Prawda

Poniedziałek, 24 wrzesnia 2018 - 10:20

« Poprzedni Następny »


Co wspólnego mają Alt-Right i Regresywna Lewica


Jonathan Anomaly 2018-04-07


Coraz trudniej zrozumieć świat. Chociaż nauka nigdy dotąd nie odnosiła takich sukcesów w ujawnianiu zarysów świata – skąd wzięliśmy się, jakiego rodzaju stworzeniami jesteśmy, jakie siły rządzą obiektami wokół nas – ciągle rośnie trudność przetwarzania nowej informacji. Nauka nie jest zestawem niepodważalnych faktów, ale całym wachlarzem splecionych teorii, każda o różnym stopniu poparcia i każda ujawniająca inny aspekt rzeczywistości.

Poza myślami zamierzonymi jako wyjaśnienie, skąd pochodzimy i jacy jesteśmy, ludzie szukają teleologicznych odpowiedzi na swoje pytania. Chcą wiedzieć dlaczego, w jakimś głębokim sensie, w ogóle żyją – dlaczego mieliby wstać rano, wziąć ślub (lub nie), mieć dzieci (lub nie). Chcą wiedzieć, z kim mają się stowarzyszać, jakie mają mieć zasady.

 

W staraniach o zjednoczenie zasadniczo odmiennych faktów i wartości i o znalezienie odpowiedzi na pytania o to, jak mamy żyć, pomaga posiadanie teorii wszystkiego. Tradycyjnie taką teorię dostarczały instytucje religijne. Islam, hinduizm i chrześcijaństwo, na przykład, mówią nam, kogo czcić, jak spędzać nasze dni i co stanie się, kiedy umrzemy. Dostarczają podręczników z instrukcjami i wielkich, jednoczących teorii opakowanych w jedną książkę.

 

W wielu miejscach na Zachodzie polityka zajęła miejsce religii w tworzeniu wszechobejmujących wyjaśnień wydarzeń na świecie, w dostarczaniu powodu do wstania rano z łóżka i obietnic zbawienia. Niektórzy widzą wręcz państwo jako rodzaj Boga, sądząc, że jeśli tylko właściwi ludzie dojdą do władzy, wszyscy będziemy prosperować.

 

Wielu ludzi pociągają ideologie polityczne, które zaopatrują ich w proste przepisy jak żyć i jak rozumieć świat. Zachęcają się wzajemnie z rosnącym zapałem do wykorzenienia heretyków i prowadzenia wojny przeciwko niewiernym. Prawdziwi wierni nie lubią sceptyków. Palą ich.   

 

 

Ideologiczne dogmaty, lewica i prawica

 

Chcę zająć się dwoma dogmatami – jednym z regresywnej lewicy, drugim z alt-right.

 

Jak pisał niedawno Bo Winegard, wielu ludzi na radykalnej lewicy jest przywiązana do jakiegoś rodzaju kosmicznego egalitaryzmu, który wyraża się w religijnie wyznawanym dogmacie, że ewolucja nie mogła stworzyć różnic w społecznie wartościowych cechach, bo byłaby to kosmiczna niesprawiedliwość. Zamiast otwarcia na dowody, że genetyka może częściowo wyjaśnić takie różnice, wielu lewicowców buduje coraz bardziej egzotyczne i niedające się testować teorie, dlaczego w kraju ze stosunkowo wysoką równością możliwości różne grupy nadal wykazują różne wyniki.  

 

Ich głównym wyjaśnieniem jest ucisk. I choć ucisk jest rzeczywisty, a szczególnie był w przeszłości, stało się to wyjaśnieniem różnic osiągnięć. Coraz szersze używanie terminów takich jak „biała supremacja”, „islamofobia” i „mizoginia” oraz częstotliwość z jaką są rzucane na politycznych przeciwników są objawami głębszej przyczyny. Oznaczają rozmiary, do jakich niektórzy ludzie są pod wpływem czegoś przypominającego teorię spiskową. Niezależnie od dowodów, są przekonani, że różnice w osiągnięciach najlepiej wyjaśnić uciskiem lub jego pozostałościami.

 

Na alt-right w ciągu ostatnich kilku lat stał się modny recykling hasła z Niemiec z lat 1930: „Kwestia żydowska” (której Holocaust miał być “Ostatecznym rozwiązaniem”). Współczesna wizja tej kwestii dotyczy tego, dlaczego Żydzi mają takie wpływy w poznawczo wymagających zawodach, włącznie z nauką, medycyną, prawem i polityką. Chociaż “JQ” (jak to nazywają alt-rightersi) ma prozaiczną odpowiedź, wielu podpisuje się pod wymyślnymi teoriami, by wyjaśnić fakt, że większość Żydów nie odpowiada stereotypowi, jaki mają o nich alt-rightersi.

 

Na przykład, kiedy uczony dokumentuje fakt, że 4 z 10 mówców na inauguracyjnej konferencji białych nacjonalistów była Żydami, wraz z ogromną ilością innych dowodów, które zaprzeczają dogmatowi alt-right, przewidywalną odpowiedzią niektórych alt-rightersów jest, że Żydzi robią to dla tworzenia zasłony dymnej: dostarcza to przykrywki dla wszystkich innych Żydów, którzy spiskują przeciwko białym nacjonalistom.  

 

Spójrzmy na pokrewny przykład: wielu alt-rightersów obwinia Żydów za wojnę w Iraku. Zamiast skupić się na fakcie, że architekci wojny w Iraku, którzy mieli największą władzę polityczną, nie byli Żydami – prezydent Bush, wiceprezydent Cheney, Donald Rumsfeld, John Bolton, Colin Powell i większość członków Kongresu – alt-rightersi skupiają się na tych prezydenckich doradcach, którzy byli Żydami – na przykład, Paul Wolfowitz. Podobnie, zamiast obwiniać szwedzkich i niemieckich przywódców za zachęcanie do masowej migracji Afrykanów i Arabów do Europy w ciągu ostatnich kilku lat, wielu alt-rightersów znajduje sposób obwiniania Żydów, których prawie nie ma w tych krajach i którzy nie zajmują tam stanowisk władzy.    

 

Samouszczelniające się ideologie

 

Ani twierdzenie “Żydzi powodują wszystkie moje problemy”, ani twierdzenie “ucisk rasowy/płciowy jest wszędzie” nie są dosłownymi teoriami spiskowymi. Większość ludzi, którzy w nie wierzy, nie sądzi, że Żydzi lub biali mężczyźni spotykają się potajemnie w wypełnionych dymem pokojach i pichcą skomplikowane strategie zdobycia dominacji nad światem. Zamiast tego te teorie przypominają klasyczne teorie spiskowe swoją pełną odpornością na zaprzeczające im dowody.    

 

Filozof Walter Sinnott-Armstrong nazywa takie teorie “samouszczelniającymi”, żeby zaznaczyć, że choć są wewnętrznie spójne, są całkowicie odporne na argumenty obalające je i dlatego nie są naukowe. Samouszczelniające teorie zazwyczaj przywołują hipotezy ad hoc, by pokazać, że każdy dowód przeciwko nim może zostać z łatwością obalony przez samą teorię, niezależnie od tego, jak barokowe lub sprzeczne z intuicją stają się założenia. W skrajnych wypadkach samouszczelniające się teorie reinterpretują wszystkie dowody przeciwko tej teorii jako dowód na rzecz tej teorii. Im bardziej obciążający jest dowód przeciwko teorii, tym silniejsza teoria! To, co wygląda na dowód obalający teorię, jest naprawdę tylko dowodem, jak sprytni są biali mężczyźni w ciemiężeniu gejów, kobiet i muzułmanów, lub jak sprytni są Żydzi w podważaniu wartości zachodnich społeczeństw.

 

W wypadku mizoginii, jeśli pokazuje się radykalnej feministce dowody z sondaży, że większość mężczyzn jest za równością możliwości, może odpowiedzieć, że oszukują samych siebie i że w głębi duszy większość mężczyzn jest nieświadomie motywowana przez mizoginię lub jest członkiem społeczeństwa, które zinstytucjonalizowało mizoginię. Na przykład, kiedy James Damore powiedział, że popiera starania o różnorodność w miejscu pracy, ale że przeciętne różnice między płciami prawdopodobnie wyjaśniają, dlaczego programiści Google są w większości mężczyznami, został okrzyczany jako mizoginista przez radykalnych „postępowców”.

 

Podobne wyjaśnienia pojawiają się w kwestii rasy, gdzie za nadal trwające różnice obwinia się uczestnictwo w systemie „białej supremacji” – systemie, który, paradoksalnie, obejmuje (w Stanach Zjednoczonych i dużej części Europy) agresywne programy akcji afirmacyjnej dla nie-białych, dodatkową pomoc w nauce na wielu uczelniach dla mniejszości i darmowe lekcje angielskiego dla nowych imigrantów. Jak pokazał Nathan Cofnas, kiedy politycznym radykałom pokazuje się dowody na odziedziczalne różnice grupowe, na ogół znajdują sposoby na odrzucenie tych dowodów na bazie moralności, zamiast skonfrontować się z nimi i przemyśleć konsekwencje. 

 

Samospełniające się proroctwa

 

Samouszczelniające się teorie przypominają wiele teorii spiskowych w głoszeniu samospełniających się proroctw. To jest, przedstawiają przewidywanie o stanie rzeczywistości i to przewidywanie ma większe prawdopodobieństwo spełnienia się z powodu jego treści. Popatrzmy na przewidywanie niektórych alt-rightersów, że Żydzi nigdy nie dołączą do ich ruchu, ponieważ Żydzi są rodzajem ludzi, którzy działają wbrew europejskim interesom. Kiedy pokazuje im się dowody, że zaskakująca liczba Żydów pomogła zainicjować ich ruch lub broni kulturowego dziedzictwa Europy, zaprzeczają, że są to „prawdziwi” lub „reprezentatywni” Żydzi.

 

Kiedy ktoś na regresywnej lewicy przewiduje, że większość białych mężczyzn nie dołączy do ich ruchu, mają rację. Jaki jednak rodzaj masochisty dołączyłby do ruchu, który skupia swoją energię na demonizowaniu tych, o których mówi, że do niego nie dołączą? Jest gwarancja, że proroctwo sprawdzi się, ponieważ ludzie, którzy je przedstawiają, tworzą warunki, by się sprawdziło.  

 

Alt-right i regresywna lewica potrzebują siebie wzajemnie. W rzeczywistości stworzyły się wzajemnie i bez jednej z tych dwóch stron, ta druga rozwiązałaby się. W tym sensie grają w indywidualnie satysfakcjonującą, ale społecznie destrukcyjną grę. Każdy członek jednej sekty prowokuje ludzi, by dołączyli się do drugiej sekty i w ten sposób legitymizuje własne istnienie. Jeśli grupa ludzi może przekonać siebie do szczerej wiary, że islamski terroryzm nie istnieje, ponieważ „islam jest religią pokoju” i „żaden prawdziwy muzułmanin nie mordowałby niewinnych ludzi”, ta osoba jest albo łatwowierna, albo nieuczciwa i jest głęboko odpowiedzialna za warunki do powstania skrajnej ideologicznej reakcji.

 

Jeśli inna grupa ludzi obwinia Żydów za każdy problem na świecie (a potem potwierdza swoje podejrzenia, kiedy Żydzi nie chcą dołączyć się do ich grupy!), są odpowiedzialni za dającą się przewidzieć reakcję lewicowych radykałów, którzy splatają mowę z przemocą. Obie strony są w błędzie, ale mają odrażającą, symbiotyczną relację. Problem będzie się pogarszał, aż każdy z nas   

spojrzy w lustro, zrozumie swoje uprzedzenia i przysięgnie, że zmieni siebie zanim spróbuje zmieniać świat.

 

Marzec 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan Anomaly


Badacz i wykładowca w Center for the Philosophy of Freedom na University of Arizona. Studiował historię i filozofię, zajmuje się problemami z pogranicza etyki, ekonomii i biologii.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1129 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wyznanie: od 15 lat leczę się z islamofobii   Lindenberg   2018-09-24
Niewidomy w Betlejem   Flatow   2018-09-23
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2018-09-21
To ”oni”, a nie ”on” zabili Ari Fulda   Peter   2018-09-20
Jak „New York Times” wybiela radykalny islam   Emerson   2018-09-18
Czas zakończyć fałszywą i krzywdzącą narrację   Rosenthal   2018-09-16
Dlaczego Clintonowie dzielili scenę z Farrakhanem?   Dershowitz   2018-09-15
Czy Facebook wspomaga radykalizm?   Rosenthal   2018-09-14
Abbas popełnia te same błędy, co Arafat     2018-09-14
Mosad w Paryżu, albo jak francuska prasa denuncjuje francuskich Żydów   Lewin   2018-09-10
Konfederacja jordańsko-palestyńska – dlaczego nie?   Yemini   2018-09-07
UNRWA i Żydzi   Julius   2018-09-06
Netanjahu, tragicznie, ma rację – Świat nie chroni słabych   Frantzman   2018-09-05
Jerozolima: dlaczego przywódcy palestyńscy mówią ”nie głosujcie”   Tawil   2018-09-04
YouTube blokuje ujawnianie antysemityzmu     2018-09-02
Podział Francji przez Macrona?   Mamou   2018-09-01
Fałszywi sojusznicy Ameryki w Zatoce    Bekdil   2018-08-31
Sfabrykowany kryzys humanitarny UNRWA   Bedein   2018-08-24
Mauretania: USA muszą żądać natychmiastowego uwolnienia przed wyborami kandydata ruchu przeciwko niewolnictwu   Blum   2018-08-23
Wielka Brytania: Dyskryminacja wobec chrześcijańskich uchodźców   Bergman   2018-08-22
Arabski dwugłos o pokoju na Bliskim Wschodzie     2018-08-21
Izrael – nie ma takiego państwa   Koraszewski   2018-08-20
Wybielanie skrajnie prawicowego charakteru partii politycznych na Bliskim Wschodzie   Frantzman   2018-08-20
Wielka Brytania wita ekstremistów – raz za razem   Murray   2018-08-18
Demokratyczna republika Somalilandu    Clarfield   2018-08-16
Chomsky nazywa rosyjską ingerencję dowcipem – zgadnijcie, kogo obwinia?   Dershowitz   2018-08-09
Mój problem z białością   Valdary   2018-08-08
O demokracji   Rosenthal   2018-08-07
Walka z ogniem pod ogniem     2018-08-06
Arabski polityk: Arabowie przegrali wojny i muszą zapłacić cenę     2018-08-05
Znów więcej „Nigdy więcej”   Koraszewski   2018-08-04
Turcja Erdoğana: niechciana w ziemiach arabskich   Bekdil   2018-08-02
Syryjscy działacze o Ahed Tamimi   Frantzman   2018-08-01
Wielkie urojenie brytyjskiego Foreign Office   Murray   2018-07-31
Spustoszenie i zaprzeczenie: Kambodża i akademicka lewica   Blackwell   2018-07-28
Perwersyjna i nikczemna broń - palestyńscy uchodźcy   Rosenthal   2018-07-27
Gdzie Rzym, gdzie Krym, czyli słów kilka o spotkaniach na szczytach   Koraszewski   2018-07-26
 Elektroniczne papierosy i ograniczanie szkód   Ridley   2018-07-25
Żydzi i marzenie wszystkich rdzennych ludów   Bellerose   2018-07-25
Niewypowiedziane wojny przeciwko Izraelowi: Niemcy Wschodnie i skrajna lewica Niemiec Zachodnich w latach 1967-1981: Wywiad z Jeffreyem Herfem   Herf   2018-07-24
Jak Richard Dawkins rasistą został   Koraszewski   2018-07-23
Czego chcą Arabowie? W co wierzą? Co myślą?   Roth   2018-07-23
Po co Izraelowi konstytucja?   Koraszewski   2018-07-22
Historia udaremnionego zamachu terrorystycznego   Rafizadeh   2018-07-20
Plucie na Izrael to wielki (wspierany przez państwo) biznes   Bergman   2018-07-19
Kaczka trojańska i jej wredne potomstwo   Koraszewski   2018-07-18
Futbol i inne rodzaje „postępowego” kolonializmu   Tsalic   2018-07-17
Orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wskazują, że nie ma „prawa powrotu” i że Gaza nie jest okupowana   Amos   2018-07-16
Biskup Graham Tomlin i demonizacja Izraela   MacEoin   2018-07-13
Wyrazy uznania dla Lee Kuan Yew   Fitzgerald   2018-07-09
Czy poczucie winy zabija Zachód od środka?   Meotti   2018-07-08
Jak pomóc sąsiadom, którzy uciekają przed swoimi   Koraszewski   2018-07-06
Lata po ludobójstwie Jazydzi pilnie potrzebują pomocy   Bulut   2018-07-04
Racjonalizm przerywany, czyli mambo-jumbo wiecznie żywe   Koraszewski   2018-07-02
Oszczerstwo o niemowlęciu z Gazy: równe narracje; nierówne traktowanie   Plosker   2018-07-01
Mega-antysemici współczesnego świata   Gerstenfeld   2018-06-29
Zachodnioeuropejskie postawy wobec Żydów: raport z dużego badania     Gerstenfeld   2018-06-27
Kolejny rok suszy, czy zdążymy się obudzić?   Koraszewski   2018-06-25
Jak NGO pomagają imigrantom   Frantzman   2018-06-24
Dlaczego nie bronimy się?   Rosenthal   2018-06-23
Marsz na rzecz terroryzmu w Londynie? Żaden problem   Bergman   2018-06-21
Etniczna czystka północnego Cypru. Wyznania turecko-cypryjskiego masowego mordercy   Bulut   2018-06-19
O chorobie psychicznej i wspomaganym samobójstwie   Coyne   2018-06-18
NGO finansowane z zagranicy - władza polityczna i prawowita demokracja   Steinberg   2018-06-18
Palestyna: Oblanie egzaminu historii   Sherman   2018-06-17
Wielka Brytania: Nowa akcja na rzecz islamskich praw o bluźnierstwie?   Bergman   2018-06-16
Sport, czyli szlachetna rywalizacja   Koraszewski   2018-06-15
Gangi gwałcicieli: opowieść z zielonego Oxfordshire   Murray   2018-06-15
Odrażający antysemityzm w ONZ   Bayefsky   2018-06-11
Palestyńscy podpalacze z latawcami   Rosenthal   2018-06-10
Unijne i palestyńskie nielegalne „fakty w terenie”   Tawil   2018-06-09
Odrastające głowy hydry nazizmu   Koraszewski   2018-06-08
Iran odpłaca za ciosy Izraelowi palestyńską krwią   Kedar   2018-06-07
Kobiety są ofiarami islamskich ekstremistów   Ayari   2018-06-06
Palestyńska „zdrada”   Tawil   2018-06-05
Dobrzy Europejczycy marzą choćby o proporcjonalności   Koraszewski   2018-06-04
Jak multikulturowy, intersekcjonalny postkolonializm cofa nas do Średniowiecza   Rosenthal   2018-06-03
Kolonizowanie martwych Gazy dla teatru kadiszu   Frantzman   2018-06-01
Propalestyńskie organizacje praw człowieka gwiżdżą na Palestyńczyków i na prawa człowieka   Tawil   2018-05-31
Problem mediów z Izraelem   Rosenthal   2018-05-30
Kazania na górkach   Koraszewski   2018-05-29
Norweska NGO gubi drogę na granicy Gazy   Steinberg   2018-05-28
Samodzielnie stworzona Nakba Palestyńczyków   Yemini   2018-05-26
Pięć filarów palestynizmu   Rosenthal   2018-05-25
Pilny list otwarty do sekretarza generalnego ONZ António Gutteresa   Kalulu   2018-05-24
Palestyńczycy: prawdziwa blokada Gazy   Toameh   2018-05-23
Cywilizacja zderzeń narracji   Koraszewski   2018-05-22
Trump przestaje karmić krokodyla   Rosenthal   2018-05-22
Zachód zdradza Kurdów   Meotti   2018-05-21
Gaza, Daniel i toporna robota   Tsalic   2018-05-19
Czy media rzeczywiście rozumieją przemoc w Gazie?   Plosker   2018-05-17
Zasłona dymna: sześć tygodni przemocy na granicy Gazy   Kemp   2018-05-16
220 nalotów na Palestyńczyków; świat ziewa   Toameh   2018-05-14
Ku politycznemu wymarciu   Carmon   2018-05-11
Kiedy nawet ateiści wierzą w fatwy i zaklęcia   Koraszewski   2018-05-10
Czy Putin realizuje idee Sołżenicyna, jak sądzą niektórzy analitycy?   de Lazari   2018-05-10
Palestyńczycy: nowy zwrot w starym kłamstwie   Tawil   2018-05-09
Dlaczego jestem wdzięczny Mahmoudowi Abbasowi   Rosenthal   2018-05-08
Igrzysk, igrzysk, pal diabli chleb   Koraszewski   2018-05-07
Artykuł w “Guardianie” kwestionuje “sztywną ortodoksję” Jom Ha’atzmaut, że Izrael powinien istnieć   White   2018-05-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Odrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucji


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk