Prawda

Czwartek, 8 grudnia 2022 - 20:52

« Poprzedni Następny »


Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”


David Collier 2022-05-01


Od dawna wiadomo, że gazeta “Guardian” straciła poczucie rzeczywistości. Nie tylko jest obsesyjnie antyizraelska (patrz przykłady 1,2,3,4,5). “Guardian” wpadł w króliczą norę “przebudzonej” ideologii i dzisiaj dostarcza tlenu każdemu toksycznemu ruchowi lewicowemu, jaki tylko dostrzeże. Ale “Guardian” prowadzi także kampanię oszczerstw, by opluć tych, którzy sprzeciwiają się ich przyjaciołom. Skąd o tym wiem? Ponieważ właśnie próbowali tej sztuczki ze mną.

Początkowy kontakt


W czwartek przez moją stronę internetową skontaktowała się ze mną Stephanie Kirchgaessner z „Guardiana”. Spytała, czy będę mógł z nią porozmawiać o raporcie, jaki w 2019 roku napisałem o Amnesty International:To było fascynujące. Uważam, że “Guardian” jest wrogi wobec Zachodu, Wielkiej Brytanii, USA, liberalnej myśli, wolności słowa, Żydów, Izraela i syjonizmu, jest więc dziwne, że skontaktowali się ze mną w jakiejkolwiek sprawie. Kiedy napisałem ten raport – 200-stronicowe, szczegółowe badanie antyizraelskiego skrzywienia Amnesty, wsparte niemal 600 przypisami – „Guardian” całkowicie to zignorował. Poza tym Kirchgaessner jest w USA, a ja jestem prostym człowiekiem z Essex.


Moja reakcja


Problemem, jaki mają moi oszczercy, kiedy się za mnie zabierają, jest to, że nie ma o mnie nic więcej niż to, co jest publicznie dostępne. Jestem po prostu żydowskim facetem z przedmieść Londynu z klawiaturą, “szczególnym zestawem umiejętności” i manią na punkcie demaskowania antysemitów. Nie mam absolutnie niczego do ukrycia. Mogę swobodnie rozmawiać o wszystkim, co mnie dotyczy.  


Tak, wiem, że to, co mówię, może zostać wypaczone – ale nie może być żadnej rzeczywistej treści w tym, co oni zestawią. I dlatego moje badania z respektem omawiają wszyscy, od BBC do “Timesa”, a jedynymi mediami, które publikują zakłamane i szkalujące teksty o mnie, są takie jak Electronic Intifada, Mondoweiss i im podobne. Jestem celem tylko dla kłamliwych, antysemickich szmat.

 

Dałem Kirchgaessner mój numer i czekałem na jej telefon.


Należyta staranność


Jak zawsze przejrzałem przed rozmową Internet. Przeczytałem, że Stephanie Kirchgaessner spędziła czternaście lat w “Financial Times” zanim w 2014 przeszła do „Guardiana”. Jest „korespondentem śledczym w USA” dla “Guardiana”. Nie znalazłem niczego specjalnego o niej w obserwujących media witrynach, takich jak CAMERA i Honest Reporting. Dowiedziałem się, że prowadziła badania w sprawie szpiegowskiego urządzenia PEGASUS i stojącej za nim izraelskiej firmy - NSO.

 

NSO dostarczyła związku, choć wątłego. Kirchgaessner jest głęboko zaangażowana w dochodzenia w sprawie PEGASUSa, a jest w to równie zaangażowana Amnesty International. Z pewnością jednak nikt nie będzie tak szalony, by wiązać mnie z NSO? Potrzeba mrocznej, spiskowej mentalności, by powiązać niezależnego internautę walczącego z antysemityzmem w Londynie z firmą hi-tech produkującą urządzenia szpiegowskie w Izraelu. To jest sfera spiskowego nonsensu godna Davida Millera (Miller jest wyrzuconym z Bristol University nauczycielem akademickim, który uwielbia rysować olbrzymie sieciowe diagramy o „syjonistycznych” pieniądzach, wpływach i władzy). Z pewnością, pomyślałam, mimo wszystko „Guardian” nie pływa w tym samym szambie, co prawdziwi nienawistnicy. Och, jak bardzo można mylić się!  


Telefon od Kirchgaessner z “Guardiana”


Rozmawialiśmy w piątek wieczorem (piątkowy wieczór jest zawsze dobrym czasem dla dziennikarza do zadzwonienia do człowieka, który jest Żydem). Powiedziałem jej, że uważam “Guardiana” za wrogą gazetę. To przecięło wszelkie niepotrzebne udawanie i przeszła bezpośrednio do sedna. Próbowała twierdzić, że mój raport o Amnesty był finansowany przez NSO jako „odwet” za prowadzone przez Amnesty dochodzenie w sprawie NSO.


Niemal spadałem z fotela w histerycznym śmiechu na myśl, że moje badania, na które z trudem z dnia na dzień gromadzę pieniądze, mogłyby zostać uznane za „finansowane” przez kogokolwiek.


Rozmowa zakończyła się z Kirchgaessner sprzeczająca się o daty w dziwnej (i skrajnie niemądrej) próbie obrony jej tezy – musiała bowiem przekonać samą siebie, że moje zainteresowanie Amnesty pojawiło się dopiero po zainteresowaniu wykazanym przez Amnesty wobec NSO. Czy nie zna oszczerstwa Amnesty o Dżanin w 2002 roku? Jednemu z moich najbliższych przyjaciół-działaczy, Richardowi Millettowi, na imprezie w 2011 roku fizycznie groził opętany na punkcie Izraela facet z Amnesty, niejaki Kristyan Benedict. Mam listę zarzutów wobec Amensty obejmującą dziesięciolecia. Kirchgaessner najwyraźniej nie wie nic o sprawie, wokół której próbuje budować spisek.

 

Podczas rozmowy Kirchgaessner powiedziała mi dwie inne interesujące rzeczy. Jedna, że jest przyjaciółką Agnès Callamard, sekretarki generalnej Amnesty. Drugą cenną informacją było to, że koncepcja, iż mój raport był jakoś finansowanym przez NSO atakiem – była także częścią własnych rozważań Amnesty.

 

To znaczy, że po rozmowach z przyjaciółmi w Amnesty o moim raporcie, ta dziennikarka “Guardiana” poszła na polowanie, żeby zdyskredytować mój raport przez powiązanie mojej motywacji – walki z antysemityzmem – z pieniędzmi NSO.

Wow.


Pełne ujawnienie


Niedorzeczna koncepcja, że moje badania były kiedykolwiek „finansowane” przez kogokolwiek, jest wręcz groteskowa. Jak wie większość ludzi, którzy śledzą ten blog, to małe, prywatne datki, jakie otrzymuje przez PayPal i Patreon pozwalają mi kontynuować robienie tego, co robię (i serdeczne podziękowania dla każdego, kto się przyczynił). I tylko te datki (oraz bardzo wspierająca i wyrozumiała żona) umożliwiły mi walkę z antysemityzmem.  

 

Słowo “zlecenie” zostało zastosowane do trzech z moich badań jako wyraz szacunku. Właściwszym określeniem byłoby “częściowo subsydiowane”. Przy trzech okazjach (Scottish Palestine Solidarity Campaign, Amnesty i Ireland) otrzymałem “kieszonkowe”, kiedy pisałem długie raporty. Zawsze sam wybierałem temat i KAŻDY raport, jaki napisałem, był moim pomysłem. Nigdy nie podejmowałem się projektów, które ktoś inny chciał, bym zrobił.


A na marginesie – nie mogłoby mnie mniej obchodzić, kto atakuje NSO.


Naiwność i ignorancja


Powinienem czuć wielką dumę z tego, że mogę siedzieć sam z moją klawiaturą i samotnie napisać raport, o którym inni sądzą, że wymagał wielkiego finansowania. Siedząc w swojej uprzywilejowanej bańce Stephanie Kirchgaessner pokazuje jednak niezmierną ignorancję.


Nie ma pojęcia o tym, jak brytyjscy Żydzi walczą z antysemityzmem. Jak wie każdy żydowski działacz w Zjednoczonym Królestwie, nie ma w tym pieniędzy. Nikt z nas nie jest “finansowany”. Walczymy, bo musimy. Nie potrzebuję większej motywacji niż świadomości, że jeśli ja nie będę walczyć dzisiaj, moje dzieci będą walczyć w trudniejszej bitwie jutro.  


Kirchgaessner pokazuje także wielką ignorancję w sprawie antysemityzmu, przed jakim stoimy, i znowu przywilej odgrywa swoją rolę. Dziennikarz “Guardiana” automatycznie zobaczyłby rasizm, jeśli jedyne dziecko, którego czepiają się w klasie, jest czarne. Niemniej  Kirchgaessner nie potrafi dostrzec tego, że antyizraelska obsesja jest antysemityzmem.


W ten sposób skrajna prawica i skrajna lewica są wzajemnym lustrzanym odbiciem. Dyskutowanie z nienawidzącym Izraela jest jak rozmowa ze skrajnie prawicowym rasistą o rasizmie wobec czarnych. W dyskusji o instytucjonalnym rasizmie rasista będzie chciał mówić tylko o możliwej winie trzymanych w więzieniach nie-białych. Po prostu nie chcą widzieć piramidy instytucjonalnego rasizmu, która doprowadziła do aresztowania. Ta sama logika stosuje się do antyizraelskiego aktywizmu. Wiele antysemityzmu przeciwko Izraelowi jest zinstytucjonalizowane. W obsesji ONZ, obsesji Rady Praw Człowieka, obsesji Amnesty i tak dalej. Wiele z tego jest napędzane na scenie międzynarodowej przez islamistyczną agendę. Jeśli pozostaje ci tylko dyskutowanie tego, co widać przez pryzmat antysemickiej obsesji (luneta ustawiona na Izrael) – już przegrałeś.


Społeczność dobra


Kirchgaessner jest także zagubiona w idei “społeczności dobra” – w leżącej u podstaw przyczynie upadku “Guardiana”. Supremacyjną bańkę lewicową trzyma razem urojenie o intelektualnej i moralnej wyższości. Jest godne uwagi, że chociaż skontaktowała się ze mną w sprawie raportu o Amnesty, w ogóle nie chciała rozmawiać o jego treści. Wątpię, by go przeczytała. Mój raport o Amnesty jest najwyraźniej dobrym jakościowo dokumentem, bo po dwóch latach nigdy nie znaleziono błędu w tym obciążającym, 200-stronicowym  dokumencie. Amnesty pozostał więc atak na posłańca. Halo, Stephanie – która część raportu jest rzeczywiście błędna?

 

Trafiłem w sedno w mojej analizie. Wiedziałem w 2019 roku, że Amnesty nazwie Izrael państwem „apartheidu” (z mojego raportu – strona 150):


W obecnym strategicznym sojuszu Amnesty składa petycję do Rady Praw Człowieka ONZ o upublicznienie firm, które działają poza liniami zawieszenia broni z 1949 r. Jest to część niepohamowanego ześlizgiwania się Amnesty ku otwartemu nazywaniu Izraela państwem apartheidu i pełnym poparciem dla BDS. Ci wewnątrz organizacji już tam są, próbując wciągnąć Amnesty głębiej w przepaść.


Jeśli pracownik Amnesty udziela porad terrorystom z Hamasu (patrz mój raport o Amnesty strona 39) – jest całkowicie uprawnione dla Izraela traktowanie Amnesty jako wrogiej grupy. Wiele organizacji praw człowieka wpadło w tę islamistyczną króliczą norę.


“Guardian” także zatracił się w tym świecie. Oddaliby życie w obronie NGO, chronili je przed krytyką i oczerniali każdego, kto ośmieli się kwestionować dobre imię NGO. Stąd ta próba kampanii oszczerstw, by zdyskredytować ten raport. Wynika z wiary w “społeczność dobra” – społeczność, która po prostu nie istnieje.  


Leżący u podstaw antysemityzm


Nade wszystko są tam klasyczne antysemickie nuty. Jest to pieśń o Żydach, uczciwości, lojalności i pieniądzach.  

  • Wiara, że duże ilości pieniędzy napędzają żydowski aktywizm.  
  • Żydzi potrzebują “pieniędzy” jako motywu działania.
  • Moja krytyka w żadnym razie nie może być uprawniona lub być „uczciwym punktem widzenia”. Zamiast tego, mam niecne zamiary, szukam sposobów na podważenie wszystkiego, co dobre w społeczeństwie.
  • Zostaję zamieniony w członka piątej kolumny – marionetkę izraelskiego rządu – sięgającego na odległość tysięcy kilometrów. Jestem podstępnym szpiegiem “uruchomionym” przez Izrael.

 

Klasyczny antysemicki spisek: Żydzi nie mają sprawczości; nie potrafią podejmować decyzji. Wszyscy jesteśmy pionkami – piątą kolumną – częścią globalnej żydowskiej kliki.  


Zatopieni bez śladu


Ważne jest powiedzenie, że nie znalazłem niczego o Stephanie Kirchgaessner, co sugerowałoby, że ma historię antyizraelskich lub antysemickich poglądów. Po prostu stoi po stronie Amnesty, po stronie “społeczności dobra” – a ja ośmieliłem się wstać i zaatakować ich. Od tego momentu błędne przekonanie tej dziennikarki o moralnej supremacji, które dominuje w jej bańce, dokonało reszty. Zaprowadziło ją prosto do króliczej nory.     


Publikuję to, ponieważ ta sprawa pokazuje szambo, w jakim pływają dziś dziennikarze “Guardiana” Oto jak i dlaczego ich relacje są tak wypaczone. Nie są tam, by przekazać wiadomości, ale po to, by bronić swojej supremacyjnej ideologii i szkalować jej wrogów. To wyraźnie ustawia mnie na linii strzału “Guardiana”. Dołączyli do Electronic Intifada, Mondoweiss i innych antysemickich szmat w próbach atakowania żydowskich obrońców.  


(Uwaga: zaproponowałem Stephanie Kirchgaessner możliwość odpowiedzi na ten tekst – jak dotąd nie odpowiedziała).  


The Guardian’s Antisemitic Conspiracy

25 kwietnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2272 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk