Prawda

Poniedziałek, 3 października 2022 - 23:56

« Poprzedni Następny »


Biedni Amerykanie walczą z rasizmem


Andrzej Koraszewski 2021-05-22Mogę nie mieć racji. Bywałem wiele razy w błędzie i udawało mi się z niego wyjść, jak również zdaję sobie sprawę, że można być w błędzie i tkwić w nim latami w błogiej nieświadomości. Jednak twierdzenie, że matematyka jest rasistowska, wywołuje we mnie coś więcej niż niepokój. Nie wiemy dokładnie jakie jest podłoże zespołu Tourette’a, to może być trauma spowodowana zderzeniem z myślami bliźnich, które jest porównywalne do zderzenia dwóch samolotów w powietrzu, powodując gwałtowną kotłowaninę myśli własnych.    

Ukazał się nawet rodzaj podręcznika dla amerykańskich nauczycieli, który (jak czytamy we wstępie) ma być narzędziem pozwalającym na kontrolę ich zachowań, przekonań i wartości, kiedy uczą dzieci matematyki. Chodzi o „dekonstrukcję rasizmu w matematyce i przygotowanie się do nauczania antyrasistowskiej matematyki, o krytyczne podejście pozwalające na zburzenie białej supremacji podczas nauczania matematyki w klasie szkolnej poprzez wskazanie na toksyczność kultury białej supremacji w odniesieniu do matematyki”.


Nie mówcie mi, że świat zwariował, pora uświadomić sobie, że nigdy nie był normalny, że bywały okresy, w których powszechne szaleństwo było mniej zajadłe, były czasy, w których tłuszcza mówiła co myśli, ale kapłani i władcy nie zachęcali jej do łapania za siekiery, zaledwie podtrzymując płomień debilizmu.  


Czytam artykuł szóstki uczonych autorów zastanawiających się nad pytaniem, co możemy zrobić przeciw rasizmowi w matematycznej edukacji?


Artykuł jest z sierpnia 2020, od tamtej pory był często cytowany. Szóstka bohaterskich bojowników z rasizmem wraża nadzieję, że ludzie nie stracą zainteresowania i podejmą dalszą walkę z rasizmem. „My też jako redaktorzy Educational Studies in Mathematics (ESM), trwamy w postanowieniu poważnego traktowania rasizmu”.  


Autorzy wyjaśniają, że oni, podobnie jak wielu innych dostrzegają edukację matematyczną „jako białą instytucjonalną przestrzeń i fakt, że nauczanie matematyki przyczynia się do ucisku Czarnych, imigrantów, ludzi rdzennych i młodzieży”. Przywołują wcześniejsze publikacje (Battey & Leyva, 2016; Khuzwayo, 2005; Martin, Gholson, & Leonard, 2010; Valoyes-Chávez, 2014 i wiele innych) Przyznają co prawda, że dość trudno udowodnić otwarty rasizm w pracach matematyków i wiele rzeczy wymyka się spod kontroli, ale musimy przyjrzeć się kwestii nierówności. No bo, na przykład, język angielski funkcjonuje w matematyce jako lingua franca, co jest formą akademickiej opresji innych tradycji.  


Autorzy przywołują badania wskazujące na poważne niedoreprezentowanie niektórych krajów w poświęconych matematyce pismach naukowych i na konferencjach. Badania matematyczne niektórych ludów są lekceważone. 


„Musimy to zmienić, musimy walczyć z tą nierównowagą. My (redaktorzy pism naukowych – A.K.) musimy podjąć dodatkowy wysiłek, żeby wesprzeć tych, dla których angielski nie jest pierwszym językiem” – piszą autorzy (i już chciałem pomyśleć, że może w tym coś jest, ale chyba jednak niczego w tym nie było).


Dowiadujemy się, że rasizm ma wiele odmian, że bywa ukryty, że może być mocno wtopiony w kulturę i pewnie bym się z tym zgodził, gdyby nie fakt, że to „dyskusja” o nauczaniu matematyki i że ten wrzask o „więcej inkluzywności” jest w tym miejscu nie tylko dziwaczny, ale zwyczajnie szkaradny. Najgorsze, jak się dowiadujemy, jest to, że w klasach szkolnych podczas nauczania matematyki, matematyka bierze górę nad szeroko pojętą edukacją. Dlaczego tak trudno jest uczyć się matematyki? Skąd się biorą te trudności? Prosta sprawa. Z rasizmu i ucisku. No popatrzcie na uczniów z rodzin imigrantów. (Ten sam „antyrasizm” popycha socedukatorów do tworzenia skupisk imigrantów, szkół w których uczniowie mają minimalny kontakt z kulturą kraju gospodarza i w których dominuje pedagogika braku oczekiwań.)

Kwestia rasy skłania mnie do myślenia o moich rozmowach z ludźmi, którzy identyfikują się z grupami, które są marginalizowane.  […] W społeczności badaczy matematycznej edukacji odnotowuję niedoreprezentowanie badaczy z pewnych regionów, co w efekcie powoduje napięcie między różnorodnością i jakością.”

Jak mawiała moja słowacka znajoma, taż to taka szkarada, że aż piękna. Nie mam sił ani zdrowia do opowieści o dalszych wędrówkach po intelektualnych wytryskach poszukiwaczy rasizmu w matematyce, a skłaniają one do przypomnienia myśli chorążego pokoju o zaostrzaniu się walki klasowej w miarę postępów komunizmu.


Odwaga walki o wolność, równość i braterstwo tanieje w miarę spadku zagrożenia i kusi coraz większych durni i łajdaków. Kiedy walka z rasizmem groziła utratą majątku, wolności a nawet życia, ten gatunek ludzi pozostawał po stronie rasizmu lub milczącego przyzwolenia.   


Kiedy Cyprian Kamil Norwid pisał swój wiersz „Do obywatela Johna Browna”, w Ameryce członkowie i sympatycy Partii Demokratycznej wyciągali broń na widok abolicjonisty. Kiedy Martin Luther King Jr. wzywał do daltonizmu na kolor skóry, czarnej dziewczynce idącej do szkoły musieli towarzyszyć uzbrojeni policjanci. Kiedy podjudzony przez szukających rasizmu w matematyce motłoch pali morduje i rabuje, narody klękają. Być może statystyka zwolenników rasizmu i antyrasizmu jest ważna, być może słowa są ważne i to, co różni ludzie za tymi słowami ukrywają. Norwid posyłał swoją pieśń jak mewę, wiedząc, że kata syn, rączką dziecinną, kamienie będzie ciskał na mewę gościnną.      


W ojczyźnie Norwida typy spod ciemnej gwiazdy postanowiły z nagła reaktywować Akademię Zamojską, w tym celu trzeba zamknąć Uczelnię Państwową im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Nie wiem, czy byłaby to wielka strata, bo wiele o niej nie słychać. Szymonowic opiewał Zamojskiego w poematach i był pierwszym dyrektorem pierwszej Akademii Zamojskiej, która miała sposobić młodzież do rządzenia Rzeczpospolitą w duchu demokracji, greckiej demokracji, jako że Jan Zamojski widząc, iż świat zmierza w kierunku dawania wolności chłopom w zamian za jakieś czynsze, rzucił hasło budowania demokracji w Rzeczpospolitej właścicieli niewolników, skutecznie skrzyknął pospolite ruszenie szlachty folwarcznej przeciw możnym, by zostać pierwszym z możnych, a podparł się w tym zbożnym dziele Kościołem katolickim, na łono którego pospiesznie w tym celu powrócił, bowiem dla Kościoła sama myśl o dawaniu wolności niewolnikom była obrazą Boga. 


Dziś posłowie miłościwie rządzącej nami partii „Prawo i Sprawiedliwość” (jakby też inaczej  mogła się nazywać) chcą, iżby ta Akademia Zamojska  kształciła młodych ludzi m.in. w duchu "chrześcijańskiej tradycji narodowej”. Jeśli będą tam przypadkiem uczyli matematyki, to z pewnością będzie to chrześcijańska matematyka.


Porzucam pospiesznie wieści z ojczyzny i wracam patrzeć jak też biedni Amerykanie dziś z rasizmem walczą i dlaczego im to tak dobrze idzie.                     


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. @subject Hal 2021-05-22


Notatki

Znalezionych 2227 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20
NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana   Bekdil   2022-07-20
Palestyńskie tortury: raport dla ONZ     2022-07-19
UNRWA nadal uczy nienawiści, ale administracji Bidena to nie przeszkadza   Fitzgerald   2022-07-17
Od dziesięcioleci istnieje „Plan Marshalla” dla Palestyńczyków. Nie zadziałał     2022-07-16
Covid, wojna i inne troski   Koraszewski   2022-07-15
Strach i odraza w Iranie   Fitzgerald   2022-07-14
Biblia dla pana proboszcza   Kruk   2022-07-13
Jak naruszyliśmy standardy pewnej „społeczności”   Koraszewski   2022-07-12
Kto ukradł palestyńską ziemię? Jordania   Bard   2022-07-09
Śmierć dziennikarki, kim są winni?   Flatow   2022-07-07
Konformizm w domu wariatów jest strategią przetrwania   Koraszewski   2022-07-06
Wielka Brytania i jej polityka wobec Jerozolimy   Fitzgerald   2022-07-05
Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk