Prawda

Czwartek, 2 lipca 2020 - 10:19

« Poprzedni Następny »


Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa


Richard Kemp 2020-01-29

<span>Żydowscy imigranci z Europy na statku S.S. Atzmaut (po hebrajsku „Niepodległość”) w drodze do portu w Hajfie zaledwie na kilka tygodni przed 14 maja 1948. (photo credit: REUTERS)</span>
Żydowscy imigranci z Europy na statku S.S. Atzmaut (po hebrajsku „Niepodległość”) w drodze do portu w Hajfie zaledwie na kilka tygodni przed 14 maja 1948. (photo credit: REUTERS)

Jaką rolę odegrała Wielka Brytania w Holocauście? Jaka była jej rola w ustanowieniu państwa Izrael? Holocaust po raz pierwszy dotarł do mojej świadomości, kiedy mając 13 lat przeczytałem książkę Żółta gwiazda  Simche Unsdorfera. Opis okrucieństw doświadczonych przez autora i  jego współwięźniów w Auschwitz wstrząsnął mną do głębi i ten wstrząs pozostał na zawsze. Autor pisał swoją książkę już w Wielkiej Brytanii, po tym jak udało mu się przeżyć nazistowski terror.

 

Żółta gwiazda jest opowieścią o skrajnym barbarzyństwie i o niezwykłej odwadze. Podczas mojej trwającej 30 lat kariery wojskowej pamięć o odwadze i sile moralnej dziewiętnastoletniego Unsdorfera pomagała mi w radzeniu sobie z wyzwaniami, z którymi się zmagałem, ukazując ich błahość w porównaniu z jego zmaganiami egzystencjalnymi w walce z wcielonym diabłem.


Wiedza o Holocauście wzmacnia moją dumę byłego brytyjskiego żołnierza z roli, jaką nasza armia odegrała w odrodzeniu się izraelskiego państwa. Podczas kampanii w latach 1915-1918, kosztem 168 tysięcy ofiar, siły brytyjskiego imperium wyzwoliły ziemię Palestyny spod brutalnej władzy Osmańskiego Imperium. Gdyby nie zwycięstwo naszych wojsk, Turcy nadal panowaliby na tych ziemiach i żydowskie państwo nigdy nie mogłoby powstać.           

 

Brytyjska ofensywa wyzwoliła Jerozolimę w święto Chanuki w 1917 roku. Tuż wcześniej ogłoszono Deklarację Balfoura, w 1920 roku rezolucja z San Remo sformalizowała intencję Balfoura utworzenia Domu Narodowego Żydów, dając nadzieję Żydom z całego świata. Ta nadzieja została podeptana, a mandat z San Remo zdradzony, kiedy rząd brytyjski w maju 1939 roku ogłosił Białą księgę, zatrzaskując drzwi przed żydowską imigracją do Palestyny.      

 

Dlaczego Wielka Brytania wycofała się z obietnic danych w 1917 i w 1920 roku? Była to reakcja na trzy lata morderczego terroru przeciw Brytyjczykom i Żydom, sterowanego przez wielkiego muftiego Jerozolimy Haj Amina Al-Husseiniego.


W chwili kiedy premier Neville Chamberlain ogłosił swoją Białą księgę, los europejskich Żydów był już wyznaczony przez Kristallnacht i niemiecką inwazję na Czechosłowację. Winston Churchill oraz Lloyd George protestowali przeciwko tej perfidnej polityce. Poseł z ramienia Partii Pracy, James Rothschild, napisał wówczas: “Dla większości Żydów jadących do Palestyny to sprawa migracji lub fizycznej eksterminacji”.


Nie wiemy jak wielu mogłoby się uratować przed zagładą, gdyby mogli uciec do Palestyny. Z pewnością jednak chodzi tu o setki tysięcy istnień. Wielka Brytania zhańbiła się na wieczność mając swój pośredni udział w wysłaniu Żydów do nazistowskich komór gazowych.   

 

Po tym jak udało mu się zamknąć europejskim Żydom drzwi do Palestyny, Al-Husseini spędził okres wojny w Berlinie, namawiając Hitlera do przeniesienia Holocaustu na Bliski Wschód i do zbombardowania Tel Awiwu oraz Jerozolimy. Gdyby armia generała Montgomery’ego nie zdołała zatrzymać Rommela pod El-Alamein w 1942 roku, Al-Husseini osiągnąłby swój cel i swoje marzenie zobaczenia Żydów pędzonych do komór gazowych w Palestynie i w całym arabskim świecie.   

 

Podczas gdy Ósma Armia Brytyjska i niemiecki Afrika Korps walczyły ze sobą na pustyni Północnej Afryki, naziści przybliżyli Holocaust do brytyjskich wysp. Na wyspie na Kanale La Manche Niemcy prowadzili swój program eksterminacji przez wycieńczenie pracą, gdzie zginęło nie mniej niż 40 tysięcy ludzi pod batami SS i członków organizacji Todt, która zatrudniała zagranicznych robotników, więźniów wojennych i więźniów z obozów koncentracyjnych do budowy fortyfikacji i fabryk produkujących dla wojska. W większości byli to rosyjscy więźniowie wojenni, ściągnięci ze Wschodu do budowy potężnych betonowych kostrukcji do obrony Reichu. Tam również brutalnie zamordowano nie mniej niż 10 tysięcy Żydów, przewiezionych z Francji.

 

Rząd w Londynie miał dobrą orientację o potwornościach popełnianych na okupowanym brytyjskim terrytorium. Zdjęcia lotnicze ujawniały skalę nazistowskich obozów pracy i masowych grobów. Co najmniej jeden raport wywiadu, przekazany z narażeniem życia przez brytyjskiego oficera marynarki handlowej i byłego żonierza (którego rodzina była jedynymi cywilami na wyspie), przedstawiał szczególowe informacje o działaniach Niemców.      

 

Czy brytyjskie dowództwo mogło to zatrzymać? Moralne i praktyczne kwestie były tu tak złożone, jak w przypadku pytania czy bombardować Auschwitz. Po wojnie rozmiary zbrodni popełnionych na Alderney były świadomie ukrywane przez Whitehall i do dnia dzisiejszego obraz tych wydarzeń jest zamazany.  

 

Ta sprawa jest niczym w porównaniu z brytyjską powojenną polityką blokowania imigracji do Palestyny, nawet w stosunku do ocalonych z niemieckich obozów śmierci. Na polecenia wściekle antysemickiego Ministra Spraw Zagranicznych z ramienia Labour Party, Ernesta Bevina, brytyjska marynarka wojenna zawracała statki z uchodźcami, a wielu z tych, którym udało się przedostać, było internowanych w obozach w Palestynie i na Cyprze.       

 

Niedawno spotkałem ocalonego z Auschwitz, który jako dziecko w 1947 roku przybył do Hajfy na statku SS Exodus i wraz z setkami innych został deportowany do Hamburga, do gniazda swoich prześladowców i internowany (ze wszystkich miejsc na świecie) w Belsen.    

 

Nieprawdopodobnie okrutne potraktowanie ocalałych, którzy dotarli do Palestyny na SS Exodus, wpłynęło na podjęcie przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1947 roku rezolucji o ponownym ustanowieniu Narodowgo Domu Żydów w Palestynie. Ponownie pod arabską presją, rząd brytyjski sprzeciwił się realizacji mandatu, jaki zaakceptował w San Remo 27 lat wcześniej.    

 

Brytyjski generał w służbie czynnej dowodził w 1948 roku nielegalną jordańską inwazją na nowopowstałe państwo Izrael. Brytyjska armia uzbroiła arabskich agresorów i odmówiła dostarczenia amunicji Izraelowi, w dalszym ciągu, już po wycofaniu się sił brytyjskich z Palestyny, odmawiając zwolnienia z obozów na Cyprze Żydów zdolnych do walki zbrojnej. Wielu brytyjskich żołnierzy służących wówczas na Cyprze rozumiało niesprawiedliwość polityki swojego rządu i nieszczęście, jakie ta polityka sprowadzała na Żydów. Był wśród nich John “Ringo” Watson, chrześcijanin, szeregowy z Suffolk Regiment, (jednostki noszącej dziś nazwę Royal Anglians, w której służyłem), który zdezerterował, żeby walczyć w szeregach Hagany z arabskimi najeźdźcami.  


Mimo ścisłych związków między naszymi służbami wywiadowczymi i armiami Ministerstwo Spraw Zagranicznych pozostaje uprzedzone wobec żydowskiego państwa. Na przestrzeni ostatnich 70 lat, mimo niezliczonych królewskich wizyt do wszystkich innych państw Bliskiego Wschodu, książę William był pierwszym członkiem rodziny królewskiej, który niedawno odwiedził Izrael, a w ubiegłym tygodniu Izrael odwiedzil również książę Karol. Ta polityka jest kontynuacją umizgów Ministerstwa Spraw Zagranicznych i nie uwzględnia zmiany postaw arabskich rządów w stosunku do Izraela.     

 

Tę postawę pokazuje również bezmyślne podlizywanie się Unii Europejskiej, która zachowuje swoją pełną uprzedzeń i mściwości politykę wobec Izraela. Na przykład 12 listopada 2019 Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał krzywdzący nakaz oznaczania żydowskich produktów z Judei i Samarii. Nie jest przypadkiem, że nakaz ten opublikowano w rocznicę rozkazu Hermanna Göringa z 1938 roku o ”eliminacji Żydów z niemieckiego życia gospodarczego”, który był zwiastunem Zagłady.

 

We wtorek 29 stycznia prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump  ogłosił swoją propozycję pokoju między Izraelem i Palestyńczykami. Jak łatwo było przewidzieć, spadkobiercy Al-Husseiniego w palestyńskim kierownictwie odrzucili ten plan jesszcze przed jego ogłoszeniem. Najprawdopodobniej Unia Europejska zachowa się podobnie, wybierając kontynuację dzisiątków lat procesów pokojowych nie przynoszących nic prócz śmierci i zniszczenia.

 

Wielka Brytania, która odegrała tak wielką rolę w odrodzeniu się żydowskiego państwa, popełniając równocześnie zbyt wiele katastrofalnych błędów, powinna wesprzeć propozycję prezydenta Trumpa, dającą jedyną realistyczną nadzieję na długotrwały pokój i stabilne relacje między tymi dwoma narodami. Palestyńscy Arabowie załugują na tę szansę, a z pewnościa załugują na nią ocaleni z Holocaustu i ich potomkowie.   

 

Britain should support Trumps peace plan

Jerusalem Post, 26 stycznia 2020

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski   

 Richard Justin Kemp  Były dowódca sił brytyjskich w Afganistanie, pracował w Joint Intelligence Committee oraz COBR. Po przejściu na emeryturę napisał książkę o wojnie w Afganistanie Attack State Red, która stała się bestsellerem.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Skrucha? Marek Eyal 2020-01-29


Notatki

Znalezionych 1555 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29
Czy jestem antysemitką współczując  Palestyńczykom?   Koraszewski   2020-01-25
Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk