Prawda

Czwartek, 21 października 2021 - 09:30

« Poprzedni Następny »


Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach


Adam Levick 2021-08-11

<span>Izraelska policja podczas starć z Palestyńczykami na Wzgórzu Świątynnym, gdzie mieści się meczet Al-Aksa na Starym Mieście Jerozolimy, 7 maja 2021. Zdjęcie: REUTERS/Ammar Awad.</span>
Izraelska policja podczas starć z Palestyńczykami na Wzgórzu Świątynnym, gdzie mieści się meczet Al-Aksa na Starym Mieście Jerozolimy, 7 maja 2021. Zdjęcie: REUTERS/Ammar Awad.

Zacznijmy od zauważenia, że artykuł opublikowany w “The Times” The Gen Z activist twins of Sheikh Jarrah, Jerusalem [Pokolenie Z, bliźnięta aktywiści z Szejk Dżarrah, Jerozolima], 17 lipca) autorstwa Charlotte Edwardes nie jest dziennikarstwem. Jest to wyłącznie propalestyńska propaganda opublikowana przez na ogół poważną gazetę.

 

Artykuł o bliźniętach z Szejk Dżarrah przedstawia Munę i Mohammeda el-Kurdów — o Mohammedzie el-Kurdzie pisaliśmy niedawno w reakcji na podobnie propagandowy artykuł w „Financial Times”.


Artykuł w “The Times” nie jest dziennikarstwem, ponieważ każde twierdzenie rodzeństwa el-Kurd jest akceptowane jako prawda bez cienia dziennikarskiego sceptycyzmu i sprawdzania faktów.

 

Dziennikarka “The Times” nie tylko legitymizuje i nagłaśnia narrację el-Kurdów – akceptuje ją jako świętą prawdę.

 

Już pierwsze zdania przypominają komunikat prasowy Palestinian Solidarity Campaign (PSC):

Zaczęli na sposób nowoczesnych ruchów oporu: Muna el-Kurd wyjęła swój iPhone i zaczęła nagrywać to co widzi. Mohammed, jej brat, poszedł w jej ślady. Dwoje 23-letnich Palestyńczyków uzbrojonych w Apple Inc, dokumentuje niemal codzienną przemoc uzbrojonych osadników i wojskowej policji, jakiej są świadkami. [podkreślenia dodane]

Wybrana moralna binarność – opowieść dobra i zła, przeciwstawiająca niewinne palestyńskie ofiary “opierające się “ przemocy ze strony “uzbrojonych osadników” i “wojskowej policji” – nie pozostawia żadnego miejsca na fakty, kontekst, równowagę lub moralną niejasność.

Następnie, po poinformowaniu o sprawności bliźniąt w mediach społecznościowych (podobno zgromadzili 2,7 miliona obserwujących na Instagramie i Twitterze), otrzymujemy ten najwyraźniej traktowany z śmiertelną powagą komentarz:

W zeszłym miesiącu ich Instagram Stories przyciągnęły tyle uwagi, że władze – może niepewne, jak poradzić sobie z sytuacją – aresztowały ich.

Nie ma żadnego poparcia źródłowego dla tezy, że izraelska policja aresztowała tę parę, ponieważ nie wiedziała, jak poradzić sobie z ich wpływem w mediach społecznościowych, jest czymś, na co powinien był zareagować redaktor.


W rzeczywistości media, które relacjonowały o ich aresztowaniu, informowały wyraźnie, że zostali aresztowani na polecenie sądu pod zarzutem uczestnictwa w gwałtownych zamieszkach w Szejk Dżarrah na początku czerwca. Czymś innym jest przedstawienie wątpliwości wobec izraelskiej wersji aresztowania, ale jest czymś zupełnie innym całkowite pominięcie wypowiedzi policji.   


Dziennikarka “The Times” powtarza następnie twierdzenie, że rodzeństwo zostało aresztowane jedynie za swoją działalność w mediach społecznościowych i cynicznie odwołuje się do George’a Floyda:

Z pewnością, jeśli Instagram Live jest przestępstwem, całe pokolenie Z jest zagrożone, ponieważ jest to współczesna reakcja na społeczną niesprawiedliwość. To właśnie zrobiła Darnella Frazier, kiedy zobaczyła policjanta z kolanem na szyi George’a Floyda w 2020 roku … Publiczność nie potrzebuje opowiadania o każdym ruchu; widzowie chcą spojrzeć na ekran, zobaczyć materiał zdjęciowy i sami zdecydować. [podkreślenie dodane]

Jak wyjaśnimy dalej, czarno-białe przedstawienie sporu o nieruchomość w Szejk Dżarrah i reakcji policji na związane z tym zamieszki, wprowadza w błąd i nie ma absolutnie żadnego związku z filmowaniem zabicia George’a Floyda.


Kiedy dziennikarz pisze “Publiczność nie potrzebuje opowiadania o każdym ruchu”, informuje, że nie interesuje jej stosowanie standardów  dziennikarskiego sceptycyzmu.


W całym artykule są niczym nie podbudowane twierdzenia, takie jak to:

“Mam wrażenie, że istnieje nowe pokolenie ludzi na całym świecie, którzy chcą być informowani w ten sposób” – mówi Mohammed. Groźba wirtualnej przejrzystości jest tak silna, że jeden z jego przyjaciół w Jerozolimie został niedawno aresztowany pod zarzutem zamiaru umieszczenia materiału filmowego na TikTok. “Naprawdę powiedzieli, że oskarżeniem jest ‘TikTok’” - mówi. [podkreślenie dodane]

Reporterka nie postarała się o odpowiedź na ten zarzut, a w naszych badaniach nie udało nam się znaleźć żadnej informacji o domniemanym aresztowaniu Palestyńczyka jedynie za zamiar zamieszczenia zdjęć na TikTok.


W dalszej części artykułu, po poinformowaniu czytelników, że “Mohammed pracuje jako wykładowca  kontraktowy kreatywnego pisania na City University of New York” i że Muna jest „wyszkoloną terapeutką-klownem”, dziennikarka własnym głosem wzmocniła palestyńską propagandę o sporze w Szejk Dżarrah.  

Szejk Dżarrah jest w odległości krótkiego spacer od Starego Miasta. Od dawna jest celem prawicowych, amerykańsko-izraelskich osadników, zdeterminowanych, by obalić palestyńskie prawo własności domów, przyznane dwa pokolenia wcześniej rodzinom jako rekompensatę  za nieruchomości, jakie stracili, kiedy wysiedlono ich z ich domów w Izraelu. Ci osadnicy zamierzają przejąć domy palestyńskich rodzin używając dokumentów z okresu sprzed pokoju i dyskryminujących praw własności, które faworyzują Żydów [kosztem] Arabów. [podkreślenie dodane]  

Wiele jest tu półprawd, wypaczeń i kłamstw.


Po pierwsze, wbrew twierdzeniu w tym akapicie, palestyńscy lokatorzy nie mają “prawa własności” tych domów. Nie ma prawnego sporu – w oparciu o liczne decyzje izraelskich sądów wydawane przez dziesięciolecia — ta nieruchomość należała do Żydów przed wojną 1948 roku. Następnie, domy zostały “przyznane” przez Jordanię Palestyńczykom jako “lokatorom”, a nie jako “właścicielom” po tym jak Jordania przejęła panowanie nad żydowskimi nieruchomościami podczas nielegalnej okupacji wschodniej Jerozolimy.

 

Autorka artykułu w “The Times” pominęła także: sprawa w Szejk Dżarrah jest trwającą dziesięciolecia prywatną sprawą prawną, w której chodzi o odmowę płacenia czynszu przez Palestyńczyków, a niektórzy z nich – włącznie z rodzeństwem el-Kurd (co dziennikarka nie wprost, ale przyznaje), są dzikimi lokatorami.  Ponadto lokatorzy odmówili wszelkich kompromisów  — prawdopodobnie z ideologicznych przyczyn, które dałyby im status chronionych lokatorów i pozwoliły im nadal mieszkać w tych domach.  

 

Wreszcie, twierdzenie, że sprawę “osadników” wspiera dyskryminujące prawo, jest wręcz odwrotnością prawdy.


Krytycy prawnych roszczeń Izraelczyków w rzeczywistości mówią, że dyskryminujące praktyki jordańskie sprzed czerwca 1967 roku, przejęcie przez nich żydowskiej własności po wypędzeniu wszystkich Żydów z wschodniej Jerozolimy w 1948 roku należy honorować na wieczność.  


W jakim innym kontekście wyglądałoby na słuszne zakazywanie właścicielom nieruchomości ich praw jedynie z powodu ich wyznania, a pozwalanie lokatorom (w tym dzikim lokatorom), którzy odmawiają płacenia czynszu, na dalsze mieszkanie w tych domach wyłącznie z powodu ich pochodzenia etnicznego?


“The Times” kontynuuje swoje pozbawione jakiegokolwiek sprawdzania faktów relacjonowanie o prześladowaniach rodzeństwa el-Kurd:

Wieczorem zanim spotkałam ich po raz pierwszy oglądałam program Muny. Osadnicy atakowali rodziny sprejem pieprzowym. Policja dołączyła się, używając pałek do bicia palestyńskiej młodzieży i granatów hukowych oraz dymnych do dezorientowania ich.

Wydaje się, że reporterka opiera swoją relację wyłącznie na tym, co znalazła na koncie społecznościowym Muny Kurd. Ponieważ jednak nie dostarcza ani daty, ani żadnych innych szczegółów, trudno odgadnąć, o który incydent chodzi i co się tam właściwie zdarzyło. Wystarczy powiedzieć, że obraz namalowany w tym fragmencie, z izraelską policją i “osadnikami” bijącymi na oślep przypadkową palestyńską „młodzież”, łagodnie mówiąc, nie jest wiarygodny. 


Dziennikarka następnie przedstawia kolejne całkowicie bezpodstawne i prowokacyjne twierdzenie, informując czytelników gazety, że Palestyńczykom “zaatakowanym” przez policję, którzy “następnie tracą przytomność, odmawia się pomocy medycznej”. [podkreślenie dodane]

 

Pojawia się więcej opowieści z tysiąca i jednej nocy, których dziennikarka nie analizuje krytycznie:

“Przemoc policyjna jest nie tylko nie do przyjęcia, jest nielegalna, prawda?” – mówi Mohammed. - “Ale są chwile, kiedy tutaj panuje absurd. Kiedy ludzie grali w szachy na chodniku i pobito ich pałkami; kiedy dzieci bawiły się balonami i cała konna jednostka zmilitaryzowanej policji przybyła, by skonfiskować te balony. Jest wideo ludzi brutalnie pobitych za zabawę latawcem. [podkreślenie dodane]

Czy dziennikarka “Timesa” poprosiła rodzeństwo el-Kurd o pokazanie jej wideo z Palestyńczykami “brutalnie pobitymi za zabawę latawcem”? I czy poprosiła o jakiekolwiek dowody, by podeprzeć zwyczajnie śmieszne twierdzenie o „konnej zmilitaryzowanej policji”, która przybyła, by „skonfiskować” balony dzieci?

 

Podczas gdy Palestyńczycy w opowieści “The Times” są święci, coś odwrotnego można powiedzieć o ich sposobie przedstawienia żydowskich “osadników”, z których wielu, jak twierdzą (znowu bez żadnych dowodów) jest „kahanitami”, zwolennikami „urodzonego w Ameryce Meira Kahane, który wzywał do anektowania Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy przez Izrael i przymusowego usunięcia nie-Żydów”.

 

Potem dowiadujemy się więcej o wspomnianym wcześniej aresztowaniu:

Policjantka zapytała, czy [Muna] ma problem z policją. A potem zapytała, czy ma problem z Żydami. „Powiedziałam jej, że nie, nie mam. Powiedziałam ‘Policja ma problem ze mną i ci Żydzi [osadnicy] mają problem ze mną’”.

Jednak, jak pisaliśmy w naszym poprzednim poście o Mohammedzie el-Kurd, twierdzenie, że rodzeństwo nie ma problemów z Żydami wydaje się sprzeczne z ich zapisami w mediach społecznościowych.  


Podczas wywiadu z MSNBC, który Mohammed retweetował, powiedział, że “wszyscy Izraelczycy są terrorystami”.

 

Na Twitterze wychwalał terrorystę z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny, porównywał izraelskie działania do nazistów, określał syjonizm jako z natury ludobójczy i, co najbardziej niepokojące, retweetował (i chwalił jako „elokwentne”) następujące wideo nieżyjącego Kwame Ture (znanego także jako Stokely Carmichael), który mówi o syjonizmie jako „szatańskim ruchu”.  

 


Podsumowując: palestyńscy aktywiści mówią, że nie mają problem z Żydami, niemniej wierzą, że fundamentalne przekonanie, podzielane przez przytłaczająca większość Żydów – że żydowskie państwo ma prawo istnieć – jest “szatańskie”.

Siostra Mohammeda, Muna zamieściła to zdjęcie:Jest to zdjęcie notorycznej palestyńskiej terrorystki, Dalal Mughrabi, która brała udział w masakrze na Szosie Nadbrzeżnej w 1978 roku, gdzie razem z innymi terrorystami z Fatahu uprowadziła autobus i zabiła 38 cywilów, w tym 13 dzieci.  

 

Jej wpis nad zdjęciem (przetłumaczony na angielski przez arabskiego badacza z CAMERA) brzmi:

“Rozświetliłam pokój! Chce być obok ciebie w dzień i w nocy”.

Oto krótki eksperyment myślowy: proszę sobie wyobrazić rodzaj artykułu, jaki napisałaby Edwardes, gdyby prowadziła wywiad z żydowskimi bliźniętami, które powiedziały: „wszyscy Palestyńczycy są terrorystami”, wychwalały żydowskiego terrorystę i mówiły, że przeważająca większość muzułmanów jest „szatańska”.

 

Czy naprawdę istnieją jakiekolwiek wątpliwości, że przedstawiłaby takich Izraelczyków (poprawnie) jako rasistów i skrajnie prawicowych ekstremistów?


Powiedzenie, że pełen uwielbienia obraz rodzeństwa el-Kurd, jaki Charlotte Edwardes przedstawiła w “The Times”, nie spełnia podstawowych zasad dziennikarstwa byłoby niedopowiedzeniem. Jej służalczość w reakcji na każde słowo wypowiedziane przez palestyńskie bliźnięta z „Pokolenia Z” mogłaby przyprawić „Guardiana” i innych redaktorów o rumieniec wstydu.   

 

The Media Abandons Facts to Talk About Angelic Palestinian Activists

Algemeiner, 2 sierpnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAdam Levick

Autor i redaktor naczelny strony internetowej "UK Media Watch" zajmującej się monitorowaniem antysemityzmu na łamach "Comment is Free" strony internetowej "Guardiana" i "Observera".

 Strona www autora

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1938 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk