Prawda

Środa, 30 wrzesnia 2020 - 08:19

« Poprzedni Następny »


ONZ daje Palestyńczykom flagi, ale nie demokrację


Khaled Abu Toameh 2015-09-24

Dziennikarz Shadi Shaheen (po lewej) został niedawno aresztowany w Gazie za krytykę Hamasu. Abdullah Nash'at Sayed (po prawej) został zatrzymany przez funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej, bo krytykował na Facebooku premiera Ramiego Hamdallaha.
Dziennikarz Shadi Shaheen (po lewej) został niedawno aresztowany w Gazie za krytykę Hamasu. Abdullah Nash'at Sayed (po prawej) został zatrzymany przez funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej, bo krytykował na Facebooku premiera Ramiego Hamdallaha.


W zeszłym tygodniu Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych zagłosowało za rezolucją pozwalającą na wywieszenie flagi palestyńskiej przed budynkiem ONZ. Kierownictwo Autonomii Palestyńskiej (AP) i rozmaite grupy “propalestyńskie” okrzyczały to głosowanie jako „symboliczne zwycięstwo” dla Palestyńczyków. Przedstawiciel palestyński w ONZ, Riyad Mansour, powiedział, że głosowanie w sprawie flagi jest „kolejnym krokiem” ku umocnieniu państwowości palestyńskiej.


119 państw członkowskich ONZ, które głosowały za rezolucją, jest wyraźnie przekonanych, że jest to “wielkie zwycięstwo” dla Palestyńczyków i ich aspiracji politycznych. Czego jednak te kraje nie wiedzą, to że wywieszenie flagi palestyńskiej przed budynkiem ONZ jest prawdopodobnie ostatnią rzeczą, jakiej potrzebują na tym etapie Palestyńczycy.


Głos za wywieszeniem flagi nie przyniesie Palestyńczykom demokracji, wolności słowa i przejrzystości. Palestyńczycy nie potrzebują „symbolicznych zwycięstw”, jak to w kwestii flagi.


Palestyńczyka, który żyje na Zachodnim Brzegu albo w Strefie Gazy, w rzeczywistości nie obchodzi, czy jego flaga powiewa przed budynkiem ONZ, czy nie. Dla Palestyńczyków w Strefie Gazy istnieją pilniejsze sprawy, z którymi trzeba się uporać natychmiast, takie jak trudne warunki ekonomiczne i represyjne posunięcia reżimu Hamasu. Dla tych, którzy żyją na Zachodnim Brzegu, rozwój ekonomiczny, zatrudnienie i demokracja są znacznie ważniejsze niż flaga wzniesiona przed budynkiem ONZ.


Ale kraje, które głosowały za tą rezolucją, nie dbają o potrzeby i interesy Palestyńczyków. Nie obchodzi ich, że Autonomia Palestyńska i Hamas funkcjonują jako represyjne i skorumpowane reżimy, depczące prawa człowieka i swobody społeczne.


To głosowanie było głównie skierowane przeciwko Izraelowi. Jego zasadniczym celem było szyderstwo z Izraela, nie zaś pomoc Palestyńczykom w zbliżeniu się do zbudowania niepodległego państwa.


Głosowanie w ONZ w sprawie flagi palestyńskiej odbyło się w czasie wzmożonego łamania praw człowieka zarówno przez AP, jak przez Hamas. Od kiedy jednak ONZ obchodzi łamanie praw człowieka popełniane przez AP i Hamas przeciwko własnej ludności?


Państwa członkowskie ONZ, które głosowały za wciągnięciem tej flagi na maszt, zwracają uwagę na łamanie praw człowieka na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy tylko, kiedy istnieje sposób, by obwinić za to Izrael.


W ostatnich tygodniach Palestyńczycy na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy informowali o wielu incydentach, które demonstrują, jak Autonomia Palestyńska i Hamas nadal całkowicie lekceważą właściwą procedurę prawną, prawa człowieka i wolność słowa. Te incydenty trwały nadal, kiedy 119 członków ONZ podnosiło ręce za wzniesieniem flagi palestyńskiej.


Na przykład, w Strefie Gazy funkcjonariusze sił bezpieczeństwa Hamasu pobili i aresztowali kilkoro miejscowych dziennikarzy, którzy próbowali fotografować usuwanie gruzu z domów zniszczonych podczas konfrontacji militarnej między Hamasem a Izraelem.


Jeden z dziennikarzy, Fadel al-Hamami, został uderzony w twarz kolbą karabinu i musiał być natychmiast przewieziony do szpitala.  


Hamas nie chce, by dziennikarze informowali o jakiejkolwiek pracy przy odbudowie w Strefie Gazy. Chce, by świat wierzył, że Palestyńczycy nadal nie mogą odbudować swoich domów z powodu „restrykcji” izraelskich i braku funduszy międzynarodowych.


Dlatego fizycznie zaatakowali i zatrzymali do przesłuchania dziennikarzy, którzy próbowali fotografować usuwanie gruzów.


Oczywiście, Zgromadzenie Ogólne ONZ nie słyszało o tym incydencie, kiedy jego członkowie głosowali za podniesieniem flagi palestyńskiej przed swoim budynkiem. Nawet jeśli ONZ usłyszy o tym, jest nieprawdopodobne, by Zgromadzenie Ogólne lub Rada Bezpieczeństwa kiedykolwiek wydały oświadczenie potępiające napad na przedstawicieli mediów.


Ani też ONZ nie potępi użycia przez Hamas siły, by rozproszyć Palestyńczyków protestujących przeciwko przerwom w dostawach prądu w południowej Strefie Gazy. Brak elektryczności wywołał szeroko rozprzestrzenione protesty w całej Strefie Gazy, gdzie wielu Palestyńczyków uważa, że odpowiedzialny za to jest Hamas. Świadkowie mówili, że policjanci Hamasu używali ostrej amunicji i pałek, by rozproszyć protestujących.


W zeszłym tygodniu Hamas aresztował 30 aktywistów Fatahu w Strefie Gazy jako część rozprawy ze zwolennikami Autonomii Palestyńskiej prezydenta Mahmouda Abbasa. Aresztowano ich podczas wewnętrznych wyborów ich przywódcy w południowej Strefie Gazy. Aresztowani rozpoczęli później głodówkę w więzieniu Hamasu. Ten incydent także zbiegł się w czasie z głosowaniem ONZ w sprawie flagi. Jednak żadne państwo członkowskie ONZ nie kłopotało się potępianiem Hamasu za przeszkadzanie w wyborach Fatahu. Kogo obchodzi to, że Hamas zaaresztował wyborców i kandydatów Fatahu, skoro flaga palestyńska jest podniesiona przed budynkami ONZ?


Przed dwoma tygodniami funkcjonariusze sił bezpieczeństwa Hamasu w Strefie Gazy aresztowali dziennikarza i działacza politycznego, których jedynym przestępstwem było ośmielenie się skrytykowania Hamasu. Dziennikarz, Shadi Shaheen, pracuje dla gazety z Zatoki Arabskiej. Hamas skonfiskował jego komputer i kamerę.


Działacz polityczny, Mohamed Abu Mahadi, znany jest z otwartego krytykowania zarówno Hamasu, jak Autonomii Palestyńskiej. Został zatrzymany przez policjantów Hamasu, kiedy odwiedzał swojego brata w szpitalu Szifa w Gazie. Abu Mahadiego zwolniono po przesłuchaniu.


Sytuacja pod rządami Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu nie jest lepsza, jeśli chodzi o łamanie praw człowieka. Niemal każdego dnia siły bezpieczeństwa AP aresztują kilku Palestyńczyków i trzymają ich bez procesu sądowego.  


W zeszłym tygodniu AP wydała dyrektywę zakazującą personelowi swoich sił bezpieczeństwa krytykowania przywódców palestyńskich w mediach społecznościowych.  


Zakaz wydano po tym, jak funkcjonariusze sił bezpieczeństwa AP zatrzymali Palestyńczyka z miasta Tulkarem na Zachodnim Brzegu, który krytykował premiera AP, Ramiego Hamdallaha na Facebooku. Został on zidentyfikowany jako Abdullah Nash'at Sayed.


Sayed nie jest pierwszym Palestyńczykiem, który wylądował w więzieniu za krytyczne uwagi na Facebooku o przywódcach palestyńskich. Ponad 14 Palestyńczyków aresztowano lub wezwano na przesłuchania w ostatnich trzech latach za ich działalność w mediach społecznościowych.


Niemniej ONZ i inne organizacje międzynarodowe nie są zainteresowane przeprowadzeniem debaty o tym łamaniu praw człowieka i wolności słowa.


Te organizacje są bardziej zainteresowane prowokowaniem i potępianiem Izraela niż pomaganiem Palestyńczykom w zbudowaniu demokracji i porządnych, przejrzystych instytucji. Dlatego też ONZ uważa podniesienie flagi palestyńskiej za dużo ważniejsze niż żądanie zakończenia łamania praw człowieka przez Hamas i Autonomię Palestyńską. Przy takiej postawie ONZ Palestyńczycy zobaczą z czasem własną flagę powiewającą przed tymi budynkami. Ale także będą żyli w państwie, które nie respektuje praw człowieka – wszystko dzięki obojętności i korupcji ONZ i innych organów międzynarodowych.


Palestinian flag and democracy

Gatestone Institute, 17 września 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

 

Od Redakcji

Częsty widok na ulicach palestyńskich miast w Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu – palestyńska policja rozprawia się z niezadowolonymi Palestyńczykami.

  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1632 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Autocenzura w USA   Bergman   2020-09-30
Arabowie: "Palestyńczycy powtarzają te same błędy"    Toameh   2020-09-30
Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk