Prawda

Piątek, 17 stycznia 2020 - 15:34

« Poprzedni Następny »


"Najpierw przyszli po Asię Bibi"


Douglas Murray 2016-11-07

Podczas gdy Humza Yousaf (po lewej), członek Parlamentu Szkockiego, prezentuje koncepcję, że Wielka Brytania jest państwem proto-nazistowskim, a Pakistan potencjalnym bezpiecznym schronieniem, Asia Bibi (pokazana po prawej z dwojgiem ze swych pięciorga dzieci) siedzi w celi śmierci w Pakistanie za zbrodnię bycia chrześcijanką.
Podczas gdy Humza Yousaf (po lewej), członek Parlamentu Szkockiego, prezentuje koncepcję, że Wielka Brytania jest państwem proto-nazistowskim, a Pakistan potencjalnym bezpiecznym schronieniem, Asia Bibi (pokazana po prawej z dwojgiem ze swych pięciorga dzieci) siedzi w celi śmierci w Pakistanie za zbrodnię bycia chrześcijanką.

Czy Wielka Brytania staje się państwem nazistowskim? Wydawałoby się to nieprawdopodobne, ale słuchając w tych dniach niektórych krytyków rządu konserwatywnego wygląda to, jakbyśmy za moment mieli stać się rasistowskim despotyzmem.


W zeszłym tygodniu przewodnicząca Komisji Równości i Praw Człowieka Parlamentu Szkockiego, niejaka Christina McKelvie, oświadczyła, że partia Konserwatywna prowadzi “najbardziej prawicowo reakcyjną politykę, o jakiej słyszałam w życiu” i twierdziła, że niedawna konferencja partii Konserwatywnej pokazała, co stanie się w Wielkiej Brytanii „jeśli będziemy biernymi obserwatorami i nie wystąpimy przeciwko dyskryminacji”. Powiedziała, że niektóre z niedawnych propozycji Konserwatystów „przypominają wzrost nazizmu w latach 1930.”


Wyżej w łańcuchu pokarmowym Szkockiej Partii Nacjonalistycznej (SNP) jedna z ich posłanek, Mhairi Black, także porównałaniedawną konferencję partii Konserwatywnej do partii nazistowskiej. Napisała bez cienia ironii, że dręczy ją „nacjonalizm” tej partii, tym bardziej, że „nacjonalizmu używają jako motywacji lub wymówki dla rasizmu, bigoterii i małostkowej polityki”.  Polityka partii Konserwatywnej, twierdziła, coraz bardziej „przypomina Niemcy nazistowskie na początku lat 1930.” Jak gdyby chciała pokazać, jak niewielka jest jej wiedza o tym okresie, zakończyła wypowiedź cytując – jak gdyby nikt nigdy wcześniej nie natknął się na ten cytat – pastora Martina Niemollera: „Najpierw przyszli po Żydów”.


Kiedy wywołało to nieco krytyki, inni nacjonaliści szybko przyszli z pomocą pani Black. Wyróżnia się wśród nich Humza Yousaf, jeden z ministrów SNP i członek parlamentu szkockiego. Podczas gdy wielu ludzi w mediach społecznościowych krytykowało absurdalną retorykę pani Black, on wybrał poparcie jej. „Do tych, którzy krytykują, mam przyjaciół/rodzinę, którzy złożyli podanie o podwójne obywatelstwo z pakistańskim. Czują, że Wielka Brytania będzie w przyszłości nie do wytrzymania dla muzułmanów”. To też dostało się na czołówki gazet. Ale nikt nie wskazał na podwójny skandal tego groteskowego nonsensu.


Po pierwsze, chociaż powinno to być oczywiste, kraj, którego obywatele wybrali muzułmanina (Sadiqa Khana) jako burmistrza ich stolicy, jest bardzo nieprawdopodobnym miejscem na rychłe pogromy muzułmanów. Po drugie, robiąc to porównanie, pan Yousaf niechcący wskazał na jeden z największych skandali naszych czasów.  


Podczas gdy ci domniemani obrońcy praw człowieka przedstawiają partię Konserwatywną w Westminsterze jako rodzaj ugrupowania nazistów, życie w Wielkiej Brytanii jest z rzeczywistości niezrównanie dobre dla ludzi wszelkich wyznań i pochodzenia. Trudno byłoby gdziekolwiek znaleźć społeczeństwo, które jest bardziej tolerancyjne wobec masowej imigracji i które próbowałoby stworzyć dobre życie dla przybywających imigrantów, niezależnie od ich pochodzenia. Pakistan, z drugiej strony, jest krajem, który nie mógłby mieć gorszych notowań we wszystkich tych sprawach. Jest to kraj pełen rasizmu i nienawiści etnicznej i religijnej. Ludzie „złego” pochodzenia, kasty lub grupy etnicznej doświadczają nieskończenie więcej rasizmu w Pakistanie niż w jakimkolwiek kraju w Europie. Nawet ludzie, którzy są „złym” rodzajem muzułmanina, tacy jak muzułmanie Ahmadijja, są przedmiotem nieustannego i systematycznego prześladowania i bigoterii. Prześladowania muzułmanów Ahmadijja tak szaleją w Pakistanie, że w lipcu tego roku przelały się także na ulice Glasgow, kiedy zamordowano sklepikarza tego wyznania, Asada Shaha.


Niemalże nie ma innego kraju na dzisiejszym świecie (pomijając może Arabię Saudyjską i Iran), który jest bardziej nietolerancyjny wobec ludzi innych wyznań. W tym samym tygodniu, w którym pan Yousaf roztaczał koncepcję, że Wielka Brytania jest państwem proto-nazistowskim, a Pakistan potencjalnie bezpiecznym schronieniem, władze pakistańskie rozpoczęły najnowszą rundę w niekończącej się i niewybaczalnej sadze Asii Bibi. Jest to kobieta, która znajduje się w celi śmierci za zbrodnię bycia chrześcijanką. Bibi od pięciu lat czeka na egzekucję tylko dlatego, że sąsiadka twierdziła, że Bibi podczas sprzeczki obraziła Mahometa.


Tak się złożyło, że sprawa Asii Bibi znowu została opóźniona, ponieważ sędzia odmówił udziału w tym procesie. Zrobił to, bo wiedział, że gdyby uwolnił Asię Bibi, sam zostałby zamordowany tak jak nieżyjący już gubernator Pendżabu, Salman Taseer. Kiedy w zeszłym tygodniu trwały przesłuchania w sądzie, trzeba było wysłać setki policjantów sił prewencji do budynku sądu w Islamabadzie. A to dlatego, że wszystko o Asii Bibi i jej sprawie wyprowadza na ulice Pakistanu tłuszczę; tysiące obywateli Pakistanu powiedziało, że jeśli Asia Bibi zostanie kiedykolwiek zwolniona, oni ją zabiją.


W takiej więc sytuacji znajdują się absurdalni nacjonaliści z SNP i inni im podobni. Atakują konserwatywny rząd Wielkiej Brytanii za nazizm, równocześnie nie tylko chwaląc, ale rekomendując jako bezpieczne schronienie państwo, które autentycznie prześladuje i morduje ludzi z powodu ich religii.


Gdyby Black, Yousaf i cała ta kompania byli tylko ignorantami, to inna sprawa. Ale nie jest możliwe, że są takimi ignorantami – a przynajmniej Yousaf nie może nim być. Musi wiedzieć wystarczająco dużo o Pakistanie, by wiedzieć, że uprzedzenia i nietolerancja przenikają całe społeczeństwo pakistańskie. Co znaczy, że robi to, co robi dzisiaj wielu ludzi, a jest tym świadome chronienie rasistowskiego despotyzmu, jak długo jest to despotyzm z islamską twarzą. Jeśli zaś chodzi o jego koleżankę, której pobiegł na ratunek, to, być może, następnym razem pani Black będzie rozważała nauki pastora Niemollera, mogłaby powiedzieć swoim czytelnikom: „Najpierw przyszli po Asię Bibli, ale nie protestowałam, bo nigdy o niej nie słyszałam”. Przynajmniej będzie to uczciwe.


”First They Came for Asia Bibi”

Gatestone Institute, 21 października 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaDouglas Kear Murray

Brytyjski autor, dziennikarz i komentator telewizyjny. Występuje często w brytyjskich i amerykańskich mediach, jest autorem książek: Neoconservatism: Why We Need It (2005) and Bloody Sunday: Truths, Lies and the Saville Inquiry (2011).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1458 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04
Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?   Tawil   2019-09-02
BBC przedstawia Izrael jako kraj, którego armia krzywdzi palestyńskie dzieci   Plosker   2019-08-29
Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi   MacEoin   2019-08-28
W Absurdystanie bez zmian   Koraszewski   2019-08-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk