Prawda

Niedziela, 22 wrzesnia 2019 - 03:59

« Poprzedni Następny »


Iran: chłostanie martwego osła jest daremne


Amir Taheri 2019-08-25

„Najwyższy prawoznawca” Iranu, ajatollah Ali Chamenei, przechwala się, że jego reżim nigdy nie zniży się do „błagań” o rozmowy z „Wielkim Szatanem”. Jednak prezydent  Hassan Rouhani i minister spraw zagranicznych, Muhammad Dżavad Zarif,  nadal mówią o możliwości nowych negocjacji, jak tego chce Trump. (Zdjęcie: khamenei.ir)
„Najwyższy prawoznawca” Iranu, ajatollah Ali Chamenei, przechwala się, że jego reżim nigdy nie zniży się do „błagań” o rozmowy z „Wielkim Szatanem”. Jednak prezydent  Hassan Rouhani i minister spraw zagranicznych, Muhammad Dżavad Zarif,  nadal mówią o możliwości nowych negocjacji, jak tego chce Trump. (Zdjęcie: khamenei.ir)

Ze wszystkich daremnych rzeczy, jakie można sobie wyobrazić, chłostanie martwego osła w nadziei zmuszenia go, żeby wstał, jest uwiecznione w przysłowiach kilku narodów. Obecnie widzimy przykład takiego działania w dyplomatycznych gestach zmierzających do ożywienia tak zwanej „irańskiej umowy nuklearnej” z pomocą aparatury podtrzymującej życie.


Europejczycy udają, że pracują nad cudowną miksturą, która spowoduje, że osioł natychmiast wstanie i pobiegnie. Ze swej strony fanatyczni przywódcy Teheranu twierdzą, że osioł jest żywy i w dobrym stanie, ale nadal urywają mu jedną nogę za drugą. Rosjanie i Chińczycy od czasu do czasu śpiewają serenady martwemu osłu, ale wyraźnie nie interesuje ich, czy jest żywy, czy martwy.


W teorii „umowa”, znana także jako Wspólny Wszechstronny Plan Działania (JCPOA), była owocem kolektywnego wysiłku pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ plus Niemcy z jednej strony oraz chomeinistyczny establishment Iranu z drugiej. W rzeczywistości jednak był to diabelski eliksir, jaki upichcił prezydent Barack Obama używając wszystkich podejrzanych składników, jakie mógł zdobyć.  


Co ciekawe, wszyscy uczestnicy tej farsy, obwiniając się wzajemnie, łamali warunki umowy. Amerykanie zaczęli łamać JCPOA jeszcze za czasów Baracka Obamy, kiedy twierdzili, że „zniesienie sankcji” tak naprawdę jest tylko „zawieszeniem” sankcji, które można wprowadzić z powrotem w każdej chwili, kiedy zechce tego Waszyngton.


Obama dał mułłom trochę pieniędzy z zamrożonych aktywów Iranu, żeby ich udobruchać, i „uznał” prawo Iranu do wzbogacania niskoprocentowego uranu, prawo gwarantowane wszystkim krajom przez prawo międzynarodowe. Z nieznanego powodu nie dotrzymał jednak obietnicy, że amerykańska firma kupi zapas plutonu, który mułłowie zgromadzili w reaktorze w Araku.  


Następca Obamy, prezydent Donald Trump, po prostu potępił JCPOA jako złą dla wszystkich umowę.


Rosjanie złamali swoje zobowiązanie przez zawieszenie zakupu wyżej wzbogaconego uranu z Teheranu po tym, jak zaledwie połowa zapasów została wywieziona z Iranu.  


Chińczycy także oszukiwali przez obliczoną na zwłokę taktykę unikania spełnienia zobowiązania do przeprojektowania i przebudowy reaktora w Araku do celów pokojowych. Używali także wszystkich możliwych sztuczek, by uniknąć wypłacenia pieniędzy, które byli winni Iranowi za import irańskiej ropy naftowej na bagatelną sumę 22 miliardów dolarów.  


Europejska trójka, Wielka Brytania, Francja i Niemcy także ignorowała swoje obietnice z JCPOA przez dalszą odmowę udzielenia Iranowi dostępu do normalnej bazy bankowej, dostępnej dla niemal wszystkich innych krajów. I kiedy Trump uruchomił mechanizm Obamy natychmiastowego przywrócenia sankcji, wykluczyli Iran z wymówką, że nowa polityka USA nie dopuszcza do jakiegokolwiek posunięcia korzystnego dla Republiki Islamskiej. Mimo niezliczonych piruetów Federiki Mogherini, odpowiedzialnej za politykę zagraniczną Unii Europejskiej, w praktyce trójka UE podporządkowała się nowej polityce Ameryki wobec Iranu.


Największym oszustem w tym towarzystwie była sama Republika Islamska, która, jak sądzę, od początku nie zamierzała honorować swoich zobowiązań.  


Ociągała się z przestrzeganiem tak zwanych Dodatkowych Protokołów, odmawiała otwarcia swoich instalacji nuklearnych dla inspekcji i, jak już wspomniałem wyżej, nie pozbyła się zapasów plutonu i wzbogaconego uranu.


Teoretycznie, „umowa” Obamy miała opóźnić zdolność Iranu do wyprodukowania broni nuklearnej o co najmniej dwa lata. Także teoretycznie, poddała nadzorowi 5+1 duże części handlu i polityki naukowej i przemysłowej Iranu, naruszając tym jego suwerenność narodową. Jednak, ponieważ JCPOA nie jest traktatem, a więc nie jest prawnie wiążący, żadnej z tych teoretycznych możliwości nie trzeba traktować poważnie. 


Trump mógł uczynić wszystkim przysługę przez ujawnienie oszukańczej natury JCPOA i przez starania o nową rundę negocjacji, by zająć się wszystkimi kwestiami, jakie utrzymywały stosunki między Iranem i światem zewnętrznym w stanie kryzysu przez minione czterdzieści lat. Najmądrzejszym działaniem w interesie wszystkich jest pochowanie martwego osła i oczyszczenie przedpola do nowej inicjatywy na solidnej podstawie prawnej.  


Zbliżający się szczyt G7 mógłby wystawić świadectwo śmierci osła i wezwać Radę Bezpieczeństwa do ponownego przejęcia kontroli nad irańskim dossier, kontroli, jaką wydarł Radzie Obama. Mogłyby odbyć się nowe negocjacje, by zająć się żądaniami wszystkich zainteresowanych stron.


12 postulatów sekretarza stanu USA, Mike’a Pompeo można by włączyć w szerszą agendę nie jako dyktat, ale jako wkład w przejrzyste starania o znalezienie kompromisu.


Niektórzy mogą mieć zastrzeżenia, że chomeistycznemu przywódcy z Teheranu po prostu nie można ufać i że Irańczycy mogą omamić Trumpa tak jak omamili wszystkich jego poprzedników.  

Chociaż nikt nie może wykluczyć takiej możliwości, sądzę, że tym razem mułłowie są zapędzeni w znacznie ciaśniejszy kąt i że ratunek przez  wymiganie się nie będzie taki łatwy z dwóch powodów. Po pierwsze, jest mało prawdopodobne, że Trump po prostu cofnie się i ponownie zatwierdzi to, co nazwał „najgorszą umową w historii”, szczególnie dlatego, że obecna polityka USA wobec Iranu jest praktycznie bez kosztów dla Waszyngtonu.


„Najwyższy Prawoznawca” Republiki Islamskiej, ajatollah Ali Chamenei, przechwala się, że jego reżim nigdy nie zniży się do „błagań” o rozmowy z „Wielkim Szatanem”. Jednak prezydent  Hassan Rouhani i minister spraw zagranicznych, Muhammad Dżavad Zarif,  nadal mówią o możliwości nowych negocjacji, jak tego chce Trump. W ostatnim tygodniu kilku członków islamskiego Madżlisu (namiastki parlamentu) wezwało do starań o „zredukowanie napięć” z pomocą Iraku i Omanu.  


Drugim powodem, dla którego strategia „oszukaj i cofnij się” może tym razem nie być łatwa dla mułłów, jest to, że system chomeinistyczny przeżywa swój najgłębszy kryzys, z rozpowszechnioną korupcją, administracyjną nieudolnością i wewnętrznymi walkami osłabiającymi twierdzenia o prawomocności, a wszystko to na tle ludowego sprzeciwu.


Pora ogłosić, że JCPOA jest martwy i pogrzebany.


Niepowodzenie szczytu G7 do przedstawienia zjednoczonego i konstruktywnego stanowiska wobec „problemu Iranu” zachęci mułłów do dalszego prowadzenia polityki, która wyrządziła tyle szkód i krzywd Iranowi oraz całemu Bliskiemu Wschodowi przez ostatnie czterdzieści lat.


Iran: Flogging a Dead Donkey Is Futile

Gatestone Institute, 4 sierpnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAmir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1372 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04
Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?   Tawil   2019-09-02
BBC przedstawia Izrael jako kraj, którego armia krzywdzi palestyńskie dzieci   Plosker   2019-08-29
Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi   MacEoin   2019-08-28
W Absurdystanie bez zmian   Koraszewski   2019-08-27
Jak TRUMP rozpoczął wojnę domową między Hamasem a agendą ONZ   Greenfield   2019-08-27
Najdłużej istniejąca teoria spiskowa   MacEoin   2019-08-26
Dlaczego zachodni lewicowcy uwielbiają prawicowych ekstremistów za granicą?   Frantzman   2019-08-26
Iran: chłostanie martwego osła jest daremne   Taheri   2019-08-25
Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk