iranie. Dzieje się tak częściowo dlatego, że nie przeprowadzono kompleksowych badań na temat afrykańskiego niewolnictwa i wykorzystywania afrykańskiej służby domowej”.

W artykule zamieszczono serię zdjęć czarnych afrykańskich niewolników w Iranie, takich jak to z lat 80. XIX wieku:


<span>Gholam Hoseyn Mirza Masoud, jeden z synów Zell-e-Soltana, ze swoim osobistym afrykańskim niewolnikiem Julfą, Isfahan, lata osiemdziesiąte XIX wieku. (Źródło zdjęcia: Thooni Johannes/Instytut Irańskich Współczesnych Studiów Historycznych, Teheran/The Guardian/Wikimedia Commons)</span>
Gholam Hoseyn Mirza Masoud, jeden z synów Zell-e-Soltana, ze swoim osobistym afrykańskim niewolnikiem Julfą, Isfahan, lata osiemdziesiąte XIX wieku. (Źródło zdjęcia: Thooni Johannes/Instytut Irańskich Współczesnych Studiów Historycznych, Teheran/The Guardian/Wikimedia Commons)

„Rzadko omawiana lub nawet uznawana w Iranie” napisał „Guardian”, kwestia zniewolenia i ucisku Czarnych Afrykanów (trwająca do dziś w Darfurze i gdzie indziej) jest kwestią tłumioną przez BRICS.

 

Link do oryginału: https://www.gatestoneinstitute.org/19926/slavery-brics-black-africans

Gatestone Institute, 30 sierpnia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Paul Trewhela – były więzień polityczny w RPA w latach 1964-1967, współzałożyciel i redaktor emigracyjnego pisma „Searchlight South Africa” (1988-95).


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2493 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk