Prawda

Sobota, 23 stycznia 2021 - 14:37

« Poprzedni Następny »


Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?


Jonathan S. Tobin 2020-09-06Podsycanie paniki o milicjach i antysemityzmie podczas miejskich rozruchów jest psychologiczną manipulacją. Prawdziwym zagrożeniem dla Żydów i dla wszystkich Amerykanów jest załamanie się rządów prawa.

 

To było lato gniewu w czasach pandemii. Śmierć George’a Floyda, która rozpoczęła sezon protestów przeciwko brutalności policji i rasowej dyskryminacji, jeszcze zwiększyła brzemię niedoli narodu, kiedy wiele demonstracji zamieniło się w rozruchy z zastraszaniem, przemocą i grabieżą. Jakby tego było mało, teraz musimy także bać się uzbrojonej samozwańczej straży obywatelskiej, która w kilku wypadkach starała się interweniować w miejskich zamieszkach  z dającymi się przewidzieć, ponurymi rezultatami, jak w zeszłym tygodniu pokazała to strzelanina z ofiarą śmiertelną w Kenosha, Wisconsin.


Widmo uzbrojonych ekstremistów naprzeciwko pełnej przemocy tłuszczy jest receptą nie tylko na rozlew krwi, ale na chaos z nieprzewidywalnymi konsekwencjami. Jak można było przewidzieć, Anti-Defamation League przytakuje temu, by rozdmuchać obawy, że obecność milicji w tej wybuchowej mieszance doda do niej także antysemityzm. Pytanie brzmi: czy mówią nam coś, co powinniśmy wiedzieć, czy też (a wydaje się, że o to właśnie chodzi) działacze ADL też wsiedli na swojego ulubionego konika, by propagować preferowaną przez nich polityczną agendę i odciągnąć naszą uwagę od rzeczywistej groźby dla zarówno Żydów, jak całego narodu.


Tak się składa, a przyznał to także jeden z analityków ADL, grupy samozwańczej straży obywatelskiej, które powstały w miastach, gdzie były rozruchy, nie wyrażały żadnego antysemityzmu, kiedy wystąpiły, by – jak twierdzą – bronić własności zagrożonej zniszczeniem przez „głównie pokojowych” demonstrantów. 

 

Niemniej sama wzmianka o milicji – niezależnie od tego, czy samozwańcza straż obywatelska jest związana z jakąś znaną grupą, czy nie – wystarcza, by wzbudzić niepokój Żydów. Jak można się było spodziewać, doprowadziło to niektórych ludzi do przekonania, że prawdziwym problemem nie są rozruchy ani to, do czego dążą przywódcy i apologeci ruchu Black Lives Matter, ale znany, wywołujący strach czynnik związany z białym nacjonalizmem i antysemityzmem.

 

Powiedzmy wyraźnie, że obecność samozwańczej straży obywatelskiej jest niemal zawsze czymś złym. Takie osoby nie są zastępstwem dla sił porządkowych i nieodmiennie pogarszają i bez tego złą sytuację.


Niemniej, po trzech miesiącach rozruchów (które niektórzy ludzie na lewicy uczciwie nazwali  powszechnym “powstaniem”), jest tylko jedna nazwa na scharakteryzowanie prób przedstawienia jako głównego antysemickiego zagrożenia samozwańczej straży obywatelskiej, zamiast tych, którzy otwarcie głoszą radykalne stanowisko w celu udaremnienia demokratycznych rządów: psychologiczna manipulacja.


Nigdy nie powinniśmy lekceważyć antysemityzmu, który przychodzi ze skrajnej prawicy. Udawanie jednak, że masowe zniszczenia w miastach Ameryki są dziełem kogokolwiek innego poza skrajną lewicą związaną z anarchistami i pewnymi elementami ruchu Black Lives Matter, jest nie tylko fałszywe, ale jest  ewidentnie politycznie motywowanym szalbierstwem.


Choć Żydzi nie byli głównym celem uczestników zamieszek – mimo wypadków wandalizmu  w Los Angeles i Kenosha – związek między ideologią intersekcjonalizmu, którą ideolodzy BLM oficjalnie przyjęli, a antysemityzmem i antysyjonizmem jest udokumentowany.

 

Od śmierci Floyda 25 maja dziesiątki ludzi zginęły w wyniku przemocy, która w taki lub inny sposób była związana z protestami, liczba policjantów, którzy odnieśli rany, wynosiła według doniesień 700 osób w pierwszym tygodniu i niewątpliwie wspięła się znacznie wyżej od tego czasu. Także wielu protestujących odniosło rany z powodu ich zaangażowania się w przemoc wobec policji. Incydenty zorganizowanych ataków na policję, włącznie ze skandalicznym wypadkiem lewicowych prawników rozdających cotajle Molotowa do rzucania na nowojorskich policjantów, przykładały się do pogłębienia ekscesów.

 

Udawanie, że te czyny były w jakiś sposób popełniane w równej mierze przez małą liczbę prawicowych prowokatorów, lub że to wszystko było inspirowane przez administrację Trumpa (która bez powodzenia starała się powstrzymać przemoc wbrew życzeniom swoich politycznych przeciwników, którzy rządzą targanymi konfliktem miastami), także jest psychologiczną manipulacją.


Nie jest zaskakujące, że lewicowe i liberalne grupy, które wbrew interesom żydowskiej społeczności udzielają poparcia ruchowi BLM, kupiły ten mit, żeby poprzeć swoich sojuszników w partii Demokratycznej. Jest to jednak nadal zapierająca dech w piersiach przewrotność.  

 

Przez trzy miesiące wiele mediów głównego nurtu albo minimalizowało przemoc związaną z protestami, albo wręcz usprawiedliwiało ją.  


Prezenter CNN, Chris Cuomo raz za razem utrzymywał: “Pokażcie mi, proszę, gdzie jest powiedziane, że protestujący mają być uprzejmi i pokojowi”.


Dziennikarka “New York Times”, Nikole Hannah-Jones, zwolenniczka teorii spiskowej i główna autorka wprowadzającej w błąd i pełnej przekłamań inicjatywy, “1619 Project”, w której twierdziła, że Ameryka jest krajem nieodwracalnie rasistowskim, była dumna z podpalania i szabru. Powiedziała, że “byłoby honorem”, gdyby przemoc otrzymała nazwę “1619 riots”.

 

Program w NPR oferował forum marksistowskiej autorce, Vicky Osterweil, która w książce, In Defense of Looting [W obronie rabunku] broniła przemocy jako usprawiedliwionej taktyki, oraz masowych kradzieży jako “redystrybucji własności w społeczeństwie nierówności”.

 

Kiedy jednak na horyzoncie zamajaczyły jesienne wybory, część lewicy zorientowała się, że “niepokoje” i mowa o zmniejszeniu finansowania lub wręcz zlikwidowaniu policji, do czego zachęcali, może spowodować ponowny wybór Trumpa. W rezultacie, starają się teraz przerzucić winę na niego lub na niejasne zagrożenie antysemityzmem białych nacjonalistów  zamiast na ludzi, którzy brali udział w rozruchach i tych, którzy ich do tego zachęcali.


Wnioskiem, jaki wynika z tego podłego szwindlu, nie jest obrona dyskursu Trumpa ani żadnej konkretnej agendy prawicy lub lewicy.  Raczej musimy przypominać, że głównym zagrożeniem dla Żydów i wszystkich Amerykanów, jakie wynika z ostatnich wydarzeń, nie jest epidemia rasistowskiej przemocy, na którą nie ma dowodów, ani zagrożenie ze strony prezydenta. Rzeczywistym niebezpieczeństwem jest załamanie się rządów prawa powodowane przez tych, którzy wychwalali rozruchy i żądali bezkarności dla ruchu, który je  podsycał.  


Kraj, w którym nie respektuje się ani życia, ani prawa własności – i gdzie siły porządkowe są tak zastraszone przez krytyków, że nikt, komu zagrażają uczestnicy rozruchów, nie może oczekiwać policyjnej ochrony – nie jest bezpieczny dla Żydów ani dla nikogo innego.  


Who should Jews fear most during an ‘uprising’?

JNS.Org, 2 września 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Kupuję to! yamata 2020-09-11


Notatki

Znalezionych 1746 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk