Prawda

Czwartek, 16 lipca 2020 - 18:54

« Poprzedni Następny »


ONZ daje Palestyńczykom flagi, ale nie demokrację


Khaled Abu Toameh 2015-09-24

Dziennikarz Shadi Shaheen (po lewej) został niedawno aresztowany w Gazie za krytykę Hamasu. Abdullah Nash'at Sayed (po prawej) został zatrzymany przez funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej, bo krytykował na Facebooku premiera Ramiego Hamdallaha.
Dziennikarz Shadi Shaheen (po lewej) został niedawno aresztowany w Gazie za krytykę Hamasu. Abdullah Nash'at Sayed (po prawej) został zatrzymany przez funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej, bo krytykował na Facebooku premiera Ramiego Hamdallaha.


W zeszłym tygodniu Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych zagłosowało za rezolucją pozwalającą na wywieszenie flagi palestyńskiej przed budynkiem ONZ. Kierownictwo Autonomii Palestyńskiej (AP) i rozmaite grupy “propalestyńskie” okrzyczały to głosowanie jako „symboliczne zwycięstwo” dla Palestyńczyków. Przedstawiciel palestyński w ONZ, Riyad Mansour, powiedział, że głosowanie w sprawie flagi jest „kolejnym krokiem” ku umocnieniu państwowości palestyńskiej.


119 państw członkowskich ONZ, które głosowały za rezolucją, jest wyraźnie przekonanych, że jest to “wielkie zwycięstwo” dla Palestyńczyków i ich aspiracji politycznych. Czego jednak te kraje nie wiedzą, to że wywieszenie flagi palestyńskiej przed budynkiem ONZ jest prawdopodobnie ostatnią rzeczą, jakiej potrzebują na tym etapie Palestyńczycy.


Głos za wywieszeniem flagi nie przyniesie Palestyńczykom demokracji, wolności słowa i przejrzystości. Palestyńczycy nie potrzebują „symbolicznych zwycięstw”, jak to w kwestii flagi.


Palestyńczyka, który żyje na Zachodnim Brzegu albo w Strefie Gazy, w rzeczywistości nie obchodzi, czy jego flaga powiewa przed budynkiem ONZ, czy nie. Dla Palestyńczyków w Strefie Gazy istnieją pilniejsze sprawy, z którymi trzeba się uporać natychmiast, takie jak trudne warunki ekonomiczne i represyjne posunięcia reżimu Hamasu. Dla tych, którzy żyją na Zachodnim Brzegu, rozwój ekonomiczny, zatrudnienie i demokracja są znacznie ważniejsze niż flaga wzniesiona przed budynkiem ONZ.


Ale kraje, które głosowały za tą rezolucją, nie dbają o potrzeby i interesy Palestyńczyków. Nie obchodzi ich, że Autonomia Palestyńska i Hamas funkcjonują jako represyjne i skorumpowane reżimy, depczące prawa człowieka i swobody społeczne.


To głosowanie było głównie skierowane przeciwko Izraelowi. Jego zasadniczym celem było szyderstwo z Izraela, nie zaś pomoc Palestyńczykom w zbliżeniu się do zbudowania niepodległego państwa.


Głosowanie w ONZ w sprawie flagi palestyńskiej odbyło się w czasie wzmożonego łamania praw człowieka zarówno przez AP, jak przez Hamas. Od kiedy jednak ONZ obchodzi łamanie praw człowieka popełniane przez AP i Hamas przeciwko własnej ludności?


Państwa członkowskie ONZ, które głosowały za wciągnięciem tej flagi na maszt, zwracają uwagę na łamanie praw człowieka na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy tylko, kiedy istnieje sposób, by obwinić za to Izrael.


W ostatnich tygodniach Palestyńczycy na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy informowali o wielu incydentach, które demonstrują, jak Autonomia Palestyńska i Hamas nadal całkowicie lekceważą właściwą procedurę prawną, prawa człowieka i wolność słowa. Te incydenty trwały nadal, kiedy 119 członków ONZ podnosiło ręce za wzniesieniem flagi palestyńskiej.


Na przykład, w Strefie Gazy funkcjonariusze sił bezpieczeństwa Hamasu pobili i aresztowali kilkoro miejscowych dziennikarzy, którzy próbowali fotografować usuwanie gruzu z domów zniszczonych podczas konfrontacji militarnej między Hamasem a Izraelem.


Jeden z dziennikarzy, Fadel al-Hamami, został uderzony w twarz kolbą karabinu i musiał być natychmiast przewieziony do szpitala.  


Hamas nie chce, by dziennikarze informowali o jakiejkolwiek pracy przy odbudowie w Strefie Gazy. Chce, by świat wierzył, że Palestyńczycy nadal nie mogą odbudować swoich domów z powodu „restrykcji” izraelskich i braku funduszy międzynarodowych.


Dlatego fizycznie zaatakowali i zatrzymali do przesłuchania dziennikarzy, którzy próbowali fotografować usuwanie gruzów.


Oczywiście, Zgromadzenie Ogólne ONZ nie słyszało o tym incydencie, kiedy jego członkowie głosowali za podniesieniem flagi palestyńskiej przed swoim budynkiem. Nawet jeśli ONZ usłyszy o tym, jest nieprawdopodobne, by Zgromadzenie Ogólne lub Rada Bezpieczeństwa kiedykolwiek wydały oświadczenie potępiające napad na przedstawicieli mediów.


Ani też ONZ nie potępi użycia przez Hamas siły, by rozproszyć Palestyńczyków protestujących przeciwko przerwom w dostawach prądu w południowej Strefie Gazy. Brak elektryczności wywołał szeroko rozprzestrzenione protesty w całej Strefie Gazy, gdzie wielu Palestyńczyków uważa, że odpowiedzialny za to jest Hamas. Świadkowie mówili, że policjanci Hamasu używali ostrej amunicji i pałek, by rozproszyć protestujących.


W zeszłym tygodniu Hamas aresztował 30 aktywistów Fatahu w Strefie Gazy jako część rozprawy ze zwolennikami Autonomii Palestyńskiej prezydenta Mahmouda Abbasa. Aresztowano ich podczas wewnętrznych wyborów ich przywódcy w południowej Strefie Gazy. Aresztowani rozpoczęli później głodówkę w więzieniu Hamasu. Ten incydent także zbiegł się w czasie z głosowaniem ONZ w sprawie flagi. Jednak żadne państwo członkowskie ONZ nie kłopotało się potępianiem Hamasu za przeszkadzanie w wyborach Fatahu. Kogo obchodzi to, że Hamas zaaresztował wyborców i kandydatów Fatahu, skoro flaga palestyńska jest podniesiona przed budynkami ONZ?


Przed dwoma tygodniami funkcjonariusze sił bezpieczeństwa Hamasu w Strefie Gazy aresztowali dziennikarza i działacza politycznego, których jedynym przestępstwem było ośmielenie się skrytykowania Hamasu. Dziennikarz, Shadi Shaheen, pracuje dla gazety z Zatoki Arabskiej. Hamas skonfiskował jego komputer i kamerę.


Działacz polityczny, Mohamed Abu Mahadi, znany jest z otwartego krytykowania zarówno Hamasu, jak Autonomii Palestyńskiej. Został zatrzymany przez policjantów Hamasu, kiedy odwiedzał swojego brata w szpitalu Szifa w Gazie. Abu Mahadiego zwolniono po przesłuchaniu.


Sytuacja pod rządami Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu nie jest lepsza, jeśli chodzi o łamanie praw człowieka. Niemal każdego dnia siły bezpieczeństwa AP aresztują kilku Palestyńczyków i trzymają ich bez procesu sądowego.  


W zeszłym tygodniu AP wydała dyrektywę zakazującą personelowi swoich sił bezpieczeństwa krytykowania przywódców palestyńskich w mediach społecznościowych.  


Zakaz wydano po tym, jak funkcjonariusze sił bezpieczeństwa AP zatrzymali Palestyńczyka z miasta Tulkarem na Zachodnim Brzegu, który krytykował premiera AP, Ramiego Hamdallaha na Facebooku. Został on zidentyfikowany jako Abdullah Nash'at Sayed.


Sayed nie jest pierwszym Palestyńczykiem, który wylądował w więzieniu za krytyczne uwagi na Facebooku o przywódcach palestyńskich. Ponad 14 Palestyńczyków aresztowano lub wezwano na przesłuchania w ostatnich trzech latach za ich działalność w mediach społecznościowych.


Niemniej ONZ i inne organizacje międzynarodowe nie są zainteresowane przeprowadzeniem debaty o tym łamaniu praw człowieka i wolności słowa.


Te organizacje są bardziej zainteresowane prowokowaniem i potępianiem Izraela niż pomaganiem Palestyńczykom w zbudowaniu demokracji i porządnych, przejrzystych instytucji. Dlatego też ONZ uważa podniesienie flagi palestyńskiej za dużo ważniejsze niż żądanie zakończenia łamania praw człowieka przez Hamas i Autonomię Palestyńską. Przy takiej postawie ONZ Palestyńczycy zobaczą z czasem własną flagę powiewającą przed tymi budynkami. Ale także będą żyli w państwie, które nie respektuje praw człowieka – wszystko dzięki obojętności i korupcji ONZ i innych organów międzynarodowych.


Palestinian flag and democracy

Gatestone Institute, 17 września 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

 

Od Redakcji

Częsty widok na ulicach palestyńskich miast w Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu – palestyńska policja rozprawia się z niezadowolonymi Palestyńczykami.

  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1563 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09
Kto uniemożliwia Palestyńczykom głosowanie?   Toameh   2020-03-09
Co Boris Johnson powinien wiedzieć o innowacjach   Ridley   2020-03-04
UNESCO, Izrael i kultura jako broń   Shindman   2020-03-01
Mieszkańcy greckich wysp chcą odzyskać swoje życie   Bekdil   2020-02-29
Zaraza, bóg i polityka prewencyjna   Koraszewski   2020-02-28
Zapomnij o „pokoju”. Zacznij optymalizować status quo. To przecież już wybrali Izrael i Autonomia Palestyńska     2020-02-26
Olbrzymi błąd MFW w ocenie subsydiów energetycznych   Lomborg   2020-02-22
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2020-02-19
Palestyńskie wybory: Jak Abbas i Europa próbują obwinić Izrael   Toameh   2020-02-18
Thatcher ostrzegała nas, żeby powoli budować europejską integrację. Niestety, nie chcieliśmy słuchać.   Wennström   2020-02-17
From Brussels with love   Koraszewski   2020-02-16
Okrucieństwo wobec zwierząt jest bardziej nagłaśniane niż chrześcijanie z odciętymi głowami   Meotti   2020-02-14
Wielka Brytania, jeśli chce lepiej się rozwijać, musi ponownie odkryć niepowodzenie   Ridley   2020-02-08
”Zbrodnia” Arabów śpiewających dla Arabów w Izraelu   Toameh   2020-02-08
Martin Luther King i Edward Said: Palestyńskich intelektualistów nie interesują prawa człowieka     2020-02-07
Trochę optymizmu na odmianę   Rosenthal   2020-02-06
Z sennika ateisty: anioły   Kruk   2020-02-05
Francja, "pączkująca republika islamska"   Meotti   2020-02-03
„Umowa stulecia”, czy „policzek stulecia”?   Koraszewski   2020-02-01
Plan pokojowy Trumpa wykazuje więcej troski o polepszenie życia Palestyńczyków niż jakikolwiek poprzedni plan „ekspertów”     2020-01-30
Homo sapiens i jego późniejsze nakładki   Koraszewski   2020-01-29
Wielka Brytania powinna poprzeć plan pokojowy Trumpa   Kemp   2020-01-29

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk