Prawda

Wtorek, 28 wrzesnia 2021 - 15:38

« Poprzedni Następny »


Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak


Majid Rafizadeh 2021-07-01

Od kiedy administracja Bidena objęła władzę, coraz bardziej ugłaskuje irański reżim, co w efekcie jeszcze bardziej ośmiela i wzmacnia mułłów. Na zdjęciu: prezydent Joe Biden (Zdjęcie: Wikipedia)
Od kiedy administracja Bidena objęła władzę, coraz bardziej ugłaskuje irański reżim, co w efekcie jeszcze bardziej ośmiela i wzmacnia mułłów. Na zdjęciu: prezydent Joe Biden (Zdjęcie: Wikipedia)

Od kiedy administracja Bidena objęła władzę, coraz bardziej ugłaskuje irański reżim, co w efekcie jeszcze bardziej ośmiela i wzmacnia mułłów.


Ugłaskiwanie zaczęło się od zniesienia polityki maksymalnego nacisku stosowanej przez poprzednią administrację i zamiany statusu z organizacji na terrorystycznej na bojowników o wolność i sprawiedliwość marionetkowej grupy zbrojnej Iranu, Hutich w Jemenie. Mimo że dowody – włącznie z raportem ONZ - pokazywały, że irański reżim dostarcza tej grupie nowoczesnej broni, administracja Bidena zawiesiła część sankcji przeciwko terroryzmowi, jakie poprzednia administracja narzuciła na Hutich. Poprzednia administracja uznała tę marionetkę Iranu za grupę terrorystyczną.


Huti popełniali zbrodnie przeciwko ludzkości, włącznie z zajęciem stolicy Jemenu,  Sana'y; arbitralnymi aresztowaniami i porywaniem ludzi, po których ślad potem ginął; rekrutowaniem do walki zbrojnej dzieci, braniem zakładnikówdokonywaniem "licznych masowych ostrzeliwań rakietami, zabijając tysiące cywilów i uderzając w cywilne obiekty, łamiąc tym prawa wojny”, jak podaje Human Rights Watch; używali także zakazanych min przeciwpiechotnych i ostrzeliwali „ogniem artyleryjskim dzielnice mieszkaniowe w miastach takich jak Taizz, zabijając i raniąc cywilów” i „odpalali pociski balistyczne na Arabię Saudyjską”. Huti stosują także skrajne rodzaje tortur, takie jak bicie zatrzymanych metalowymi prętami i kolbami karabinów oraz podwieszanie więźniów na ścianach z rękoma zawiązanymi za plecami.  


Według
 Raportu, Human Rights Watch 2020:

"Od września 2014 roku wszystkie strony konfliktu używały dzieci-żołnierzy poniżej 18 lat, włącznie z niektórymi poniżej 15. roku życia, jak informowała w 2019 roku grupa ONZ, Group of Eminent International and Regional Experts on Yemen. Według sekretarza generalnego, z 3034 dzieci zwerbowanych podczas wojny w Jemenie, 1940 – 64 procent – zwerbowali Huti”.

Według Human Rights Watch, Huti używają także min, które zabijają cywilów w Jemenie. Ponadto, tylko w miesiącu lutym Huti wystrzelili na Arabię Saudyjską ponad 40 dronów i pocisków.


Niemniej sekretarz stanu, Antony Blinken, powiedział podczas inauguracyjnego posłuchania, że “głęboko niepokoi się tym określeniem” Hutich jako organizacji terrorystycznej i że “przynajmniej na zewnątrz wydaje się, że nie osiąga to niczego praktycznego w celu popchnięcia starań przeciwko Hutim i sprowadzenia ich z powrotem do stołu negocjacyjnego ...." Można zastanawiać się, czy to samo rozumowanie należałoby zastosować do Al-Kaidy i Państwa Islamskiego.


12 lutego 2021 roku, w kolejnym akcie ugłaskiwania Iranu, administracja Bidena, odwołała uznanie jemeńskich Hutich za terrorystów. Administracja Biden wręczyła reżimowi Iranu nadzwyczajne zwycięstwo polityczne.


Następnie, tuż przed wyjazdem do Wiednia, by prowadzić negocjacje o ponownym dołączeniu do katastrofalnej umowy nuklearnej z 2015 roku (której, nawiasem mówiąc, Iran nigdy nie podpisał), rzecznik departamentu stanu, Ned Price, powiedział reporterom, że Ameryka jest gotowa znieść sankcje na Iran:

"Jesteśmy gotowi podjąć kroki niezbędne do powrotu przestrzegania JCPOA, włącznie ze zniesieniem sankcji, które są niezgodne z JCPOA. Nie mogę powiedzieć wam dokładnie, które sankcje mogą być zniesione”.  

Niemniej mułłowie Iranu nie musieli nawet czekać na odnowienie umowy nuklearnej; w zeszłym tygodniu, 10 czerwca, administracja Bidena zniosła sankcje na trzech byłych członków rządu irańskiego i na dwie irańskie firmy działające w przemyśle naftowym tego kraju. 


"Biden tchórzliwie zniósł sankcje na Iran", skomentował były prezydent USA, Donald Trump.

"Teraz oni chcą pieniędzy. I widzimy to znowu. Pamiętacie? Dostali 150 miliardów dolarów plus 1,8 miliarda w gotówce. Teraz autentycznie proszą o pieniądze. Mnie nigdy nie prosili o pieniądze. To niewiarygodne. Przykro na to patrzeć”.

Istotnie, przywódcy Iranu są teraz ośmieleni i najprawdopodobniej zakładają, że mogą wymusić jeszcze większe ustępstwa od administracji Bidena, ponieważ z powodzeniem robili to w przeszłości – kiedy Biden był wiceprezydentem podczas administracji Obamy. Jak minister spraw zagranicznych Iranu, Dżavad Zarif powiedział jesienią zeszłego roku na forum zorganizowanym przez Radę Stosunków Zagranicznych Nowego Jorku, chce on nowej umowy. "Oznaką dobrej woli nie jest próba ponownych negocjacji o tym, co już zostało wynegocjowane” – powiedział, dodając, że USA muszą "zrekompensować nam nasze straty” przed jakimikolwiek nowymi rozmowami.


Najwyższy organ prawny Iranu już rok wcześniej żądał, by USA zapłaciły 130 miliardów dolarów „odszkodowania”.  


W jeszcze jednym popisie ugłaskiwania Islamskiej Republiki Iranu administracja Bidena starannie ignoruje agresywne i destabilizujące zachowanie irańskiego reżimu. Reżim Iranu nie tylko groził w kwietniu zniszczeniem okrętów wojennych USA w Zatoce Perskiej; obecnie wysyła niszczyciela, Sahand  i okręt pomocniczy – Makran -- do Wenezueli. Według raportu opublikowanego przez U.S. Naval Institute, Makran wypłynął na swoją misję “z siedmioma szybkimi uzbrojonymi w pociski rakietowe łodziami na pokładzie”. Dalej w raporcie czytamy:

"Jeśli te łodzie zostaną dostarczone, mogą stworzyć trzon asymetrycznej siły wojennej w siłach zbrojnych Wenezueli. Mogą być użyte do zakłócania żeglugi jako środek przeciwdziałania wobec silniejszych sił morskich. Szlaki żeglugi do i z Kanału Panamskiego przebiegają w pobliżu wybrzeża Wenezueli”.

Teheran nie tylko wzmacnia współpracę wojskową z Wenezuelą, ale także, jak się wydaje, używa tej współpracy do rozwijania swojego program nuklearnego. Wenezuela była oskarżana o potajemne udzielanie pomocy Iranowi w produkcji surowców do broni jądrowej, jak również pocisków balistycznych. Wydaje się, że mułłowie używają Wenezueli jako części szerszej agendy dla podniesienia wpływów i obecności marionetek Iranu w Ameryce Łacińskiej i Północnej.


Administracja Bidena powinna poważnie niepokoić się o narastającą obecność w Wenezueli wspieranego przez Iran Hezbollahu. Jak powiedział ambasador Nathan Sales, były koordynator kontrterroryzmu w departamencie stanu:  

"Niepokoi nas, że Maduro dał bezpieczne schronienie wielu grupom terrorystycznym, szczególnie ELN [Narodowej Armii Wyzwolenia], ale także FARC [Rewolucyjnym Siłom Zbrojnym Kolumbii], tym, którzy odrzucili umowę pokojową, a także zwolennikom i sympatykom Hezbollahu".

Zamiast przeciwstawić się drapieżnemu reżimowi Iranu administracja Bidena dąży do fatalnej “umowy nuklearnej” z 2015 roku – która pozwala Iranowi na stanie się pełnoprawnym, mocarstwem nuklearnym już za kilka lat. Administracja Bidena zamyka także oczy na alarmujące i coraz poważniejsze pogwałcenia praw człowieka.


Można więc poprawnie określić politykę administracji Bidena wobec irańskiego reżimu jako góry marchewki bez żadnego kija.


The Biden Administration’s Iran Policy: All Carrots, No Stick

Gatestone Institute, 19 czerwca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMajid Rafizadeh

 

Amerykański politolog irańskiego pochodzenia. Wykładowca na Harvard University, Przewodniczący International American Council. Członek zarządu Harvard International Review.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1921 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk