Prawda

Środa, 4 października 2023 - 16:30

« Poprzedni Następny »


Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?


Andrzej Koraszewski 2023-05-09

Logo ChatGPT (Źródło: wikipedia)

Logo ChatGPT (Źródło: wikipedia)Gdzie nie spojrzeć tam dyskusja o sztucznej inteligencji. Nowy strach na wróble, nowe potężne narzędzie, które zdaniem jednych zapewne wiele zmieni, ale nie ma powodu wpadać w panikę, zdaniem innych zagrożenie większe niż zmiany klimatyczne.


Ta ostatnia apokaliptyczna wizja pochodzi od jednego z twórców sztucznej inteligencji, Geoffrey’a Hintona, który odszedł z Google i żałuje, że pomógł w jej rozwoju.


Tymczasem w ciągu miesiąca aplikację Chatbot GPT zainstalowało sto milionów ludzi, co jest absolutnym rekordem. Wiemy już, że nie wiemy, czy ten wynalazek przyniesie więcej szkód niż pożytku. Jedni wyrażają nadzieję, że to nowe narzędzie pozwoli na kolejne przyspieszenie rozwoju nauki, wielu lekarzy jest przekonanych, że sztuczna inteligencja będzie pomocna w diagnostyce i doborze terapii, badacze będą mieli szybszy i łatwiejszy dostęp do tego, co zrobili już inni. Studenci i uczniowie będą mieli łatwiejszy dostęp do materiału, który powinni opanować, politycy zyskają doradców o bardziej rozległej wiedzy niż jakikolwiek pojedynczy człowiek. Równocześnie wiemy, że sztuczna inteligencja będzie znakomitym narzędziem dla wszelkiej maści gapowiczów i oszustów. Czeka nas zalew plagiatów, fałszywych wiadomości, fałszywych zdjęć, doskonale sfałszowanych dokumentów. Ile prawdy jest w tym, że sztuczna inteligencja zlikwiduje wiele zawodów? Czy pozwoli na stworzenie wystarczającej ilości nowych? Strach nie jest dobrym doradcą. Niebezpieczeństwa są realne, ale to ludzka, a nie sztuczna inteligencja będzie na nie reagować w miarę, jak te niebezpieczeństwa będą nabierać konkretnych kształtów i stawać się bardziej dokuczliwe.       


Gdzie jest większe zagrożenie? Ze strony indywidualnych użytkowników, czy zawiadujących tym przedsięwzięciem korporacji, które będą mogły bezkarnie nami manipulować?


Chwilowo spekulujemy wiedząc, że to narzędzie będzie się błyskawicznie rozwijać, że coraz to nowe firmy będą wyrastać jak grzyby po deszczu, możemy być jednak pewni, że rynek będzie zdominowany przez giganty, których wpływ będzie wykraczał daleko poza możliwości rządów i instytucji międzynarodowych. Kto i z jakim skutkiem będzie monitorował ukryte funkcje najbardziej popularnych chatbotów?


Jak mówi Robert Epstein:

Technologia zawsze będzie znacznie wyprzedzać prawa i regulacje, ale monitorowanie to także technologia. Jeśli ich monitorujemy, robimy im to, co oni robią nam 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Prawdopodobnie koncerny takie jak Google zdominują rynek chatbotów z prostego powodu, nawet jeśli inni będą w ten czy inny sposób lepsi, oni długo będą tańsi i bardziej dostępni. 


Podczas gdy gazety, a nawet koncerny medialne walczą o przetrwanie, dochody Google rosną z roku na rok i są większe niż PKB wielu krajów.


Dochody Google przekroczą w tym roku 300 miliardów dolarów. 
Dochody Google przekroczą w tym roku 300 miliardów dolarów. 

Nałożona przez Francję kara dziesięciu miliardów dolarów nie wyrządziła Google większej krzywdy. Google jest potężniejszy od innych wielkich korporacji chociażby dlatego, że wyniki wyszukiwania Google są wyświetlane każdego dnia tylko w Stanach Zjednoczonych 500 milionów razy.


Próbowano już sprawdzać zaprojektowaną tendencyjność chatbotów, ale chwilowo są to amatorskie działania pojedynczych osób.   


Robert Epstein jest psychologiem w American Institute for Behavioral Research and Technology (AIBRT). Doktor Epstein od dziesięciu lat zajmuje się badaniem nad manipulacjami w Internecie. Interesują go szczególnie tzw. doświadczenia efemeryczne, czyli sytuacje, kiedy coś widzisz, ale inni tego nie widzą, kiedy  próbujesz to zobaczyć ponownie, już tego nie ma. Czarodziejskie hokus-pokus, które czasem wpędza nas w paranoję, częściej wzruszamy ramionami, a najczęściej cała operacja jest poza naszą świadomością.    

Być może nie słyszałeś wcześniej terminu „doświadczenia efemeryczne” – mówi Epstein. - Są to bardzo krótkie doświadczenia, które wszyscy mamy online każdego dnia. Są to kanały informacyjne, wyniki wyszukiwania, sugestie wyszukiwania, propozycje filmów z YouTube. Nic z tego nie jest nigdzie zapisane. Ma to jednak wpływ na nas, o czym doskonale wiedzą menedżerowie Google. W rzeczywistości ma na nas ogromny wpływ.

Nie da się tego inaczej wychwycić jak angażując setki wolontariuszy z najróżniejszych środowisk. Po trzech latach wstępnych badań i opracowywaniu metodologii, w 2016 roku zatrudniono 95 wolontariuszy w 25 stanach USA obserwując ich aktywność na komputerze. Wychwycono trzynaście tysięcy efemerycznych doświadczeń pochodzących z Google, Yahoo i Bing. Pozwoliło to na analizę stronniczości.    

Rzeczywiście, we wszystkich dniach, którym przyglądaliśmy się przed wyborami, widzieliśmy stronniczość pro-Hillary Clinton i nigdy żadnych stronniczości pro-Trump. Byłem zwolennikiem Clinton, więc było to dla mnie w porządku, ale czy naprawdę chcemy, aby prywatne firmy manipulowały wyborami na dużą skalę bez wiedzy i bez śladu w dokumentach? 

Wygląda na to, że najbardziej stronniczy jest Google, bardzo często wyświetla odmienne wyniki wyszukiwania, w zależności od poglądów politycznych odbiorcy. Inne wyszukiwarki nie robią tego na masową skalę, ale Google jest najpotężniejszy i najbardziej wpływowy.  Stronnicze treści kierowane były głównie do konserwatystów i niezdecydowanych. Są tu propozycje, o które nie prosisz, są czarne listy i strony, do których trudniej dotrzeć, bo ich nie widzisz.W 2019 roku przedstawiciel Google pod przysięgą zapewnił amerykański Kongres, że korporacja nie ma żadnych „czarnych list”. W kilka miesięcy później pracownik Google, Zach Vorhies ujawnił (i wysłał do prokuratury) 950 stron dokumentów, z których wynika, że nie tylko są takie „czarne listy” ale są wyraźnie oznaczone jako „czarne listy”.  


Jak łatwo było zauważyć, te niewidoczne manipulacje były w pewnych stanach bardziej intensywne niż w innych. Skoncentrowano się na stanie Georgia, gdzie zatrudniono ponad tysiąc wolontariuszy. Zarejestrowano ponad milion działań efemerycznych. Kiedy wynik badania został upubliczniony, stronniczość zniknęła z dnia na dzień.


Jak mówi Epstein, takie monitorowanie jest kosztowne (ich badania kosztowały jak dotąd ponad 50 milionów dolarów), ale jest to jedyny sposób na ochronę demokracji i autonomii użytkowników przed manipulacją ze strony wielkich korporacji dysponujących potężną technologią.


Sztuczna inteligencja dostarcza im nowych możliwości, wobec których indywidualny użytkownik jest niemal całkowicie bezbronny. Nie znaczy to jednak, że nie możemy się opodatkować, żeby zmusić ich do uczciwości. Zbiorowa reakcja na nieuczciwość wielkiego kapitału była skutecznie stosowana przez staroświecką lewicę.

Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2455 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25
Jak USA starają się związać ręce Izraela przed ogłoszeniem nowej umowy z Iranem   Doran   2023-06-24
ONZ i WHO obwiniają Izrael bardziej niż kogokolwiek innego   Bryen   2023-06-22
Problem z definicją antysemityzmu IHRA polega na tym, że nie pozostawia miejsca dla  antysemitów     2023-06-21
Groźba decywilizacji   Lloyd   2023-06-21
„To nie dowcip”: zaskakujące milczenie administracji Bidena, ONZ i UE w sprawie łamania praw człowieka w Iranie   Rafizadeh   2023-06-20
UNRWA dostarcza darmowych świadczeń 775 tysiącom osób, które nie są uchodźcami nawet według jej własnej definicji     2023-06-19
Polityka w czasach romantycznej zarazy   Koraszewski   2023-06-17
Antyzachodni klub nuklearny: Korea Północna, Chiny, Rosja i Iran niebezpiecznie atakują Zachód   Rafizadeh   2023-06-08
Polemika z izraelskimi migawkami   Koraszewski   2023-06-08
Amerykanin w Moskwie   Bawer   2023-06-07
Saudyjczycy wyłaniają się jako nowe mocarstwo Bliskiego Wschodu     2023-06-06
Czy modne bzdury przestaną być modne?   Koraszewski   2023-06-05
Amerykańska Narodowa Strategia Przeciwdziałania Antysemityzmowi jest porażką, zanim rozpoczęła działalność     2023-06-03
Głupota i podłość w służbie walki o władzę   Koraszewski   2023-06-02
Nowe media i stare problemy z dialogiem   Koraszewski   2023-05-30
Turcja: Co powiedziałby ojciec?   Taheri   2023-05-30
Wybory w Turcji: nacjonalistyczna polityka tożsamości wygrywa mimo nędzy   Bekdil   2023-05-27
Ekstremiści już planują wykorzystanie AI   Stalinsky   2023-05-23
Wywiad rzeka o seksie   Koraszewski   2023-05-22
Iran: Zastąpienie Chomeiniego Clintonem   Taheri   2023-05-20
Krytyka nazbyt zatroskanego rozumu   Koraszewski   2023-05-19
Dwaj reformatorzy, dwa bardzo różne światy   Fernandez   2023-05-17
Napięcia rosną na Bliskim Wschodzie, gdy jedna strona chce zabijać Żydów, a druga strona to Żydzi, którzy nie chcą umierać i żadna ze stron nie godzi się  na kompromis     2023-05-15
Problem niedoborów wody na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej   Raphaeli   2023-05-15
Dziewczyna z Krochmalnej, która nie została Jentł   Walter   2023-05-10
Co dalej w sprawie uczciwości sztucznej inteligencji?   Koraszewski   2023-05-09
Wiek XXI – wojna przeciw kobietom i zanikanie rodzaju żeńskiego   Chesler   2023-05-08
Systematyczne zaciemnianie uprzedzeń rasowych   Rubinstein   2023-05-05
Absurd goni absurd   Koraszewski   2023-05-04
Świat w krzywych zwierciadłach   Koraszewski   2023-05-02
Dwadzieścia lat po obaleniu Saddama przez Amerykę Irakijczycy są pod butem islamistycznego Iranu   Abdul-Hussain   2023-04-29
Sprawy, które wzbudzają niepokój   Hirsi Ali   2023-04-28
Turcja: Porzuceni iraccy i syryjscy chrześcijanie   Bulut   2023-04-27
Urzędnik państwowy stanął w obronie praw związanych z płcią i drogo za to zapłacił   Kay   2023-04-20
Wycofanie się z Afganistanu było jednym chaosem. Dlaczego Biden udaje, że tak nie było?   Jacoby   2023-04-19
Islamskie dyktatury próbują kupić agencje ONZ   Meotti   2023-04-17
Czy moralność jest zapisana w genach?   Koraszewski   2023-04-13
Francja: “Krajobraz ruin”   Milliere   2023-04-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk