Prawda

Piątek, 23 sierpnia 2019 - 12:59

« Poprzedni Następny »


Niespodzianka! Nowe badanie Australijczyków pokazuje, że homeopatia jest bzdurą


Jerry Coyne 2014-04-15

Napis, który można używać na nagrobkach ofiar homeopatii: NAUKOWO SPRAWDZONE: Każdy składnik w tym produkcie był sprawdzony na ludziach zgodnie z naukową homeopatyczną metodologią. Żadnych doświadczeń na zwierzętach.
Napis, który można używać na nagrobkach ofiar homeopatii: NAUKOWO SPRAWDZONE: Każdy składnik w tym produkcie był sprawdzony na ludziach zgodnie z naukową homeopatyczną metodologią. Żadnych doświadczeń na zwierzętach.

Według “Guardiana” nowy przegląd badań skuteczności homeopatii przeprowadzony przez australijską rządową National Health and Medical Research Council pokazuje, że całe to przedsięwzięcie jest szarlatanerią. Ale to już wiedzieliśmy. Oby tylko lewicowe i “naturalne” sklepy z żywnością wiedziały to samo.

Od Redakcji:

Podczas gdy w Polsce nie mamy doniesień, aby Lena Kolarska-Bobińska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, była w szoku i wymagała pomocy lekarza na wiadomość o tym, że Śląski Uniwersytet Medyczny utworzył wydział homeopatii, profesor Jerry Coyne, który w zeszłym tygodniu był w Davis w Kaliforni, gdzie wygłosił dwa wykłady (warto je zobaczyć, są on line: http://whyevolutionistrue.wordpress.com/2014/04/13/my-storer-lectures-are-online/ ), w poszukiwaniu smacznych kąsków zajrzał do lokalnych sklepów z „naturalną” żywnością i zobaczył całe półki środków homeopatycznych. Poniżej są dwa jego posty z tym związane.

***

Według “Guardiana” nowy przegląd badań skuteczności homeopatii przeprowadzony przez australijską rządową National Health and Medical Research Council pokazuje, że całe to przedsięwzięcie jest szarlatanerią. Ale to już wiedzieliśmy. Oby tylko lewicowe i “naturalne” sklepy z żywnością wiedziały to samo. Uwaga na sieci Whole Foods i Davis Food Co-op! (A w Polsce sieć sklepów „Zdrowa Żywność – M.K.)

 

200-stronicowy raport (wolny dostęp do podf ) znajduje się tutaj.  Autorami jest siedmiu znanych akademików  i uczonych, z których kilku specjalizuje się w badaniu medycyny alternatywnej i komplementarnej. Oto, co pisze o tym „Guardian”:

Homeopatia nie jest bardziej skuteczna niż placebo, według nowego, wszechstronnego

badania uznanego organu naukowego.


Praca australijskiej National Health and Medical Research Council
 (NHMRC) oceniła badania skuteczności medycyny alternatywnej w 68 stanach chorobowych i doszła do wniosku, że “nie ma żadnych wiarygodnych dowodów, że homeopatia jest skuteczna”.


Ale oczywiście, że nie może być skuteczniejsza niż placebo, bo jest to tylko woda, może z odrobiną skrobi lub alkoholu. A pomysł, że woda potrafi zachować “pamięć” czegoś, co zostało w niej rozpuszczone, jest niedorzeczny. Można odrzucić homeopatię wyłącznie na podstawie praw fizyki, ale te badania wbijają dodatkowe gwoździe do trumny. Dalej czytamy:


Australian Homeopathic Association
 oznajmia, że traktuje pacjenta “jako całą osobę, biorąc pod uwagę osobowość, styl życia i czynniki dziedziczne, jak również historię choroby”.  


Jednak badanie NHMRC, przeprowadzone przez komitet roboczy ekspertów medycznych, stwierdziło, że nie ma ona żadnego wpływu na cały wachlarz zaburzeń i chorób, włącznie z astmą, artretyzmem, zakłóceniami snu, przeziębieniem i grypą, zespołem chronicznego zmęczenia, egzemą, cholera, oparzeniami, malarią i uzależnieniem od heroiny.


Dla 68 stanów chorobowych – włącznie z wymienionymi powyżej – badanie albo stwierdziło definitywnie, że homeopatia nie jest bardziej skuteczna niż placebo, albo że co najmniej nie ma wiarygodnych dowodów na  jej skuteczność.


“Żadne badanie dobrej jakości, dobrze zaprojektowane i z wystarczająca liczbą uczestników, by uzyskać sensowne wyniki, nie stwierdziło, by homeopatia powodowała większą poprawę stanu zdrowia niż substancja bez żadnego wpływu na stan zdrowia (placebo), ani że homeopatia spowodowała poprawę zdrowia równą innemu leczeniu” – czytamy w streszczeniu raportu.


Nie miałem też pojęcia, że istnieją szczepionki homeopatyczne! Co oni robią – wstrzykują ludziom sól fizjologiczną?


Profesor John Dwyer, immunolog i emerytowany profesor medycyny na University of New South Wales, powiedział “Guardian Australia”, że taki przegląd należało zrobić już dawno.  


. . . Powiedział, że największym niebezpieczeństwem homeopatii jest używanie jej jako szczepionki.


“Z mojego punktu widzenia jako immunologa najpoważniejszą sprawą było szerzenie koncepcji, że szczepionki homeopatyczne są nieszkodliwe i równie dobre jak szczepionki ortodoksyjne. Ludzie, którzy w to wierzą, nie chronią siebie ani swoich dzieci”.


 “Szczepienia” homeopatyczne są oferowane dla standardowych chorób, jak również dla takich, dla których nie ma żadnych szczepionek medycznych, powiedział Dwyer.

“Oferowane są szczepionki homeopatyczne na HIV, gruźlicę, malarię… żadna z nich nie jest skuteczna” – powiedział.


No i co powiecie, Davis Food Co-op? Czy nie warto rozważyć zaprzestania praktyki oszukiwania waszych łatwowiernych klientów przez sprzedawanie im wody za wygórowaną cenę – wody, która jest całkowicie fałszywie przedstawiana jako lekarstwa? To, że sprzedajecie tę wodę, oznacza, że promujecie szarlatanerię i być może szkodzicie zdrowiu waszych klientów. Dlaczego właściwie nie sprzedajecie również papierosów?


h/t: Amy

Surprise. New study by Australians shows that homeopathy is bunk

Why Evolution Is True, 9 kwietnia 2014

 

Wiecej o homeopatii w Davis


Nadal byłem ciekawy napisu “*testowane naukowo” znajdującego się na środkach homeopatycznych sprzedawanych w Davis Food Co-op, który zdziera skórę za swoich klientów całym szeregiem placebo o niebotycznych cenach. Przechodząc więc koło tego sklepu, wszedłem, żeby zobaczyć, co to oznacza.


Tutaj jest zaledwie próbka części szarlatanerii na sprzedaż:Poniżej jest zdjęcie reklamy produktu, które  już kiedyś zamieściłem: EMF (pole elektromagnetyczne) środek, który rzekomo poddaje detoksykacji twój organizm z wszystkich szkód uczynionych przez komputer i telefon komórkowy. Zauważ napis „testowane naukowo” za gwiazdką. Po to właśnie wróciłem, żeby to sprawdzić. Tutaj jest zdjęcie z Amazon, gdzie także się to sprzedaje (wstydziliby się):Składniki: woda i etanol. To jest wódka! Tuż obok EMF jest LD, które oczyszcza ci wątrobę.A oto odpowiedź, która nie jest odpowiedzią. Co znaczy: „testowane zgodnie z naukowa metodologią homeopatyczną”? Kontrolowane, podwójnie ślepe badanie? Z jakiegoś powodu, mam wątpliwości.A tutaj jest coś, czym cała ta szarlataneria powinna być zastąpiona: lekko rozcieńczony roztwór etanolu, chmielu i słodu. Nie ma pretensji do wyleczenia wszystkiego, co ci dolega, ale pomaga zapomnieć o tych dolegliwościach. Jest to zdumiewający wybór piw w Food Co-Op, któremu skutkom ma zapobiec panaceum Liver Detox:Moar homeopathy in Davis

12 kwietnia 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Jerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Doskonały artykuł Lucjan ferus 2014-04-19


Notatki

Znalezionych 1354 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk