Prawda

Piątek, 27 maja 2022 - 23:33

« Poprzedni Następny »


Niespodzianka! Nowe badanie Australijczyków pokazuje, że homeopatia jest bzdurą


Jerry Coyne 2014-04-15

Napis, który można używać na nagrobkach ofiar homeopatii: NAUKOWO SPRAWDZONE: Każdy składnik w tym produkcie był sprawdzony na ludziach zgodnie z naukową homeopatyczną metodologią. Żadnych doświadczeń na zwierzętach.
Napis, który można używać na nagrobkach ofiar homeopatii: NAUKOWO SPRAWDZONE: Każdy składnik w tym produkcie był sprawdzony na ludziach zgodnie z naukową homeopatyczną metodologią. Żadnych doświadczeń na zwierzętach.

Według “Guardiana” nowy przegląd badań skuteczności homeopatii przeprowadzony przez australijską rządową National Health and Medical Research Council pokazuje, że całe to przedsięwzięcie jest szarlatanerią. Ale to już wiedzieliśmy. Oby tylko lewicowe i “naturalne” sklepy z żywnością wiedziały to samo.

Od Redakcji:

Podczas gdy w Polsce nie mamy doniesień, aby Lena Kolarska-Bobińska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, była w szoku i wymagała pomocy lekarza na wiadomość o tym, że Śląski Uniwersytet Medyczny utworzył wydział homeopatii, profesor Jerry Coyne, który w zeszłym tygodniu był w Davis w Kaliforni, gdzie wygłosił dwa wykłady (warto je zobaczyć, są on line: http://whyevolutionistrue.wordpress.com/2014/04/13/my-storer-lectures-are-online/ ), w poszukiwaniu smacznych kąsków zajrzał do lokalnych sklepów z „naturalną” żywnością i zobaczył całe półki środków homeopatycznych. Poniżej są dwa jego posty z tym związane.

***

Według “Guardiana” nowy przegląd badań skuteczności homeopatii przeprowadzony przez australijską rządową National Health and Medical Research Council pokazuje, że całe to przedsięwzięcie jest szarlatanerią. Ale to już wiedzieliśmy. Oby tylko lewicowe i “naturalne” sklepy z żywnością wiedziały to samo. Uwaga na sieci Whole Foods i Davis Food Co-op! (A w Polsce sieć sklepów „Zdrowa Żywność – M.K.)

 

200-stronicowy raport (wolny dostęp do podf ) znajduje się tutaj.  Autorami jest siedmiu znanych akademików  i uczonych, z których kilku specjalizuje się w badaniu medycyny alternatywnej i komplementarnej. Oto, co pisze o tym „Guardian”:

Homeopatia nie jest bardziej skuteczna niż placebo, według nowego, wszechstronnego

badania uznanego organu naukowego.


Praca australijskiej National Health and Medical Research Council
 (NHMRC) oceniła badania skuteczności medycyny alternatywnej w 68 stanach chorobowych i doszła do wniosku, że “nie ma żadnych wiarygodnych dowodów, że homeopatia jest skuteczna”.


Ale oczywiście, że nie może być skuteczniejsza niż placebo, bo jest to tylko woda, może z odrobiną skrobi lub alkoholu. A pomysł, że woda potrafi zachować “pamięć” czegoś, co zostało w niej rozpuszczone, jest niedorzeczny. Można odrzucić homeopatię wyłącznie na podstawie praw fizyki, ale te badania wbijają dodatkowe gwoździe do trumny. Dalej czytamy:


Australian Homeopathic Association
 oznajmia, że traktuje pacjenta “jako całą osobę, biorąc pod uwagę osobowość, styl życia i czynniki dziedziczne, jak również historię choroby”.  


Jednak badanie NHMRC, przeprowadzone przez komitet roboczy ekspertów medycznych, stwierdziło, że nie ma ona żadnego wpływu na cały wachlarz zaburzeń i chorób, włącznie z astmą, artretyzmem, zakłóceniami snu, przeziębieniem i grypą, zespołem chronicznego zmęczenia, egzemą, cholera, oparzeniami, malarią i uzależnieniem od heroiny.


Dla 68 stanów chorobowych – włącznie z wymienionymi powyżej – badanie albo stwierdziło definitywnie, że homeopatia nie jest bardziej skuteczna niż placebo, albo że co najmniej nie ma wiarygodnych dowodów na  jej skuteczność.


“Żadne badanie dobrej jakości, dobrze zaprojektowane i z wystarczająca liczbą uczestników, by uzyskać sensowne wyniki, nie stwierdziło, by homeopatia powodowała większą poprawę stanu zdrowia niż substancja bez żadnego wpływu na stan zdrowia (placebo), ani że homeopatia spowodowała poprawę zdrowia równą innemu leczeniu” – czytamy w streszczeniu raportu.


Nie miałem też pojęcia, że istnieją szczepionki homeopatyczne! Co oni robią – wstrzykują ludziom sól fizjologiczną?


Profesor John Dwyer, immunolog i emerytowany profesor medycyny na University of New South Wales, powiedział “Guardian Australia”, że taki przegląd należało zrobić już dawno.  


. . . Powiedział, że największym niebezpieczeństwem homeopatii jest używanie jej jako szczepionki.


“Z mojego punktu widzenia jako immunologa najpoważniejszą sprawą było szerzenie koncepcji, że szczepionki homeopatyczne są nieszkodliwe i równie dobre jak szczepionki ortodoksyjne. Ludzie, którzy w to wierzą, nie chronią siebie ani swoich dzieci”.


 “Szczepienia” homeopatyczne są oferowane dla standardowych chorób, jak również dla takich, dla których nie ma żadnych szczepionek medycznych, powiedział Dwyer.

“Oferowane są szczepionki homeopatyczne na HIV, gruźlicę, malarię… żadna z nich nie jest skuteczna” – powiedział.


No i co powiecie, Davis Food Co-op? Czy nie warto rozważyć zaprzestania praktyki oszukiwania waszych łatwowiernych klientów przez sprzedawanie im wody za wygórowaną cenę – wody, która jest całkowicie fałszywie przedstawiana jako lekarstwa? To, że sprzedajecie tę wodę, oznacza, że promujecie szarlatanerię i być może szkodzicie zdrowiu waszych klientów. Dlaczego właściwie nie sprzedajecie również papierosów?


h/t: Amy

Surprise. New study by Australians shows that homeopathy is bunk

Why Evolution Is True, 9 kwietnia 2014

 

Wiecej o homeopatii w Davis


Nadal byłem ciekawy napisu “*testowane naukowo” znajdującego się na środkach homeopatycznych sprzedawanych w Davis Food Co-op, który zdziera skórę za swoich klientów całym szeregiem placebo o niebotycznych cenach. Przechodząc więc koło tego sklepu, wszedłem, żeby zobaczyć, co to oznacza.


Tutaj jest zaledwie próbka części szarlatanerii na sprzedaż:Poniżej jest zdjęcie reklamy produktu, które  już kiedyś zamieściłem: EMF (pole elektromagnetyczne) środek, który rzekomo poddaje detoksykacji twój organizm z wszystkich szkód uczynionych przez komputer i telefon komórkowy. Zauważ napis „testowane naukowo” za gwiazdką. Po to właśnie wróciłem, żeby to sprawdzić. Tutaj jest zdjęcie z Amazon, gdzie także się to sprzedaje (wstydziliby się):Składniki: woda i etanol. To jest wódka! Tuż obok EMF jest LD, które oczyszcza ci wątrobę.A oto odpowiedź, która nie jest odpowiedzią. Co znaczy: „testowane zgodnie z naukowa metodologią homeopatyczną”? Kontrolowane, podwójnie ślepe badanie? Z jakiegoś powodu, mam wątpliwości.A tutaj jest coś, czym cała ta szarlataneria powinna być zastąpiona: lekko rozcieńczony roztwór etanolu, chmielu i słodu. Nie ma pretensji do wyleczenia wszystkiego, co ci dolega, ale pomaga zapomnieć o tych dolegliwościach. Jest to zdumiewający wybór piw w Food Co-Op, któremu skutkom ma zapobiec panaceum Liver Detox:Moar homeopathy in Davis

12 kwietnia 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Jerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Doskonały artykuł Lucjan ferus 2014-04-19


Notatki

Znalezionych 2124 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14
Coraz więcej i więcej…   Bard   2022-03-13
To nie jest irańska umowa Obamy. To jest coś dużo, dużo gorszego   Noronha   2022-03-12
Eksperci szukający zrozumienia   Koraszewski   2022-03-10
“Między Kijowem a Gazą” – ukrainizacja palestyńskiej narracji     2022-03-09
Ruch Putina na rzecz podkopania obudzonego Zachodu   Blum   2022-03-08
Putin i prawo niezamierzonych konsekwencji   Taheri   2022-03-08
Następnym celem zastraszania przez Rosję może być Izrael   Svetlova   2022-03-06
Dlaczego irańscy mułłowie są zachwyceni nuklearną umową z Bidenem   Rafizadeh   2022-03-05
Niemcy w historycznym zwrocie porzucają proputinowską politykę wobec Rosji   Kern   2022-03-05
Rosyjski tyran Władimir Putin   Newell   2022-03-04
Moce sprawcze globalnego znikania   Zbierski   2022-03-04
Barbarzyńcy doszli do wniosku, że już można   Koraszewski   2022-03-02
Czego Izrael musi nauczyć się z wojny w Ukrainie   Steinberg   2022-03-01
Dlaczego Arabowie nie ufają administracji Bidena   Toameh   2022-02-27
Minął kolejny dzień wojny   Koraszewski   2022-02-27
Najlepszy sojusznik Putina   Koraszewski   2022-02-26
Spojrzeć kłamstwu w oczy   Koraszewski   2022-02-25
Katar i gry wojenne   Collins   2022-02-25
Wolność słowa w Wielkiej Brytanii?   Bergman   2022-02-24
Czy zwracamy zbyt dużo, czy zbyt mało uwagi na “Szwadron”?   Tobin   2022-02-24
Mój ojciec był idiotą   Koraszewski   2022-02-23
Pięciogwiazdkowy dżihad palestyńskich przywódców   Toameh   2022-02-22
Administracja Bidena blokuje gazociąg z Izraela do Europy   Kern   2022-02-22
Dramat mieszkańców Gazy   Fitzgerald   2022-02-19
Nie wolno zaprzeczać nazistowskim korzeniom arabskiego antysemityzmu   Julius   2022-02-17
Kto pamięta Gitę Sahgal?   Koraszewski   2022-02-17
Podwójna śmierć „Palestyńczyków”   Pandavar   2022-02-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk