Prawda

Środa, 4 października 2023 - 11:50

« Poprzedni Następny »


Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu


Hussain Abdul-Hussain 2023-04-29

(Źródło zdjęcia: Wikipedia)
(Źródło zdjęcia: Wikipedia)

Jest na świecie kraj, który świętuje amerykańską wojnę mającą na celu obalenie Saddama Husajna: Irak. Większość Irakijczyków nadal obchodzi 9 kwietnia jako Dzień Wyzwolenia, kiedy wojska amerykańskie wkroczyły do Bagdadu i zburzyły pomnik Saddama Husajna na placu Firdos, kończąc w ten sposób czterdzieści lat tyranii. Dwadzieścia lat temu nazwałem to „moim pierwszym dniem wolności”.

Na początku lat 80. tyrania Saddama zmusiła moją rodzinę do przeniesienia się z Iraku do Libanu, gdzie zdobyłem wykształcenie i zacząłem pracować jako dziennikarz niedługo przed upadkiem Saddama. W gronie irackiej części rodziny i przyjaciół, liczącym około 75 dorosłych osób, dosłownie nikt nie sprzeciwiał się wojnie ani nie żałuje jej teraz. Ich opinie nie są niczym niezwykłym. Jednak świętowanie upadku reżimu partii Baas niekoniecznie oznacza wdzięczność dla Ameryki. W publicznych wypowiedziach z okazji Dnia Wyzwolenia iraccy przywódcy mają tendencję do wymazywania Stanów Zjednoczonych z opowieści o wyzwoleniu, tak jakby inwazja nie była zewnętrzna.


To milczenie to efekt wpływu Iranu, który odstrasza większość Irakijczyków spoza regionu kurdyjskiego od publicznego uznania jakiegokolwiek długu wobec Ameryki. Niemile widziane jest również przypomnienia, że Teheran sprzeciwiał się inwazji pomimo zaciekłej nienawiści do Saddama, który w latach 80. użył broni chemicznej przeciwko irańskim żołnierzom. Jednak reżim duchownych w Teheranie uznał Waszyngton za większe zagrożenie. Niewielu Irakijczyków podzielało ten pogląd. Nawet ci, którzy żywili proirańskie sympatie, często łamali szeregi i kibicowali wojnie.


Dzisiejszy Irak jest daleki od liberalnej demokracji, na jaką liczyłem, kiedy przeniosłem się z Bejrutu do Bagdadu w tydzień po upadku pomnika Saddama. Z pomocą przyjaciół założyłem magazyn „Baghdad Bulletin”. Wierzyliśmy, że nadchodzi demokracja i byliśmy zdecydowani zacząć tworzyć wolną prasę. Ale magazyn upadł po tym, jak jeden z naszych reporterów został zastrzelony latem 2003 roku. Było oczywiste, że Stany Zjednoczone nie miały planu utrzymania porządku.


Jednak twierdzenie, że wojna w Iraku był porażką Ameryki, jest zbyt prostym poglądem, który przedstawia sprawę wyłącznie jako amerykański wybór, pozbawiając sprawczości Irakijczyków i, co nie mniej ważne, reżim w Iranie.


Pomimo sprzeciwu wobec tej wojny Teheran szybko przystąpił do infiltracji nowego rządu Iraku. Z pomocą libańskiego Hezbollahu Teheran uzbroił, wyszkolił i wyposażył szyickie milicje, które przez całą okupację wykrwawiały wojska amerykańskie. Z pewnością sunniccy ekstremiści okazali się bardziej morderczy. Jednak gen. Joseph Dunford, były przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, zeznał w 2015 r., że Iran był ostatecznie odpowiedzialny za śmierć „około 500” żołnierzy amerykańskich z 3481 zabitych w akcji.


Do końca 2008 r. „przypływ” wojsk amerykańskich, współpracujących z setkami tysięcy Irakijczyków w nowych siłach bezpieczeństwa kraju, stłumił rebelie zarówno sunnickie, jak i szyickie. Stworzyło to okres względnej stabilizacji, podczas którego Irakijczycy mieli znaczącą szansę na zbudowanie demokratycznego porządku politycznego po obaleniu Saddama.


Premier Nouri al-Maliki, członek szyickiej większości w kraju, miał okazję zbudować narodową społeczność, która wykracza poza różnice wyznaniowe.


Podczas tego „przypływu” Maliki pokazał sunnitom i Kurdom, że może przedkładać interesy narodowe nad sekciarskie, stawiając czoła szyickim rebeliantom. Szybko rosnące dochody Iraku z ropy — które wkrótce daleko przekroczyły dochody Iranu — również wzmocniły rękę Malikiego. Mógł także czerpać z autorytetu religijnego ajatollahów w Nadżafie, stolicy szyickiego islamu, którzy przedkładali pokój na tle religijnym nad dążenie Teheranu do szyickiej hegemonii.


Zamiast tego, gdy stanął w obliczu wyzwań, Maliki szybko zwrócił się do podsycania sekciarstwa w swojej szyickiej bazie. Irakijczycy, którzy oparli się sekciarskiemu podżeganiu, zrozumieli, że Maliki nigdy nie będzie ojcem założycielem nowego Iraku, więc w wyborach w 2010 roku głosowali na Eyada Allawiego, którego blok wyprzedził Malikiego z 91 mandatami do 89. Jednak Maliki naciągając konstytucyjne paragrafy domagał się, by to jemu powierzono utworzenie nowego rządu.


Co zdumiewające, Biały Dom stanął po stronie Malikiego. 18 grudnia 2011 roku Stany Zjednoczone zakończyły wycofywanie się z Iraku. Następnego dnia Maliki próbował aresztować sunnickiego wiceprezydenta Tarika al-Haszimiego pod fałszywymi zarzutami o terroryzm. Haszimi otrzymał informację z wyprzedzeniem i wymknął się, ale niekończące się podżeganie Malikiego przeciwko sunnitom zniweczyło wszelkie nadzieje na stabilność. Ta kotłująca się religijna nienawiść doprowadziła do powstania Islamskiego Państwa Iraku i Syrii (ISIS), co zmusiło Obamę do ponownego wysłania wojsk amerykańskich.


Maliki coraz bardziej sprzymierzał się z Iranem, który był więcej niż gotowy do wykorzystania najpierw wycofania się USA, a następnie chaosu wywołanego przez ISIS. Maliki w końcu stał się tak toksyczny, że Biały Dom pomógł go usunąć, ale szkody były już nieodwracalne. Iran pozostanie dominującym graczem w Bagdadzie.


Irakijczycy, których znam, nigdy nie oddaliby swojej niepodległości Iranowi. W 2019 roku setki tysięcy Irakijczyków demonstrowało przeciwko korupcji i podporządkowaniu rządu Teheranowi. Aktywiści spalili irański konsulat w Nadżafie. W całym Iraku podpalają plakaty irańskich przywódców. W lipcu 2020 r. straciłem mojego drogiego przyjaciela Hiszama Al-Haszimiego, który zdemaskował irańskie sieci prania pieniędzy w Iraku. Hiszam został zamordowany w Bagdadzie.


Dla wielu Amerykanów wojna w Iraku była złym snem. Dla wielu Irakijczyków obalenie Saddama było dopiero początkiem. Dziś Irakijczycy – podobnie jak ich irańscy sąsiedzi – walczą z tyranią Islamskiej Republiki Iranu. Ameryka wycofała się, ale nadal powinna stać po właściwej stronie historii, po stronie Irakijczyków szukających wolności. Mam nadzieję, że za dwadzieścia lat napiszę trzeci artykuł o Iraku, ale o historii tego, jak stał się wreszcie wolny i demokratyczny.

 

Link do oryginału: https://hussainabdulhussain.substack.com/p/20-years-after-america-toppled-saddam

House of Wisdom, 27 kwietnia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

* Hussain Abdul-Hussain


Iracko-libański dziennikarz mieszkający w Waszyngtonie. Pracuje jako analityk w instytucie Fundacji Defence of Democrecies. Wcześniej pracował w utworzonej przez amerykański Kongres Arabic TV, przed tym był reporterem w wychodzącej w Bejrucie The Daily Star. Jest absolwentem Amerykańskiego Uniwersytetu w Bejrucie, gdzie studiował historię Bliskiego Wschodu. 

 

 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2455 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25
Jak USA starają się związać ręce Izraela przed ogłoszeniem nowej umowy z Iranem   Doran   2023-06-24
ONZ i WHO obwiniają Izrael bardziej niż kogokolwiek innego   Bryen   2023-06-22
Problem z definicją antysemityzmu IHRA polega na tym, że nie pozostawia miejsca dla  antysemitów     2023-06-21
Groźba decywilizacji   Lloyd   2023-06-21
„To nie dowcip”: zaskakujące milczenie administracji Bidena, ONZ i UE w sprawie łamania praw człowieka w Iranie   Rafizadeh   2023-06-20
UNRWA dostarcza darmowych świadczeń 775 tysiącom osób, które nie są uchodźcami nawet według jej własnej definicji     2023-06-19
Polityka w czasach romantycznej zarazy   Koraszewski   2023-06-17
Antyzachodni klub nuklearny: Korea Północna, Chiny, Rosja i Iran niebezpiecznie atakują Zachód   Rafizadeh   2023-06-08
Polemika z izraelskimi migawkami   Koraszewski   2023-06-08
Amerykanin w Moskwie   Bawer   2023-06-07
Saudyjczycy wyłaniają się jako nowe mocarstwo Bliskiego Wschodu     2023-06-06
Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk