Prawda

Niedziela, 19 wrzesnia 2021 - 10:44

« Poprzedni Następny »


Głupia polityka bliskowschodnia Bidena


Vic Rosenthal 2021-03-02

Iran odrzuca zaproszenie do rozmów.
Iran odrzuca zaproszenie do rozmów.

Polityka nowej administracji amerykańskiej jest niezrozumiała z punktu widzenia amerykańskich interesów.


Podobno jej celem jest niedopuszczenie do tego, by Iran zdobył broń jądrową oraz powstrzymanie go przed eksportowaniem terroru do regionu i na cały świat. Najlepszym sposobem zrobienia tego bez wojny jest użycie olbrzymiej siły ekonomicznej USA, by przyciskać reżim aż albo załamie się i zostanie obalony przez własną ludność (która będzie szczęśliwa, jeśli znikną), albo bezwarunkowo zgodzi się na zastopowanie swoich projektów nuklearnego i rakiet dalekiego zasięgu oraz zakończy wojny zastępcze z sąsiadami. W nieśmiertelnych słowach Vito Corleone, przedstawią im ofertę, której nie będą mogli odrzucić.


To nie jest trudne do zrozumienia. Administracja Trumpa nazywała to polityką „maksymalnego nacisku” i łączyła z likwidowaniem kluczowego irańskiego personelu (zarówno przez USA, jak przez Izrael) oraz wojną cybernetyczną i innymi operacjami, co razem przycisnęło reżim do ściany. Przeciwnicy mówili, że ta polityka “nie działała”, ale prawdą jest, że działała – po prostu potrzeba było jeszcze trochę czasu. Sankcje Trumpa i Pompeo dławiły irańską gospodarkę i, choć nie ulega wątpliwości, że powodowały znaczące problemy zwykłym Irańczykom, militarna konfrontacja byłaby znacznie gorsza dla wszystkich.  

 

Gdyby Trump został ponownie wybrany, naciski trwałyby. W którymś momencie ajatollahowie zrozumieliby, że nie mają żadnej realnej opcji poza przystąpieniem do rozmów z Amerykanami i negocjacjami w celu uzyskania ulg, które byłyby przyznane tylko w zamian za prawdziwe ustępstwa. Istotnie Administracja Trumpa uczyniła pierwsze kroki wobec Iranu z okazji otwarcia sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 2019 roku, ale zostały odtrącone. Być może, perspektywa dalszych czterech lat maksymalnego nacisku przyniosłaby do teraz owoce.

 

Być może, jednym z powodów, dla którego Irańczycy uznali, że mogą to przetrwać, był obecny wysłannik do Iranu i były członek administracji Obamy, Robert Malley, który spotkał się z irańskim ministrem spraw zagranicznych Mohammadem Dżavad Zarifem dwa miesiące wcześniej. Podczas kadencji Trumpa Irańczycy byli także w kontakcie z innymi byłymi politykami ery Obamy, takimi jak John Kerry i Ernest Moniz, i można rozsądnie założyć, że  mówili Irańczykom, by się trzymali; Trump wkrótce odejdzie, a oni wrócą z lepszą ofertą.  Negocjacje prywatnych obywateli z obcymi mocarstwami za plecami legalnego rządu są naruszeniem bardzo rzadko stosowanego prawa, Logan Act, które i tak obłożone jest stosunkowo łagodną karą. Niektórzy komentatorzy uważają jednak, że to, co zrobili, było znacznie poważniejsze.

 

Gdy tylko Joe Biden objął urząd, rozpoczął kroki, by anulować ostrą politykę Trumpa. Szybkie przywrócenie sankcji ONZ na nabywanie militarnych i nuklearnych materiałów, które nakazał Trump w swoich ostatnich dniach, zostało anulowane. Z partyzantów Huti, marionetek Iranu, zdjęto zaklasyfikowanie jako terrorystów i zatrzymano pomoc militarną dla Arabii Saudyjskiej do walki z nimi. Zawieszono umowę o sprzedaży broni dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która to umowa była częścią Porozumień Abrahamowych. Zniesiono ograniczenia podróży dla irańskich dyplomatów. Departament Stanu dał do zrozumienia, że zgadza się na to, by Iran otrzymał pożyczkę z Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 5 miliardów dolarów jako „zastrzyk gotówki”. I wygląda na to, że USA pozwoliły  na uwolnienie co najmniej miliarda dolarów irańskich aktywów zamrożonych w Korei Południowej.

 

W zaskakującym posunięciu Biden zdeklasyfikował raport wywiadu, według którego saudyjski następca tronu, Mohammad bin Salman (MBS), zaaprobował zabicie „dziennikarza dysydenta” ( i spiskowca przeciwko reżimowi) Dżamala Chaszukdżiego, w 2018 roku. W raporcie nie jest to wyraźnie powiedziane, ale jest sugestia, że MBS rozkazał wykonanie tego zabójstwa. Biden zadzwonił, by przekazać naganę, a zadzwonił do samego starzejącego się króla Salmana, zamiast do następcy tronu, który jest de facto władcą kraju, żeby okazać MBS lekceważenie.

 

W wywiadzie w piątek Biden opisał tę rozmowę:

Rozmawiałem wczoraj z królem, nie z księciem. Powiedziałem mu wyraźnie, że reguły zmieniły się i będziemy oznajmiać znaczące zmiany dzisiaj i w poniedziałek. Będziemy pociągać ich do odpowiedzialności za łamanie praw człowieka i zapewnimy, że jeśli oni istotnie chcą współpracować z nami, muszą zająć się tym tak, że rozprawią się z łamaniem praw człowieka…

Sprawa Chaszukdżiego otrzymała olbrzymie nagłośnienie w amerykańskich mediach, szczególnie w „NY Times. Można zastanawiać się na znaczeniem tego jednego człowieka, którego zamordowanie stało się pretekstem do głównej zmiany polityki. Lee Smith pisze, że Robert Malley argumentował, że USA nie powinny karać Baszara al Assada za zamordowanie libańskiego premiera Rafika Harariego w 2005 roku, ale wzywa do zmiany stosunków z Saudyjczykami z powodu Chaszukdżiego. Czy jest możliwe, że jest stronniczy na korzyść Iranu? Można to wyczuć zapach “jaskini ech”.

 

Oczywiście, Arabia Saudyjska nie jest żadnym championem praw człowieka. Nie są nimi jednak inne kraje na Bliskim Wschodzie – Iran jest gorszy, zabijając dysydentów na całym świecie. Arabia Saudyjska jest (lub była) bliskim sojusznikiem USA i Biden zadał znaczący cios tym bliskim związkom. Jest to także personalny wystrzał w kierunku MBS. MBS jest kluczowym graczem w nowym sunnicko-izraelskim sojuszu przeciwko Iranowi i to można wyłącznie widzieć jako próbę osłabienia tego sojuszu.

 

Jak pisze Caroline Glick, ZEA i Arabia Saudyjska mogą zdecydować, że zachowanie klientowskiego stosunku z USA jest ważniejsze niż rozwijający się sojusz z Izraelem. To, jak pisze Glick, byłaby “katastrofa olbrzymich rozmiarów”, która bardzo podniosłaby ryzyko wojny w regionie.

 

Sądzę, że Saudyjczycy – szczególnie MBS – nie pójdą w tym kierunku. Sądzę, że wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że Ameryka nie jest tym, czym kiedyś była, jeśli chodzi o zdolność oddziaływania na cały świat. Wątpię, by Saudyjczycy byli na tyle niemądrzy, by liczyć na to, że porozumienie zawarte przez Iran z USA ochroni ich, lub że USA będą interweniować militarnie, jeśli Iran złamie porozumienie i ruszy na nich. Konieczne jest także wzięcie pod uwagę wpływów Chin w regionie, które ostatnio zawarły strategiczne porozumienie z Iranem, którego celem jest zredukowanie amerykańskiej siły na Bliskim Wschodzie i które także zmniejszy wpływ Ameryki na Iran.

 

Izrael nauczył się z gorzkiego doświadczenia, że nie może polegać na innych w sprawie swoich żywotnych interesów. Niektórzy w świecie arabskim obserwowali uważnie i zrozumieli, że Izrael nie zawdzięcza swojego sukcesu poparciu wielkich mocarstw – które okazało się niepewne i kapryśne podczas wszystkich 73 lat jego istnienia – ale poleganiu na samym sobie w zasadniczych sprawach. To jest model, jaki naśladuje MBS i dlatego jest on postrzegany jako zagrożenie przez administrację Bidena, która woli mieć do czynienia ze skorumpowanymi państwami klientowskimi.


To nie jest proamerykańska polityka. To jest proirańska polityka. Prawdziwym pytaniem jest, dlaczego, na Boga, miałaby to być polityka amerykańskiego prezydenta?


Biden’s Stupid Mideast Policy

28 lutego 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Dodajmy UE Marek Eyal 2021-03-02


Notatki

Znalezionych 1914 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk