Prawda

Środa, 7 czerwca 2023 - 11:14

« Poprzedni Następny »


O samowystarczalności w zakresie obrony


Vic Rosenthal 2021-10-04


Można długo mówić o tym, czego nauczyliśmy się z Holocaustu, ale dzisiaj dla żydowskiego narodu  jeden wniosek wyróżnia się jako szczególnie ważny:


W reakcji na egzystencjalne zagrożenie nie możemy polegać na pomocy innych narodów. Ani nie możemy po prostu powierzyć naszego losu w ręce Boga. Przeżycie zależy od naszych działań w realnym świecie.


Podczas Holocaustu nawet najbardziej oświecone, liberalne kraje zawracały statki pełne żydowskich uciekinierów. Amerykańskie i brytyjskie bombowce przelatywały nad Auschwitz w 1944 roku, żeby zbombardować chemiczną fabrykę znajdującą się o  6 kilometrów dalej. USA nawet nie wypełniły swoich skromnych kwot imigrantów z Niemiec i okupowanych przez Niemcy krajów. Brytyjczycy wydali Białą Księgę MacDonalda w 1939 roku, kiedy było bardziej niż jasne, że Żydzi nie mają przyszłości w Europie, zamykając szczelnie drzwi do Mandatowej Palestyny; i także po zakończeniu wojny walczyli ze wszystkich sił, by nie dopuścić do imigracji żydowskich uchodźców.

 

Naziści zniszczyli setki żydowskich społeczności w Europie. Społeczności charedim (zarówno chasydów, jak mitnagdim) nie uratowała ich pobożność, a czasami religijni przywódcy uniemożliwiali swoim ludziom przyjmowanie pomocy, kiedy nadal była szansa na ocalenie.

 

Dzisiaj w państwie Izrael żyje około połowa Żydów świata i jest ono od pewnego czasu intelektualnym i duchowym centrum żydowskiego życia. Geograficznie kraj jest bardzo narażony, otoczony wrogami (także Egipt i Jordan, które podpisały “traktaty pokojowe, nie są pewne) i zagrożony przez Iran i jego marionetki konwencjonalną i (wkrótce, a może nawet już) jądrową bronią. Można by oczekiwać, że jeśli ktokolwiek nauczył się lekcji Holocaustu, to byłoby to państwo żydowskie; czasami jednak jego zachowanie wydaje się wskazywać, że jest inaczej.   

Zwłaszcza to, że przyjął strategię zależności od Stanów Zjednoczonych, co jest bardzo niepokojące w czasach, kiedy Ameryka jest oblegana przez wrogów, którzy są bardziej niebezpieczni niż sami Amerykanie są gotowi przyznać, kiedy nie daje się ignorować  bliźniaczych zagrożeń społecznej i ekonomicznej niestabilności, kiedy antysemityzm w społeczeństwie narasta i kiedy znaczna część amerykańskich elit zwraca się przeciwko Izraelowi.  


Niedawna panika w Izraelu, kiedy grupa antyizraelskich członków Kongresu powstrzymała (choć tylko na kilka dni) miliard dolarów finansowania program Żelaznej Kopuły, powinna służyć jako ostrzeżenie. Sama Żelazna Kopuła – lub raczej sposób jej używania – jest przykładem strategicznego błędu spowodowanego uzależnieniem od pomocy USA.   


Żelazna Kopuła jest technologicznym cudem, ale jest używana do odwlekania konieczności rozprawienia się ze swoimi wrogami. Chronienie centrów populacyjnych przed atakami rakietowymi pozwala przywódcom Izraela na powstrzymywanie się od działań (poza bardzo ograniczonymi akcjami) przeciwko Hamasowi i Hezbollahowi. To, co kiedyś było zagrożeniem tylko dla obszarów przygranicznych, stało się teraz zagrożeniem dla całego kraju; a fakt, że Hamas i Hezbollah wchodzą w posiadanie sterowanych pocisków precyzyjnego rażenia zapowiada, że stanie się to egzystencjalnym zagrożeniem.  


Używanie Żelaznej Kopuły niewątpliwie uratowało życie tysięcy cywilów w Izraelu. Uratowało także życie Arabów w Gazie, którzy byliby poddani ciężkiemu bombardowaniu, by powstrzymać ogień rakietowy, który przechwytuje Żelazna Kopuła. Bez Żelaznej Kopuły prawdopodobnie byłaby inwazja lądowa, by zakończyć zagrożenie ze strony ruchomych i ukrytych wyrzutni, jak również tych, które chronią ludzkie tarcze. Ale po każdej nierozstrzygającej rundzie walk, Hamas powracał silniejszy: miał więcej rakiet, potężniejsze głowice, większy zasięg i lepszą strategię. Od drugiej wojny libańskiej w 2006 roku było tylko kilka incydentów ostrzału rakietowego Hezbollahu z Libanu, ale polityka powściągliwości Izraela pozwoliła im na zgromadzenie wielkich zapasów broni, wielokrotnie przewyższających to, co mieli przed tą wojną. Chociaż Izrael działał, by przechwycić transporty rakiet precyzyjnego rażenia z Iranu do Hezbollahu, nikt właściwie nie wie, w jakim stopniu udało im się unowocześnić swoje rakiety i uczynić z nich „inteligentne” pociski.


Rezultatem tego wszystkiego jest to, że kiedy nadejdzie otwarta wojna, albo kiedy Hamasowi uda się przytłoczyć Żelazną Kopułę zmasowanym bombardowaniem, albo jeśli liczba sterowanych pocisków precyzyjnego rażenia, jakie mają, osiągnie pułap,  który pozwoli im na równoczesne zaatakowanie wielu kluczowych instalacji infrastruktury, lub jeśli jakieś niespodziewane wydarzenie wywoła ją, to wynikająca masakra po obu stronach będzie z pewnością większa niż byłaby, gdyby Izrael wcześniej przyjął postawę ofensywną zamiast defensywnej.


Użycie Żelaznej Kopuły do ochrony centrów populacyjnych jest ekonomicznie niemożliwe bez polegania na olbrzymiej pomocy amerykańskiej. Za każdym razem kiedy Żelazna Kopuła strzela, by przechwycić pocisk z Gazy lub Libanu, zostają wystrzelone co najmniej dwa pociski przechwytujące, Tamir, a każdy kosztuje 40 tysięcy dolarów. Tym, co mają zniszczyć, może być zbudowana w Gazie rakieta za kilkaset dolarów lub nawet pociski moździerzowe, które kosztują poniżej 50 dolarów! Z tego, co wiem, miliard dolarów specjalnego przeznaczenia, który został opóźniony, miał uzupełnić zapas rakiet przechwytujących.


Konieczne jest użycie Żelaznej Kopuły jako ochrony kluczowej infrastruktury, takiej jak elektrownie, platformy naftowe i bazy wojskowe. Bardziej tradycjonalne - i miażdżące – środki militarne powinny być używane, do powstrzymania ataków przeciwko cywilnej ludności.

 

To jest jeden sposób, w jaki zależność od Stanów Zjednoczonych określała strategię obronną Izraela. Są inne. Jednym z nich jest osłabienie krajowego przemysłu zbrojeniowego Izraela. Lwia część amerykańskiej pomocy musi być wydawana na amerykańską broń, która jest niezmiernie kosztowna. W 2016 roku, administracja Baracka Obamy wynegocjowała Memorandum of Understanding (MOU) na dziesięć lat, poczynając od roku 2019. Na początku około 26% środków pomocowych można było użyć na zakup broni poza USA, co ogólnie znaczyło, że mogła ona być produkowana w Izraelu. To nowe MOU zawiera jednak klauzulę o stopniowym zmniejszaniu tej części funduszy pomocowych aż dojdzie do zera w 2028 roku. To w wielkim stopniu wpłynie na decyzje Izraela o rodzaju używanej broni. Na przykład, samoloty z załogami, jak bajecznie drogie F-35, można kupić za pieniądze pomocowe, ale stosunkowo tanich dronów izraelskiej produkcji nie można.  

 

I, oczywiście – co każdy polityk powinien rozumieć – za każdy dolar pomocy, jaką przyjmujemy, oddajemy nieco własnej swobody działania. Amerykanie oczekują zapłaty, może w ustępstwach wobec palestyńskich Arabów lub w tolerowaniu nuklearnych ambicji Iranu. Pisałem w 2016 i 2019 roku, że mimo kosztów, amerykańska pomoc militarna powinna być stopniowo redukowana i to tak szybko, jak to możliwe. Mieliśmy krótki odpoczynek od amerykańskich nacisków podczas administracji Trumpa, ale możemy oczekiwać, że wkrótce pojawią się znowu.

 

Przeżycie we wrogim świecie zależy od samowystarczalności w zabezpieczeniu podstawowych potrzeb, takich jak żywność, woda i paliwo, jak również technologia i broń. Izrael dobrze radzi sobie w zakresie zaopatrzenia w wodę i paliwa, ale ostatnio nowy rząd ogłosił finansowe “reformy”, które zwiększą ilość importowanych produktów żywnościowych. Dziwię się ilości importowanych produktów, jakie już mamy na rynku. Żywność jest importowana z Turcji, Chin, Unii Europejskiej i innych miejsc, które pewnego dnia mogą  nie być zadowolone, że dostarczają żywność Izraelowi. To prawda, że żywność jest w Izraelu nadmiernie droga, ale nie jest jasne, że zwiększanie importu będzie miało duży wpływ na ceny. Z drugiej strony, z pewnością zaszkodzi izraelskim farmerom i przyspieszy proces używania ziemi do innych celów niż rolnictwo. Rolnicza samowystarczalność ma swoją cenę, ale warto ją płacić.   

 

Żydzi w Europie tuż przed II wojną światową byli dokładnym przeciwieństwem samowystarczalności. Krajowe władze, od których zależeli, by broniły ich, były albo bezsilne, albo współpracowały z mordercami. Inne kraje nie chciały mieć z nimi nic wspólnego. Byli sami i nie mogli samodzielnie ani się wyżywić, ani bronić. Teraz istnieje żydowskie państwo i spada na nie odpowiedzialność za naród żydowski. Jego przywódcy powinni brać pod uwagę lekcje z przeszłości.


On Being Self-Sufficient

26 września 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.

 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 297 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk