Prawda

Niedziela, 3 lipca 2022 - 05:34

« Poprzedni Następny »


Czy politycy mogą być racjonalni?


Andrzej Koraszewski 2022-05-25

Laboratoryjna róża z szalki (Źródło: Wikipedia)       
Laboratoryjna róża z szalki (Źródło: Wikipedia)       

Putin wstrząsnął światem, nie wiemy jeszcze jak mocno. Konsekwencje rosyjskiego najazdu na Ukrainę będą się ujawniały przez długie lata.  Czy otrząśniemy się z naiwności nazbyt bliskich związków z tyranami i uzależnienia od ich dostaw? Pytanie jest zasadne, ale naiwnością jest nadzieja, że wyleczymy się z naiwności.      


Politycy i dziennikarze żyją nadzieją, że ich będziemy kochać, ci pierwsi chcą być wybierani, ci drudzy kupowani i wielbieni. W pogoni za popularnością rezygnacja z rozsądku przynosi obfite zyski.


Pierwsza związana z rosyjską agresją informacja o globalnym trzęsieniu ziemi przyszła z rynku paliwami. Jeszcze długo nie będziemy wiedzieli, kiedy i jak zakończy się ta wojna, ale wiemy już, że nieunikniona jest przebudowa zaopatrzenia Zachodu w gaz, ropę naftową i węgiel. W pogoni za dyktowanymi przez media intelektualnymi modami, politycy od lat wymuszali rezygnację z wydobywania własnych zasobów coraz bardziej uzależniając sektor energetyczny od importu z takich lub innych tyranii. Efekt był łatwy do przewidzenia, przy wysokim stopniu zależności musiał pojawić się szantaż. 

Reakcja jest niemal zabawna. Mimo oczywistości, że tzw. energia odnawialna jest na obecnym etapie znacznie droższa, mniej wydajna i przez długie dziesięciolecia nie będzie mogła pokrywać zapotrzebowania, pierwszą reakcją było pospieszne szukanie alternatywnych dostaw paliw kopalnych od innych tyranów, a równocześnie radosne wezwania, żeby nasilić astronomiczne subwencjonowanie nieopłacalnych technologii.


Rosyjską wojnę z Ukrainą poprzedziły lata rosnących cen energii, ale analizy pokazujące związek tego zjawiska z zamykaniem elektrowni atomowych, utrudnianiem wydobycia gazu i ropy naftowej z łupków, zamykaniem kopalń węgla i subwencjami wiatraków i paneli słonecznych, biopaliw, elektrycznych samochodów itp., kwitowane były głęboką niechęcią z dodatkiem ładunku otwartej wrogości. Czy był związek między wzrostem cen energii na Zachodzie a decyzją Putina o napaści na Ukrainę? Nie ma tu pewności, ale rosyjscy politycy nie kryli swojej wiedzy na temat poziomu uzależnienia Unii Europejskiej od rosyjskich dostaw.


W Polsce i nie tylko w Polsce na długo przed rosyjską napaścią na Ukrainę rolnicy sygnalizowali, że dramatycznie rosną koszty produkcji żywności. Rosły koszty nawozów, środków ochrony roślin, paliwa, wody. Rolników nikt nie lubi, bo jak donosiła swego czasu słynna gwiazda „Polityki”, oni tylko do kasy i w pole, a tam im wszystko samo rośnie.


Najazd na Ukrainę i blokada ukraińskich portów uświadomiła światu, że kraj, który był jednym z głównych eksporterów pszenicy, nie tylko będzie miał problemy z wyeksportowaniem swoich zbiorów, ale w tym roku  samych zbiorów będzie tyle, co kot napłakał, a powrót do poziomu sprzed najazdu zajmie kilka lat.


Jak pisał w zeszłym tygodniu „Economist”:

„Wojna na Ukrainie uderza w globalny system żywnościowy osłabiony przez covid-19, zmiany klimatyczne i szok energetyczny. Ukraiński eksport zbóż i roślin oleistych w większości ustał, a rosyjski jest zagrożony. Ceny pszenicy, które wzrosły o 53% od początku roku, podskoczyły 16 maja o kolejne 6%, po tym jak Indie ogłosiły, że wstrzymają eksport z powodu fali upałów.


Rosja i Ukraina dostarczają razem 28% światowych dostaw pszenicy, 29% jęczmienia, 15% kukurydzy i 75% oleju słonecznikowego. Ukraiński eksport żywności zwykle dostarcza chleba dla 400 mln ludzi na całym świecie.”

W bogatych krajach możemy się zmartwić, że uderzy to najmocniej w najbiedniejsze państwa, ale mogę wszystkich pocieszyć, że ten kryzys nikogo nie oszczędzi. Faktycznie Afryka się budzi i coraz częściej widzimy w afrykańskiej prasie artykuły z apelami, żeby przestać słuchać dobrych rad od przeżartych i bezmyślnych Europejczyków. Kraj za krajem decyduje się na zmianę polityki rolnej, akceptację GMO i całej biotechnologii, traktując europejską walkę z nauką tak, jak ona na to zasługuje, bo inaczej Afryka wyląduje tam, gdzie Ukraina wylądowała w latach dwudziestych ubiegłego wieku.

 

Ponieważ Afryka redaktorów naszych gazet zaczyna interesować dopiero, kiedy uciekinierzy z piekła topią się u naszych wybrzeży, pozostańmy na naszym podwórku. A tu, po staremu, miłość do rolnictwa organicznego i rzekomo ekologicznego. Powielamy sobie te mądrości ze stolic wielkiego świata niepomni na to, że i w wielkim świecie mody intelektualne skutecznie tłumią ochotę na obliczanie zysków i strat.

 

Jak szybko do naszych polityków dotrze, że pora przyjrzeć się uważnie modzie na rolnictwo ekologiczne i zauważyć, że nie jest ono wcale ekologiczne, że jest potwornie drogie, zabiera znacznie więcej ziemi i bazuje na kompletnie irracjonalnej tęsknocie do jakiejś wydumanej „naturalności”.

 

Jak 6 maja pisał Bjorn Lomborg na łamach Wall Street Journal:

Badania jednoznacznie wykazały, że rolnictwo ekologiczne produkuje mniej żywności na hektar niż rolnictwo konwencjonalne. Co więcej, rolnictwo ekologiczne wymaga częstego odłogowania ziemi ponieważ rezygnuje z korzystania z nawozów syntetycznych i pestycydów.


Rolnictwo ekologiczne produkuje od 29% do 44% mniej żywności na hektar niż metody konwencjonalne. W związku z tym wymaga aż o 78% więcej ziemi niż konwencjonalne rolnictwo, a wyprodukowana żywność kosztuje o 50% więcej – a wszystko to bez wymiernego wzrostu zdrowia ludzi i dobrostanu zwierząt.

Można było ignorować te fakty, kiedy wzrost cen żywności był dramatycznym problemem dla najmniej zarabiających, ale nie powodował wielkiego uszczerbku w kieszeniach klasy piszącej, jednak wojna w Ukrainie powinna uświadomić, że rolnictwo, podobnie jak wszystkie inne działy gospodarki, musi podlegać prawom ekonomii i korzystać z naukowego postępu. Obecny wzrost cen żywności jest tylko wstępem, Rosja dostarczała nie tylko gaz, ropę, węgiel i pszenicę, dostarczała również na rynki zachodnie surowce potrzebne do produkcji nawozów (a te zostaną prawdopodobnie objęte sankcjami).   

 

Lomborg porównuje rolnictwo organiczne z rolnictwem konwencjonalnym, tymczasem rolnictwo konwencjonalne jest w kleszczach biurokracji i nie korzysta z tego, co oferuje nauka. Dzisiejsza biotechnologia pozwala na radykalny wzrost plonów, na zmniejszenie zużycia pestycydów, nawozów i wody, a co więcej na zmniejszenie areału potrzebnego dla rolnictwa. Oznacza to nie tylko możliwość oddawania ziemi rolnej pod budownictwo i drogi, ale również powiększania obszarów dzikiej przyrody. To ostatnie, chwilowo nie jest największą troską, ponieważ teraz, w obliczu kryzysu, którego rozmiarów jeszcze nie znamy, najważniejsza jest szybka modernizacja rolnictwa pozwalająca na zatrzymanie wzrostu kosztów produkcji rolnej, na radykalny wzrost plonów i powstrzymanie tempa wzrostu cen żywności.

 

Nawet gdyby ta piekielna wojna zakończyła się jutro musimy zakończyć wojnę z nauką, jeśli chcemy złagodzić nieuniknione konsekwencje tej wojny. Obawiam się jednak, że Polski Bank Rezerw Intelektualnych wypuści nowe obligacje dla wsparcia miłego sercu irracjonalizmu. Politycy bez silnych nacisków ze strony wyborców na żaden racjonalizm nie dadzą się  namówić, gdzie jednak szukać wyborców wiedzących na jakim świecie żyją?


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2160 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk