Prawda

Środa, 30 wrzesnia 2020 - 04:18

« Poprzedni Następny »


Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii


Jonathan S. Tobin 2020-04-22

Podobizna Marwana Barghoutiego, terrorysty Fatahu, który odsiaduje dożywotni wyrok więzienia w izraelskim więzieniu za mordowanie izraelskich cywilów. Graffiti na murze bezpieczeństwa oddzielającym Zachodni Brzeg w pobliżu wsi Qalandiya, 6 maja 2016. Zdjęcie: Haytham Shtayeh/Flash90.
Podobizna Marwana Barghoutiego, terrorysty Fatahu, który odsiaduje dożywotni wyrok więzienia w izraelskim więzieniu za mordowanie izraelskich cywilów. Graffiti na murze bezpieczeństwa oddzielającym Zachodni Brzeg w pobliżu wsi Qalandiya, 6 maja 2016. Zdjęcie: Haytham Shtayeh/Flash90.

Więzienia są wylęgarnią koronawirusa, ale starania żydowskich antysyjonistów o uwolnienie palestyńskich terrorystów wymownie świadczą o ich celach.  

Jakie są nasze obowiązki wobec tych zamkniętych miejsc, w których koronawirus jest zagrożeniem? Starania o ochronę mieszkańców zakładów, które służą osobom starszym, zyskały wiele uwagi. Mieszkańcy więzień mogą jednak być w równym  niebezpieczeństwie. Niemniej pytanie o to, co powinniśmy zrobić z tym problemem, mówi bardzo wiele o gotowości niektórych, by pozwolić ich ideologii przeważyć nad zdrowym rozsądkiem. Pokazuje również, jak nisko cenią życie innych, włącznie z innymi Żydami, ci, którzy roszczą sobie tytuł „obrońców praw człowieka” lub orędowników „pokoju”.


Nie ulega wątpliwości, że kiedy wirus raz dostanie się do tych, którzy są zamknięci w więzieniach, jak również do tych, którzy ich pilnują, rezultaty będą złe. Dlatego też niektóre amerykańskie stany i miasta, gdzie choroba jest szczególnie silnym zagrożeniem, takie jak Nowy Jork i New Jersey, zwolniły duże liczby więźniów, żeby pozwolić starszym, najbardziej narażonym więźniom uniknąć potencjalnej śmiertelnej pułapki. Inni, włącznie z tymi, którzy zostali skazani za przestępstwa bez użycia przemocy lub których wyroki zbliżały się do końca, zostali zwolnieni, by zmniejszyć zatłoczenie.


To doprowadziło do ożywionej debaty o moralnym dylemacie utrzymywania instytucji karnych podczas pandemii. Rząd ma obowiązek niedopuszczenia do tego, by wyrok więzienia stał się wyrokiem śmierci. Ma jednak również obowiązek unikania decyzji, które narażają na niebezpieczeństwo innych obywateli, a mogą oni stać się ofiarami, jeśli ta polityka doprowadzi do fali przestępstw. Fakt, że w Nowym Jorku zwolniono z więzień setki ludzi oskarżonych o przestępstwa z użyciem przemocy, częściowo z powodu wirusa, ale także z powodu niebezpiecznego prawa o „reformie zwolnień za kaucją”, doprowadził do zrozumiałych obaw o życiu w kwarantannie, które może bardziej przypominać dystopijny, postapokaliptyczny scenariusz niż uporządkowaną próbę zredukowania zgonów z powodu śmiertelnej choroby.


W czasach, kiedy choroba przerzedziła szeregi policji i służb ratunkowych, a ci, którzy nadal są zdrowi, są zajęci problemami stworzonymi przez pandemię, każde masowe zwolnienie więźniów ma potencjał stworzenia rzeczywistego problemu przestępczości. Choć podobno  liczba przestępstw zmalała, może to być bardziej efektem rzadszych aresztowań niż spadku przestępczych zachowań.

 

Debata w Nowym Jorku ujawniła fakt, że ci, którzy propagują takie zwolnienia z więzień, włącznie z American Civil Liberties Union, są motywowani wiarą, że cały system sprawiedliwości jest niesprawiedliwy i że nawet najbardziej winni więźniowie zasługują na  wolność. Jak absurdalne by nie było to stanowisko, kiedy przenosi się je na Izrael, mówi nam coś jeszcze bardziej skandalicznego. Ci, którzy domagają się zwolnienia z więzień, nie tyle troszczą się o zdrowie więźniów, ile działają z powodu przekonania, że schwytani terroryści nie zasłużyli na karę.  


Takie jest stanowisko Jewish Voice for Peace (JVP), lewicowej grupy, której rzeczywistym programem jest wymazanie żydowskiego państwa z mapy świata. Wraz z lewicowymi sojusznikami JVP zorganizowała w tym tygodniu „wiec” na Zoom i “Twitterstorm”, których celem jest „uwolnienie więźniów od Rikers Island [Nowy Jork] do Palestyny”.


Oczywiście, przez więźniów w „Palestynie” JVP nie rozumie więźniów Hamasu w Gazie i nie żąda, by Hamas uwolnił działacza na rzecz pokoju, którego nie widziano żywego, od kiedy uczestniczył w dyskusji na Zoom, mającej na celu promowanie współistnienia z Izraelem. Nie są też zainteresowani uwolnieniem zatrzymanych przez Autonomię Palestyńską za kwestionowanie despotycznych rządów partii Fatahu. Chcą uwolnienia wszystkich Palestyńczyków trzymanych w izraelskich więzieniach, włącznie z terrorystami z krwią na rękach.

 

To pokazuje dwie rzeczy o JVP i jej liberalnych pomagierach, takich jak autor Peter Beinart, który zaprzecza antysemickiej naturze ich starań.  


Apologeci JVP próbują zapewniać, że jest to organizacja neutralna w sprawie syjonizmu i prawa Izraela do istnienia. Dzięki temu próbowała zdobyć dostęp do żydowskich organizacji głównego nurtu i do rad społeczności. To wielkie kłamstwo obaliło jednak ich antysemickie oszczerstwo leżące u sedna ich kampanii “Deadly Exchange”, w której starała się obwinić proizraelskich Żydów za strzelanie przez policję do Afro-Amerykanów w miastach USA.  

 

JVP uważa też reprezentantkę Rashidę Tlaib (D-Mich.) za tak cenionego sojusznika, że poświęciła jej tegoroczną Paschę on-line, czyniąc z tego wirtualny wiec poparcia dla kobiety, która nie tylko otwarcie popiera BDS, ale jawnie oręduje za zniszczeniem państwa Izrael.   


Gotowość JVP do użycia pandemii jako pretekstu, by żądać zwolnienia terrorystów, którzy mordowali izraelskich i amerykańskich mężczyzn, kobiety i dzieci – i którzy z pewnością zrobią to znowu, jeśli tylko otrzymają szansę – jest kolejnym dowodem ich braku kompasu moralnego.


I rzeczywiście, wśród uczestników tego wiecu na rzecz uwolnienia więźniów był były już komentator CNN i nauczyciel akademicki, Marc Lamont Hill, najlepiej znany ze swojego przemówienia „Palestyna od rzeki do morza”; Aarab Barghouti, syn Marwana Barghoutiego, funkcjonariusza Fatahu, skazanego na kilkakrotne dożywocie i siedzącego w izraelskim więzieniu za mordowanie cywilów; jak również inni palestyńscy aktywiści, którzy głośno propagują przemoc wobec Izraelczyków i Żydów.


Należy o tym pamiętać następnym razem, kiedy jakiś rabiniczny zwolennik lub oddział tej grupy na kampusie będzie pozować na krytyków rządu Izraela i jego polityki, zamiast przedstawiać się jako żydowscy antysemici, którymi w rzeczywistości są. To samo stosuje się do lewicowych aktywistów, którzy sprzymierzają się z JVP, by wpłynąć na platformę partii Demokratycznej.


Pracownicy więzień powinni robić wszystko, co w ich mocy, by łagodzić skutki wirusa u ludzi, których im powierzono, nawet jeśli nie zawsze jest możliwe społeczne dystansowanie. Należy rozważyć zwolnienie tych, którzy nie stanowią zagrożenia. Jednak ci, którzy orędują za uwolnieniem agresywnych zbirów, włącznie z palestyńskimi terrorystami-mordercami pod pozorem współczucia w sprawie koronawirusa, oszukują, kiedy pozują na obrońców praw człowieka.  


The moral dilemma of emptying prisons in a pandemic

JNS.Org, 17 kwietnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1630 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk