Prawda

Sobota, 21 kwietnia 2018 - 13:43

« Poprzedni Następny »


Co wspólnego mają Alt-Right i Regresywna Lewica


Jonathan Anomaly 2018-04-07


Coraz trudniej zrozumieć świat. Chociaż nauka nigdy dotąd nie odnosiła takich sukcesów w ujawnianiu zarysów świata – skąd wzięliśmy się, jakiego rodzaju stworzeniami jesteśmy, jakie siły rządzą obiektami wokół nas – ciągle rośnie trudność przetwarzania nowej informacji. Nauka nie jest zestawem niepodważalnych faktów, ale całym wachlarzem splecionych teorii, każda o różnym stopniu poparcia i każda ujawniająca inny aspekt rzeczywistości.

Poza myślami zamierzonymi jako wyjaśnienie, skąd pochodzimy i jacy jesteśmy, ludzie szukają teleologicznych odpowiedzi na swoje pytania. Chcą wiedzieć dlaczego, w jakimś głębokim sensie, w ogóle żyją – dlaczego mieliby wstać rano, wziąć ślub (lub nie), mieć dzieci (lub nie). Chcą wiedzieć, z kim mają się stowarzyszać, jakie mają mieć zasady.

 

W staraniach o zjednoczenie zasadniczo odmiennych faktów i wartości i o znalezienie odpowiedzi na pytania o to, jak mamy żyć, pomaga posiadanie teorii wszystkiego. Tradycyjnie taką teorię dostarczały instytucje religijne. Islam, hinduizm i chrześcijaństwo, na przykład, mówią nam, kogo czcić, jak spędzać nasze dni i co stanie się, kiedy umrzemy. Dostarczają podręczników z instrukcjami i wielkich, jednoczących teorii opakowanych w jedną książkę.

 

W wielu miejscach na Zachodzie polityka zajęła miejsce religii w tworzeniu wszechobejmujących wyjaśnień wydarzeń na świecie, w dostarczaniu powodu do wstania rano z łóżka i obietnic zbawienia. Niektórzy widzą wręcz państwo jako rodzaj Boga, sądząc, że jeśli tylko właściwi ludzie dojdą do władzy, wszyscy będziemy prosperować.

 

Wielu ludzi pociągają ideologie polityczne, które zaopatrują ich w proste przepisy jak żyć i jak rozumieć świat. Zachęcają się wzajemnie z rosnącym zapałem do wykorzenienia heretyków i prowadzenia wojny przeciwko niewiernym. Prawdziwi wierni nie lubią sceptyków. Palą ich.   

 

 

Ideologiczne dogmaty, lewica i prawica

 

Chcę zająć się dwoma dogmatami – jednym z regresywnej lewicy, drugim z alt-right.

 

Jak pisał niedawno Bo Winegard, wielu ludzi na radykalnej lewicy jest przywiązana do jakiegoś rodzaju kosmicznego egalitaryzmu, który wyraża się w religijnie wyznawanym dogmacie, że ewolucja nie mogła stworzyć różnic w społecznie wartościowych cechach, bo byłaby to kosmiczna niesprawiedliwość. Zamiast otwarcia na dowody, że genetyka może częściowo wyjaśnić takie różnice, wielu lewicowców buduje coraz bardziej egzotyczne i niedające się testować teorie, dlaczego w kraju ze stosunkowo wysoką równością możliwości różne grupy nadal wykazują różne wyniki.  

 

Ich głównym wyjaśnieniem jest ucisk. I choć ucisk jest rzeczywisty, a szczególnie był w przeszłości, stało się to wyjaśnieniem różnic osiągnięć. Coraz szersze używanie terminów takich jak „biała supremacja”, „islamofobia” i „mizoginia” oraz częstotliwość z jaką są rzucane na politycznych przeciwników są objawami głębszej przyczyny. Oznaczają rozmiary, do jakich niektórzy ludzie są pod wpływem czegoś przypominającego teorię spiskową. Niezależnie od dowodów, są przekonani, że różnice w osiągnięciach najlepiej wyjaśnić uciskiem lub jego pozostałościami.

 

Na alt-right w ciągu ostatnich kilku lat stał się modny recykling hasła z Niemiec z lat 1930: „Kwestia żydowska” (której Holocaust miał być “Ostatecznym rozwiązaniem”). Współczesna wizja tej kwestii dotyczy tego, dlaczego Żydzi mają takie wpływy w poznawczo wymagających zawodach, włącznie z nauką, medycyną, prawem i polityką. Chociaż “JQ” (jak to nazywają alt-rightersi) ma prozaiczną odpowiedź, wielu podpisuje się pod wymyślnymi teoriami, by wyjaśnić fakt, że większość Żydów nie odpowiada stereotypowi, jaki mają o nich alt-rightersi.

 

Na przykład, kiedy uczony dokumentuje fakt, że 4 z 10 mówców na inauguracyjnej konferencji białych nacjonalistów była Żydami, wraz z ogromną ilością innych dowodów, które zaprzeczają dogmatowi alt-right, przewidywalną odpowiedzią niektórych alt-rightersów jest, że Żydzi robią to dla tworzenia zasłony dymnej: dostarcza to przykrywki dla wszystkich innych Żydów, którzy spiskują przeciwko białym nacjonalistom.  

 

Spójrzmy na pokrewny przykład: wielu alt-rightersów obwinia Żydów za wojnę w Iraku. Zamiast skupić się na fakcie, że architekci wojny w Iraku, którzy mieli największą władzę polityczną, nie byli Żydami – prezydent Bush, wiceprezydent Cheney, Donald Rumsfeld, John Bolton, Colin Powell i większość członków Kongresu – alt-rightersi skupiają się na tych prezydenckich doradcach, którzy byli Żydami – na przykład, Paul Wolfowitz. Podobnie, zamiast obwiniać szwedzkich i niemieckich przywódców za zachęcanie do masowej migracji Afrykanów i Arabów do Europy w ciągu ostatnich kilku lat, wielu alt-rightersów znajduje sposób obwiniania Żydów, których prawie nie ma w tych krajach i którzy nie zajmują tam stanowisk władzy.    

 

Samouszczelniające się ideologie

 

Ani twierdzenie “Żydzi powodują wszystkie moje problemy”, ani twierdzenie “ucisk rasowy/płciowy jest wszędzie” nie są dosłownymi teoriami spiskowymi. Większość ludzi, którzy w nie wierzy, nie sądzi, że Żydzi lub biali mężczyźni spotykają się potajemnie w wypełnionych dymem pokojach i pichcą skomplikowane strategie zdobycia dominacji nad światem. Zamiast tego te teorie przypominają klasyczne teorie spiskowe swoją pełną odpornością na zaprzeczające im dowody.    

 

Filozof Walter Sinnott-Armstrong nazywa takie teorie “samouszczelniającymi”, żeby zaznaczyć, że choć są wewnętrznie spójne, są całkowicie odporne na argumenty obalające je i dlatego nie są naukowe. Samouszczelniające teorie zazwyczaj przywołują hipotezy ad hoc, by pokazać, że każdy dowód przeciwko nim może zostać z łatwością obalony przez samą teorię, niezależnie od tego, jak barokowe lub sprzeczne z intuicją stają się założenia. W skrajnych wypadkach samouszczelniające się teorie reinterpretują wszystkie dowody przeciwko tej teorii jako dowód na rzecz tej teorii. Im bardziej obciążający jest dowód przeciwko teorii, tym silniejsza teoria! To, co wygląda na dowód obalający teorię, jest naprawdę tylko dowodem, jak sprytni są biali mężczyźni w ciemiężeniu gejów, kobiet i muzułmanów, lub jak sprytni są Żydzi w podważaniu wartości zachodnich społeczeństw.

 

W wypadku mizoginii, jeśli pokazuje się radykalnej feministce dowody z sondaży, że większość mężczyzn jest za równością możliwości, może odpowiedzieć, że oszukują samych siebie i że w głębi duszy większość mężczyzn jest nieświadomie motywowana przez mizoginię lub jest członkiem społeczeństwa, które zinstytucjonalizowało mizoginię. Na przykład, kiedy James Damore powiedział, że popiera starania o różnorodność w miejscu pracy, ale że przeciętne różnice między płciami prawdopodobnie wyjaśniają, dlaczego programiści Google są w większości mężczyznami, został okrzyczany jako mizoginista przez radykalnych „postępowców”.

 

Podobne wyjaśnienia pojawiają się w kwestii rasy, gdzie za nadal trwające różnice obwinia się uczestnictwo w systemie „białej supremacji” – systemie, który, paradoksalnie, obejmuje (w Stanach Zjednoczonych i dużej części Europy) agresywne programy akcji afirmacyjnej dla nie-białych, dodatkową pomoc w nauce na wielu uczelniach dla mniejszości i darmowe lekcje angielskiego dla nowych imigrantów. Jak pokazał Nathan Cofnas, kiedy politycznym radykałom pokazuje się dowody na odziedziczalne różnice grupowe, na ogół znajdują sposoby na odrzucenie tych dowodów na bazie moralności, zamiast skonfrontować się z nimi i przemyśleć konsekwencje. 

 

Samospełniające się proroctwa

 

Samouszczelniające się teorie przypominają wiele teorii spiskowych w głoszeniu samospełniających się proroctw. To jest, przedstawiają przewidywanie o stanie rzeczywistości i to przewidywanie ma większe prawdopodobieństwo spełnienia się z powodu jego treści. Popatrzmy na przewidywanie niektórych alt-rightersów, że Żydzi nigdy nie dołączą do ich ruchu, ponieważ Żydzi są rodzajem ludzi, którzy działają wbrew europejskim interesom. Kiedy pokazuje im się dowody, że zaskakująca liczba Żydów pomogła zainicjować ich ruch lub broni kulturowego dziedzictwa Europy, zaprzeczają, że są to „prawdziwi” lub „reprezentatywni” Żydzi.

 

Kiedy ktoś na regresywnej lewicy przewiduje, że większość białych mężczyzn nie dołączy do ich ruchu, mają rację. Jaki jednak rodzaj masochisty dołączyłby do ruchu, który skupia swoją energię na demonizowaniu tych, o których mówi, że do niego nie dołączą? Jest gwarancja, że proroctwo sprawdzi się, ponieważ ludzie, którzy je przedstawiają, tworzą warunki, by się sprawdziło.  

 

Alt-right i regresywna lewica potrzebują siebie wzajemnie. W rzeczywistości stworzyły się wzajemnie i bez jednej z tych dwóch stron, ta druga rozwiązałaby się. W tym sensie grają w indywidualnie satysfakcjonującą, ale społecznie destrukcyjną grę. Każdy członek jednej sekty prowokuje ludzi, by dołączyli się do drugiej sekty i w ten sposób legitymizuje własne istnienie. Jeśli grupa ludzi może przekonać siebie do szczerej wiary, że islamski terroryzm nie istnieje, ponieważ „islam jest religią pokoju” i „żaden prawdziwy muzułmanin nie mordowałby niewinnych ludzi”, ta osoba jest albo łatwowierna, albo nieuczciwa i jest głęboko odpowiedzialna za warunki do powstania skrajnej ideologicznej reakcji.

 

Jeśli inna grupa ludzi obwinia Żydów za każdy problem na świecie (a potem potwierdza swoje podejrzenia, kiedy Żydzi nie chcą dołączyć się do ich grupy!), są odpowiedzialni za dającą się przewidzieć reakcję lewicowych radykałów, którzy splatają mowę z przemocą. Obie strony są w błędzie, ale mają odrażającą, symbiotyczną relację. Problem będzie się pogarszał, aż każdy z nas   

spojrzy w lustro, zrozumie swoje uprzedzenia i przysięgnie, że zmieni siebie zanim spróbuje zmieniać świat.

 

Marzec 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan Anomaly


Badacz i wykładowca w Center for the Philosophy of Freedom na University of Arizona. Studiował historię i filozofię, zajmuje się problemami z pogranicza etyki, ekonomii i biologii.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1023 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wielka Brytania: finansowanie nauki wysadzania się w powietrze   Murray   2018-04-20
Kto jest “uchodźcą”? Żydzi z Maroka a Palestyńczycy z Izraela   Dershowitz   2018-04-19
Tajemny świat Autonomii Palestyńskiej   Tawil   2018-04-18
Bliskowschodnie dziennikarstwo stadne: wszyscy zgadzają się   Landes   2018-04-17
Wolność, rynek, innowacje i wstawanie z kolan   Koraszewski   2018-04-16
Antysemityzm szaleje w Turcji   Bulut   2018-04-16
Izraelski dylemat afrykańskich migrantów   i Daniel Pomerantz   2018-04-15
Nieograniczona tania energia zmieniłaby społeczeństwo   Ridley   2018-04-14
“Obowiązek nienawidzenia Brytanii”   Murray   2018-04-14
Gaza: To co jest ludobójczymi rozruchami dla jednego, jest pokojowymi demonstracjami dla innego   Ruda (Daled Amos)   2018-04-12
Szwedzka minister spraw zagranicznych nie jest antysemitką, ona jest demagogiem   Flatow   2018-04-10
Nieodwzajemniona miłość Erdogana do ArabówBurak Bekdil   Bekdil   2018-04-09
Spotkanie na szczycie Turcja-Iran-Rosja     2018-04-08
Co wspólnego mają Alt-Right i Regresywna Lewica   Anomaly   2018-04-07
Chrześcijanie Nigerii dzisiaj, chrześcijanie Europy jutro   Meotti   2018-04-07
Apartheid w Judei i Samarii narzucony przez AP, wspierany przez Oslo   Maroun   2018-04-06
Co naprawdę znaczy wizyta saudyjskiego księcia?   Charai   2018-04-04
Pseudonauka i pseudoinformacja   Koraszewski   2018-04-02
Mity i fakty: śmiertelne “protesty ” Gazy   Pomerantz   2018-04-02
Prawo powrotu: kłamstwo, które zabija   Maroun   2018-04-01
Intersekcjonalność, plemienność i Farrakhan   Greenfield   2018-03-29
“Washington Post” broni Funduszu Męczenników AP   Pomerantz   2018-03-29
Turecka dyplomacja: bierz zakładników   Bulut   2018-03-28
Pora, by Zachód poszedł w ślady Izraela   Kasheikal   2018-03-27
Masakra Jazydów w Afrin: zabite dzieci, zbombardowane wsie, zniszczone świątynie   Bulut   2018-03-25
Dlaczego Arabowie tak nienawidzą Palestyńczyków?   Kedar   2018-03-24
Stu francuskich intelektualistów ostrzega przed islamskim totalitaryzmem      Fitzgerald   2018-03-23
Prawo Izraela do samoobrony   Rosenthal   2018-03-21
Żydowskie curesy   Lewin   2018-03-19
Jak lewica stała się własnym najgorszym wrogiem – część II   MacEoin   2018-03-18
Jak lewica stała się własnym najgorszym wrogiem – Część I   MacEoin   2018-03-17
Czy zachodni "Zatroskani" rzeczywiście troszczą się o pomoc dla Syryjczyków i Palestyńczyków?   Meotti   2018-03-13
Amerykański syndrom i Katar   Carmon   2018-03-12
Zabobony w postkolonialnej Afryce   Igwe   2018-03-10
"Ohydne przestępstwo" szkolnego programu   Tawil   2018-03-09
Izrael – państwo antyimperialistyczne   Krygier   2018-03-08
Świat mówi „nie”, ale już nie cały świat   Koraszewski   2018-03-07
#MeToo w meczecie   Meotti   2018-03-06
Oxfam, NGO i efekt aureoli    Steinberg   2018-03-04
Poinformujmy Abbasa: Wieczną stolicą “Palestyny” nie jest Jerozolima, jest nią Damaszek     2018-03-03
Więź społeczna, dziedzictwo krwi i rządy jego kurewskiej mości   Koraszewski   2018-03-02
Lekcje historii z dziesiątków lat pod rządami islamizmu   Rafizadeh   2018-03-02
Łupki są prawdziwą rewolucją energetyczną   Ridley   2018-03-01
Jak Izrael, Diaspora i Polska mogą opanować debatę o Holocauście   Frantzman   2018-03-01
Cenzorscy millennialsi są nowymi wiktorianami   Ridley   2018-02-27
Kto spowodował kryzys zdrowotny w Gazie?   Pomerantz   2018-02-27
Przyzwolenie, czyli dziś wolno zabijać   Koraszewski   2018-02-26
Amnesty wie, że to konflikt wewnętrzny między Palestyńczykami spowodował kryzys w Gazie, ale i tak obwinia Izrael     2018-02-26
Śmierć demokracji?   MacEoin   2018-02-25
Zachodnie feministki: hipokryzja hidżabu   Khan   2018-02-24
Europejscy apologeci arabsko-islamskiego ucisku i terroryzmu   Meotti   2018-02-23
Religia i polityka w zwarciu między Arabią Saudyjską a Katarem   Kedar   2018-02-21
Każdy naród powinien uchwalić prawa przeciwko fatwom   Nasreen   2018-02-19
Potworności, o których nikt nie mówi   Toameh   2018-02-19
Kryzys humanitarny w Gazie   Adam   2018-02-18
Irańska “Opowieść podręcznej” i etnocentryzm #MeToo   Frantzman   2018-02-17
Długi spacer z cudzymi myślami   Koraszewski   2018-02-16
Czy afrykańscy migranci powinni dostać pozwolenie na pozostanie w Izraelu?   Rosenthal   2018-02-16
Oświecenie: Rozum jest niezbywalny    Pinker   2018-02-15
Mroczny sekret dwulicowych akademików   Meotti   2018-02-13
Libańczycy zapłacą za grzech pierworodny Arabów   Maroun   2018-02-12
Polska, Izrael i Holocaust   Tsalic   2018-02-11
Jak nie upamiętniać Holocaustu   Rosenthal   2018-02-09
Holenderscy łowcy Żydów, którzy udzielili olbrzymiej pomocy nazistom   Gerstenfeld   2018-02-07
Niedobrze mi się robi na widok hidżabu, prawa szariatu, policji szariatu   Rafizadeh   2018-02-04
Co trzeba wiedzieć o obecnym trudnym położeniu Izraela    Flatow   2018-02-03
Konflikt arabsko-izraelski – dlaczego nie ma pokoju?   Kemp   2018-02-02
Zapomniani więźniowie sumienia   Koraszewski   2018-02-01
Prawa człowieka są uniwersalne, Amnesty. Także prawa Żydów   Nawaz   2018-02-01
Czy Oxfam popiera terror?    Clarfield   2018-01-28
Czy Trump zakończy problem palestyńskich uchodźców?   Rosenthal   2018-01-27
Tsunami w świecie arabskim   Kedar   2018-01-26
Muzułmańskie prześladowania chrześcijan: “Wyznawcy krzyża, zabijemy was wszystkich”   Ibrahim   2018-01-25
Urojenie dwóch państw jest największą przeszkodą dla pokoju    i Bruce Abramson   2018-01-24
W Gazie kolejna niewidzialna rakieta, która “spadła za blisko” i zniszczyła dom palestyńskich Arabów   Roth   2018-01-23
Takiej wody nie piłem jak żyję…   Koraszewski   2018-01-22
Korzenie BDS są zanurzone w antysemityzmie   Marquardt-Bigman   2018-01-22
Przestańcie “rozumieć” Palestyńczyków    Yemini   2018-01-19
Jak @UNRWA łamie najbardziej podstawową regułę NGO: "Nie czyń szkody"     2018-01-16
Czy wolno krytykować Unię Europejską?   Koraszewski   2018-01-15
Dlaczego Trump zdobywa poparcie na syjonistycznej lewicy?   Maroun   2018-01-15
Religia, kultura, mentalność i wartości   Koraszewski   2018-01-13
Arabski św. Mikołaj rozdaje granaty i bomby   Saif   2018-01-13
Arabski apartheid uderza w Palestyńczyków   Toameh   2018-01-12
Jak zakończyć finansowanie ONZ   Bolton   2018-01-08
Palestyńczycy: gdzie oni się podziali?   Bryen   2018-01-07
Myślenie stadne versus myślenie zbiorowe   Koraszewski   2018-01-06
Tolerancja Europy wobec terrorystów   Greenfield   2018-01-06
Kto jest najbardziej purytański?   Meotti   2018-01-05
Irańczycy przeciwko irańskiemu reżimowi      2018-01-03
Arabscy autorzy o kurdyjskim referendum     2018-01-02
Czego chcą Palestyńczycy? Widziane z Malezji   Lau   2017-12-31
Islamistyczne reżimy przejmują UNESCO   Meotti   2017-12-28
Wielka Brytania: Perwersja sprawiedliwości   Khan   2017-12-26
„Arabska ulica” wybucha w Europie   Murray   2017-12-23
Do czego wzywa imam w New Jersey?     2017-12-22
Nowy, irański porządek świata     2017-12-21
“Wdowy ISIS” i mit o niewinnych kobietach dżihadystkach   Frantzman   2017-12-20
Reakcje w Iranie na oświadczenie Trumpa     2017-12-19
Wielki palestyński szantaż. Czy Arabowie mają dość?   Tawil   2017-12-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

WSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubic


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk