Prawda

Środa, 23 wrzesnia 2020 - 23:54

« Poprzedni Następny »


Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło


Bassam Tawil 2020-03-04


Palestyńczycy żyjący pod panowaniem Autonomii Palestyńskiej (AP) na Zachodnim Brzegu i Hamasu w Strefie Gazy mogą tylko marzyć o jakości życia, jaką mają ich arabscy bracia w Izraelu.


Dzięki obecnym przywódcom w AP i Hamasowi ludność palestyńska żyje w przeraźliwych warunkach. Dziesięciolecie za dziesięcioleciem są skazani na biedę, bezrobocie i represje. Jest tak, ponieważ AP i Hamas wielokrotnie odrzucały plany pokoju, które obiecywały Palestyńczykom dobrobyt.  


Ostatnio AP i Hamas odrzucili plan pokoju dla Bliskiego Wschodu prezydenta USA, Donalda Trumpa, który obejmuje propozycję 50 miliardów dolarów na inwestycje i infrastrukturę, by stworzyć co najmniej milion miejsc pracy dla Palestyńczyków. W planie są projekty warte 27,5 miliarda dolarów dla Zachodniego Brzegu i Gazy i 9,1 miliarda dolarów dla Palestyńczyków w Egipcie, Jordanii i Libanie. Projekty ”obejmują opiekę zdrowotną, edukację, elektryczność, wodę, wysoką technologię, turystykę i rolnictwo”.


Palestyńscy przywódcy jednak powiedzieli  "nie" planowi Trumpa i uznali go za „amerykańsko-syjonistyczny spisek zmierzający do likwidacji sprawy palestyńskiej i praw palestyńskiego ludu”.


Ci przywódcy, którzy odrzucili plan Trumpa jeszcze zanim go zobaczyli, najwyraźniej nie dbają o dobro swojej ludności. Przez odmowę oferty 50 miliardów dolarów palestyńscy przywódcy raz jeszcze dowiedli, że wolą, by ich ludność żyła w nędzy i niedoli niż zaakceptować propozycję finansowania różnych ekonomicznych projektów i dostarczyć pracy wielu bezrobotnym Palestyńczykom. Prawdziwymi ofiarami notorycznego negatywizmu palestyńskich przywódców są Palestyńczycy.  


Tymczasem są inni Arabowie w regionie, którzy mieli więcej szczęścia niż Palestyńczycy na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy: arabscy obywatele Izraela. Ci obywatele mają szczęście, że nie żyją pod rządami skorumpowanych i niekompetentnych przywódców AP i Hamasu. Ci arabscy obywatele są szczęściarzami, ponieważ żyją w Izraelu.


Dwa miliony arabskich obywateli Izraela jest dziś przedmiotem zazdrości ich palestyńskich braci na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Niemal nie ma dnia, by Palestyńczycy nie otrzymali kolejnego przypomnienia o dobrym i wygodnym życiu arabskich obywateli Izraela.  


Przykład udanego i kwitnącego życia izraelskich Arabów można zobaczyć w Arraba, mieście w Galilei w północnym Izraelu. Z populacją 26 tysięcy mieszkańców Arraba jest obecnie jedną z czołowych na świecie społeczności pod względem liczby lekarzy.


"W Arraba jest 400 lekarzy” - powiedział dr Tarek al-Sa'di, internista z tego miasta, który pracuje w szpitalu Rambam w Hajfie, założonym w 1938 roku, na 10 lat przed powstaniem państwa Izrael.


Zajmujący się chirurgią plastyczną Jusef Nassar, także mieszkaniec Arraba, powiedział: „Coś dziwnego dzieje się w naszym mieście. W każdym domu znajdziesz trzech lub czterech lekarzy. Mam kilka klinik w całym kraju. Kto przychodzi do moich klinik? Z wielu miast i wsi przychodzą tak samo Arabowie, jak Żydzi”.


Saeed Jassin, wieloletni lekarz rodzinny z Arraba, jest dumnym ojcem trojga lekarzy – dwóch chłopców i dziewczyny. ”Mam także dwóch synów, którzy są farmaceutami” - powiedział.


W dodatku dr Jassin powiedział, że z jego 10 braci i sióstr wszyscy są lekarzami. „Co sześć miesięcy słyszysz fajerwerki rozpoczynające świętowanie kolejnych 15 lub 20 lekarzy, którzy zdali egzaminy medyczne - powiedział. – Nie jest także rzadkie, że jedna rodzina ma lekarzy, prawników i inżynierów. To stało się dla nas normalne”.


Arabskie kobiety w Izraelu także wydają się mieć więcej możliwości niż te, które żyją pod rządami AP i Hamasu. Mieszkańcy Arraba wskazują, że liczba kobiet-lekarek przewyższa liczbę mężczyzn-lekarzy.


Dr Wuroud Jassin, która pracuje w szpitalu Carmel w Hajfie, ukończyła prestiżową uczelnię Technion – izraelski Instytut Technologii w Hajfie.  


"Studiowałam w Technion razem z ludźmi z różnych środowisk i religii, głównie z Arabami i Żydami - powiedziała. – Byłam jedyną dziewczynką w mojej rodzinie i nauczono mnie, że nie ma różnicy między chłopcem a dziewczynką. Nauczono mnie także, że nie ma rzeczy niemożliwych, jeśli pracujesz wystarczająco ciężko”.  


Inną historią sukcesu w Arraba jest historia psychologa, Saleha Kana'neha, założyciela i dyrektora Centrum Diagnoz, Terapii i Rehabilitacji El-Razi, pierwszego ośrodka tego rodzaju z grupą profesjonalnego personelu do diagnozowania niepełnosprawnych dzieci i młodych dorosłych i rozwijania innowacyjnych środków zaradczych, które odpowiadają arabskiej społeczności, w pełnej współpracy z rządem, wydziałami zdrowia i lokalnymi władzami.


Centrum uważane jest za Mekkę diagnoz niepełnosprawności umysłowych i terapii dla arabskich dzieci: ośrodek dostarczył niemal 50 tysięcy terapii dla 1500 dzieci w dziennych miejscach pobytu i nadzoruje 20 tysięcy diagnoz w centrach diagnostycznych w dodatku do tysięcy godzin porad dla pacjentów i personelu.


"Dostarczamy także terapii dla Żydów - powiedział dr Kana'neh . – Jesteśmy dumni, że większość naszego personelu stanowią kobiety. Nie znajdziesz domu w Arraba, w którym nie ma przynajmniej jednego człowieka z wyższym wykształceniem. To przynosi dumę naszej arabskiej społeczności. W Arraba mamy 100 psychologów”. 


Międzynarodowe media i międzynarodowa społeczność ignorują takie historie sukcesu. Jest oczywiste, że ludzie, którzy żyją w Izraelu, żyją dobrze.


Gdyby żyli na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy i codziennie skarżyli się na Izrael, mieliby uwagę całego świata. 


Międzynarodowi dziennikarze gromadzący się na Bliskim Wschodzie i wiele międzynarodowych organizacji woli odwracać wzrok od takich historii, ponieważ pokazują pozytywne aspekty życia w Izraelu.   


Oto więcej niemile widzianych dobrych wiadomości dotyczących arabskich obywateli Izraela: izraelski rząd ogłosił w 2018 roku, że przez minione dwa lata zainwestował  4,5 miliarda szekli (1,3 miliarda dolarów) w arabskie regiony. Rząd ogłosił także, że zainwestuje 20 milionów szekli (5,6 miliona dolarów) w arabski rynek high-tech. Ogólnie, rząd postanowił zainwestować 15 miliardów szekli (4,3 miliarda dolarów) w arabsko-izraelski sektor do końca roku 2020 w celu „zredukowania społecznych i ekonomicznych różnic między sektorami mniejszości a ogólną populacją poprzez zmianę mechanizmu alokacji funduszy”.


Podczas gdy izraelski rząd inwestuje setki milionów dolarów, by polepszyć warunki życia swoich arabskich obywateli, przywódcy Autonomii Palestyńskiej i Hamasu nadal pozbawiają swoją ludność pomocy zagranicznej, lepszej przyszłości i nadziei.    


50 miliardów dolarów, jakie plan Trumpa oferował Palestyńczykom, nie dotrą do nich, bowiem palestyńscy przywódcy mają umysły skupione na czym innym: na dalszym wzbogacaniu własnych kont bankowych kosztem swojej ludności. Nic dziwnego więc, że kiedy Arabowie – włącznie z Palestyńczykami – marzą o lepszym życiu, często marzą o przeniesieniu się do Izraela. Nic dziwnego również, że większość Arabów izraelskich nie chce stać się częścią palestyńskiego państwa i żądają pozostania w Izraelu.


Fortunate Arabs
in the Middle East

Gatestone Institute, 24 lutego 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Bassam Tavil

Muzułmański badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Plan Trumpa Waleria Szczuka 2020-03-05


Syjonizm

Znalezionych 169 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30
Judith Butler pisze recenzję z książki     2019-09-26
Rząd jedności – bez Arabów i bez charedim   Rosenthal   2019-09-23
Obejmuję moją izraelsko-arabską tożsamość   Adi   2019-09-19
Czy arabska izraelskość jest atrakcyjna   Amos   2019-09-10
Rozważania o plemiennej i narodowej lojalności   Rosenthal   2019-09-01
Zawsze byliśmy tutaj: historyczne prawo narodu żydowskiego do Ziemi Izraela   Rosenthal   2019-08-24
“Nie macie prawa istnieć. Czy możemy wjechać?”   Rosenthal   2019-08-20
Jak i dlaczego przegrywamy wojnę kognitywną   Rosenthal   2019-08-13
Zakończyć milczącą zgodę na upokorzenia   Rosenthal   2019-08-08
Nikt nie zawłaszczył Izraela. Po prostu nie jest tym, co jego pionierzy myśleli, że stworzyli.   Horovitz   2019-08-06
Oduczanie się lekcji Diaspory   Rosenthal   2019-08-05
Walka z BDS, Część II   Rosenthal   2019-07-28
Jeśli chcesz pomóc Izraelowi, porzuć słowo ”konflikt”   Rose   2019-07-25
Wymazywanie historii Jerozolimy; wymazywanie TWEETów   Collins   2019-07-17
To nie jest Ferguson   Rosenthal   2019-07-09
Zasadniczy “przywilej”   Rosenthal   2019-07-05
Uderzenie młotem nie ”judaizuje” Jerozolimy, ani nie zabija procesu pokojowego   Tobin   2019-07-03
Jak odzyskać roztrwoniony dar 1967 roku   Rosenthal   2019-06-13
Jak przywódcy izraelskich Arabów wypaczają znaczenie demokracji   Krygier   2019-06-12
Kwestionowanie mitu o ”białym, kolonialnym” Izraelu   Julius   2019-06-05
Nadchodzący kryzys konstytucyjny Izraela   Rosenthal   2019-06-03
”Dzień Nakby” tylko infantylizuje arabską agresję   Kryger   2019-05-30
Powody, dla których trwają wojny z Gazą     2019-05-23
Musicie się z tym pogodzić: Jerozolima jest stolicą Izraela   Benson   2019-05-17
Dzień Nakby: Dlaczego Arabowie uciekli w 1948 roku, a Żydzi zostali?     2019-05-16
Dobry książę i umowa z Iranem   Rosenthal   2019-05-13
Żydowska i palestyńska tożsamość narodowa (odpowiedź dla @HenMazzig)     2019-05-10
Jak poskromić naszych kuzynów z Gazy   Rosenthal   2019-05-07
Netanjahu chce zamknąć sprawę rozwiązania w postaci dwóch państw. Dobrze!   Rosenthal   2019-04-25
“Wszyscy wiedzą” … ale wszyscy się mylą   Rosenthal   2019-04-21
Pesach i wolność Żydów     2019-04-19
Beresheet: księżyc, duma i śmiech   Stern   2019-04-12
Netanjahu zmierza do rekordowej, piątej kadencji, ale może zaprosić Gantza do przyłączenia się      Gross   2019-04-11
Atak na prawo o państwie narodowym   Rosenthal   2019-04-08
Czy Izrael może spełnić oczekiwania prawicy lub lewicy?   Amos   2019-04-05
Fenomen żydowskiego antysyjonizmu   Koraszewski   2019-03-22
Strach i odraza na punktach kontrolnych IDF   Altabef   2019-03-19
Izraelski Arab z prawicy chce być bezpieczny   Oz   2019-03-12
Nie, syjonizm nie jest kolonializmem osadniczym     2019-03-10
Absurdalność wymiany terytoriów   Rosenthal   2019-03-02
Żydowska krew   Bergman   2019-02-25
Wrogowie Izraela wreszcie przyznają, że kamienie zabijają   Tobin   2019-02-06
Nie uczestniczyłem w Dniu Pamięci o Holocauście   Tsalic   2019-02-04
Dlaczego odmówiłam udziału w Marszu Kobiet   Levin   2019-02-02
O konflikcie arabsko-izraelskim i lewicowych grupach żydowskich   Thaabet   2019-01-18
Do naszych arabskich obywateli   Rosenthal   2019-01-17
Moje serce jest w Izraelu   Maroun   2019-01-10
Dlaczego syjonizm nie jest ani jak panafrykanizm, ani jak biały nacjonalizm   Valdary   2019-01-07
Kolejna bitwa w wojnie o kulturę w Izraelu   Rosenthal   2018-12-10
Okrzyk ”Prawo powrotu” wyciszony przez pełną historię   Julius   2018-11-30
Partia Meretz próbuje zawłaszczyć pamięć Icchaka Rabina   Maroun   2018-11-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk