Prawda

Wtorek, 29 wrzesnia 2020 - 21:50

« Poprzedni Następny »


Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?


Jonathan S. Tobin 2020-09-06Podsycanie paniki o milicjach i antysemityzmie podczas miejskich rozruchów jest psychologiczną manipulacją. Prawdziwym zagrożeniem dla Żydów i dla wszystkich Amerykanów jest załamanie się rządów prawa.

 

To było lato gniewu w czasach pandemii. Śmierć George’a Floyda, która rozpoczęła sezon protestów przeciwko brutalności policji i rasowej dyskryminacji, jeszcze zwiększyła brzemię niedoli narodu, kiedy wiele demonstracji zamieniło się w rozruchy z zastraszaniem, przemocą i grabieżą. Jakby tego było mało, teraz musimy także bać się uzbrojonej samozwańczej straży obywatelskiej, która w kilku wypadkach starała się interweniować w miejskich zamieszkach  z dającymi się przewidzieć, ponurymi rezultatami, jak w zeszłym tygodniu pokazała to strzelanina z ofiarą śmiertelną w Kenosha, Wisconsin.


Widmo uzbrojonych ekstremistów naprzeciwko pełnej przemocy tłuszczy jest receptą nie tylko na rozlew krwi, ale na chaos z nieprzewidywalnymi konsekwencjami. Jak można było przewidzieć, Anti-Defamation League przytakuje temu, by rozdmuchać obawy, że obecność milicji w tej wybuchowej mieszance doda do niej także antysemityzm. Pytanie brzmi: czy mówią nam coś, co powinniśmy wiedzieć, czy też (a wydaje się, że o to właśnie chodzi) działacze ADL też wsiedli na swojego ulubionego konika, by propagować preferowaną przez nich polityczną agendę i odciągnąć naszą uwagę od rzeczywistej groźby dla zarówno Żydów, jak całego narodu.


Tak się składa, a przyznał to także jeden z analityków ADL, grupy samozwańczej straży obywatelskiej, które powstały w miastach, gdzie były rozruchy, nie wyrażały żadnego antysemityzmu, kiedy wystąpiły, by – jak twierdzą – bronić własności zagrożonej zniszczeniem przez „głównie pokojowych” demonstrantów. 

 

Niemniej sama wzmianka o milicji – niezależnie od tego, czy samozwańcza straż obywatelska jest związana z jakąś znaną grupą, czy nie – wystarcza, by wzbudzić niepokój Żydów. Jak można się było spodziewać, doprowadziło to niektórych ludzi do przekonania, że prawdziwym problemem nie są rozruchy ani to, do czego dążą przywódcy i apologeci ruchu Black Lives Matter, ale znany, wywołujący strach czynnik związany z białym nacjonalizmem i antysemityzmem.

 

Powiedzmy wyraźnie, że obecność samozwańczej straży obywatelskiej jest niemal zawsze czymś złym. Takie osoby nie są zastępstwem dla sił porządkowych i nieodmiennie pogarszają i bez tego złą sytuację.


Niemniej, po trzech miesiącach rozruchów (które niektórzy ludzie na lewicy uczciwie nazwali  powszechnym “powstaniem”), jest tylko jedna nazwa na scharakteryzowanie prób przedstawienia jako głównego antysemickiego zagrożenia samozwańczej straży obywatelskiej, zamiast tych, którzy otwarcie głoszą radykalne stanowisko w celu udaremnienia demokratycznych rządów: psychologiczna manipulacja.


Nigdy nie powinniśmy lekceważyć antysemityzmu, który przychodzi ze skrajnej prawicy. Udawanie jednak, że masowe zniszczenia w miastach Ameryki są dziełem kogokolwiek innego poza skrajną lewicą związaną z anarchistami i pewnymi elementami ruchu Black Lives Matter, jest nie tylko fałszywe, ale jest  ewidentnie politycznie motywowanym szalbierstwem.


Choć Żydzi nie byli głównym celem uczestników zamieszek – mimo wypadków wandalizmu  w Los Angeles i Kenosha – związek między ideologią intersekcjonalizmu, którą ideolodzy BLM oficjalnie przyjęli, a antysemityzmem i antysyjonizmem jest udokumentowany.

 

Od śmierci Floyda 25 maja dziesiątki ludzi zginęły w wyniku przemocy, która w taki lub inny sposób była związana z protestami, liczba policjantów, którzy odnieśli rany, wynosiła według doniesień 700 osób w pierwszym tygodniu i niewątpliwie wspięła się znacznie wyżej od tego czasu. Także wielu protestujących odniosło rany z powodu ich zaangażowania się w przemoc wobec policji. Incydenty zorganizowanych ataków na policję, włącznie ze skandalicznym wypadkiem lewicowych prawników rozdających cotajle Molotowa do rzucania na nowojorskich policjantów, przykładały się do pogłębienia ekscesów.

 

Udawanie, że te czyny były w jakiś sposób popełniane w równej mierze przez małą liczbę prawicowych prowokatorów, lub że to wszystko było inspirowane przez administrację Trumpa (która bez powodzenia starała się powstrzymać przemoc wbrew życzeniom swoich politycznych przeciwników, którzy rządzą targanymi konfliktem miastami), także jest psychologiczną manipulacją.


Nie jest zaskakujące, że lewicowe i liberalne grupy, które wbrew interesom żydowskiej społeczności udzielają poparcia ruchowi BLM, kupiły ten mit, żeby poprzeć swoich sojuszników w partii Demokratycznej. Jest to jednak nadal zapierająca dech w piersiach przewrotność.  

 

Przez trzy miesiące wiele mediów głównego nurtu albo minimalizowało przemoc związaną z protestami, albo wręcz usprawiedliwiało ją.  


Prezenter CNN, Chris Cuomo raz za razem utrzymywał: “Pokażcie mi, proszę, gdzie jest powiedziane, że protestujący mają być uprzejmi i pokojowi”.


Dziennikarka “New York Times”, Nikole Hannah-Jones, zwolenniczka teorii spiskowej i główna autorka wprowadzającej w błąd i pełnej przekłamań inicjatywy, “1619 Project”, w której twierdziła, że Ameryka jest krajem nieodwracalnie rasistowskim, była dumna z podpalania i szabru. Powiedziała, że “byłoby honorem”, gdyby przemoc otrzymała nazwę “1619 riots”.

 

Program w NPR oferował forum marksistowskiej autorce, Vicky Osterweil, która w książce, In Defense of Looting [W obronie rabunku] broniła przemocy jako usprawiedliwionej taktyki, oraz masowych kradzieży jako “redystrybucji własności w społeczeństwie nierówności”.

 

Kiedy jednak na horyzoncie zamajaczyły jesienne wybory, część lewicy zorientowała się, że “niepokoje” i mowa o zmniejszeniu finansowania lub wręcz zlikwidowaniu policji, do czego zachęcali, może spowodować ponowny wybór Trumpa. W rezultacie, starają się teraz przerzucić winę na niego lub na niejasne zagrożenie antysemityzmem białych nacjonalistów  zamiast na ludzi, którzy brali udział w rozruchach i tych, którzy ich do tego zachęcali.


Wnioskiem, jaki wynika z tego podłego szwindlu, nie jest obrona dyskursu Trumpa ani żadnej konkretnej agendy prawicy lub lewicy.  Raczej musimy przypominać, że głównym zagrożeniem dla Żydów i wszystkich Amerykanów, jakie wynika z ostatnich wydarzeń, nie jest epidemia rasistowskiej przemocy, na którą nie ma dowodów, ani zagrożenie ze strony prezydenta. Rzeczywistym niebezpieczeństwem jest załamanie się rządów prawa powodowane przez tych, którzy wychwalali rozruchy i żądali bezkarności dla ruchu, który je  podsycał.  


Kraj, w którym nie respektuje się ani życia, ani prawa własności – i gdzie siły porządkowe są tak zastraszone przez krytyków, że nikt, komu zagrażają uczestnicy rozruchów, nie może oczekiwać policyjnej ochrony – nie jest bezpieczny dla Żydów ani dla nikogo innego.  


Who should Jews fear most during an ‘uprising’?

JNS.Org, 2 września 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Kupuję to! yamata 2020-09-11


Notatki

Znalezionych 1630 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk