Prawda

Środa, 29 stycznia 2020 - 07:34

« Poprzedni Następny »


Niespodzianka! Nowe badanie Australijczyków pokazuje, że homeopatia jest bzdurą


Jerry Coyne 2014-04-15

Napis, który można używać na nagrobkach ofiar homeopatii: NAUKOWO SPRAWDZONE: Każdy składnik w tym produkcie był sprawdzony na ludziach zgodnie z naukową homeopatyczną metodologią. Żadnych doświadczeń na zwierzętach.
Napis, który można używać na nagrobkach ofiar homeopatii: NAUKOWO SPRAWDZONE: Każdy składnik w tym produkcie był sprawdzony na ludziach zgodnie z naukową homeopatyczną metodologią. Żadnych doświadczeń na zwierzętach.

Według “Guardiana” nowy przegląd badań skuteczności homeopatii przeprowadzony przez australijską rządową National Health and Medical Research Council pokazuje, że całe to przedsięwzięcie jest szarlatanerią. Ale to już wiedzieliśmy. Oby tylko lewicowe i “naturalne” sklepy z żywnością wiedziały to samo.

Od Redakcji:

Podczas gdy w Polsce nie mamy doniesień, aby Lena Kolarska-Bobińska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, była w szoku i wymagała pomocy lekarza na wiadomość o tym, że Śląski Uniwersytet Medyczny utworzył wydział homeopatii, profesor Jerry Coyne, który w zeszłym tygodniu był w Davis w Kaliforni, gdzie wygłosił dwa wykłady (warto je zobaczyć, są on line: http://whyevolutionistrue.wordpress.com/2014/04/13/my-storer-lectures-are-online/ ), w poszukiwaniu smacznych kąsków zajrzał do lokalnych sklepów z „naturalną” żywnością i zobaczył całe półki środków homeopatycznych. Poniżej są dwa jego posty z tym związane.

***

Według “Guardiana” nowy przegląd badań skuteczności homeopatii przeprowadzony przez australijską rządową National Health and Medical Research Council pokazuje, że całe to przedsięwzięcie jest szarlatanerią. Ale to już wiedzieliśmy. Oby tylko lewicowe i “naturalne” sklepy z żywnością wiedziały to samo. Uwaga na sieci Whole Foods i Davis Food Co-op! (A w Polsce sieć sklepów „Zdrowa Żywność – M.K.)

 

200-stronicowy raport (wolny dostęp do podf ) znajduje się tutaj.  Autorami jest siedmiu znanych akademików  i uczonych, z których kilku specjalizuje się w badaniu medycyny alternatywnej i komplementarnej. Oto, co pisze o tym „Guardian”:

Homeopatia nie jest bardziej skuteczna niż placebo, według nowego, wszechstronnego

badania uznanego organu naukowego.


Praca australijskiej National Health and Medical Research Council
 (NHMRC) oceniła badania skuteczności medycyny alternatywnej w 68 stanach chorobowych i doszła do wniosku, że “nie ma żadnych wiarygodnych dowodów, że homeopatia jest skuteczna”.


Ale oczywiście, że nie może być skuteczniejsza niż placebo, bo jest to tylko woda, może z odrobiną skrobi lub alkoholu. A pomysł, że woda potrafi zachować “pamięć” czegoś, co zostało w niej rozpuszczone, jest niedorzeczny. Można odrzucić homeopatię wyłącznie na podstawie praw fizyki, ale te badania wbijają dodatkowe gwoździe do trumny. Dalej czytamy:


Australian Homeopathic Association
 oznajmia, że traktuje pacjenta “jako całą osobę, biorąc pod uwagę osobowość, styl życia i czynniki dziedziczne, jak również historię choroby”.  


Jednak badanie NHMRC, przeprowadzone przez komitet roboczy ekspertów medycznych, stwierdziło, że nie ma ona żadnego wpływu na cały wachlarz zaburzeń i chorób, włącznie z astmą, artretyzmem, zakłóceniami snu, przeziębieniem i grypą, zespołem chronicznego zmęczenia, egzemą, cholera, oparzeniami, malarią i uzależnieniem od heroiny.


Dla 68 stanów chorobowych – włącznie z wymienionymi powyżej – badanie albo stwierdziło definitywnie, że homeopatia nie jest bardziej skuteczna niż placebo, albo że co najmniej nie ma wiarygodnych dowodów na  jej skuteczność.


“Żadne badanie dobrej jakości, dobrze zaprojektowane i z wystarczająca liczbą uczestników, by uzyskać sensowne wyniki, nie stwierdziło, by homeopatia powodowała większą poprawę stanu zdrowia niż substancja bez żadnego wpływu na stan zdrowia (placebo), ani że homeopatia spowodowała poprawę zdrowia równą innemu leczeniu” – czytamy w streszczeniu raportu.


Nie miałem też pojęcia, że istnieją szczepionki homeopatyczne! Co oni robią – wstrzykują ludziom sól fizjologiczną?


Profesor John Dwyer, immunolog i emerytowany profesor medycyny na University of New South Wales, powiedział “Guardian Australia”, że taki przegląd należało zrobić już dawno.  


. . . Powiedział, że największym niebezpieczeństwem homeopatii jest używanie jej jako szczepionki.


“Z mojego punktu widzenia jako immunologa najpoważniejszą sprawą było szerzenie koncepcji, że szczepionki homeopatyczne są nieszkodliwe i równie dobre jak szczepionki ortodoksyjne. Ludzie, którzy w to wierzą, nie chronią siebie ani swoich dzieci”.


 “Szczepienia” homeopatyczne są oferowane dla standardowych chorób, jak również dla takich, dla których nie ma żadnych szczepionek medycznych, powiedział Dwyer.

“Oferowane są szczepionki homeopatyczne na HIV, gruźlicę, malarię… żadna z nich nie jest skuteczna” – powiedział.


No i co powiecie, Davis Food Co-op? Czy nie warto rozważyć zaprzestania praktyki oszukiwania waszych łatwowiernych klientów przez sprzedawanie im wody za wygórowaną cenę – wody, która jest całkowicie fałszywie przedstawiana jako lekarstwa? To, że sprzedajecie tę wodę, oznacza, że promujecie szarlatanerię i być może szkodzicie zdrowiu waszych klientów. Dlaczego właściwie nie sprzedajecie również papierosów?


h/t: Amy

Surprise. New study by Australians shows that homeopathy is bunk

Why Evolution Is True, 9 kwietnia 2014

 

Wiecej o homeopatii w Davis


Nadal byłem ciekawy napisu “*testowane naukowo” znajdującego się na środkach homeopatycznych sprzedawanych w Davis Food Co-op, który zdziera skórę za swoich klientów całym szeregiem placebo o niebotycznych cenach. Przechodząc więc koło tego sklepu, wszedłem, żeby zobaczyć, co to oznacza.


Tutaj jest zaledwie próbka części szarlatanerii na sprzedaż:Poniżej jest zdjęcie reklamy produktu, które  już kiedyś zamieściłem: EMF (pole elektromagnetyczne) środek, który rzekomo poddaje detoksykacji twój organizm z wszystkich szkód uczynionych przez komputer i telefon komórkowy. Zauważ napis „testowane naukowo” za gwiazdką. Po to właśnie wróciłem, żeby to sprawdzić. Tutaj jest zdjęcie z Amazon, gdzie także się to sprzedaje (wstydziliby się):Składniki: woda i etanol. To jest wódka! Tuż obok EMF jest LD, które oczyszcza ci wątrobę.A oto odpowiedź, która nie jest odpowiedzią. Co znaczy: „testowane zgodnie z naukowa metodologią homeopatyczną”? Kontrolowane, podwójnie ślepe badanie? Z jakiegoś powodu, mam wątpliwości.A tutaj jest coś, czym cała ta szarlataneria powinna być zastąpiona: lekko rozcieńczony roztwór etanolu, chmielu i słodu. Nie ma pretensji do wyleczenia wszystkiego, co ci dolega, ale pomaga zapomnieć o tych dolegliwościach. Jest to zdumiewający wybór piw w Food Co-Op, któremu skutkom ma zapobiec panaceum Liver Detox:Moar homeopathy in Davis

12 kwietnia 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Jerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Doskonały artykuł Lucjan ferus 2014-04-19


Notatki

Znalezionych 1463 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk