Prawda

Niedziela, 22 czerwca 2025 - 22:09

« Poprzedni Następny »


Ewolucja duszy człowieka


Marcin Kruk 2014-11-06


Teresa powiedziała, że jedynym namacalnym dowodem zjawisk psychosomatycznych jest męska erekcja, reszta jest dyskusyjna i często pachnie imaginacją. Kartagina była innego zdania, sam fakt, że największa podatność na zaburzenia psychosomatyczne charakteryzuje kobiety wrażliwe i bardzo inteligentne, czyni ten dział nauki szczególnie interesującym.

- Mówisz o wmawkach; tak, to prawda, osoby inteligentne wmawiają sobie różne rzeczy lepiej, skuteczniej, można powiedzieć inteligentniej. Nasza psyche wyewoluowała z pęcherzyka żółciowego i nadal jej głównym składnikiem jest eteryczna żółć. Zwierzęta duszy nie mają, czyli musiała się wyodrębnić jakieś dwa miliony lat temu.

 

Jesteśmy stworzeni, by upaść, Kartagino, nasza psyche jest produktem naszej inteligencji, ale nasze ciała to tylko przelotne wehikuły niedoskonałej wieczności. Jesteśmy bytami jednorazowego użytku, przenoszącymi wieczne geny, które jednak miały początek i będą miały koniec. Wpływ naszej psyche na nasze ciała, pomijając tę nieszczęsną męską erekcję, jest niewątpliwy. Nadmiernie wydłużona szyja psyche może powodować poważne komplikacje, ale w takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest ukręcenie łebka. I nie należy się obawiać, odrośnie. Wrażliwość i inteligencja skłaniają do nadmiernego sentymentalizmu, ale z psyche czasem nie warto się patyczkować, jak zaczyna żółcią zatruwać somatyczny układ nerwowy, to trzeba, Kartagino, być stanowczym.   

 

- Ale przyznasz... – upierała się Kartagina.

 

- Nie, nie przyznam, Wieża z Kości Słoniowej musi być zburzona. Wrażliwość i inteligencja mają czasem skutki uboczne, w postaci bólów głowy i mdłości; jeśli idzie o mnie, to mdłości mam nawet częściej niż bóle głowy, czasem trudno odróżnić mdłości psychosomatyczne od mdłości z powodu zatrucia pokarmowego, jednak nie szukałabym tu pomocy psychoterapeuty. Trzeba z żywymi naprzód iść, jak mówił poeta, na marginesie strojenia głowy w laurowy wianek.

 

Kartagina nawijała na palec pasmo kruczoczarnych włosów i wpatrując się w fusy na dnie filiżanki powiedziała z cichą stanowczością – a jednak wpływa.

 

- I owszem – odpowiedziała Teresa sięgając po kieliszek – im jest lepiej, tym jest dla nas gorzej, łagodniejsza walka o byt czyni człowieka bardziej wrażliwym, a duszę bardziej agresywną. Asertywność dusz osiąga apogeum w państwie dobrobytu, można powiedzieć, że dusze zaczynają się panoszyć wywołując owe, jak to nazywasz, objawy psychosomatyczne. Zważ jednak, Kartagino, jak wiele tych objawów bierze się z dążenia do szczęścia w czasie wolnym.

 

- Czyż w godzinach pracy nie dążymy do szczęścia?

 

- Rzadko, z biegiem lat wrażliwość i inteligencja zostają przytłumione, marzenie o perfekcji ustępuje walce o przetrwanie, życie ma swoje prawa, a te są prawami dżungli. Przyznasz, że mówienie o spełnieniu w godzinach pracy brzmi podejrzanie. Tak czy inaczej, Wieża z Kości Słoniowej musi być zburzona...

 

- Wieża z Kości Słoniowej jest abstrakcją, ideą, nie możesz jej zburzyć, możemy tu mówić o dekonstrukcji...

 

- Dekonstrukcja – prychnęła Teresa – ludzie mącą pustymi słowami klarowność myśli. Nasza psyche długo uczyła się łgarstwa, wpędzając nas w somnambuliczną wędrówkę ku złudnemu światłu. Obudź się Kartagino, odmawiaj modlitwę.

 

- Którą?

 

- Panie, nie jesteś godzien miłości mojej.

 

- Brzmi ciekawie, ale czy działa?

 

Teresa patrzyła na Kartaginę z zainteresowaniem badacza oglądającego złapany okaz. Dolała jej wina, sobie również, wyjęła z torebki lusterko i przez chwilę przyglądała się podejrzliwie swojej twarzy.    

 

- Przemijanie nie jest objawem psychosomatycznym – stwierdziła stanowczo.

 

- Ale zaburzenia oddychania mogą być takim objawem...

 

- To prawda, lęki psują radość życia, podobnie jak gorycz niepowodzenia zaprawiona poczuciem winy.

 

- Ale czasem to jest nasza wina...

 

- Istotnie, problem ukrywa się w sposobie myślenia, trzeba umieć przyznać się do błędu, próbować go naprawić, jeśli to możliwe, albo pogodzić się ze stratą, nie rozpamiętywać i nie szukać winy, tam gdzie jej nie ma...

 

- Czyli co radzisz?

 

- Panie, nie jesteś godzien miłości mojej, pięć razy dziennie przed posiłkiem.

 

Tomek, który siedział z  nosem w tablecie, przeglądając nowości motoryzacyjne uniósł głowę i zapytał czy nie wypiły już troszkę za dużo. Teresa oburzyła się na taką sugestię i powiedziała Tomkowi, że wtrąca się w sprawy, których nie rozumie.

 

- Po pierwsze, nie rozumiem dlaczego Kaśkę nazywasz Kartaginą, a po drugie, nie rozumiem dokąd zmierzacie – powiedział Tomek.

 

- Nigdy nie byłeś kobietą po przejściach – Teresa ponownie dolała wina do kieliszków – Kartagina czuła się zrujnowana, a ja staram się jej wyjaśnić, dlaczego Wieża z Kości Słoniowej musi być zburzona, żyjemy w świecie mitów, które zapuszczają w nas korzenie i powodują zaburzenia psychosomatyczne; rozumiejąc jak wyewoluowała nasza psyche, możemy się z nimi uporać; bez tego zrozumienia pogrążamy się coraz bardziej, pozwalając duszy na histeryczne szlochy...

 

Tomek kiwnął na kelnera, Kartagina oderwała wzrok od fusów i orzekła, że świat jest jaki jest, ale Teresa może mieć trochę racji, czasem z psyche trzeba stanowczo, trzymać krótko przy pysku, bo poniesie.             

                                                                              


Tipsa en vn Wydrukuj



Notatki

Znalezionych 2963 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nieznośna lekkość oporu: Granice nieposłuszeństwa obywatelskiego w cieniu antysyjonizmu i antysemityzmu   Walter   2025-06-21
Większość podstawowych elementów do przeprowadzenia rewolucji na Zachodzie już obecnie istnieje, ale jakiej rewolucji?   Fernandez   2025-06-21
Komiczny upadek kultu kefiji   O'Neill   2025-06-18
Izrael wykonuje brudną robotę za innych     2025-06-16
Logika i uprzedzenia: od starożytności do BBC   Tsalic   2025-06-13
Dlaczego administracja Trumpa sprzedaje broń państwom, które przodują w sponsorowaniu terroryzmu?   Williams   2025-06-13
Gaza – Palestyna - kalifat   Koraszewski   2025-06-12
Krzyż na drogę jachtowi głupków płynących z Gretą do Gazy   O'Neill   2025-06-11
Nikt ich nie przekona, że białe jest białe, a czarne jest czarne   Koraszewski   2025-06-07
Antyizraelska prawica łączy się z proirańską lewicą   Smith   2025-06-07
To Amerykanie zmienią stanowisko, a nie Iran     2025-06-06
Antysemityzm należy badać jako poważną chorobę psychiczną   Hoffman   2025-06-05
Krytyka Izraela przez ONZ w sprawie pomocy dla Gazy dowodzi, że dobrze wiedzieli, iż Izrael nie okupował Gazy     2025-06-04
Krwawe oszczerstwo dociera do kolejki po chleb: fabrykowanie masakry w Rafah   Oz   2025-06-03
Wzniosłe zasady i sentymenty   Taheri   2025-06-01
Wywiad z Alanem Dershowitzem   Ruda   2025-05-31
List z Wydziału Praw Obywatelskich Departamentu Sprawiedliwości USA do Franceski Albanese   Terrell   2025-05-30
Najnowsza zbrodnia Izraela? Karmienie mieszkańców Gazy   O'Neill   2025-05-29
List otwarty do prezydenta Trumpa wzywający go do zapobieżenia irańskiemu arsenałowi nuklearnemu   I Andrew Stein   2025-05-28
„Nakba” nie jest naszym problemem   Cohen   2025-05-27
Gaza to więzienie na świeżym powietrzu. Jak śmiesz proponować komukolwiek, żeby wyjechał! (Z satyrycznej strony PreOccupied Territory)     2025-05-26
Iran używa strategii Korei Północnej — a USA znów dają się na to nabrać   Rafizadeh   2025-05-25
Human Rights Watch @HRW jest niemoralny     2025-05-25
Anglia, którą kiedyś szanowaliśmy   Haug   2025-05-24
List otwarty do dziennikarskiej braci   Koraszewski   2025-05-24
Wielką ironią jest to, że Stany Zjednoczone rezygnują z miękkiej siły, jednocześnie przyjmując prezenty od Kataru     2025-05-22
Achillesowa pięta inteligenta   Koraszewski   2025-05-20
Jak rozprzestrzenia się antysemicka nauka: wadliwa metodologia liczenia ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy jest promowana przez @TheEconomist     2025-05-19
Samer Berany: Nadszedł czas na przywrócenie Druzom autonomii – państwa, którego Turcy zawsze się bali   Oz   2025-05-17
Czy Unia Europejska rzeczywiście oczekuje, że radykalni islamiści mogą się zreformować?   Haug   2025-05-17
Turcja: masowe aresztowania, tortury, cenzura   Bulut   2025-05-16
Tętent galopujących wiadomości   Koraszewski   2025-05-15
Kącik Miłośników Językoznawstwa, czyli: co znaczy słowo "antysemityzm"?      Kerner   2025-05-15
Benjamin Netanjahu kontra Edward Said: globalna wojna o idee przebudzone   Taub   2025-05-14
Nielegalne przejmowanie ziemi przez Europę   Rhea   2025-05-12
Siedem największych kłamstw na temat działań Izraela i Sił Obronnych Izraela w Gazie   i Arsen Ostrovsky   2025-05-09
Krótka historia antysemityzmu jako sygnalizacji cnoty     2025-05-07
Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii potwierdza, że kobiety istnieją   Greenfield   2025-05-07
Malowane papugi na plafonie jak długi   Koraszewski   2025-05-05
Koszmarne dziedzictwo kolonializmu   Koraszewski   2025-05-02
Departament Sprawiedliwości stwierdza, że UNRWA może zostać pozwana przed amerykańskim sądem   Fitzgerald   2025-05-02
„Guardian” przedstawia antysemityzm na kampusach jako wytwór naszej wyobraźni   Levick   2025-04-29
Zachód znów wpada w pułapkę Iranu   Rafizadeh   2025-04-28
Jak ekstremizm maszeruje bez przeszkód   Bryen   2025-04-28
Vermont, Mohsem Mahdawi i tabun użytecznych idiotów   Collier   2025-04-25
Azerbejdżan: rozszerzenie Porozumień Abrahamowych   Sherman   2025-04-24
Dwa pełne lata piekła w Sudanie   Fernandez   2025-04-23
Szalona kampania mająca na celu dekryminalizację Hamasu   O'Neill   2025-04-21
Najnowsza próba podważenia Izraela? Wykorzystywanie palestyńskich chrześcijan   Bard   2025-04-20
Sytuacja kryzysowa kanadyjskich Żydów   Hecht   2025-04-19
Sahel: rodzące się centrum globalnego islamizmu   Haug   2025-04-19
Drodzy uprzejmi Żydzi i inni o mentalności „Nie chcę się do tego mieszać”:To nie działa.   Finlayson   2025-04-17
Żydowska ambiwalencja w walce z antysemityzmem   Bard   2025-04-17
Biesy napadają raz jeszcze   Koraszewski   2025-04-16
Zapomniana wojna w Sudanie ujawnia nieludzkość izraelofobii   O'Neill   2025-04-16
Zastosowanie żydowskiej perspektywy etycznej do zidentyfikowania i ujawnienia stronniczości mediów (znowu @NYTimes)     2025-04-15
Żydowska etyka polityczna: projekt dla sprawiedliwych     2025-04-14
Realistyczne spojrzenie na kolonializm osadniczy   Finlayson   2025-04-14
Ramy uniwersalnej etyki żydowskiej     2025-04-13
Trump i pułapka Najwyższego Przywódcy   Taheri   2025-04-13
Antyglobalista w Białym Domku   Koraszewski   2025-04-12
Etyka żydowska: wróg każdej wadliwej filozofii     2025-04-11
Udawanie rozbrajania Hezbollahu nic nie pomoże   Abdul-Hussain   2025-04-10
Wojna ONZ z sukcesem Żydów     2025-04-10
Ludobójcza krucjata Iranu     2025-04-09
Trzydzieści lat temu Izrael deportował przywódców Hamasu. Świat zmusił Izrael do przyjęcia ich z powrotem   Greenfield   2025-04-09
Turcja idzie w ślady demokracji z tradycjami   Koraszewski   2025-04-08
Nazistowski supersesjonizm: unicestwienie żydowskiej „antyrasy”     2025-04-08
Wojna socjalizmu z Żydami – od Marksa do dzisiaj     2025-04-07
Zbrodnia to niesłychana   Koraszewski   2025-04-06
Czy rząd USA ma prawo stawiać warunki finansując uniwersytety?   Dershowitz   2025-04-05
Palestyńscy mężczyźni dopuszczają się przemocy wobec kobiet, ale winą obarcza się Izrael   Levick   2025-04-05
Turcja: moment neoosmański   Fernandez   2025-04-04
Jak świecki progresywizm stał się moralnie regresywny     2025-04-04
Samą istotą palestynizmu jest supersesjonizm     2025-04-03
Zawsze przyczyna, nigdy skutek   Malicki   2025-04-02
Tożsamość w czasach zarazy   Koraszewski   2025-04-01
Sprawiedliwość społeczna i supersesjonizm     2025-04-01
Gaza, Trump, prawda i… „transfer”   Sherman   2025-03-31
Nie ma różnicy między “politykami” Hamasu a jego terrorystami   Toameh   2025-03-30
UE musi przestać podważać starania o uratowanie jej samej   Rafizadeh   2025-03-29
Rządy terroru w Bangladeszu: w stronę kolejnego islamistycznego centrum w Azji Południowej?   Bulut   2025-03-28
Jednolita teoria pola antysemityzmu     2025-03-27
Irak: Nieustające ataki na Jazydów   Bulut   2025-03-26
Dają nam słowo Hamasu, że piszą prawdę i tylko prawdę   Koraszewski   2025-03-26
Nie licz na to, że Arabowie odbudują Gazę lub pomogą Palestyńczykom   Toameh   2025-03-25
Jedna wojna ale w różnych odsłonach   Bryen   2025-03-23
Sieć kłamstw Hamasu i współudział mediów (w tym @NYTimes)     2025-03-22
Najwyższy czas usunąć biurokrację ONZ sprzyjającą Hamasowi   Cohen   2025-03-21
Palestyńczycy: “Giniemy z powodu Hamasu”   Toameh   2025-03-21
Dziwaczne zainteresowanie Mahmoudem Khalilem   Fitzgerald   2025-03-20
Kolejne kłamstwa ONZ na temat Izraela   O'Neill   2025-03-18
„Negocjator” USA w sprawie zakładników mówi, że Hamas chce pokoju, oferuje „15-letni rozejm” i odbudowę Gazy przez USA   Greenfield   2025-03-17
MKCK nie jest neutralny w żadnym sensie. Jest pro-Hamas     2025-03-16
Biden obiecał, że pomoc nie trafi do Hamasu. Działania USAID, które miały zapewnić realizacje tej obietnicy, były kiepskim żartem     2025-03-13
Wysokie notowania kryptoracjonalizmu   Koraszewski   2025-03-12
Przeczytajcie konstytucję Iranu i obalcie reżim   i Bill Siegel   2025-03-11
Jak Hamas uzyskał zawieszenie broni w Ramadanie bez uwolnienia zakładników   Frantzman   2025-03-11
Przywłaszczanie słów Goldy Meir   Oz   2025-03-10
Papież Franciszek ignoruje dżihadystyczną masakrę w kościele   Greenfield   2025-03-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Hamasowscy mordercy


Stawianie czoła


 Dyplomaci, pokerzyści i matematycy


Dlaczego BIden


Nie do naprawy


Brednie


Rafizadeh


Demokracje powinny opuścić


Zarażenie i uzależnienie


Nic złego się nie dzieje


Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk