Prawda

Sobota, 23 stycznia 2021 - 15:33

« Poprzedni Następny »


Lot nad Arabią Saudyjską


Jeff Jacoby 2020-09-07


“Kolejny kamień milowy. Izraelski samolot pasażerski przeleciał w poniedziałek przez przestrzeń powietrzną Arabii Saudyjskiej w pierwszym, bezpośrednim (nie towarowym), locie między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi”, napisał „Times of Israel”. “Lot El Al 971, z delegacjami wysokiego szczebla izraelską i USA poleciał na wschód, przez całą niemal długość terytorium Arabii Saudyjskiej, by dotrzeć do Abu Zabi. Był to pierwszy raz, kiedy izraelski samolot otrzymał pozwolenie królestwa na użycie jego przestrzeni powietrznej”. 


Czasy się zmieniają.

Relacje o porozumieniu w sprawie znormalizowania stosunków między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi skupiały się głównie na historycznych krokach dyplomatycznych arabskiego kraju Zatoki zawierającego pokój z państwem żydowskim i na nieistotności palestyńsko-izraelskiego konfliktu dla tej umowy. Niewystarczająco dużo uwagi poświęcono temu, co ZEA spodziewają się zyskać z ustanowienia normalnych stosunków z Izraelem. Ostatecznie, Abu Zabi nie zrywa z trwającą od dziesięcioleci odmową arabską zaakceptowania prawomocności Izraela jedynie po to, żeby podkreślić braterstwo ludzkości.  


Oczywiście, mają interes w zbliżeniu się do Izraela z powodu jego przeciwstawiania się irańskiej agresji, która stanowi zagrożenie dla sunnickich państw na Półwyspie Arabskim tak samo, jak stanowi zagrożenie dla Izraela. Nie należy jednak tracić z oczu czynników ekonomicznych. 

Od załamania się cen ropy naftowej w 2014 roku bogactwa naftowe Zatoki przestały być tak bajeczne, jak były kiedyś. Pandemia koronawirusa przyspieszyła kres eldorado ropy; ZEA mogą spodziewać się w tym roku spadku dochodów z ropy naftowej o 30% lub więcej. Świat kiedyś wróci do normy, ale dochody z ropy naftowej w świecie coraz bardziej polegającym na gazie ziemnym i odnawialnej energii prawdopodobnie nigdy już nie osiągną dawnej wysokości.

Państwa naftowe Zatoki wiedzą, że ich przyszłość zależy od postępu i czynią wspólne wysiłki, by rozszerzyć rozwój turystyki i technologii. „Dubaj, który ma mało ropy, już od dawna, zaszedł najdalej z nich wszystkich -  pisze izraelska gazeta „Haaretz. – Ma tylko mały procent PKB z zysków z ropy naftowej; reszta pochodzi z usług jako globalny logistyczny, finansowy i lotniczy węzeł, jak równie z rozwoju rynku nieruchomości”.   

Szczególnie kiedy chodzi o nowoczesną technologię, naukę i obronę, żaden kraj w regionie nie może dostarczyć ZEA naukowego know-how i badawczego zaawansowania, jak może to zrobić Izrael. Wiodące głosy w mediach Emiratów mówią o tym wyraźnie, co pokazuje niedawny raport MEMRI, Middle East Media Research Institute.

“Mamy wiele do nauczenia się z izraelskiego doświadczenia” - napisał Jousuf Al-Szarif w „Al-Bayan”, popularnej arabskiej gazecie w Dubaju. Jego podziw dla Izraela zakrawa wręcz na przesadę:

W ciągu 70 lat, od kiedy ogłosił swoją niepodległość, Izrael stał przed wieloma trudnościami: trudnością założenia państwa … i zachowania bezpieczeństwa pośrodku tego historycznego konfliktu. To jest doświadczenie, z którego możemy skorzystać i dogłębnie je studiować, odkładając na bok emocje i sympatie do jednej strony kosztem drugiej. Faktem jest, że Izrael celuje [w zachowaniu bezpieczeństwa]. …  Izrael ma strategiczne wojskowe i obronne plany, które pozwalały mu stać nieugięcie przez cały ten okres, mimo wojen,… które niemal zagrażały jego istnieniu. Powinniśmy skorzystać z tego doświadczenia i zgłębić sekrety, które doprowadził do [pomyślnych] rezultatów.


W ostatnich latach świat cierpiał [z powodu] obejmującego kontynenty terroru, z wysadzaniem w powietrze i zamachami terrorystycznymi, które dosięgły wiele krajów na całym globie. Wiele rozwiniętych krajów w Europie nie potrafiły obronić swoich miast i obywateli. … Ogólne i wojskowe aparaty wywiadu Izraela są jednymi z najsilniejszych na świecie i posiadają militarną technologię, którą szeroko rozwinęły na przestrzeni lat jako tarczę, która daje wkład w wysiłki zatrzymania globalnego terroryzmu. … Ale ta technologia nigdy nie dotarła do naszych krajów arabskich i nie odnieśliśmy z niej korzyści, chociaż rozpaczliwie potrzebujemy jej w sytuacji trwającego zagrożenia. … Musimy być realistami i [przyznać], że Izrael i izraelskie firmy, które pracują w tej dziedzinie, są bardziej nowoczesne niż [inne] firmy na całym świecie i że są o wiele kroków przed nimi. To znaczy, że możemy czerpać wiele korzyści ze [stosunków z Izraelem] w nadchodzących latach. 

Jeszcze bardziej entuzjastyczna jest Manahel Thabet, ekonomistka i konsultantka z Jemenu, która mieszka w ZEA. Ona także pisze w “Al-Bayan”:

Izrael wydaje około 4,7% dochodu narodowego na badania naukowe i jego uniwersytety plasują się wysoko w globalnych rankingach… Ma 55 instytucji kształcenia wyższego, włącznie z pięcioma uniwersytetami…  


Badania naukowe w Izraelu koncentrują się na wielu dziedzinach - komputerów, przemysłu informatycznego, przemysłu software, jądrowej nauce i technologii, badaniach przestrzeni kosmicznej i ich zastosowaniu oraz technologii biologicznej i medycznej… Izrael przewodzi światu w produkcji i badaniach. Izraelscy badacze opublikowali 138 881 raportów z dobrze przeprowadzonych badań w pismach naukowych. [Są to] wysokiej jakości badania, co widać chociażby z tego, że były cytowane 1 721 735 razy… Jeśli chodzi o [izraelskie] patenty, są najbardziej dobitnym wskaźnikiem [przepaści] między Arabami i Izraelem, który zarejestrował około 16 805 patentów…

Thabet wychwala “mądre kierownictwo ZEA” za przezwyciężenie antyizraelskiego “kompleksu”, który nadal dręczy znaczną część arabskiego społeczeństwa.

Najwyraźniej postawy ewoluują. Arabski bojkot Izraela, który przez dziesięciolecia wydawał się nieustępliwy, coraz bardziej wypada z łask arabskich myślicieli, dyplomatów i dziennikarzy, którzy zrozumieli, że ma skutki odwrotne od zamierzonych. W „New York Times” w listopadzie zeszłego roku korespondent David Halbfinger pisał o “nowej grupie liberalnych arabskich myślicieli na całym Bliskim Wschodzie, którzy popychają ku kontaktom z Izraelem zgodnie z teorią, że pomogłoby to ich społeczeństwom, jak również sprawie palestyńskiej. Członkowie tej grupy 

Podzielają pogląd, że izolowanie i demonizowanie Izrael kosztowało kraje arabskie miliardy w straconych zyskach z handlu. Mówią, że podkopuje to także palestyńskie starania o zbudowanie instytucji przyszłego państwa i rozdziera arabską tkankę społeczną, kiedy rywalizujący przywódcy etniczni, religijni i narodowi coraz częściej stosują taktyki, jakie najpierw wypróbowali przeciwko Izraelowi.

“Arabowie są pierwszymi – i jedynymi ofiarami bojkotu” – powiedział egipsko-brytyjski prawnik, Eglal Gheita.

Wśród organizatorów grupy jest człowiek o słynnym nazwisku: Anwar Sadat, bratanek i imiennik egipskiego prezydenta, który podpisał pierwszy arabski traktat pokojowy z Izraelem. Inny organizator, Mustafa el-Dessouki, jest redaktorem naczelnym wpływowego magazynu finansowanego przez Saudyjczyków. Powiedział on Halbfingerowi, że spotyka coraz więcej Arabów, którzy podzielają jego pogląd, że wrogość ich rządów wobec żydowskiego państwa jest prymitywna i passé, i którzy „rzeczywiście chcą kontaktów z Izraelczykami”. Prawda, to nadal jest pogląd mniejszości w świecie arabskim. Zabierze nieco czasu zanim ten pogląd rozszerzy się wśród zwykłych Arabów i muzułmanów. Władcy ZEA jednak, nastawieni na korzyści, jakie mogą przynieść bliższe związki z Izraelem, nie czekają na aprobatę zwykłych ludzi – ani innych przywódców arabskich, którzy, jeśli są mądrzy, pójdą w ich ślady.   

Brytyjski historyk, Paul Johnson, proponował kiedyś, że na antysemityzm – który podsyca komercyjną i dyplomatyczną wrogość Arabów wobec Izraela – należy patrzeć jak na rodzaj intelektualnej choroby, fundamentalnie irracjonalnej i bardzo zaraźliwej. Wywiera wielki, autodestrukcyjny wpływ, pisał Johnson, poważnie szkodząc krajom i społeczeństwom, które go wyznają. We wzorze, którzy powtarza się z taką przewidywalnością, że nazwał je „historycznym prawem”, narody, które uniemożliwiają Żydom życie, skazują się na upadek i słabość.  

Tak było z Hiszpanią po wypędzeniu Żydów w 1492 roku, pisał Johnson, tak było z antyżydowskimi represjami carskiej Rosji i tak było ze stoczeniem się Niemiec nazistowskich w demoniczną nienawiść do Żydów, co doprowadziło do katastrofalnej klęski militarnej i zimnej wojny, która trwała pół wieku.  

To samo dotyczy również ”100 milionów lub więcej Arabów maszerujących pod sztandarem antysemityzmu” przez te wszystkie lata. Od dawna pogrążeni w nienawiści do Żydów i z obsesją na punkcie Izraela Arabowie roztrwonili olbrzymie bogactwa naftowe „na bron i propagandę… W swojej ucieczce od rozumu nie zmodernizowali ani nie ucywilizowali swoich społeczeństw, nie wprowadzili demokracji ani nie skonsolidowali rządów prawa”. Arabska kultura kiedyś wiodła świat w nauce, innowacjach i pluralizmie. Dzisiaj nie przewodzi światu niemal w niczym, poza bratobójczą przemocą i islamistycznym fanatyzmem.  

Odrzucanie i demonizowanie Izraela przez tak długi czas niewiele dało arabskiemu światu. Jest cudownie zachęcające zobaczenie znanych arabskich myślicieli - i pierwszy od ponad ćwierć wieku rząd arabski – którzy odrzucają stare urazy i wyliczają korzyści, jakie umożliwia pokój.  Oby te korzyści mnożyły się i stały się ewidentne dla wszystkich i oby zawarcie pokoju przez przywódców Abu Zabi zaczęli naśladować wszyscy na Bliskim Wschodzie. 

 

El Al’s Historic Flight Over Saudi Arabia

Arguable with Jeff Jacoby, 1 września 2020r.

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJeff Jacoby

Amerykański prawnik i dziennikarz, publicysta “Boston Globe” od 1994 roku. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1746 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk