Prawda

Wtorek, 19 lutego 2019 - 14:42

« Poprzedni Następny »


Proces Tariqa Ramadana o gwałt: obwinianie  ofiar


Giulio Meotti 2018-04-27


"Jeśli sądziliście, że kobietom było trudno wystąpić publicznie i oskarżyć Harveya Weinsteina o gwałt, pomyślcie o oskarżeniu islamskiego teologa Tariqa Ramadana", napisała Sylvie Kauffman, była redaktor naczelna „Le Monde”.  


Tariq Ramadan, wnuk założyciela Bractwa Muzułmańskiego, Hassana al-Bany, jest szwajcarskim wykładowcą islamu z milionami zwolenników i był "człowiekiem roku" w „Time Magazine”. Oskarżony niedawno o gwałt przez trzy kobiety Ramadan znajduje się obecnie w areszcie we Francji. Przez zaprzeczanie oskarżeniom o przemoc seksualną jego sprawa #MeToo zamieniła się w sprawę polityczną i religijną.  


Algierski pisarz Kamel Daoud streścił reakcje świata arabsko-islamskiego na sprawę Ramadana: "Milczenie, niewygoda, zażenowanie i teorie masowego spisku”.  


Muzułmańskie społeczności prawdopodobnie znają stawkę, o jaką chodzi w sprawie Ramadana, którą muzułmański socjolog, Omero Marongiu-Perria nazwał "rozpadającym się mitem". Jeśli jednak milczenie i obrona Tariqa Ramadana przez muzułmanów jest godne ubolewania, zachodnie milczenie jest jeszcze gorsze.  


Etniczną i religijną tożsamość Ramadana przywołuje się – coraz częściej (na przykład, tutaj, tutaj i tutaj) – jako część jego obrony. Po pojawieniu się pierwszych oskarżeń przeciwko Ramadanowi, profesor Eugene Rogan, dyrektor Oxford's Middle East Centre, gdzie Ramadan także wykłada, bronił swojego kolegi. Ramadan, powiedział Rogan, jest "wybitnym muzułmaninem".


Według francuskiego filozofa Pascala Brucknera "ślepota Anglosasów wobec politycznego islamu jest przerażająca. W Stanach Zjednoczonych, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, atakowanie Tariqa Ramadana naraża cię na oskarżenie o rasizm”.


130 znanych osobowości
, włącznie z ekonomistą Thomasem Pikettym i francuską feministką Caroline De Haas, określili sprawę przeciwko Ramadanowi jako “polityczną kampanię, która, jak najdalsza od obrony sprawy kobiet, narzuca na nasz kraj destrukcyjną agendę nienawiści i strachu”.  


Tysiące ludzi w Europie i miliony w świecie arabskim po prostu nie są skłonne zaakceptować, że Tariq Ramadan może być sądzony i uznany za winnego przez system demokratycznej, zachodniej i świeckiej sprawiedliwości. Stawką jest to: czy zobaczymy triumf ekstremizmu nad bezsilnymi kobietami muzułmańskimi, które najprawdopodobniej nigdy więcej nie będą miały odwagi, by oskarżyć swoich muzułmańskich napastników? To pragnienie utrwalenia nierówności wydaje się powodem, dla którego zebrano tak olbrzymie sumy pieniędzy do obrony pana Ramadana.   


107 tysięcy euro
zebrano natychmiast. Potem w zaledwie dwa dni zebrano na jego obronę dodatkowe 26 tysięcy euro.


Uwięzienie takiej legendy – wnuka założyciela Bractwa Muzułmańskiego – spowodowało wrzenie w muzułmańskich społecznościach we Francji i w Szwajcarii i zmobilizowało olbrzymią machinę propagandową. Najpierw stworzono stronę internetową "Free Tariq Ramadan". Potem 137 tysięcy ludzi podpisało apel o jego uwolnienie. Nadia Karmous, szefowa Stowarzyszenia Muzułmańskich Kobiet w Szwajcarii, poparła teologa jako “wiarygodnego i troskliwego człowieka”. Na niedawnym „Dorocznym Spotkaniu Muzułmanów Francji” w  Bourget, założono "komitet poparcia" Ramadan. Sprzedawano jego książki, ludzie zbierali fundusze i podpisywali listy do francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona i minister sprawiedliwości, Nicole Belloubet, prosząc o uwolnienie ich bożyszcza.


Wydaje się, że celem jest zamiana Ramadana w męczennika. Według Asmara Lafar, prezesa organizacji “Muzułmanie Francji” pensée ("myśl/światopogląd") Ramadana jest "nienaruszony" mimo oskarżeń. Ludzie z plakatami "Uwonić Tariqa Ramadana" demonstrowali w Paryżu.


Tymczasem trzy kobiety, które oskarżyły Ramadana o gwałt, są poddane zastraszaniu, przemocy i groźbom.


Ich codzienne piekło opisał francuski tygodnik „Marianne”. "Dostajesz, na co zasługujesz" jest jednym z wielu komunikatów, jakie "Marie" (jedna z dwóch kobiet, które posługują się pseudonimami) otrzymuje codziennie. Tyle, że ten komunikat dostała od jednego z braci Ramadana.


"Coraz mniej wychodzę” – powiedziała. Kilka dni temu zaatakowano ją na ulicy. „Brudna suka” – krzyczało do niej czterech młodych mężczyzn.


Pewnego dnia, kiedy "Marie" odprowadzała syna do szkoły, zatrzymał się samochód i kierowca krzyknął: „Zamknij się; uważaj na swoje dzieci”. 24 marca została pobita na klatce schodowej swojego domu przez dwóch mężczyzn, którzy bili ją i oblali wodą, i powiedzieli: „Następnym razem to będzie benzyna”.


"Christelle", druga kobieta używająca pseudonimu, otrzymuje e-maile od obcych ludzi, zawierające “bardzo szczegółowe informacje o jej prywatnym życiu i rozkładzie dnia”.


Henda Ayari, która pierwsza wniosła oskarżenie przeciwko Ramadanowi 20 października 2017 r., nie otrzymuje żadnego wsparcia: “Moja rodzina nie rozmawia już ze mną”. Media społecznościowe ujawniły jej nazwisko, numer telefonu i adres. Jej samochód został zniszczony. “Nie mogę już chodzić na zakupy – powiedziała Ayari. – Nie mogę przejść ulicą. Mogę wychodzić w czapce, okularach słonecznych i ze spuszczoną głową… Nie dostałam żadnego wsparcia od organizacji feministycznych” – powiedziała „Marianne”.  


Wszystkie te świadectwa są podobne: “Telefony w środku nocy, ludzie, którzy dyszą lub śmieją się w słuchawkę”.


Bardzo niewielu mówi o tym #MeToo multikulturalizmu lub o tych, którzy obwiniają domniemane ofiary Ramadana. Według “New Yorker”:

"Ayari, która otrzymuje groźby śmierci, jest byłą salafitką, która zerwała z islamem i stała się przekonaną feministką i sekularystką à la française. Jest rodzajem bohaterki w kręgach skrajnej prawicy w fachosphère, gdzie islamofobia jest kartą wstępu”.

Według tego dziennika “prawdziwym” problemem jest “islamofobia”, nie zaś muzułmańskie podporządkowywanie kobiet.


Tariq Ramadan ma niesłychane szczęście. Jeśli będzie sądzony zgodnie z prawem islamskim, niemal z pewnością zostanie uniewinniony. W islamie świadectwo kobiety w sądzie jest warte połowę świadectwa mężczyzny (Koran 2:282). Jeśli Ramadan zostanie uznany za winnego, powinien dziękować Francji za jej świecki system demokratycznej sprawiedliwości. Inaczej, zgodnie z szariatem, zostałby ukamienowany za cudzołóstwo, jak to robi się w Somalii. Nie tak źle jak na “islamofobiczny” kraj, taki jak Francja. Domniemane ofiary Ramadana mają mniej szczęścia. Tak czy inaczej muszą nadal żyć w społeczeństwie, które traktuje je nie jako ofiary, ale jako wrogów.


Tariq Ramadan’s Rape Trial
: Blame the Victim

Gatestone Institute, 16 kwietnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaGiulio Meotti 

Włoski publicysta, autor książki „A New Shoah: The Untold Story of Israel’s Victims of Terrorism”.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1231 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Unia Europejska wchodzi w kompletny orwellizm   Bergman   2019-02-19
Amerykanin w Warszawie i kilka uwag o historii   Koraszewski   2019-02-18
Fikcyjny Abbas jest wymówką, by patrzeć w inną stronę   Maroun   2019-02-18
To nie okupacja zabiła Ori Ansbacher   Yemini   2019-02-17
TIPH i groźby: tymczasowe i permanentne   Collins   2019-02-13
Kiedy Ameryka porzuci Afganistan, zapłacą za to kobiety   Chesler   2019-02-13
Dlaczego Teheran przekracza tylko „różowe linie”   Taheri   2019-02-12
Żydowski głos w Organizacji Narodów Zjednoczonych   Rogatchi   2019-02-11
Dlaczego Palestyńczycy sprzeciwiają się antyirańskiej koalicji   Toameh   2019-02-10
“Palestyński rząd” umiera, oksymoron się rodzi   Flatow   2019-02-08
Jeszcze Polska nie zginęła, czyli byle do wiosny   Koraszewski   2019-02-08
Nowy rok, ta sama stara Turcja   Bekdil   2019-02-05
Co kogo rani i jak mocno?   Koraszewski   2019-02-02
Niesprawiedliwy system sprawiedliwości Turcji: atak na ormiańskiego posła   Bulut   2019-02-01
Organizacja założona, by informować o więźniach sumienia, apeluje do  naszych sumień, by nie kupować u Żyda     2019-01-31
Co to znaczy, że jestem humanistą   Igwe   2019-01-30
Obiektyw Matti Friedmana i syzyfowe błoto   Rosenthal   2019-01-30
Pierwsza Żydówka, jaką spotkałem w Iranie   Rafizadeh   2019-01-29
Gdzie są granice nienawiści?   Koraszewski   2019-01-28
Termity, bigoci i GOAT: racjonalizacja współudziału w antysemityzmie   Dershowitz   2019-01-28
Antysemickie tworzenie stereotypów Żydów przez Palestyńczyków   Tavil   2019-01-25
Czy Rashida Tlaib jest winna bigoterii?    Dershowitz   2019-01-22
W poszukiwaniu mądrego…   Koraszewski   2019-01-22
Rząd USA odmawia ujawnienia antyizraelskiego podżegania w palestyńskich podręcznikach szkolnych   Bedein   2019-01-20
Nowe ”Monachium” Europy: Iran   Meotti   2019-01-16
Inna intersekcjonalność: ofiary islamu   Levin   2019-01-13
Pozostawianie ubogich tego świata w ciemności jest niemoralne   Lonborg   2019-01-12
Refleksje wokół kontrowersji na University of Michigan   Landes   2019-01-11
Dzieci Rewolucji Kulturalnej   Banker   2019-01-11
Duch pionierski Palestyńczyków   Shaw   2019-01-09
Jesteś tym, co czytasz, czego słuchasz, co  oglądasz   Koraszewski   2019-01-04
Polska - Szwecja - Ukraina   Garczyński-Gąssowski   2019-01-03
Przemysł produkcji kłamstw   Herf   2019-01-01
Romantyczna sztuka nierządu   Koraszewski   2018-12-31
Odpowiedź Mariam Barghouti, której ”Forward” nie wydrukuje   Landes   2018-12-29
Litera środowiskowej narracji, czy duch prawdy?   Koraszewski   2018-12-27
 Szpital za pokojową nagrodę Nobla   Frantzman   2018-12-26
Arabski historyk przyznaje, że nie ma palestyńskiego narodu   Bergman   2018-12-25
Zapomnij o rozwiązaniu w postaci dwóch państw: nieszablonowe myślenie o konflikcie izraelsko-palstyńskim     2018-12-21
Nowy wspaniały świat, czyli ludzie w sieci   Koraszewski   2018-12-20
Nowa Inkwizycja   Glick   2018-12-20
Młodzież pyta, prezydent Egiptu odpowiada     2018-12-19
Nowa cenzura, czyli powrót Policji Myśli?   Chesler   2018-12-18
Terror zapłatą za ludzkie zachowania   Flatow   2018-12-16
Zabijanie żydowskich dzieci!   Sherman   2018-12-13
Dlaczego prasa zwraca mniejszą uwagę na mordowanie dziennikarzy nie nazywających się Chaszodżdżi   Baum   2018-12-12
Ciemności znowu kryją ziemię   Koraszewski   2018-12-11
Palestyńczycy, o których nikt nie mówi   Tawil   2018-12-09
ONZ odrzuca rezolucję potępiającą terroryzm Hamasu   Koraszewski   2018-12-08
Sprawa palestyńska jest „islamska”     2018-12-07
Gdzie był UNIFIL, kiedy Hezbollah kopał tunel terroru?   Amos   2018-12-06
Pryncypialność i elastyczność w rozwiązywaniu problemów społecznych   Koraszewski   2018-12-05
Kindertransport – okazjonalna wielkoduszność   Gur   2018-12-04
List dra Denisa MacEoina do Edinburgh University Students' Association   MacEoin   2018-12-02
"Palestyna" urojona   Chesler   2018-12-01
Izrael i Jazydzi   Frantzman   2018-11-29
Nowy niebezpieczny zakręt Unii Europejskiej   Murray   2018-11-27
Kochaj Bliźniego   Lewin   2018-11-26
Żydzi Afryki Północnej pod rządami muzułmańskimi   Blum   2018-11-25
Jak saudyjskie „dary" dla amerykańskich uniwersytetów wybielają religię   Ibrahim   2018-11-23
Bardzo głupia decyzja Airbnb   Maroun   2018-11-22
”Independent”: 3700 słów przyjaznej Hamasowi propagandy   Levick   2018-11-20
Palestyńskie groźby wobec arabskiej normalizacji stosunków z Izraelem   Toameh   2018-11-17
Skandal za kulisami zakazu neonikotynoidów   Ridley   2018-11-17
Powyborcza zaduma: Dokąd zmierzasz Ameryko? Dokąd zmierzacie amerykańscy Żydzi?   Chesler   2018-11-14
Sto lat nowej Europy   Koraszewski   2018-11-13
Antysemityzm jest przede wszystkim nienawiścią, polityka jest tylko wymówką     2018-11-11
Jak Izrael mógłby zwyciężyć w dzisiejszym asymetrycznym konflikcie   Rosenthal   2018-11-10
Mord w Stambule i walka o supremację w świecie sunnickim   Carmon   2018-11-08
Brutalne przebudzenie z palestyńskiego snu   Kedar   2018-11-06
Jesień oświecenia, czyli powszechne zniechęcenie do logiki   Koraszewski   2018-11-05
Pakistan: Asia Bibi uniewinniona po latach oczekiwania na śmierć za ”bluźnierstwo”   Meotti   2018-11-01
Funkcjonariusz z Gazy: HAMAS i FATAH zamienili naszych ludzi w żebraków   Toameh   2018-10-30
”Saudyjska afera” w Stambule ujawnia rywalizację sunnicko sunnicką   Bekdil   2018-10-27
Orzeczenie sprzeczne z rozsądkiem   Yemini   2018-10-26
Prawo, religia i sekularyzacja  w Nigerii   Igwe   2018-10-22
Chrześcijanie skazani na śmierć pod prawem szariatu   Rafizadeh   2018-10-22
Czasem Internet może korygować fake news, a nie tylko je szerzyć   Gross   2018-10-21
Kiepsko skrywany antysemityzm Facebooka   Maroun   2018-10-16
Turcja buduje meczety, likwiduje chrześcijaństwo   Bulut   2018-10-15
Skrzyżowanie Netzarim i narodziny Fake News   Landes   2018-10-14
Wierzę tej palestyńskiej nastolatce   Flatow   2018-10-12
Polityczne paradoksy więzi niemiecko-izraelskich   Sucharewicz   2018-10-11
Narodowe prawo Izraela i palestyńskie kłamstwa   Tawil   2018-10-10
Czy oczekiwanie od Arabów mniej niż od Żydów jest w porządku?   Maroun   2018-10-09
Dzisiaj opublikowana książka   Novella   2018-10-09
”Antysyjonizm” traktuje o Żydach, głupcze!   Tsalic   2018-10-08
Szwecja – schronieniem przestępców   Bergman   2018-10-07
A gdyby Kavanaugh był libaralnym muzułmaninem oskarżonym o terroryzm?   Dershowitz   2018-10-06
Na marginesie tegorocznej Nagrody Pokojowej Nobla     2018-10-06
Przekłuwanie mitu palestyńskich uchodźców   Rosenthal   2018-10-05
Chińska medycyna i policja myśli   Novella   2018-10-05
Trzy „nie” Palestyńczyków: co mają na myśli   Tawil   2018-10-04
Uderzający rasizm Autonomii Palestyńskiej   Bergman   2018-10-03
”Antyimperializm” i apologetyka morderstwa   Sixsmith   2018-10-03
Kto napisał te słowa o Jerozolimie?   Gross   2018-10-02
Samobójcza nienawiść Europy do Ameryki   Koraszewski   2018-10-01
Refleksje o Oslo i procesie pokojowym   Collins   2018-10-01
Dlaczego nie mogę krytykować własnej religii?   Rafizadeh   2018-09-30
Przywódca Hamasu przyznaje, że protesty graniczne są zainscenizowane, nikogo to nie obchodzi   Bergman   2018-09-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk