Prawda

Piątek, 23 sierpnia 2019 - 13:01

« Poprzedni Następny »


"Najpierw przyszli po Asię Bibi"


Douglas Murray 2016-11-07

Podczas gdy Humza Yousaf (po lewej), członek Parlamentu Szkockiego, prezentuje koncepcję, że Wielka Brytania jest państwem proto-nazistowskim, a Pakistan potencjalnym bezpiecznym schronieniem, Asia Bibi (pokazana po prawej z dwojgiem ze swych pięciorga dzieci) siedzi w celi śmierci w Pakistanie za zbrodnię bycia chrześcijanką.
Podczas gdy Humza Yousaf (po lewej), członek Parlamentu Szkockiego, prezentuje koncepcję, że Wielka Brytania jest państwem proto-nazistowskim, a Pakistan potencjalnym bezpiecznym schronieniem, Asia Bibi (pokazana po prawej z dwojgiem ze swych pięciorga dzieci) siedzi w celi śmierci w Pakistanie za zbrodnię bycia chrześcijanką.

Czy Wielka Brytania staje się państwem nazistowskim? Wydawałoby się to nieprawdopodobne, ale słuchając w tych dniach niektórych krytyków rządu konserwatywnego wygląda to, jakbyśmy za moment mieli stać się rasistowskim despotyzmem.


W zeszłym tygodniu przewodnicząca Komisji Równości i Praw Człowieka Parlamentu Szkockiego, niejaka Christina McKelvie, oświadczyła, że partia Konserwatywna prowadzi “najbardziej prawicowo reakcyjną politykę, o jakiej słyszałam w życiu” i twierdziła, że niedawna konferencja partii Konserwatywnej pokazała, co stanie się w Wielkiej Brytanii „jeśli będziemy biernymi obserwatorami i nie wystąpimy przeciwko dyskryminacji”. Powiedziała, że niektóre z niedawnych propozycji Konserwatystów „przypominają wzrost nazizmu w latach 1930.”


Wyżej w łańcuchu pokarmowym Szkockiej Partii Nacjonalistycznej (SNP) jedna z ich posłanek, Mhairi Black, także porównałaniedawną konferencję partii Konserwatywnej do partii nazistowskiej. Napisała bez cienia ironii, że dręczy ją „nacjonalizm” tej partii, tym bardziej, że „nacjonalizmu używają jako motywacji lub wymówki dla rasizmu, bigoterii i małostkowej polityki”.  Polityka partii Konserwatywnej, twierdziła, coraz bardziej „przypomina Niemcy nazistowskie na początku lat 1930.” Jak gdyby chciała pokazać, jak niewielka jest jej wiedza o tym okresie, zakończyła wypowiedź cytując – jak gdyby nikt nigdy wcześniej nie natknął się na ten cytat – pastora Martina Niemollera: „Najpierw przyszli po Żydów”.


Kiedy wywołało to nieco krytyki, inni nacjonaliści szybko przyszli z pomocą pani Black. Wyróżnia się wśród nich Humza Yousaf, jeden z ministrów SNP i członek parlamentu szkockiego. Podczas gdy wielu ludzi w mediach społecznościowych krytykowało absurdalną retorykę pani Black, on wybrał poparcie jej. „Do tych, którzy krytykują, mam przyjaciół/rodzinę, którzy złożyli podanie o podwójne obywatelstwo z pakistańskim. Czują, że Wielka Brytania będzie w przyszłości nie do wytrzymania dla muzułmanów”. To też dostało się na czołówki gazet. Ale nikt nie wskazał na podwójny skandal tego groteskowego nonsensu.


Po pierwsze, chociaż powinno to być oczywiste, kraj, którego obywatele wybrali muzułmanina (Sadiqa Khana) jako burmistrza ich stolicy, jest bardzo nieprawdopodobnym miejscem na rychłe pogromy muzułmanów. Po drugie, robiąc to porównanie, pan Yousaf niechcący wskazał na jeden z największych skandali naszych czasów.  


Podczas gdy ci domniemani obrońcy praw człowieka przedstawiają partię Konserwatywną w Westminsterze jako rodzaj ugrupowania nazistów, życie w Wielkiej Brytanii jest z rzeczywistości niezrównanie dobre dla ludzi wszelkich wyznań i pochodzenia. Trudno byłoby gdziekolwiek znaleźć społeczeństwo, które jest bardziej tolerancyjne wobec masowej imigracji i które próbowałoby stworzyć dobre życie dla przybywających imigrantów, niezależnie od ich pochodzenia. Pakistan, z drugiej strony, jest krajem, który nie mógłby mieć gorszych notowań we wszystkich tych sprawach. Jest to kraj pełen rasizmu i nienawiści etnicznej i religijnej. Ludzie „złego” pochodzenia, kasty lub grupy etnicznej doświadczają nieskończenie więcej rasizmu w Pakistanie niż w jakimkolwiek kraju w Europie. Nawet ludzie, którzy są „złym” rodzajem muzułmanina, tacy jak muzułmanie Ahmadijja, są przedmiotem nieustannego i systematycznego prześladowania i bigoterii. Prześladowania muzułmanów Ahmadijja tak szaleją w Pakistanie, że w lipcu tego roku przelały się także na ulice Glasgow, kiedy zamordowano sklepikarza tego wyznania, Asada Shaha.


Niemalże nie ma innego kraju na dzisiejszym świecie (pomijając może Arabię Saudyjską i Iran), który jest bardziej nietolerancyjny wobec ludzi innych wyznań. W tym samym tygodniu, w którym pan Yousaf roztaczał koncepcję, że Wielka Brytania jest państwem proto-nazistowskim, a Pakistan potencjalnie bezpiecznym schronieniem, władze pakistańskie rozpoczęły najnowszą rundę w niekończącej się i niewybaczalnej sadze Asii Bibi. Jest to kobieta, która znajduje się w celi śmierci za zbrodnię bycia chrześcijanką. Bibi od pięciu lat czeka na egzekucję tylko dlatego, że sąsiadka twierdziła, że Bibi podczas sprzeczki obraziła Mahometa.


Tak się złożyło, że sprawa Asii Bibi znowu została opóźniona, ponieważ sędzia odmówił udziału w tym procesie. Zrobił to, bo wiedział, że gdyby uwolnił Asię Bibi, sam zostałby zamordowany tak jak nieżyjący już gubernator Pendżabu, Salman Taseer. Kiedy w zeszłym tygodniu trwały przesłuchania w sądzie, trzeba było wysłać setki policjantów sił prewencji do budynku sądu w Islamabadzie. A to dlatego, że wszystko o Asii Bibi i jej sprawie wyprowadza na ulice Pakistanu tłuszczę; tysiące obywateli Pakistanu powiedziało, że jeśli Asia Bibi zostanie kiedykolwiek zwolniona, oni ją zabiją.


W takiej więc sytuacji znajdują się absurdalni nacjonaliści z SNP i inni im podobni. Atakują konserwatywny rząd Wielkiej Brytanii za nazizm, równocześnie nie tylko chwaląc, ale rekomendując jako bezpieczne schronienie państwo, które autentycznie prześladuje i morduje ludzi z powodu ich religii.


Gdyby Black, Yousaf i cała ta kompania byli tylko ignorantami, to inna sprawa. Ale nie jest możliwe, że są takimi ignorantami – a przynajmniej Yousaf nie może nim być. Musi wiedzieć wystarczająco dużo o Pakistanie, by wiedzieć, że uprzedzenia i nietolerancja przenikają całe społeczeństwo pakistańskie. Co znaczy, że robi to, co robi dzisiaj wielu ludzi, a jest tym świadome chronienie rasistowskiego despotyzmu, jak długo jest to despotyzm z islamską twarzą. Jeśli zaś chodzi o jego koleżankę, której pobiegł na ratunek, to, być może, następnym razem pani Black będzie rozważała nauki pastora Niemollera, mogłaby powiedzieć swoim czytelnikom: „Najpierw przyszli po Asię Bibli, ale nie protestowałam, bo nigdy o niej nie słyszałam”. Przynajmniej będzie to uczciwe.


”First They Came for Asia Bibi”

Gatestone Institute, 21 października 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaDouglas Kear Murray

Brytyjski autor, dziennikarz i komentator telewizyjny. Występuje często w brytyjskich i amerykańskich mediach, jest autorem książek: Neoconservatism: Why We Need It (2005) and Bloody Sunday: Truths, Lies and the Saville Inquiry (2011).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1354 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk