Prawda

Niedziela, 19 wrzesnia 2021 - 09:46

« Poprzedni Następny »


Teheran nie daje mi spokoju


Phyllis Chesler 2021-03-16


W poniedziałek był Międzynarodowy Dzień Kobiet, początek Miesiąca Historii Kobiet. I zawsze myślę o Teheranie, kiedy nadchodzi ten dzień. 

 

Mam długą historię kontaktów z Iranem i ta historia kształtuje mój pogląd na ten kraj i na problem, jaki stanowi on dzisiaj.  


Międzynarodowy Dzień Kobiet w Iranie wyglądał zupełnie inaczej przed powrotem ajatollaha z wygnania.


Po raz pierwszy byłam w Teheranie w 1961 roku w towarzystwie mojego afgańskiego męża i jego przyjaciół z dyplomacji. Zaskoczyło mnie, jak eleganckie były kobiety w europejskich, modnych strojach, przynajmniej w tych kręgach, w których poruszaliśmy się; wspaniały smak kremowych, białych, pistacjowych lodów (zanim stały się popularne na Zachodzie); zdumiewający Wielki Bazar z herbaciarniami, meczetami, świątyniami – tysiące rozkoszy dla oka – w połączeniu z starożytnym zapachem przypraw, mięsa, owoców, perfum i ludzkiego potu.


W połowie lat 1970. moja przyjaciółka, autorka, feministka Kate Millett, poznała mnie z Rezą Barahenim, założycielem Stowarzyszenia Pisarzy Iranu i przewodniczącym organizacji Studenci Przeciwko Szachowi (CAIFI). Reza był lewicowym intelektualistą, który, jak opowiadał, był torturowany i przetrzymywany przez SAVAK (tajna policję Szacha) i mówił, że Iran rozpaczliwie potrzebuje rewolucji. Byliśmy razem w momencie, kiedy Nowy Jork doświadczył całkowitej przerwy dostawy prądu. Nagle Reza był przerażony nie z powodu ciemności, grabieży ani długiego marszu do domu, ale ponieważ nie mógł wykonać codziennego telefonu do swoich towarzyszy, że nie został porwany.

 

Kiedy Chomeini doszedł do władzy w 1979 roku, Reza powrócił do Iranu, wierząc, że Chomeini rozumie (mułła powtarzał to tysiące razy), że zachodni kolonializm/imperializm był jest w najwyższym stopniu zły. Reza wierzył, że Chomeini zajmie się nędzą, analfabetyzmem i kapitalizmem i zaprowadzi islamski, komunistyczny raj. Reza natychmiast zaprosił Kate, by przemówiła do irańskich kobiet w Międzynarodowy Dzień Kobiet, 8 marca 1979 roku. Kate niefrasobliwie pojechała, uczestniczyła w marszu i udokumentowała go, jak również robiła wywiady z kobietami. Z czasem napisała dobrą książkę Going to Iran. Została także aresztowana i na szczęście szybko deportowana.

 

W następnym roku Reza był nadal w Iranie i zaprosił mnie, bym przemawiała do irańskich kobiet w Międzynarodowy Dzień Kobiet w 1980 roku. Powiedział: “Rozumiesz muzułmańską duszę; to będzie inaczej”. Wyłącznie śmiałam się i powtarzałam, że dostałam już nauczkę, kiedy trzymano mnie w niewoli w wytwornej purdah jako pannę młodą w Afganistanie i że nie pojadę do Iranu choćby towarzyszyli mi wszyscy żołnierze amerykańskiej piechoty morskiej. „Nie w tym życiu, Reza. Zobaczysz, wkrótce sam uciekniesz”.  

 

I zrobił to, ale dopiero w latach 1990. Od tego czasu żyje na wygnaniu w Kanadzie.


Według irańskiej dysydentki, kobiety, która woli, by jej nazwisko tu nie figurowało, Międzynarodowy Dzień Kobiet 1979 roku był “ostatnim dniem, w którym dziesiątki tysięcy irańskich kobiet pojawiło się publicznie bez zasłony. Zrobiły to, bo słyszały pogłoski, że zasłona wkrótce stanie się obowiązkowa. Chomeini pozyskał współpracę i wysiłki tych kobiet, by przeprowadzić rewolucję. Kiedy zwyciężył, zaczął konsolidację władzy i wprowadził skrajną wersję prawa szariatu. Owego dnia te odważne kobiety były bite i nękane przez bandyckich członków Komiteh, milicji wspierającej Chomeiniego. Ich komunikat: ‘Zasłońcie się albo będziecie bite – lub jeszcze gorzej’”.

 

Wymowne słowa

 

Moja krótka, jednotygodniowa wizyta w Teheranie, miała miejsce zaledwie dwa lata przed wygłoszeniem przez Chomeiniego płomiennego i jadowitego przemówienia 3 czerwca 1963 roku, przeciwko Żydom, Izraelowi, Szachowi i madrasie Fajzija w Kum. Kiedy ja rozkoszowałam się lodami, niczego nie wiedziałam o obsesji Chomeiniego z jego islamsko-nazistowsko-komunistyczną wersją „olbrzymiego żydowskiego spisku”.  

 

Psychologicznie i politycznie dżihadyści-terroryści, podobnie jak “honorowi mordercy”, zawsze wierzą, że działają w samoobronie. Chomeini zręcznie zawłaszczył cechy marksizmu (antyimperializm, antykolonializm, wyzwolenie uciskanej klasy) w celu zwabienia lewicowych zwolenników (takich jak mój przyjaciel Reza Baraheni) i ogłoszenia muzułmanów za uciskaną „klasę” zarówno wobec samych siebie, jak ludzi Zachodu.  


Inny irański dysydent, z którym niedawno rozmawiałam i który także woli pozostać anonimowy, powiedział mi, że "nie sądzi, by wystarczająco dużo ludzi było świadomych  wielkiej nienawiści do Żydów, która przenikała umysł ajatollaha Chomeiniego i jego kolegów-rewolucjonistów, takich jak Ibrahim YazdiMostafa Chamran i Sadegh Ghotbzadeh. Krytycy Republiki Islamskiej minimalizują centralne miejsce antyżydowskiej ideologii i spisków w tym przemówieniu”.  

 

Kiedy prezydent Biden i jego zespół z ery Obamy mają nadzieję na ponowne rozpoczęcie negocjacji z Iranem, Iran kontynuuje swój tajny program wzbogacania uranu i testowania pocisków balistycznych, jak również swoją długą tradycję finansowania i operacjonalizacji terrorystycznych ataków na całym świecie i przeciwko Żydom oraz Izraelowi. Kontynuuje także prześladowania kobiet, dysydentów, homoseksualistów i dokonuje  niezliczonych potworności wobec irańskich obywateli.

 

Kto może zapomnieć zamachy bombowe Iranu na dwa żydowskie miejsca w Argentynie – w których zabito dziesiątki ludzi i zraniono setki, zamachy, które im uszły na sucho?

 

Czy takie zachowanie jest czystym diabelskim szaleństwem, czy też jest to czysty islam w szyickim stylu? Jeśli tak, to może być ważne przypomnienie przemówienia Chomeiniego z 1963 roku, które wygłosił w Kum w Aszura, święto upamiętniające dzień, w którym Husajn Ibn Ali, wnuk Mahometa, padł w bitwie o Karbala. Chomeini wygłosił to przemówienie, a właściwie kazanie, które zatytułował: Szach i Izrael; źródło cierpienia ludzi w Iranie.

"Izrael nie chce, by byli jacykolwiek uczeni ludzie w tym kraju – powiedział. - Izrael nie chce, by Koran istniał w tym kraju. Izrael nie chce, by istnieli ulemowie w tym kraju. Izrael nie chce widzieć islamskich zasad w tym kraju. To Izrael napadł na madrasy przez swoich złowrogich agentów. Napada na nas także i na was, naród; chce przejąć waszą gospodarkę, by zniszczyć wasz handel i rolnictwo, i przywłaszczyć sobie wasze bogactwo, pozostawiając ten kraj bez niego”.

Chomeini widział Izrael jako nieustępliwego agresora.  


Chomeini potępił doktrynę Szacha równych praw dla mężczyzn i kobiet.  


Chomeini zastanawiał się, jaki może być "prawdziwy związek między Szachem a Izraelem”. „Czy może być tak, że Szach jest Izraelczykiem? Czy (izraelskie) tajne służby sądzą, że jest on Żydem?” Chomeini mówił, że Szach jest “pod nieustanną (izraelską) inwigilacją” i że słowa Chomeiniego mogą nie docierać do Szacha.  


Nieustępliwa wizja

 

Paranoja i megalomania nawet nie zaczynają opisywać mentalności tego duchownego, niemniej zwyciężył i triumfalnie powrócił z wygnania we Francji 16 lat później.

 

Nieżyjący już Robert Wistrich pisał, że w połowie lat 1970. Chomeini rozszerzył swoją listę wrogów, by obejmowała Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Rosję. Pisze:

"Po irańskiej rewolucji w 1979 roku ostro wzrosło znaczenie koranicznych wątków wraz ze zjadliwym antyamerykanizmem. W islamskiej demonologii  zarówno Ameryka, jak Izrael są mocno złączone jako ‘szatańskie siły’, które zagrażają podstawowej tożsamości, wartościom i istnieniu islamu… Wujek Sam zlał się z Shylockiem w przerażające widmo globalizacji (amerykanizacji)  grożące zalaniem świata islamu”.

Wszyscy dyplomaci o dobrych intencjach, którzy szczerze nie chcą, by Iran stał się mocarstwem nuklearnym, muszą zrozumieć z kim, z jakim rodzajem reżimu mają do czynienia. Jak powiedział niezależny analityk Bliskiego Wschodu, Nevet Basker: "Wszechstronnym problemem należy się zająć wszechstronnie, nie po kawałku (tj. tylko sprawą nuklearną). Iran jest bezpośrednim zagrożeniem dla swoich sąsiadów i dla całego Bliskiego Wschodu".


To jest rok 2021, nie 2015. Sprawy uległy zmianie, np., Porozumienia Abrahamowe doprowadziły do pokoju między krajami sunnickich Arabów (Bahrajn, Maroko, Sudan, ZEA) a Izraelem. Arabia Saudyjska była i może nadal jest na krawędzi dołączenia do tych Porozumień. W grę wchodziła także Indonezja. To jest historyczne wydarzenie, ale może uczynić Iran tym bardziej bezwzględnym, ponieważ widzi te Porozumienia jako akty agresji wobec Iranu.

 

Znajdujemy się w niepokojącym punkcie zwrotnym. Administracja Bidena znowu grozi i pęta możliwości obrony swoich krajów zarówno Izraela, jak Arabii Saudyjskiej przed szalejącą irańską agresją. Jeśli zostanie podjęte "militarne działanie", będzie ono widziane jako „antyamerykańskie” To silnie sugeruje, że amerykańska administracja oczekuje od Saudyjczyków i Izraelczyków zaakceptowania irańskiej i palestyńskiej agresji.

 

Wizją Iranu pozostaje szyicki kalifat, rządzenie takim obszarem, jaki potrafi zdobyć. To jest przede wszystkim wojna religijna, a nie część racjonalnego, politycznego planu. Należy o tym myśleć jak o teologicznym kulcie, w którym kompromis jest zabroniony przez religię, ale który może oszukiwać, kiedy to potrzebne. Może zachodni eksperci do spraw walki z terrorem wiedzą to; może nie wiedzą. Co jednak z przywódcami rządów, którzy wierzą, że mogą ugłaskać Iran, opłacić mu się, ufać mu, wierzyć mu, inwestować w jego kraju – prowadzić z nim negocjacje w dobrej wierze?


Proszę, dowiedzcie się, z kim macie do czynienia i działajcie odpowiednio.


Tehran on My Mind

IPT News, 9 marca 2021
Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaPhyllis Chesler

Emerytowana profesor psychologii City University of New York, współzałożycielka Association for Women in Psychology oraz National Women's Health Network.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 951 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk