Prawda

Środa, 7 czerwca 2023 - 11:16

« Poprzedni Następny »


Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?


Lyn Julius 2021-09-27


Dzisiaj każdy związek z niewolnictwem, jakkolwiek byłby wątły, wystarcza, by z historycznych postaci uczynić persona non grata. Pora traktować dyskryminację i pogardę dla Żydów w krajach arabskich z taką samą powagą.

 

Choć z niepokojem tego oczekiwano, upamiętnienie w ONZ konferencji w Durbanie (Durban IV) zatytułowane “Reparacje, rasowa sprawiedliwość i równość dla ludzi afrykańskiego pochodzenia” impreza okazała się raczej niewypałem.


Może jednak nie trwać długo zanim znajdzie się inny pretekst do zorganizowania festiwalu nienawiści do Izraela. Strategia propagandowa konferencji w Durbanie – przedstawienie jednego narodu (i tylko tego narodu) jako rasistowskiego – pozostaje żywa i z wielką energią jest propagowana na kampusach i w mediach.


Możemy zacząć walczyć z tym przez przedstawienie argumentu, że traktowanie Żydów i Czarnych było niezwykle podobne, co pokazuje niedawno opublikowana książka Poisoning the Wells, pod redakcją Institute for the Study of Global Anti-Semitism and Policy (ISGAP).

 

Rozdział w tej książce pod tytułem Happy Dhimmis, Happy Darkeys: Myths past and present Eunice G. Pollack i Stephen H. Norwood  pokazuje zdumiewające podobieństwo losu Żydów w krajach muzułmańskich i Czarnych na amerykańskim Południu.  

 

Według Pollacka i Norwooda, arabscy przywódcy i ich zachodni zwolennicy szerzą mit o “doskonałej harmonii” i “wzajemnym szacunku między Arabami i Żydami” przez 14 stuleci “koegzystencji” przed założeniem państwa Izrael. Ten “raj” podobno rozbiła inwazja obcej ideologii politycznego syjonizmu, ruchu rzekomo stworzonego przez europejskich Żydów, który nie miał żadnego związku ani znaczenia dla Żydów żyjących w krajach muzułmańskich.


W rzeczywistości jednak Żydzi w krajach muzułmańskich byli traktowani niewiele lepiej niż czarni niewolnicy na plantacjach bawełny na głębokim Południu, twierdzą Pollack i Norwood. Obie grupy uważano za tchórzliwe i służalcze.


Żydzi byli dhimmis według Paktu Omara z VIII wieku. Chociaż wolno im było praktykować własną religię, nie wolno im było bronić się. Musieli płacić haracz w postaci pogłównego, żeby uchronić się przed karą i prześladowaniem

 

Czarnych niewolników uważano za nienadających się do służby wojskowej. Kiedy żołnierze Konfederacji natykali się na czarnych żołnierzy Unii podczas wojny secesyjnej, patrzyli na nich z odrazą; i popełniali wobec nich najgorsze potworności. Rzekome okrutne zachowanie żydowskich żołnierzy we francuskich mundurach wywołało pogrom Żydów przez algierskich muzułmanów z Konstantine w 1834 roku.


Ogólnie w krajach arabskich Żydzi zajmowali najniższy szczebel na drabinie społecznej.


Pollack i Norwood uważają, że Koran ustanowił wzór traktowania “zdradzieckich i przeklętych” Żydów przez Islam po tym, jak wzgardzili rewelacjami Mahometa. Żydowskie plemiona zostały pokonane i mężczyznom obcinano głowy, kobiety gwałcono, grabiono własność i sprzedawano młode kobiety na niewolnice. Zarówno Żydzi, jak Czarni byli ofiarami rytualnych linczów.


Dhimmi
 musieli poddawać się ograniczeniom i upokorzeniom. Rajdy na żydowskie dzielnice w Afryce Północnej powodowały wiele ofiar śmiertelnych, jak również grabieży i gwałtów. Żydów bito pod fałszywymi pretekstami bluźnierstwa lub pijaństwa. Napastnicy, którzy pochodzili ze wszystkich warstw społeczeństwa, rzadko kiedy byli karani. Tam, gdzie panował islam szyicki, “nieczyści” Żydzi mieli zakaz wychodzenia na ulice podczas deszczu, by spływająca z nich woda deszczowa nie zanieczyściła muzułmanów.  

 

Ale zachodni roznosiciele tych mitów – negacjoniści statusu dhimmi — minimalizują niewygodne fakty. Argumentują, że ataki miały miejsce „tylko czasami” lub kiedy Żydzi dokonywali wykroczeń (a więc sami byli sobie winni) i że ataki były kierowane wyłącznie na własność Żydów.

 

Mit o “pokojowej koegzystencji” zainspirowany złotym okresem w średniowiecznej Hiszpanii powstał w XIX wieku i wierzyło w niego wielu ludzi na Zachodzie, włącznie z Żydami. Historyk Heinrich Graetz napisał, że życie w krajach islamu było dla Żydów znacznie lepsze niż w krajach chrześcijaństwa. Młody Benjamin Disraeli twierdził: “Dzieci Iszmaela nagrodziły dzieci Izraela prawami i przywilejami równymi ze swoimi”.


W rzeczywistości, nawet po zlikwidowaniu reguł dhimmi w 1856 roku, prawa trzeba było kupować. Osmanie przejawiali „tolerancję obojętności, jeśli otrzymywali sowitą zapłatę, by to robić” – pisał filosemicki duchowny, James Parkes.

 

Zachodni głosiciele tego mitu uważają, że rządy kolonialne zakłóciły ten szczęśliwy związek. W rzeczywistości, rządy kolonialne uwolniły nie-muzułmańskie mniejszości od statusu dhimmi dały im lepszą edukację i bezpieczeństwo.  

 

Izrael został oskarżony o imperializm po kryzysie Sueskim w 1956 roku, kiedy Izrael połączył siły z Wielką Brytanią i Francja w inwazji na Egipt. Dalsze upolitycznienia nastąpiło, kiedy Izrael stał się siłą „okupacyjną” po wojnie sześciodniowej w 1967 roku.  Poczynając od lat 1950. zachodni intelektualiści byli tak zauroczeni ideologią “trzecioświatowości”, że kiedy tunezyjsko-żydowski pisarz, Albert Memmi przeniósł się do Francji, zdumiały go gratulacje kolegów z lewicy z powodu urodzenia w kraju, w którym nie istnieje rasizm.


Zaprzeczaniu dhimmi odpowiadają dokładnie postawy białych Południowców, którzy uważali siebie za wzór chrześcijańskich wartości i „wysokiej cywilizacji”. Po przegranej sprawie niewolnictwa w amerykańskiej wojnie secesyjnej, posuwali się bardzo daleko w sławieniu “dobrotliwych cech” niewolnictwa. Stosunki pan-niewolnik – mówili – były przyjazne: “Jedyne więzy były więzami czułego zrozumienia, ufności i lojalności”.  

 

Pollack i Norwood twierdzą, że mit “szczęśliwego niewolnika dostarczany przez Południowców jako podstawa uzasadnienia ich “straconej sprawy”, jest analogiczny do mitu „szczęśliwego dhimmi”, jaki przedstawiają Arabowie, by podważyć legitymację istnienia Izraela.

 

Dzisiaj, kiedy obala się pomniki kojarzone z niewolnictwem i każdy jakkolwiek wątły związek z niewolnictwem wystarcza, by z historycznych postaci uczynić persona non grata, mit “szczęśliwego czarnucha” jest wreszcie doszczętnie zdyskredytowany.


Jak długo jeszcze będziemy musieli czekać, aż mit “szczęśliwego dhimmi” zostanie wyrzucony na śmietnik historii?  

 

When will the ‘happy dhimmi’ myth be discredited?

JSN. Org, 23 września 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 297 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk