Prawda

Niedziela, 3 marca 2024 - 03:12

« Poprzedni Następny »


Niespodzianka! Nowe badanie Australijczyków pokazuje, że homeopatia jest bzdurą


Jerry Coyne 2014-04-15

Napis, który można używać na nagrobkach ofiar homeopatii: NAUKOWO SPRAWDZONE: Każdy składnik w tym produkcie był sprawdzony na ludziach zgodnie z naukową homeopatyczną metodologią. Żadnych doświadczeń na zwierzętach.
Napis, który można używać na nagrobkach ofiar homeopatii: NAUKOWO SPRAWDZONE: Każdy składnik w tym produkcie był sprawdzony na ludziach zgodnie z naukową homeopatyczną metodologią. Żadnych doświadczeń na zwierzętach.

Według “Guardiana” nowy przegląd badań skuteczności homeopatii przeprowadzony przez australijską rządową National Health and Medical Research Council pokazuje, że całe to przedsięwzięcie jest szarlatanerią. Ale to już wiedzieliśmy. Oby tylko lewicowe i “naturalne” sklepy z żywnością wiedziały to samo.

Od Redakcji:

Podczas gdy w Polsce nie mamy doniesień, aby Lena Kolarska-Bobińska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, była w szoku i wymagała pomocy lekarza na wiadomość o tym, że Śląski Uniwersytet Medyczny utworzył wydział homeopatii, profesor Jerry Coyne, który w zeszłym tygodniu był w Davis w Kaliforni, gdzie wygłosił dwa wykłady (warto je zobaczyć, są on line: http://whyevolutionistrue.wordpress.com/2014/04/13/my-storer-lectures-are-online/ ), w poszukiwaniu smacznych kąsków zajrzał do lokalnych sklepów z „naturalną” żywnością i zobaczył całe półki środków homeopatycznych. Poniżej są dwa jego posty z tym związane.

***

Według “Guardiana” nowy przegląd badań skuteczności homeopatii przeprowadzony przez australijską rządową National Health and Medical Research Council pokazuje, że całe to przedsięwzięcie jest szarlatanerią. Ale to już wiedzieliśmy. Oby tylko lewicowe i “naturalne” sklepy z żywnością wiedziały to samo. Uwaga na sieci Whole Foods i Davis Food Co-op! (A w Polsce sieć sklepów „Zdrowa Żywność – M.K.)

 

200-stronicowy raport (wolny dostęp do podf ) znajduje się tutaj.  Autorami jest siedmiu znanych akademików  i uczonych, z których kilku specjalizuje się w badaniu medycyny alternatywnej i komplementarnej. Oto, co pisze o tym „Guardian”:

Homeopatia nie jest bardziej skuteczna niż placebo, według nowego, wszechstronnego

badania uznanego organu naukowego.


Praca australijskiej National Health and Medical Research Council
 (NHMRC) oceniła badania skuteczności medycyny alternatywnej w 68 stanach chorobowych i doszła do wniosku, że “nie ma żadnych wiarygodnych dowodów, że homeopatia jest skuteczna”.


Ale oczywiście, że nie może być skuteczniejsza niż placebo, bo jest to tylko woda, może z odrobiną skrobi lub alkoholu. A pomysł, że woda potrafi zachować “pamięć” czegoś, co zostało w niej rozpuszczone, jest niedorzeczny. Można odrzucić homeopatię wyłącznie na podstawie praw fizyki, ale te badania wbijają dodatkowe gwoździe do trumny. Dalej czytamy:


Australian Homeopathic Association
 oznajmia, że traktuje pacjenta “jako całą osobę, biorąc pod uwagę osobowość, styl życia i czynniki dziedziczne, jak również historię choroby”.  


Jednak badanie NHMRC, przeprowadzone przez komitet roboczy ekspertów medycznych, stwierdziło, że nie ma ona żadnego wpływu na cały wachlarz zaburzeń i chorób, włącznie z astmą, artretyzmem, zakłóceniami snu, przeziębieniem i grypą, zespołem chronicznego zmęczenia, egzemą, cholera, oparzeniami, malarią i uzależnieniem od heroiny.


Dla 68 stanów chorobowych – włącznie z wymienionymi powyżej – badanie albo stwierdziło definitywnie, że homeopatia nie jest bardziej skuteczna niż placebo, albo że co najmniej nie ma wiarygodnych dowodów na  jej skuteczność.


“Żadne badanie dobrej jakości, dobrze zaprojektowane i z wystarczająca liczbą uczestników, by uzyskać sensowne wyniki, nie stwierdziło, by homeopatia powodowała większą poprawę stanu zdrowia niż substancja bez żadnego wpływu na stan zdrowia (placebo), ani że homeopatia spowodowała poprawę zdrowia równą innemu leczeniu” – czytamy w streszczeniu raportu.


Nie miałem też pojęcia, że istnieją szczepionki homeopatyczne! Co oni robią – wstrzykują ludziom sól fizjologiczną?


Profesor John Dwyer, immunolog i emerytowany profesor medycyny na University of New South Wales, powiedział “Guardian Australia”, że taki przegląd należało zrobić już dawno.  


. . . Powiedział, że największym niebezpieczeństwem homeopatii jest używanie jej jako szczepionki.


“Z mojego punktu widzenia jako immunologa najpoważniejszą sprawą było szerzenie koncepcji, że szczepionki homeopatyczne są nieszkodliwe i równie dobre jak szczepionki ortodoksyjne. Ludzie, którzy w to wierzą, nie chronią siebie ani swoich dzieci”.


 “Szczepienia” homeopatyczne są oferowane dla standardowych chorób, jak również dla takich, dla których nie ma żadnych szczepionek medycznych, powiedział Dwyer.

“Oferowane są szczepionki homeopatyczne na HIV, gruźlicę, malarię… żadna z nich nie jest skuteczna” – powiedział.


No i co powiecie, Davis Food Co-op? Czy nie warto rozważyć zaprzestania praktyki oszukiwania waszych łatwowiernych klientów przez sprzedawanie im wody za wygórowaną cenę – wody, która jest całkowicie fałszywie przedstawiana jako lekarstwa? To, że sprzedajecie tę wodę, oznacza, że promujecie szarlatanerię i być może szkodzicie zdrowiu waszych klientów. Dlaczego właściwie nie sprzedajecie również papierosów?


h/t: Amy

Surprise. New study by Australians shows that homeopathy is bunk

Why Evolution Is True, 9 kwietnia 2014

 

Wiecej o homeopatii w Davis


Nadal byłem ciekawy napisu “*testowane naukowo” znajdującego się na środkach homeopatycznych sprzedawanych w Davis Food Co-op, który zdziera skórę za swoich klientów całym szeregiem placebo o niebotycznych cenach. Przechodząc więc koło tego sklepu, wszedłem, żeby zobaczyć, co to oznacza.


Tutaj jest zaledwie próbka części szarlatanerii na sprzedaż:Poniżej jest zdjęcie reklamy produktu, które  już kiedyś zamieściłem: EMF (pole elektromagnetyczne) środek, który rzekomo poddaje detoksykacji twój organizm z wszystkich szkód uczynionych przez komputer i telefon komórkowy. Zauważ napis „testowane naukowo” za gwiazdką. Po to właśnie wróciłem, żeby to sprawdzić. Tutaj jest zdjęcie z Amazon, gdzie także się to sprzedaje (wstydziliby się):Składniki: woda i etanol. To jest wódka! Tuż obok EMF jest LD, które oczyszcza ci wątrobę.A oto odpowiedź, która nie jest odpowiedzią. Co znaczy: „testowane zgodnie z naukowa metodologią homeopatyczną”? Kontrolowane, podwójnie ślepe badanie? Z jakiegoś powodu, mam wątpliwości.A tutaj jest coś, czym cała ta szarlataneria powinna być zastąpiona: lekko rozcieńczony roztwór etanolu, chmielu i słodu. Nie ma pretensji do wyleczenia wszystkiego, co ci dolega, ale pomaga zapomnieć o tych dolegliwościach. Jest to zdumiewający wybór piw w Food Co-Op, któremu skutkom ma zapobiec panaceum Liver Detox:Moar homeopathy in Davis

12 kwietnia 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Jerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj
Komentarze
1. Doskonały artykuł Lucjan ferus 2014-04-19


Notatki

Znalezionych 2556 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wszyscy jesteśmy imigrantami   Koraszewski   2024-03-02
Współudział UE w finansowaniu irańskiego terrroru   Rafizadeh   2024-03-01
Dzień po i jego konteksty   Koraszewski   2024-02-26
Sabotowanie romansu USA-Izrael   Altabef   2024-02-24
Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk