Prawda

Niedziela, 17 stycznia 2021 - 13:32

« Poprzedni Następny »


Dzieci żołnierze


Andrzej Koraszewski 2014-09-26


Ma dwanaście lat, jest snajperem, z obojętną miną mówi, że czasem zabija jednego człowieka dziennie, czasem dwóch, czasem więcej, a czasem żadnego. Pierwszego człowieka zabił dawno temu i nie zrobiło to na nim żadnego wrażenia. Umie również obsługiwać moździerz, ale woli być snajperem.


Nie wiemy nawet, która to formacja, w imię jakiej porywającej idei ten dwunastolatek codziennie zabija. ONZ przestał podawać dane na temat liczby ofiar śmiertelnych w Syrii. Podawane przez różne instytucje liczby znacznie się różnią (w większości doniesień podaje się okrągłą liczbę „200 tysięcy”), liczby rannych nikt nie liczy, połowa ludności jest uchodźcami – 11 milionów uchodźców. Ilu ludzi zaangażowanych jest w walkach z armią rządową i we wzajemnych starciach tych rebeliantów ze sobą? Jak wiele dzieci uczestniczy w tych konfliktach z bronią w ręku? Prawdopodobnie tysiące, ale uczciwa odpowiedź brzmi – nikt nie wie. To, co wiemy z pewnością, to że historia tego chłopca nie jest w żaden sposób odosobniona.


Na terenach zajętych przez ISIS, grupę, która jest dumna ze swojej krwiożerczej brutalności, dzieciom zleca się zabijanie więźniów i obcinanie głów.


Dzieci są oczywiście również ofiarami. Przedstawiciel ONZ, Leila Zerrougui, powiedziała w poniedziałek 15 września, że ponad 700 dzieci zabito w tym roku w Iraku. Przemawiając na forum Rady Bezpieczeństwa, powiedziała również, że dzieci rozstrzeliwane są przez bojowników ISIS razem z dorosłymi podczas zbiorowych egzekucji, od 13 roku chłopcy zmuszani są do noszenia broni, pilnowania obiektów, przeprowadzania aresztowań, dzieci były również używane do przeprowadzania zamachów samobójczych lub jako ludzkie bomby ze zdalnie uruchamianym zapłonem.       


Czy jeśli idzie o zbrodnie popełniane na dzieciach (mordy, gwałty i zmuszanie dzieci do mordowania) organizacje takie jak ISIS przekroczą dokonania  Armii Bożego Oporu? Rozmiary tych zbrodni popełnionych przez  LRA (Lord’s Resistance Army), są tylko szacunkowe, bo nikt nie zna pełnych danych.   


Armia Bożego Oporu to kontynuacja Ruchu Ducha Świętego, ruchu będącego mieszanką chrześcijańsko-animistycznych wierzeń, zapoczątkowanego przez ewidentnie opętaną uzdrowicielkę Alice Auma, która stworzyła swój zbrojny ruch w Ugandzie w 1986 roku. Wkrótce miała dziesięć tysięcy wyznawców, przekonanych, że kule wroga będą zmieniać się w krople wody, a po zwycięstwie Jezus będzie rządził światem przez 1000 lat. Wiosną 1987 roku jej oddziały zostały rozbite, a zbiegów ponownie zorganizował jej siostrzeniec Joseph Kony, kontynuując świętą wojnę pod nową nazwą Armii Bożego Oporu.


Od z górą ćwierć wieku ten pobożny zbir porywa w wioskach dzieci i zmienia je w morderców. Nierzadko pierwszą rzeczą, do której zmuszano porwane dzieci, było zamordowanie własnych rodziców. Dzieci, które odmawiały mordownia, były mordowane przez inne dzieci. Ruch działa na terenie Ugandy, Sudanu, Kenii, ostatnio jednak głównie na terenie Kongo.


Przywódca ruchu uważa się za proroka i twierdzi, że chce stworzyć państwo oparte na dziesięciu przykazaniach. Badacze jak zwykle mają kłopoty, żeby uwierzyć, że jest to motywacja religijna. Po dziesięciu latach działania i dziesiątkach tysięcy mordów popełnionych przez LRA, Robert Gersony, pracownik Ambasady Stanów Zjednoczonych w Kampali, pisał w sprawozdaniu dla swojego rządu: że „LRA nie ma jasnego programu politycznego ani ideologicznego, a przynajmniej nikt, z miejscowej ludności o nim nie słyszał”.


Ten ruch odpowiedzialny za ponad 100 000 ofiar śmiertelnych, za uprowadzenie w samej Ugandzie ponad 30 tysięcy dzieci, nie ma zdaniem badaczy żadnej ideologii (żadnej poza religią). 


Jak podaje wikipedia:

„W grudniu 2009, rebelianci dokonali masakry w 10 wioskach w północno-wschodnich krańcach Demokratycznej Republiki Konga. Bojówki LRA w dniach 14-17 grudnia zabiły co najmniej 321 osób. Żołnierze Boga mordowali przede wszystkim mężczyzn, których przywiązywano do drzew po czym brutalnie pocięto ich maczetami lub rozbito im głowy siekierami. Mieszkańcy wiosek, którzy przeżyli rzeź, mieli poodcinane wargi i uszy, by nie mogli przekazać tego co się stało. Armia Bożego Oporu uprowadziła ok. 250 osób, w tym wiele kobiet i 80 dzieci, którym nakazano iść do odległego o 96 km miasta. Na drodze z Makombo do Tapili leżały ciała zabitych, ponieważ rebelianci mordowali tych, którzy maszerowali zbyt wolno.”

Dlaczego okrucieństwa ISIS nas dziwią, a na okrucieństwa Armii Oporu Boga świat pozostawał niemal obojętny? Nie można wykluczyć, że mamy tu przynajmniej dwa wyjaśnienia, pierwsze, że wśród ofiar ISIS są dwaj Amerykanie, drugie, że ISIS samodzielnie przekazuje światu zdjęcia przez Internet, chełpiąc się swoimi zbrodniami. Wstrząsające reportaże o próbach rehabilitacji dzieci uwolnionych z rąk religijnych fanatyków za zwyczaj pomijają elementy religijnej indoktrynacji.      


Dzieci były wykorzystywane podczas wojen od niepamiętnych czasów, walczyły, służyły jako ludzkie tarcze, były tragarzami i szpiegami. Dopiero w 1989 roku Konwencja o Prawach Dziecka wzywa państwa do podjęcia wszelkich wysiłków, aby dzieci poniżej 15 roku życia nie uczestniczyły bezpośrednio w walkach zbrojnych.   


W 2002 roku wszedł w życie Statut Rzymski Międzynarodowego Trybunału Karnego, który głosi, że „powoływanie  lub wcielanie do armii dzieci poniżej piętnastego roku życia lub wykorzystywanie ich do czynnego udziału w walkach zbrojnych jest zbrodnią wojenną.”


Sądzi się, że najwięcej dzieci żołnierzy jest dziś w Demokratycznej Republice Kongo. Wojna domowa, która zaczęła się w 1996 roku, od 1998 roku pochłonęła prawie 5 i pół miliona ofiar, z tego prawie połowa to dzieci poniżej piątego roku życia. Według raportu ONZ wcielanie dzieci do ugrupowań militarnych jest w Kongo „endemiczne”.


Szacuje sie, że obecnie w całej Afryce jest około 120 tysięcy dzieci wcielonych do ugrupowań partyzanckich i do regularnych armii.


Bliski Wschód nie dorównuje Afryce, ale organizacje takie jak Hamas czy Hezbollah na masową skalę organizują szkolenia wojskowe dla dzieci i indoktrynują dzieci, przygotowując je do roli morderców.


Indoktryncja dzieci rzez Hezbollah.
Indoktryncja dzieci rzez Hezbollah.

W Libanie, który znajduje się od lat w stanie wojny domowej, życie dzieci często wygląda tak:        Jak często jest to mieszanka religijnego fanatyzmu powiązana z anarchią, bandytyzmem i samoobroną przed bandytyzmem? Jak często cały system wychowania nastawiony jest na przygotowanie do roli mordercy udrapowanego w romantyczne szaty wyznawcy takiego lub innego Boga i rewolucjonisty mającego zapewnić miłość, braterstwo i pokój. Dzisiejszy Gawrosz jest snajperem, a wcześniej małym chłopcem dającym dziewczynce kwiaty.


Romantyczna Gaza.
Romantyczna Gaza.
Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. pomnik młodego powstańca w Warszawie Mieczysławski 2014-09-26


Brunatna fala

Znalezionych 815 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk