Prawda

Środa, 27 stycznia 2021 - 22:57

« Poprzedni Następny »


Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa


Richard Kemp 2020-01-29

<span>Żydowscy imigranci z Europy na statku S.S. Atzmaut (po hebrajsku „Niepodległość”) w drodze do portu w Hajfie zaledwie na kilka tygodni przed 14 maja 1948. (photo credit: REUTERS)</span>
Żydowscy imigranci z Europy na statku S.S. Atzmaut (po hebrajsku „Niepodległość”) w drodze do portu w Hajfie zaledwie na kilka tygodni przed 14 maja 1948. (photo credit: REUTERS)

Jaką rolę odegrała Wielka Brytania w Holocauście? Jaka była jej rola w ustanowieniu państwa Izrael? Holocaust po raz pierwszy dotarł do mojej świadomości, kiedy mając 13 lat przeczytałem książkę Żółta gwiazda  Simche Unsdorfera. Opis okrucieństw doświadczonych przez autora i  jego współwięźniów w Auschwitz wstrząsnął mną do głębi i ten wstrząs pozostał na zawsze. Autor pisał swoją książkę już w Wielkiej Brytanii, po tym jak udało mu się przeżyć nazistowski terror.

 

Żółta gwiazda jest opowieścią o skrajnym barbarzyństwie i o niezwykłej odwadze. Podczas mojej trwającej 30 lat kariery wojskowej pamięć o odwadze i sile moralnej dziewiętnastoletniego Unsdorfera pomagała mi w radzeniu sobie z wyzwaniami, z którymi się zmagałem, ukazując ich błahość w porównaniu z jego zmaganiami egzystencjalnymi w walce z wcielonym diabłem.


Wiedza o Holocauście wzmacnia moją dumę byłego brytyjskiego żołnierza z roli, jaką nasza armia odegrała w odrodzeniu się izraelskiego państwa. Podczas kampanii w latach 1915-1918, kosztem 168 tysięcy ofiar, siły brytyjskiego imperium wyzwoliły ziemię Palestyny spod brutalnej władzy Osmańskiego Imperium. Gdyby nie zwycięstwo naszych wojsk, Turcy nadal panowaliby na tych ziemiach i żydowskie państwo nigdy nie mogłoby powstać.           

 

Brytyjska ofensywa wyzwoliła Jerozolimę w święto Chanuki w 1917 roku. Tuż wcześniej ogłoszono Deklarację Balfoura, w 1920 roku rezolucja z San Remo sformalizowała intencję Balfoura utworzenia Domu Narodowego Żydów, dając nadzieję Żydom z całego świata. Ta nadzieja została podeptana, a mandat z San Remo zdradzony, kiedy rząd brytyjski w maju 1939 roku ogłosił Białą księgę, zatrzaskując drzwi przed żydowską imigracją do Palestyny.      

 

Dlaczego Wielka Brytania wycofała się z obietnic danych w 1917 i w 1920 roku? Była to reakcja na trzy lata morderczego terroru przeciw Brytyjczykom i Żydom, sterowanego przez wielkiego muftiego Jerozolimy Haj Amina Al-Husseiniego.


W chwili kiedy premier Neville Chamberlain ogłosił swoją Białą księgę, los europejskich Żydów był już wyznaczony przez Kristallnacht i niemiecką inwazję na Czechosłowację. Winston Churchill oraz Lloyd George protestowali przeciwko tej perfidnej polityce. Poseł z ramienia Partii Pracy, James Rothschild, napisał wówczas: “Dla większości Żydów jadących do Palestyny to sprawa migracji lub fizycznej eksterminacji”.


Nie wiemy jak wielu mogłoby się uratować przed zagładą, gdyby mogli uciec do Palestyny. Z pewnością jednak chodzi tu o setki tysięcy istnień. Wielka Brytania zhańbiła się na wieczność mając swój pośredni udział w wysłaniu Żydów do nazistowskich komór gazowych.   

 

Po tym jak udało mu się zamknąć europejskim Żydom drzwi do Palestyny, Al-Husseini spędził okres wojny w Berlinie, namawiając Hitlera do przeniesienia Holocaustu na Bliski Wschód i do zbombardowania Tel Awiwu oraz Jerozolimy. Gdyby armia generała Montgomery’ego nie zdołała zatrzymać Rommela pod El-Alamein w 1942 roku, Al-Husseini osiągnąłby swój cel i swoje marzenie zobaczenia Żydów pędzonych do komór gazowych w Palestynie i w całym arabskim świecie.   

 

Podczas gdy Ósma Armia Brytyjska i niemiecki Afrika Korps walczyły ze sobą na pustyni Północnej Afryki, naziści przybliżyli Holocaust do brytyjskich wysp. Na wyspie na Kanale La Manche Niemcy prowadzili swój program eksterminacji przez wycieńczenie pracą, gdzie zginęło nie mniej niż 40 tysięcy ludzi pod batami SS i członków organizacji Todt, która zatrudniała zagranicznych robotników, więźniów wojennych i więźniów z obozów koncentracyjnych do budowy fortyfikacji i fabryk produkujących dla wojska. W większości byli to rosyjscy więźniowie wojenni, ściągnięci ze Wschodu do budowy potężnych betonowych kostrukcji do obrony Reichu. Tam również brutalnie zamordowano nie mniej niż 10 tysięcy Żydów, przewiezionych z Francji.

 

Rząd w Londynie miał dobrą orientację o potwornościach popełnianych na okupowanym brytyjskim terrytorium. Zdjęcia lotnicze ujawniały skalę nazistowskich obozów pracy i masowych grobów. Co najmniej jeden raport wywiadu, przekazany z narażeniem życia przez brytyjskiego oficera marynarki handlowej i byłego żonierza (którego rodzina była jedynymi cywilami na wyspie), przedstawiał szczególowe informacje o działaniach Niemców.      

 

Czy brytyjskie dowództwo mogło to zatrzymać? Moralne i praktyczne kwestie były tu tak złożone, jak w przypadku pytania czy bombardować Auschwitz. Po wojnie rozmiary zbrodni popełnionych na Alderney były świadomie ukrywane przez Whitehall i do dnia dzisiejszego obraz tych wydarzeń jest zamazany.  

 

Ta sprawa jest niczym w porównaniu z brytyjską powojenną polityką blokowania imigracji do Palestyny, nawet w stosunku do ocalonych z niemieckich obozów śmierci. Na polecenia wściekle antysemickiego Ministra Spraw Zagranicznych z ramienia Labour Party, Ernesta Bevina, brytyjska marynarka wojenna zawracała statki z uchodźcami, a wielu z tych, którym udało się przedostać, było internowanych w obozach w Palestynie i na Cyprze.       

 

Niedawno spotkałem ocalonego z Auschwitz, który jako dziecko w 1947 roku przybył do Hajfy na statku SS Exodus i wraz z setkami innych został deportowany do Hamburga, do gniazda swoich prześladowców i internowany (ze wszystkich miejsc na świecie) w Belsen.    

 

Nieprawdopodobnie okrutne potraktowanie ocalałych, którzy dotarli do Palestyny na SS Exodus, wpłynęło na podjęcie przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1947 roku rezolucji o ponownym ustanowieniu Narodowgo Domu Żydów w Palestynie. Ponownie pod arabską presją, rząd brytyjski sprzeciwił się realizacji mandatu, jaki zaakceptował w San Remo 27 lat wcześniej.    

 

Brytyjski generał w służbie czynnej dowodził w 1948 roku nielegalną jordańską inwazją na nowopowstałe państwo Izrael. Brytyjska armia uzbroiła arabskich agresorów i odmówiła dostarczenia amunicji Izraelowi, w dalszym ciągu, już po wycofaniu się sił brytyjskich z Palestyny, odmawiając zwolnienia z obozów na Cyprze Żydów zdolnych do walki zbrojnej. Wielu brytyjskich żołnierzy służących wówczas na Cyprze rozumiało niesprawiedliwość polityki swojego rządu i nieszczęście, jakie ta polityka sprowadzała na Żydów. Był wśród nich John “Ringo” Watson, chrześcijanin, szeregowy z Suffolk Regiment, (jednostki noszącej dziś nazwę Royal Anglians, w której służyłem), który zdezerterował, żeby walczyć w szeregach Hagany z arabskimi najeźdźcami.  


Mimo ścisłych związków między naszymi służbami wywiadowczymi i armiami Ministerstwo Spraw Zagranicznych pozostaje uprzedzone wobec żydowskiego państwa. Na przestrzeni ostatnich 70 lat, mimo niezliczonych królewskich wizyt do wszystkich innych państw Bliskiego Wschodu, książę William był pierwszym członkiem rodziny królewskiej, który niedawno odwiedził Izrael, a w ubiegłym tygodniu Izrael odwiedzil również książę Karol. Ta polityka jest kontynuacją umizgów Ministerstwa Spraw Zagranicznych i nie uwzględnia zmiany postaw arabskich rządów w stosunku do Izraela.     

 

Tę postawę pokazuje również bezmyślne podlizywanie się Unii Europejskiej, która zachowuje swoją pełną uprzedzeń i mściwości politykę wobec Izraela. Na przykład 12 listopada 2019 Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał krzywdzący nakaz oznaczania żydowskich produktów z Judei i Samarii. Nie jest przypadkiem, że nakaz ten opublikowano w rocznicę rozkazu Hermanna Göringa z 1938 roku o ”eliminacji Żydów z niemieckiego życia gospodarczego”, który był zwiastunem Zagłady.

 

We wtorek 29 stycznia prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump  ogłosił swoją propozycję pokoju między Izraelem i Palestyńczykami. Jak łatwo było przewidzieć, spadkobiercy Al-Husseiniego w palestyńskim kierownictwie odrzucili ten plan jesszcze przed jego ogłoszeniem. Najprawdopodobniej Unia Europejska zachowa się podobnie, wybierając kontynuację dzisiątków lat procesów pokojowych nie przynoszących nic prócz śmierci i zniszczenia.

 

Wielka Brytania, która odegrała tak wielką rolę w odrodzeniu się żydowskiego państwa, popełniając równocześnie zbyt wiele katastrofalnych błędów, powinna wesprzeć propozycję prezydenta Trumpa, dającą jedyną realistyczną nadzieję na długotrwały pokój i stabilne relacje między tymi dwoma narodami. Palestyńscy Arabowie załugują na tę szansę, a z pewnościa załugują na nią ocaleni z Holocaustu i ich potomkowie.   

 

Britain should support Trumps peace plan

Jerusalem Post, 26 stycznia 2020

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski   

 Richard Justin Kemp  Były dowódca sił brytyjskich w Afganistanie, pracował w Joint Intelligence Committee oraz COBR. Po przejściu na emeryturę napisał książkę o wojnie w Afganistanie Attack State Red, która stała się bestsellerem.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Skrucha? Marek Eyal 2020-01-29


Notatki

Znalezionych 1750 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk