Prawda

Poniedziałek, 1 marca 2021 - 05:12

« Poprzedni Następny »


Jak nie chronić traszki grzebieniastej


Matt Ridley 2016-04-08


Natural England, organ państwowy, którego zadaniem jest ochrona przyrody brytyjskiej, prowadzi obecnie konsultacje w sprawie zreformowania sposobu ratowania gatunków będących pod ochroną przed ich zagrożeniem ze strony buldożerów. Rewizja polityki skupia się na traszce grzebieniastej, zmorze deweloperów. Rozsądnie proponuje się zakładanie traszkom nowych stawów, żeby ich populacje mogły rosnąć, zamiast wykonywania daremnych gestów wyśledzenia, złapania, deportowania i eksmitowania ich z placów budowy jedną po drugiej.

Może się to wydawać zbyt trywialną sprawą na artykuł, ale nie dajcie się zwieść. Traszki to wielki biznes i bardzo, naprawdę bardzo kontrowersyjny. Rocznie wydaje się około 1,2 tysiąca licencji na odgrodzenie traszek na placach budowy, a następnie chwytanie tych, które są wewnątrz ogrodzenia i usunięcia ich w bezpieczne miejsce, chociaż nienawidzą przeprowadzek i często nie przeżywają ich. Takie odgradzanie i wyłapywanie kosztuje deweloperów w kosztach bezpośrednich około 60 milionów funtów rocznie. Rzeczywisty koszt jest znacznie wyższy, jeśli doda się opóźnienia powodowane przez traszki, ponieważ deweloperzy muszą łapać traszki na miejscu przyszłej budowy przez co najmniej 30 dni po postawieniu płotu uniemożliwiającego wędrówki traszkom, a następnie mieć pięć kolejnych dni, kiedy nie udaje się złapać ani jednej, co może w sumie zabrać tygodnie a nawet miesiące.


Niemniej Natural England bywa często pozywana do sądu przez ludzi z ruchu zielonych, którzy mają za dużo pieniędzy i zbyt mało do roboty, za to, że nie jest wystarczająco żarliwa w egzekwowaniu prawa o traszkach. Brytyjscy zieloni kochają traszki, właśnie dlatego, że występują tu powszechnie, i uważają je za użyteczną broń do utrudniania życia ludziom zajmującym się działalnością gospodarczą. Do niedawna sama Natural England była podzielana na pół między pragmatykami i dogmatykami. Pragmatycy, wsparci nową technologią DNA, która pozwala na testowanie traszek bez chwytania ich, mogą mieć obecnie przewagę.


Traszki grzebieniaste występują powszechnie. Możesz je znaleźć w każdej części Anglii, jak również w większości Walii i Szkocji. Zamieszkują Europę Północną aż po Ural, ale na kontynencie jest ich mniej, a tam podejmuje się decyzje. (Tak, raz jeszcze zostaliśmy ukarani za sukces.) W 1994 r. Wielka Brytania wprowadziła w życie dyrektywę europejską, definiując traszki grzebieniaste jako „europejski gatunek pod ochroną” (EPS), co znaczy, że za uszkodzenie takiej traszki możesz pójść do więzienia na sześć miesięcy. Oznacza to, ponieważ tak powszechnie u nas występują, że budowniczy domów i inni deweloperzy muszą wykonać niezmiernie dużo pracy, by zapewnić, że żadna traszka, która żyje na lub w pobliżu ich potencjalnej budowy, nie będzie miała do niej dostępu i nie przejedzie jej buldożer.


Deweloperzy żyją w strachu złamania tej reguły. W jednym przypadku w Milton Keynes, budowniczy domu miał dodatkowy koszt miliona funtów i roczne opóźnienie, bo musiał usunąć 150 traszek z miejsca budowy. Istnieje ożywiony przemysł, który sprzedaje deweloperom „rozwiązania”. Wśród nich są ogrodzenia wyłożone ciężkimi płytami plastikowymi wkopanymi w ziemię, żeby traszki nie mogły dostać się na plac budowy. Te ogrodzenia mogą ciągnąć się kilometrami i są często okrutnymi barierami dla dzikiej zwierzyny. Kiedy mama czajka wzywa żałośnie swoje dzieci, które utknęły po drugiej stronie ogrodzenia, zastanawiasz się, czy nie pomyliliśmy priorytetów. Czajki znacznie bardziej potrzebują ochrony niż traszki.


Bodźce, jakie tworzy ta polityka, są perwersyjne. Pewna firma kanalizacyjna wydała tysiące funtów na ogrodzenie, które nie dopuszczało traszek do ich naturalnego środowiska. Nic dziwnego, że podobna ustawa znana jest w Stanach Zjednoczonych jako „zabij, zakop i siedź cicho”. Nie można było zrobić więcej, żeby zniechęcić ludzi biznesu do dzikiej przyrody niż ten obłąkany „traszkizm”.


Przypuśćmy, że jakaś firma chce rozszerzyć kamieniołom na ziemię, która obecnie jest ziemią uprawną, ale rozciągnięcie dochodzi na odległość 200 metrów od zamieszkałego przez traszki stawu. Nie wpłynie to na staw, a ziemia obecnie jest bezużyteczna dla traszek, gdzie więc jest problem? Właściwie rozszerzenie kamieniołomu zamieni ziemię uprawną w coś znacznie atrakcyjniejszego dla traszek: z rozrzuconymi małymi stawkami, w których będą się  rozmnażać. Populacja traszek mogłaby powiększyć się mimo sporadycznych wypadków z buldożerami. Niemniej, jeśli wprowadzą się traszki, właściciel kamieniołomu ma do wyboru bankructwo lub więzienie. Więc ich nie wpuszcza.


Cztery nowe propozycje Natural England, przedstawione w obecnych konsultacjach, są następujące: zredukowanie potrzeby ogradzania terenu i przemieszczania traszek, jak długo gdzie indziej dostarczony jest habitat rekompensujący; pozwolenie, by ten habitat był budowany poza miejscem budowy, nie zaś w bezpośrednim pobliżu; pozwolenie traszkom na używanie tymczasowych habitatów w miejscach, które będą zabudowywane później; i zredukowanie kosztów – i potrzeby – inspekcji i poszukiwania traszek i innych EPS. Wszystko bardzo rozsądne.


Traszki mają być pionierami. Natural England ma nadzieję, że te kroki pomogą także w przypadku innych ESP. W kwestii inspekcji Natural England daje przykład kogoś, kto chce rozbudować swój dom. Żeby otrzymać pozwolenie na dobudówkę, właściciel musi wykonać inspekcję na obecność nietoperzy. Inspekcje nietoperzy są kosztowne i można je robić tylko w pewnych określonych miesiącach w roku. Jeśli taka inspekcja nie daje jednoznacznych wyników, trzeba czasami czekać kolejny rok i ponownie ją przeprowadzić. Prowadzący taką inspekcję ma silną motywację, żeby dać do zrozumienia, że jak się da to się zrobi. Wystarczy, żeby powiedział pod nosem: „ Hm, to wygląda jak odchody karlika drobnego. Może być, że używają tego tylko we dnie, ale nie mogę wykluczyć, że także zapadają tu w sen zimowy. Do zobaczenia za rok”.


Natural England  proponuje, żeby właściciel domu otrzymał pozwolenie na zbudowanie tej przybudówki, pod warunkiem, że wykona rzeczy potrzebne nietoperzom, które mogą, ale nie muszą powrócić na zimę: przygotuje skrzynie dla nietoperzy i nie zacznie pracy w porze zimowania. Innymi słowy, proponują zdrowy rozsądek.


Ale zdrowy rozsądek nie zawsze przeważa. Zielone grupy nacisku, przemysł ogrodzeń dla traszek i dogmatycy w biurokracji, wszyscy oni mają własne interesy w zachowaniu obecnego system. Departament Środowiska stworzył nawet dla traszek grzebieniastych “oddział specjalny”, chlubiący się (i to już wykracza poza parodię), “kilkoma równoległymi grupami roboczymi, z których każda ma komisję do rozważania i oceniania postępowych aspektów tej strategii i jej możliwości”.   


Tymczasem przemysł brytyjski jest obciążony zupełnie niepotrzebnym źródłem kosztów, opóźnień i niepewności – małą traszką z żółtą kamizelką, wyszczerbionym grzebieniem i ostro zakończonym ogonem.


How Not to Protect Great Crested Newts

Rational Optimist, 3 kwietnia 2016

Pierwsza publikacja w Times.
Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Matt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1777 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08
Dwa “haniebne” lata Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa ONZ   Kern   2021-01-08
Nowy rok: lepszy czy mniej zły?   Taheri   2021-01-07
Jak antyizraelskie głosy stworzyły pełną hipokryzji, nieprawdziwą narrację o szczepionkach   Frantzman   2021-01-07
Co mówił Stalin o fałszowaniu wyborów   Greenfield   2021-01-06
Radości Paryża w czasach koronawirusa   Taheri   2021-01-05
Palestyńczycy: Międzynarodowa konferencja “pokojowa” dla wyeliminowania Izraela   Tawil   2021-01-04
Joseph Massad i “Brzydki Palestyńczyk”     2021-01-03
Czy Palestyńczycy potrafią przystosować się do zmieniających się czasów?   Tobin   2021-01-02
Zrozumienie lobby sprzeciwiającego się nowym stosunkom Izraela w Zatoce   Frantzman   2021-01-01
Otwarcie nawiasu prezydentury Bidena   Taheri   2020-12-30
Więcej niż tylko pokój – normalność   Amos   2020-12-28
Trudne lekcje Arabskiej Wiosny   i Alberto M. Fernandez   2020-12-27
Życzcie swoim chrześcijańskim znajomym Wesołych Świąt   Al-Sajf   2020-12-26
Sprawa palestyńska w oczach Libańczyka   Saghija   2020-12-26
Heretycki impuls: Zamiatin i Orwell   Moore   2020-12-25
Nowy raport o antysemityzmie online, który trzeba koniecznie przeczytać     2020-12-23
Propagandziści palestyńskich Arabów dosłownie piszą na nowo historię   Flatow   2020-12-22
Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba   Koraszewski   2020-12-22
Europa nie może walczyć z antysemityzmem, podczas gdy ignoruje zagrożenie  Izraela   Harris   2020-12-21
Pochwała dyplomatycznych quid pro quo   Tobin   2020-12-20
Czy Zjednoczone Emiraty Arabskie będą bezpieczniejsze i bardziej tolerancyjne wobec Żydów niż większość Europy?   Frantzman   2020-12-19
Kolumbowy błąd Georga Orwella   Koraszewski   2020-12-17
Czy Palestyńczycy są ofiarami “kultury anulowania”?     2020-12-16
Baronówna Sonia von Dombrowsky   Garczyński-Gąssowski   2020-12-15
Terroryzm: ostrzeżenie Iranu dla Europy   Kemp   2020-12-15
Nowa kokieteria Erdoğana: oszukańcze reformy demokratyczne   Bekdil   2020-12-14
New York Times wyciąga starą historię, by zmieszać z błotem Izrael   Miller   2020-12-13
Kobayahshi Maru, paradoks szantażysty i Trump   Amos   2020-12-10
Moralne bankructwo Banku Światowego   Hirsch   2020-12-09
Wołanie o spóźnioną sprawiedliwość dla pułkownika Larry’ego Franklina   Glick   2020-12-07
Pogromcy szarańczy szkolą Etiopczyków    Leichman   2020-12-07
Arabowie: Dlaczego UE opłakuje tego irańskiego naukowca?   Toameh   2020-12-06
Biblia w ręku ateisty - recenzja   Koraszewski   2020-12-03
Arabka pisze o głupocie odmowy normalizacji stosunków z Żydami   Mahmoud   2020-12-03
Iran, a  nie Izrael, jest wrogiem Arabów   Zajed   2020-12-02
Ziemia obiecana Baracka Obamy   Lipman   2020-12-01
Książka, której jeszcze nie możesz przeczytać   Pandavar   2020-12-01
Zamachowcy, demokraci i potępieńcze łkania   Koraszewski   2020-11-30
Antysemici zwalczają antysemityzm: orwellowska farsa   Blum   2020-11-28
Czy Francja, Hiszpania i Irlandia zgodziły się finansować palestyńskie organizacje terrorystyczne?   Hirsch   2020-11-26
Odkrywając pokój w Dubaju   Yemini   2020-11-25
Izrael jest besztany za opór przeciwko arabskiej kolonizacji   Rosenthal   2020-11-24
Usprawiedliwianie muzułmańskiej wściekłości na karykatury Mahometa   Saghieh   2020-11-23
Brytyjski rząd raz za razem opluwa Izrael   Collier   2020-11-21
Urojenie osobistej dyplomacji   Tobin   2020-11-20
Iran: Mułłowie świętują w nadziei na powrót do bomby nuklearnej   Rafizadeh   2020-11-20
Trzynastu wspaniałych pod wodzą misjonarza   Koraszewski   2020-11-19
Pluralistyczna Europa odrzuciła wojny religijne, a teraz poddaje się „potworowi” ekstremistycznego, politycznego islamu   Abdel-Samad   2020-11-18
W wasze ręce, czyli moja nowa książka   Koraszewski   2020-11-17
Historyczna Palestyna: czyli co należy wiedzieć!   Oz   2020-11-17
Wybory 2020 były okropne   Glick   2020-11-16
Amerykańsko-żydowsko-radzieckie doświadczenie   Tabarovsky   2020-11-15
Muzułmanie: Meczet Al-Aksa nie należy do Palestyńczyków   Toameh   2020-11-14
Muślinowa kurtyna samooszustwa   Koraszewski   2020-11-14
Święta wojna Erdoğana przeciw ‘niewiernej Europie’   Bekdil   2020-11-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk