Prawda

Wtorek, 21 stycznia 2020 - 10:47

« Poprzedni Następny »


Iran: chłostanie martwego osła jest daremne


Amir Taheri 2019-08-25

„Najwyższy prawoznawca” Iranu, ajatollah Ali Chamenei, przechwala się, że jego reżim nigdy nie zniży się do „błagań” o rozmowy z „Wielkim Szatanem”. Jednak prezydent  Hassan Rouhani i minister spraw zagranicznych, Muhammad Dżavad Zarif,  nadal mówią o możliwości nowych negocjacji, jak tego chce Trump. (Zdjęcie: khamenei.ir)
„Najwyższy prawoznawca” Iranu, ajatollah Ali Chamenei, przechwala się, że jego reżim nigdy nie zniży się do „błagań” o rozmowy z „Wielkim Szatanem”. Jednak prezydent  Hassan Rouhani i minister spraw zagranicznych, Muhammad Dżavad Zarif,  nadal mówią o możliwości nowych negocjacji, jak tego chce Trump. (Zdjęcie: khamenei.ir)

Ze wszystkich daremnych rzeczy, jakie można sobie wyobrazić, chłostanie martwego osła w nadziei zmuszenia go, żeby wstał, jest uwiecznione w przysłowiach kilku narodów. Obecnie widzimy przykład takiego działania w dyplomatycznych gestach zmierzających do ożywienia tak zwanej „irańskiej umowy nuklearnej” z pomocą aparatury podtrzymującej życie.


Europejczycy udają, że pracują nad cudowną miksturą, która spowoduje, że osioł natychmiast wstanie i pobiegnie. Ze swej strony fanatyczni przywódcy Teheranu twierdzą, że osioł jest żywy i w dobrym stanie, ale nadal urywają mu jedną nogę za drugą. Rosjanie i Chińczycy od czasu do czasu śpiewają serenady martwemu osłu, ale wyraźnie nie interesuje ich, czy jest żywy, czy martwy.


W teorii „umowa”, znana także jako Wspólny Wszechstronny Plan Działania (JCPOA), była owocem kolektywnego wysiłku pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ plus Niemcy z jednej strony oraz chomeinistyczny establishment Iranu z drugiej. W rzeczywistości jednak był to diabelski eliksir, jaki upichcił prezydent Barack Obama używając wszystkich podejrzanych składników, jakie mógł zdobyć.  


Co ciekawe, wszyscy uczestnicy tej farsy, obwiniając się wzajemnie, łamali warunki umowy. Amerykanie zaczęli łamać JCPOA jeszcze za czasów Baracka Obamy, kiedy twierdzili, że „zniesienie sankcji” tak naprawdę jest tylko „zawieszeniem” sankcji, które można wprowadzić z powrotem w każdej chwili, kiedy zechce tego Waszyngton.


Obama dał mułłom trochę pieniędzy z zamrożonych aktywów Iranu, żeby ich udobruchać, i „uznał” prawo Iranu do wzbogacania niskoprocentowego uranu, prawo gwarantowane wszystkim krajom przez prawo międzynarodowe. Z nieznanego powodu nie dotrzymał jednak obietnicy, że amerykańska firma kupi zapas plutonu, który mułłowie zgromadzili w reaktorze w Araku.  


Następca Obamy, prezydent Donald Trump, po prostu potępił JCPOA jako złą dla wszystkich umowę.


Rosjanie złamali swoje zobowiązanie przez zawieszenie zakupu wyżej wzbogaconego uranu z Teheranu po tym, jak zaledwie połowa zapasów została wywieziona z Iranu.  


Chińczycy także oszukiwali przez obliczoną na zwłokę taktykę unikania spełnienia zobowiązania do przeprojektowania i przebudowy reaktora w Araku do celów pokojowych. Używali także wszystkich możliwych sztuczek, by uniknąć wypłacenia pieniędzy, które byli winni Iranowi za import irańskiej ropy naftowej na bagatelną sumę 22 miliardów dolarów.  


Europejska trójka, Wielka Brytania, Francja i Niemcy także ignorowała swoje obietnice z JCPOA przez dalszą odmowę udzielenia Iranowi dostępu do normalnej bazy bankowej, dostępnej dla niemal wszystkich innych krajów. I kiedy Trump uruchomił mechanizm Obamy natychmiastowego przywrócenia sankcji, wykluczyli Iran z wymówką, że nowa polityka USA nie dopuszcza do jakiegokolwiek posunięcia korzystnego dla Republiki Islamskiej. Mimo niezliczonych piruetów Federiki Mogherini, odpowiedzialnej za politykę zagraniczną Unii Europejskiej, w praktyce trójka UE podporządkowała się nowej polityce Ameryki wobec Iranu.


Największym oszustem w tym towarzystwie była sama Republika Islamska, która, jak sądzę, od początku nie zamierzała honorować swoich zobowiązań.  


Ociągała się z przestrzeganiem tak zwanych Dodatkowych Protokołów, odmawiała otwarcia swoich instalacji nuklearnych dla inspekcji i, jak już wspomniałem wyżej, nie pozbyła się zapasów plutonu i wzbogaconego uranu.


Teoretycznie, „umowa” Obamy miała opóźnić zdolność Iranu do wyprodukowania broni nuklearnej o co najmniej dwa lata. Także teoretycznie, poddała nadzorowi 5+1 duże części handlu i polityki naukowej i przemysłowej Iranu, naruszając tym jego suwerenność narodową. Jednak, ponieważ JCPOA nie jest traktatem, a więc nie jest prawnie wiążący, żadnej z tych teoretycznych możliwości nie trzeba traktować poważnie. 


Trump mógł uczynić wszystkim przysługę przez ujawnienie oszukańczej natury JCPOA i przez starania o nową rundę negocjacji, by zająć się wszystkimi kwestiami, jakie utrzymywały stosunki między Iranem i światem zewnętrznym w stanie kryzysu przez minione czterdzieści lat. Najmądrzejszym działaniem w interesie wszystkich jest pochowanie martwego osła i oczyszczenie przedpola do nowej inicjatywy na solidnej podstawie prawnej.  


Zbliżający się szczyt G7 mógłby wystawić świadectwo śmierci osła i wezwać Radę Bezpieczeństwa do ponownego przejęcia kontroli nad irańskim dossier, kontroli, jaką wydarł Radzie Obama. Mogłyby odbyć się nowe negocjacje, by zająć się żądaniami wszystkich zainteresowanych stron.


12 postulatów sekretarza stanu USA, Mike’a Pompeo można by włączyć w szerszą agendę nie jako dyktat, ale jako wkład w przejrzyste starania o znalezienie kompromisu.


Niektórzy mogą mieć zastrzeżenia, że chomeistycznemu przywódcy z Teheranu po prostu nie można ufać i że Irańczycy mogą omamić Trumpa tak jak omamili wszystkich jego poprzedników.  

Chociaż nikt nie może wykluczyć takiej możliwości, sądzę, że tym razem mułłowie są zapędzeni w znacznie ciaśniejszy kąt i że ratunek przez  wymiganie się nie będzie taki łatwy z dwóch powodów. Po pierwsze, jest mało prawdopodobne, że Trump po prostu cofnie się i ponownie zatwierdzi to, co nazwał „najgorszą umową w historii”, szczególnie dlatego, że obecna polityka USA wobec Iranu jest praktycznie bez kosztów dla Waszyngtonu.


„Najwyższy Prawoznawca” Republiki Islamskiej, ajatollah Ali Chamenei, przechwala się, że jego reżim nigdy nie zniży się do „błagań” o rozmowy z „Wielkim Szatanem”. Jednak prezydent  Hassan Rouhani i minister spraw zagranicznych, Muhammad Dżavad Zarif,  nadal mówią o możliwości nowych negocjacji, jak tego chce Trump. W ostatnim tygodniu kilku członków islamskiego Madżlisu (namiastki parlamentu) wezwało do starań o „zredukowanie napięć” z pomocą Iraku i Omanu.  


Drugim powodem, dla którego strategia „oszukaj i cofnij się” może tym razem nie być łatwa dla mułłów, jest to, że system chomeinistyczny przeżywa swój najgłębszy kryzys, z rozpowszechnioną korupcją, administracyjną nieudolnością i wewnętrznymi walkami osłabiającymi twierdzenia o prawomocności, a wszystko to na tle ludowego sprzeciwu.


Pora ogłosić, że JCPOA jest martwy i pogrzebany.


Niepowodzenie szczytu G7 do przedstawienia zjednoczonego i konstruktywnego stanowiska wobec „problemu Iranu” zachęci mułłów do dalszego prowadzenia polityki, która wyrządziła tyle szkód i krzywd Iranowi oraz całemu Bliskiemu Wschodowi przez ostatnie czterdzieści lat.


Iran: Flogging a Dead Donkey Is Futile

Gatestone Institute, 4 sierpnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAmir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1462 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Polityczne gry w Hadze   Steinberg   2020-01-21
Polityka wokół Holocaustu jest błędna   Tobin   2020-01-20
Potomkinowskie wsie polityków i historyków   Koraszewski   2020-01-19
Kieruneki Madagaskar   Garczyński-Gąssowski   2020-01-18
Putinowskie wsie   Garczyński-Gąssowski   2020-01-17
Obłuda zachodnich postępowców   Yemini   2020-01-17
Bałkanizacja humanistycznych umysłów   Koraszewski   2020-01-15
Zachodnie feministki zdezerterowały z frontu wspierającego uciemiężone muzułmańskie kobiety   Chesler   2020-01-15
Szukając drogi przez Brexit Unia Europejska może spojrzeć na rok 1783   Ridley   2020-01-14
Osmanowie wrócili   Frantzman   2020-01-13
Co było wspaniałe w latach 2010.   Jackoby   2020-01-11
Dlaczego mówienie o „żydowskim geniuszu” jest kontrowersyjne   Tobin   2020-01-11
Czy trup generała jest dobrym papierkiem lakmusowym?   Koraszewski   2020-01-10
Promowanie błędnego przekonania o ”Palestyńczykach”   Oz   2020-01-09
Szaleństwo tłumów - nowa rewolucja kulturalna   Koraszewski   2020-01-08
Dlaczego prezydent Trump spełnia obietnicę daną w San Remo w 1920 roku   Kontorovich   2020-01-06
Dlaczego atakują Żydów w Nowym Jorku   Rosenthal   2020-01-05
„Niebezpiczna i głupia eskalacja”   Koraszewski   2020-01-04
My, ”krytyczne wobec gender” feministki, płacimy cenę za głośne mówienie. Ale cena milczenia jest wyższa   Emmons   2020-01-03
ONZ i Wielka Brytania traktują prześladowanych chrześcijan jak „wrogów”   Ibrahim   2020-01-02
Groźna prawda o BDS i antysemityzmie na kampusach   Tobin   2020-01-01
Kampania kłamstw ICC   Yemini   2019-12-30
Raport Davida Colliera o Amnesty International oraz jej toksyczności i nienawici   (Varda Epstein)   2019-12-28
Amnesty International – od uprzedzeń do obsesji   Collier   2019-12-26
Absurdalna niechęć UE do ryzyka dławi nowe idee   Ridley   2019-12-26
BBC potrafi znaleźć choinki tylko w Palestynie    Collier   2019-12-25
Despoci imperiów na swoim kilometrze kwadratowym   Taheri   2019-12-25
Opowieść wigilijna i wojna narracji   Koraszewski   2019-12-24
Obłędne tango islamofobii     2019-12-23
Kto będzie decydował?   Novella   2019-12-21
Uwiecznianie kłamstwa o palestyńskich uchodźcach   Yemini   2019-12-20
Turcja: Zabójstwa kobiet stają się epidemią   Bulut   2019-12-19
Plan Iranu udaremnienia zawieszenia broni w Gazie   Toameh   2019-12-19
Dyskusja o antysemityzmie w czarnej społeczności jest bardzo spóźniona     2019-12-18
Zanikająca woda i energetyczna apokalipsa   Koraszewski   2019-12-17
Europa nie ukrywa dłużej swojej wrogości wobec Izraela   Destexhe   2019-12-17
Zwróćcie uwagę, naiwni zachodni dobro-czyńcy   Chesler   2019-12-11
Hopium czyli stan umysłów   Koraszewski   2019-12-09
Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk