Prawda

Sobota, 23 stycznia 2021 - 00:12

« Poprzedni Następny »


Erdoğan potrzebuje nowych wrogów


Burak Bekdil 2020-08-26

Obawiając się spadku popularności, szczególnie w obliczu nadciągającego kryzysu gospodarczego, islamistyczny władca Turcji, prezydent Recep Tayyip Erdoğan, wydaje się gonić za nowymi wojnami z rzeczywistymi lub wyimaginowanymi wrogami. (Zrzut z ekranu z wideo)
Obawiając się spadku popularności, szczególnie w obliczu nadciągającego kryzysu gospodarczego, islamistyczny władca Turcji, prezydent Recep Tayyip Erdoğan, wydaje się gonić za nowymi wojnami z rzeczywistymi lub wyimaginowanymi wrogami. (Zrzut z ekranu z wideo)

Obawiając się spadku popularności, szczególnie w obliczu nadciągającego kryzysu gospodarczego, islamistyczny władca Turcji, prezydent Recep Tayyip Erdoğan, wydaje się gonić za nowymi wojnami z rzeczywistymi lub wyimaginowanymi wrogami.


Dane z wyborów oraz badania
 pokazują, że Turcy mają tendencję jednoczenia się wokół przywódcy w czasach kryzysów lub starć z zagranicznymi wrogami. Na przykład, według instytutu badania opinii publicznej, Metropoll, wskaźnik poparcia Erdoğana sięgnął 71,1% w grudniu 2013 roku, kiedy przedstawił wielki zestaw oskarżeń wobec niego i jego rodziny o korupcję jako „próbę zamachu stanu”. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku głosy na Erdoğana w całym kraju spadły do 37,5% i jego partia Sprawiedliwość i Rozwój utraciła parlamentarną większość po raz pierwszy od dojścia do władzy w 2002 roku.


Wskaźnik poparcia Erdoğana wzrósł ostro do 67,6% po nieudanym zamachu stanu na jego rząd w lipcu 2016 roku. U szczytu kryzysu COVID-19 wskaźnik poparcia wynosił solidne 55,8%. Metropoll podał, że obecny wskaźnik poparcia wynosi 50,6%. Uważa on, że potrzebuje nowych napięć z dawnymi i obecnymi przeciwnikami Turcji.  


Ostatnio, potępiając historyczną umowę o normalizacji stosunków między Izraelem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA), Erdoğan powiedział, że "ponieważ stoimy po stronie Palestyny” rozważa wycofanie ambasadora Turcji z ZEA. “Dałem instrukcje mojemu ministrowi spraw zagranicznych… Możemy zawiesić stosunki dyplomatyczne [z ZEA] i odwołać naszego ambasadora z Abu Dhabi" - powiedział Erdoğan.


Jeśli zrobi to, Turcja będzie jedynym krajem w regionie, który nie ma stosunków dyplomatycznych z Armenią i Cyprem, i nie ma stosunków na poziomie ambasadorów z Syrią, Israelem, Egiptem i ZEA. Stosunki Turcji z wieloma krajami, z którymi ma pełne więzi dyplomatyczne, nie są w dużo lepszym stanie.  


Pod koniec lipca, jeszcze przed umową ZEA-Izrael, turecki minister obrony, Hulusi Akar, powiedział dziennikarzom Al Dżaziry, że Turcja pociągnie Abu Dhabi do odpowiedzialności we właściwym czasie i miejscu za “nikczemne działania w Libii i w Syrii”. Powiedział, że ZEA jest “funkcjonalnym krajem, który służy innym politycznie i militarnie, i jest zdalnie sterowany”.


Turcja ewidentnie żywi głęboki gniew wobec każdej umowy, która może pomóc ustabilizować jeden z najbardziej wybuchowych regionów świata. 3 sierpnia tureckie ministerstwo spraw zagranicznych potępiło porozumienie naftowe między mieszczącą się w USA firmą a syryjskimi Kurdami w sprawie badania i rozwoju pól naftowych w północnowschodniej Syrii. W północnowschodniej Syrii, gdzie Turcja opanowała małe przyczółki, groziła militarną reakcją na potencjalne ataki na jej siły.


Są również "gorętsze" spory. Ignorując międzynarodowe starania o znalezienie dyplomatycznego rozwiązania sporów dotyczących morskich granic z tradycyjnym egejskim rywalem, Grecją, 10 sierpnia Turcja ponowiła poszukiwania złóż ropy i gazu na Morzu Śródziemnym – zaledwie jeden dzień po tym, jak rząd Turcji powiedział, że opóźni badania przybrzeżne, by szukać dyplomatycznego rozwiązania z Grecją.


Francuski prezydent, Emmanuel Macron, wezwał do ukarania Turcji i oskarżył jej rząd o naruszanie praw Grecji i Cypru.  W obliczu wzrastającej pewności siebie Turcji Macron rozkazał także marynarce francuskiej na wschodnim Morzu Śródziemnym, by dostarczyła Grecji pomocy militarnej. W kolejnym posunięciu Francja podpisała umowę obronną z Cyprem. Porozumienie weszło w życie 1 sierpnia. Dwuletnie Porozumienie o Kooperacji Obronnej obejmuje sprawy energii, zarządzania kryzysem, kontrterroryzmu i bezpieczeństwa na morzu oraz współpracę gospodarczą między Cyprem i Francją.


Podczas gdy impas pogłębiał się, grecki premier, Kyriakos Mitsotakis, zwołał radę bezpieczeństwa narodowego swojego kraju. Oświadczenie wydane po spotkaniu przypominało czasy przedwojenne: “Jesteśmy w pełnej politycznej i operacyjnej gotowości – powiedział minister stanu, George Gerapetritis, w państwowej telewizji ERT. – Większość floty jest gotowa do akcji, gdziekolwiek to będzie konieczne”.


Jeśli do tego niebezpiecznego obrazu dodać marynarki cypryjską, izraelską i egipską, Turcja stoi naprzeciwko potężnych sił morskich na Morzu Śródziemnym. W jednym niebezpiecznym incydencie 14 sierpnia dwa okręty wojenne, fregata greckiej marynarki, Limnos i turecki TCG Kemalreis, zderzyły się na wschodnim Morzu Śródziemnym.


Wszystkie te turecko-greckie napięcia na morzach Egejskim i Śródziemnym wzmacniają trwającą od stulecia turecką nostalgię do odebrania kilku greckich wysp. „Yeni Safak”, zaciekle popierająca Erdoğana gazeta, sugerowała, że turecka armia powinna najechać 16 greckich wysp.


Na stronie internetowej “Greek City Times” komentowano:

"Dyskusja o wojnach i najechaniu greckich wysp jest… taktyką używaną przez reżim tureckiego prezydenta, Recepa Tayyip Erdoğana, by odciągnąć uwagę tureckiego społeczeństwa od tragicznej sytuacji ekonomicznej”.  

Koncepcja Erdoğana na zdobywanie głosów przez wzniecanie konfliktów regionalnych nie jest ograniczona tylko do morskich awantur. W sytuacji nagłego wybuchu przemocy na granicy Azerbejdżanu i Armenii 12 lipca armie turecka i azerska przeprowadziły dwutygodniowe wspólne manewry z udziałem sił powietrznych i lądowych tych tradycyjnych sojuszników.  


Na południowym wschodzie Turcji Irak winił Ankarę za atak dronów, w którym zabito dwóch wysokich rangą oficerów irackich. Incydent zdarzył się na krótko przed planowaną wizytą tureckiego ministra obrony, Hulusiego Akara w Bagdadzie. Wściekły rząd iracki powiedział, że turecki minister nie jest dłużej mile widziany.


Erdoğan potrzebuje epickich opowieści o militarnej potędze przeciwko rzeczywistym lub sfabrykowanym zagranicznym wrogom, by je opowiadać coraz większej liczbie niezadowolonych wyborców w sytuacji upadającej gospodarki. To jest zła wiadomość dla całego regionu.  


Erdogan Needs New Enemies

Gatestone Institute, 22 sierpnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBurak Bekdil

Wieloletni publicysta wychodzącej w języku angielskim gazety tureckiej "Hurriyet Daily News",  zwolniony w 2017r. za publikowanie artykułów na Zachodzie. Zagrożony aresztowaniem przeniósł się do Grecji.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1746 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk