Prawda

Poniedziałek, 29 listopada 2021 - 03:34

« Poprzedni Następny »


‘Mein Kampf’ jako projekt edukacyjny


Andrzej Koraszewski 2016-02-29


Po siedemdziesięciu latach przerwy, nowa, opatrzona adnotacjami wydawcy edycja Mein Kampf trafiła do księgarń w Niemczech i natychmiast stała się bestsellerem. Mimo kolejnych dodruków, nie ma szans na kupienie jej w żadnej księgarni, klienci składają zamówienia i oczekują niecierpliwie na dostawę.

Dziennikarz, który próbował ją kupić, otrzymywał tę samą odpowiedź w wielu księgarniach w Berlinie: możesz zamówić, ale nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie, kiedy ją możesz otrzymać. Czas oczekiwania do sześciu miesięcy. Podobne odpowiedzi usłyszał w Kolonii i w Monachium.

  

Książka opublikowana przez Instytut Historii Współczesnej ze względu na obszerne komentarze ma ponad 2000 stron i wydana jest w dwóch tomach. Kolejne wydanie spodziewane jest w końcu lutego lub na początku marca.  


Ponieważ jest to wydawnictwo naukowe, zakłada się, że liczne objaśnienia i naukowe komentarze powinny zniechęcić neo-nazistów. Zapewne zależy to od definicji neo-nazisty, jak również od tego, jak trudno kupić egzemplarz „Mein Kampf” wydany poza granicami Niemiec, względnie w pirackim wydaniu.     


W Polsce nie ma większych trudności z nabyciem dzieła Adolfa Hitlera, chociaż nie dostaniemy jej w zwyczajnej księgarni.


Można wyjaśnić zainteresowanie tym dziełem Adolfa Hitlera zwyczajną fascynacją historią (już sam zakaz publikacji stanowi dodatkową atrakcję), ale równie poważnie musimy traktować możliwość ponownej, masowej atrakcji samej idei nazizmu. (W tym oczywiście silnego nawrotu zjadliwego antysemityzmu, rasizmu i niechęci do demokracji.)     


Zdaniem polskiego autora:

 

Fikcja opisana w sfalsyfikowanych Protokołach Mędrców Syjonu to hetka z pętelką w porównaniu z soczystą rzeczywistością [...] sytuacja obecna w USA nasuwa człowiekowi - wolnemu od kagańców politycznej poprawności oraz od takowej autocenzury - i skojarzenia z Republiką Weimarską w Niemczech.

Czasem internetowe rozmowy toczą się „między nami kolegami”. Nagle uczestnik otrzymuje garść cytatów: 

- "Judaizm wiele stracił w moich oczach, kiedy poznałem przejawy jego działalności w prasie, literaturze i dramatopisarstwie. Na nic nie zdadzą się już obłudne zapewnienia. Wystarczy tylko popatrzeć na ich plakaty i przestudiować nazwiska tych natchnionych twórców obrzydliwych wymysłów na potrzeby kina czy teatru, które są im przypisywane, żeby się na nie na zawsze uodpornić. Ta zaraza, która została wszczepiona naszemu narodowi, była gorsza niż czarna śmierć."


- " Efektem była coraz bardziej nieprzychylna postawa, jaką kiedykolwiek zajmowałem w stosunku do Żydów. Chociaż moje uczucia mogły się sprzeciwiać temu tysiąc razy, rozum musiał jednak wyciągać właściwe wnioski."


- "Próbowałem odrzucić niechęć i czytać tę prasę, ale moja odraza rosła w miarę lektury. Dlatego byłem ciekawy autorów tego narodowego draństwa; poczynając od wydawców wszyscy byli Żydami."


- "Im dłużej walczyłem z nimi, tym lepiej poznawałem ich dialektyczne metody. Bazowali na głupocie swoich przeciwników, a gdy to nie przynosiło rezultatów, udawali, że nie wiedzą, o co chodzi. Jeżeli sytuacja nie była dla nich korzystna, szybko zmieniali temat i te same banały stosowali do zupełnie innego zagadnienia. Dopasowywali je w sposób dowolny i ogólnikowy, chcąc sprawić wrażenie, że posiadają rzetelną wiedzę. Gdy jednak przystawiało się takiego osobnika do muru, tak że nie miał innego wyjścia i musiał przytaknąć, wydawało nam się, że posunęliśmy się do przodu. Jakież ogromne było nasze zdziwienie, gdy nazajutrz Żyd nic nie pamiętał i dalej opowiadał swoje skandaliczne bzdury, jakby nic się niestało. Nie mógł sobie nic przypomnieć, oprócz udowodnionych już raz prawd swoich twierdzeń."

Jeśli ktoś czuje się zagubiony, natychmiast otrzymuje pomoc innego uczestnika dyskusji: 

 

... są to cytaty z Mein Kampf, nieprawdaż? I to oczywiście sprawia, że są a priori błędne i nie mogą zawierać ani ziarna prawdy?

Otrzymuje nieco wykrętną odpowiedź:

Dlaczego pisanie o tym, iż właśnie Żydzi mają taką ogromną kontrolę nad zasobami, mediami itd. - jest tak bardzo politycznie niepoprawne, zwalczane przez Żydów oraz uważane za jaskrawy przejaw antysemityzmu? Wszak naturalia non sunt turpia?

Stara pasja tropienia Żydów i ich domniemanych spisków uzupełniona jest tu otwartą lub lekko tylko zamaskowaną sympatią do wszystkich, którzy zajmują się zabijaniem Żydów, zapowiadają „likwidację” Izraela oraz walkę z Żydami na polu międzynarodowym.

 

Wczorajsi antysemici są tym razem przebrani w  stroje obrońców praw człowieka, ich empatię budzą Palestyńczycy, ale tylko ci, którzy zajmują się „oporem”. Oczywiście sam projekt utworzenia „domu Żydów” był żydowskim spiskiem i  zbrodnią przeciw ludzkości. Ponieważ mamy do czynienia z przedstawicielami inteligencji, wszystko to jest podparte licznymi przypisami z literatury:

"5 kwietnia 1917 r. brytyjski rząd ogłosił, iż do USA udaje się Arthur James Balfour - brytyjski minister spraw zagranicznych - aby notyfikować amerykańskim bankierom, że brytyjski rząd jest gotowy oficjalnie zatwierdzić koncept wcielania w życie politycznego syjonizmu, w zamian za co amerykańscy bankierzy spowodują przystąpienia USA do

wojny po stronie Aliantów" - William Guy Carr, Pawns in the Games, 1958

(Wszystkie cytaty z portalu “Racjonalista” – A.K.)

 

Prawdopodobnie w Niemczech, podobnie jak i w Polsce czy jakimkolwiek innym kraju, próby zablokowania rozpowszechniania Mein Kampf skazane są na niepowodzenie. Czy rozwiązaniem mogą być wydania edukacyjne? Mogą być one pod wieloma względami interesujące, ale mało prawdopodobne, aby zahamowały  narastanie ponownej atrakcji ideami narodowego socjalizmu. Nie widać również badań socjologicznych i poważnych analiz tego zjawiska (poza analizami marginalnych  grup otwarcie deklarujących ideologię neonazistowską). Tymczasem wielu ludzi zafrapowanych elementami tej ideologii, nie tylko głośno odcina się od samego nazizmu, ale dociera do ich fundamentalnych elementów okrężną drogą.

 

Podczas gdy w Europie zdobycie egzemplarza Mein Kampf było przez dziesięciolecia utrudnione, w krajach muzułmańskich dzieło Adolfa Hitlera było nieustannie wznawiane i to w bardzo wysokich nakładach. Twierdzi się, że ze współczesnego europejskiego dziedzictwa ta właśnie książka miała na świat muzułmański największy wpływ. Znajomość literatury europejskiej (czy to literatury pięknej, czy naukowej) jest w świecie muzułmańskim delikatnie mówiąc ograniczona, wyjątek na tym polu stanowi właśnie Mein Kampf i Protokoły mędrców Syjonu.

 

Jak silny wpływ miała ideologia nazistowska na ruch salaficki? Bractwo Muzułmańskie, z którego wyrosła większość najbardziej brutalnych ugrupowań politycznego islamu, zrośnięte było z ideologią europejskiego nazizmu od początku lat trzydziestych. Podobne zjawisko fascynacji niemieckim nazizmem można było również obserwować w szyickim Iranie. Dzisiejsi europejscy „obrońcy praw człowieka”, nawet jeśli odcinają się od ugrupowań w rodzaju ISIS, w ten lub inny sposób okazują sympatię dla dziedziców ideologii nazistowskiej w Trzecim Świecie. Sympatia dla Iranu i jego establishmentu oraz wrogi stosunek do wszelkich informacji o łamaniu praw człowieka przez ten reżim, sympatia do rządu tureckiego i podobna niechęć do informacji o jego „osiągnięciach” w dziedzinie praw człowieka, potępienie obalenia demokratycznie wybranego rządu Bractwa Muzułmańskiego w Egipcie, to tylko pierwsze z brzegu przykłady. Stosunkowo największą niechęć tych osobliwych „obrońców praw człowieka”  budzi sprzymierzona z USA Arabia Saudyjska, ale nawet dość częste potępianie tego kraju pomija lub wręcz neguje finansowanie przez Arabię Saudyjską salafickiego nauczania w Europie i Ameryce. Przyznanie, że istnieje potężne arabskie lobby nazbyt komplikowałoby narrację o prześladowanych muzułmanach.

 

Arabia Saudyjska finansuje budowę meczetów w Europie (w których zazwyczaj można kupić arabskie tłumaczenie Mein Kampf), szkoli imamów, obdarowuje niezwykle hojnie wydziały arabistyki i studiów nad islamem, daje stypendia dziennikarzom, finansuje również gazety. Wśród tych finansowanych przez Arabię Saudyjska wydawnictw jest również wychodzący w Londynie po arabsku i po angielsku liberalny dziennik “Al-Sharq Al-Awsat”. Jej były redaktor naczelny, Saudyjczyk 'Abd Al-Rahman Al-Rashed, zajął się niedawno problemem muzułmańskich uchodźców przybywających do Europy.

 

Ten saudyjski dziennikarz, który często jest niesłychanie krytyczny wobec politycznego islamu i reakcyjnej kultury arabskiej, wychodzi w tym artykule z interesująca propozycją, aby Europa, która jego zdaniem może bez problemu przyjąć kilka milionów muzułmańskich uchodźców, wystrzegała się, aby ci uchodźcy nie stali się łupem grup ekstremistycznych istniejących na naszym kontynencie wśród starszych społeczności muzułmańskich, które będą się starały tych uciekinierów radykalizować.

 

Oczywiście ten świetny dziennikarz i znakomity analityk nie może mieć żadnych złudzeń na temat procesów, które doprowadziły do pojawienia się owych radykalnych ugrupowań muzułmańskich w Europie i Ameryce. Nie powinien mieć również złudzeń na temat stopnia zradykalizowania przybywających uchodźców. Zaleca jednak w swoim artykule, by edukować przybyszów z Syrii, iżby zapobiec ich radykalizacji.

„Istnieją prawdziwe niebezpieczeństwa, przed jakimi stoją ci uchodźcy, którzy są ofiarami odrażającej wojny, która wygnała z domów ponad 10 milionów Syryjczyków i kilka milionów Irakijczyków – pisze Al-Rashed. - Uchodźcy w Europie są narażeni na eksploatację i na użycie w tej grze, która staje się bardziej skomplikowana i niebezpieczna. Są w Europie siły walczące o nich, takie jak ci, którzy przeciwstawiają się uchodźcom, partie protestujące z powodu bezrobocia i grupy popierające reżimy syryjski i irański. Oczywiście, najbardziej niebezpieczni są ekstremiści i ludzie współpracujący z grupami terrorystycznymi, takimi jak ISIS i Front Al-Nusra.”

Czytałem wiele artykułów tego dziennikarza i były to zazwyczaj teksty pouczające i rzucające nowe światło na problemy muzułmańskiego świata, ten artykuł jednak zdumiewa swoją naiwnością i przekonaniem, że uciekający z teatru wojny młodzi mężczyźni uchronili się przed radykalizacją przed przyjazdem do Europy. Domyślam się, że najlepszym testem byłoby nauczanie tych młodych ludzi zachodnich języków metodą Heinricha Schliemanna. Schliemann, odkrywca Troi, znał kilkanaście języków, a uczył się ich czytając tłumaczenia „Iliady”, którą znał praktycznie rzecz biorąc na pamięć. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że uciekinierzy znają dobrze jakąś książkę z europejskiej literatury , że jest im ona bliska i że będą z zapałem przedzierali się przez jej tekst w obcym dla siebie języku. Projekt edukacyjny z Mein Kamf nabrałby nowego kształtu, a być może uzyskałby nawet finansowe wsparcie Arabii Saudyjskiej, Kataru, a nawet Turcji, której prezydent niedawno wspominał o możliwości wzorowania się na modelu Niemiec Adolfa Hitlera.                    


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. "Mein Kampf" jako projekt... J. Gold Tel Aviv 2016-02-29


Brunatna fala

Znalezionych 980 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk