Prawda

Piątek, 29 wrzesnia 2023 - 02:22

« Poprzedni Następny »


Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację


Liel Leibovitz 2021-08-20


Robiąc sobie chwilę przerwy w fatalnym zarządzaniu szybko rozprzestrzeniającym się COVID-19 w kraju, który do niedawna chwalono jako światowego lidera w zwalczaniu pandemii, nowy premier i minister spraw zagranicznych Izraela znaleźli coś innego, o co mogą się strasznie martwić: Polskę.


W zeszłym tygodniu polski parlament uchwalił poprawkę do istniejącego prawa przez ustalenie 30-letniego limitu czasu dla wszystkich spraw dotyczących prób odzyskania utraconej własności, jak również wygaszenie wszystkich roszczeń, których nie rozstrzygnięto ostatecznie przez ostatnie trzydzieści lat. Takie ograniczenia czasowe nie są rzadkością w państwach europejskich, niemniej przywódcy izraelscy uznali polskie prawo za ni mniej ni więcej tylko zaprzeczanie Holocaustowi.


“To jest haniebna decyzja i skandaliczna pogarda wobec pamięci Holocaustu” – powiedział premier Bennett. Jego koalicyjny partner, Jair Lapid, przekuł gniew izraelskiego rządu w czyn, odwołał z Warszawy najwyższego rangą dyplomatę Izraela i poinstruował ambasadora Polski w Izraelu, który właśnie jest na urlopie w swoim rodzinnym kraju, by „pozostał tam do odwołania”.


“Polska - grzmiał Lapid – stała się dzisiaj antydemokratycznym, nieliberalnym krajem, który nie szanuje największej tragedii w historii ludzkości”.


Tak więc minister spraw zagranicznych Izraela nie uważa, że roszczenia do własności po sejsmicznych zmianach, takich jak wielkie wojny, zmiany granic na dużą skalę i inne zmieniające rzeczywistość historyczne wydarzenia, powinny mieć jakieś granice czasowe – ani że kraje mogą mieć prawo (a wręcz moralną odpowiedzialność) do odcięcia przeszłości grubą kreską i zajęcia się zabezpieczaniem szczęścia i dobrobytu ludzie, którzy obecnie tam żyją. Zamiast tego wyobraża sobie pokolenia Żydów wymachujących zardzewiałymi kluczami do ich domów rodzinnych w Krakowie lub w jakimś nieistniejącym już sztetlu i przysięgających, że któregoś dnia odzyskają nieruchomości swoich przodków, które od tego czasu stały się domami innych ludzi, którzy starają się budować przyszłość dla swoich dzieci najlepiej jak potrafią.


Czy to brzmi jak ktoś, kogo dobrze znamy?


Mamy słowo na niekończące się przywiązanie do mitycznych roszczeń do własności z jęczeniem, błaganiem, potępianiem i odwoływaniem się do absurdalnie wypaczających  interpretacji międzynarodowego prawa przy równoczesnym obwinianiu innych ludzi za własne problemy: Palestyńczyk. Ta strategia wiecznego usychania z tęsknoty i odgrywania ofiary, i żądań rekompensaty za krzywdy zadane przez historię zamieniała Palestyńczyków w polityczne ofiary losu dosłownie na każdym zakręcie ich krótkiej i nieszczęsnej kolektywnej historii. Jest więc całkowicie niepojęte, że wysoki rangą izraelski dygnitarz niefrasobliwie  stosuje teraz tę samą zapatrzoną w przeszłość logikę. Jest to tym bardziej zdumiewające, że ten sposób życia jest tym właśnie, co miało zostać zastąpione przez syjonizm.  


Ruch odzyskania żydowskiej ojczyzny nigdy nie koncentrował się na koncepcji, że nasi przodkowie, począwszy od Abrahama, byli właścicielami kawałka nieruchomości w najbardziej obiecanej ziemi; Herzl doprawdy nie był biblistą. Ciągnęło nas do Ziemi Izraela nie z powodu jakichś pożółkłych historycznych aktów własności do jakichś miejsc, ale z powodu tego, że był to tygiel naszego narodu, miejsce kulturowej i historycznej pamięci, która mówiła nam, byśmy zbudowali własny kraj i czynili go raz za razem doskonalszym, bardziej ponadczasowym, bardziej żydowskim. Mówiąc najprościej, kluczową lekcją syjonizmu jest to, że mamy tylko jedną ojczyznę, a nie dziesięć.


Gdyby sensem syjonizmu było niekończące się wysuwanie roszczeń do nieruchomości, dlaczego zatrzymywać się na Izraelu? Powinniśmy teraz, zgodnie z logiką niekończących się zażaleń Lapida, skierować wzrok na Kordobę i Madryt, i zażądać hacjend, w których niegdyś mieszkali nasi przodkowie. Ach, złoty wiek w Hiszpanii! I dlaczego zatrzymywać się tam? A co z Surą i Pumbeditą, babilońskimi domami talmudycznych akademii, które między 589 a 1038 rokiem zrodziły tak wiele z tego, co dzisiaj znamy jako judaizm? Z pewnością tam też mamy roszczenia – jak również w Aleppo. A co z domem Majmonidesa w Kairze?


Czy jakikolwiek zdrowy na umyśle Żyd chce dzisiaj żyć w Iraku i Syrii? Nie. Te kraje należą do ich obywateli. Odwrotną stroną syjonizmu jest to, że Babilonia należy do Babilończyków, tak samo jak dzisiejsza Polska należy do ludzi, którzy dzisiaj nazywają siebie Polakami i którzy są zakorzenienie w polskiej historii, języku i kulturze. Choć przedstawiciele tego kraju mogą czasami mieć ciasne poglądy, mogą być drażliwi i nietaktowni, Polska jest ich krajem, a nie naszym.


Lapid ma zastąpić Bennetta u steru państwa w 2023 roku, co jest częścią porozumienia między ich partiami i każdy, kogo ciekawi, jak przyszły premier żydowskiego państwa może być takim ochoczym ignorantem i nie znać podstawowych koncepcji, które są samym fundamentem żydowskiego narodowego istnienia, powinien zaznajomić się z przemówieniem Lapida wygłoszonym na początku tego lata na  Globalnym Forum Walki z Antysemityzmem. Radykalnie przedefiniowując najstarszą nienawiść świata, Lapid twierdził, że antysemityzm powinien być określeniem stosowanym do każdego rodzaju dyskryminacji każdej marginalizowanej grupy, a nie tylko do Żydów. 

“Pora powiedzieć poprawną rzecz o antysemitach - powiedział. – Antysemici byli nie tylko w getcie w Budapeszcie. Antysemitami byli handlarze niewolników, którzy wrzucali skutych niewolników do morza. Antysemitami byli członkowie plemienia Hutu w Ruandzie, którzy masakrowali Tutsich. Antysemitami są ci muzułmanie, którzy w ostatnim dziesięcioleciu zabili ponad 20 milionów innych muzułmanów. Antysemitami są Państwo Islamskie i Boko Haram”.

Jeśli Lapid istotnie wierzy w ten durny bełkot, to czy nie powinien skupiać swojego gniewu na, powiedzmy, Niemczech, kraju, który rzeczywiście zorganizował i dokonał Holocaustu i który w zeszłym miesiącu odmówił reparacji potomkom dziesiątków tysięcy członków plemion Herero i Nama, których zmasakrował w Namibii w czasie okrutnej kolonizacji na początku XX wieku, proponując zaledwie mizerną inwestycję w rozwój infrastruktury Namibii jako symbol swojej skruchy?  


Niestety, może być inny, bardziej tchórzliwy powód pełnego dumy ataku Lapida na Polaków, powód związany z pragnieniem nowego rządu Izraela zjednania sobie nowej administracji w Waszyngtonie.  


Jak naprawić kurs sympatii do Trumpa, która była sygnaturą w polityce Bibi Netanjahu? Oto możliwość: dołączyć do sekretarza stanu Antony’ego Blinkena w potępianiu Polaków. Warszawa, jak może pamiętacie, gościła byłego premiera Netanjahu wraz z arabskimi i amerykańskimi dyplomatami w 2019 roku na konferencji poświęconej walce z irańskim zagrożeniem. Teraz, kiedy przymilanie się do morderczych mułłów jest ponownie trzonem amerykańskiej polityki bliskowschodniej, pora postawić tych uprzykrzonych Polaków tam, gdzie ich miejsce, w działce zatytułowanej „antysemici”.


Co za hańba. Ale Żydom – w Izraelu, Ameryce i wszędzie indziej – nie wolno przyjmować  tak pokrętnego myślenia. Rzeczywistość jest jasna: Polska, kraj, który wycierpiał jak niewiele innych z powodu bliźniaczego zła nazizmu i komunizmu, ma wszelkie prawo do ustalenia sensownej granicy czasowej na roszczenia ludzi – tak Żydów, jak i nie-Żydów – którzy uważają, że historię trzeba zamrozić w czasie i zmusić do respektowania ich roszczeń do własności, która należy teraz do innych ludzi, którzy na niej pracują i żyją codziennym życiem. Polska ma wszelkie prawa do zapewnienia swoich obywateli, że żądania restytucji będą miały czasową granicę. I ma pełne prawo do oburzenia za przedstawianie jej jako w jakiś sposób centralnego miejsca historycznego, europejskiego antysemityzmu, podczas gdy Niemcy okrzyczane są jako model historycznej skruchy i pokuty, choć w dalszym ciągu obsypują miłością i gotówką dyktaturę, która jawnie neguje Holocaust i płaci za mordowanie Żydów na całym świecie.


Polska ma rację w tym konkretnym starciu, ale, co ważniejsze, Izrael rażąco i boleśnie nie ma racji. Nie powinno się wymieniać żydowskiego cierpienia, na podobieństwo żetonów w kasynie, na tanią walutę, by ją wykorzystać jako stawkę w jakimś wyglądającym na sprytne posunięciu politycznym. Żydowska historia – lub, ściślej, żydowska pamięć – ma sens i znaczenie właśnie dlatego, że zawsze odrzucała takie cwaniackie transakcje. Musimy tę tradycję utrzymać.


This story originally appeared in English in Tablet Magazine, at tabletmag.com, and is reprinted with permission.


Why Poland Is Right to End Holocaust Property Claims

Tablet, 18 sierpnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Liel Leibovitz

Izraelsko-amerykański pisarz i dziennikarz. Urodził się w Tel Awiwie, mieszka obecnie w Stanach Zjednoczonych, jest publicystą magazynu „Tablet”.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 318 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zwykła kobieta na wojnie   Oren   2023-09-20
Modlitwa za rok 5784   Glick   2023-09-16
Syryjska Żydówka odpowiada na zarzuty o dyskryminacji przez Aszkenazyjczyków     2023-08-31
Czy nadawanie priorytetu wolności od terroryzmu jest rasizmem?   Tobin   2023-08-28
O dalekim Izraelu raz jeszcze   Koraszewski   2023-08-24
Walka lub ucieczka.Gdzie jest patriotyzm ludzi, którzy opuszczają Izrael z powodu zawirowań politycznych?   Collins   2023-08-20
"Telegraph" legitimizuje nazistowską analogię   Levick   2023-08-18
Idź i wróć człowiekiem. Książka Andrzeja Koraszewskiego   Tabisz   2023-08-12
Nasza odwieczna walka o Syjon   Chesler   2023-08-07
Prawo i anarchia   Collins   2023-07-29
Napisany 100 lat temu esej Davida Lloyd George’a o antysemityzmie i syjonizmie   Lloyd   2023-07-28
W jakiej sprawie płonie Izrael?   Koraszewski   2023-07-26
Pokój z widokiem na morderców   Koraszewski   2023-07-23
Widmo krąży po Europie   Koraszewski   2023-07-21
Niektórzy ludzie lewicy i Arabowie są oburzeni promowaniem wzajemnego szacunku i równości między izraelskimi Żydami i Arabami     2023-07-18
Zrozumieć prawdziwe pochodzenie karykatury z “New York Timesa”. Jak antysemicka propaganda sowiecka przenika współczesny lewicowy antysyjonizm   Tabarovsky   2023-07-16
Dlaczego władze palestyńskie nienawidzą archeologów   Flatow   2023-07-09
Izrael musi przestać używać nazwy „Zachodni Brzeg” dla „Judei i Samarii”   Fitzgerald   2023-06-30
Prokuratorzy spalonej ziemi.Prokuratorzy Netanjahu, dowódcy policji i media zamierzają walczyć do samego końca.   Glick   2023-06-29
Jedyne miejsce na Bliskim Wschodzie, gdzie mniejszości rozkwitają   Abdul-Hussain   2023-06-27
List do Kena Rotha: Demonizowanie Izraela przez wykorzystywanie Holokaustu   Steinberg   2023-06-10
We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk