Prawda

Sobota, 27 lutego 2021 - 10:37

« Poprzedni Następny »


Wojna Egiptu z terroryzmem: podwójne standardy świata


Khaled Abu Toameh 2014-11-10

Wysadzanie w powietrze budynku jako część operacji armii egipskiej usunięcia wszystkich budynków ze “strefy buforowej” wzdłuż granicy Egiptu ze Strefą Gazy. (Z: PressTV zrzut z ekranu)
Wysadzanie w powietrze budynku jako część operacji armii egipskiej usunięcia wszystkich budynków ze “strefy buforowej” wzdłuż granicy Egiptu ze Strefą Gazy. (Z: PressTV zrzut z ekranu)

Trzy miesiące po konfrontacji zbrojnej między Hamasem a Izraelem także Egipcjanie prowadzą własną wojnę z terroryzmem na Synaju północnym.

Wojna Egiptu jednak, która zaczęła się po zmasakrowaniu 33 żołnierzy egipskich przez terrorystów islamskich, nie wydaje się niepokoić społeczności międzynarodowej i organizacji praw człowieka, a przynajmniej nie tak bardzo, jak działania Izraela zmierzające do powstrzymania rakiet i pocisków zrzucanych na Izrael ze Strefy Gazy.


Działania armii egipskiej obejmują wyburzenie setek domów wzdłuż granicy ze Strefą Gazy i przeniesienie tysięcy ludzi na nowe miejsce.
 

Celem Egiptu jest ustanowienie strefy buforowej wzdłuż granicy ze Strefą Gazy w celu zapobieżenia używania tuneli służących zarówno do szmuglowania towarów i broni, jak i do ataków na egipskich żołnierzy i cywilów. Innymi słowy, Egipcjanie zacieśniają blokadę Strefy Gazy i kolektywnie karzą żyjących tam Palestyńczyków, a nie tylko Hamas.


Wszystko to dzieje się na oczach społeczności międzynarodowej i mediów. Niemniej, nie poproszono Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych o nadzwyczajne spotkanie, by potępić to, co niektórzy egipscy działacze praw człowieka opisują jako „transfer” i „wysiedlenie” setek rodzin na Synaju.


Egipski prawnik i działacz praw człowieka, Gamal Eid, powiedział, że egipskie środki bezpieczeństwa są „niekonstytucyjne”. Napisał, że Artykuł 63 konstytucji egipskiej zabrania przymusowego i arbitralnego transferu obywateli.


Egipscy eksperci ds. bezpieczeństwa ostrzegli w tym tygodniu, że “wysiedlenie” mieszkańców Synaju nie powstrzyma ataków terrorystycznych na policję i armię egipską.


Były generał Safwat al-Zajjat powiedział, że spodziewa się nasilenia ataków terrorystycznych nie tylko na Synaju, ale także w innych częściach Egiptu, włącznie z Kairem, żeby dowieść, że posunięcia armii egipskiej są nieskuteczne. Sądzi on także, że transfer tysięcy rodzin i zburzenie ich domów przysłuży się terrorystom.


Działacz egipski, Massad Abu Fadżr napisał na swojej stronie Facebooka, że przymusowa eksmisja rodzin z ich domów w Egipcie jest równoznaczna z „wypowiedzeniem wojny przez władze egipskie” trzem największym i najpotężniejszym klanom na Synaju. On także przewiduje, że ta akcja odbije się jak bumerang i wzmocni terrorystów.


Co jednak jest może bardziej niepokojące, to obawa, że bezprecedensowa akcja Egiptu spowoduje, iż Hamas i inne grupy terrorystyczne w Gazie ponowią ataki na Izrael.


Egipcjanie mają oczywiście prawo do prowadzenia bezwzględnej wojny z rozmaitymi grupami terrorystycznymi, które od dawna działają na Synaju. Jednak przez zacieśnienie blokady Strefy Gazy Egipcjanie dają Hamasowi i Islamskiemu Dżihadowi wymówkę do ponowienia ataków na Izrael.


Te dwie palestyńskie grupy terrorystyczne zapewne nie wezmą odwetu przez zaatakowanie Egiptu. Wiedzą, że odpowiedź Egiptu na taki atak będzie znacznie ostrzejsza niż zbrojna odpowiedź Izraela. To wyjaśnia, dlaczego Hamas i inne grupy palestyńskie byli ostrożni w odpowiedzi na posunięcia egipskie – jak dotąd nie było żadnych potępień ani protestów.


W rzeczywistości Hamas już jest w stanie paniki w następstwie oskarżeń rzuconych przez niektórych Egipcjan, że Palestyńczycy ze Strefy Gazy brali udział w zabijaniu żołnierzy na Synaju.


Raz jeszcze dziennikarze egipscy wzywają swojego prezydenta, by zaatakował Hamas w odpowiedzi na atak na Synaju. Poprzedni atak na żołnierzy egipskich na Synaju kilka miesięcy temu spowodował podobne wezwania.


Reham Noaman, znana dziennikarka egipska, wezwała prezydenta egipskiego, Abdela Fattaha el-Sisiego, by "zmiażdżył" Hamas i jego zbrojne skrzydło, Ezaddin al-Kassam. "Izrael nie jest lepszy od nas – powiedziała. – Kiedy Izrael chce uderzyć Hamas z powodu rakiety, która nie jest warta jednego grosza, nie stara się o pozwolenie Rady Bezpieczeństwa”.


Egipcjanie wreszcie zrozumieli, że kontrolowana przez Hamas Strefa Gazy stała się głównym eksporterem terroryzmu w regionie. Izrael doszedł do tego wniosku kilka lat temu, kiedy Hamas i inne grupy terroru zaczęli ostrzeliwanie rakietami i pociskami z moździerzy  izraelskich miast.


Egipcjanie zrozumieli także, że tunele szmuglerskie wzdłuż ich wspólnej granicy ze Strefą Gazy działają w obie strony. W przeszłości Egipcjanie wierzyli, że tunele są używane tylko do szmuglowania broni do Strefy Gazy. Teraz jednak są przekonani, że te tunele służą także szmuglowaniu broni i terrorystów na teren Egiptu.


Teraz, kiedy Egipcjanie postanowili całkowicie zamknąć swoją granicę ze Strefą Gazy, wzrosła możliwość kolejnej konfrontacji zbrojnej między Hamasem a Izraelem. Hamas niewątpliwie będzie próbował wyłamać się z zwiększonej izolacji przez rozpoczęcie kolejnej wojny z Izraelem.


Egipcjanom nie będzie przeszkadzało, jeśli wybuchnie kolejna wojna między Palestyńczykami i Izraelem – jak długo konfrontacja zbrojna będzie miała miejsce po drugiej stronie granicy Strefy Gazy z Egiptem.


I, oczywiście, społeczność międzynarodowa raz jeszcze rzuci się z oskarżeniami na Izrael o “ludobójstwo” Palestyńczyków w Strefie Gazy. Nie trzeba mówić, że społeczność międzynarodowa będzie nadal ignorować wyburzanie przez Egipt setek domów i przymusową eksmisję tysięcy ludzi na Synaju.


Egipskie działania na rzecz bezpieczeństwa na Synaju raz jeszcze ujawniły podwójne standardy społeczności międzynarodowej wobec wojny z terroryzmem. Podczas gdy Egipt może burzyć setki domów i siłą wysiedlać tysiące ludzi w imię wojny z terroryzmem, Izraelowi nie wolno uderzyć w tych, którzy ostrzeliwują rakietami i pociskami moździerzowymi miasta izraelskie.


Egypt’s War on Terrorism: World’s Double Standards

Gatestone Institute, 3 listopada2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. racjonalna walka z terroryzmem mieczysławski 2014-11-10


Notatki

Znalezionych 1776 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk