Prawda

Piątek, 29 maja 2020 - 22:58

« Poprzedni Następny »


Nagroda za najbardziej idiotyczny pomysł roku


Douglas Murray 2016-01-01


Znowu przyszła pora na przyznanie nagrody za najbardziej idiotyczny pomysł roku i wśród wielu wybitnych kandydatów jeden wyróżnia się szczególnie.

Jest konwenansem dyplomatycznym w Wielkiej Brytanii, że nowi ambasadorowie przedstawiają się na Dworze St James. Spotykają tam przedstawicieli monarchy i zostają oficjalnie uznani za reprezentantów swoich krajów w Zjednoczonym Królestwie. Byłoby więc interesujące spojrzenie na możliwe konsekwencje realizacji pomysłu autora artykułu w „Independent”, Vadima Nikitima. Jest to geniusz, który w zeszłym tygodniu pominął wszystkie nużące argumenty dotyczące tego, czy ISIS jest państwem, czy nie, i zaproponował nie tylko, byśmy traktowali je jak państwo, ale także stwierdził, że przyszła pora na dyplomatyczne uznanie ISIS.


Pan Nikitim argumentował, że państwa-pariasy można włączyć do systemu międzynarodowego takimi właśnie posunięciami, jak przypuszczalnie wyobraża sobie prezydent USA, Barack Obama, że to robi z Iranem. Nikitim prosi nas, byśmy rozważyli precedens ZSRR. I zamiast zrozumienia, że ZSRR padł, bo jego system ekonomiczny spowodował jego upadek, Nikitim wydaje się sądzić, że Związek Radziecki rozleciał się, bo kraje takie jak USA i Wielka Brytania uznały go dyplomatycznie – demonstrując, że nie ma lepszego sposobu na niezrozumienie teraźniejszości niż niezrozumienie przeszłości. Pisze on:

"Tylko przez uznanie ISIS i traktowanie go jako państwa bona fide, możemy mieć nadzieję na zrozumienie jego działania i motywacji… Tylko przez zaakceptowanie rzeczywistości i uznanie dyplomatyczne ISIS Zachód może mieć nadzieję na zdobycie wiarygodnych środków umiarkowania i ograniczenia jego dalszych podbojów. Scenariusz radziecki jest obecnie najlepszą ze złych opcji: pora na wykucie długotrwałego pokoju z wojującym islamem”.  


"Tylko tyle"? Ach, tak, jak wspaniale uznanie "umiarkowało" Trzecią Rzeszę, Koreę Północną i Sudan, to tylko jako przykład. Jak w pierwszą rocznicę uznania Kuby przez Stany Zjednoczone napisała w zeszłym tygodniu publicystka Mary Anastasia O'Grady: "Tysiące aresztów, migranci uciekają i Rosja chce wejść. Brzmi znajomo?"


Należy mieć nadzieję, że jeśli pójdzie się za radą Nikitima, na Dworze St James w momencie przybycia pierwszego emisariusza ISIS będą dziennikarze. Każdy szczegół tego spotkania będzie wart zapisania dla potomności.


Kogo ISIS mogłoby wysłać? Bliskowschodni protokół wymaga normalnie, by ambasadorem był bliski krewny władcy danego kraju. Czy kalif Al-Baghdadi ma pierwszego kuzyna, którego mógłby wyprawić w drogę? A co z użyciem takiej nominacji, by rozwiązać częsty problem, co zrobić z trzecim synem – tym, co trochę się wałęsa, okazuje zbyt dużo zainteresowania dziewczynom i zbyt mało interesom rodzinnym? Jakiś czas w Londynie może być rozwiązaniem.


Ceremonia recepcji może być przydatnym momentem na wyjaśnienie pewnych „reguł poruszania się” w Wielkiej Brytanii. Choć sprawa jest delikatna, lata dworskiego doświadczenia powinny to nieco ułatwić. Jest, na przykład, całkowicie możliwe, że ambasador ISIS będzie uważał, że w Zjednoczonym Królestwie absolutnie wszystko ujdzie mu na sucho. Każdy, kto pamięta sprawę księcia saudyjskiego, Sauda bin Abdulaziza Bin Nasira, mógłby mieć wrażenie, że możesz gwałcić i bić swojego lokaja, traktować go jak zwierzę, zmuszać do spania na podłodze, a nawet zabić go w 5-gwiazdkowym hotelu londyńskim i umknąć z najlżejszą z możliwych kar. Trzeba by było wytłumaczyć ambasadorowi ISIS, że takie zachowanie może ujść w Londynie na sucho, tylko jeśli jesteś wnukiem króla saudyjskiego lub pochodzisz z kraju o równie długiej i godnej historii dyplomacji. Z drugiej strony, ambasadorowie z ISIS będą musieli jakoś się wykazać i najpierw podsunąć nam lukratywne kontrakty, zanim takie zachowanie stanie się akceptowalne.


Jeśli w tym momencie ambasador ISIS poczuje się swobodnie, może sam zadać kilka pytań. Ile nie-muzułmańskich kobiet wolno mu wziąć do niewoli podczas pobytu tutaj? Jak duże są populacje Kurdów i Jazydów w Zjednoczonym Królestwie? Czy kiedy ludzie w dzisiejszym Londynie używają określeń „nawalony” i „stracił głowę”, znaczy to to właśnie, co on myśli, że znaczy? W tym momencie nieco chytry i krętacki wyraz twarzy nowego ambasadora z powodzeniem mógłby przekształcić się w bardziej ufny i rozpoczęłyby się nowe „specjalne stosunki”.


Między systemem, który pozwala gejom na zawieranie małżeństw, a systemem, który zrzuca ich z budynków, musi istnieć jakiś kompromis. Między grupą, która niszczy kulturę Bliskiego Wschodu, a taką, która starannie dba o nią w muzeach w swoich miastach, z pewnością istnieje jakiś wspólny grunt.


Oczywiście, koszmarna przeszkoda protokołu przy oficjalnych obiadach wydawanych przez państwo, nadal jeszcze leży przed nami. Jest wystarczająco trudno trzymać irańskiego ambasadora z dala od izraelskiego ambasadora, kiedy obowiązuje porządek alfabetyczny (Bogu dzięki za Irlandię).  Może być jednak niezbędne trzymanie ambasadora ISIS w innym pokoju, jeśli odkryje, że obecny jest jakiś Żyd. Nieustanne żądania nowego ambasadora wobec wszystkich innych, by „nawrócili się lub umierali”, mogą być załagodzone przez interwencję królewskich lokajów, którzy są mistrzami delikatnego zwracania uwagi gościom, jeśli używają niewłaściwego noża do ryby. Żądanie ambasadora ISIS, by mógł przynieść własny nóż na bankiety państwowe, musi – oczywiście – być potraktowane ostrożnie, jak również kwestia tego, gdzie ukryć psy królowej, kiedy ambasador ISIS jest w pałacu.


Oczywiście, zawsze pozostaje uprzykrzony, zwariowany problem: a co, jeśli wojowniczy islam (lub Iran) nie chce “wykuć długotrwałego (lub krótkotrwałego) pokoju” z nami? Czy istnieje plan B?


Kiedy jednak przezwycięży się te nieistotne dyplomatyczne wyboje, nie ma powodu, dlaczego publicysta „Independenta” nie miałby mieć racji i „długi pokój z wojowniczym islamem” nie mógłby wreszcie zapanować.


Dumb Idea of The Year Award

Gatestone Institute, 28 grudnia

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaDouglas Kear Murray


Brytyjski autor, dziennikarz i komentator telewizyjny. Występuje często w brytyjskich i amerykańskich mediach, jest autorem książek: Neoconservatism: Why We Need It (2005) and Bloody Sunday: Truths, Lies and the Saville Inquiry (2011).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1536 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpieczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk