Prawda

Niedziela, 3 lipca 2022 - 04:45

« Poprzedni Następny »


Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”


David Collier 2022-05-01


Od dawna wiadomo, że gazeta “Guardian” straciła poczucie rzeczywistości. Nie tylko jest obsesyjnie antyizraelska (patrz przykłady 1,2,3,4,5). “Guardian” wpadł w króliczą norę “przebudzonej” ideologii i dzisiaj dostarcza tlenu każdemu toksycznemu ruchowi lewicowemu, jaki tylko dostrzeże. Ale “Guardian” prowadzi także kampanię oszczerstw, by opluć tych, którzy sprzeciwiają się ich przyjaciołom. Skąd o tym wiem? Ponieważ właśnie próbowali tej sztuczki ze mną.

Początkowy kontakt


W czwartek przez moją stronę internetową skontaktowała się ze mną Stephanie Kirchgaessner z „Guardiana”. Spytała, czy będę mógł z nią porozmawiać o raporcie, jaki w 2019 roku napisałem o Amnesty International:



To było fascynujące. Uważam, że “Guardian” jest wrogi wobec Zachodu, Wielkiej Brytanii, USA, liberalnej myśli, wolności słowa, Żydów, Izraela i syjonizmu, jest więc dziwne, że skontaktowali się ze mną w jakiejkolwiek sprawie. Kiedy napisałem ten raport – 200-stronicowe, szczegółowe badanie antyizraelskiego skrzywienia Amnesty, wsparte niemal 600 przypisami – „Guardian” całkowicie to zignorował. Poza tym Kirchgaessner jest w USA, a ja jestem prostym człowiekiem z Essex.


Moja reakcja


Problemem, jaki mają moi oszczercy, kiedy się za mnie zabierają, jest to, że nie ma o mnie nic więcej niż to, co jest publicznie dostępne. Jestem po prostu żydowskim facetem z przedmieść Londynu z klawiaturą, “szczególnym zestawem umiejętności” i manią na punkcie demaskowania antysemitów. Nie mam absolutnie niczego do ukrycia. Mogę swobodnie rozmawiać o wszystkim, co mnie dotyczy.  


Tak, wiem, że to, co mówię, może zostać wypaczone – ale nie może być żadnej rzeczywistej treści w tym, co oni zestawią. I dlatego moje badania z respektem omawiają wszyscy, od BBC do “Timesa”, a jedynymi mediami, które publikują zakłamane i szkalujące teksty o mnie, są takie jak Electronic Intifada, Mondoweiss i im podobne. Jestem celem tylko dla kłamliwych, antysemickich szmat.

 

Dałem Kirchgaessner mój numer i czekałem na jej telefon.


Należyta staranność


Jak zawsze przejrzałem przed rozmową Internet. Przeczytałem, że Stephanie Kirchgaessner spędziła czternaście lat w “Financial Times” zanim w 2014 przeszła do „Guardiana”. Jest „korespondentem śledczym w USA” dla “Guardiana”. Nie znalazłem niczego specjalnego o niej w obserwujących media witrynach, takich jak CAMERA i Honest Reporting. Dowiedziałem się, że prowadziła badania w sprawie szpiegowskiego urządzenia PEGASUS i stojącej za nim izraelskiej firmy - NSO.

 

NSO dostarczyła związku, choć wątłego. Kirchgaessner jest głęboko zaangażowana w dochodzenia w sprawie PEGASUSa, a jest w to równie zaangażowana Amnesty International. Z pewnością jednak nikt nie będzie tak szalony, by wiązać mnie z NSO? Potrzeba mrocznej, spiskowej mentalności, by powiązać niezależnego internautę walczącego z antysemityzmem w Londynie z firmą hi-tech produkującą urządzenia szpiegowskie w Izraelu. To jest sfera spiskowego nonsensu godna Davida Millera (Miller jest wyrzuconym z Bristol University nauczycielem akademickim, który uwielbia rysować olbrzymie sieciowe diagramy o „syjonistycznych” pieniądzach, wpływach i władzy). Z pewnością, pomyślałam, mimo wszystko „Guardian” nie pływa w tym samym szambie, co prawdziwi nienawistnicy. Och, jak bardzo można mylić się!  


Telefon od Kirchgaessner z “Guardiana”


Rozmawialiśmy w piątek wieczorem (piątkowy wieczór jest zawsze dobrym czasem dla dziennikarza do zadzwonienia do człowieka, który jest Żydem). Powiedziałem jej, że uważam “Guardiana” za wrogą gazetę. To przecięło wszelkie niepotrzebne udawanie i przeszła bezpośrednio do sedna. Próbowała twierdzić, że mój raport o Amnesty był finansowany przez NSO jako „odwet” za prowadzone przez Amnesty dochodzenie w sprawie NSO.


Niemal spadałem z fotela w histerycznym śmiechu na myśl, że moje badania, na które z trudem z dnia na dzień gromadzę pieniądze, mogłyby zostać uznane za „finansowane” przez kogokolwiek.


Rozmowa zakończyła się z Kirchgaessner sprzeczająca się o daty w dziwnej (i skrajnie niemądrej) próbie obrony jej tezy – musiała bowiem przekonać samą siebie, że moje zainteresowanie Amnesty pojawiło się dopiero po zainteresowaniu wykazanym przez Amnesty wobec NSO. Czy nie zna oszczerstwa Amnesty o Dżanin w 2002 roku? Jednemu z moich najbliższych przyjaciół-działaczy, Richardowi Millettowi, na imprezie w 2011 roku fizycznie groził opętany na punkcie Izraela facet z Amnesty, niejaki Kristyan Benedict. Mam listę zarzutów wobec Amensty obejmującą dziesięciolecia. Kirchgaessner najwyraźniej nie wie nic o sprawie, wokół której próbuje budować spisek.

 

Podczas rozmowy Kirchgaessner powiedziała mi dwie inne interesujące rzeczy. Jedna, że jest przyjaciółką Agnès Callamard, sekretarki generalnej Amnesty. Drugą cenną informacją było to, że koncepcja, iż mój raport był jakoś finansowanym przez NSO atakiem – była także częścią własnych rozważań Amnesty.

 

To znaczy, że po rozmowach z przyjaciółmi w Amnesty o moim raporcie, ta dziennikarka “Guardiana” poszła na polowanie, żeby zdyskredytować mój raport przez powiązanie mojej motywacji – walki z antysemityzmem – z pieniędzmi NSO.

Wow.


Pełne ujawnienie


Niedorzeczna koncepcja, że moje badania były kiedykolwiek „finansowane” przez kogokolwiek, jest wręcz groteskowa. Jak wie większość ludzi, którzy śledzą ten blog, to małe, prywatne datki, jakie otrzymuje przez PayPal i Patreon pozwalają mi kontynuować robienie tego, co robię (i serdeczne podziękowania dla każdego, kto się przyczynił). I tylko te datki (oraz bardzo wspierająca i wyrozumiała żona) umożliwiły mi walkę z antysemityzmem.  

 

Słowo “zlecenie” zostało zastosowane do trzech z moich badań jako wyraz szacunku. Właściwszym określeniem byłoby “częściowo subsydiowane”. Przy trzech okazjach (Scottish Palestine Solidarity Campaign, Amnesty i Ireland) otrzymałem “kieszonkowe”, kiedy pisałem długie raporty. Zawsze sam wybierałem temat i KAŻDY raport, jaki napisałem, był moim pomysłem. Nigdy nie podejmowałem się projektów, które ktoś inny chciał, bym zrobił.


A na marginesie – nie mogłoby mnie mniej obchodzić, kto atakuje NSO.


Naiwność i ignorancja


Powinienem czuć wielką dumę z tego, że mogę siedzieć sam z moją klawiaturą i samotnie napisać raport, o którym inni sądzą, że wymagał wielkiego finansowania. Siedząc w swojej uprzywilejowanej bańce Stephanie Kirchgaessner pokazuje jednak niezmierną ignorancję.


Nie ma pojęcia o tym, jak brytyjscy Żydzi walczą z antysemityzmem. Jak wie każdy żydowski działacz w Zjednoczonym Królestwie, nie ma w tym pieniędzy. Nikt z nas nie jest “finansowany”. Walczymy, bo musimy. Nie potrzebuję większej motywacji niż świadomości, że jeśli ja nie będę walczyć dzisiaj, moje dzieci będą walczyć w trudniejszej bitwie jutro.  


Kirchgaessner pokazuje także wielką ignorancję w sprawie antysemityzmu, przed jakim stoimy, i znowu przywilej odgrywa swoją rolę. Dziennikarz “Guardiana” automatycznie zobaczyłby rasizm, jeśli jedyne dziecko, którego czepiają się w klasie, jest czarne. Niemniej  Kirchgaessner nie potrafi dostrzec tego, że antyizraelska obsesja jest antysemityzmem.


W ten sposób skrajna prawica i skrajna lewica są wzajemnym lustrzanym odbiciem. Dyskutowanie z nienawidzącym Izraela jest jak rozmowa ze skrajnie prawicowym rasistą o rasizmie wobec czarnych. W dyskusji o instytucjonalnym rasizmie rasista będzie chciał mówić tylko o możliwej winie trzymanych w więzieniach nie-białych. Po prostu nie chcą widzieć piramidy instytucjonalnego rasizmu, która doprowadziła do aresztowania. Ta sama logika stosuje się do antyizraelskiego aktywizmu. Wiele antysemityzmu przeciwko Izraelowi jest zinstytucjonalizowane. W obsesji ONZ, obsesji Rady Praw Człowieka, obsesji Amnesty i tak dalej. Wiele z tego jest napędzane na scenie międzynarodowej przez islamistyczną agendę. Jeśli pozostaje ci tylko dyskutowanie tego, co widać przez pryzmat antysemickiej obsesji (luneta ustawiona na Izrael) – już przegrałeś.


Społeczność dobra


Kirchgaessner jest także zagubiona w idei “społeczności dobra” – w leżącej u podstaw przyczynie upadku “Guardiana”. Supremacyjną bańkę lewicową trzyma razem urojenie o intelektualnej i moralnej wyższości. Jest godne uwagi, że chociaż skontaktowała się ze mną w sprawie raportu o Amnesty, w ogóle nie chciała rozmawiać o jego treści. Wątpię, by go przeczytała. Mój raport o Amnesty jest najwyraźniej dobrym jakościowo dokumentem, bo po dwóch latach nigdy nie znaleziono błędu w tym obciążającym, 200-stronicowym  dokumencie. Amnesty pozostał więc atak na posłańca. Halo, Stephanie – która część raportu jest rzeczywiście błędna?

 

Trafiłem w sedno w mojej analizie. Wiedziałem w 2019 roku, że Amnesty nazwie Izrael państwem „apartheidu” (z mojego raportu – strona 150):


W obecnym strategicznym sojuszu Amnesty składa petycję do Rady Praw Człowieka ONZ o upublicznienie firm, które działają poza liniami zawieszenia broni z 1949 r. Jest to część niepohamowanego ześlizgiwania się Amnesty ku otwartemu nazywaniu Izraela państwem apartheidu i pełnym poparciem dla BDS. Ci wewnątrz organizacji już tam są, próbując wciągnąć Amnesty głębiej w przepaść.


Jeśli pracownik Amnesty udziela porad terrorystom z Hamasu (patrz mój raport o Amnesty strona 39) – jest całkowicie uprawnione dla Izraela traktowanie Amnesty jako wrogiej grupy. Wiele organizacji praw człowieka wpadło w tę islamistyczną króliczą norę.


“Guardian” także zatracił się w tym świecie. Oddaliby życie w obronie NGO, chronili je przed krytyką i oczerniali każdego, kto ośmieli się kwestionować dobre imię NGO. Stąd ta próba kampanii oszczerstw, by zdyskredytować ten raport. Wynika z wiary w “społeczność dobra” – społeczność, która po prostu nie istnieje.  


Leżący u podstaw antysemityzm


Nade wszystko są tam klasyczne antysemickie nuty. Jest to pieśń o Żydach, uczciwości, lojalności i pieniądzach.  

  • Wiara, że duże ilości pieniędzy napędzają żydowski aktywizm.  
  • Żydzi potrzebują “pieniędzy” jako motywu działania.
  • Moja krytyka w żadnym razie nie może być uprawniona lub być „uczciwym punktem widzenia”. Zamiast tego, mam niecne zamiary, szukam sposobów na podważenie wszystkiego, co dobre w społeczeństwie.
  • Zostaję zamieniony w członka piątej kolumny – marionetkę izraelskiego rządu – sięgającego na odległość tysięcy kilometrów. Jestem podstępnym szpiegiem “uruchomionym” przez Izrael.

 

Klasyczny antysemicki spisek: Żydzi nie mają sprawczości; nie potrafią podejmować decyzji. Wszyscy jesteśmy pionkami – piątą kolumną – częścią globalnej żydowskiej kliki.  


Zatopieni bez śladu


Ważne jest powiedzenie, że nie znalazłem niczego o Stephanie Kirchgaessner, co sugerowałoby, że ma historię antyizraelskich lub antysemickich poglądów. Po prostu stoi po stronie Amnesty, po stronie “społeczności dobra” – a ja ośmieliłem się wstać i zaatakować ich. Od tego momentu błędne przekonanie tej dziennikarki o moralnej supremacji, które dominuje w jej bańce, dokonało reszty. Zaprowadziło ją prosto do króliczej nory.     


Publikuję to, ponieważ ta sprawa pokazuje szambo, w jakim pływają dziś dziennikarze “Guardiana” Oto jak i dlaczego ich relacje są tak wypaczone. Nie są tam, by przekazać wiadomości, ale po to, by bronić swojej supremacyjnej ideologii i szkalować jej wrogów. To wyraźnie ustawia mnie na linii strzału “Guardiana”. Dołączyli do Electronic Intifada, Mondoweiss i innych antysemickich szmat w próbach atakowania żydowskich obrońców.  


(Uwaga: zaproponowałem Stephanie Kirchgaessner możliwość odpowiedzi na ten tekst – jak dotąd nie odpowiedziała).  


The Guardian’s Antisemitic Conspiracy

25 kwietnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj






Notatki

Znalezionych 2160 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls



Nie klanial



Cervantes



Wojaki Chrystusa



 Palestyńskie weto



Wzmacnianie układu odpornościowego



Wykluczenie Tajwanu z WHO



Drzazgę źle się czyta



Sześć lat



Pochodzenie



Papież Franciszek



Schadenfreude



Pseudonaukowa histeria...


Panstwo etc



Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,



Radykalne poglądy polityczne


Einstein



Socjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk