Prawda

Niedziela, 3 marca 2024 - 04:17

« Poprzedni Następny »


Zabójstwa honorowe na Zachodzie


Phillis Chesler 2014-01-10

18 grudnia 2013 FBI wyznaczyło nową nagrodę w wysokości dwudziestu tysięcy dolarów za informację, która doprowadzi do schwytania oskarżonego o zabójstwo honorowe Amerykanina egipskiego pochodzenia, Yasera Saida. Dwoje filmowców Xoel Pamus i Nenna Nejad, którzy pracują nad filmem dokumentalnym o zabójstwie honorowym Sarah i Aminy Said w 2008 r. na przedmieściu Dallas w Teksasie, odkryli przekonujące dowody, które przekazali władzom.

Zachód został wreszcie zmuszony do poważnego traktowania zabójstw honorowych.

Na początku tego miesiąca schwytano i uwięziono w Wielkiej Brytanii siódmego sprawcę zabójstwa honorowego, który brał udział w zamordowaniu w 2006 r. brytyjsko kurdyjskiej Banaz Mahmud. (Zabójstwa honorowe nie są jak przemoc domowa, ponieważ cała rodzina, z której pochodzi ofiara, spiskuje, żeby zabić młodą kobietę za rzeczywiste lub wyimaginowane nieposłuszeństwo.) Także we wrześniu Sarbit Kaur Athwal, która zeznawała przeciwko jej brytyjsko-sikhowskiej rodzinie w sprawie o zabójstwo honorowe, otrzymała nagrodę za odwagę - "The Ultimate Woman Warrior award" [Najwyższa nagroda Walczącej kobiety].Zamordowana przez najbliższą rodzinę Banaz Mahmud. Jej śmierć
wymusiła lepszą organizację pomocy zagrożonym kobietom
w Wielkiej Brytanii.    


Ten miesiąc był także rodzajem kamienia milowego dla mnie i to w tej samej dziedzinie.

Kiedyś, jako bardzo młoda kobieta, żyłam w haremie i trzymano mnie w purdah w Kabulu. Doświadczyłam osobiście islamskiego apartheidu płci i koszmaru religijnych przesądów jako niemuzułmańska żona bogatego i przesiąkniętego wpływami Zachodu Afgańczyka, którego spotkałam na uczelni w Stanach Zjednoczonych. Byłam świadkiem tego, jak traktowano kobiety na długo zanim talibowie doszli do władzy. Dowiedziałam się, że jeśli dziewczyna była choćby minimalnie nieposłuszna, ryzykowała surową karę, a nawet śmierć – i to z rąk własnej rodziny.


Byłam bliska śmierci w Kabulu, ale wydostałam się, zostałam psychologiem, pisarką i działaczką praw człowieka i praw kobiet. W oparciu o własne badania przedstawiałam sądom pisemne oświadczenia dla tych kobiet, które uciekały przed zabójstwem honorowym. Moje oświadczenia zazwyczaj zmieniały opinię sądu. 


Oto jak moja praca zaważyła na bardzo głośnym procesie sądowym w Kanadzie.


30 czerwca 2009 r. Mohammad i Tooba Shafia, bogata afgańsko-kandyjska para imigrantów, zabiła trzy swoje córki: Geeti, Sahar i Zainab, jak również pierwszą żonę Mohammeda, Ronę, która mieszkała z nimi. Hamed, najstarszy syn, także uczestniczył w tym starannie zaplanowanym przypadku współczesnego składania ofiar z ludzi.


4 grudnia zastępca kanadyjskiego prokuratora generalnego, Gerard Laarhuis, mówił o tej głośnej sprawie na konferencji zorganizowanej przez  Ayaan Hirsi Ali w Nowym Jorku o przemocy związanej z honorem. Potwierdził, że w rodzinie Shafia rodzice i brat uważali te trzy córki (w wieku od 13 do 19 lat) za „kurwy”. Z jakiego powodu?  


Dziewczęta uważały, że mieszkają w Kanadzie. Zainab nie chciała wyjść za mąż za kuzyna, ale za kogoś, kogo wybrała sobie sama. Jej rodzice i brat wierzyli, że Afgańczycy muszą zachowywać się tak, jakby nadal żyli w Afganistanie, niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Nastolatki chciały opuścić dom. Miały głęboki żal z powodu kar nakładanych przez rodziców i kontroli sprawowanej przez brata. Miały chłopców. Dwie starsze dziewczyny zrobiły sobie zdjęcia w kusych, seksownych ubraniach – razem z chłopcami.


Według prokuratora, Gerarda Larhuuisa, który oskarżał w tej sprawie: „W tej rodzinie pojęcia umierania i śmierci były obecne przez cały czas… te dzieci wiedziały, że mogą zginąć. Przestępstwo tych ofiar? Chciały być wolne”. Kobiety szpiegowano i ściśle kontrolowano. Rona, pierwsza żona, była nieszczęśliwa i chciała odejść. Tooba, druga żona, nienawidziła jej i zabrała jej paszport, ale nie pozwalała jej odejść. Dlaczego nie?


Każdy, kto zadaje takie pytania, nie rozumie obyczajów afgańskich. Rona jest własnością Mohammada. Może z nią robić, co chce. Żadnej żonie afgańskiej nie wolno rozwieść się z mężem, rozwód jest uważany za wielką „hańbę”. (Mąż może zainicjować rozwód, ale nie żona.)


Afganistan był – i jest nadal – krajem, w którym poligamia jest rzeczą normalną, współ-żony walczą ze sobą bezlitośnie, rodzeństwo przyrodnie konkuruje o uwagę ojca, mężowie są często okrutni i niesłychanie skąpi, od dziewcząt oczekuje się noszenia burki albo hidżabu, mułłowie i nauczyciele fizycznie maltretują małe dzieci, dziewczynki mają wychodzić za mąż za swoich kuzynów i wiele robi to w wieku zaledwie czternastu lub piętnastu lat.


Córki w rodzinie Shafia naruszyły jeszcze jedno wielkie tabu: powiedziały innym ludziom, niewiernym i innym członkom rodziny – o tym, co się dzieje w ich domu. Prokurator Laarhuis powiedział, że dzieci i Rona wielokrotnie wołały o pomoc (do nauczycieli, krewnych, służb społecznych zajmujących się dziećmi), ale ani władze kanadyjskie, ani przyjaźni członkowie rodziny nie ingerowali.


Prokuratura kanadyjska i detektywi wykonali skrupulatną i znakomitą robotę. Laarhuis sądzi (ale nie może tego dowieść), że Tooba, ich matka, siedziała w samochodzie z córkami i współ-żoną i „uspokajała je”, kiedy dziewczęta, jedna po drugiej, zostawały zabrane z auta i topione przez ojca i brata w płytkiej wodzie opodal. Potem zwłoki wszystkich czterech umieszczono w samochodzie i zepchnięto do Kanału Rideaux; samochód jednak nie zatonął.


Przysięgli jednogłośnie uznali wszystkich trzech Shafia za winnych. Każdy został skazany na dożywotnie więzienie bez możliwości przedwczesnego zwolnienia przez 25 lat. Cała trójka wniosła apelację od wyroku.


Na tej samej konferencji Ayaan Hirsi Ali miałam własny wykład. Kiedy przedstawiłam się i zadałam pytanie prokuratorowi Laarhuisowi, uśmiechnął się z zachwytem i oznajmił publicznie – a potem powtórzył w e-mailu do mnie kilka dni później – że Prokuratura w znacznej mierze opierała się na moich badaniach w tej dziedzinie.


Jestem wdzięczna tym wszystkim, którzy wspierali i publikowali moje badania o zabójstwach honorowych, szczególnie Middle East Forum i Middle East Quarterly oraz Bogu poetyckiej sprawiedliwości, że ja, uwięziona kiedyś w Kabulu, gdzie niemal umarłam, prze żyłam i mam szansę dawać świadectwo  przeciwko " honorowym" mordercom kobiet.


Honor killings in the West and the god of  poetic

24 grudnia 2013

Tłumaczenie M.K.

_____________

Phyllis Chesler
Emerytowana profesor psychologii City University of New York, współzałożycielka Association for Women in Psychology oraz National Women's Health Network.

 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2556 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wszyscy jesteśmy imigrantami   Koraszewski   2024-03-02
Współudział UE w finansowaniu irańskiego terrroru   Rafizadeh   2024-03-01
Dzień po i jego konteksty   Koraszewski   2024-02-26
Sabotowanie romansu USA-Izrael   Altabef   2024-02-24
Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk