Prawda

Poniedziałek, 3 października 2022 - 23:11

« Poprzedni Następny »


Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak


Majid Rafizadeh 2021-07-01

Od kiedy administracja Bidena objęła władzę, coraz bardziej ugłaskuje irański reżim, co w efekcie jeszcze bardziej ośmiela i wzmacnia mułłów. Na zdjęciu: prezydent Joe Biden (Zdjęcie: Wikipedia)
Od kiedy administracja Bidena objęła władzę, coraz bardziej ugłaskuje irański reżim, co w efekcie jeszcze bardziej ośmiela i wzmacnia mułłów. Na zdjęciu: prezydent Joe Biden (Zdjęcie: Wikipedia)

Od kiedy administracja Bidena objęła władzę, coraz bardziej ugłaskuje irański reżim, co w efekcie jeszcze bardziej ośmiela i wzmacnia mułłów.


Ugłaskiwanie zaczęło się od zniesienia polityki maksymalnego nacisku stosowanej przez poprzednią administrację i zamiany statusu z organizacji na terrorystycznej na bojowników o wolność i sprawiedliwość marionetkowej grupy zbrojnej Iranu, Hutich w Jemenie. Mimo że dowody – włącznie z raportem ONZ - pokazywały, że irański reżim dostarcza tej grupie nowoczesnej broni, administracja Bidena zawiesiła część sankcji przeciwko terroryzmowi, jakie poprzednia administracja narzuciła na Hutich. Poprzednia administracja uznała tę marionetkę Iranu za grupę terrorystyczną.


Huti popełniali zbrodnie przeciwko ludzkości, włącznie z zajęciem stolicy Jemenu,  Sana'y; arbitralnymi aresztowaniami i porywaniem ludzi, po których ślad potem ginął; rekrutowaniem do walki zbrojnej dzieci, braniem zakładnikówdokonywaniem "licznych masowych ostrzeliwań rakietami, zabijając tysiące cywilów i uderzając w cywilne obiekty, łamiąc tym prawa wojny”, jak podaje Human Rights Watch; używali także zakazanych min przeciwpiechotnych i ostrzeliwali „ogniem artyleryjskim dzielnice mieszkaniowe w miastach takich jak Taizz, zabijając i raniąc cywilów” i „odpalali pociski balistyczne na Arabię Saudyjską”. Huti stosują także skrajne rodzaje tortur, takie jak bicie zatrzymanych metalowymi prętami i kolbami karabinów oraz podwieszanie więźniów na ścianach z rękoma zawiązanymi za plecami.  


Według
 Raportu, Human Rights Watch 2020:

"Od września 2014 roku wszystkie strony konfliktu używały dzieci-żołnierzy poniżej 18 lat, włącznie z niektórymi poniżej 15. roku życia, jak informowała w 2019 roku grupa ONZ, Group of Eminent International and Regional Experts on Yemen. Według sekretarza generalnego, z 3034 dzieci zwerbowanych podczas wojny w Jemenie, 1940 – 64 procent – zwerbowali Huti”.

Według Human Rights Watch, Huti używają także min, które zabijają cywilów w Jemenie. Ponadto, tylko w miesiącu lutym Huti wystrzelili na Arabię Saudyjską ponad 40 dronów i pocisków.


Niemniej sekretarz stanu, Antony Blinken, powiedział podczas inauguracyjnego posłuchania, że “głęboko niepokoi się tym określeniem” Hutich jako organizacji terrorystycznej i że “przynajmniej na zewnątrz wydaje się, że nie osiąga to niczego praktycznego w celu popchnięcia starań przeciwko Hutim i sprowadzenia ich z powrotem do stołu negocjacyjnego ...." Można zastanawiać się, czy to samo rozumowanie należałoby zastosować do Al-Kaidy i Państwa Islamskiego.


12 lutego 2021 roku, w kolejnym akcie ugłaskiwania Iranu, administracja Bidena, odwołała uznanie jemeńskich Hutich za terrorystów. Administracja Biden wręczyła reżimowi Iranu nadzwyczajne zwycięstwo polityczne.


Następnie, tuż przed wyjazdem do Wiednia, by prowadzić negocjacje o ponownym dołączeniu do katastrofalnej umowy nuklearnej z 2015 roku (której, nawiasem mówiąc, Iran nigdy nie podpisał), rzecznik departamentu stanu, Ned Price, powiedział reporterom, że Ameryka jest gotowa znieść sankcje na Iran:

"Jesteśmy gotowi podjąć kroki niezbędne do powrotu przestrzegania JCPOA, włącznie ze zniesieniem sankcji, które są niezgodne z JCPOA. Nie mogę powiedzieć wam dokładnie, które sankcje mogą być zniesione”.  

Niemniej mułłowie Iranu nie musieli nawet czekać na odnowienie umowy nuklearnej; w zeszłym tygodniu, 10 czerwca, administracja Bidena zniosła sankcje na trzech byłych członków rządu irańskiego i na dwie irańskie firmy działające w przemyśle naftowym tego kraju. 


"Biden tchórzliwie zniósł sankcje na Iran", skomentował były prezydent USA, Donald Trump.

"Teraz oni chcą pieniędzy. I widzimy to znowu. Pamiętacie? Dostali 150 miliardów dolarów plus 1,8 miliarda w gotówce. Teraz autentycznie proszą o pieniądze. Mnie nigdy nie prosili o pieniądze. To niewiarygodne. Przykro na to patrzeć”.

Istotnie, przywódcy Iranu są teraz ośmieleni i najprawdopodobniej zakładają, że mogą wymusić jeszcze większe ustępstwa od administracji Bidena, ponieważ z powodzeniem robili to w przeszłości – kiedy Biden był wiceprezydentem podczas administracji Obamy. Jak minister spraw zagranicznych Iranu, Dżavad Zarif powiedział jesienią zeszłego roku na forum zorganizowanym przez Radę Stosunków Zagranicznych Nowego Jorku, chce on nowej umowy. "Oznaką dobrej woli nie jest próba ponownych negocjacji o tym, co już zostało wynegocjowane” – powiedział, dodając, że USA muszą "zrekompensować nam nasze straty” przed jakimikolwiek nowymi rozmowami.


Najwyższy organ prawny Iranu już rok wcześniej żądał, by USA zapłaciły 130 miliardów dolarów „odszkodowania”.  


W jeszcze jednym popisie ugłaskiwania Islamskiej Republiki Iranu administracja Bidena starannie ignoruje agresywne i destabilizujące zachowanie irańskiego reżimu. Reżim Iranu nie tylko groził w kwietniu zniszczeniem okrętów wojennych USA w Zatoce Perskiej; obecnie wysyła niszczyciela, Sahand  i okręt pomocniczy – Makran -- do Wenezueli. Według raportu opublikowanego przez U.S. Naval Institute, Makran wypłynął na swoją misję “z siedmioma szybkimi uzbrojonymi w pociski rakietowe łodziami na pokładzie”. Dalej w raporcie czytamy:

"Jeśli te łodzie zostaną dostarczone, mogą stworzyć trzon asymetrycznej siły wojennej w siłach zbrojnych Wenezueli. Mogą być użyte do zakłócania żeglugi jako środek przeciwdziałania wobec silniejszych sił morskich. Szlaki żeglugi do i z Kanału Panamskiego przebiegają w pobliżu wybrzeża Wenezueli”.

Teheran nie tylko wzmacnia współpracę wojskową z Wenezuelą, ale także, jak się wydaje, używa tej współpracy do rozwijania swojego program nuklearnego. Wenezuela była oskarżana o potajemne udzielanie pomocy Iranowi w produkcji surowców do broni jądrowej, jak również pocisków balistycznych. Wydaje się, że mułłowie używają Wenezueli jako części szerszej agendy dla podniesienia wpływów i obecności marionetek Iranu w Ameryce Łacińskiej i Północnej.


Administracja Bidena powinna poważnie niepokoić się o narastającą obecność w Wenezueli wspieranego przez Iran Hezbollahu. Jak powiedział ambasador Nathan Sales, były koordynator kontrterroryzmu w departamencie stanu:  

"Niepokoi nas, że Maduro dał bezpieczne schronienie wielu grupom terrorystycznym, szczególnie ELN [Narodowej Armii Wyzwolenia], ale także FARC [Rewolucyjnym Siłom Zbrojnym Kolumbii], tym, którzy odrzucili umowę pokojową, a także zwolennikom i sympatykom Hezbollahu".

Zamiast przeciwstawić się drapieżnemu reżimowi Iranu administracja Bidena dąży do fatalnej “umowy nuklearnej” z 2015 roku – która pozwala Iranowi na stanie się pełnoprawnym, mocarstwem nuklearnym już za kilka lat. Administracja Bidena zamyka także oczy na alarmujące i coraz poważniejsze pogwałcenia praw człowieka.


Można więc poprawnie określić politykę administracji Bidena wobec irańskiego reżimu jako góry marchewki bez żadnego kija.


The Biden Administration’s Iran Policy: All Carrots, No Stick

Gatestone Institute, 19 czerwca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMajid Rafizadeh

 

Amerykański politolog irańskiego pochodzenia. Wykładowca na Harvard University, Przewodniczący International American Council. Członek zarządu Harvard International Review.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2227 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk