Prawda

Środa, 30 wrzesnia 2020 - 21:10

« Poprzedni Następny »


Jak zostałam anulowana


Phyllis Chesler 2020-08-13

Phyllis Chesler
Phyllis Chesler

Nie zakwestionujesz żadnej części politycznie poprawnego szaleństwa bez ryzykowania wszystkiego. Polecam, by więcej spośród nas to właśnie robiło


Być może współczesna “kultura anulowania”, zaczęła się oficjalnie w 1989 roku, kiedy Chomeini wydał fatwę wzywającą do zamordowania Salmana Rushdiego za „zniesławienie” islamu w Szatańskich wersetach. Rushdiego trzeba było ukryć, ale islamistyczny atak na mowę prawdy na Zachodzie rozpoczął się wtedy na dobre. Uważam jednak, że wcześniej działo się także coś innego. 


Dzień po zwycięstwie Izraela w wojnie obronnej w 1967 roku rozpoczęła się śmiertelnie poważna propaganda przeciwko Izraelowi i Zachodowi. W ciągu następnych dwudziestu lat, a może nawet mniej, zachodnie uniwersytety zostały intelektualnie i politycznie „anektowane” przez stalinowskie i islamistyczne narracje. Zapanowała bałkanizacja społecznych tożsamości i wiktymologia.


Akademików, włącznie z feministkami (moimi ludźmi), ogarnęła szczególna obsesja w sprawie rzekomej okupacji Palestyny, kraju, który nigdy nie istniał, większa niż sprawami rzeczywistego ludobójstwa lub okupacji ciał kobiet.  


W latach 1980, i 1990, inteligencja żarliwie zgadzała się, że “islamofobia” rzeczywiście istnieje.


Dzieliło ich zaledwie dziesięć lat of wiary, że mężczyźni mogą być kobietami; że tylko Zachód, ale nikt więcej, zajmował się niewolnictwem, imperializmem i kolonializmem; i że ofiary zawsze są zawsze wspaniałe, nawet kiedy ofiara w rzeczywistości jest agresorem.


Odmów zgody na którekolwiek z tych twierdzeń, a lądujesz poza nawiasem. Ten tłumek uznał teraz samą historię za winną i stara się obecnie ze wszystkich sił nie tylko o osądzenie jej, ale o anulowanie tak dużych części z historii jak to możliwe.


Być może, należę do pionierów, bo zostałam „anulowana” już w latach 2002-03.


Proszę zrozumieć: nie uważam siebie za ofiarę za odmowę podporządkowania się kodeksom politycznie poprawnej mowy ani myślenia grupowego. Jestem jedną z tych, które miały szczęście. Mimo przeciwności piszę i publikuję od ponad 50 lat i robię to nadal.


Wybrawszy świat myśli, spodziewałam się oświeconej debaty.


Czołowe autorytety szybko potępiły moją pracę. Różnice zdań wśród feministek były naturalne. Nie zgadzałyśmy się w sprawach klasy, rasy, religii, lesbijek, mężczyzn, macierzyństwa, pornografii, prostytucji i socjalizmu.


Niemniej długo byłam modnym symbolem feministycznego ruchu, “znaną intelektualistką”, uwieńczoną dwukrotnie recenzjami książek na pierwszej stronie „New York Times’a”. Byłam na okładce ich magazynu a moje książki były na ich listach bestsellerów. Cytowano mnie wiele razy w “New York Times” i w innych gazetach od wybrzeża do wybrzeża, a także w Europie.

 

Wkrótce dowiedziałam się, że w XXI wieku “usuwanie z platformy” bardzo różni się od wszystkich intelektualnych lub politycznych bitew, w jakich walczyłam w XX wieku.  


W 2003 roku opublikowałam książkę The New Anti-Semitismw której ośmieliłam się napisać, że  zachodnia “postępowa” inteligencja jest winna kolaboracji z Wielkimi Kłamstwami islamu o Izraelu i Żydach. Pisałam także, że w naszych czasach anysyjonizm jest antysemityzmem. W 2016 roku, 13 lat później, Departament Stanu USA zgodził się z tym poglądem (ale nie „gęgacze”).

 

Była to moja pierwsza książka, której “New York Times” postanowił nie recenzować ani nie przeprowadził ze mną wywiadu o niej. Napisałam więc list do redaktorów NYT, pytając, czy już recenzowali zbyt wiele książek na ten temat, czy też temat po prostu był nie na czasie. Żartowałam: “Z pewnością powodem nie może być to, że autorka jest kobietą?”

 

Redaktor naczelny odpowiedział, że jeśli sugeruję, że NYT (lub redaktor działy recenzji) są antysemiccy, to jestem “neurotyczną i paranoiczną kobietą”. Nie poruszyłam w moim liście kwestii antysemityzmu.

 

Od tego czasu żadna z moich książek nie była recenzowana w “New York Times”.

 

Znalazłam nowych intelektualnych i politycznych przyjaciół: konserwatystów, odkryłam, że są oczytani, tolerancyjni i wolnomyślicielscy. Zaczęłam publikować tam, gdzie chciano moich prac.


Wiele moich wieloletnich, feministycznych koleżanek odmówiło czytania choćby jednego mojego słowa, ponieważ teraz publikowałam “u wroga”.


Nigdy przedtem nie spotykałam się z zamieszkami na kampusach, gdzie wygłaszałam wykłady. To zmieniło się, poczynając od 2003 roku. Kiedy miałam wykład na zupełnie inne tematy, stawiono mi wyzwania w sprawie Izraela/Palestyny.


Mówiłam o apartheidzie i o tym, jak mu przeciwstawiałam się.


Najwyraźniej nigdy nie słyszeli prawdy. Publiczność kolektywnie wydała zduszony okrzyk zdumienia. A potem ludzie nieco oszaleli. Wszyscy zaczęli wrzeszczeć, przeklinać. Słowo “Palestyna” wystarczyło, by zamienić przyjazną publiczność w zdecydowanie wrogą i jakby niespełna rozumu.


Organizatorzy wyprowadzili mnie bocznymi drzwiami dla mojego bezpieczeństwa.


Pamiętajcie, to działo się 17 lat temu.


Od tego czasu potrzebowałam ochrony policyjnej na wielu kampusach.


Potem przyszło odwracanie się plecami, niezapraszanie, próby anulowania moich wykładów, wycofywanie zaproszeń i usunięcie z pewnych list feministycznych grup.


Tuż po opublikowaniu The Death of Feminism (2005), miałam wykład dla National Organization for Women. Mówiłam o niebezpieczeństwach multikulturowego relatywizmu. Ekipa radia WBAI myślała, że sprzeciwiam się multikulturowej różnorodności i nadali godzinny program, w którym potępiono mnie jako rasistkę.

 

W 2013 roku zdarzyło się coś zastanawiającego i osobliwego. Book TV chciała zrobić ze mną godzinny wywiad o mojej książce An American Bride in Kabul. Zgodziłam się. Wtedy powiedzieli mi, że wywiad będzie prowadzić Golbarg Bashi, pochodząca z Iranu profesorka. Powiedziałam, że oddzwonię za pięć minut. Szybko odkryłam, że jej mężem był Hamid Dabashi z Columbia i że oboje są zaciekłymi antysyjonistami. Poprzednio starłam się także z jednym z mentorów Bashi. Jak, na Boga, wybrali Bashi? Powiedziałam, że  zgodzę się na każdego innego człowieka pochodzenia irańskiego, ale nie na nią. Nie chciałam, by moje wspomnienia przejęła walka o Izrael/Palestynę. Wywiad nigdy nie doszedł do skutku.

 

W 2017 roku zaproszono mnie, bym mówiła o moich czterech badaniach o morderstwach honorowych na konferencji w University of Arkansas Law School. W ostatniej chwili trzej profesorowie, wszyscy propalestyńscy, proislmistyczni i antyizraelscy, zagrozili przemocą, gdybym miała pojawić się – choćby tylko przez Skype. Administracja poddała się i zmusiła mojego gospodarza do wycofania zaproszenia.


Oto, czego nauczyłam się.


Niebezpieczne jest krytykowanie islamu lub jakichkolwiek zachowań muzułmanów – mordów honorowych, pedofilii, homofobii, poligamii, przymusowych małżeństw i nauczania nienawiści wobec niewiernych. W środowiskach uniwersyteckich i w niemal całej prasie głównego nurtu jest nieakceptowane chwalenie czegokolwiek, co Izrael kiedykolwiek zrobił, szczególnie, jeśli jest to prawdą; pisanie, że dżihad jest religijnym nakazem islamu; kwestionowanie beznadziejnej głupoty polityki tożsamości i wynikającej z tego bałkanizacji rzeczywistości; i dokumentowanie, że kobiety, podobnie jak mężczyźni, przyswoiły sobie seksizm.

 

Nie wolno także sprzeciwiać się “sex work” bez narażenia się na etykietki „transfoba” i „antyimigranta”. Ani nie wolno kwestionować mądrości zalegalizowania surogacji bez tego, by uznano cię za homofobkę. Nie zakwestionujesz żadnej części politycznie poprawnego szaleństwa bez ryzykowania wszystkiego. Polecam, by więcej spośród nas to właśnie robiło. Odwaga jest obecnie naszą jedyną alternatywą.

 

How I got canceled

Spectator, 7 sierpnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Phyllis Chesler

Emerytowana profesor psychologii City University of New York, współzałożycielka Association for Women in Psychology oraz National Women's Health Network.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1632 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Autocenzura w USA   Bergman   2020-09-30
Arabowie: "Palestyńczycy powtarzają te same błędy"    Toameh   2020-09-30
Nowe szaty cesarza   Doran   2020-09-29
Arabscy muzułmanie są ludźmi kolorowymi, arabscy chrześcijanie są biali   Greenfield   2020-09-28
Międzynarodowe prawo dla jednego narodu   Kontorovich   2020-09-27
Dla postmodernizmu tożsamość jest ważniejsza od rozumu   Rosenthal   2020-09-25
Nieprzyjemna wiadomość dla Thomasa Friedmana   Flatow   2020-09-25
Arabowie przyznają się do błędu   Koraszewski   2020-09-24
Więcej niż stracona okazja dla Palestyńczyków   Tobin   2020-09-23
Symbole (i symbolizm) ujawniają gorzką bliskowschodnią prawdę   Flatow   2020-09-22
Wojna Czerwono-Zielonego sojuszu przeciwko Izraelowi trwa   Glick   2020-09-21
Dlaczego John Kerry i inni nie mieli racji w sprawie pokoju i Izraela - analiza   Frantzman   2020-09-20
Obnażenie palestyńskich kłamstw    Blum   2020-09-19
Niewolnice w Al-Dżazira   Fernandez   2020-09-19
Arabowie: Izrael nie jest naszym wrogiem   Toameh   2020-09-18
Prośba o pokorę od Benjamina Franklina   Jacoby   2020-09-17
Ostry zakręt historii   Koraszewski   2020-09-16
Niewolnictwo: czy jest monopol na cierpienie?   Taheri   2020-09-15
Kulturowe wojny w szkołach w Kalifornii   Julius   2020-09-15
Przegląd wiadomości w drodze na zakupy   Koraszewski   2020-09-13
Pożegnanie lata, czyli prywatne drzewo życia   Ferus   2020-09-13
ZEA: Nie jesteśmy zdrajcami, palestyńscy przywódcy są skorumpowani   Toameh   2020-09-11
Nawet antysemickie media w Iraku mówią z zainteresowaniem o normalizacji     2020-09-10
Normalizacja może stworzyć prawdziwy „Nowy Bliski Wschód”   Rosenthal   2020-09-09
Milczenie ONZ i UE wobec “szokującego łamania praw człowieka” przez Iran   Rafizadeh   2020-09-08
Kiedy Palestyńczyk wreszcie się obudzi?!   Al-Dahiri   2020-09-08
Lot nad Arabią Saudyjską   Jacoby   2020-09-07
Kogo Żydzi powinni bać się najbardziej podczas „powstania”?   Tobin   2020-09-06
Wielki krok naprzód dla światowego pokoju – i ci, którzy wolą go ignorować   Kemp   2020-09-05
Harvard zaprasza głównego palestyńskiego negacjonistę    Lipman   2020-09-04
Obietnica i zagrożenia porozumienia pokojowego z Dżuba    Fernandez   2020-09-04
Arabski antysemityzm za europejskie pieniądze   Koraszewski   2020-09-03
Zgraja „proizraelskiej surowej miłości” a umowa z ZEA   Frantzman   2020-09-02
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy popierają porozumienie Izrael-ZEA?   Toameh   2020-09-01
Krótka historia europejskich obserwatorów w Gazie   Steinberg   2020-08-31
ONZ doprowadza mnie do szału   Collins   2020-08-30
Świat na śliskiej drodze   Taheri   2020-08-29
Co finansuje Europa?   Henig-Cohen   2020-08-29
Appeasement: Europejska choroba   Kemp   2020-08-27
Entliczek, pentliczek, czerwony stoliczek   Koraszewski   2020-08-27
Erdoğan potrzebuje nowych wrogów   Bekdil   2020-08-26
A co z 17 milionami niewolników w świecie islamskim?   Meotti   2020-08-22
Mulowie i Hezbollah – specjaliści w szmuglu narkotyków   Rafizadeh   2020-08-21
"Guardian" doszlusował do Iranu i Turcji w sprzeciwie wobec umowy pokojowej Izraela i ZEA   Levick   2020-08-19
Kiedy pamięć staje się więzieniem narodów   Taheri   2020-08-18
Czyje życie liczy się?   Maistrovoy   2020-08-17
Iran: najnowsza kolonia Chin?   Rafizadeh   2020-08-15
Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk