Prawda

Poniedziałek, 1 czerwca 2020 - 18:43

« Poprzedni Następny »


Zabójstwa honorowe na Zachodzie


Phillis Chesler 2014-01-10

18 grudnia 2013 FBI wyznaczyło nową nagrodę w wysokości dwudziestu tysięcy dolarów za informację, która doprowadzi do schwytania oskarżonego o zabójstwo honorowe Amerykanina egipskiego pochodzenia, Yasera Saida. Dwoje filmowców Xoel Pamus i Nenna Nejad, którzy pracują nad filmem dokumentalnym o zabójstwie honorowym Sarah i Aminy Said w 2008 r. na przedmieściu Dallas w Teksasie, odkryli przekonujące dowody, które przekazali władzom.

Zachód został wreszcie zmuszony do poważnego traktowania zabójstw honorowych.

Na początku tego miesiąca schwytano i uwięziono w Wielkiej Brytanii siódmego sprawcę zabójstwa honorowego, który brał udział w zamordowaniu w 2006 r. brytyjsko kurdyjskiej Banaz Mahmud. (Zabójstwa honorowe nie są jak przemoc domowa, ponieważ cała rodzina, z której pochodzi ofiara, spiskuje, żeby zabić młodą kobietę za rzeczywiste lub wyimaginowane nieposłuszeństwo.) Także we wrześniu Sarbit Kaur Athwal, która zeznawała przeciwko jej brytyjsko-sikhowskiej rodzinie w sprawie o zabójstwo honorowe, otrzymała nagrodę za odwagę - "The Ultimate Woman Warrior award" [Najwyższa nagroda Walczącej kobiety].Zamordowana przez najbliższą rodzinę Banaz Mahmud. Jej śmierć
wymusiła lepszą organizację pomocy zagrożonym kobietom
w Wielkiej Brytanii.    


Ten miesiąc był także rodzajem kamienia milowego dla mnie i to w tej samej dziedzinie.

Kiedyś, jako bardzo młoda kobieta, żyłam w haremie i trzymano mnie w purdah w Kabulu. Doświadczyłam osobiście islamskiego apartheidu płci i koszmaru religijnych przesądów jako niemuzułmańska żona bogatego i przesiąkniętego wpływami Zachodu Afgańczyka, którego spotkałam na uczelni w Stanach Zjednoczonych. Byłam świadkiem tego, jak traktowano kobiety na długo zanim talibowie doszli do władzy. Dowiedziałam się, że jeśli dziewczyna była choćby minimalnie nieposłuszna, ryzykowała surową karę, a nawet śmierć – i to z rąk własnej rodziny.


Byłam bliska śmierci w Kabulu, ale wydostałam się, zostałam psychologiem, pisarką i działaczką praw człowieka i praw kobiet. W oparciu o własne badania przedstawiałam sądom pisemne oświadczenia dla tych kobiet, które uciekały przed zabójstwem honorowym. Moje oświadczenia zazwyczaj zmieniały opinię sądu. 


Oto jak moja praca zaważyła na bardzo głośnym procesie sądowym w Kanadzie.


30 czerwca 2009 r. Mohammad i Tooba Shafia, bogata afgańsko-kandyjska para imigrantów, zabiła trzy swoje córki: Geeti, Sahar i Zainab, jak również pierwszą żonę Mohammeda, Ronę, która mieszkała z nimi. Hamed, najstarszy syn, także uczestniczył w tym starannie zaplanowanym przypadku współczesnego składania ofiar z ludzi.


4 grudnia zastępca kanadyjskiego prokuratora generalnego, Gerard Laarhuis, mówił o tej głośnej sprawie na konferencji zorganizowanej przez  Ayaan Hirsi Ali w Nowym Jorku o przemocy związanej z honorem. Potwierdził, że w rodzinie Shafia rodzice i brat uważali te trzy córki (w wieku od 13 do 19 lat) za „kurwy”. Z jakiego powodu?  


Dziewczęta uważały, że mieszkają w Kanadzie. Zainab nie chciała wyjść za mąż za kuzyna, ale za kogoś, kogo wybrała sobie sama. Jej rodzice i brat wierzyli, że Afgańczycy muszą zachowywać się tak, jakby nadal żyli w Afganistanie, niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Nastolatki chciały opuścić dom. Miały głęboki żal z powodu kar nakładanych przez rodziców i kontroli sprawowanej przez brata. Miały chłopców. Dwie starsze dziewczyny zrobiły sobie zdjęcia w kusych, seksownych ubraniach – razem z chłopcami.


Według prokuratora, Gerarda Larhuuisa, który oskarżał w tej sprawie: „W tej rodzinie pojęcia umierania i śmierci były obecne przez cały czas… te dzieci wiedziały, że mogą zginąć. Przestępstwo tych ofiar? Chciały być wolne”. Kobiety szpiegowano i ściśle kontrolowano. Rona, pierwsza żona, była nieszczęśliwa i chciała odejść. Tooba, druga żona, nienawidziła jej i zabrała jej paszport, ale nie pozwalała jej odejść. Dlaczego nie?


Każdy, kto zadaje takie pytania, nie rozumie obyczajów afgańskich. Rona jest własnością Mohammada. Może z nią robić, co chce. Żadnej żonie afgańskiej nie wolno rozwieść się z mężem, rozwód jest uważany za wielką „hańbę”. (Mąż może zainicjować rozwód, ale nie żona.)


Afganistan był – i jest nadal – krajem, w którym poligamia jest rzeczą normalną, współ-żony walczą ze sobą bezlitośnie, rodzeństwo przyrodnie konkuruje o uwagę ojca, mężowie są często okrutni i niesłychanie skąpi, od dziewcząt oczekuje się noszenia burki albo hidżabu, mułłowie i nauczyciele fizycznie maltretują małe dzieci, dziewczynki mają wychodzić za mąż za swoich kuzynów i wiele robi to w wieku zaledwie czternastu lub piętnastu lat.


Córki w rodzinie Shafia naruszyły jeszcze jedno wielkie tabu: powiedziały innym ludziom, niewiernym i innym członkom rodziny – o tym, co się dzieje w ich domu. Prokurator Laarhuis powiedział, że dzieci i Rona wielokrotnie wołały o pomoc (do nauczycieli, krewnych, służb społecznych zajmujących się dziećmi), ale ani władze kanadyjskie, ani przyjaźni członkowie rodziny nie ingerowali.


Prokuratura kanadyjska i detektywi wykonali skrupulatną i znakomitą robotę. Laarhuis sądzi (ale nie może tego dowieść), że Tooba, ich matka, siedziała w samochodzie z córkami i współ-żoną i „uspokajała je”, kiedy dziewczęta, jedna po drugiej, zostawały zabrane z auta i topione przez ojca i brata w płytkiej wodzie opodal. Potem zwłoki wszystkich czterech umieszczono w samochodzie i zepchnięto do Kanału Rideaux; samochód jednak nie zatonął.


Przysięgli jednogłośnie uznali wszystkich trzech Shafia za winnych. Każdy został skazany na dożywotnie więzienie bez możliwości przedwczesnego zwolnienia przez 25 lat. Cała trójka wniosła apelację od wyroku.


Na tej samej konferencji Ayaan Hirsi Ali miałam własny wykład. Kiedy przedstawiłam się i zadałam pytanie prokuratorowi Laarhuisowi, uśmiechnął się z zachwytem i oznajmił publicznie – a potem powtórzył w e-mailu do mnie kilka dni później – że Prokuratura w znacznej mierze opierała się na moich badaniach w tej dziedzinie.


Jestem wdzięczna tym wszystkim, którzy wspierali i publikowali moje badania o zabójstwach honorowych, szczególnie Middle East Forum i Middle East Quarterly oraz Bogu poetyckiej sprawiedliwości, że ja, uwięziona kiedyś w Kabulu, gdzie niemal umarłam, prze żyłam i mam szansę dawać świadectwo  przeciwko " honorowym" mordercom kobiet.


Honor killings in the West and the god of  poetic

24 grudnia 2013

Tłumaczenie M.K.

_____________

Phyllis Chesler
Emerytowana profesor psychologii City University of New York, współzałożycielka Association for Women in Psychology oraz National Women's Health Network.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1537 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpieczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk