Prawda

Wtorek, 7 lipca 2020 - 13:56

« Poprzedni Następny »


Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii


Jonathan S. Tobin 2020-04-22

Podobizna Marwana Barghoutiego, terrorysty Fatahu, który odsiaduje dożywotni wyrok więzienia w izraelskim więzieniu za mordowanie izraelskich cywilów. Graffiti na murze bezpieczeństwa oddzielającym Zachodni Brzeg w pobliżu wsi Qalandiya, 6 maja 2016. Zdjęcie: Haytham Shtayeh/Flash90.
Podobizna Marwana Barghoutiego, terrorysty Fatahu, który odsiaduje dożywotni wyrok więzienia w izraelskim więzieniu za mordowanie izraelskich cywilów. Graffiti na murze bezpieczeństwa oddzielającym Zachodni Brzeg w pobliżu wsi Qalandiya, 6 maja 2016. Zdjęcie: Haytham Shtayeh/Flash90.

Więzienia są wylęgarnią koronawirusa, ale starania żydowskich antysyjonistów o uwolnienie palestyńskich terrorystów wymownie świadczą o ich celach.  

Jakie są nasze obowiązki wobec tych zamkniętych miejsc, w których koronawirus jest zagrożeniem? Starania o ochronę mieszkańców zakładów, które służą osobom starszym, zyskały wiele uwagi. Mieszkańcy więzień mogą jednak być w równym  niebezpieczeństwie. Niemniej pytanie o to, co powinniśmy zrobić z tym problemem, mówi bardzo wiele o gotowości niektórych, by pozwolić ich ideologii przeważyć nad zdrowym rozsądkiem. Pokazuje również, jak nisko cenią życie innych, włącznie z innymi Żydami, ci, którzy roszczą sobie tytuł „obrońców praw człowieka” lub orędowników „pokoju”.


Nie ulega wątpliwości, że kiedy wirus raz dostanie się do tych, którzy są zamknięci w więzieniach, jak również do tych, którzy ich pilnują, rezultaty będą złe. Dlatego też niektóre amerykańskie stany i miasta, gdzie choroba jest szczególnie silnym zagrożeniem, takie jak Nowy Jork i New Jersey, zwolniły duże liczby więźniów, żeby pozwolić starszym, najbardziej narażonym więźniom uniknąć potencjalnej śmiertelnej pułapki. Inni, włącznie z tymi, którzy zostali skazani za przestępstwa bez użycia przemocy lub których wyroki zbliżały się do końca, zostali zwolnieni, by zmniejszyć zatłoczenie.


To doprowadziło do ożywionej debaty o moralnym dylemacie utrzymywania instytucji karnych podczas pandemii. Rząd ma obowiązek niedopuszczenia do tego, by wyrok więzienia stał się wyrokiem śmierci. Ma jednak również obowiązek unikania decyzji, które narażają na niebezpieczeństwo innych obywateli, a mogą oni stać się ofiarami, jeśli ta polityka doprowadzi do fali przestępstw. Fakt, że w Nowym Jorku zwolniono z więzień setki ludzi oskarżonych o przestępstwa z użyciem przemocy, częściowo z powodu wirusa, ale także z powodu niebezpiecznego prawa o „reformie zwolnień za kaucją”, doprowadził do zrozumiałych obaw o życiu w kwarantannie, które może bardziej przypominać dystopijny, postapokaliptyczny scenariusz niż uporządkowaną próbę zredukowania zgonów z powodu śmiertelnej choroby.


W czasach, kiedy choroba przerzedziła szeregi policji i służb ratunkowych, a ci, którzy nadal są zdrowi, są zajęci problemami stworzonymi przez pandemię, każde masowe zwolnienie więźniów ma potencjał stworzenia rzeczywistego problemu przestępczości. Choć podobno  liczba przestępstw zmalała, może to być bardziej efektem rzadszych aresztowań niż spadku przestępczych zachowań.

 

Debata w Nowym Jorku ujawniła fakt, że ci, którzy propagują takie zwolnienia z więzień, włącznie z American Civil Liberties Union, są motywowani wiarą, że cały system sprawiedliwości jest niesprawiedliwy i że nawet najbardziej winni więźniowie zasługują na  wolność. Jak absurdalne by nie było to stanowisko, kiedy przenosi się je na Izrael, mówi nam coś jeszcze bardziej skandalicznego. Ci, którzy domagają się zwolnienia z więzień, nie tyle troszczą się o zdrowie więźniów, ile działają z powodu przekonania, że schwytani terroryści nie zasłużyli na karę.  


Takie jest stanowisko Jewish Voice for Peace (JVP), lewicowej grupy, której rzeczywistym programem jest wymazanie żydowskiego państwa z mapy świata. Wraz z lewicowymi sojusznikami JVP zorganizowała w tym tygodniu „wiec” na Zoom i “Twitterstorm”, których celem jest „uwolnienie więźniów od Rikers Island [Nowy Jork] do Palestyny”.


Oczywiście, przez więźniów w „Palestynie” JVP nie rozumie więźniów Hamasu w Gazie i nie żąda, by Hamas uwolnił działacza na rzecz pokoju, którego nie widziano żywego, od kiedy uczestniczył w dyskusji na Zoom, mającej na celu promowanie współistnienia z Izraelem. Nie są też zainteresowani uwolnieniem zatrzymanych przez Autonomię Palestyńską za kwestionowanie despotycznych rządów partii Fatahu. Chcą uwolnienia wszystkich Palestyńczyków trzymanych w izraelskich więzieniach, włącznie z terrorystami z krwią na rękach.

 

To pokazuje dwie rzeczy o JVP i jej liberalnych pomagierach, takich jak autor Peter Beinart, który zaprzecza antysemickiej naturze ich starań.  


Apologeci JVP próbują zapewniać, że jest to organizacja neutralna w sprawie syjonizmu i prawa Izraela do istnienia. Dzięki temu próbowała zdobyć dostęp do żydowskich organizacji głównego nurtu i do rad społeczności. To wielkie kłamstwo obaliło jednak ich antysemickie oszczerstwo leżące u sedna ich kampanii “Deadly Exchange”, w której starała się obwinić proizraelskich Żydów za strzelanie przez policję do Afro-Amerykanów w miastach USA.  

 

JVP uważa też reprezentantkę Rashidę Tlaib (D-Mich.) za tak cenionego sojusznika, że poświęciła jej tegoroczną Paschę on-line, czyniąc z tego wirtualny wiec poparcia dla kobiety, która nie tylko otwarcie popiera BDS, ale jawnie oręduje za zniszczeniem państwa Izrael.   


Gotowość JVP do użycia pandemii jako pretekstu, by żądać zwolnienia terrorystów, którzy mordowali izraelskich i amerykańskich mężczyzn, kobiety i dzieci – i którzy z pewnością zrobią to znowu, jeśli tylko otrzymają szansę – jest kolejnym dowodem ich braku kompasu moralnego.


I rzeczywiście, wśród uczestników tego wiecu na rzecz uwolnienia więźniów był były już komentator CNN i nauczyciel akademicki, Marc Lamont Hill, najlepiej znany ze swojego przemówienia „Palestyna od rzeki do morza”; Aarab Barghouti, syn Marwana Barghoutiego, funkcjonariusza Fatahu, skazanego na kilkakrotne dożywocie i siedzącego w izraelskim więzieniu za mordowanie cywilów; jak również inni palestyńscy aktywiści, którzy głośno propagują przemoc wobec Izraelczyków i Żydów.


Należy o tym pamiętać następnym razem, kiedy jakiś rabiniczny zwolennik lub oddział tej grupy na kampusie będzie pozować na krytyków rządu Izraela i jego polityki, zamiast przedstawiać się jako żydowscy antysemici, którymi w rzeczywistości są. To samo stosuje się do lewicowych aktywistów, którzy sprzymierzają się z JVP, by wpłynąć na platformę partii Demokratycznej.


Pracownicy więzień powinni robić wszystko, co w ich mocy, by łagodzić skutki wirusa u ludzi, których im powierzono, nawet jeśli nie zawsze jest możliwe społeczne dystansowanie. Należy rozważyć zwolnienie tych, którzy nie stanowią zagrożenia. Jednak ci, którzy orędują za uwolnieniem agresywnych zbirów, włącznie z palestyńskimi terrorystami-mordercami pod pozorem współczucia w sprawie koronawirusa, oszukują, kiedy pozują na obrońców praw człowieka.  


The moral dilemma of emptying prisons in a pandemic

JNS.Org, 17 kwietnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1559 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk