Prawda

Środa, 28 lutego 2024 - 00:50

« Poprzedni Następny »


Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?


Lyn Julius 2021-09-27


Dzisiaj każdy związek z niewolnictwem, jakkolwiek byłby wątły, wystarcza, by z historycznych postaci uczynić persona non grata. Pora traktować dyskryminację i pogardę dla Żydów w krajach arabskich z taką samą powagą.

 

Choć z niepokojem tego oczekiwano, upamiętnienie w ONZ konferencji w Durbanie (Durban IV) zatytułowane “Reparacje, rasowa sprawiedliwość i równość dla ludzi afrykańskiego pochodzenia” impreza okazała się raczej niewypałem.


Może jednak nie trwać długo zanim znajdzie się inny pretekst do zorganizowania festiwalu nienawiści do Izraela. Strategia propagandowa konferencji w Durbanie – przedstawienie jednego narodu (i tylko tego narodu) jako rasistowskiego – pozostaje żywa i z wielką energią jest propagowana na kampusach i w mediach.


Możemy zacząć walczyć z tym przez przedstawienie argumentu, że traktowanie Żydów i Czarnych było niezwykle podobne, co pokazuje niedawno opublikowana książka Poisoning the Wells, pod redakcją Institute for the Study of Global Anti-Semitism and Policy (ISGAP).

 

Rozdział w tej książce pod tytułem Happy Dhimmis, Happy Darkeys: Myths past and present Eunice G. Pollack i Stephen H. Norwood  pokazuje zdumiewające podobieństwo losu Żydów w krajach muzułmańskich i Czarnych na amerykańskim Południu.  

 

Według Pollacka i Norwooda, arabscy przywódcy i ich zachodni zwolennicy szerzą mit o “doskonałej harmonii” i “wzajemnym szacunku między Arabami i Żydami” przez 14 stuleci “koegzystencji” przed założeniem państwa Izrael. Ten “raj” podobno rozbiła inwazja obcej ideologii politycznego syjonizmu, ruchu rzekomo stworzonego przez europejskich Żydów, który nie miał żadnego związku ani znaczenia dla Żydów żyjących w krajach muzułmańskich.


W rzeczywistości jednak Żydzi w krajach muzułmańskich byli traktowani niewiele lepiej niż czarni niewolnicy na plantacjach bawełny na głębokim Południu, twierdzą Pollack i Norwood. Obie grupy uważano za tchórzliwe i służalcze.


Żydzi byli dhimmis według Paktu Omara z VIII wieku. Chociaż wolno im było praktykować własną religię, nie wolno im było bronić się. Musieli płacić haracz w postaci pogłównego, żeby uchronić się przed karą i prześladowaniem

 

Czarnych niewolników uważano za nienadających się do służby wojskowej. Kiedy żołnierze Konfederacji natykali się na czarnych żołnierzy Unii podczas wojny secesyjnej, patrzyli na nich z odrazą; i popełniali wobec nich najgorsze potworności. Rzekome okrutne zachowanie żydowskich żołnierzy we francuskich mundurach wywołało pogrom Żydów przez algierskich muzułmanów z Konstantine w 1834 roku.


Ogólnie w krajach arabskich Żydzi zajmowali najniższy szczebel na drabinie społecznej.


Pollack i Norwood uważają, że Koran ustanowił wzór traktowania “zdradzieckich i przeklętych” Żydów przez Islam po tym, jak wzgardzili rewelacjami Mahometa. Żydowskie plemiona zostały pokonane i mężczyznom obcinano głowy, kobiety gwałcono, grabiono własność i sprzedawano młode kobiety na niewolnice. Zarówno Żydzi, jak Czarni byli ofiarami rytualnych linczów.


Dhimmi
 musieli poddawać się ograniczeniom i upokorzeniom. Rajdy na żydowskie dzielnice w Afryce Północnej powodowały wiele ofiar śmiertelnych, jak również grabieży i gwałtów. Żydów bito pod fałszywymi pretekstami bluźnierstwa lub pijaństwa. Napastnicy, którzy pochodzili ze wszystkich warstw społeczeństwa, rzadko kiedy byli karani. Tam, gdzie panował islam szyicki, “nieczyści” Żydzi mieli zakaz wychodzenia na ulice podczas deszczu, by spływająca z nich woda deszczowa nie zanieczyściła muzułmanów.  

 

Ale zachodni roznosiciele tych mitów – negacjoniści statusu dhimmi — minimalizują niewygodne fakty. Argumentują, że ataki miały miejsce „tylko czasami” lub kiedy Żydzi dokonywali wykroczeń (a więc sami byli sobie winni) i że ataki były kierowane wyłącznie na własność Żydów.

 

Mit o “pokojowej koegzystencji” zainspirowany złotym okresem w średniowiecznej Hiszpanii powstał w XIX wieku i wierzyło w niego wielu ludzi na Zachodzie, włącznie z Żydami. Historyk Heinrich Graetz napisał, że życie w krajach islamu było dla Żydów znacznie lepsze niż w krajach chrześcijaństwa. Młody Benjamin Disraeli twierdził: “Dzieci Iszmaela nagrodziły dzieci Izraela prawami i przywilejami równymi ze swoimi”.


W rzeczywistości, nawet po zlikwidowaniu reguł dhimmi w 1856 roku, prawa trzeba było kupować. Osmanie przejawiali „tolerancję obojętności, jeśli otrzymywali sowitą zapłatę, by to robić” – pisał filosemicki duchowny, James Parkes.

 

Zachodni głosiciele tego mitu uważają, że rządy kolonialne zakłóciły ten szczęśliwy związek. W rzeczywistości, rządy kolonialne uwolniły nie-muzułmańskie mniejszości od statusu dhimmi dały im lepszą edukację i bezpieczeństwo.  

 

Izrael został oskarżony o imperializm po kryzysie Sueskim w 1956 roku, kiedy Izrael połączył siły z Wielką Brytanią i Francja w inwazji na Egipt. Dalsze upolitycznienia nastąpiło, kiedy Izrael stał się siłą „okupacyjną” po wojnie sześciodniowej w 1967 roku.  Poczynając od lat 1950. zachodni intelektualiści byli tak zauroczeni ideologią “trzecioświatowości”, że kiedy tunezyjsko-żydowski pisarz, Albert Memmi przeniósł się do Francji, zdumiały go gratulacje kolegów z lewicy z powodu urodzenia w kraju, w którym nie istnieje rasizm.


Zaprzeczaniu dhimmi odpowiadają dokładnie postawy białych Południowców, którzy uważali siebie za wzór chrześcijańskich wartości i „wysokiej cywilizacji”. Po przegranej sprawie niewolnictwa w amerykańskiej wojnie secesyjnej, posuwali się bardzo daleko w sławieniu “dobrotliwych cech” niewolnictwa. Stosunki pan-niewolnik – mówili – były przyjazne: “Jedyne więzy były więzami czułego zrozumienia, ufności i lojalności”.  

 

Pollack i Norwood twierdzą, że mit “szczęśliwego niewolnika dostarczany przez Południowców jako podstawa uzasadnienia ich “straconej sprawy”, jest analogiczny do mitu „szczęśliwego dhimmi”, jaki przedstawiają Arabowie, by podważyć legitymację istnienia Izraela.

 

Dzisiaj, kiedy obala się pomniki kojarzone z niewolnictwem i każdy jakkolwiek wątły związek z niewolnictwem wystarcza, by z historycznych postaci uczynić persona non grata, mit “szczęśliwego czarnucha” jest wreszcie doszczętnie zdyskredytowany.


Jak długo jeszcze będziemy musieli czekać, aż mit “szczęśliwego dhimmi” zostanie wyrzucony na śmietnik historii?  

 

When will the ‘happy dhimmi’ myth be discredited?

JSN. Org, 23 września 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 348 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Przykro mi, ale nie ma rozwiązania w postaci dwóch państwUdawanie, że można zawrzeć porozumienie z przywódcami palestyńskimi, otwiera jedynie drzwi do kolejnego 7 października. Izraelczycy nie dadzą się oszukać.   Taub   2024-02-24
Spór o reformę sądownictwa ośmielił wrogów Izraela   Toameh   2024-02-19
Kiedy terroryści rządzą   Bryen   2024-02-18
Izraelczycy nie zgodzą się na nic innego niż pełne zwycięstwo w GazieWykorzystywanie losu porwanych, aby skłonić Izrael do poddania się Hamasowi, jest chorą, manipulacyjną strategią, która jest skazana na polityczną porażkę   Taub   2024-02-12
Dekret prezydencki Bidena powinien nakładać sankcje na Palestyńczyków   Bard   2024-02-09
Arabscy obywatele Izraela wiedzą, że wygrali   Tawil   2024-02-08
Nowy wojskowy mesjasz izraelskiej lewicyWspólny amerykańsko-izraelski plan obalenia Netanjahu z generałem Gadim Eisenkotem w roli głównej zyskuje na popularności w miarę postępu wojny w Gazie   Taub   2024-02-02
Pusty Dzień Pamięci o HolokauścieCi, którzy popierają zawieszenie broni, aby umożliwić ludobójczemu ruchowi antysemickiemu, takiemu jak Hamas, dokonywanie kolejnych rzezi Żydów, nie powinni udawać, że opłakują Sześć Milionów.   Tobin   2024-01-28
Nadwrażliwy Sąd Najwyższy Izraela popełnia dwa błędyNajwyższa władza prawna w kraju pogłębia swoje niepokojące tendencje antydemokratyczne, pokazując, że jest głucha na nastroje narodowe   Taub   2024-01-25
Bezpieczeństwo i solidarność   Collins   2024-01-20
Zwycięstwo jest ważniejsze niż wsparcie USAPremier Izraela Benjamin Netanjahu i jego ministrowie muszą pamiętać, że Izrael nie jest amerykańskim państwem wasalnym.   Glick   2024-01-19
Język propagandy sowieckiej. Postępowy antysyjonizm i trujące dziedzictwo nienawiści zimnowojennej.   Tabarovsky   2024-01-17
Niepokojące rozmowy i gorzkie prawdy   Collins   2024-01-11
Zrozumienie Bliskiego Wschodu wymaga znajomości różnicy między Szalom i Salam   Amos   2024-01-08
Izrael ma prawa   Bryen   2024-01-05
Czy Biden chce, żeby Izrael przegrał wojnę?   Williams   2023-12-27
Ta wojna przyspiesza integrację charedim z izraelskim głównym nurtem     2023-12-22
Ponura przyszłość Izraela: wojna na wyczerpanie na wszystkich frontach   Morris   2023-12-19
Nie stosujcie wobec Żydów dziwacznej, teoretycznie chrześcijańskiej etyki     2023-12-17
Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk