Prawda

Czwartek, 28 stycznia 2021 - 00:13

« Poprzedni Następny »


Jak zostałam anulowana


Phyllis Chesler 2020-08-13

Phyllis Chesler
Phyllis Chesler

Nie zakwestionujesz żadnej części politycznie poprawnego szaleństwa bez ryzykowania wszystkiego. Polecam, by więcej spośród nas to właśnie robiło


Być może współczesna “kultura anulowania”, zaczęła się oficjalnie w 1989 roku, kiedy Chomeini wydał fatwę wzywającą do zamordowania Salmana Rushdiego za „zniesławienie” islamu w Szatańskich wersetach. Rushdiego trzeba było ukryć, ale islamistyczny atak na mowę prawdy na Zachodzie rozpoczął się wtedy na dobre. Uważam jednak, że wcześniej działo się także coś innego. 


Dzień po zwycięstwie Izraela w wojnie obronnej w 1967 roku rozpoczęła się śmiertelnie poważna propaganda przeciwko Izraelowi i Zachodowi. W ciągu następnych dwudziestu lat, a może nawet mniej, zachodnie uniwersytety zostały intelektualnie i politycznie „anektowane” przez stalinowskie i islamistyczne narracje. Zapanowała bałkanizacja społecznych tożsamości i wiktymologia.


Akademików, włącznie z feministkami (moimi ludźmi), ogarnęła szczególna obsesja w sprawie rzekomej okupacji Palestyny, kraju, który nigdy nie istniał, większa niż sprawami rzeczywistego ludobójstwa lub okupacji ciał kobiet.  


W latach 1980, i 1990, inteligencja żarliwie zgadzała się, że “islamofobia” rzeczywiście istnieje.


Dzieliło ich zaledwie dziesięć lat of wiary, że mężczyźni mogą być kobietami; że tylko Zachód, ale nikt więcej, zajmował się niewolnictwem, imperializmem i kolonializmem; i że ofiary zawsze są zawsze wspaniałe, nawet kiedy ofiara w rzeczywistości jest agresorem.


Odmów zgody na którekolwiek z tych twierdzeń, a lądujesz poza nawiasem. Ten tłumek uznał teraz samą historię za winną i stara się obecnie ze wszystkich sił nie tylko o osądzenie jej, ale o anulowanie tak dużych części z historii jak to możliwe.


Być może, należę do pionierów, bo zostałam „anulowana” już w latach 2002-03.


Proszę zrozumieć: nie uważam siebie za ofiarę za odmowę podporządkowania się kodeksom politycznie poprawnej mowy ani myślenia grupowego. Jestem jedną z tych, które miały szczęście. Mimo przeciwności piszę i publikuję od ponad 50 lat i robię to nadal.


Wybrawszy świat myśli, spodziewałam się oświeconej debaty.


Czołowe autorytety szybko potępiły moją pracę. Różnice zdań wśród feministek były naturalne. Nie zgadzałyśmy się w sprawach klasy, rasy, religii, lesbijek, mężczyzn, macierzyństwa, pornografii, prostytucji i socjalizmu.


Niemniej długo byłam modnym symbolem feministycznego ruchu, “znaną intelektualistką”, uwieńczoną dwukrotnie recenzjami książek na pierwszej stronie „New York Times’a”. Byłam na okładce ich magazynu a moje książki były na ich listach bestsellerów. Cytowano mnie wiele razy w “New York Times” i w innych gazetach od wybrzeża do wybrzeża, a także w Europie.

 

Wkrótce dowiedziałam się, że w XXI wieku “usuwanie z platformy” bardzo różni się od wszystkich intelektualnych lub politycznych bitew, w jakich walczyłam w XX wieku.  


W 2003 roku opublikowałam książkę The New Anti-Semitismw której ośmieliłam się napisać, że  zachodnia “postępowa” inteligencja jest winna kolaboracji z Wielkimi Kłamstwami islamu o Izraelu i Żydach. Pisałam także, że w naszych czasach anysyjonizm jest antysemityzmem. W 2016 roku, 13 lat później, Departament Stanu USA zgodził się z tym poglądem (ale nie „gęgacze”).

 

Była to moja pierwsza książka, której “New York Times” postanowił nie recenzować ani nie przeprowadził ze mną wywiadu o niej. Napisałam więc list do redaktorów NYT, pytając, czy już recenzowali zbyt wiele książek na ten temat, czy też temat po prostu był nie na czasie. Żartowałam: “Z pewnością powodem nie może być to, że autorka jest kobietą?”

 

Redaktor naczelny odpowiedział, że jeśli sugeruję, że NYT (lub redaktor działy recenzji) są antysemiccy, to jestem “neurotyczną i paranoiczną kobietą”. Nie poruszyłam w moim liście kwestii antysemityzmu.

 

Od tego czasu żadna z moich książek nie była recenzowana w “New York Times”.

 

Znalazłam nowych intelektualnych i politycznych przyjaciół: konserwatystów, odkryłam, że są oczytani, tolerancyjni i wolnomyślicielscy. Zaczęłam publikować tam, gdzie chciano moich prac.


Wiele moich wieloletnich, feministycznych koleżanek odmówiło czytania choćby jednego mojego słowa, ponieważ teraz publikowałam “u wroga”.


Nigdy przedtem nie spotykałam się z zamieszkami na kampusach, gdzie wygłaszałam wykłady. To zmieniło się, poczynając od 2003 roku. Kiedy miałam wykład na zupełnie inne tematy, stawiono mi wyzwania w sprawie Izraela/Palestyny.


Mówiłam o apartheidzie i o tym, jak mu przeciwstawiałam się.


Najwyraźniej nigdy nie słyszeli prawdy. Publiczność kolektywnie wydała zduszony okrzyk zdumienia. A potem ludzie nieco oszaleli. Wszyscy zaczęli wrzeszczeć, przeklinać. Słowo “Palestyna” wystarczyło, by zamienić przyjazną publiczność w zdecydowanie wrogą i jakby niespełna rozumu.


Organizatorzy wyprowadzili mnie bocznymi drzwiami dla mojego bezpieczeństwa.


Pamiętajcie, to działo się 17 lat temu.


Od tego czasu potrzebowałam ochrony policyjnej na wielu kampusach.


Potem przyszło odwracanie się plecami, niezapraszanie, próby anulowania moich wykładów, wycofywanie zaproszeń i usunięcie z pewnych list feministycznych grup.


Tuż po opublikowaniu The Death of Feminism (2005), miałam wykład dla National Organization for Women. Mówiłam o niebezpieczeństwach multikulturowego relatywizmu. Ekipa radia WBAI myślała, że sprzeciwiam się multikulturowej różnorodności i nadali godzinny program, w którym potępiono mnie jako rasistkę.

 

W 2013 roku zdarzyło się coś zastanawiającego i osobliwego. Book TV chciała zrobić ze mną godzinny wywiad o mojej książce An American Bride in Kabul. Zgodziłam się. Wtedy powiedzieli mi, że wywiad będzie prowadzić Golbarg Bashi, pochodząca z Iranu profesorka. Powiedziałam, że oddzwonię za pięć minut. Szybko odkryłam, że jej mężem był Hamid Dabashi z Columbia i że oboje są zaciekłymi antysyjonistami. Poprzednio starłam się także z jednym z mentorów Bashi. Jak, na Boga, wybrali Bashi? Powiedziałam, że  zgodzę się na każdego innego człowieka pochodzenia irańskiego, ale nie na nią. Nie chciałam, by moje wspomnienia przejęła walka o Izrael/Palestynę. Wywiad nigdy nie doszedł do skutku.

 

W 2017 roku zaproszono mnie, bym mówiła o moich czterech badaniach o morderstwach honorowych na konferencji w University of Arkansas Law School. W ostatniej chwili trzej profesorowie, wszyscy propalestyńscy, proislmistyczni i antyizraelscy, zagrozili przemocą, gdybym miała pojawić się – choćby tylko przez Skype. Administracja poddała się i zmusiła mojego gospodarza do wycofania zaproszenia.


Oto, czego nauczyłam się.


Niebezpieczne jest krytykowanie islamu lub jakichkolwiek zachowań muzułmanów – mordów honorowych, pedofilii, homofobii, poligamii, przymusowych małżeństw i nauczania nienawiści wobec niewiernych. W środowiskach uniwersyteckich i w niemal całej prasie głównego nurtu jest nieakceptowane chwalenie czegokolwiek, co Izrael kiedykolwiek zrobił, szczególnie, jeśli jest to prawdą; pisanie, że dżihad jest religijnym nakazem islamu; kwestionowanie beznadziejnej głupoty polityki tożsamości i wynikającej z tego bałkanizacji rzeczywistości; i dokumentowanie, że kobiety, podobnie jak mężczyźni, przyswoiły sobie seksizm.

 

Nie wolno także sprzeciwiać się “sex work” bez narażenia się na etykietki „transfoba” i „antyimigranta”. Ani nie wolno kwestionować mądrości zalegalizowania surogacji bez tego, by uznano cię za homofobkę. Nie zakwestionujesz żadnej części politycznie poprawnego szaleństwa bez ryzykowania wszystkiego. Polecam, by więcej spośród nas to właśnie robiło. Odwaga jest obecnie naszą jedyną alternatywą.

 

How I got canceled

Spectator, 7 sierpnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Phyllis Chesler

Emerytowana profesor psychologii City University of New York, współzałożycielka Association for Women in Psychology oraz National Women's Health Network.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Ta Pani to typowa komunistka która padła ofiarą MarikSale 2020-11-15


Notatki

Znalezionych 1750 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13
Gazeta “Guardian” w pełni naśladuje Electronic Intifada   Collier   2020-11-13
Dlaczego znowu głosowałam na Trumpa   Nykiel-Herbert   2020-11-12
„Co izraelscy żołnierze robią palestyńskim dzieciom” -  recenzja   Kalwas   2020-11-12
Hipokryzja Demokratów szkodzi demokracji   Tobin   2020-11-11
Oblężenie Francji, 2020   Rosenthal   2020-11-10
Europa musi bezwarunkowo bronić swoich wartości   Harris   2020-11-10
Sukces Trumpa na Bliskim Wschodzie wynika z jego konkretnego (nie tylko retorycznego) poparcia dla trwałości Izraela     2020-11-09
Ataki na chrześcijan ukazują hipokryzję kontrowersji wokół  “bluźnierstwa”   Frantzman   2020-11-07
Corbyn to tylko jeden człowiek. Lewicowy antysemityzm to tradycja   Johnson   2020-11-07
Dziennikarz: rzemieślnik czy misjonarz?   Koraszewski   2020-11-06
Europa świadoma konsekwencji nadal finansuje radykalizację AP   Sucharewicz   2020-11-06
Odpowiedzialność instytucji za tsunami współczesnego antysemityzmu   Nirenstein   2020-11-05
Jak “New York Times” pomógł ukryć masowe morderstwo Stalina na Ukrainie   Tabarovsky   2020-11-04
Jak wygląda palestyńska porażka   Toameh   2020-11-04
Rzeczywisty dylemat Netanjahu (i Trumpa)   Glick   2020-11-02
Pora rozliczyć grupy “praw człowieka” za ich antysemityzm   Tobin   2020-10-30
“GUARDIAN” znowu propaguje kłamstwo o “50 rasistowskich prawach”   Levick   2020-10-29
Roosevelt i Żydzi   Rosenthal   2020-10-28
Dlaczego islam pilnie potrzebuje reformacji   Ayaan Hirsi Ali   2020-10-28
Jedna wojna i sześciu przegrywających   Taheri   2020-10-27
Zamordowanie francuskiego nauczyciela i sprawa terminologii używanej przez media   Frantzman   2020-10-26
Czy koniec wojen o ropę naftową?   Koraszewski   2020-10-24
Zakup Chevron jest kolejnym gwoździem do trumny ruchu BDS   Tobin   2020-10-21
Całkowicie nieodpowiedzialny wirus   Koraszewski   2020-10-21
Saeb Erekat pospiesznie przewieziony do szpitala Hadassah   Fitzgerald   2020-10-20
Media społecznościowe i radykalna wolność słowa   Rosenthal   2020-10-20
Po co Żydom państwo, a szczególnie żydowskie?   Koraszewski   2020-10-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk