Prawda

Sobota, 16 stycznia 2021 - 04:29

« Poprzedni Następny »


Turcja i UE: Kodak Moment


Burak Bekdil 2015-01-01

Erdogan z Putinem idą do Unii.
Erdogan z Putinem idą do Unii.

Sądząc po wyszukanych zdjęciach jak z Kodak-moment, które pojawiły się w prasie w ostatnim tygodniu, jak również związanych z nimi wypowiedzi grubych ryb z Unii Europejskiej i Turcji, kusić może ocena, że wszystko pachnie różami między Ankarą a Brukselą. Fakty, jak to często bywa, są jednak zupełnie inne niż to, co sugerują uśmiechnięte twarze i powtarzane słowa optymizmu.

6 grudnia premier turecki, Ahmet Davutoglu, w towarzystwie dziewięciu tureckich członków gabinetu, odwiedził swojego greckiego odpowiednika, Antonisa Samarasa w Atenach, gdzie tradycyjni rywale na Morzu Egejskim radośnie tuszowali głębokie różnice i wyrażali poparcie dla bliższych stosunków.  


Davutoglu powiedział, że Turcja popiera powrót marmurów Partenonu do Grecji. To było doprawdy urocze. Nikogo jednak nie obchodzi, czy Turcja popiera, czy nie popiera powrotu starożytnych marmurów. Samaras zaś powiedział, że popiera starania Turcji o członkostwo w UE, pod warunkiem, że spełni wymagania niezbędne do przystąpienia. To także było urocze, tyle że Grecja powtarza te same słowa, a Turcja obiecuje spełnić te wymagania od 1987 r.


Obaj przywódcy wyrazili nadzieję, że rozmowy o zjednoczeniu podzielonej wyspy Cypru zostaną wkrótce ponownie podjęte, wiedząc prawdopodobnie, że nawet jeśli zostaną podjęte, wkrótce potem zostaną zerwane. Autor niniejszego wątpi, by którykolwiek z tych przywódców pamiętał, ile rund rozmów przeprowadzono od czasu, kiedy Turcja najechała północną część wyspy w 1974 r. w reakcji na zamach stanu Greków cypryjskich, którego celem było przyłączenie Cypru do Grecji.


Ze swej strony Davutoglu powiedział, że “jest bardzo ważne, by spotkały się serca i umysły”. Poza jednak duchową sferą serc i umysłów, które się spotykają, istnieje rzeczywistość. Turcja groziła, że wyśle swoją flotę wojenną na wschodnie Morze Śródziemne, jeśli Cypr będzie kontynuował wspólny z Izraelem i Egiptem plan wydobywania gazu. Ci trzej sąsiedzi śródziemnomorscy zignorowali turecką groźbę i kontynuują realizowanie swojego planu.


Zadowolony z nowego – ale najwyraźniej fałszywego – odprężenia z Grecją, Davutoglu popędził z powrotem do Ankary, by gościć delegację wysokiego szczebla z UE w ramach  dalszej wymiany uprzejmości: Federicę Mogherini, wysokiego przedstawiciela Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa; Johannesa Hahna, komisarza ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych; i Christosa Stylianidesa, komisarza ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego. Kolejny Kodak-moment z uśmiechami i naprawdę jakimiś błahymi rozmowami o pogodzie.


Gdzie Europa spotyka Turcję. Pozują do fotografii 8 grudnia, od lewej do prawej: Johannes Hahn, EU Komisarz ds. Europejskiej Polityki Sąsiedzkiej i spraw akcesyjnych; Volkan Bozkır, minister ds. UE Turcji; Federica Mogherini, wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa; Mevlüt Çavuşoğlu, minister spraw zagranicznych Turcji; i Christos Stylianides, komisarza ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego. (Zdjęcie: EU)
Gdzie Europa spotyka Turcję. Pozują do fotografii 8 grudnia, od lewej do prawej: Johannes Hahn, EU Komisarz ds. Europejskiej Polityki Sąsiedzkiej i spraw akcesyjnych; Volkan Bozkır, minister ds. UE Turcji; Federica Mogherini, wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa; Mevlüt Çavuşoğlu, minister spraw zagranicznych Turcji; i Christos Stylianides, komisarza ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego. (Zdjęcie: EU)

Po zakończeniu rozmów zespół turecki wezwał UE, by „uczyniła widocznym” dialog między Ankarą i Brukselą przez „zaproszenie przywódców tureckich na spotkania UE i włączenie ich do fotografii rodzinnych UE”. Unia powinna „znaleźć praktyczne formuły zapraszania przywódców tureckich na spotkania UE, by brali udział w fotografiach rodzinnych Unii w sposób widoczny dla publiczności” – powiedział 8 grudnia turecki minister ds. UE, Volkan Bozkır.


Prawdą jest, że dłuższa niż pół stulecia podróż Turcji do pełnego członkostwa w UE to grube albumy pełne podobnych, uśmiechniętych twarzy ludzi, z których większość już nie żyje. Zarówno klub, jak i kandydat do niego wiedzą, że Turcja została odciągnięta od UE na odległość planetarną, jeśli chodzi o kulturę i sprawy społeczno-polityczne. Kultura polityczna Turcji jest zbyt nie-europejska; czasami wręcz wroga wobec Europy.


Zaledwie tydzień przed przybyciem do Ankary grubych ryb z UE turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan oskarżył zachodnie [chrześcijańskie] państwa o “nie lubienie nas [muzułmanów], o “kochanie ropy naftowej, złota, diamentów i taniej siły roboczej świata islamskiego” i o “pragnienie, byśmy [my muzułmanie] byli martwi i lubienie oglądania śmierci naszych dzieci”.


Wcześniej Erdogan kilka razy powiedział publicznie, że Turcja starałaby się o członkostwo w Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO) zamiast wstąpienia do UE, gdyby otrzymała taką możliwość (państwami członkowskimi w SCO są Rosja, Chiny, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan – kraje niewątpliwie lepiej pasujące do demokratycznych standardów Turcji).


Mimo tego UE nadal odgrywa swoją rolę. „Zdecydowaliśmy się na tę wizytę tak wcześnie w naszej kadencji, w celu wyjścia naprzeciw dobrym krokom, jakie postanowił uczynić rząd Turcji w procesie akcesyjnym do UE” – tak brzmiał częściowo tylko zrozumiały eufemizm pani Mogherini.


UE nie może zatrzasnąć drzwi przed nosem Turcji z wielu powodów geopolitycznych. Powinna jednak zdać sobie sprawę z tego, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat straciła niemal wszystkie możliwości nacisku na kierowanie Turcji ku reformom proeuropejskim. Podczas gdy Europejczycy marnowali czas na samooszustwo – że tureccy islamiści są w rzeczywistości pro-UE, że są post-islamistycznymi reformatorami – Turcja realizowała plan zamiany nie w członka UE, ale w muzułmańskie wyzwanie dla tego, co jej przywódcy prywatnie uważają za wrogie „chrześcijaństwo”.


Dzisiaj tylko jedna trzecia Turków mówi, że podziela wartości “z chrześcijańską Europą”. Niemal 80% mówi, że nie chce mieć chrześcijanina za sąsiada.


Według Reporterów Bez Granic, Turcja znajduje się na 154 miejscu w ranking wolności prasy na świecie.


W tym roku Freedom House, prestiżowy instytut popierający wolności demokratyczne, umieścił Turcję w kategorii krajów, które określa jako „nie wolne”. Według Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Turcja, po Rosji, zajmuje drugie miejsce w naruszaniu wolności obywatelskich. Także jako druga po Rosji Turcja może pochwalić się drugą największą siłą policyjną z 475 policjantami na 100 tysięcy mieszkańców.


Turcja pod rządami islamistów ochoczo udawała, że chce członkostwa w UE, w rzeczywistości głęboko nie cierpiąc kultury “chrześcijańskiej”; a przywódcy UE udawali, że Turcja dołączy pewnego dnia do klubu, choć wiedzieli, że tego nie zrobi.


Jak na ironię, w dzień przed przybyciem do Ankary delegacji UE, pisarz turecki Orhan Pamuk, który otrzymał Nagrodę Nobla w 2006 r., potępił to, co nazwał atmosferą „strachu” w jego kraju. Kilka lat wcześniej twierdził, że „post-islamiści” wprowadzą Turcję do UE.


Turkey EU

Gatestone Institute, 14 grudnia 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Burak Bekdil

Popularny publicysta wychodzącej w języku angielskim gazety tureckiej "Hurriyet Daily News".


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1740 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19
“Przebudzony” świat idzie na wojnę przeciwko Wonder Woman   Tobin   2020-10-18
Arabia Saudyjska: My także mamy dosyć Palestyńczyków   Toameh   2020-10-17
Pokój z Izraelem jest koniecznością   Al-Dughaither   2020-10-16
Czy możliwe jest pohamowanie skrajnej stronniczości BBC?   Gerstenfeld   2020-10-15
Umowa Izrael-ZEA pokazuje hipokryzję “aktywistów ruchu pokojowego”     2020-10-14
Życie na salonach światowego humanizmu   Koraszewski   2020-10-14
Nagle nie ma zgody co do tego, jak ma wyglądać izraelsko-palestyński pokój   Amos   2020-10-12
Ostatni gwóźdź do trumny palestyńsko-arabskich stosunków?   Toameh   2020-10-11
Ścigając i będąc ściganym: wiara w czarnoksięstwo i afrykańskie oświecenie   Igwe   2020-10-10
UE staje po stronie “najgorszego na świecie sprawcy łamania praw człowieka”   Rafizadeh   2020-10-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk