Prawda

Czwartek, 26 maja 2022 - 19:28

« Poprzedni Następny »


Czy można przywrócić pokój w Iraku?


Alberto M. Fernandez 2016-09-23

Chrześcijańskie obiekty religijne, przeznaczone do zniszczenia, na filmie wideo ISIS
Chrześcijańskie obiekty religijne, przeznaczone do zniszczenia, na filmie wideo ISIS

Amerykański kongresmen, Jeff Fortenberry (R-Nebraska), przedstawił 9 września 2016 r.  w Izbie Reprezentantów dwupartyjną rezolucję, która wzywa do stworzenia w Iraku prowincji Niniwy. W komunikacie prasowym czytamy, że „równiny Niniwy były kiedyś kwitnącym, pluralistycznym obszarem Iraku z bogatą mozaiką różnorodności etnicznej i religijnej. Niniejsza rezolucja, która wypływa z inicjatywy rządu irackiego, by stworzyć prowincję w regionie Niniwy, dąży do odtworzenia ojczyzny przodków tak wielu cierpiących społeczności”.

Granice takiego ewentualnego regionu nie są jeszcze jasne, ale można powiedzieć, że będą obejmować całe lub większość okręgów administracyjnych Hamdanija, Tel Kajf i Szeichan. Ten teren był, przynajmniej do inwazji ISIS w lipcu-sierpniu 2014 r., szczególnie różnorodny, ze znacznymi populacjami chrześcijan asyryjsko-chaldejskich, Jazydów i Szabaków[1]. Populacja chrześcijańska skupiała się w kilku bardzo starożytnych miastach i wsiach, takich jak Alkosz, Bartella i Bachdida, szczególnie ważnych dla przetrwania autochtonicznych, mówiących przez ostatnie dwa tysiące lat językiem syriackim, społeczności chrześcijańskich. Większość tych populacji rozproszyła się w sierpniu 2014 r. i pozostaje albo jako uchodźcy na terenie Kurdystanu, albo jako uchodźcy gdzie indziej.  


To jest obszar, gdzie Państwo Islamskie (ISIS) wysadziło w powietrze duże części historycznego klasztoru katolików syriackich, Mar Behnam, pochodzącego z czwartego wieku, który Jules Leroy opisał w 1963 r. jako “unikatowy” z powodu przebudowy, jaka miała miejsce w dwunastym wieku, oraz jako “najbardziej reprezentatywny pomnik sztuki chrześcijańskiej w Mezopotamii w czasach Atabeków w Mosulu”. Równocześnie zniszczono pobliskie świątynie Jazydów i szyitów[2]. Ludzie zostali wymordowani lub wzięci do niewoli przez Państwo Islamskie, czasami z pomocą niektórych ich sunnicko-arabskich sąsiadów. Niemal równie tragiczne było wygnanie miejscowej ludności z domów ich przodków tylko z koszulą na grzbiecie[3].


Mar Behnam przed zniszczeniem w marcu 2015 r. przez ISIS
Mar Behnam przed zniszczeniem w marcu 2015 r. przez ISIS

Projekt ustawy Kongresu idzie w ślady długiej serii wypowiedzi przedstawicieli Iraku. Wielu irackich polityków szyickich i kurdyjskich poświęciło temu projektowi przynajmniej kilka ogólnych, pustych słów. W styczniu 2014 r. iracka Rada Ministrów zaaprobowała w zasadzie zamianę okręgów Tuz Churmato, Falludża i Równina Niniwy w prowincje. Jak na ironię, to arabsko-sunnickie kierownictwo  Mosulu – ta sama populacja, którą chciało wchłonąć w swoje szeregi Państwo Islamskie – sprzeciwiała sie podziałowi Prowincji Niniwy[4]. Nie jest zaskoczeniem, że teraz, kiedy zbliża się możliwe wyzwolenie Mosulu, niektórzy Arabowie sunniccy mówią o uczynieniu tego obszaru regionem autonomicznym, podczas gdy kierownictwo Kurdów irackich proponuje oddzielenie Jazydów (Sindżaru) i Równiny Niniwy od Mosulu, dzieląc prowincję Niniwy na trzy odrębne jednostki.  


Chrześcijanin i humanista we mnie chce mieć nadzieję, by ten projekt powiódł się, i wierzy, że powinien być skutecznie wspierany przez wszystkich ludzi dobrej woli na świecie[5]. Były dyplomata amerykański we mnie jest znacznie bardziej cyniczny i obawia się, że tak krucha koncepcja może zostać zmiażdżona między konkurującymi, niepohamowanymi ambicjami rządzonego przez szyitów Bagdadu i kurdyjskiego nacjonalizmu, żeby nie wspomnieć o potrzebie uspokojenia wyalienowanej i  wybuchowej populacji Arabów sunnickich z Mosulu[6].  


Trzech działaczy amerykańskich z głęboką wiedzą o sytuacji i mozaice ludzkiej na tym terenie naszkicowało niedawno przemyślany, zniuansowany plan, który stara się zminimalizować wiele z poważnych zagrożeń[7]. Szczególnie ważne jest nadanie przez nich priorytetu problemom bezpieczeństwa i pojednania społecznego.  


Projekt Równiny Niniwy ma przynajmniej pewne poparcie klasy rządzącej Iraku i nie jest czymś, co można scharakteryzować jako obcy pomysł, narzucony ludności miejscowej. Niesformułowanym problemem jest to, jak wykonalny ekonomicznie może być ten projekt, kiedy widzimy zmęczenie ofiarodawców i braki pomocy humanitarnej w odpowiedzi społeczności międzynarodowej na stały, głęboki kryzys w całym regionie[8]. W rzeczywistości, cały kraj jest zagrożony głębokim kryzysem gospodarczym, pogłębionym przez szalejącą korupcję i niskie ceny ropy naftowej[9].


Nienaruszony przez ISIS, najświętszy grobowiec Jazydów szejka Adiego w Lalisz
Nienaruszony przez ISIS, najświętszy grobowiec Jazydów szejka Adiego w Lalisz

Poza pomocą w przetrwaniu zrujnowanym społecznościom historycznym ten projekt stawia kilka ważnych pytań – nie tyle o chrześcijanach i Jazydach Bliskiego Wschodu, ani nawet o Iraku, ale o regionie jako całości. Przez lata motywującą ideologią autokratów w regionie były nurty panarabizmu lub islamizmu. Używano obu do wymazania różnic i zdławienia każdego ruchu ku bardziej tolerancyjnemu i zróżnicowanemu społeczeństwu (jakie rzeczywiście istniało w regionie w przednowożytnej epoce). Panarabizm miał miejsce dla Arabów chrześcijańskich, ale wykluczał Kurdów i innych nie-Arabów. Islamizm, oczywiście, wyklucza lub stara się sobie poddać chrześcijan, Druzów, Alawitów i świeckich oraz wolnomyślicieli niemal wszystkich rodzajów.


Zarówno panarabizm, jak islamizm nadal mają olbrzymi wpływ, tak oficjalnie, jak w powszechnym wyobrażeniu. Czasami wręcz łączą się[10]. Istnienie państwa Izrael jest, oczywiście, stałym, jaskrawym wyzwaniem dla obu tych światopoglądów. W różnych momentach ostatnich dziesięcioleci chrześcijanie libańscy, chrześcijanie asyryjscy, Kurdowie, Berberowie i Sudańczycy południowi byli piętnowani jako odstępcy od tego nieustannego, brutalnego dążenia do jedności, czy to arabskiej, czy islamistycznej. I choć panarabizm papugowany przez sklerotyczne reżimy wydaje się usychać, rozmaite konkurujące formy islamizmu są nadal automatycznym wyborem w większości regionu.  


Ale większość Bliskiego Wschodu znajduje się dzisiaj w stanie rozsypki z roztrzaskanymi praktycznie wszystkimi filarami władzy i autorytetu i z perspektywą, że ten wielki rozpad w całym regionie będzie trwał przez kolejne dziesięciolecia. Można się zastanawiać, czy wreszcie zbliża się moment bardziej zdecentralizowanego Bliskiego Wschodu, takiego, który uznaje różnice regionalne, prawa lokalne i większą autonomię.


Z pewnością konsekwencje totalitarnego centralizowania władzy, polityki, gospodarki, kultury a nawet rolnictwa wszyscy mogą zobaczyć w koszmarze syryjskim Baszara Al-Assada [11]. Być może, że najnowsze porozumienie USA-Rosja-Syria-Iran może “uratować” Syrię, lub syryjscy rebelianci mogą być w stanie przewyższyć liczebnie i przetrwać Assada, ale bardziej prawdopodobnym scenariuszem może być kontynuacja status quo. Jeśli tak, to z czasem może być opcją jakiś rodzaj luźnego podziału de facto pod przebraniem federalizmu. Opozycja syryjska wydaje się być szczególnie przeciwna takiemu rezultatowi[12]. Równocześnie Assad mówi o ponownym zdobyciu całego kraju[13]. Zgodnie ze sposobem rozgrywania regionalnej gry politycznej, obie strony nadal chcą wszystkiego.


Poza krajami Żyznego Półksiężyca można zobaczyć zalety bardziej zdecentralizowanej i autonomicznej organizacji, od Afryki Północnej do Sudanu i Jemenu. Taka koncepcja nadal jest herezją polityczną, ale może nadszedł czas herezji, ale tylko, jeśli istnieje realna, lokalna wola polityczna. Nie może to być projekt Zachodu.


Iracki region autonomiczny lub gubernia mniejszości może być dziwnym miejscem na rozpoczęcie trendu regionalnego. Zamiast budować jednak nowe imperia, być może region znacznie lepiej wyszedłby na myśleniu w małych i lokalnych granicach. Zamiast inwestowania w kolejne sny o wielkości, być może inwestycja w skromność i zwykłe człowieczeństwo mogłaby się opłacić tym razem.


Jak proponował Robert Nicholson, może nadszedł czas na nową wizję zranionego regionu, która jest bardziej organiczna, “mniejsza” i  rozważna[14]. Budowanie organizacji, w jakiej grupy uciskane zostają wzmocnione i otrzymują autonomię, bez naruszania praw innych, nie jest ideą, która już została wypróbowana i zawiodła[15]. Na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości (a także większości) są maltretowane i marginalizowane, właściwie w ogóle tego nie próbowano.  

 

Przypisy (nie spolszczone):

[1] Minorityrights.org/minorities/shabak, October 2014.

[2] Gatesofnineveh.wordpress.com/2015/05/12/what-weve-lost-mar-behnam-monastery, May 12, 2015.

[3] Ibtimes.co.uk February 6, 2015.

[4] Ishtartv.com/en/viewarticle,35343.html, August 23, 2011.

[5] Fides.org, "ASIA/IRAQ - Chaldean Patriarch: Christians used as a 'token of exchange' in political games on the Nineveh Plain, September 6, 2016.

[6] Nationalinterest.org, July 20, 2016.

[7] The-american-interest.com, September 9, 2016.

[8] Nst.com.my/news, August 29, 2016.

[9] Al-monitor.com, February 9, 2016.

[10] Aljazeera.com, February 4, 2008.

[11] Foreignpolicy.com, September 5, 2016.

[12] Reuters.com, March 10, 2016.

[13] Smh.com.au, September 13, 2016.

[14] Providencemag.com, December 4, 2015.

[15] Lawfareblog.com/why-minority-safe-haven-iraq-wont-work , July 24, 2016.

 

Źródło: MEMRI Daily Brief Nr 104, 19 września 2016

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Odwiedź polską stronę MEMRI: http://www2.memri.org/polish/

 


 Alberto M. Fernandez


Wiceprezes MEMRI, pracował w amerykańskim Departamencie Stanu jako koordynator Strategic Counterterrorism Communications (CSCC). Zajmował się zwalczaniem propagandy Al-Kaidy i innych organizacji terrorystycznych, był ambasadorem USA w Gwinei Równikowej, wcześniej był chargé d'affaires amerykańskiej ambasady w Chartumie. Fernandez był dyrektorem Bureau of Near Eastern Affairs przy Departamencie Stanu w latach 2005-2007.

 

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2123 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14
Coraz więcej i więcej…   Bard   2022-03-13
To nie jest irańska umowa Obamy. To jest coś dużo, dużo gorszego   Noronha   2022-03-12
Eksperci szukający zrozumienia   Koraszewski   2022-03-10
“Między Kijowem a Gazą” – ukrainizacja palestyńskiej narracji     2022-03-09
Ruch Putina na rzecz podkopania obudzonego Zachodu   Blum   2022-03-08
Putin i prawo niezamierzonych konsekwencji   Taheri   2022-03-08
Następnym celem zastraszania przez Rosję może być Izrael   Svetlova   2022-03-06
Dlaczego irańscy mułłowie są zachwyceni nuklearną umową z Bidenem   Rafizadeh   2022-03-05
Niemcy w historycznym zwrocie porzucają proputinowską politykę wobec Rosji   Kern   2022-03-05
Rosyjski tyran Władimir Putin   Newell   2022-03-04
Moce sprawcze globalnego znikania   Zbierski   2022-03-04
Barbarzyńcy doszli do wniosku, że już można   Koraszewski   2022-03-02
Czego Izrael musi nauczyć się z wojny w Ukrainie   Steinberg   2022-03-01
Dlaczego Arabowie nie ufają administracji Bidena   Toameh   2022-02-27
Minął kolejny dzień wojny   Koraszewski   2022-02-27
Najlepszy sojusznik Putina   Koraszewski   2022-02-26
Spojrzeć kłamstwu w oczy   Koraszewski   2022-02-25
Katar i gry wojenne   Collins   2022-02-25
Wolność słowa w Wielkiej Brytanii?   Bergman   2022-02-24
Czy zwracamy zbyt dużo, czy zbyt mało uwagi na “Szwadron”?   Tobin   2022-02-24
Mój ojciec był idiotą   Koraszewski   2022-02-23
Pięciogwiazdkowy dżihad palestyńskich przywódców   Toameh   2022-02-22
Administracja Bidena blokuje gazociąg z Izraela do Europy   Kern   2022-02-22
Dramat mieszkańców Gazy   Fitzgerald   2022-02-19
Nie wolno zaprzeczać nazistowskim korzeniom arabskiego antysemityzmu   Julius   2022-02-17
Kto pamięta Gitę Sahgal?   Koraszewski   2022-02-17
Podwójna śmierć „Palestyńczyków”   Pandavar   2022-02-16
Rzeczywisty apartheid na Bliskim Wschodzie   Toameh   2022-02-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk