Prawda

Piątek, 9 maja 2025 - 09:14

« Poprzedni Następny »


Członkowie okręgu szkolnego Santa Ana: „Żydzi są ciemiężycielami”


Elder of Ziyon 2024-08-31


Ogólnie rzecz biorąc, wiemy, że postępowa mentalność jest antysemicka, podczas gdy udaje tylko antysyjonizm, stosunkowo rzadko zdarza się, że możemy wskazać konkretne przykłady jawnego antysemityzmu ze strony środowiska „przebudzonych”, które wyraźnie wskazują na taki związek.

 

Pozew złożony w zeszłym roku przeciwko Santa Ana Unified School District (SAUSD) przez ADL, AJC i inne organizacje, obejmuje obecnie ujawnione wiadomości tekstowe wymieniane między członkami okręgu a konsultantami, których zatrudnili do stworzenia programu nauczania „przedmiotów etnicznych”, co nie pozostawia najmniejszych wątpliwości, że ci ludzie są do szpiku kości antysemitami.


Gardzą Żydami jako Żydami. Celowo planują spotkania w święta żydowskie, żeby ukryć przed Żydami to, co robią. Obrażają i śmieją się z obrażania Żydów zarówno z okręgu szkolnego, jak i szerszej społeczności żydowskiej.

 

Poniżej znajduje się fragment tekstu pozwu wraz z przykładami wiadomości tekstowych znalezionych w toku postępowania dowodowego:

Od czterech lat Santa Ana Unified School District („SAUSD”) nielegalnie pracuje za zamkniętymi drzwiami, aby stworzyć obowiązkowy program studiów etnicznych dla swoich uczniów, i robi to z zamierzonym celem uniknięcia publicznej kontroli swojej pracy. W czerwcu 2020 r. Rada Edukacji SAUSD („Rada”) utworzyła Komitet Sterujący Studiów Etnicznych („Komitet Sterujący” lub „Komitet”) składający się z dwóch członków Rady i kilku pracowników SAUSD. Rada utworzyła Komitet Sterujący — organ ustawodawczy na mocy kalifornijskiego prawa o otwartych spotkaniach, Brown Act — w celu opracowania obowiązkowych kursów studiów etnicznych dla uczniów. ...

 

Komitet był zdominowany przez dwóch członków Rady — wraz z ich osobistym przyjacielem, ideologiem paranoidalnym wobec odmiennych poglądów — którzy rządzili nim „jak dyktator”, by promować swoją konkretną wizję. Rada zaś bez dyskusji zatwierdzała kursy stworzone przez Komitet z naruszeniem ustawy....

 

 Odkrycia w tej sprawie ujawniły nie tylko, w jaki sposób SAUSD nie zastosował się do Brown Act, ale także dlaczego SAUSD utrzymywał tworzenie programów nauczania studiów etnicznych za zamkniętymi drzwiami. SAUSD nie chciał, aby członkowie społeczności żydowskiej lub ogół społeczeństwa wiedział, co się dzieje. Komitet starał się wykluczyć wszelkie głosy — zwłaszcza żydowskie — które mogłyby odbiegać od tak zwanej ortodoksji „wyzwolonych” studiów etnicznych, która klasyfikuje Żydów jako „białych” — niezależnie od ich rzeczywistego koloru skóry lub historycznego postrzegania Żydów jako nie-białych — a naród żydowski jako ciemiężców....

 

Wnioskodawcy odkryli głęboko niepokojące dowody skrajnej stronniczości i antysemityzmu w Komitecie Sterującym. Na przykład: 

 

• W wiadomościach tekstowych dwóch wysokich rangą urzędników SAUSD omawiało zaplanowanie zatwierdzeń kursów studiów etnicznych przez całą Radę w święto żydowskie, aby Żydzi nie mogli uczestniczyć w zajęciach i komentować treści kursu. Jeden z nich stwierdził: „w dobrym tonie…żadnych publicznych komentarzy na temat studiów etnicznych. Być może będziemy musieli wykorzystać Pesach, aby zatwierdzić wszystkie nowe kursy”. Drugi urzędnik odpowiedział: „to w zasadzie dobra strategia”. 

 

 • Podczas dyskusji na temat usunięcia jedynego członka pochodzenia żydowskiego z Komitetu Sterującego, lider Komitetu nazwał go w wiadomości tekstowej „skolonizowanym żydowskim umysłem” i „pieprzonym dzieciakiem” za wyrażenie obaw dotyczących antysemityzmu w Komitecie Sterującym. 

 

• Podczas omawiania potencjalnego spotkania z Żydowską Federacją Orange County, lider Komitetu (i specjalista ds. programów nauczania SAUSD) powiedział, że „ktoś musi pokierować [członkami Komitetu], inaczej ulegną... rasistowskim syjonistom”. Pomimo użycia takiego języka do opisania Żydów, którzy popierają państwo Izrael, ten sam członek Komitetu odmówił nazwania Hamasu organizacją terrorystyczną nawet po dokonaniu przez Hamas przerażającego ataku terrorystycznego 7 października 2023 r., argumentując, że nazywanie bojowników Hamasu „terrorystami” byłoby „dehumanizujące”. 

 

• Wyżsi rangą członkowie Komitetu Sterującego stwierdzili między innymi, że „Żydzi nie są upośledzoną grupą etniczną w USA, ponieważ nigdy nie byli niewolnikami”, że „Żydzi w dużym stopniu korzystają z białego przywileju, więc mają lepiej” i że „nie musimy dawać [głosu] obu stronom. Wspieramy tylko uciskanych, a Żydzi są ciemiężcami”. 

 

• Kiedy członkowie Komitetu dowiedzieli się o obawach społeczności żydowskiej, napisali w oficjalnym programie (prywatnego) posiedzenia podkomisji, w jaki sposób „zająć się kwestią żydowską”.

 

• Bez przeprowadzenia należytej staranności lub przetargu Komitet Sterujący zatrudnił zewnętrznego konsultanta, aby przeszkolił nauczycieli SAUSD w zakresie studiów etnicznych. SAUSD zatrudnił tego konsultanta pomimo poważnego wcześniejszego zarzutu przemocy domowej i szalonych tyrad w mediach społecznościowych, w których używał antysemickich oszczerstw dotyczących „kontroli syjonistycznej”, twierdził, że „Syjonistyczna Żydowska Grupa przejęła kontrolę nad studiami etnicznymi” i pytał „jak TF [to powszechnie przyjęty skrót na „the fuck” – M.K.) ktokolwiek może wspierać kolonialne państwo osadnicze Izrael?” 

Dalej dodano, jak wpłynęło to na żydowskich pracowników:

Antysemityzm był namacalny dla żydowskich pracowników SAUSD. Jedyny żydowski członek Komitetu napisał SMS-a, że „ma dość cienko zawoalowanego antysemityzmu [Pracownika 1]”. Wyraził również konsternację, gdy zaledwie kilka dni po ataku z 7 października członkowie Komitetu „mówili, że brzmiało to tak, jakby Żydzi nigdy nie mieszkali w Izraelu ani nie mieli żadnej historii w tym regionie. Po prostu przypadkowi żydowscy [syjoniści] nagle postanowili przejąć Palestynę”. Opowiedział, jak członkowie Komitetu rozpowszechniali antysemicki mit o byłym premierze Izraela komentującym jedzenie palestyńskich dzieci. A gdy powiedział swoim kolegom, że ich komentarze były „osobiście obraźliwe i rasistowskie”, powiedziano mu, aby „złagodził [swój] ton”, aby „nie zepsuć ducha i nastroju na sali obrad”.

Poskrob „antysyjonistę”, a znajdziesz antysemitę.  

 

Link do oryginału: https://elderofziyon.blogspot.com/2024/08/santa-ana-school-district-members-jews.html

 

 

Żydzi i syjoniści powinni być wzorem do naśladowania w programach studiów etnicznych, a nie „ciemiężycielami”

 

Po powyższym wpisie zajrzałem do materiałów programu studiów etnicznych okręgu szkolnego Santa Ana Unified School District, które są dostępne online.

 

Mają „ Sześć filarów przewodnich dla interdyscyplinarnej nauki ”, których muszą przestrzegać wszystkie kursy studiów etnicznych w okręgu. Obejmują one pozycjonowanie studiów etnicznych jako przeciwwagi dla rzekomo fałszywej dominującej narracji:

Zapewnić nauczanie tego, w jaki sposób kolonizacja doprowadziła do neokolonialnej ideologii, systemowego i strukturalnego rasizmu oraz do obecnej kultury dominującej, która skutkuje odczłowieczeniem, ludobójstwem i zniszczeniem środowiska.

 

Krytyka budowania imperiów w historii i ich związku z supremacją białych, rasizmem i innymi formami władzy i ucisku. 

 

Analiza i sformułowanie takich pojęć jak rasa, rasizm, rasowość, przynależność etniczna, równość, etnocentryzm, europocentryzm, supremacja białych, samostanowienie, wyzwolenie, dekolonizacja, suwerenność, imperializm, kolonializm osadniczy i antyrasizm itp. 

 

Kwestionowanie hegemonii i normalizacji.

 

Współtworzenie przestrzeni edukacyjnych z uczniami w celu rozwijania krytycznej znajomości historii, by przeciwdziałać normalizacji głównej, dominującej narracji

Jest tu wiele problemów. Większość grup w historii wykazywała antypatię wobec innych grup, niezależnie od tego, czy były to grupy o innym kolorze skóry, plemiona, kultury, języki czy kasty. Nienawiść do „innych” nie jest tylko funkcją białych kontra nie-biali; jest niemal powszechna. W rzeczywistości cała idea równych praw i antyrasizmu jest koncepcją zachodnią. W rzeczywistości niektóre grupy rdzennych Amerykanów angażowały się w „napady na niewolników” i porywały członków innych grup, aby zmienić ich w niewolników. 

 

Nie sądzę, żeby program nauczania przedmiotów etnicznych tego uczył. 

 

Ponadto „kolonializm” nie jest koncepcją zachodnią. Rdzenni mieszkańcy rozszerzali swoje terytoria i przejmowali inne ziemie i ich ludy.

 

Program studiów etnicznych ma na celu przedstawienie narracji odwrotnej do klasycznej historii Zachodu, ale jest co najmniej tak samo stronniczy i polityczny jak każdy inny.

 

Jednakże uderzył mnie ich pierwszy filar, dotyczący rdzenności:

 

Kultywowanie rdzenności i korzeni kulturowych 

 

● Rozpoznawać diasporalną rdzenność, przodków przedkolonialnych i ich korzenie. 

● Przywiązywać dużą wagę do wiedzy przedkolonialnej, przekazywanej przez przodków, narracji i wspólnych doświadczeń rdzennej ludności, społeczności kolorowych i grup, które są zazwyczaj marginalizowane w społeczeństwie.


Zgodnie z tą definicją Żydzi powinni być sławieni: zachowali swoją kulturę, tradycje, zwyczaje i języki, nawet gdy byli rozproszeni. I zawsze pozostawali głęboko związani z ziemią swojego pochodzenia, Izraelem. Syjonizm i odrodzenie Izraela było zwycięstwem antykolonialistów i rdzennych ludów na całym świecie. To inspirująca historia, a nie przykład białej supremacji i kolonializmu.

 

Miałem przyjaciela, który niestety niedawno zmarł, który był częściowo rdzennym Amerykaninem. Zasypywał mnie pytaniami o to, jak Żydom udało się zachować jedność w diasporze, ponieważ widział na bieżąco, jak dzisiejsi rdzenni Amerykanie zapominają o wszystkim, co dotyczy ich własnej kultury i zwyczajów, i chciał powstrzymać tę stratę. 

 

To jest ironia studiów etnicznych. Gdyby nie zostały zaprojektowane przez antysemitów i antysyjonistów, studenci mogliby patrzeć na Żydów w swoich społecznościach jako na wzory do naśladowania, jak starożytna kultura utrzymuje swoją jedność, wyjątkowość, narodowość, religię, zwyczaje i język, a mimo to może być produktywnymi członkami większego społeczeństwa.  

 

Czyż nie tego właśnie oczekują od każdej grupy mniejszościowej?

 

Kiedy uczniowie studiują rasizm, mogą dowiedzieć się, jak antysemityzm stał się prototypem wszelkiej nienawiści - jak Żydzi byli nienawidzeni, ponieważ byli kojarzeni z największymi problemami każdego społeczeństwa, nawet gdy te problemy są ze sobą sprzeczne. I jak ta nienawiść przekształciła się w „sprawiedliwość społeczną” dzisiaj, a nawet najwięksi samozwańczy antyrasiści mogą sami wpaść w pułapkę nienawiści - o wiele potężniejsza lekcja na temat tego, jak zwykli ludzie mogą stać się bigotami, niż studiowanie Holokaustu. 

 

Jeśli studia etniczne chcą osiągnąć to, co twierdzą, że chcą osiągnąć, Żydzi powinni być blisko centrum zajęć. Ponieważ to, co przydarza się Żydom, ostatecznie może przydarzyć się ze strony tych rasistów również innym mniejszościom. 

 

Link do oryginału: https://elderofziyon.blogspot.com/2024/08/jews-and-zionists-should-be-role-models.html

Elder of Ziyon, 27 sierpnia 2024

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Brunatna fala

Znalezionych 1678 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Raport specjalny PMW: Fałszywa narracja Autonomii Palestyńskiej; twierdzenie, że Izrael jest „sztucznym implantem kolonialnym”   Zilberdik   2025-05-08
Co łączy rodzinobójstwo, ludobójstwo i media społecznościowe   Collins   2025-05-08
Przez Kneecap wstydzę się, że jestem Irlandczykiem   O'Neill   2025-05-06
Nienawiść do Izraela portalu Gizmodo jest ewidentna     2025-05-05
Kenia: Dżihadyści atakują kraj, w którym większość stanowią chrześcijanie   Bulut   2025-05-04
Terroryzm islamski to ludobójstwo   Greenfield   2025-05-04
Czy człowiek negujący Holokaust może być wybitnym biblistą?   Gomes   2025-05-03
Krew w buszu, milczenie na Zachodzie: Chrześcijanie giną, podczas gdy Gaza kradnie łzy   Finlayson   2025-04-30
Tak, ale… Antysemityzm a antysyjonizm – współczesna kontynuacja tej samej nienawiści?   Walter   2025-04-30
Konferencja islamskich duchownych w Pakistanie wzywa do dżihadu przeciwko Izraelowi     2025-04-29
Wojna Izraela z Hamasem?   Koraszewski   2025-04-27
Plan Autonomii Palestyńskiej: zalać Izrael uchodźcami z Gazy, którzy „wrócą do swoich miast” w Izraelu   Zilberdik   2025-04-26
Nie tylko Hamas! Przywódcy religijni Autonomii Palestyńskiej zgadzają się, że islam zabrania istnienia Izraela   Marcus   2025-04-25
Groteskowa zdrada kobiet i Żydów przez lewicę   O'Neill   2025-04-24
Największa teoria spiskowa kiedykolwiek wymyślona – i rzeczywisty spisek, o którym nikt nie mówi   Pessin   2025-04-23
Tanecznym krokiem powraca przeszłość   Koraszewski   2025-04-21
Dżihad szaleje w Afryce, a Zachód odwraca wzrok   i Uzay Bulut   2025-04-12
Długi cień nazistowskiej twierdzy   Koraszewski   2025-04-03
Nowa Syria pod rządami islamistów   Stalinsky   2025-04-02
Odrodzenie nazistowskiej ideologii w antysemityzmie Autonomii Palestyńskiej   Marcus   2025-03-31
Krytyka definicji antysemityzmu @IHRA w @Guardian jest obraźliwą, oszukańczą propagandą     2025-03-30
Dlaczego przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego spotkał się ze zwolennikiem 7 października?   i Itamar Marcus   2025-03-29
Przeciwdziałanie negacjonistom 7 października   Cohen   2025-03-28
Film dokumentalny o masakrze dokonanej przez Hamas   Canlorbe   2025-03-27
Barbarzyńskie rozbijanie naszej cywilizacji   O'Neill   2025-03-24
Jak cementowała się podłość   Koraszewski   2025-03-22
Wielokrotnie składanie ofiar z dzieci powraca z kart starożytnej historii   Oz   2025-03-20
Wiele mówiąca dziura pamięci   O'Neill   2025-03-19
Dokumenty znalezione w sieci gazańskich tuneli   Koraszewski   2025-03-18
Najwyżsi rangą funkcjonariusze Hamasu: Żadnych dyskusji o rozbrojeniu nas     2025-03-17
Kłamstwa, które tak niewielu przeszkadzają   Koraszewski   2025-03-15
Katar dla początkujących: złowrogi reżim stojący za Al-Dżazirą   Mirisch   2025-03-14
Opłakiwanie zabitych żydowskich dzieci to „biała supremacja”   Greenfield   2025-03-13
Przywódca Autonomii Palestyńskiej: Kobieta zyskuje „szacunek i wysoki status w społeczeństwie, gdy jej syn ginie jako męczennik”   i Itamar Marcus   2025-03-12
Palestyńska tożsamość narodowa jest kłamstwem   Ephraim D. Tepler   2025-03-06
Nie dajcie się oszukać: Autonomia Palestyńska nie wstrzymała wypłat dla terrorystów   Tawil   2025-02-25
Zachodni liberałowie, parada trumien dała wam drugą szansę, na którą nie zasługujecie   Pandavar   2025-02-25
Plan Autonomii Palestyńskiej: Żydzi powinni udać się do Ameryki lub Europy, a mieszkańcy Gazy powinni zalać Izrael   i Itamar Marcus   2025-02-24
Śmierć rodziny Bibas jest plamą na naszym sumieniu   O'Neill   2025-02-22
Najnowsze kłamstwo terrorystów z kultury honoru/wstydu: „Dzieci rodziny Bibas zostały porwane jako akt współczucia dla Shiri”     2025-02-22
Hamasowscy mordercy dzieci i popsuta globalna busola moralna   Tobin   2025-02-21
“Katar to Hamas i Hamas to Katar”   Toameh   2025-02-20
Dziwna niechęć do postrzegania Żydów jako ofiar   O'Neill   2025-02-19
Ohydne inscenizacje przekazywania zakładników przez Hamas to zbrodnia wojenna. @Amnesty, @HRW i @MKCK mogłyby temu zapobiec już dziś – ale nie chcą tego zrobić     2025-02-14
Jak Hamas planuje udaremnić plan Trumpa dotyczący Gazy   Toameh   2025-02-11
Outsourcing – czyli jak Zachód wraca do swoich chrześcijańskich korzeni, ale już bez chrześcijaństwa.   Koraszewski   2025-02-11
Izrael prawdopodobnie, na pewno, być może popełnił ludobójstwo   Koraszewski   2025-02-10
Nie jestem Żydem, ale dzień 7 października 2023 roku zmienił moje życie   Malicki   2025-02-09
Akredytowana przy ONZ organizacja oskarża Izrael o dokonywanie „holokaustu” na Palestyńczykach co najmniej od 2008 r.     2025-02-06
Prawdziwą przyczyną jest i zawsze była nienawiść do Żydów. @Amnesty nie zwalcza jej – ona do niej zachęca     2025-02-04
Piewcy śmierci świętują w ruinach   Koraszewski   2025-02-03
Zazdrość o HolokaustDlaczego antyizraelska tłuszcza atakuje Żydów ich własną historią?   O'Neill   2025-02-03
W Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu: Hańba   Pandavar   2025-01-29
Zero tolerancji dla pustych słów pamięci o Holokauście   Tobin   2025-01-28
Oszczerstwo o „naukobójstwie” to kolejny powód, dla którego Trump powinien pozbawić funduszy instytucje praktykujące antysemityzm   Tobin   2025-01-22
Diament w Parlamencie Europejskim   Koraszewski   2025-01-22
Umowa, która utrzymuje Hamas u władzy, nie ma sensu   Toameh   2025-01-20
LFWP przechodzi hollywoodzką metamorfozę: kiedyś ruch znany z porwań i zabójstw – obecnie jest akceptowany jako główny nurt   Stalinsky   2025-01-17
Palestyński dziennikarz: atak Hamasu jest wielkim sukcesem     2025-01-13
Odcięcie NGO od przemysłu propagandowego   Steinberg   2025-01-12
Jak „pro-palestyńscy” protestujący w rzeczywistości szkodzą Palestyńczykom   Toameh   2025-01-11
Organizacje pozarządowe napędzające antysemityzm w Europie, część II: Wielka Brytania   Williams   2025-01-09
Ci sami ludzie, którzy na nowo definiują „ludobójstwo”, na nowo definiują również „zniszczony szpital”, ponieważ wiele szpitali w Gazie po zniszczeniu jakimś cudem leczy pacjentów     2025-01-09
Hamas nadal kontroluje duże części Gazy   Frantzman   2025-01-07
Najpierw przyszli po syryjskich Żydów…   Julius   2025-01-05
„Intifada” dociera do Nowego Orleanu   O'Neill   2025-01-04
Dlaczego tureckie imperium Erdogana stanowi rosnące zagrożenie   Bryen   2025-01-04
Cały świat i reszta   Koraszewski   2024-12-31
W tym roku Izrael pokazał nam, co naprawdę oznacza antyfaszyzm   O'Neill   2024-12-30
Organizacje pozarządowe napędzające antysemityzm w Europie i na świecie   Williams   2024-12-30
Rosnące zagrożenie terrorystyczne w północnej części Zachodniego Brzegu   Frantzman   2024-12-27
Wszystkie słońca kalifatu   Koraszewski   2024-12-27
Gdzie jest oburzenie w czasie Bożego Narodzenia?   Stalinsky   2024-12-26
Magiczna sztuczka Autonomii Palestyńskiej! Zmień starożytnych Żydów w Palestyńczyków, a nagle Palestyńczycy mają historię   Ephraim D. Tepler   2024-12-24
Dowód na to, że media są stronnicze, sprzyjają grupie terrorystycznej i są przeciwne Żydom     2024-12-23
Nienawiść i obojętność we współczesnej Australii   Lehmann   2024-12-20
Organizacja Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowy Trybunał Karny są w stanie wojny z Izraelem   Donnelly   2024-12-07
Organizacje pozarządowe wzywające do embarga na broń dla Izraela są niebezpieczne i pełne hipokryzji   Deutsch   2024-12-06
Wojna prawna staje się globalna   Collins   2024-12-04
Hamas uważa zawieszenie broni w Libanie za kapitulację Izraela i żąda podobnych warunków   i Ephraim D. Tepler   2024-12-02
Przykro mi, Alanie Dershowitz, ale żyjemy w świecie, w którym prawda się nie liczy     2024-11-30
UNRWA zatrudnia palestyńskich terrorystów, gloryfikuje przemoc i terroryzm   Tawil   2024-11-25
Czynienie przestępstwa z obrony życia przez Żydów   O'Neill   2024-11-24
Międzynarodowy system nie nadaje się do naprawy   Glick   2024-11-24
Bezlitosny cynizm lewicy wobec pogromu w Amsterdamie potwierdza, jak bardzo jest ona zagubiona moralnie.   O'Neill   2024-11-24
Zaniechanie działań przez policję jest niezbędnym składnikiem pogromu   Julius   2024-11-21
„Nigdy więcej?” Nie   Bryen   2024-11-19
Nowy raport ujawnia głębokie powiązania edukatorów UNRWA z terroryzmem     2024-11-19
Ponowne pojawienie się nienawiści do Żydów w Amsterdamie   Chesler   2024-11-16
Hamas musi zostać pokonany, a nie zalegalizowany   Toameh   2024-11-15
Ponowny atak dżumy   Koraszewski   2024-11-14
Ukraina jest w stanie wojny z Rosją… i Koreą Północną i Iranem   Cohen   2024-11-13
Hamas i Hezbollah zagrażają USA   Stalinsky   2024-11-09
Słynni pisarze nienawidzący Żydów   Chesler   2024-11-07
Grupa parasolowa „Islamski Ruch Oporu w Iraku” została utworzona po 7 października wyłącznie w celu atakowania Izraela i USA     2024-11-06
Czego media starają się nie widzieć   Tawil   2024-11-04
Popieranie Hamasu i Hezbollahu jest modne, więc dlaczego nie talibów?   Finlayson   2024-10-31
Pokusa ignorowania zła   Koraszewski   2024-10-31
Siły Obronne Izraela uderzają w „szkołę”   Fitzgerald   2024-10-25
Czwarta władza i test moralności   Koraszewski   2024-10-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Hamasowscy mordercy


Stawianie czoła


 Dyplomaci, pokerzyści i matematycy


Dlaczego BIden


Nie do naprawy


Brednie


Rafizadeh


Demokracje powinny opuścić


Zarażenie i uzależnienie


Nic złego się nie dzieje


Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk