Prawda

Poniedziałek, 10 sierpnia 2020 - 07:52

« Poprzedni Następny »


Zabójstwa honorowe na Zachodzie


Phillis Chesler 2014-01-10

18 grudnia 2013 FBI wyznaczyło nową nagrodę w wysokości dwudziestu tysięcy dolarów za informację, która doprowadzi do schwytania oskarżonego o zabójstwo honorowe Amerykanina egipskiego pochodzenia, Yasera Saida. Dwoje filmowców Xoel Pamus i Nenna Nejad, którzy pracują nad filmem dokumentalnym o zabójstwie honorowym Sarah i Aminy Said w 2008 r. na przedmieściu Dallas w Teksasie, odkryli przekonujące dowody, które przekazali władzom.

Zachód został wreszcie zmuszony do poważnego traktowania zabójstw honorowych.

Na początku tego miesiąca schwytano i uwięziono w Wielkiej Brytanii siódmego sprawcę zabójstwa honorowego, który brał udział w zamordowaniu w 2006 r. brytyjsko kurdyjskiej Banaz Mahmud. (Zabójstwa honorowe nie są jak przemoc domowa, ponieważ cała rodzina, z której pochodzi ofiara, spiskuje, żeby zabić młodą kobietę za rzeczywiste lub wyimaginowane nieposłuszeństwo.) Także we wrześniu Sarbit Kaur Athwal, która zeznawała przeciwko jej brytyjsko-sikhowskiej rodzinie w sprawie o zabójstwo honorowe, otrzymała nagrodę za odwagę - "The Ultimate Woman Warrior award" [Najwyższa nagroda Walczącej kobiety].Zamordowana przez najbliższą rodzinę Banaz Mahmud. Jej śmierć
wymusiła lepszą organizację pomocy zagrożonym kobietom
w Wielkiej Brytanii.    


Ten miesiąc był także rodzajem kamienia milowego dla mnie i to w tej samej dziedzinie.

Kiedyś, jako bardzo młoda kobieta, żyłam w haremie i trzymano mnie w purdah w Kabulu. Doświadczyłam osobiście islamskiego apartheidu płci i koszmaru religijnych przesądów jako niemuzułmańska żona bogatego i przesiąkniętego wpływami Zachodu Afgańczyka, którego spotkałam na uczelni w Stanach Zjednoczonych. Byłam świadkiem tego, jak traktowano kobiety na długo zanim talibowie doszli do władzy. Dowiedziałam się, że jeśli dziewczyna była choćby minimalnie nieposłuszna, ryzykowała surową karę, a nawet śmierć – i to z rąk własnej rodziny.


Byłam bliska śmierci w Kabulu, ale wydostałam się, zostałam psychologiem, pisarką i działaczką praw człowieka i praw kobiet. W oparciu o własne badania przedstawiałam sądom pisemne oświadczenia dla tych kobiet, które uciekały przed zabójstwem honorowym. Moje oświadczenia zazwyczaj zmieniały opinię sądu. 


Oto jak moja praca zaważyła na bardzo głośnym procesie sądowym w Kanadzie.


30 czerwca 2009 r. Mohammad i Tooba Shafia, bogata afgańsko-kandyjska para imigrantów, zabiła trzy swoje córki: Geeti, Sahar i Zainab, jak również pierwszą żonę Mohammeda, Ronę, która mieszkała z nimi. Hamed, najstarszy syn, także uczestniczył w tym starannie zaplanowanym przypadku współczesnego składania ofiar z ludzi.


4 grudnia zastępca kanadyjskiego prokuratora generalnego, Gerard Laarhuis, mówił o tej głośnej sprawie na konferencji zorganizowanej przez  Ayaan Hirsi Ali w Nowym Jorku o przemocy związanej z honorem. Potwierdził, że w rodzinie Shafia rodzice i brat uważali te trzy córki (w wieku od 13 do 19 lat) za „kurwy”. Z jakiego powodu?  


Dziewczęta uważały, że mieszkają w Kanadzie. Zainab nie chciała wyjść za mąż za kuzyna, ale za kogoś, kogo wybrała sobie sama. Jej rodzice i brat wierzyli, że Afgańczycy muszą zachowywać się tak, jakby nadal żyli w Afganistanie, niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Nastolatki chciały opuścić dom. Miały głęboki żal z powodu kar nakładanych przez rodziców i kontroli sprawowanej przez brata. Miały chłopców. Dwie starsze dziewczyny zrobiły sobie zdjęcia w kusych, seksownych ubraniach – razem z chłopcami.


Według prokuratora, Gerarda Larhuuisa, który oskarżał w tej sprawie: „W tej rodzinie pojęcia umierania i śmierci były obecne przez cały czas… te dzieci wiedziały, że mogą zginąć. Przestępstwo tych ofiar? Chciały być wolne”. Kobiety szpiegowano i ściśle kontrolowano. Rona, pierwsza żona, była nieszczęśliwa i chciała odejść. Tooba, druga żona, nienawidziła jej i zabrała jej paszport, ale nie pozwalała jej odejść. Dlaczego nie?


Każdy, kto zadaje takie pytania, nie rozumie obyczajów afgańskich. Rona jest własnością Mohammada. Może z nią robić, co chce. Żadnej żonie afgańskiej nie wolno rozwieść się z mężem, rozwód jest uważany za wielką „hańbę”. (Mąż może zainicjować rozwód, ale nie żona.)


Afganistan był – i jest nadal – krajem, w którym poligamia jest rzeczą normalną, współ-żony walczą ze sobą bezlitośnie, rodzeństwo przyrodnie konkuruje o uwagę ojca, mężowie są często okrutni i niesłychanie skąpi, od dziewcząt oczekuje się noszenia burki albo hidżabu, mułłowie i nauczyciele fizycznie maltretują małe dzieci, dziewczynki mają wychodzić za mąż za swoich kuzynów i wiele robi to w wieku zaledwie czternastu lub piętnastu lat.


Córki w rodzinie Shafia naruszyły jeszcze jedno wielkie tabu: powiedziały innym ludziom, niewiernym i innym członkom rodziny – o tym, co się dzieje w ich domu. Prokurator Laarhuis powiedział, że dzieci i Rona wielokrotnie wołały o pomoc (do nauczycieli, krewnych, służb społecznych zajmujących się dziećmi), ale ani władze kanadyjskie, ani przyjaźni członkowie rodziny nie ingerowali.


Prokuratura kanadyjska i detektywi wykonali skrupulatną i znakomitą robotę. Laarhuis sądzi (ale nie może tego dowieść), że Tooba, ich matka, siedziała w samochodzie z córkami i współ-żoną i „uspokajała je”, kiedy dziewczęta, jedna po drugiej, zostawały zabrane z auta i topione przez ojca i brata w płytkiej wodzie opodal. Potem zwłoki wszystkich czterech umieszczono w samochodzie i zepchnięto do Kanału Rideaux; samochód jednak nie zatonął.


Przysięgli jednogłośnie uznali wszystkich trzech Shafia za winnych. Każdy został skazany na dożywotnie więzienie bez możliwości przedwczesnego zwolnienia przez 25 lat. Cała trójka wniosła apelację od wyroku.


Na tej samej konferencji Ayaan Hirsi Ali miałam własny wykład. Kiedy przedstawiłam się i zadałam pytanie prokuratorowi Laarhuisowi, uśmiechnął się z zachwytem i oznajmił publicznie – a potem powtórzył w e-mailu do mnie kilka dni później – że Prokuratura w znacznej mierze opierała się na moich badaniach w tej dziedzinie.


Jestem wdzięczna tym wszystkim, którzy wspierali i publikowali moje badania o zabójstwach honorowych, szczególnie Middle East Forum i Middle East Quarterly oraz Bogu poetyckiej sprawiedliwości, że ja, uwięziona kiedyś w Kabulu, gdzie niemal umarłam, prze żyłam i mam szansę dawać świadectwo  przeciwko " honorowym" mordercom kobiet.


Honor killings in the West and the god of  poetic

24 grudnia 2013

Tłumaczenie M.K.

_____________

Phyllis Chesler
Emerytowana profesor psychologii City University of New York, współzałożycielka Association for Women in Psychology oraz National Women's Health Network.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1582 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk