Prawda

Wtorek, 7 grudnia 2021 - 23:22

« Poprzedni Następny »


Hamasowski Fatah nie chce żadnego państwa


Khaled Abu Toameh 2017-01-12


Podczas obchodów 52. rocznicy założenia jego frakcji Fatahu prezydent Autonomii Palestyńskiej (AP) Mahmoud Abbas oświadczył w Ramallah, że rok 2017 będzie "rokiem międzynarodowego uznania państwa Palestyna”. Witając z entuzjazmem niedawną rezolucję 2334 Rady Bezpieczeństwa ONZ, skierowaną przeciwko osiedlom, Abbas powiedział, że jest gotowy pracować z nową administracją Donalda Trumpa, “by osiągnąć pokój w regionie”. 


Na zdjęciu: Po raz pierwszy od wielu lat rząd Hamasu pozwolił w tym tygodniu tysiącom zbrojnych ludzi Fatahu na paradę militarną w Strefie Gazy. (Zrzut z ekranu z YouTube)

Podczas jednak gdy Abbas i jego pomocnicy świętowali w Ramallah, co najmniej 11 Palestyńczyków odniosło rany w bójce, która wybuchła między rywalizującymi frakcjami Fatahu w Strefie Gazy. Według źródeł w Strefie Gazy, walki wybuchły między ludźmi lojalnymi wobec Abbasa a zwolennikami wyrzuconego z Fatahu, byłego działacza tej organizacji, Mohammeda Dahlana. Starcie, które było od wielu lat najgwałtowniejsze między tymi dwiema grupami, jest kolejną oznaką narastającego rozłamu w Fatahu. Ponadto pokazuje, jak kontrola nad własną frakcją wymyka się Abbasowi z rąk. Policjanci Hamasu, którzy byli na miejscu, nie interweniowali, by przerwać bitwę między wojującymi aktywistami Fatahu.  


Bijatyka w Gazie demaskuje kłamstwo, które powtarza Abbas, o zjednoczonym Fatahu, zdolnym poprowadzić Palestyńczyków ku państwowości. To nie do wiary, ale Abbas stara się o uznanie międzynarodowe państwa palestyńskiego w czasie, kiedy płomienie na jego podwórku mogą pochłonąć i jego, i jego wątpliwe królestwo.


Abbas mówi, że chce pracować z administracja Trumpa, by osiągnąć pokój na Bliskim Wschodzie, niemniej nie potrafi osiągnąć pokoju we własnej organizacji.  


Mowa Abbasa zbiegła się w czasie z nowym sondażem opinii publicznej, który pokazał, że 64% Palestyńczyków chce jego ustąpienia. Sondaż, przeprowadzony przez mieszczący się w Ramallah Palestyński Ośrodek Badań Polityki i Sondaży, pokazał również, że dwie trzecie Palestyńczyków nie wierzy, że obecne kierownictwo Fatahu może zrealizować ich aspiracje.  


Wyniki sondażu pokazują, że procent Palestyńczyków, którzy chcą rezygnacji Abbasa, wzrósł w ciągu ostatnich trzech miesięcy z 61% to 64%. Inna zła wiadomość z sondażu: gdyby wybory prezydenckie przeprowadzono dzisiaj, Ismail Hanijeh, przywódca grupy terrorystycznej Hamas, pokonałby Abbasa 49% do 45%.


Wyniki tego sondażu nie powinny stanowić niespodzianki dla tych, którzy obserwowali sprawy palestyńskie w ostatnich latach. Sądząc po atmosferze palestyńskiej ulicy, są dobre powody do przekonania, że 81-letni Abbas, który rozpoczął 12. rok swojej czteroletniej kadencji prezydenckiej, dawno temu stracił większość swojej wiarygodności wśród populacji palestyńskiej. Prawdziwą niespodzianką jest to, że tylko 64% chce jego odejścia.


Wielu Palestyńczyków obarcza Abbasa odpowiedzialnością za trwające problemy i szybkie pogorszenie się sytuacji na arenie palestyńskiej. Uważają jego niekompetentne i nieudolne  przywództwo za główny powód zamachu w 2007 r. i przejęcia Strefy Gazy przez Hamas.  Gdy tylko Hamas zaczął strzelać, kruche, skorumpowane i skłócone siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej załamały się. Krytycy Abbasa mówią, że brak przywództwa i umiejętności podejmowania decyzji przez niego umożliwiły Hamasowi przechwycenie Strefy Gazy.  


Niemniej, prze te lata stało się oczywiste, że Abbas nie tylko stracił Strefę Gazy i jej dwa miliony mieszkańców na rzecz Hamasu, ale że traci także kontrolę nad swoją organizacją Fatahu, która tam jest. Abbasowi udało się odstręczyć wielu przywódców i aktywistów Fatahu w Strefie Gazy (z których większość niekoniecznie związana jest z jego arcyrywalem, Dahlanem) do takiego stopnia, że Palestyńczycy mówią teraz otwarcie o dwóch różnych frakcjach Fatahu.  


Zamiast poświęcić energię na uwolnienie Gazy spod morderczej władzy Hamasu, Abbas spędził ostatnich kilka lat prowadząc wojnę przeciwko każdemu członkowi Fatahu, który ośmiela się kwestionować jego politykę lub krytykować go. W tej sprawie uciekał się do szeregu karnych posunięć, które jeszcze zwiększyły napięcia wśród kadr Fatahu.  


Te posunięcia obejmują obcinanie pensji i emerytur zatrudnionym Fatahu, których lojalność wobec Abbasa jest wątpliwa lub którzy są podejrzani o związki z Dahlanem. Dla Abbasa związek z Hamasem jest mniejszym przestępstwem niż związek z Dahlanem lub jakimkolwiek innym rywalem Abbasa. Inny krok, jaki podjął Abbas, by ukarać swoich rywali w Fatahu: odebranie im immunitetu parlamentarnego. Najnowszymi ofiarami tej kary są: Mohamed Dahlan, Nasser Dżuma'ah, Szami Al-Szami, Nadżat Abu Baker i Dżamal Al-Tirawi. Abbas podjął tę decyzje bez starania się o zatwierdzenie jej przez parlament palestyński czyli Palestyńską Radę Ustawodawczą, ani przez jakąkolwiek inną prawną lub uprawnioną do decydowania instytucję. Jego krytycy podkreślają, że odebranie immunitetu parlamentarnego odbyło się z pogwałceniem Palestyńskiego Prawa Podstawowego, ponieważ Palestyńska Rada Ustawodawcza jest jedynym organem uprawnionym do podejmowania takich decyzji.


Kiedy ustawodawcy z Fatahu zaprotestowali przeciwko arbitralnym decyzjom Abbasa przez strajk okupacyjny w biurze Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Ramallah, Abbas rozkazał swoim siłom bezpieczeństwa wziąć obiekt szturmem i usunąć ich siłą. "To jest poważne pogwałcenie praw ustawodawców i jest całkowicie nieusprawiedliwione” – powiedziała rzeczniczka Fatahu ze Strefy Gazy.

"Jest to także pokazem kroków represyjnych podjętych przez siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej. Ustawodawcy prowadzili pokojowy protest w biurach Czerwonego Krzyża po decyzji prezydenta Abbasa odebrania im immunitetu parlamentarnego. Uważamy prezydenta, premiera i siły bezpieczeństwa za odpowiedzialnych pogwałcenia praw człowieka i wolności obywatelskich. Potępiamy także milczenie Czerwonego Krzyża wobec nikczemnego ataku na ustawodawców w biurach [Czerwonego Krzyża]”.

Rozprawa Abbasa ze swoimi krytykami w Fatahu pchnęła ich w otwarte ramiona Hamasu. Po decyzji Abbasa odebrania immunitetu parlamentarnego ustawodawcom, sześciu członków Palestyńskiej Rady Ustawodawczej z ramienia Fatahu uczestniczyło w sponsorowanym przez Hamas spotkaniu tej Rady w Strefie Gazy. Było to pierwsze tego typu posunięcie od 2007 r.


Palestyńska Rada Ustawodawcza jest praktycznie sparaliżowana od przejęcia Strefy Gazy przez Hamas. Nie przeszkodziło to jednak Hamasowi w zwoływaniu sesji w ciągu ostatnich kilku lat. Do niedawna ustawodawcy z ramienia Fatahu bojkotowali te spotkania, ponieważ nie uznawali rządów Hamasu w Gazie. Karne i mściwe pociągnięcia Abbasa skłoniły jednak ustawodawców Fatahu do zamiany status quo. Znaczy to, że przywódcy Fatahu w Strefie Gazy, w odróżnieniu od swoich kolegów na Zachodnim Brzegu, de facto uznają rządy Hamasu w Strefie Gazy. Jest to wspaniała wiadomość dla Hamasu, którego przywódca, Ismail Hanijeh (według najnowszego sondażu) ma duże szanse pokonania Abbasa w wyborach prezydenckich.


Rozzuchwaleni rosnącymi podziałami w Fatahu przywódcy Hamasu zaczynają także flirtować z niezadowolonymi krytykami Abbasa, których dotknęły kroki odwetowe Abbasa. Po raz pierwszy od wielu lat rząd Hamasu pozwolił w tym tygodniu tysiącom zbrojnych ludzi Fatahu na paradę militarną w Strefie Gazy podczas obchodów 52. rocznicy tej frakcji.


Uzbrojeni członkowie Fatahu, którzy maszerowali w Strefie Gazy dzięki Hamasowi, nie popierają Abbasa, sekretarza generalnego Fatahu. Zamiast tego reprezentują „drugą twarz” Fatahu – tę, która nie wierzy w jakikolwiek proces pokojowy z Izraelem i podziela ambicję Hamasu zniszczenia Izraela. Komunikat, jaki oddział Fatahu ze Strefy Gaze pragnął wysłać Abbasowi brzmi: w odróżnieniu od ciebie i twojego Fatahu na Zachodnim Brzegu, nie zrezygnujemy z „walki zbrojnej” przeciwko Izraelowi. „Ta parada wysyła Abbasowi komunikat, że Fatah nie wyrzekł się walki zbrojnej” - wyjaśnił politolog palestyński Ibrahim Abrasz.


Tymczasem wydaje się, że Abbas żyje na innej planecie. Jego ego nie pozwala mu na przyjęcie informacji, jaką ujawnił ten sondaż: większość jego społeczeństwa ma go dosyć. Odmawia on obudzenia się i zobaczenia prawdy, że jego frakcja Fatahu rozpada się na części, że ludzie kiedyś lojalni wobec niego wskakują do łóżka z Hamasem. Domaga się od świata, by uznał państwo palestyńskie, kiedy sam nie ma prawa wstępu do własnej rezydencji w Strefie Gazy. W rzeczywistości wydaje się, że Palestyńczycy zmierzają w kierunku „rozwiązania w postaci braku państwa” – Strefy Gazy rządzonej przez Hamas i dysydenckich członków Fatahu oraz Zachodniego Brzegu pod rządami innego Fatahu, który nadal jest lojalny wobec Abbasa, głównie dlatego, że wypłaca im pensje.


Abbas utrzymuje, że chce pracować z administracją Trumpa, by osiągnąć pokój w regionie. Czy będzie miał jednak odwagę powiedzenia nowej administracji pewnych niewygodnych prawd – a mianowicie, że stał się politycznym ciężarem dla większości Palestyńczyków i że Palestyńczycy nigdy nie byli tak podzieleni, jak są obecnie? Krótko mówiąc, czy Abbas odważy się powiedzieć prawdę o tym, że rozbity na kawałki Fatah nie chce żadnego państwa?


Hamas’s Fatah and the No-State solution

Gatestone Institute, 3 stycznia 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1976 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jeśli zakaz podróży wydany przez Trumpa był rasistowski, to rasistowski jest również zakaz wydany przez Bidena   Tobin   2021-12-07
Prawdziwy motor historii   Lewin   2021-12-07
Nie, palestyński terroryzm nie jest legalnym „oporem” według prawa międzynarodowego     2021-12-06
Totalitaryzm i wygodne odrętwienie   Pandavar   2021-12-04
Dlaczego uniwersyteckie wydziały miałyby mieć politykę zagraniczną?   Fitzgerald   2021-12-03
Irańska polityka prezydenta Bidena   Rosenthal   2021-12-02
Książka Andrzeja Koraszewskiego „Skąd się wzięło dobro i zło i kilka innych pytań”   Tabisz   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy   Toameh   2021-11-30
W Iranie: brak wody i kłopoty reżimu   Fitzgerald   2021-11-30
Spotkanie dziewczęcego klubu książki z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla anulowane z powodu potencjalnej „islamofobii”   Coyne   2021-11-29
Brytyjskie uniwersytety na liście plac islamskich reżimów   Meotti   2021-11-28
Umyślna ślepota wobec związków palestyńskich NGO z terrorem   Steinberg   2021-11-26
Rzecz o etyce w szkole i poza szkołą    Koraszewski   2021-11-25
Łamanie praw człowieka: Unia Europejska pozwala irańskim mułłom na całkowitą bezkarność   Rafizadeh   2021-11-23
Proces Kafki w trzech aktach   Rosenthal   2021-11-20
Zena Agha pisze do “New York Timesa”   Fitzgerald   2021-11-20
Europa przeciwko Żydom: podwykonawcy   Koraszewski   2021-11-19
Kampania Autonomii Palestyńskiej przeciwko palestyńskim NGO   Toameh   2021-11-18
Informacje o prześladowaniach chrześcijan przez muzułmanów obrażają „standardy” Facebooka   Ibrahim   2021-11-18
Były urzędnik byłego Departamentu Stanu mówi, że prawda i fałsz są równe.   Flatow   2021-11-17
UNRWA – najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się Palestyńczykom   Marcus   2021-11-15
Dlaczego palestyńska polityka Bidena nie przyniesie pokoju   Toameh   2021-11-13
Czy ruch “przebudzonych” spycha Brytyjczyków na prawo?   Coyne   2021-11-13
"Guardian" Palsplains antysemityzm   Levick   2021-11-12
Nie uchwalajcie ustawy przeciw LGBT   Igwe   2021-11-10
“New York Times”, Izrael i “skradzione palestyńskie potrawy”   Fitzgerald   2021-11-09
Chiny: Ryzykowna zmiana ideologiczna   Taheri   2021-11-08
Niebezpieczna polityka UE wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2021-11-06
„Guardian” umniejsza terror LFWP, zbywa ich związki z NGO „praw człowieka”   Levick   2021-11-05
Antyizraelska opowieść Amnesty International o Wujku Meena, skierowana do dzieci, jest jeszcze gorsza niż informowano     2021-11-04
Nawet  Szwecja zastanawia się nad dalszą pomocą dla Autonomii Palestyńskiej; a co z USA?   Flatow   2021-11-01
Śmietanka akademicka przeciwko Żydom    Collier   2021-10-31
Ulice, pomniki i gniewu nawyki   Koraszewski   2021-10-30
Mułłowie w Iranie i Chiny wzmocnieni przez administrację Bidena   Rafizadeh   2021-10-27
Miecz Damoklesa nad wolną myślą w Egipcie (i gdzie indziej)   Fernandez   2021-10-25
Konsulat USA w Jerozolimie ponownie podzieli miasto   i Maurice Hirsch   2021-10-23
Bardzo ważna książka o “Trans”   Bawer   2021-10-23
Władcy na glinianych nogach   Fernandez   2021-10-22
Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk