Prawda

Poniedziałek, 15 lipca 2019 - 20:48

« Poprzedni Następny »


Proces Tariqa Ramadana o gwałt: obwinianie  ofiar


Giulio Meotti 2018-04-27


"Jeśli sądziliście, że kobietom było trudno wystąpić publicznie i oskarżyć Harveya Weinsteina o gwałt, pomyślcie o oskarżeniu islamskiego teologa Tariqa Ramadana", napisała Sylvie Kauffman, była redaktor naczelna „Le Monde”.  


Tariq Ramadan, wnuk założyciela Bractwa Muzułmańskiego, Hassana al-Bany, jest szwajcarskim wykładowcą islamu z milionami zwolenników i był "człowiekiem roku" w „Time Magazine”. Oskarżony niedawno o gwałt przez trzy kobiety Ramadan znajduje się obecnie w areszcie we Francji. Przez zaprzeczanie oskarżeniom o przemoc seksualną jego sprawa #MeToo zamieniła się w sprawę polityczną i religijną.  


Algierski pisarz Kamel Daoud streścił reakcje świata arabsko-islamskiego na sprawę Ramadana: "Milczenie, niewygoda, zażenowanie i teorie masowego spisku”.  


Muzułmańskie społeczności prawdopodobnie znają stawkę, o jaką chodzi w sprawie Ramadana, którą muzułmański socjolog, Omero Marongiu-Perria nazwał "rozpadającym się mitem". Jeśli jednak milczenie i obrona Tariqa Ramadana przez muzułmanów jest godne ubolewania, zachodnie milczenie jest jeszcze gorsze.  


Etniczną i religijną tożsamość Ramadana przywołuje się – coraz częściej (na przykład, tutaj, tutaj i tutaj) – jako część jego obrony. Po pojawieniu się pierwszych oskarżeń przeciwko Ramadanowi, profesor Eugene Rogan, dyrektor Oxford's Middle East Centre, gdzie Ramadan także wykłada, bronił swojego kolegi. Ramadan, powiedział Rogan, jest "wybitnym muzułmaninem".


Według francuskiego filozofa Pascala Brucknera "ślepota Anglosasów wobec politycznego islamu jest przerażająca. W Stanach Zjednoczonych, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, atakowanie Tariqa Ramadana naraża cię na oskarżenie o rasizm”.


130 znanych osobowości
, włącznie z ekonomistą Thomasem Pikettym i francuską feministką Caroline De Haas, określili sprawę przeciwko Ramadanowi jako “polityczną kampanię, która, jak najdalsza od obrony sprawy kobiet, narzuca na nasz kraj destrukcyjną agendę nienawiści i strachu”.  


Tysiące ludzi w Europie i miliony w świecie arabskim po prostu nie są skłonne zaakceptować, że Tariq Ramadan może być sądzony i uznany za winnego przez system demokratycznej, zachodniej i świeckiej sprawiedliwości. Stawką jest to: czy zobaczymy triumf ekstremizmu nad bezsilnymi kobietami muzułmańskimi, które najprawdopodobniej nigdy więcej nie będą miały odwagi, by oskarżyć swoich muzułmańskich napastników? To pragnienie utrwalenia nierówności wydaje się powodem, dla którego zebrano tak olbrzymie sumy pieniędzy do obrony pana Ramadana.   


107 tysięcy euro
zebrano natychmiast. Potem w zaledwie dwa dni zebrano na jego obronę dodatkowe 26 tysięcy euro.


Uwięzienie takiej legendy – wnuka założyciela Bractwa Muzułmańskiego – spowodowało wrzenie w muzułmańskich społecznościach we Francji i w Szwajcarii i zmobilizowało olbrzymią machinę propagandową. Najpierw stworzono stronę internetową "Free Tariq Ramadan". Potem 137 tysięcy ludzi podpisało apel o jego uwolnienie. Nadia Karmous, szefowa Stowarzyszenia Muzułmańskich Kobiet w Szwajcarii, poparła teologa jako “wiarygodnego i troskliwego człowieka”. Na niedawnym „Dorocznym Spotkaniu Muzułmanów Francji” w  Bourget, założono "komitet poparcia" Ramadan. Sprzedawano jego książki, ludzie zbierali fundusze i podpisywali listy do francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona i minister sprawiedliwości, Nicole Belloubet, prosząc o uwolnienie ich bożyszcza.


Wydaje się, że celem jest zamiana Ramadana w męczennika. Według Asmara Lafar, prezesa organizacji “Muzułmanie Francji” pensée ("myśl/światopogląd") Ramadana jest "nienaruszony" mimo oskarżeń. Ludzie z plakatami "Uwonić Tariqa Ramadana" demonstrowali w Paryżu.


Tymczasem trzy kobiety, które oskarżyły Ramadana o gwałt, są poddane zastraszaniu, przemocy i groźbom.


Ich codzienne piekło opisał francuski tygodnik „Marianne”. "Dostajesz, na co zasługujesz" jest jednym z wielu komunikatów, jakie "Marie" (jedna z dwóch kobiet, które posługują się pseudonimami) otrzymuje codziennie. Tyle, że ten komunikat dostała od jednego z braci Ramadana.


"Coraz mniej wychodzę” – powiedziała. Kilka dni temu zaatakowano ją na ulicy. „Brudna suka” – krzyczało do niej czterech młodych mężczyzn.


Pewnego dnia, kiedy "Marie" odprowadzała syna do szkoły, zatrzymał się samochód i kierowca krzyknął: „Zamknij się; uważaj na swoje dzieci”. 24 marca została pobita na klatce schodowej swojego domu przez dwóch mężczyzn, którzy bili ją i oblali wodą, i powiedzieli: „Następnym razem to będzie benzyna”.


"Christelle", druga kobieta używająca pseudonimu, otrzymuje e-maile od obcych ludzi, zawierające “bardzo szczegółowe informacje o jej prywatnym życiu i rozkładzie dnia”.


Henda Ayari, która pierwsza wniosła oskarżenie przeciwko Ramadanowi 20 października 2017 r., nie otrzymuje żadnego wsparcia: “Moja rodzina nie rozmawia już ze mną”. Media społecznościowe ujawniły jej nazwisko, numer telefonu i adres. Jej samochód został zniszczony. “Nie mogę już chodzić na zakupy – powiedziała Ayari. – Nie mogę przejść ulicą. Mogę wychodzić w czapce, okularach słonecznych i ze spuszczoną głową… Nie dostałam żadnego wsparcia od organizacji feministycznych” – powiedziała „Marianne”.  


Wszystkie te świadectwa są podobne: “Telefony w środku nocy, ludzie, którzy dyszą lub śmieją się w słuchawkę”.


Bardzo niewielu mówi o tym #MeToo multikulturalizmu lub o tych, którzy obwiniają domniemane ofiary Ramadana. Według “New Yorker”:

"Ayari, która otrzymuje groźby śmierci, jest byłą salafitką, która zerwała z islamem i stała się przekonaną feministką i sekularystką à la française. Jest rodzajem bohaterki w kręgach skrajnej prawicy w fachosphère, gdzie islamofobia jest kartą wstępu”.

Według tego dziennika “prawdziwym” problemem jest “islamofobia”, nie zaś muzułmańskie podporządkowywanie kobiet.


Tariq Ramadan ma niesłychane szczęście. Jeśli będzie sądzony zgodnie z prawem islamskim, niemal z pewnością zostanie uniewinniony. W islamie świadectwo kobiety w sądzie jest warte połowę świadectwa mężczyzny (Koran 2:282). Jeśli Ramadan zostanie uznany za winnego, powinien dziękować Francji za jej świecki system demokratycznej sprawiedliwości. Inaczej, zgodnie z szariatem, zostałby ukamienowany za cudzołóstwo, jak to robi się w Somalii. Nie tak źle jak na “islamofobiczny” kraj, taki jak Francja. Domniemane ofiary Ramadana mają mniej szczęścia. Tak czy inaczej muszą nadal żyć w społeczeństwie, które traktuje je nie jako ofiary, ale jako wrogów.


Tariq Ramadan’s Rape Trial
: Blame the Victim

Gatestone Institute, 16 kwietnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaGiulio Meotti 

Włoski publicysta, autor książki „A New Shoah: The Untold Story of Israel’s Victims of Terrorism”.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1326 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26
To jeszcze nie apokalipsa   Jacoby   2019-03-25
Kolonialne pochodzenie sympatii do ”Żon ISIS”   Frantzman   2019-03-25
Izrael kontra jego wrogowie w Europie   Blum   2019-03-23
Janczarzy silnej tożsamości, czyli więź społeczna i grupy odniesienia   Koraszewski   2019-03-16
Amnesty International narzeka na sytuację, którą pomogła stworzyć   Flatow   2019-03-16
Badanie – nadal nie ma związku między autyzmem a szczepionką MMR   Novella   2019-03-15
Każdego dnia jedenastu chrześcijan zostaje zabitych za swoją wiarę   Ibrahim   2019-03-15
Julian Baggini: Jak możemy nadal podziwiać postaci z przeszłości, które były ksenofobami   Coyne   2019-03-13
Czy jest miejsce dla energii odnawialnej?   Novella   2019-03-11
Kto pomoże uratować Jazydów?   Saleh   2019-03-11
Były sobie drzewa   Ferus   2019-03-10
Dlaczego energia odnawialna nie może uratować planety   Shellenberger   2019-03-09
Zjednoczony Kościół Chrystusa niesprawiedliwie atakuje Izrael   MacEoin   2019-03-09
Putin wchodzi do klubu oszukanych przez mułłów   Taheri   2019-03-08
Oburzenie w Syrii i Iraku, że  członkowie isis są na Zachodzie traktowani jak znakomitości   Frantzman   2019-03-06
Nie widzimy lasu zza drzew   Lomborg   2019-03-05
Polowanie na Benjamina Netanjahu   Rosenthal   2019-03-04
Europa: Próba legitymizacji irańskiego reżimu   Meotti   2019-03-01
Turcja: Jednoczenie ”Armii Islamu”, by pokonać pewien kraj   Bulut   2019-02-27
Żydzi powinni móc mieszkać wszędzie   Maroun   2019-02-26
Filipiny: chrześcijanie mordowani, bomby w kościołach   Ibrahim   2019-02-21
40. rocznica Islamskiej Republiki Iranu   Rafizadeh   2019-02-21
Ludzie, którzy twierdza, że „Palestyna jest kwestią rasowej sprawiedliwości”, są prawdziwymi rasistami     2019-02-20
Unia Europejska wchodzi w kompletny orwellizm   Bergman   2019-02-19
Amerykanin w Warszawie i kilka uwag o historii   Koraszewski   2019-02-18
Fikcyjny Abbas jest wymówką, by patrzeć w inną stronę   Maroun   2019-02-18
To nie okupacja zabiła Ori Ansbacher   Yemini   2019-02-17
TIPH i groźby: tymczasowe i permanentne   Collins   2019-02-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk