Prawda

Czwartek, 24 wrzesnia 2020 - 17:45

« Poprzedni Następny »


Wrogowie Izraela wreszcie przyznają, że kamienie zabijają


Jonathan S. Tobin 2019-02-06

<span>Palestyńczycy podczas rozruchów rzucają kamienie i bomby zapalne na izraelskie siły bezpieczeństwa w El-Arrub, na południowy wschód od Betlejem. Zdjęcie: Izraelskie Siły Obronne.</span>
Palestyńczycy podczas rozruchów rzucają kamienie i bomby zapalne na izraelskie siły bezpieczeństwa w El-Arrub, na południowy wschód od Betlejem. Zdjęcie: Izraelskie Siły Obronne.

Dla mediów głównego nurtu kamienie rzucane na Bliskim Wschodzie nie są zazwyczaj powodem do zainteresowania. Kiedy palestyńskie gangi rzucają kamieniami w izraelskich żołnierzy przy płocie granicznym z Gazą (co jest zaledwie częścią ich prób przedostania się do państwa żydowskiego i dokonywania przemocy), takie czyny są na ogół przedstawiane jako niegroźne formy protestu.

Od kiedy Palestyńczycy rozpoczęli intifadę – ”narodowe powstanie” – w grudniu 1987 roku, rzucanie kamieniami traktowano jako popularną formę protestu przeciwko Izraelowi. W istocie, akt rzucania kamieniami w Żydów od dawna stał się symbolem „oporu” wobec Izraela, gloryfikowanym w palestyńskiej kulturze, wierszach i piosenkach. Rzucanie kamieniami w żołnierzy i osadników – lub ich samochody i autobusy – stał się rodzajem sportu narodowego oraz „rytuałem przejścia” dla arabskiej młodzieży.  


Incydenty rzucania kamieniami w żydowskie cele zdarzają się codziennie i są tak liczne, że Izrael niezbyt kłopocze się liczeniem ich. Wiemy jednak, że co najmniej 14 Izraelczyków zostało zabitych w wyniku wypadków samochodów trafionych kamieniami lub w wyniku bezpośredniego uderzenia. Kiedy Palestyńczycy zostają aresztowani w związku z takim przestępstwem, albo są życzliwie opisywani jako prawomocni wojownicy, używający dostępnej im, prymitywnej broni, albo jako dzieci, niesprawiedliwe nękane lub wręcz torturowane przez izraelską armię i policję za to, co w najgorszym wypadku jest tak zwanym rozrabianiem nastolatków. 


Po 30 latach takich historii w mediach międzynarodowa prasa wreszcie jednak zdecydowała potraktować tę ”nieszkodliwą” działalność na Zachodnim Brzegu jako przestępstwo.


W październiku została zabita palestyńska kobieta, kiedy trafił ją w głowę kamień rzucony, jak sądzi policja, przez izraelskiego nastolatka. Aisza Rabi, matka dziewięciorga dzieci, była z mężem i dwojgiem z dzieci w samochodzie, kiedy dokonano tego przestępstwa. Podejrzanymi są uczniowie z jesziwy na Zachodnim Brzegu – z których jeden przebywa w areszcie od momentu aresztowania w grudniu  z powodu faktu, że – według władz izraelskich – na kamieniu, który zabił Aiszę Rabi znajdują się ślady jego DNA.


Ta sprawa wywołuje wiele niewygodnych pytań zarówno dla Arabów, jak dla Żydów.


Podczas gdy palestyńskie rzucanie kamieniami jest uważane za usprawiedliwione zachowanie, jeśli choćby mała grupa Żydów sądzi obecnie, że takie zachowanie jest akceptowalne, to przekroczona została niebezpieczna linia.   


Wydaje się, że nieustanne ataki na pojazdy Żydów znormalizowały czyn, który w innym kontekście uważany byłby za straszne przestępstwo. Przekonanie, że Izraelskie Siły Obronne nie robią wystarczająco dużo, by chronić żydowskich mieszkańców terytoriów, w połączeniu z gniewem wywołanym palestyńskim terrorem, jest rozpowszechnione wśród osadników. To, przynajmniej dla niewielkiej mniejszości radykalnych Żydów, uprawomocniło koncepcję, że nie ma nic złego w odwecie – tak zwanych atakach “price tag” – skierowanym przeciwko przypadkowym Palestyńczykom.  


Takie toksyczne idee są niemoralne i zagrażają rządom prawa. Pomagają także przedstawiać setki tysięcy pokojowych i przestrzegających prawa Żydów, którzy żyją w Judei i Samarii, jako radykalnych przestępców nastawionych na rozlewanie krwi arabskiej, podczas gdy w rzeczywistości tylko nieznaczna mniejszość bierze udział w atakach na Arabów.


Choć jednak radykałowie oskarżeni o przemoc wobec Palestyńczyków nie są reprezentatywni dla osadniczej populacji izraelskiej, niepokoi, że zamordowanie Aiszy Rabi nie zostało potępione przez wszystkich w kierownictwie osadników, a nawet, jak się wydaje, było zaakceptowane przez kilku ekstremistycznych rabinów. Zamiast odciąć swój ruch od takich  nikczemnych czynów, ci przywódcy skupili swoje wysiłki na obronie oskarżonych, twierdząc, że izraelski personel badający ten incydent dopuścił się złego traktowania podejrzanych. Fakt, że ci sami ludzie, którzy protestują wobec takiego zachowania władz, nie są tym zachowaniom przeciwni, jak długo dotyczą tylko palestyńskich podejrzanych o terror, jest ironią, która do nich nie dociera.  


Choć śledztwo toczy się nadal i oskarżeni mają prawo do domniemania niewinności, przeważająca większość Izraelczyków uważa, że nie może być tolerancji dla nikogo, kto rzuca kamieniami w pojazdy, niezależnie od tego, kto jest za kierownicą. Równie ważne jest to, że ludzie, którzy mogą akceptować lub usprawiedliwiać ataki “price tag”, nie powinni piastować stanowisk społecznego zaufania. Nie powinno być żadnej dyskusji wobec potrzeby wyplenienia takiego zachowania, nawet jeśli jest ono marginalne.  


Oburzenie na zamordowanie palestyńskiej matki jest oczywiste. Ci jednak, którzy przy tej okazji obrzucają obelgami ruch osadniczy jako całość, powinni także zatrzymać się i pomyśleć, czy to nie powinno zmienić ich poglądu na rutynowe obrzucanie kamieniami izraelskich pojazdów, które ma miejsce codziennie – a rezultatem są uszkodzenia własności, rany, a w najgorszych wypadkach śmierć.


Jeśli popełnienie takiego straszliwego przestępstwa jest złem, kiedy robi to kilku żydowskich nastolatków, to nie należy wahać się przed określeniem codziennych, analogicznych ataków Palestyńczyków na Żydów jako równie przestępcze.  


Niezależnie od poglądów na osiedla lub na to, jak powinno wyglądać rozwiązanie izraelsko-palestyńskiego konfliktu, jeśli – jak wydają się sądzić międzynarodowe media – jest złem, kiedy Żydzi rzucają kamieniami w Arabów w nadziei spowodowania ran i/lub śmierci, to jest równym złem, kiedy robią to Arabowie. Jeśli nie zgadzasz się z tym, to po prostu usprawiedliwiasz terroryzm wobec Żydów.  


Ci, którzy zabili Aiszę Rabi, zasługują na karę w pełnym wymiarze prawa. W takim samym duchu, ci, którzy uważają, że każdy, kto stara się zranić, okaleczyć lub zabić Żydów, jest bojownikiem o wolność lub niegroźnym wyrostkiem, ustawiają podwójne standardy, nie dające się odróżnić od antysemityzmu.   


L
ink do oryginału: https://www.jns.org/opinion/israels-foes-finally-admit-that-rocks-can-kill/

JNS.org./Algemeiner, 24 stycznia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Trochę inaczej Marek Eyal-Fajtlowicz 2019-02-06


Syjonizm

Znalezionych 169 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30
Judith Butler pisze recenzję z książki     2019-09-26
Rząd jedności – bez Arabów i bez charedim   Rosenthal   2019-09-23
Obejmuję moją izraelsko-arabską tożsamość   Adi   2019-09-19
Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28
Jeśli chcesz pomóc Izraelowi, porzuć słowo ”konflikt”   Rose   2019-07-25
Wymazywanie historii Jerozolimy; wymazywanie TWEETów   Collins   2019-07-17
To nie jest Ferguson   Rosenthal   2019-07-09
Zasadniczy “przywilej”   Rosenthal   2019-07-05
Uderzenie młotem nie ”judaizuje” Jerozolimy, ani nie zabija procesu pokojowego   Tobin   2019-07-03
Jak odzyskać roztrwoniony dar 1967 roku   Rosenthal   2019-06-13
Jak przywódcy izraelskich Arabów wypaczają znaczenie demokracji   Krygier   2019-06-12
Kwestionowanie mitu o ”białym, kolonialnym” Izraelu   Julius   2019-06-05
Nadchodzący kryzys konstytucyjny Izraela   Rosenthal   2019-06-03
”Dzień Nakby” tylko infantylizuje arabską agresję   Kryger   2019-05-30
Powody, dla których trwają wojny z Gazą     2019-05-23
Musicie się z tym pogodzić: Jerozolima jest stolicą Izraela   Benson   2019-05-17
Dzień Nakby: Dlaczego Arabowie uciekli w 1948 roku, a Żydzi zostali?     2019-05-16
Dobry książę i umowa z Iranem   Rosenthal   2019-05-13
Żydowska i palestyńska tożsamość narodowa (odpowiedź dla @HenMazzig)     2019-05-10
Jak poskromić naszych kuzynów z Gazy   Rosenthal   2019-05-07
Netanjahu chce zamknąć sprawę rozwiązania w postaci dwóch państw. Dobrze!   Rosenthal   2019-04-25
“Wszyscy wiedzą” … ale wszyscy się mylą   Rosenthal   2019-04-21
Pesach i wolność Żydów     2019-04-19
Beresheet: księżyc, duma i śmiech   Stern   2019-04-12
Netanjahu zmierza do rekordowej, piątej kadencji, ale może zaprosić Gantza do przyłączenia się      Gross   2019-04-11
Atak na prawo o państwie narodowym   Rosenthal   2019-04-08
Czy Izrael może spełnić oczekiwania prawicy lub lewicy?   Amos   2019-04-05
Fenomen żydowskiego antysyjonizmu   Koraszewski   2019-03-22
Strach i odraza na punktach kontrolnych IDF   Altabef   2019-03-19
Izraelski Arab z prawicy chce być bezpieczny   Oz   2019-03-12
Nie, syjonizm nie jest kolonializmem osadniczym     2019-03-10
Absurdalność wymiany terytoriów   Rosenthal   2019-03-02
Żydowska krew   Bergman   2019-02-25
Wrogowie Izraela wreszcie przyznają, że kamienie zabijają   Tobin   2019-02-06
Nie uczestniczyłem w Dniu Pamięci o Holocauście   Tsalic   2019-02-04
Dlaczego odmówiłam udziału w Marszu Kobiet   Levin   2019-02-02
O konflikcie arabsko-izraelskim i lewicowych grupach żydowskich   Thaabet   2019-01-18
Do naszych arabskich obywateli   Rosenthal   2019-01-17
Moje serce jest w Izraelu   Maroun   2019-01-10
Dlaczego syjonizm nie jest ani jak panafrykanizm, ani jak biały nacjonalizm   Valdary   2019-01-07
Kolejna bitwa w wojnie o kulturę w Izraelu   Rosenthal   2018-12-10
Okrzyk ”Prawo powrotu” wyciszony przez pełną historię   Julius   2018-11-30
Partia Meretz próbuje zawłaszczyć pamięć Icchaka Rabina   Maroun   2018-11-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk