Prawda

Niedziela, 26 czerwca 2022 - 01:43

« Poprzedni Następny »


Kandydaci do Nagrody za Hucpę


Liat Collins 2021-06-14

Przywódca Hamasu, Ismail Hanija, niesiony podczas wizyty w Ain el Hilweh, palestyńskim obozie w Libanie we wrześniu 2020 roku.(zdjęcie: AZIZ TAHER/REUTERS)

Przywódca Hamasu, Ismail Hanija, niesiony podczas wizyty w Ain el Hilweh, palestyńskim obozie w Libanie we wrześniu 2020 roku.

(zdjęcie: AZIZ TAHER/REUTERS)Często rozważałam, czy nie ogłosić okazjonalnej “Nagrody za Wyjątkową Hucpę”, ale jest tak bogaty wybór, że trudno byłoby zdecydować, kto ma zająć najwyższe miejsce na podium. Być może, zamiast robić to tylko okazjonalnie, powinnam zamienić to w regularne wydarzenie. Jak często powinno się to odbywać? Co trzy miesiące – jak obowiązkowa dyskusja Rady Bezpieczeństwa ONZ o Izraelu (i tylko o Izraelu). Lub może powinnam ogłosić, że będzie to doroczne wydarzenie – dla uczczenia decyzji Rady Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych z 27 maja, by stworzyć permanentną “Komisję dochodzeniową” w sprawie działań Izraela po bezczelności jaką Izrael okazał broniąc się w Operacji Strażnik Murów w zeszłym miesiącu.

Mogłabym ograniczyć to do momentów tuż po regularnym gradzie rakiet odpalanych przez Hamas z Gazy, kiedy najgłośniej skarżą się, że są ofiarami. Potrzebowałabym więcej niż to, na co pozwalają ograniczenia cotygodniowych artykułów, gdybym miała włączyć każdy akt ekoterroryzmu, takie jak balony zapalające, które w każdym tygodniu przelatują nad granicą i podpalają zachodnią część zalesionej pustyni Negew.

 

Klasyczna definicja hucpy, jak ją sformułował Leo Rosten, brzmi: “Ta cecha, jaką reprezentuje człowiek, który zabił swoją matkę i ojca i jako okoliczność łagodzącą przywołuje przed sądem to, że jest sierotą”.

 

Faworytem do Nagrody za Hucpę musi być przywódca Hamasu, Ismail Hanija. Stanowi on właściwie osobną kategorię, jest poza konkurencją. Mogłabym mu nawet dać nagrodę za osiągnięcia całego życia. Kiedy w zeszłym tygodniu natrafiłam na informacje, że jego 17-letnia siostrzenica jest leczona od ponad miesiąca w szpitalu Ichilov w Tel Awiwie, części Centrum Medycznego Sourasky Medical Center, musiałam to przeczytać dwa razy.

 

Sprawdziłam datę doniesienia w N12 Ohada Hemo, który pierwszy podał tę informację, żeby upewnić się, że patrzę na coś z tego roku. Następnie uszczypnęłam się, żeby być pewna, że nie śnię. 

 

Nie był to produkt mojej wyobraźni. Była to powtórka z wojny z Gazą w 2014 roku. Hemo napisał, że nastolatka była hospitalizowana podczas Operacji Strażnik Murów w zeszłym miesiącu. Podczas gdy ponad 4000 rakiet i pocisków moździerzowych spadało na Izrael z Gazy dzięki naszej uprzejmości wobec Haniji i jego przyjaciół, przeszczepiano jej szpik kostny w Tel Awiwie.  

 

Próba ratowania życia siostrzenicy masowego mordercy, podczas gdy on nadal próbuje cię zabić, zamienia przysięgę Hipokratesa w groteskę. Oczywiście, nastolatka nie ponosi winy za czyny swojego wujka, ale dostarczyciele terroryzmu nie powinni spodziewać się, że ich rodziny będą korzystać z medycznej turystyki.

 

Nawiasem mówiąc, podczas tej miniwojny byłam w kontakcie z zaprzyjaźnionym lekarzem, który mieszka w Aszkelonie. W pewnym momencie powiedział mi, że nie może wyjść z domu i dotrzeć do szpitala, by leczyć pacjentów – a i tak pacjenci byli podobnie jak on uwięzieni w swoich domach z powodu ciężkiego ognia rakietowego. 

 

A jak już jesteśmy przy temacie uwięzienia, to chciałam powiedzieć tylko, że jest absurdum leczenie krewnej przywódcy Hamasu w izraelskim szpitalu, podczas gdy Hamas trzyma w uwięzieniu w Gazie dwóch izraelskich cywilów, w tym chorego umysłowo Averę Mengistu, który przeszedł granicę ponad sześć lat temu i nie widziano go od tego czasu. Nie widział go nawet Czerwony Krzyż. Hamas przetrzymuje także ciała dwóch zabitych żołnierzy IDF, których ciała porwano w 2014 roku podczas Operacji Ochronny Brzeg. I pamiętajcie, zabito ich i porwano ich ciała przez tunel terroru podczas zawieszenia broni wynegocjowanego pod auspicjami ONZ.  

 

Szczypanie się, by sprawdzić czy to rzeczywistość, nie bolało tak bardzo jak sama rzeczywistość. Przeżywaliśmy już to wszystko wcześniej. W listopadzie 2014 roku, kilka miesięcy po zakończeniu Operacji Ochronny Brzeg (chociaż ostrzeliwanie rakietami i ataki terrorystyczne trwały nadal) dowiedziałam się, że córka i wnuczka Haniji także niedawno otrzymały najlepsze możliwe leczenie w centrum medycznym w Tel Awiwie, a jego teściowa była leczona w Jerozolimie, w szpitalu  Augusty Victorii; siostra wysokiego rangą funkcjonariusza Hamasu, Moussy Abu Marzouka, otrzymała terapię na raka w Izraelu, a Amina, żona przywódcy Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa, miała u nas operację kolana. Główny palestyński negocjator, Saeb Erekat, zmarł na COVID-19 w zeszłym roku, po przeniesieniu go w krytycznym stanie do Centrum Medycznego Hadassah w Jerozolimie, gdzie dokonano wszystkiego, co w ludzkiej mocy, by go tylko uratować.

 

Przez cały ten czas, podczas gdy przywódcy Hamasu i Autonomii Palestyńskiej szukali medycznej pomocy dla swoich bliskich w izraelskich szpitalach, ich zwolennicy na całym globie wzywali do bojkotu Izraela – wezwania, które stały się jeszcze bardziej złowrogie podczas ostatniej miniwojny.

 

Dla spotęgowania hucpy Hamasu Jahja Sinwar, przywódca tej terrorystycznej organizacji w Gazie, napomknął w tym tygodniu, że chce zwolnienia 1111 więźniów z izraelskich więzień w zamian za dwóch izraelskich cywilów i zwłoki dwóch żołnierzy.

 

Powiedzmy to wyraźnie, Gaza nie użyje zwolnionych więźniów, by w magiczny sposób zamienić Gazę w nową Australię. Kiedy Izrael całkowicie wycofał się ze Strefy Gazy w 2005 roku Palestyńczycy nie optowali za modelem sukcesu Singapuru. Hamas nie ukrywa, że woli model Państwa Islamskiego.   

 

Organizacja Narodów Zjednoczonych ma bardzo dużą szansę na wygranie Nagrody za Wyjątkową Hucpę. Kiedy Rada Bezpieczeństwa ONZ co trzy miesiące wysłuchuje raportu o działaniach Izraela, jest to sposób nieustannego podtrzymywania wizerunku Izraela jako agresora (nie ofiary) na porządku dnia i w opinii publicznej.    

 

27 maja Norweg, Tor Wennesland, specjalny koordynator ONZ procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, powiedział temu forum:

 

“W końcu, to brak przysłowiowego ‘światła na końcu tunelu’ – politycznego horyzontu – po dziesięcioleciach konfliktu jest tym, co zabija nadzieję i dostarcza przestrzeni dla tych, których nie interesuje trwały pokój.  

 

Tylko przez negocjacje, które zakończą okupację i stworzą realne rozwiązanie w postaci dwóch państw na bazie rezolucji ONZ, międzynarodowego prawa i wzajemnego zrozumienia, z Jerozolimą jako stolicą obu państw, możemy mieć nadzieję na doprowadzenie do definitywnego końca tych bezsensownych i kosztownych cykli przemocy”.

 

To nie jest tylko hucpa. To są niebezpieczne pobożne życzenia. Hamas przysiągł, że zniszczy Izrael. Nie będzie pokoju na świecie, jeśli islamistyczna organizacja terrorystyczna (nich niebiosa bronią) dostanie kontrolę nad Jerozolimą lub choćby częścią Jerozolimy. Oczekiwanie nagród za wystrzelenie rakiet na Święte Miasto jest czymś więcej niż tylko bezczelnością. Przysłowiowe “światło w tunelu” jest w tym wypadku tunelem terroru.

 

Rada Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych także ma permanentny punkt porządku obrad (punkt 7), by monitorować “sytuację praw człowieka w Palestynie i innych okupowanych terytoriach arabskich”. (Izraelczycy albo nie są uważani za ludzi, albo nie mają praw.) 27 maja, na specjalnej sesji, Rada zagłosowała w stosunku 24-9, by stale prowadzić dochodzenie wobec Izraela w sprawie zbrodni wojennych i wezwała do embargo na broń dla żydowskiego państwa. Dochodzenie zacznie się od wydarzeń z 13 kwietnia, by włączyć sprawę dzielnicy Jerozolimy, Szejk Dżarrah, gdzie kilka palestyńskich rodzin stoi przed groźbą eksmisji za odmowę płacenia czynszu żydowskiemu właścicielowi nieruchomości, jak również starcia na Wzgórzu Świątynnym, gdzie arabscy uczestnicy rozruchów rzucali kamieniami i koktajlami mołotowa na izraelską policję, która odpowiedziała metodami powszechnie stosowanymi podczas kontroli rozruchów.  

 

Hillel Neuer z UN Watch zwrócił się do specjalnej sesji pod przewodnictwem Wysokiej Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, Michelle Bachelet, mówiąc:

 

“Stworzono Organizację Narodów Zjednoczonych, by zapobiegać wojnom. Niemniej dzisiejsza jednostronna sesja i dochodzenia ze z góry ustalonym wynikiem, jakie proponuje, osiągnie odwrotność – ponieważ one właśnie są celem tej wojny…

 

Pani Przewodnicząca, czy ONZ nie ma za zadanie obronę ofiar terroryzmu i rasizmu?”

 

Odchodzący prezydent, Reuven Rivlin, wydał oświadczenie na temat decyzji Rady Praw Człowieka ONZ:

 

“Świat stanął na głowie. Zamiast usłyszenia wolnego świata, wyraźnie potępiającego  terrorystyczną organizację Hamas i jej przywódców, Rada Praw Człowieka podejmuje niewytłumaczalną decyzję przeciwko izraelskim obywatelom, którzy byli pod zbrodniczym ogniem tysięcy pocisków wystrzelonych na niewinnych cywilów”.  

 

W marcu tego roku Międzynarodowy Trybunał Karny otworzył formalne śledztwo w sprawie działań Izraela w Operacji Ochronny Brzeg w 2014 roku. Izrael leczy Gazńczyków w izraelskich szpitalach i dostarcza im elektryczność i humanitarną pomoc także, kiedy jest pod atakiem rakietowym z Gazy. W zamian, obok napaści zbrojnej, otrzymuje potępienia i wojnę prawną.

 

Słowo “hucpa” wydaje się zbyt słabe.

 

Chutzpah Prize contenders

Jerusalem Post, 3 czerwca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 Liat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2151 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk