Prawda

Czwartek, 2 kwietnia 2020 - 07:19

« Poprzedni Następny »


Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa


Richard Kemp 2020-01-29

<span>Żydowscy imigranci z Europy na statku S.S. Atzmaut (po hebrajsku „Niepodległość”) w drodze do portu w Hajfie zaledwie na kilka tygodni przed 14 maja 1948. (photo credit: REUTERS)</span>
Żydowscy imigranci z Europy na statku S.S. Atzmaut (po hebrajsku „Niepodległość”) w drodze do portu w Hajfie zaledwie na kilka tygodni przed 14 maja 1948. (photo credit: REUTERS)

Jaką rolę odegrała Wielka Brytania w Holocauście? Jaka była jej rola w ustanowieniu państwa Izrael? Holocaust po raz pierwszy dotarł do mojej świadomości, kiedy mając 13 lat przeczytałem książkę Żółta gwiazda  Simche Unsdorfera. Opis okrucieństw doświadczonych przez autora i  jego współwięźniów w Auschwitz wstrząsnął mną do głębi i ten wstrząs pozostał na zawsze. Autor pisał swoją książkę już w Wielkiej Brytanii, po tym jak udało mu się przeżyć nazistowski terror.

 

Żółta gwiazda jest opowieścią o skrajnym barbarzyństwie i o niezwykłej odwadze. Podczas mojej trwającej 30 lat kariery wojskowej pamięć o odwadze i sile moralnej dziewiętnastoletniego Unsdorfera pomagała mi w radzeniu sobie z wyzwaniami, z którymi się zmagałem, ukazując ich błahość w porównaniu z jego zmaganiami egzystencjalnymi w walce z wcielonym diabłem.


Wiedza o Holocauście wzmacnia moją dumę byłego brytyjskiego żołnierza z roli, jaką nasza armia odegrała w odrodzeniu się izraelskiego państwa. Podczas kampanii w latach 1915-1918, kosztem 168 tysięcy ofiar, siły brytyjskiego imperium wyzwoliły ziemię Palestyny spod brutalnej władzy Osmańskiego Imperium. Gdyby nie zwycięstwo naszych wojsk, Turcy nadal panowaliby na tych ziemiach i żydowskie państwo nigdy nie mogłoby powstać.           

 

Brytyjska ofensywa wyzwoliła Jerozolimę w święto Chanuki w 1917 roku. Tuż wcześniej ogłoszono Deklarację Balfoura, w 1920 roku rezolucja z San Remo sformalizowała intencję Balfoura utworzenia Domu Narodowego Żydów, dając nadzieję Żydom z całego świata. Ta nadzieja została podeptana, a mandat z San Remo zdradzony, kiedy rząd brytyjski w maju 1939 roku ogłosił Białą księgę, zatrzaskując drzwi przed żydowską imigracją do Palestyny.      

 

Dlaczego Wielka Brytania wycofała się z obietnic danych w 1917 i w 1920 roku? Była to reakcja na trzy lata morderczego terroru przeciw Brytyjczykom i Żydom, sterowanego przez wielkiego muftiego Jerozolimy Haj Amina Al-Husseiniego.


W chwili kiedy premier Neville Chamberlain ogłosił swoją Białą księgę, los europejskich Żydów był już wyznaczony przez Kristallnacht i niemiecką inwazję na Czechosłowację. Winston Churchill oraz Lloyd George protestowali przeciwko tej perfidnej polityce. Poseł z ramienia Partii Pracy, James Rothschild, napisał wówczas: “Dla większości Żydów jadących do Palestyny to sprawa migracji lub fizycznej eksterminacji”.


Nie wiemy jak wielu mogłoby się uratować przed zagładą, gdyby mogli uciec do Palestyny. Z pewnością jednak chodzi tu o setki tysięcy istnień. Wielka Brytania zhańbiła się na wieczność mając swój pośredni udział w wysłaniu Żydów do nazistowskich komór gazowych.   

 

Po tym jak udało mu się zamknąć europejskim Żydom drzwi do Palestyny, Al-Husseini spędził okres wojny w Berlinie, namawiając Hitlera do przeniesienia Holocaustu na Bliski Wschód i do zbombardowania Tel Awiwu oraz Jerozolimy. Gdyby armia generała Montgomery’ego nie zdołała zatrzymać Rommela pod El-Alamein w 1942 roku, Al-Husseini osiągnąłby swój cel i swoje marzenie zobaczenia Żydów pędzonych do komór gazowych w Palestynie i w całym arabskim świecie.   

 

Podczas gdy Ósma Armia Brytyjska i niemiecki Afrika Korps walczyły ze sobą na pustyni Północnej Afryki, naziści przybliżyli Holocaust do brytyjskich wysp. Na wyspie na Kanale La Manche Niemcy prowadzili swój program eksterminacji przez wycieńczenie pracą, gdzie zginęło nie mniej niż 40 tysięcy ludzi pod batami SS i członków organizacji Todt, która zatrudniała zagranicznych robotników, więźniów wojennych i więźniów z obozów koncentracyjnych do budowy fortyfikacji i fabryk produkujących dla wojska. W większości byli to rosyjscy więźniowie wojenni, ściągnięci ze Wschodu do budowy potężnych betonowych kostrukcji do obrony Reichu. Tam również brutalnie zamordowano nie mniej niż 10 tysięcy Żydów, przewiezionych z Francji.

 

Rząd w Londynie miał dobrą orientację o potwornościach popełnianych na okupowanym brytyjskim terrytorium. Zdjęcia lotnicze ujawniały skalę nazistowskich obozów pracy i masowych grobów. Co najmniej jeden raport wywiadu, przekazany z narażeniem życia przez brytyjskiego oficera marynarki handlowej i byłego żonierza (którego rodzina była jedynymi cywilami na wyspie), przedstawiał szczególowe informacje o działaniach Niemców.      

 

Czy brytyjskie dowództwo mogło to zatrzymać? Moralne i praktyczne kwestie były tu tak złożone, jak w przypadku pytania czy bombardować Auschwitz. Po wojnie rozmiary zbrodni popełnionych na Alderney były świadomie ukrywane przez Whitehall i do dnia dzisiejszego obraz tych wydarzeń jest zamazany.  

 

Ta sprawa jest niczym w porównaniu z brytyjską powojenną polityką blokowania imigracji do Palestyny, nawet w stosunku do ocalonych z niemieckich obozów śmierci. Na polecenia wściekle antysemickiego Ministra Spraw Zagranicznych z ramienia Labour Party, Ernesta Bevina, brytyjska marynarka wojenna zawracała statki z uchodźcami, a wielu z tych, którym udało się przedostać, było internowanych w obozach w Palestynie i na Cyprze.       

 

Niedawno spotkałem ocalonego z Auschwitz, który jako dziecko w 1947 roku przybył do Hajfy na statku SS Exodus i wraz z setkami innych został deportowany do Hamburga, do gniazda swoich prześladowców i internowany (ze wszystkich miejsc na świecie) w Belsen.    

 

Nieprawdopodobnie okrutne potraktowanie ocalałych, którzy dotarli do Palestyny na SS Exodus, wpłynęło na podjęcie przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1947 roku rezolucji o ponownym ustanowieniu Narodowgo Domu Żydów w Palestynie. Ponownie pod arabską presją, rząd brytyjski sprzeciwił się realizacji mandatu, jaki zaakceptował w San Remo 27 lat wcześniej.    

 

Brytyjski generał w służbie czynnej dowodził w 1948 roku nielegalną jordańską inwazją na nowopowstałe państwo Izrael. Brytyjska armia uzbroiła arabskich agresorów i odmówiła dostarczenia amunicji Izraelowi, w dalszym ciągu, już po wycofaniu się sił brytyjskich z Palestyny, odmawiając zwolnienia z obozów na Cyprze Żydów zdolnych do walki zbrojnej. Wielu brytyjskich żołnierzy służących wówczas na Cyprze rozumiało niesprawiedliwość polityki swojego rządu i nieszczęście, jakie ta polityka sprowadzała na Żydów. Był wśród nich John “Ringo” Watson, chrześcijanin, szeregowy z Suffolk Regiment, (jednostki noszącej dziś nazwę Royal Anglians, w której służyłem), który zdezerterował, żeby walczyć w szeregach Hagany z arabskimi najeźdźcami.  


Mimo ścisłych związków między naszymi służbami wywiadowczymi i armiami Ministerstwo Spraw Zagranicznych pozostaje uprzedzone wobec żydowskiego państwa. Na przestrzeni ostatnich 70 lat, mimo niezliczonych królewskich wizyt do wszystkich innych państw Bliskiego Wschodu, książę William był pierwszym członkiem rodziny królewskiej, który niedawno odwiedził Izrael, a w ubiegłym tygodniu Izrael odwiedzil również książę Karol. Ta polityka jest kontynuacją umizgów Ministerstwa Spraw Zagranicznych i nie uwzględnia zmiany postaw arabskich rządów w stosunku do Izraela.     

 

Tę postawę pokazuje również bezmyślne podlizywanie się Unii Europejskiej, która zachowuje swoją pełną uprzedzeń i mściwości politykę wobec Izraela. Na przykład 12 listopada 2019 Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał krzywdzący nakaz oznaczania żydowskich produktów z Judei i Samarii. Nie jest przypadkiem, że nakaz ten opublikowano w rocznicę rozkazu Hermanna Göringa z 1938 roku o ”eliminacji Żydów z niemieckiego życia gospodarczego”, który był zwiastunem Zagłady.

 

We wtorek 29 stycznia prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump  ogłosił swoją propozycję pokoju między Izraelem i Palestyńczykami. Jak łatwo było przewidzieć, spadkobiercy Al-Husseiniego w palestyńskim kierownictwie odrzucili ten plan jesszcze przed jego ogłoszeniem. Najprawdopodobniej Unia Europejska zachowa się podobnie, wybierając kontynuację dzisiątków lat procesów pokojowych nie przynoszących nic prócz śmierci i zniszczenia.

 

Wielka Brytania, która odegrała tak wielką rolę w odrodzeniu się żydowskiego państwa, popełniając równocześnie zbyt wiele katastrofalnych błędów, powinna wesprzeć propozycję prezydenta Trumpa, dającą jedyną realistyczną nadzieję na długotrwały pokój i stabilne relacje między tymi dwoma narodami. Palestyńscy Arabowie załugują na tę szansę, a z pewnościa załugują na nią ocaleni z Holocaustu i ich potomkowie.   

 

Britain should support Trumps peace plan

Jerusalem Post, 26 stycznia 2020

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski   

 Richard Justin Kemp  Były dowódca sił brytyjskich w Afganistanie, pracował w Joint Intelligence Committee oraz COBR. Po przejściu na emeryturę napisał książkę o wojnie w Afganistanie Attack State Red, która stała się bestsellerem.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Skrucha? Marek Eyal 2020-01-29


Notatki

Znalezionych 1501 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk