Prawda

Niedziela, 3 marca 2024 - 16:12

« Poprzedni Następny »


Dżihad niejedno ma imię


Ruthie Blum Ruthie 2022-04-11


artykule w “Haaretz” w czwartek [31 marca] Gideon Levy lamentował, że terroryzm “jest jedyną drogą otwartą dla Palestyńczyków, by walczyć o swoją przyszłość… jedyną ich drogą, by przypomnieć Izraelowi, państwom arabskim i światu o swoim istnieniu. Kiedy nie używają przemocy, wszyscy o nich zapominają”.

 

Gideon Levy reagował na serię zabójstw w Izraelu, które kosztowały życie 11 niewinnych osób w zeszłym tygodniu i pozostawiły wielu z fizycznymi lub psychicznymi ranami. Pominął fakt, że dwa z tych śmiercionośnych ataków dokonali arabscy obywatele Izraela, którzy przysięgli wierność ISIS, nie zaś Palestyńczycy.


Chociaż Levy ma skrajnie nieprzychylny pogląd na Izrael, zna dobrze jego historię i bieżące wydarzenia. To nie ignorancja ani przeoczenie spowodowały, że pominął ten fakt.


Nie, powodem, dla którego pominął tożsamość sprawców ataków w Beer Szewie i Haderze było to, że nie mogła ona służyć jako przykład tak zwanego zła izraelskiej „okupacji”. A z pewnością nie miał zamiaru zmienić swojego stanowiska wobec islamistycznego aspektu sprawy.

 

Zamiast tego sugerował naturalne powinowactwo izraelskich Arabów z ich palestyńskimi braćmi. A jak już był na tym terenie, mógł – podobnie jak jego lewicowi koledzy – obwiniać Izrael nie tylko za brak palestyńskiego państwa, ale za złe traktowanie swoich arabskich obywateli.

 

W tym wypadku jednak rozszerzył winę na międzynarodową społeczność.  

“Kiedy [Palestyńczycy] są spokojni – napisał  - zainteresowanie ich sprawą wyparowuje i spada z porządku dnia Izraela i reszty świata”.

Następnie potępił zainicjowany przez Izrael szczyt na Negewie, gdzie ministrowie spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Bahrajnu, Maroka i Egiptu zebrali się na początku ubiegłego tygodnia, by wzmocnić Porozumienia Abrahamowe. Levy widział to na swój sposób. Jego zdaniem ci dyplomaci informowali Palestyńczyków o swojej obojętności: los Palestyńczyków nie jest ich troską; na porządku dnia były “pilniejsze sprawy i ważniejsze interesy”.

 

Po pierwsze, choć to historyczne zdarzenie zorganizowano, by mówić o sposobie przeciwstawienia się irańskiemu zagrożeniu, sekretarz stanu USA, Antony Blinken, zapragnął podczas tych obrad podkreślić sprawę palestyńską. Naturalnie, inni uczestnicy powtórzyli za nim mantrę o “rozwiązaniu w postaci dwóch państw”.

 

Po drugie, ambasador USA w Izraelu, Thomas Nides, podobnie jak administracja i Partia Demokratyczna , z której pochodzi, skupiał się obsesyjnie na Palestyńczykach od momentu objęcia stanowiska w grudniu. “Idea wzrostu osiedli wścieka mnie” - powiedział, na przykład, do skrajnie lewicowej NGO, Americans for Peace Now podczas webinarium 15 marca.

 

“Nie możemy robić głupich rzeczy, które utrudniają rozwiązanie w postaci dwóch państw – oświadczył. – Nie możemy mieć Izraelczyków rozbudowujących osiedla we wschodniej Jerozolimie lub na Zachodnim Brzegu. Wiecie, nie mogę zatrzymać wszystkiego. Tylko, żebyśmy mieli jasność. I muszę wybierać bitwy. [Popieranie budowy w miejskich granicach Ma’ale Adumim] E-1 było katastrofą… to jest bardzo ważny teren, który, jeśli będzie ukończony, może odciąć wszelką możliwość stolicy dla Palestyńczyków [w Jerozolimie]”.


Także podczas przygotowań do szczytu na Negewie nie umiał powstrzymać się przed wepchnięciem Palestyńczyków tam, gdzie nie przynależą. W nagranym z góry przemówieniu do Rady Biznesu ZEA-Izrael powiedział, że porozumienie o normalizacji stosunków Izraela z państwami o muzułmańskiej większości „nie zastępuje izraelsko-palestyńskiego pokoju”.

 

Blinken powtórzył to na samej konferencji. “Regionalne porozumienia pokojowe nie zastępują pokoju z Palestyńczykami” – oświadczył, kiedy widomość o kolejnej rzezi dotarła do hotelu Kedma Isrotel w Sde Boker, miejsca tego ważnego spotkania.

 

I tyle warte jest twierdzenie, że najnowsza fala terroryzmu wynika z palestyńskiej frustracji, że są ignorowani. Jest to tak niedorzeczne kłamstwo, że sam Levy demaskuje je – choć niechcący – w konkluzji swojego artykułu.


Mówiąc o słowach ministra spraw zagranicznych, Jaira Lapida do Blinkena – “Tutaj zaczęło się to wszystko” – obok grobu pierwszego premiera Izraela, Davida Ben-Guriona, Levy był typowo złośliwy.

“Co oni sobie myśleli? – zapytał – Że zrobią sobie zdjęcia, uśmiechną się i obejmą, i odwiedzą grób założyciela Izraela, dowódcy, który nadzorował nakbę [„katastrofę” założenia Izraela w 1948 roku]… a Palestyńczycy będą wiwatować?”

I tutaj to było: przyznanie, że “nakba” jest i zawsze była źródłem konfliktu, i dlatego też państwo obok Izraela nie jest rozwiązaniem, do jakiego dąży Autonomia Palestyńska. Dżihadyści nawet nie udają przed Zachodem, że pokój z syjonistycznym „tworem/wrogiem” jest ich ostatecznym celem.  

 

Niemniej Levy zastanawiał się, jak ludzie tacy jak Lapid i Blinken mogli sobie wyobrażać, “że Palestyńczycy zobaczą, jak pozostawiają ich krwawiących na skraju drogi i pozostaną spokojni lub zadowolą się kolorowymi cukierkami, jakie [izraelski] rząd rzucił im w imię spotkania na szczycie – 20 tysięcy pozwoleń na pracę dla robotników z Gazy”. 


Tak się składa, że jedynymi Palestyńczykami, którzy byli “pozostawieni krwawiący”, byli ci, których zastrzelono, kiedy mordowali Żydów, chrześcijanina, Druza i dwóch Ukraińców. A jeśli chodzi o “kolorowe cukierki”, no cóż, wiele cukierków rozdawali palestyńscy aktywiści w Gazie, Judei i Samarii, i wschodniej Jerozolimie, by świętować morderstwa i oddawać honor „męczennikom”, którzy tych morderstw dokonali.


Niestety, dla kolejnych ofiar terrorystów ta rzeczywistość nie pasuje do wściekle zakłamanej narracji, jaką Levy i jemu podobni w Waszyngtonie usilnie propagują.  


Jihad by any other name

JNS Org., 3 marca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Ruthie Blum

Amerykańsko-izraelska dziennikarka, publicystka Jerusalem Post.

 

 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 350 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak działa kampania „przemocy osadników”.Jednym z wielu niepokojących aspektów kampanii mającej na celu kryminalizację izraelskiej ludności cywilnej jest to, że najwyraźniej jest to pierwszy cel. Następny? IDF.   Glick   2024-02-29
Porwani przez Hamas i ślepota moralna   Collins   2024-02-28
Przykro mi, ale nie ma rozwiązania w postaci dwóch państwUdawanie, że można zawrzeć porozumienie z przywódcami palestyńskimi, otwiera jedynie drzwi do kolejnego 7 października. Izraelczycy nie dadzą się oszukać.   Taub   2024-02-24
Spór o reformę sądownictwa ośmielił wrogów Izraela   Toameh   2024-02-19
Kiedy terroryści rządzą   Bryen   2024-02-18
Izraelczycy nie zgodzą się na nic innego niż pełne zwycięstwo w GazieWykorzystywanie losu porwanych, aby skłonić Izrael do poddania się Hamasowi, jest chorą, manipulacyjną strategią, która jest skazana na polityczną porażkę   Taub   2024-02-12
Dekret prezydencki Bidena powinien nakładać sankcje na Palestyńczyków   Bard   2024-02-09
Arabscy obywatele Izraela wiedzą, że wygrali   Tawil   2024-02-08
Nowy wojskowy mesjasz izraelskiej lewicyWspólny amerykańsko-izraelski plan obalenia Netanjahu z generałem Gadim Eisenkotem w roli głównej zyskuje na popularności w miarę postępu wojny w Gazie   Taub   2024-02-02
Pusty Dzień Pamięci o HolokauścieCi, którzy popierają zawieszenie broni, aby umożliwić ludobójczemu ruchowi antysemickiemu, takiemu jak Hamas, dokonywanie kolejnych rzezi Żydów, nie powinni udawać, że opłakują Sześć Milionów.   Tobin   2024-01-28
Nadwrażliwy Sąd Najwyższy Izraela popełnia dwa błędyNajwyższa władza prawna w kraju pogłębia swoje niepokojące tendencje antydemokratyczne, pokazując, że jest głucha na nastroje narodowe   Taub   2024-01-25
Bezpieczeństwo i solidarność   Collins   2024-01-20
Zwycięstwo jest ważniejsze niż wsparcie USAPremier Izraela Benjamin Netanjahu i jego ministrowie muszą pamiętać, że Izrael nie jest amerykańskim państwem wasalnym.   Glick   2024-01-19
Język propagandy sowieckiej. Postępowy antysyjonizm i trujące dziedzictwo nienawiści zimnowojennej.   Tabarovsky   2024-01-17
Niepokojące rozmowy i gorzkie prawdy   Collins   2024-01-11
Zrozumienie Bliskiego Wschodu wymaga znajomości różnicy między Szalom i Salam   Amos   2024-01-08
Izrael ma prawa   Bryen   2024-01-05
Czy Biden chce, żeby Izrael przegrał wojnę?   Williams   2023-12-27
Ta wojna przyspiesza integrację charedim z izraelskim głównym nurtem     2023-12-22
Ponura przyszłość Izraela: wojna na wyczerpanie na wszystkich frontach   Morris   2023-12-19
Nie stosujcie wobec Żydów dziwacznej, teoretycznie chrześcijańskiej etyki     2023-12-17
Co uchodzi za normalne?   Collins   2023-11-29
Blinken ma klapki na oczach   Bard   2023-11-22
Będziemy się bronić - List z Tel Awiwu   Taub   2023-11-18
List otwarty do Gerszona Baskina i izraelskiego obozu pokojowego   Landes   2023-11-10
Drogi świecie, nie obchodzi mnie to   Lewis   2023-11-08
Dlaczego w Izraelu czuję się jak w domu   Mozias Slavin   2023-11-06
Prawdziwie „proporcjonalną” reakcją na Hamas jest jego eliminacja   Altabef   2023-10-20
Dlaczego Izrael musi prowadzić wojnę ma pełną skalę     2023-10-17
Wojna do samego końca   Greenfield   2023-10-10
Ameryka zdradziła Izrael   Leibovitz   2023-10-09
Porozumienia z Oslo – jak zawiódł izraelski wywiad   i Yigal Carmon   2023-09-30
Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk