Prawda

Sobota, 15 grudnia 2018 - 06:46

« Poprzedni Następny »


Co wspólnego mają Alt-Right i Regresywna Lewica


Jonathan Anomaly 2018-04-07


Coraz trudniej zrozumieć świat. Chociaż nauka nigdy dotąd nie odnosiła takich sukcesów w ujawnianiu zarysów świata – skąd wzięliśmy się, jakiego rodzaju stworzeniami jesteśmy, jakie siły rządzą obiektami wokół nas – ciągle rośnie trudność przetwarzania nowej informacji. Nauka nie jest zestawem niepodważalnych faktów, ale całym wachlarzem splecionych teorii, każda o różnym stopniu poparcia i każda ujawniająca inny aspekt rzeczywistości.

Poza myślami zamierzonymi jako wyjaśnienie, skąd pochodzimy i jacy jesteśmy, ludzie szukają teleologicznych odpowiedzi na swoje pytania. Chcą wiedzieć dlaczego, w jakimś głębokim sensie, w ogóle żyją – dlaczego mieliby wstać rano, wziąć ślub (lub nie), mieć dzieci (lub nie). Chcą wiedzieć, z kim mają się stowarzyszać, jakie mają mieć zasady.

 

W staraniach o zjednoczenie zasadniczo odmiennych faktów i wartości i o znalezienie odpowiedzi na pytania o to, jak mamy żyć, pomaga posiadanie teorii wszystkiego. Tradycyjnie taką teorię dostarczały instytucje religijne. Islam, hinduizm i chrześcijaństwo, na przykład, mówią nam, kogo czcić, jak spędzać nasze dni i co stanie się, kiedy umrzemy. Dostarczają podręczników z instrukcjami i wielkich, jednoczących teorii opakowanych w jedną książkę.

 

W wielu miejscach na Zachodzie polityka zajęła miejsce religii w tworzeniu wszechobejmujących wyjaśnień wydarzeń na świecie, w dostarczaniu powodu do wstania rano z łóżka i obietnic zbawienia. Niektórzy widzą wręcz państwo jako rodzaj Boga, sądząc, że jeśli tylko właściwi ludzie dojdą do władzy, wszyscy będziemy prosperować.

 

Wielu ludzi pociągają ideologie polityczne, które zaopatrują ich w proste przepisy jak żyć i jak rozumieć świat. Zachęcają się wzajemnie z rosnącym zapałem do wykorzenienia heretyków i prowadzenia wojny przeciwko niewiernym. Prawdziwi wierni nie lubią sceptyków. Palą ich.   

 

 

Ideologiczne dogmaty, lewica i prawica

 

Chcę zająć się dwoma dogmatami – jednym z regresywnej lewicy, drugim z alt-right.

 

Jak pisał niedawno Bo Winegard, wielu ludzi na radykalnej lewicy jest przywiązana do jakiegoś rodzaju kosmicznego egalitaryzmu, który wyraża się w religijnie wyznawanym dogmacie, że ewolucja nie mogła stworzyć różnic w społecznie wartościowych cechach, bo byłaby to kosmiczna niesprawiedliwość. Zamiast otwarcia na dowody, że genetyka może częściowo wyjaśnić takie różnice, wielu lewicowców buduje coraz bardziej egzotyczne i niedające się testować teorie, dlaczego w kraju ze stosunkowo wysoką równością możliwości różne grupy nadal wykazują różne wyniki.  

 

Ich głównym wyjaśnieniem jest ucisk. I choć ucisk jest rzeczywisty, a szczególnie był w przeszłości, stało się to wyjaśnieniem różnic osiągnięć. Coraz szersze używanie terminów takich jak „biała supremacja”, „islamofobia” i „mizoginia” oraz częstotliwość z jaką są rzucane na politycznych przeciwników są objawami głębszej przyczyny. Oznaczają rozmiary, do jakich niektórzy ludzie są pod wpływem czegoś przypominającego teorię spiskową. Niezależnie od dowodów, są przekonani, że różnice w osiągnięciach najlepiej wyjaśnić uciskiem lub jego pozostałościami.

 

Na alt-right w ciągu ostatnich kilku lat stał się modny recykling hasła z Niemiec z lat 1930: „Kwestia żydowska” (której Holocaust miał być “Ostatecznym rozwiązaniem”). Współczesna wizja tej kwestii dotyczy tego, dlaczego Żydzi mają takie wpływy w poznawczo wymagających zawodach, włącznie z nauką, medycyną, prawem i polityką. Chociaż “JQ” (jak to nazywają alt-rightersi) ma prozaiczną odpowiedź, wielu podpisuje się pod wymyślnymi teoriami, by wyjaśnić fakt, że większość Żydów nie odpowiada stereotypowi, jaki mają o nich alt-rightersi.

 

Na przykład, kiedy uczony dokumentuje fakt, że 4 z 10 mówców na inauguracyjnej konferencji białych nacjonalistów była Żydami, wraz z ogromną ilością innych dowodów, które zaprzeczają dogmatowi alt-right, przewidywalną odpowiedzią niektórych alt-rightersów jest, że Żydzi robią to dla tworzenia zasłony dymnej: dostarcza to przykrywki dla wszystkich innych Żydów, którzy spiskują przeciwko białym nacjonalistom.  

 

Spójrzmy na pokrewny przykład: wielu alt-rightersów obwinia Żydów za wojnę w Iraku. Zamiast skupić się na fakcie, że architekci wojny w Iraku, którzy mieli największą władzę polityczną, nie byli Żydami – prezydent Bush, wiceprezydent Cheney, Donald Rumsfeld, John Bolton, Colin Powell i większość członków Kongresu – alt-rightersi skupiają się na tych prezydenckich doradcach, którzy byli Żydami – na przykład, Paul Wolfowitz. Podobnie, zamiast obwiniać szwedzkich i niemieckich przywódców za zachęcanie do masowej migracji Afrykanów i Arabów do Europy w ciągu ostatnich kilku lat, wielu alt-rightersów znajduje sposób obwiniania Żydów, których prawie nie ma w tych krajach i którzy nie zajmują tam stanowisk władzy.    

 

Samouszczelniające się ideologie

 

Ani twierdzenie “Żydzi powodują wszystkie moje problemy”, ani twierdzenie “ucisk rasowy/płciowy jest wszędzie” nie są dosłownymi teoriami spiskowymi. Większość ludzi, którzy w nie wierzy, nie sądzi, że Żydzi lub biali mężczyźni spotykają się potajemnie w wypełnionych dymem pokojach i pichcą skomplikowane strategie zdobycia dominacji nad światem. Zamiast tego te teorie przypominają klasyczne teorie spiskowe swoją pełną odpornością na zaprzeczające im dowody.    

 

Filozof Walter Sinnott-Armstrong nazywa takie teorie “samouszczelniającymi”, żeby zaznaczyć, że choć są wewnętrznie spójne, są całkowicie odporne na argumenty obalające je i dlatego nie są naukowe. Samouszczelniające teorie zazwyczaj przywołują hipotezy ad hoc, by pokazać, że każdy dowód przeciwko nim może zostać z łatwością obalony przez samą teorię, niezależnie od tego, jak barokowe lub sprzeczne z intuicją stają się założenia. W skrajnych wypadkach samouszczelniające się teorie reinterpretują wszystkie dowody przeciwko tej teorii jako dowód na rzecz tej teorii. Im bardziej obciążający jest dowód przeciwko teorii, tym silniejsza teoria! To, co wygląda na dowód obalający teorię, jest naprawdę tylko dowodem, jak sprytni są biali mężczyźni w ciemiężeniu gejów, kobiet i muzułmanów, lub jak sprytni są Żydzi w podważaniu wartości zachodnich społeczeństw.

 

W wypadku mizoginii, jeśli pokazuje się radykalnej feministce dowody z sondaży, że większość mężczyzn jest za równością możliwości, może odpowiedzieć, że oszukują samych siebie i że w głębi duszy większość mężczyzn jest nieświadomie motywowana przez mizoginię lub jest członkiem społeczeństwa, które zinstytucjonalizowało mizoginię. Na przykład, kiedy James Damore powiedział, że popiera starania o różnorodność w miejscu pracy, ale że przeciętne różnice między płciami prawdopodobnie wyjaśniają, dlaczego programiści Google są w większości mężczyznami, został okrzyczany jako mizoginista przez radykalnych „postępowców”.

 

Podobne wyjaśnienia pojawiają się w kwestii rasy, gdzie za nadal trwające różnice obwinia się uczestnictwo w systemie „białej supremacji” – systemie, który, paradoksalnie, obejmuje (w Stanach Zjednoczonych i dużej części Europy) agresywne programy akcji afirmacyjnej dla nie-białych, dodatkową pomoc w nauce na wielu uczelniach dla mniejszości i darmowe lekcje angielskiego dla nowych imigrantów. Jak pokazał Nathan Cofnas, kiedy politycznym radykałom pokazuje się dowody na odziedziczalne różnice grupowe, na ogół znajdują sposoby na odrzucenie tych dowodów na bazie moralności, zamiast skonfrontować się z nimi i przemyśleć konsekwencje. 

 

Samospełniające się proroctwa

 

Samouszczelniające się teorie przypominają wiele teorii spiskowych w głoszeniu samospełniających się proroctw. To jest, przedstawiają przewidywanie o stanie rzeczywistości i to przewidywanie ma większe prawdopodobieństwo spełnienia się z powodu jego treści. Popatrzmy na przewidywanie niektórych alt-rightersów, że Żydzi nigdy nie dołączą do ich ruchu, ponieważ Żydzi są rodzajem ludzi, którzy działają wbrew europejskim interesom. Kiedy pokazuje im się dowody, że zaskakująca liczba Żydów pomogła zainicjować ich ruch lub broni kulturowego dziedzictwa Europy, zaprzeczają, że są to „prawdziwi” lub „reprezentatywni” Żydzi.

 

Kiedy ktoś na regresywnej lewicy przewiduje, że większość białych mężczyzn nie dołączy do ich ruchu, mają rację. Jaki jednak rodzaj masochisty dołączyłby do ruchu, który skupia swoją energię na demonizowaniu tych, o których mówi, że do niego nie dołączą? Jest gwarancja, że proroctwo sprawdzi się, ponieważ ludzie, którzy je przedstawiają, tworzą warunki, by się sprawdziło.  

 

Alt-right i regresywna lewica potrzebują siebie wzajemnie. W rzeczywistości stworzyły się wzajemnie i bez jednej z tych dwóch stron, ta druga rozwiązałaby się. W tym sensie grają w indywidualnie satysfakcjonującą, ale społecznie destrukcyjną grę. Każdy członek jednej sekty prowokuje ludzi, by dołączyli się do drugiej sekty i w ten sposób legitymizuje własne istnienie. Jeśli grupa ludzi może przekonać siebie do szczerej wiary, że islamski terroryzm nie istnieje, ponieważ „islam jest religią pokoju” i „żaden prawdziwy muzułmanin nie mordowałby niewinnych ludzi”, ta osoba jest albo łatwowierna, albo nieuczciwa i jest głęboko odpowiedzialna za warunki do powstania skrajnej ideologicznej reakcji.

 

Jeśli inna grupa ludzi obwinia Żydów za każdy problem na świecie (a potem potwierdza swoje podejrzenia, kiedy Żydzi nie chcą dołączyć się do ich grupy!), są odpowiedzialni za dającą się przewidzieć reakcję lewicowych radykałów, którzy splatają mowę z przemocą. Obie strony są w błędzie, ale mają odrażającą, symbiotyczną relację. Problem będzie się pogarszał, aż każdy z nas   

spojrzy w lustro, zrozumie swoje uprzedzenia i przysięgnie, że zmieni siebie zanim spróbuje zmieniać świat.

 

Marzec 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan Anomaly


Badacz i wykładowca w Center for the Philosophy of Freedom na University of Arizona. Studiował historię i filozofię, zajmuje się problemami z pogranicza etyki, ekonomii i biologii.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1187 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zabijanie żydowskich dzieci!   Sherman   2018-12-13
Dlaczego prasa zwraca mniejszą uwagę na mordowanie dziennikarzy nie nazywających się Chaszodżdżi   Baum   2018-12-12
Ciemności znowu kryją ziemię   Koraszewski   2018-12-11
Palestyńczycy, o których nikt nie mówi   Tawil   2018-12-09
ONZ odrzuca rezolucję potępiającą terroryzm Hamasu   Koraszewski   2018-12-08
Sprawa palestyńska jest „islamska”     2018-12-07
Gdzie był UNIFIL, kiedy Hezbollah kopał tunel terroru?   Amos   2018-12-06
Pryncypialność i elastyczność w rozwiązywaniu problemów społecznych   Koraszewski   2018-12-05
Kindertransport – okazjonalna wielkoduszność   Gur   2018-12-04
List dra Denisa MacEoina do Edinburgh University Students' Association   MacEoin   2018-12-02
"Palestyna" urojona   Chesler   2018-12-01
Izrael i Jazydzi   Frantzman   2018-11-29
Nowy niebezpieczny zakręt Unii Europejskiej   Murray   2018-11-27
Kochaj Bliźniego   Lewin   2018-11-26
Żydzi Afryki Północnej pod rządami muzułmańskimi   Blum   2018-11-25
Jak saudyjskie „dary" dla amerykańskich uniwersytetów wybielają religię   Ibrahim   2018-11-23
Bardzo głupia decyzja Airbnb   Maroun   2018-11-22
”Independent”: 3700 słów przyjaznej Hamasowi propagandy   Levick   2018-11-20
Palestyńskie groźby wobec arabskiej normalizacji stosunków z Izraelem   Toameh   2018-11-17
Skandal za kulisami zakazu neonikotynoidów   Ridley   2018-11-17
Powyborcza zaduma: Dokąd zmierzasz Ameryko? Dokąd zmierzacie amerykańscy Żydzi?   Chesler   2018-11-14
Sto lat nowej Europy   Koraszewski   2018-11-13
Antysemityzm jest przede wszystkim nienawiścią, polityka jest tylko wymówką     2018-11-11
Jak Izrael mógłby zwyciężyć w dzisiejszym asymetrycznym konflikcie   Rosenthal   2018-11-10
Mord w Stambule i walka o supremację w świecie sunnickim   Carmon   2018-11-08
Brutalne przebudzenie z palestyńskiego snu   Kedar   2018-11-06
Jesień oświecenia, czyli powszechne zniechęcenie do logiki   Koraszewski   2018-11-05
Pakistan: Asia Bibi uniewinniona po latach oczekiwania na śmierć za ”bluźnierstwo”   Meotti   2018-11-01
Funkcjonariusz z Gazy: HAMAS i FATAH zamienili naszych ludzi w żebraków   Toameh   2018-10-30
”Saudyjska afera” w Stambule ujawnia rywalizację sunnicko sunnicką   Bekdil   2018-10-27
Orzeczenie sprzeczne z rozsądkiem   Yemini   2018-10-26
Prawo, religia i sekularyzacja  w Nigerii   Igwe   2018-10-22
Chrześcijanie skazani na śmierć pod prawem szariatu   Rafizadeh   2018-10-22
Czasem Internet może korygować fake news, a nie tylko je szerzyć   Gross   2018-10-21
Kiepsko skrywany antysemityzm Facebooka   Maroun   2018-10-16
Turcja buduje meczety, likwiduje chrześcijaństwo   Bulut   2018-10-15
Skrzyżowanie Netzarim i narodziny Fake News   Landes   2018-10-14
Wierzę tej palestyńskiej nastolatce   Flatow   2018-10-12
Polityczne paradoksy więzi niemiecko-izraelskich   Sucharewicz   2018-10-11
Narodowe prawo Izraela i palestyńskie kłamstwa   Tawil   2018-10-10
Czy oczekiwanie od Arabów mniej niż od Żydów jest w porządku?   Maroun   2018-10-09
Dzisiaj opublikowana książka   Novella   2018-10-09
”Antysyjonizm” traktuje o Żydach, głupcze!   Tsalic   2018-10-08
Szwecja – schronieniem przestępców   Bergman   2018-10-07
A gdyby Kavanaugh był libaralnym muzułmaninem oskarżonym o terroryzm?   Dershowitz   2018-10-06
Na marginesie tegorocznej Nagrody Pokojowej Nobla     2018-10-06
Przekłuwanie mitu palestyńskich uchodźców   Rosenthal   2018-10-05
Chińska medycyna i policja myśli   Novella   2018-10-05
Trzy „nie” Palestyńczyków: co mają na myśli   Tawil   2018-10-04
Uderzający rasizm Autonomii Palestyńskiej   Bergman   2018-10-03
”Antyimperializm” i apologetyka morderstwa   Sixsmith   2018-10-03
Kto napisał te słowa o Jerozolimie?   Gross   2018-10-02
Samobójcza nienawiść Europy do Ameryki   Koraszewski   2018-10-01
Refleksje o Oslo i procesie pokojowym   Collins   2018-10-01
Dlaczego nie mogę krytykować własnej religii?   Rafizadeh   2018-09-30
Przywódca Hamasu przyznaje, że protesty graniczne są zainscenizowane, nikogo to nie obchodzi   Bergman   2018-09-28
Czy sztuczna inteligencja zapewni nam sztuczny racjonalizm?   Koraszewski   2018-09-25
Dlaczego Żydzi są rdzenną ludnością Palestyny – a Arabowie nie są   Amos   2018-09-25
Wyznanie: od 15 lat leczę się z islamofobii   Lindenberg   2018-09-24
Niewidomy w Betlejem   Flatow   2018-09-23
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2018-09-21
To ”oni”, a nie ”on” zabili Ari Fulda   Peter   2018-09-20
Jak „New York Times” wybiela radykalny islam   Emerson   2018-09-18
Czas zakończyć fałszywą i krzywdzącą narrację   Rosenthal   2018-09-16
Dlaczego Clintonowie dzielili scenę z Farrakhanem?   Dershowitz   2018-09-15
Czy Facebook wspomaga radykalizm?   Rosenthal   2018-09-14
Abbas popełnia te same błędy, co Arafat     2018-09-14
Mosad w Paryżu, albo jak francuska prasa denuncjuje francuskich Żydów   Lewin   2018-09-10
Konfederacja jordańsko-palestyńska – dlaczego nie?   Yemini   2018-09-07
UNRWA i Żydzi   Julius   2018-09-06
Netanjahu, tragicznie, ma rację – Świat nie chroni słabych   Frantzman   2018-09-05
Jerozolima: dlaczego przywódcy palestyńscy mówią ”nie głosujcie”   Tawil   2018-09-04
YouTube blokuje ujawnianie antysemityzmu     2018-09-02
Podział Francji przez Macrona?   Mamou   2018-09-01
Fałszywi sojusznicy Ameryki w Zatoce    Bekdil   2018-08-31
Sfabrykowany kryzys humanitarny UNRWA   Bedein   2018-08-24
Mauretania: USA muszą żądać natychmiastowego uwolnienia przed wyborami kandydata ruchu przeciwko niewolnictwu   Blum   2018-08-23
Wielka Brytania: Dyskryminacja wobec chrześcijańskich uchodźców   Bergman   2018-08-22
Arabski dwugłos o pokoju na Bliskim Wschodzie     2018-08-21
Izrael – nie ma takiego państwa   Koraszewski   2018-08-20
Wybielanie skrajnie prawicowego charakteru partii politycznych na Bliskim Wschodzie   Frantzman   2018-08-20
Wielka Brytania wita ekstremistów – raz za razem   Murray   2018-08-18
Demokratyczna republika Somalilandu    Clarfield   2018-08-16
Chomsky nazywa rosyjską ingerencję dowcipem – zgadnijcie, kogo obwinia?   Dershowitz   2018-08-09
Mój problem z białością   Valdary   2018-08-08
O demokracji   Rosenthal   2018-08-07
Walka z ogniem pod ogniem     2018-08-06
Arabski polityk: Arabowie przegrali wojny i muszą zapłacić cenę     2018-08-05
Znów więcej „Nigdy więcej”   Koraszewski   2018-08-04
Turcja Erdoğana: niechciana w ziemiach arabskich   Bekdil   2018-08-02
Syryjscy działacze o Ahed Tamimi   Frantzman   2018-08-01
Wielkie urojenie brytyjskiego Foreign Office   Murray   2018-07-31
Spustoszenie i zaprzeczenie: Kambodża i akademicka lewica   Blackwell   2018-07-28
Perwersyjna i nikczemna broń - palestyńscy uchodźcy   Rosenthal   2018-07-27
Gdzie Rzym, gdzie Krym, czyli słów kilka o spotkaniach na szczytach   Koraszewski   2018-07-26
 Elektroniczne papierosy i ograniczanie szkód   Ridley   2018-07-25
Żydzi i marzenie wszystkich rdzennych ludów   Bellerose   2018-07-25
Niewypowiedziane wojny przeciwko Izraelowi: Niemcy Wschodnie i skrajna lewica Niemiec Zachodnich w latach 1967-1981: Wywiad z Jeffreyem Herfem   Herf   2018-07-24
Jak Richard Dawkins rasistą został   Koraszewski   2018-07-23
Czego chcą Arabowie? W co wierzą? Co myślą?   Roth   2018-07-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk