Prawda

Wtorek, 20 sierpnia 2019 - 05:21

« Poprzedni Następny »


E-papierosy wypierają tytoń


Matt Ridley 2014-05-18


Gdyby ktoś wynalazł pigułkę leczącą chorobę, która zabija pięć milionów ludzi rocznie na całym świecie, a 100 tysięcy z nich w naszym kraju, służba zdrowia z pewnością popierałaby ją, płaciła za nią, może nawet zachęcała do jej używania. Z pewnością nie prowadziłaby kampanii sprzeciwu wobec niej.

Nieustanny strumień danych z całego świata pokazuje, że e-papierosy zabierają klientów firmom tytoniowym – a oddziałom onkologicznym ich przyszłych pacjentów. W samej Wielkiej Brytanii już dwa miliony ludzi regularnie używa tego urządzenia. W badaniu za badaniem naukowcy odkrywają, że e-papierosy są skuteczne w pomaganiu ludziom rzucenia palenia, nie wykazują żadnych oznak wciągania niepalaczy w nałóg używania tytoniu i są znacznie bezpieczniejsze niż ich trujący rywale.


Co więc może wytłumaczyć fakt, że Dame Sally Davies, naczelna lekarz kraju, zapytana w marcu przez „New Scientist” o największe wyzwania zdrowotne, przed jakimi stoimy w Wielkiej Brytanii, wymieniła trzy rzeczy, a jedną z nich był papieros elektroniczny? To jest jak krytyka antykoncepcji, bo wolisz promować abstynencję.


NHS jest przekonany, że e-papierosy są około tysiąc razy mniej szkodliwe niż zwykłe papierosy. Rząd potwierdził tę ocenę w odpowiedzi parlamentarnej na moje pytanie. Zabijają substancje smoliste w dymie, nie zaś nikotyna – substancja mniej więcej tak samo szkodliwa jak kofeina.


Wiemy, że e-papierosy działają lepiej przy rzucaniu palenia niż jakakolwiek inna metoda. Badanie (które niebawem zostanie opublikowane) profesora Roberta Westa z University College London, stwierdziło, że jest to o 60 procent skuteczniejsza metoda niż plastry nikotynowe, gumy lub zupełne odstawienie nikotyny. Urządzenie stworzone przez wolną przedsiębiorczość bije na głowę wyniki regulowanych medycznie metod. I dla wielu, którzy mają w tym interes własny, na tym polega problem.


Wiemy, że większość ludzi używa e-papierosów, żeby ograniczyć lub rzucić palenie. Zostało to potwierdzone w trzech dużych sondażach, z których najnowszy, przeprowadzony przez Ash – grupę antynikotynową - został opublikowany w tym tygodniu: dwie trzecie użytkowników w tym sondażu było palaczami, a jedna trzecia byłymi palaczami. Znaczy to, że przez kilka lat od pojawienia się tego produktu, setki tysięcy ludzi używa go, by rzucić lub ograniczyć palenie.


Wiemy, że e-papierosy nie okazały się drogą do palenia tytoniu. W największym sondażu globalnym 0,4 procenta użytkowników było niepalących i ani jeden z nich nie podjął palenia. W Wielkiej Brytanii 20 procent 15-latków pali regularnie: oni też są najczęściej tymi, którzy przechodzą na e-papierosy, a więc nawet wśród młodzieży ta technologia jest drogą odejścia od palenia, nie zaś wejścia. (I całowanie się smakuje lepiej.) Ale jaka jest główna reakcja ustawodawcza rządu Wielkiej Brytanii na e-papierosy? Zakaz sprzedaży e-papierosów niepełnoletnim.


Policzmy. Jeśli e-papierosy są tysiąc razy mniej szkodliwe niż papierosy, to na każdego nastolatka, który przechodzi z palenia na e-papierosy musiałoby być tysiąc, którzy idą w drugą stronę, zanim dokona się jakaś szkoda. A w rzeczywistości stosunek jest odwrotny: według jednego z badań amerykańskich dziewięciu spośród dziesięciu użytkowników e-papierosów w wieku szkolnym zaczynało jako palacze.


Firmy, które produkują e-papierosy – w większości małe, pracujące na technologii, która pochodzi z Chin – nie mają prawa twierdzić, że ratują życie. Wyobraźcie sobie, ile mogłyby sprzedać, gdyby było im wolno tak się reklamować. Zamiast tego reklamy próbują napomykać, że e-papierosy są cool, a to podsyca purytańskie podejrzenie, że ktoś gdzieś może odczuwać jakąkolwiek przyjemność.


Brytyjskie Stowarzyszenie Lekarzy propaguje argument, że e-papierosy ponownie “znormalizują” palenie, ale, jak mówi teraz Ash, jest to najwyraźniej nonsens. Po obaleniu tego argumentu, co pozostaje, by usprawiedliwić regulowanie reklam, publicznego korzystania z e-papierosów i ograniczenie stężenia płynu w tej ratującej życie technologii to tego stopnia, by do niej zniechęcić?


Niektórzy lekarze mogą po prostu nie znosić myśli, że ta niemal cudowna terapia na wielką przyczynę przedwczesnych zgonów, przyszła z sektora prywatnego, nie zaś od niańczącego państwa. Ludzie sprzedający te rzeczy robią to dla – o zgrozo! - zysku, nie zaś dlatego, że chcą ratować życie ludzkie.


W kilku rozmowach, jakie prowadziłem z wysoko postawionymi pracownikami służby zdrowia, natychmiast przytaczali przerażający fakt, że przemysł tytoniowy zaczął niedawno produkować e-papierosy. Dla nich był to rozstrzygający argument przeciwko tej technologii.


Nie, odpowiadałem, to najlepsza nowina ze wszystkich. Fakt, że nawet przemysł tytoniowy będzie konkurował z tytoniem, to wspaniała wiadomość. Pokazuje to, że wielkie firmy tytoniowe potrafią przewidywać i próbują uciec od sprzedaży papierosów zanim podąży ona drogą filmów Kodaka. Liczba ludzi palących spada bardzo szybko. W zeszłym roku Imperial Tobacco zanotowała 16 procentowy spadek sprzedaży w Wielkiej Brytanii. Jeden z maklerów inwestycyjnych w USA sądzi, że w ciągu dziesięciu lat e-papierosy będą popularniejsze niż niż palenie tytoniu. Przemysł tytoniowy jest w panice.


To znaczy, że wygraliście, mówię lekarzom. Zapomnijcie o zakazach palenia w samochodzie, w którym są dzieci, lub o zakazach drukowania marki papierosów na opakowaniu. (Te zakazy nigdy nie były skuteczne.) Papieros pójdzie drogą cylindrów i krynoliny, jeśli będziemy zachęcać do bezpieczniejszej, czystszej alternatywy. Tutaj jest technologia ratująca życie na masową skalę, która nie potrzebuje finansowania. Czy jesteście pewni, że wy – którzy składaliście przysięgę Hipokratesa – chcecie być ostatnimi ludźmi stojącymi jej na przeszkodzie, kiedy wszyscy inni widzą korzyści?


Opozycja wobec e-papierosów już dała nieszczęsne rezultaty. Przez upieranie się przy włączeniu e-papierosów do dyrektywy UE o produktach tytoniowych, przeciwnicy pozostawili je bez żadnych regulacji do czasu, kiedy ta dyrektywa ma wejść w życie w 2017 r. A potem będzie nadmierna regulacji, która po 2017 r. podniesie ceny i zmniejszy wybór. Jeśli więc rząd Wielkiej Brytanii nie uczyni własnej, pomocnej interwencji, przez następne dwa i pół roku nie będzie niczego, co powstrzymałoby drańskich kombinatorów przed importowaniem sfałszowanych płynów od jakiegoś oszusta. Poza tym bitwa o regulacje, jak to się zazwyczaj dzieje, pomaga wielkim firmom, a krzywdzi małe.


Nawiasem mówiąc, gdzie jest lewica? Palenie coraz bardziej koncentruje się w niższych grupach społecznoekonomicznych. Jak możemy szybko dostarczyć e-papierosy do rąk ubogich? Wysoki koszt wstępny e-papierosów (po którym następuje znaczne zmniejszenie kosztów „bieżących”) oznacza, że biedni rzadziej po nie sięgają. Dlaczego libertarianie wykonują całą robotę?


Następnym razem, jak usłyszysz kogoś, kto mówi, że martwi go potencjalne ryzyko e-papierosów, przypomnij mu słowa Woltera – nie pozwól by lepsze stało się wrogiem dobrego.


Tekst pierwotnie opublikowany w  Spectatorze (3 maja 2014)

E-cigarettes are making tobacco obsolete, so why ban them

The Rational Optimist, 11 maja 2014Matt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1353 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26
To jeszcze nie apokalipsa   Jacoby   2019-03-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk