Prawda

Poniedziałek, 26 lutego 2024 - 11:19

« Poprzedni Następny »


List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego


Richard Landes 2023-11-10

Izraelski działacz na rzecz pokoju, Gerszon Baskin. Źródło: publiczna domena
Izraelski działacz na rzecz pokoju, Gerszon Baskin. Źródło: publiczna domena

Gerszon Baskin jest wieloletnim izraelskim działaczem pokojowym. Wykonał godną podziwu pracę podczas nieudanego procesu pokojowego w Oslo w latach 90., mając nadzieję na urzeczywistnienie współistnienia między Izraelem i Palestyńczykami. Po tym, jak palestyński przywódca Jaser Arafat odmówił zawarcia pokoju w Camp David w 2000 roku i rozpoczął  wojnę terrorystyczną przeciwko izraelskiej ludności cywilnej, Baskin, podobnie jak większość izraelskiego „obozu pokojowego”, stracił w dużym stopniu wiarygodność.

Baskin nie ustawał jednak, upierając się, że Izrael może i powinien zawrzeć pokój z Palestyńczykami, niezależnie od ich terroryzmu i przemocy. Dumny ze swoich kontaktów z różnymi Palestyńczykami, był sponsorem wielu inicjatyw i grup roboczych.


W 2007 roku napisał odpowiedź dla krytyków, których wrogie komentarze ukazywały się pod jego artykułami w „Jerusalem Post”.


W 2015 r. wraz z przedstawicielem Hamasu, z którym utrzymywał stały kontakt, Ghazim Hamadem, odegrał znaczącą rolę w wymianie porwanego przez Hamas żołnierza IDF Gilada Szalita na ponad tysiąc palestyńskich więźniów przetrzymywanych przez Izrael.


Jednak w wyniku wywiadów, jakie Hamad udzielał po masakrze 7 października, które w pełni pokazały jego ludobójczą nienawiść do Izraelczyków, Baskin napisał i opublikował list do Hamada, zrywając wszelkie kontakty.


Poniższy list otwarty jest moją odpowiedzią Baskinowi i innym  z obozu pokojowego.

                                                              ***

Drogi Gerszonie Baskinie,


Niedawno opublikowałeś list do swojego kontaktu z Hamasu, Ghaziego Hamada, który jawnie obiecał: „Będziemy powtarzać 7 października, aż Izrael zostanie unicestwiony”.


Jako wieloletni krytyk Twoich tekstów, chciałbym ustosunkować się do tego niezwykłego dokumentu. Chociaż Twój list jest niezwykle szczery, pozwól, że podkreślę kilka kwestii:


Po pierwsze, dlaczego zajęło ci ponad trzy tygodnie, zanim obudziłeś się i usłyszałeś ludobójcze majaczenia Twojego rzekomego przyjaciela?


Dlaczego mówisz o Hamadzie tak, jakby niedawno zmienił się, a nie po prostu ujawnił, kim był przez cały czas? Czy twoja próżność nie pozwala Ci dostrzec, jak negocjując z nim tak ekstrawagancką wymianę za Gilada Szalita, zapewniłeś uwolnienie organizatora wydarzeń 7 października – Jahji Sinwara?


Zastanów się nad uczuciami innego działacza na rzecz pokoju, który zadzwonił do swojego palestyńskiego przyjaciela i zapytał: „Czy wiedziałeś, że Hamas był do tego zdolny?” Na co „człowiek pokoju” odpowiedział: „Oczywiście. Jedynymi, którzy tego nie wiedzieli, byliście wy, głupi Izraelczycy”. To jest człowiek, któremu zaufałeś?


Zastanów się, dlaczego pod Gazą znajdują się setki kilometrów tuneli, ale nie ma publicznych schronów przeciwbombowych.


Rozważ oskarżenie, że ty i obóz pokojowy przyczyniliście się do nieszczęścia z 7 października.


A teraz, jeśli chcesz szczerze spłacić swój dług – nie tylko wobec torturowanych, okaleczonych, spalonych, zgwałconych i zmasakrowanych Izraelczyków 7 października, ale także wszystkich Palestyńczyków wykorzystanych jako ludzkie tarcze w Gazie – to pozwól, że zasugeruję Tobie i wszystkim członkom „obozu pokoju”, którzy konsekwentnie obwiniali niechęć Izraela do poświęcenia większej ilości ziemi i większego bezpieczeństwa, aby osiągnąć porozumienie, które z pewnością przyniesie pokój, co następuje:


Po pierwsze, zejdź ze swoich wyżyn moralnych. Mówisz do Hamada: „Nie zasługujesz, aby rozmawiać z kimś takim jak ja”. Naprawdę? Nie jesteś zdradzonym kochankiem. Ty i wielu innych dawaliście się przez dziesięciolecia nabierać przez waszych i naszych wrogów. Twój moralny narcyzm, twoja duma z własnej, ekstrawaganckiej dobroci zaślepiły Cię na rzeczywistość, która uniemożliwiłaby Twoją beztroską, śmiertelną pewność siebie. Zamiast tego oczernialiście tych z nas, którzy wskazywali na tę rzeczywistość, jako prawicowych podżegaczy wojennych.


Po drugie, usiądź i ponownie przeczytaj obszerną krytykę Twoich wysiłków pokojowych sporządzoną przez ludzi takich jak Ken Levine, Raphael Israel, Ephraim Karsh, Ofira Seliktar i Golan Lahat. Następnie wróć i przeczytaj, z jakim oburzeniem zareagowałeś na tę krytykę.


Możesz nawet spróbować przeczytać moją najnowszą książkę Can "The Whle World" Be Wrong? [Czy „cały świat” może się mylić?] (tak, może), która dotyczy nie tylko szaleństwa z Oslo (rozdział 5), ale także sposobu, w jaki zachodni postępowcy zostali oszukani w dokładnie taki sam sposób, jak Ty – jak teraz publicznie przyznałeś – z tymi samymi katastrofalnymi konsekwencjami dla nich, jak dla nas.


Po trzecie, spędź trochę czasu na czytaniu MEMRI i Palestinian Media Watch. Zapoznaj się z rodzajem dyskursu powszechnie wyrażanego w arabskiej i palestyńskiej sferze publicznej. Oceń dowody świadczące o tym, że tak powszechne tam podżeganie do nienawiści ma na celu eksterminację Żydów.


Po czwarte, wyznacz sobie za cel wykorzystanie trybuny, jaką zbudowałeś w „postępowym” świecie, by ujawnić temu światu ze szczegółami, dlaczego powiedziałeś Hamadowi: „Ty i twoi przyjaciele jesteście bezpośrednio odpowiedzialni za tragedię, która dotyka waszych ludzi. […] Miliony Palestyńczyków płacą cenę za waszą nienawiść, waszą fanatyczną ideologię i brak człowieczeństwa”. Wyjaśnij, jak bardzo się myliłeś.


Określ, jak szeroki może być krąg „przyjaciół” Hamada. Czy dotyczy to tylko „fanatyków” religijnych? A może obejmuje świeckie grupy palestyńskie, takie jak Fatah i Autonomia Palestyńska? Udokumentuj, jak ci „przyjaciele” poświęcają własnych ludzi w imię szalonej determinacji, by unicestwić inny naród.


Wyjaśnij, jak Ty i reszta obozu pokojowego nie zrobiliście nic, aby wyrwać Palestyńczyków ze szponów tego kultu śmierci. Jak, zamiast tego, odczytywaliście ich bolesny uścisk jako przejaw pragnienia Palestyńczyków, aby być „wolnymi”.


Wyjaśnij swoim współczującym postępowcom, jak ci dżihadyści planują nędzę i śmierć własnego narodu, aby osiągnąć PR-owe zwycięstwo w swojej wojnie unicestwienia. Wyjaśnij, w jaki sposób wykorzystują naszą humanitarną troskę o ich obywateli, by zapewnić sobie takie zwycięstwa PR. Wyjaśnij, że te zwycięstwa są tak wysoko cenione, że ci dżihadyści spowodowali straszliwe cierpienie i katastrofę humanitarną własnej ludności, aby je wygrać.


Wyjaśnij, w jaki sposób opłakując utratę życia, które jest nam tak drogie – a im nie – i za ich przykładem obwiniając za to Izrael, zapewniamy przedłużenie krwawej, kanibalistycznej wojny dżihadystów. Wyjaśnij, że dźwigasz znaczny ciężar poczucia winy z powodu cierpień tych właśnie ludzi, którym Twoim zdaniem chcesz pomóc.


Wyjaśnij, w jaki sposób wybielając dżihadystów – oczywiście w służbie dyplomacji – obóz pokojowy dał im listki figowe niezbędne do ukrycia ich ludobójczych zamiarów, tak samo jak obwiniając Izrael, że my popełniamy ludobójstwo, dodałeś skrzydeł ich szaleńczym oskarżeniom. Wyjaśnij, jak uprawiałeś swój ogródek, a teraz wszyscy musimy zebrać to, co zasiałeś.


Jestem pewien, że rozumiesz, dlaczego niektórzy mogą sądzić, że masz krew na rękach.


Przebudziwszy się po złej stronie historii, wstań i przejdź na właściwą stronę.


An open letter to Gershon Baskin and the Israeli peace camp

JNS Org., 8 listopada 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Richard Allen Landes


Amerykański historyk, wykładowca na Boston University, dyrektor bostońskiego Center for Millennial Studies. Autor szeregu książek o średniowieczu i ruchach apokaliptycznych. Obserwator konfliktu na Bliskim Wschodzie (to on ukuł pojęcie „Pallywood” na wyprodukowane ze statystami filmy mające być „dowodami” przeciwko Izraelowi). Jest również autorem dwuczęściowej druzgoczącej analizy  tzw. „Raportu Goldstone’a”.    

W luty  2023 ukazała się jego nowa książka pod tytułem Can the Whole World Be Wrong?

 

 

 

 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 348 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Przykro mi, ale nie ma rozwiązania w postaci dwóch państwUdawanie, że można zawrzeć porozumienie z przywódcami palestyńskimi, otwiera jedynie drzwi do kolejnego 7 października. Izraelczycy nie dadzą się oszukać.   Taub   2024-02-24
Spór o reformę sądownictwa ośmielił wrogów Izraela   Toameh   2024-02-19
Kiedy terroryści rządzą   Bryen   2024-02-18
Izraelczycy nie zgodzą się na nic innego niż pełne zwycięstwo w GazieWykorzystywanie losu porwanych, aby skłonić Izrael do poddania się Hamasowi, jest chorą, manipulacyjną strategią, która jest skazana na polityczną porażkę   Taub   2024-02-12
Dekret prezydencki Bidena powinien nakładać sankcje na Palestyńczyków   Bard   2024-02-09
Arabscy obywatele Izraela wiedzą, że wygrali   Tawil   2024-02-08
Nowy wojskowy mesjasz izraelskiej lewicyWspólny amerykańsko-izraelski plan obalenia Netanjahu z generałem Gadim Eisenkotem w roli głównej zyskuje na popularności w miarę postępu wojny w Gazie   Taub   2024-02-02
Pusty Dzień Pamięci o HolokauścieCi, którzy popierają zawieszenie broni, aby umożliwić ludobójczemu ruchowi antysemickiemu, takiemu jak Hamas, dokonywanie kolejnych rzezi Żydów, nie powinni udawać, że opłakują Sześć Milionów.   Tobin   2024-01-28
Nadwrażliwy Sąd Najwyższy Izraela popełnia dwa błędyNajwyższa władza prawna w kraju pogłębia swoje niepokojące tendencje antydemokratyczne, pokazując, że jest głucha na nastroje narodowe   Taub   2024-01-25
Bezpieczeństwo i solidarność   Collins   2024-01-20
Zwycięstwo jest ważniejsze niż wsparcie USAPremier Izraela Benjamin Netanjahu i jego ministrowie muszą pamiętać, że Izrael nie jest amerykańskim państwem wasalnym.   Glick   2024-01-19
Język propagandy sowieckiej. Postępowy antysyjonizm i trujące dziedzictwo nienawiści zimnowojennej.   Tabarovsky   2024-01-17
Niepokojące rozmowy i gorzkie prawdy   Collins   2024-01-11
Zrozumienie Bliskiego Wschodu wymaga znajomości różnicy między Szalom i Salam   Amos   2024-01-08
Izrael ma prawa   Bryen   2024-01-05
Czy Biden chce, żeby Izrael przegrał wojnę?   Williams   2023-12-27
Ta wojna przyspiesza integrację charedim z izraelskim głównym nurtem     2023-12-22
Ponura przyszłość Izraela: wojna na wyczerpanie na wszystkich frontach   Morris   2023-12-19
Nie stosujcie wobec Żydów dziwacznej, teoretycznie chrześcijańskiej etyki     2023-12-17
Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk