Prawda

Sobota, 21 wrzesnia 2019 - 14:07

« Poprzedni Następny »


Wrogowie Izraela wreszcie przyznają, że kamienie zabijają


Jonathan S. Tobin 2019-02-06

<span>Palestyńczycy podczas rozruchów rzucają kamienie i bomby zapalne na izraelskie siły bezpieczeństwa w El-Arrub, na południowy wschód od Betlejem. Zdjęcie: Izraelskie Siły Obronne.</span>
Palestyńczycy podczas rozruchów rzucają kamienie i bomby zapalne na izraelskie siły bezpieczeństwa w El-Arrub, na południowy wschód od Betlejem. Zdjęcie: Izraelskie Siły Obronne.

Dla mediów głównego nurtu kamienie rzucane na Bliskim Wschodzie nie są zazwyczaj powodem do zainteresowania. Kiedy palestyńskie gangi rzucają kamieniami w izraelskich żołnierzy przy płocie granicznym z Gazą (co jest zaledwie częścią ich prób przedostania się do państwa żydowskiego i dokonywania przemocy), takie czyny są na ogół przedstawiane jako niegroźne formy protestu.

Od kiedy Palestyńczycy rozpoczęli intifadę – ”narodowe powstanie” – w grudniu 1987 roku, rzucanie kamieniami traktowano jako popularną formę protestu przeciwko Izraelowi. W istocie, akt rzucania kamieniami w Żydów od dawna stał się symbolem „oporu” wobec Izraela, gloryfikowanym w palestyńskiej kulturze, wierszach i piosenkach. Rzucanie kamieniami w żołnierzy i osadników – lub ich samochody i autobusy – stał się rodzajem sportu narodowego oraz „rytuałem przejścia” dla arabskiej młodzieży.  


Incydenty rzucania kamieniami w żydowskie cele zdarzają się codziennie i są tak liczne, że Izrael niezbyt kłopocze się liczeniem ich. Wiemy jednak, że co najmniej 14 Izraelczyków zostało zabitych w wyniku wypadków samochodów trafionych kamieniami lub w wyniku bezpośredniego uderzenia. Kiedy Palestyńczycy zostają aresztowani w związku z takim przestępstwem, albo są życzliwie opisywani jako prawomocni wojownicy, używający dostępnej im, prymitywnej broni, albo jako dzieci, niesprawiedliwe nękane lub wręcz torturowane przez izraelską armię i policję za to, co w najgorszym wypadku jest tak zwanym rozrabianiem nastolatków. 


Po 30 latach takich historii w mediach międzynarodowa prasa wreszcie jednak zdecydowała potraktować tę ”nieszkodliwą” działalność na Zachodnim Brzegu jako przestępstwo.


W październiku została zabita palestyńska kobieta, kiedy trafił ją w głowę kamień rzucony, jak sądzi policja, przez izraelskiego nastolatka. Aisza Rabi, matka dziewięciorga dzieci, była z mężem i dwojgiem z dzieci w samochodzie, kiedy dokonano tego przestępstwa. Podejrzanymi są uczniowie z jesziwy na Zachodnim Brzegu – z których jeden przebywa w areszcie od momentu aresztowania w grudniu  z powodu faktu, że – według władz izraelskich – na kamieniu, który zabił Aiszę Rabi znajdują się ślady jego DNA.


Ta sprawa wywołuje wiele niewygodnych pytań zarówno dla Arabów, jak dla Żydów.


Podczas gdy palestyńskie rzucanie kamieniami jest uważane za usprawiedliwione zachowanie, jeśli choćby mała grupa Żydów sądzi obecnie, że takie zachowanie jest akceptowalne, to przekroczona została niebezpieczna linia.   


Wydaje się, że nieustanne ataki na pojazdy Żydów znormalizowały czyn, który w innym kontekście uważany byłby za straszne przestępstwo. Przekonanie, że Izraelskie Siły Obronne nie robią wystarczająco dużo, by chronić żydowskich mieszkańców terytoriów, w połączeniu z gniewem wywołanym palestyńskim terrorem, jest rozpowszechnione wśród osadników. To, przynajmniej dla niewielkiej mniejszości radykalnych Żydów, uprawomocniło koncepcję, że nie ma nic złego w odwecie – tak zwanych atakach “price tag” – skierowanym przeciwko przypadkowym Palestyńczykom.  


Takie toksyczne idee są niemoralne i zagrażają rządom prawa. Pomagają także przedstawiać setki tysięcy pokojowych i przestrzegających prawa Żydów, którzy żyją w Judei i Samarii, jako radykalnych przestępców nastawionych na rozlewanie krwi arabskiej, podczas gdy w rzeczywistości tylko nieznaczna mniejszość bierze udział w atakach na Arabów.


Choć jednak radykałowie oskarżeni o przemoc wobec Palestyńczyków nie są reprezentatywni dla osadniczej populacji izraelskiej, niepokoi, że zamordowanie Aiszy Rabi nie zostało potępione przez wszystkich w kierownictwie osadników, a nawet, jak się wydaje, było zaakceptowane przez kilku ekstremistycznych rabinów. Zamiast odciąć swój ruch od takich  nikczemnych czynów, ci przywódcy skupili swoje wysiłki na obronie oskarżonych, twierdząc, że izraelski personel badający ten incydent dopuścił się złego traktowania podejrzanych. Fakt, że ci sami ludzie, którzy protestują wobec takiego zachowania władz, nie są tym zachowaniom przeciwni, jak długo dotyczą tylko palestyńskich podejrzanych o terror, jest ironią, która do nich nie dociera.  


Choć śledztwo toczy się nadal i oskarżeni mają prawo do domniemania niewinności, przeważająca większość Izraelczyków uważa, że nie może być tolerancji dla nikogo, kto rzuca kamieniami w pojazdy, niezależnie od tego, kto jest za kierownicą. Równie ważne jest to, że ludzie, którzy mogą akceptować lub usprawiedliwiać ataki “price tag”, nie powinni piastować stanowisk społecznego zaufania. Nie powinno być żadnej dyskusji wobec potrzeby wyplenienia takiego zachowania, nawet jeśli jest ono marginalne.  


Oburzenie na zamordowanie palestyńskiej matki jest oczywiste. Ci jednak, którzy przy tej okazji obrzucają obelgami ruch osadniczy jako całość, powinni także zatrzymać się i pomyśleć, czy to nie powinno zmienić ich poglądu na rutynowe obrzucanie kamieniami izraelskich pojazdów, które ma miejsce codziennie – a rezultatem są uszkodzenia własności, rany, a w najgorszych wypadkach śmierć.


Jeśli popełnienie takiego straszliwego przestępstwa jest złem, kiedy robi to kilku żydowskich nastolatków, to nie należy wahać się przed określeniem codziennych, analogicznych ataków Palestyńczyków na Żydów jako równie przestępcze.  


Niezależnie od poglądów na osiedla lub na to, jak powinno wyglądać rozwiązanie izraelsko-palestyńskiego konfliktu, jeśli – jak wydają się sądzić międzynarodowe media – jest złem, kiedy Żydzi rzucają kamieniami w Arabów w nadziei spowodowania ran i/lub śmierci, to jest równym złem, kiedy robią to Arabowie. Jeśli nie zgadzasz się z tym, to po prostu usprawiedliwiasz terroryzm wobec Żydów.  


Ci, którzy zabili Aiszę Rabi, zasługują na karę w pełnym wymiarze prawa. W takim samym duchu, ci, którzy uważają, że każdy, kto stara się zranić, okaleczyć lub zabić Żydów, jest bojownikiem o wolność lub niegroźnym wyrostkiem, ustawiają podwójne standardy, nie dające się odróżnić od antysemityzmu.   


L
ink do oryginału: https://www.jns.org/opinion/israels-foes-finally-admit-that-rocks-can-kill/

JNS.org./Algemeiner, 24 stycznia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Trochę inaczej Marek Eyal-Fajtlowicz 2019-02-06


Syjonizm

Znalezionych 118 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Obejmuję moją izraelsko-arabską tożsamość   Adi   2019-09-19
Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28
Jeśli chcesz pomóc Izraelowi, porzuć słowo ”konflikt”   Rose   2019-07-25
Wymazywanie historii Jerozolimy; wymazywanie TWEETów   Collins   2019-07-17
To nie jest Ferguson   Rosenthal   2019-07-09
Zasadniczy “przywilej”   Rosenthal   2019-07-05
Uderzenie młotem nie ”judaizuje” Jerozolimy, ani nie zabija procesu pokojowego   Tobin   2019-07-03
Jak odzyskać roztrwoniony dar 1967 roku   Rosenthal   2019-06-13
Jak przywódcy izraelskich Arabów wypaczają znaczenie demokracji   Krygier   2019-06-12
Kwestionowanie mitu o ”białym, kolonialnym” Izraelu   Julius   2019-06-05
Nadchodzący kryzys konstytucyjny Izraela   Rosenthal   2019-06-03
”Dzień Nakby” tylko infantylizuje arabską agresję   Kryger   2019-05-30
Powody, dla których trwają wojny z Gazą     2019-05-23
Musicie się z tym pogodzić: Jerozolima jest stolicą Izraela   Benson   2019-05-17
Dzień Nakby: Dlaczego Arabowie uciekli w 1948 roku, a Żydzi zostali?     2019-05-16
Dobry książę i umowa z Iranem   Rosenthal   2019-05-13
Żydowska i palestyńska tożsamość narodowa (odpowiedź dla @HenMazzig)     2019-05-10
Jak poskromić naszych kuzynów z Gazy   Rosenthal   2019-05-07
Netanjahu chce zamknąć sprawę rozwiązania w postaci dwóch państw. Dobrze!   Rosenthal   2019-04-25
“Wszyscy wiedzą” … ale wszyscy się mylą   Rosenthal   2019-04-21
Pesach i wolność Żydów     2019-04-19
Beresheet: księżyc, duma i śmiech   Stern   2019-04-12
Netanjahu zmierza do rekordowej, piątej kadencji, ale może zaprosić Gantza do przyłączenia się      Gross   2019-04-11
Atak na prawo o państwie narodowym   Rosenthal   2019-04-08
Czy Izrael może spełnić oczekiwania prawicy lub lewicy?   Amos   2019-04-05
Fenomen żydowskiego antysyjonizmu   Koraszewski   2019-03-22
Strach i odraza na punktach kontrolnych IDF   Altabef   2019-03-19
Izraelski Arab z prawicy chce być bezpieczny   Oz   2019-03-12
Nie, syjonizm nie jest kolonializmem osadniczym     2019-03-10
Absurdalność wymiany terytoriów   Rosenthal   2019-03-02
Żydowska krew   Bergman   2019-02-25
Wrogowie Izraela wreszcie przyznają, że kamienie zabijają   Tobin   2019-02-06
Nie uczestniczyłem w Dniu Pamięci o Holocauście   Tsalic   2019-02-04
Dlaczego odmówiłam udziału w Marszu Kobiet   Levin   2019-02-02
O konflikcie arabsko-izraelskim i lewicowych grupach żydowskich   Thaabet   2019-01-18
Do naszych arabskich obywateli   Rosenthal   2019-01-17
Moje serce jest w Izraelu   Maroun   2019-01-10
Dlaczego syjonizm nie jest ani jak panafrykanizm, ani jak biały nacjonalizm   Valdary   2019-01-07
Kolejna bitwa w wojnie o kulturę w Izraelu   Rosenthal   2018-12-10
Okrzyk ”Prawo powrotu” wyciszony przez pełną historię   Julius   2018-11-30
Partia Meretz próbuje zawłaszczyć pamięć Icchaka Rabina   Maroun   2018-11-16
Trauma i terror: widok z Południa   Plosker   2018-11-15
Zamach na Hotel King David   Amos   2018-11-09
Wypełnianie warunków umowy społecznej   Rosenthal   2018-10-29
Pokój z Jordania – nie wpadajcie w panikę   Kedar   2018-10-28
Gideon Levy jest pijany siłą   Maroun   2018-09-17
Żydowskie prawa do Izraela (część 1): Deklaracja Niepodległości   Rain   2018-09-12
Antysyjonizm nie jest antysemityzmem, ale jest może gorszy   Maroun   2018-09-11
Kto jest okupantem?     2018-08-23
Czy Izrael pozostanie państwem żydowskim i syjonistycznym?   Rosenthal   2018-08-17
Żydowskie państwo w nieżydowskich oczach     2018-08-03
Znieść Rabbinat!   Rosenthal   2018-07-02
Żołnierz IDF o swoich przeżyciach podczas obrony granicy   Barad   2018-06-20
Taniec na linie     2018-05-13
List otwarty do niemieckiej kanclerz   Bat Adam   2018-05-12
O latawcach i Natalie Portman   Collins   2018-04-29
Tchórzliwy profesor Henry Maitles i aktywiści, którzy uciekli   Collier   2018-04-13
Muzułmańscy dysydenci przeciw nienawiści   Koraszewski   2018-04-05
Prawdziwe powody, dla których ułuda dwóch państw nie umiera... i prosty powód, dla którego powinna   Bellerose   2018-03-11
Arab z urodzenia, syjonista z wyboru   Maroun   2018-02-14
Jak Golda Meir definiowała “Palestyńczyków”?   Meir   2018-01-21
Dlaczego milczycie?   Stern   2017-12-25
Otwarty list do Mandla Mandeli   Neguise   2017-12-13
Czy Izrael musi płacić za pokój?   Rosenthal   2017-12-01
Naród Narracji   Rosenthal   2017-08-18
Niepodważalne argumenty o ludach rdzennych   Fred Maroun   2017-08-16
Nasi druzyjscy sąsiedzi   Shapiro   2017-07-27
Przerywając ciszę, by ujawnić zbrodnię   Koraszewski   2017-06-12
Do pokoju przez prawdę: książka, która odważa się powiedzieć prawdę o Izraelu   Greenfield   2017-06-09
Przestańcie próbować ratować Izrael   Collins   2017-06-05
Czasami obraz wart jest więcej niż tysiąc słów   Fitzgerald   2017-05-26
Z takimi “syjonistami”, kto potrzebuje wrogów?   Yemini   2017-05-15
50 lat demonizacji i wypaczania prawdy     2017-05-12
Czy spotkał się pan z Chelsea Manning, Herrr Minister?   Yemini   2017-05-10
 Kogo obchodzi Izrael?   Koraszewski   2017-05-09
Dlaczego budują osiedla?   Tsalic   2017-03-21
To nie Izrael powoduje antysemityzm   Dershowitz   2017-03-02
Czy Żydzi są rdzennym ludem w ziemi Izraela? Oczywiście   Bellerose   2017-02-19
Patrząc z linii frontu   Stuart   2017-02-18
Tego dnia narodziła się izraelska demokracja   White   2017-02-17
Dlaczego organizacje pokojowe polegają na “alternatywnych faktach”?   Miller   2017-02-12
Dlaczego nas nienawidzą   Rosenthal   2017-01-27
Dyplomacja strachu, ambasada USA i jak Trump powinien odpowiedzieć na groźby palestyńskie     2017-01-14
Cywilizowani barbarzyńcy i niespodziewani przyjaciele     2017-01-06
316 mil do Aleppo. Lekcja dla Izraela   Collier   2016-12-30
Prawda jest opinią mniejszości   Rosenthal   2016-12-18
Czy Żydzi powinni przepraszać?   Żabotyński   2016-12-10
Norman Finkelstein, Westminster University i antysemityzm   Collier   2016-08-17
Wyzwolenie naszej Jerozolimy   Greenfield   2015-05-28
Wspieranie chrześcijan na Bliskim Wschodzie jest syjonizmem   Naddaf   2015-05-19
Hipokryzja solidarności –  od Gazy do Ferguson   Hafeez   2014-12-31
Syjonizm – walka moralna   Bellerose   2014-12-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk