Prawda

Piątek, 29 wrzesnia 2023 - 02:14

« Poprzedni Następny »


Czy niemowlęta nadal wygrywają wojny?


Amir Taheri 2023-03-24

<span> Po raz pierwszy od ponad sześciu dekad Chiny mają faktyczne zmniejszenie liczby ludności, tracąc pozycję najbardziej zaludnionego kraju na świecie na rzecz Indii. Deficyt demograficzny może być, przynajmniej w pewnym stopniu, czynnikiem w coraz bardziej wojowniczym dyskursie Pekinu na temat Tajwanu. Na zdjęciu: Parada zwycięstwa w Pekinie 2015. (Źródło: Wikipedia)</span>
 Po raz pierwszy od ponad sześciu dekad Chiny mają faktyczne zmniejszenie liczby ludności, tracąc pozycję najbardziej zaludnionego kraju na świecie na rzecz Indii. Deficyt demograficzny może być, przynajmniej w pewnym stopniu, czynnikiem w coraz bardziej wojowniczym dyskursie Pekinu na temat Tajwanu. Na zdjęciu: Parada zwycięstwa w Pekinie 2015. (Źródło: Wikipedia)

Odkąd chiński mędrzec Sun Tzu napisał Sztukę wojny około 2500 lat temu, prawie wszyscy autorzy zajmujący się sprawami wojskowymi twierdzili, że szybkie tempo wzrostu liczby ludności jest warunkiem sine qua non decyzji narodu o rozpoczęciu wojny.


Bliżej naszych czasów teoria ta została rozwinięta przez szwajcarskiego generała Antoine-Henri Jominiego, w serii książek, które są „lekturą obowiązkową” w większości akademii wojskowych od XIX wieku. Echa tej samej teorii są obecne w dziele O wojnie, wojskowej „biblii” napisanej w XIX wieku przez Carla von Clausewitza, pruskiego generała i historyka wojskowości.


Tak więc plemiona indoeuropejskie opuściły swoją ojczyznę w Azji Środkowej, ponieważ nie mogły już wyżywić szybko rosnącej populacji. Szukając bardziej żyznej ziemi i pastwisk dla swoich stad, rozpoczęli inwazje na zachód i południe, aby znaleźć upragnione zasoby.


Starożytnych Rzymian i Persów również popychał do podboju wysoki wskaźnik urodzeń, który sprawiał, że zajmowanie nowych ziem było kwestią życia i śmierci.


Inwazja arabska na imperia perskie i bizantyjskie na Bliskim Wschodzie i w Azji Mniejszej nastąpiła również wtedy, gdy Półwysep Arabski nie był już w stanie wyżywić rosnącej populacji. Tę samą zasadę stosowano do inwazji Mongołów, która sprowadziła głodne plemiona z dalekiej Mongolii do serca Europy i Bliskiego Wschodu.


Szybki wzrost liczby ludności był również kluczowym czynnikiem pchającym Brytyjczyków na drogę budowania imperium od XVI wieku. W rzeczywistości od niepamiętnych czasów zdolność do eksportowania dużej liczby ludzi na nowe ziemie jest często wymieniana jako jeden z kluczowych czynników w powstawaniu imperium.


W nowszych czasach naziści twierdzili, że poweimarskie Niemcy musiały najechać Europę w poszukiwaniu „Lebensraum” (przestrzeni życiowej), aby zabezpieczyć zasoby rolne i energetyczne, potrzebne, by stać się wielką potęgą.


Narody podbijające zawsze potrzebowały wysokiego wskaźnika urodzeń, aby zapewnić wojowników lub mięso armatnie, jakiego potrzebuje każdy zdobywca. Ogromne straty Francji w pierwszej wojnie światowej skłoniły Georgesa Clemenceau, wojennego premiera znanego jako „Tygrys”, do żartobliwego stwierdzenia, że „wojny wygrywają niemowlęta, a nie generałowie”.


Co jednak, jeśli ta stara teoria już nie działa? W rzeczywistości, co jeśli jest odwrotnie i  to malejąca liczba ludności popycha niektóre narody do wojny?


Obecnie trzy narody są aktywnie lub pośrednio na ścieżce wojennej przeciwko swoim sąsiadom: Rosja, komunistyczne Chiny i Islamska Republika w Iranie. Wszystkie te trzy kraje cierpią z powodu niskiego wskaźnika urodzeń, wysokiego wskaźnika zgonów i stale rosnącej liczby osób starszych.


W ostatniej dekadzie populacja Rosji spadła z prawie 147 milionów do 141 milionów w 2022 roku.


Dziesięć lat temu Rosja była dziewiątym najbardziej zaludnionym krajem na świecie. Przewiduje się spadek do 22. miejsca w ciągu bieżącego dziesięciolecia.


Średni wskaźnik urodzeń w Rosji plasuje ją na 213. miejscu, blisko końca światowych rankingów. Co gorsza, najmłodsza część jego populacji, w wieku od zera do 14 lat, jest taka sama jak część najstarsza, w wieku 65 lat i więcej.


Jednocześnie część produktu krajowego brutto (PKB), którą federacja wydaje na wojsko, jest prawie dwukrotnie większa niż na służbę zdrowia.


Innymi słowy, Rosja może mieć dużo broni, ale za mało ludzi, by ją nosić. Sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej, odkąd prezydent Władimir Putin rozpoczął „operację specjalną” przeciwko Ukrainie. Według najlepszych szacunków, w ciągu ostatnich 12 miesięcy prawie milion Rosjan w wieku poborowym opuściło kraj, by uniknąć „dobrowolnego poboru”, który zarządził Putin.


Rosja boryka się również z rosnącym niedoborem siły roboczej. W rzeczywistości bez imigracji netto, głównie z Azji Środkowej i Białorusi, Rosja mogłaby stanąć w obliczu jeszcze większych niedoborów. Po zwerbowaniu ponad 100 tysięcy ludzi w pierwszym roku wojny na Ukrainie, Putin może być zmuszony do importowania (nie mówiąc o brance) ludzi z sąsiednich krajów.


Pomógł masowy napływ chińskich „pracowników tymczasowych”, wraz z dodaniem 100 tysięcy „nowych obywateli” z Osetii Południowej, części Gruzji, którą Putin zaanektował w 2008 roku, oraz około 2,1 miliona rusofilskich Ukraińców zwerbowanych z Krymu, Doniecka i Ługańska.


Chiny stoją w obliczu podobnej demograficznej burzy. Po raz pierwszy od ponad sześciu dekad Chiny doświadczyły faktycznego spadku liczby ludności, tracąc pozycję najbardziej zaludnionego kraju na świecie na rzecz Indii. Co gorsza, w Chinach obserwuje się rosnącą tendencję do emigracji, głównie do Ameryki Północnej i Europy Zachodniej, zwłaszcza wśród młodych, dobrze wykształconych warstw społeczeństwa.


Deficyt demograficzny może być, przynajmniej w pewnym stopniu czynnikiem w coraz bardziej wojowniczym dyskursie Pekinu na temat Tajwanu. 


Islamska Republika Iranu również stoi w obliczu wyzwania demograficznego, które jej przywódcy starają się ocenić.


W przeciwieństwie do Rosji i Chin, Iran nie stoi jeszcze w obliczu faktycznego spadku liczby ludności, częściowo dzięki napływowi uchodźców afgańskich, który, choć zwalnia w ciągu ostatniego roku, rekompensuje rosnący odpływ młodych Irańczyków, którzy imigrują do krajów zachodnich Europy i Ameryki Północnej. Plan osiedlenia w różnych częściach Iranu ponad 100 tysięcy „ochotników do męczeństwa” z Afganistanu, Pakistanu, Iraku i Libanu, obecnie stacjonujących w Syrii, jest finalizowany w Teheranie.


Jednak niski wskaźnik urodzeń – poniżej jednego procenta – i rosnąca liczba starszych obywateli zmniejsza liczbę mężczyzn, których mułłowie mogliby wysłać na wojnę.


Wszyscy oni deklarują różne odcienie wrogości wobec obecnego porządku światowego, który postrzegają jako skrzywiony na korzyść „Zachodu”, kierowanego przez Stany Zjednoczone.


Chiny, Rosja i Iran wydają prawie dwa razy więcej na wojsko niż na zdrowie i dobrostan swoich obywateli. Ich wydatki wojskowe jako procent PKB są ponad dwukrotnie wyższe niż średnia krajów OECD, podczas gdy ich wydatki na opiekę zdrowotną jako procent PKB to mniej niż połowa średniej OECD.


Wojna w Ukrainie może pokazać, czy autorytarne państwo ze zmniejszającą się i starzejącą populacją może wygrać wojnę, tak jak starsze autorytarne państwa z galopującą demografią – w rzeczywistości odpowiadając na pytanie: czy niemowlęta nadal wygrywają wojny?


Do Babies Still Win Wars?

Gatestone Institute, 19 marca 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

*Amir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2452 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dyproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25
Jak USA starają się związać ręce Izraela przed ogłoszeniem nowej umowy z Iranem   Doran   2023-06-24
ONZ i WHO obwiniają Izrael bardziej niż kogokolwiek innego   Bryen   2023-06-22
Problem z definicją antysemityzmu IHRA polega na tym, że nie pozostawia miejsca dla  antysemitów     2023-06-21
Groźba decywilizacji   Lloyd   2023-06-21
„To nie dowcip”: zaskakujące milczenie administracji Bidena, ONZ i UE w sprawie łamania praw człowieka w Iranie   Rafizadeh   2023-06-20
UNRWA dostarcza darmowych świadczeń 775 tysiącom osób, które nie są uchodźcami nawet według jej własnej definicji     2023-06-19
Polityka w czasach romantycznej zarazy   Koraszewski   2023-06-17
Antyzachodni klub nuklearny: Korea Północna, Chiny, Rosja i Iran niebezpiecznie atakują Zachód   Rafizadeh   2023-06-08
Polemika z izraelskimi migawkami   Koraszewski   2023-06-08
Amerykanin w Moskwie   Bawer   2023-06-07
Saudyjczycy wyłaniają się jako nowe mocarstwo Bliskiego Wschodu     2023-06-06
Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11
„Biedni” Palestyńczycy nie są tacy biedni   Fitzgerald   2023-04-07
Hipokryzja brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka wobec Izraela i terroru   Flatow   2023-04-06
Serce i umysł: Ćwierć wieku MEMRI   i Alberto M. Fernandez   2023-04-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk