Prawda

Sobota, 2 marca 2024 - 17:54

« Poprzedni Następny »


E-papierosy wypierają tytoń


Matt Ridley 2014-05-18


Gdyby ktoś wynalazł pigułkę leczącą chorobę, która zabija pięć milionów ludzi rocznie na całym świecie, a 100 tysięcy z nich w naszym kraju, służba zdrowia z pewnością popierałaby ją, płaciła za nią, może nawet zachęcała do jej używania. Z pewnością nie prowadziłaby kampanii sprzeciwu wobec niej.

Nieustanny strumień danych z całego świata pokazuje, że e-papierosy zabierają klientów firmom tytoniowym – a oddziałom onkologicznym ich przyszłych pacjentów. W samej Wielkiej Brytanii już dwa miliony ludzi regularnie używa tego urządzenia. W badaniu za badaniem naukowcy odkrywają, że e-papierosy są skuteczne w pomaganiu ludziom rzucenia palenia, nie wykazują żadnych oznak wciągania niepalaczy w nałóg używania tytoniu i są znacznie bezpieczniejsze niż ich trujący rywale.


Co więc może wytłumaczyć fakt, że Dame Sally Davies, naczelna lekarz kraju, zapytana w marcu przez „New Scientist” o największe wyzwania zdrowotne, przed jakimi stoimy w Wielkiej Brytanii, wymieniła trzy rzeczy, a jedną z nich był papieros elektroniczny? To jest jak krytyka antykoncepcji, bo wolisz promować abstynencję.


NHS jest przekonany, że e-papierosy są około tysiąc razy mniej szkodliwe niż zwykłe papierosy. Rząd potwierdził tę ocenę w odpowiedzi parlamentarnej na moje pytanie. Zabijają substancje smoliste w dymie, nie zaś nikotyna – substancja mniej więcej tak samo szkodliwa jak kofeina.


Wiemy, że e-papierosy działają lepiej przy rzucaniu palenia niż jakakolwiek inna metoda. Badanie (które niebawem zostanie opublikowane) profesora Roberta Westa z University College London, stwierdziło, że jest to o 60 procent skuteczniejsza metoda niż plastry nikotynowe, gumy lub zupełne odstawienie nikotyny. Urządzenie stworzone przez wolną przedsiębiorczość bije na głowę wyniki regulowanych medycznie metod. I dla wielu, którzy mają w tym interes własny, na tym polega problem.


Wiemy, że większość ludzi używa e-papierosów, żeby ograniczyć lub rzucić palenie. Zostało to potwierdzone w trzech dużych sondażach, z których najnowszy, przeprowadzony przez Ash – grupę antynikotynową - został opublikowany w tym tygodniu: dwie trzecie użytkowników w tym sondażu było palaczami, a jedna trzecia byłymi palaczami. Znaczy to, że przez kilka lat od pojawienia się tego produktu, setki tysięcy ludzi używa go, by rzucić lub ograniczyć palenie.


Wiemy, że e-papierosy nie okazały się drogą do palenia tytoniu. W największym sondażu globalnym 0,4 procenta użytkowników było niepalących i ani jeden z nich nie podjął palenia. W Wielkiej Brytanii 20 procent 15-latków pali regularnie: oni też są najczęściej tymi, którzy przechodzą na e-papierosy, a więc nawet wśród młodzieży ta technologia jest drogą odejścia od palenia, nie zaś wejścia. (I całowanie się smakuje lepiej.) Ale jaka jest główna reakcja ustawodawcza rządu Wielkiej Brytanii na e-papierosy? Zakaz sprzedaży e-papierosów niepełnoletnim.


Policzmy. Jeśli e-papierosy są tysiąc razy mniej szkodliwe niż papierosy, to na każdego nastolatka, który przechodzi z palenia na e-papierosy musiałoby być tysiąc, którzy idą w drugą stronę, zanim dokona się jakaś szkoda. A w rzeczywistości stosunek jest odwrotny: według jednego z badań amerykańskich dziewięciu spośród dziesięciu użytkowników e-papierosów w wieku szkolnym zaczynało jako palacze.


Firmy, które produkują e-papierosy – w większości małe, pracujące na technologii, która pochodzi z Chin – nie mają prawa twierdzić, że ratują życie. Wyobraźcie sobie, ile mogłyby sprzedać, gdyby było im wolno tak się reklamować. Zamiast tego reklamy próbują napomykać, że e-papierosy są cool, a to podsyca purytańskie podejrzenie, że ktoś gdzieś może odczuwać jakąkolwiek przyjemność.


Brytyjskie Stowarzyszenie Lekarzy propaguje argument, że e-papierosy ponownie “znormalizują” palenie, ale, jak mówi teraz Ash, jest to najwyraźniej nonsens. Po obaleniu tego argumentu, co pozostaje, by usprawiedliwić regulowanie reklam, publicznego korzystania z e-papierosów i ograniczenie stężenia płynu w tej ratującej życie technologii to tego stopnia, by do niej zniechęcić?


Niektórzy lekarze mogą po prostu nie znosić myśli, że ta niemal cudowna terapia na wielką przyczynę przedwczesnych zgonów, przyszła z sektora prywatnego, nie zaś od niańczącego państwa. Ludzie sprzedający te rzeczy robią to dla – o zgrozo! - zysku, nie zaś dlatego, że chcą ratować życie ludzkie.


W kilku rozmowach, jakie prowadziłem z wysoko postawionymi pracownikami służby zdrowia, natychmiast przytaczali przerażający fakt, że przemysł tytoniowy zaczął niedawno produkować e-papierosy. Dla nich był to rozstrzygający argument przeciwko tej technologii.


Nie, odpowiadałem, to najlepsza nowina ze wszystkich. Fakt, że nawet przemysł tytoniowy będzie konkurował z tytoniem, to wspaniała wiadomość. Pokazuje to, że wielkie firmy tytoniowe potrafią przewidywać i próbują uciec od sprzedaży papierosów zanim podąży ona drogą filmów Kodaka. Liczba ludzi palących spada bardzo szybko. W zeszłym roku Imperial Tobacco zanotowała 16 procentowy spadek sprzedaży w Wielkiej Brytanii. Jeden z maklerów inwestycyjnych w USA sądzi, że w ciągu dziesięciu lat e-papierosy będą popularniejsze niż niż palenie tytoniu. Przemysł tytoniowy jest w panice.


To znaczy, że wygraliście, mówię lekarzom. Zapomnijcie o zakazach palenia w samochodzie, w którym są dzieci, lub o zakazach drukowania marki papierosów na opakowaniu. (Te zakazy nigdy nie były skuteczne.) Papieros pójdzie drogą cylindrów i krynoliny, jeśli będziemy zachęcać do bezpieczniejszej, czystszej alternatywy. Tutaj jest technologia ratująca życie na masową skalę, która nie potrzebuje finansowania. Czy jesteście pewni, że wy – którzy składaliście przysięgę Hipokratesa – chcecie być ostatnimi ludźmi stojącymi jej na przeszkodzie, kiedy wszyscy inni widzą korzyści?


Opozycja wobec e-papierosów już dała nieszczęsne rezultaty. Przez upieranie się przy włączeniu e-papierosów do dyrektywy UE o produktach tytoniowych, przeciwnicy pozostawili je bez żadnych regulacji do czasu, kiedy ta dyrektywa ma wejść w życie w 2017 r. A potem będzie nadmierna regulacji, która po 2017 r. podniesie ceny i zmniejszy wybór. Jeśli więc rząd Wielkiej Brytanii nie uczyni własnej, pomocnej interwencji, przez następne dwa i pół roku nie będzie niczego, co powstrzymałoby drańskich kombinatorów przed importowaniem sfałszowanych płynów od jakiegoś oszusta. Poza tym bitwa o regulacje, jak to się zazwyczaj dzieje, pomaga wielkim firmom, a krzywdzi małe.


Nawiasem mówiąc, gdzie jest lewica? Palenie coraz bardziej koncentruje się w niższych grupach społecznoekonomicznych. Jak możemy szybko dostarczyć e-papierosy do rąk ubogich? Wysoki koszt wstępny e-papierosów (po którym następuje znaczne zmniejszenie kosztów „bieżących”) oznacza, że biedni rzadziej po nie sięgają. Dlaczego libertarianie wykonują całą robotę?


Następnym razem, jak usłyszysz kogoś, kto mówi, że martwi go potencjalne ryzyko e-papierosów, przypomnij mu słowa Woltera – nie pozwól by lepsze stało się wrogiem dobrego.


Tekst pierwotnie opublikowany w  Spectatorze (3 maja 2014)

E-cigarettes are making tobacco obsolete, so why ban them

The Rational Optimist, 11 maja 2014Matt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2556 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wszyscy jesteśmy imigrantami   Koraszewski   2024-03-02
Współudział UE w finansowaniu irańskiego terrroru   Rafizadeh   2024-03-01
Dzień po i jego konteksty   Koraszewski   2024-02-26
Sabotowanie romansu USA-Izrael   Altabef   2024-02-24
Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk