Prawda

Czwartek, 13 sierpnia 2020 - 16:56

« Poprzedni Następny »


Brazylia i Francja są w żałobie po uczciwości


Andrzej Koraszewski 2016-06-20


Incydent zabawny, aż wart opisania. Jak donoszą brazylijskie media, minister spraw zagranicznych tego  kraju, Jose Serra, zamierza zmienić głos oddany podczas głosowania w kwietniu tego roku, popierający rezolucję stwierdzającą, że Izrael nie ma prawa do kulturowych zasobów na terenach ziem zajętych w wyniku wojny sześciodniowej w 1967 roku.

Gdyby przypadkiem ktoś się zastanawiał, o co tu może chodzić, to spieszę wyjaśnić, że UNESCO uchwaliło rezolucję, która daje  między innymi do zrozumienia, że Wzgórze Świątynne, włącznie z Ścianą Zachodnią (pozostałością po świątyni Salomona, nazywaną czasem „ścianą płaczu”) nie ma nic wspólnego z historią Izraela i Żydów.

 

Od tej rezolucji odcięła się stanowczo  stojąca na czele UNESCO, Irina Bokowa. Na 58 krajów zaledwie sześć (USA, Estonia, Holandia, Litwa, Niemcy i Wielka Brytania) głosowało przeciwko kilkanaście krajów wstrzymało się od głosu. Francja, Szwecja, Hiszpania i pozostałe Unii Europejskiej głosowały za.

 

Prezydent Francji po pewnym czasie również doszedł do wniosku, że chyba to było łajdactwo, ale nie powiedział tego tak wyraźnie jak brazylijski minister. Francois Hollande orzekł półgębkiem (i tylko w wypowiedzi do przedstawicieli francuskich Żydów), że było to „nieporozumienie”. Ciekawe  „nieporozumienie”, aż chciałoby się, żeby jakiś odważny francuski dziennikarz zapytał francuskiego prezydenta o naturę tego nieporozumienia i spróbował ustalić, dlaczego te dyplomatyczne antyizraelskie „nieporozumienia” liczą się w setkach.

 

Oczywiście w złym tonie jest przypominanie dziś, że zajęcie Jerozolimy Wschodniej przez Legion Arabski (armię Transjordanii) w 1948 roku oznaczało wymordowanie części jej żydowskich mieszkańców, wygnanie tych, którzy pozostali przy życiu, i zburzenie wszystkich synagog w tej części miasta. Nie wiem, czy warto również przypominać, że Transjordania zmieniła wkrótce potem nazwę na Jordania, czyli kraj nie tylko „za Jodanem” ale po jego obu stronach, wtedy również po raz pierwszy pojawiła się nowa nazwa geograficzna „Zachodni Brzeg”. Jeszcze ciekawsze było jednak zachowanie Izraelczyków po wkroczeniu do Jerozolimy w 1967 roku. Pierwszą rzeczą, która zrobili, to zapewnili swoich wrogów, że muzułmanie będą mieli  swobodny dostęp do Al-Aksy. No, może to nie była pierwsza rzecz,  może trzecia.

 

Jeszcze w czerwcu, zaraz po zakończeniu wojny sześciodniowej, minister obrony Izraela, Mosze Dayan, spotkał się z przedstawicielami muzułmańskich instytucji religijnych  w sprawie „zmiany status quo”. W nowej sytuacji Izraelczycy zażądali prawa swobodnego dostępu do Ściany Zachodniej dla Żydów „z poszanowaniem muzułmańskich uczuć religijnych”. Dziwni ci żydowscy okupanci, nie ma co mówić. Niebawem ówczesny izraelski premier, Levi Eshkol, przekazał nadzór nad Wzgórzem Świątynnym Jerozolimskiemu islamskiemu Wakf, czyli w praktyce Jordańczykom.

 

W 1948 nikt po muzułmańskiej stronie nie zastanawiał się nad pytaniem, jak uszanować żydowskie uczucia. Przewodniczący Ligi Arabskiej zapowiadał w dzień przed napaścią, że będzie to masakra na miarę Dżengis Chana,  zaś w Kairze, rektor tysiącletniego uniwersytetu Alzhar (najbardziej prestiżowej uczelni sunnickiej), Szejk Mamoun Al Szinawi wezwał do świętej wojny przeciwko Żydom nowego państwa, Izraela.„Przyszła rozstrzygająca godzina – mówił szejk w przemówieniu radiowym do wszystkich muzułmanów – Chodźcie na wojnę na rzecz Allaha.

 

Ten dzień jest waszym dniem. Cały świat na was patrzy. Jeśli nie powstaniecie, by bronić waszych praw, jeśli nie będziecie walczyć z waszym wrogiem gotowi umrzeć za Allaha i wasze kraje, waszym losem będzie poniżenie.”

Wezwania świętego i uczonego męża posłuchały dziesiątki tysięcy, w napaści na Izrael uczestniczyły armie arabskie i tysiące ochotników. Jednak zapowiadana masakra nie powiodła się. Transjordania zajęła jednak część Jerozolimy oraz Judeę i Samarię.

 

W 19 lat później kraje arabskie podjęły kolejną próbę. Polski poeta emigracyjny, Marian Hemar opisywał ją przez pryzmat pewnego znaczka pocztowego.

 

W wydanym w 1968 roku tomiku wierszy „Ściana płaczu” jest wiersz zatytułowany  „Znaczek”.  Ten pocztowy znaczek, pisze Hemar, jest wyjątkowo sensacyjny, egipski. Jest to rarytas i trzeba go opisać. Więc znaczek jest duży, prostokątny, po lewej stronie literki UAR – United Arab Republic. (Zjednoczona Republika Arabska to była federacja egipsko-syryjska, która istniała w latach 1958-1961, potem Syria wycofała się z tego małżeństwa, ale Egipt dalej używał tej nazwy do 1971 roku.) Na znaczku jest ówczesny prezydent Egiptu, Nasser. Hemar pisze”

„Prezydent Nasser mowę

Zdaje się jakąś wygłasza,

Podniósł rękę i głowę

I śmieje się – a przed nim,

na prawo, znaczy w dole,

tłum ogromny zalega

Plac jakiś, czy jakieś pole

[...]

Wołają: Sig heil! Sig heil!

Niech żyje Faraon!

Nasz Firer! (Po arabsku

Tak krzyczą, rzecz jasna.) A on

Wskazuje im na prawo

Ku górze – a tam nad nimi

Jest mapa Izraela.

I ona pali się – dymi.

Objęła ją chmura ognia,

Jak jakiś płonący balon –

Pali się Jerozolima !

Tel- Awiw, Ashkelon.”

Znaczek ukazał się w czerwcu, tuż przed wojną sześciodniową, ale jego przygotowanie musiało zająć kilka miesięcy. Miał być symbolem blitzkriegu, zwycięstwa, po którym z izraelskich miast pozostaną tylko zgliszcza. No chyba, że to było, jakby dziś powiedział prezydent Hollande „nieporozumienie”.   

 

W tym samym tomiku Mariana Hemara jest inny wiersz pod tytułem „Tysiąc milionów dolarów”, to opowieść o wyliczonej przez analityków kwocie braterskiego wsparcia ZSRR dla egipskich towarzyszy. Na dzisiejsze pieniądze, to plus minus dwadzieścia razy tyle. Samoloty, okręty, czołgi, broń lekka i ciężka i wszystko w kilka dni zamienione w kupę złomu. Hemar pisze, że jedna czwarta tej sumy mogłaby położyć kres arabskiej nędzy. Ale cele są inne:

A już przez radio moskiewskie

Drą się zaciekłe głosy,

Że oni uzupełnią

te szkody i te straty!

Że przyślą nowe czołgi!

I migi i armaty!

Autor przypomina dalej, że te obfite dary płyną nie tylko z ZSRR, że mieszkańcy innych krajów, w tym Polski muszą też do tego interesu dokładać.

 

Mniej więcej w tym samym czasie, kiedy Hemar pisał swój tomik, inny polski poeta (też pochodzenia żydowskiego), kpił z wrzasków Władysława Gomułki.  Antoni Słonimski mówił, że on rozumie, iż Polak powinien mieć tylko jedną ojczyznę, że nie rozumie tylko, dlaczego to koniecznie musi być Egipt. 

 

Dziś moglibyśmy zapytać, dlaczego tak wielu ma ojczyznę w Gazie? Palestyna jako przybrana ojczyzna Europejczyków i Amerykanów może wydawać się cokolwiek dziwaczna, ale raz za razem widzimy jak dyplomaci, dziennikarze, studenci i kibice zgodnie głoszą swoją miłość do przybranej ojczyzny, zawsze gotowi do dyplomatycznego, finansowego i moralnego wsparcia.

 

W przeszłości przybraną ojczyzną wielu myślicieli była Trzecia Rzesza, innych Związek Radziecki, teraz modna jest Palestyna.         

 

Brazylijscy politycy niespodziewanie zawstydzili się swojego udziału w tym cyrku. Inni są nazbyt zajęci troską o ludzkość i nie mają czasu na zauważenie swojego łajdactwa. 

 

Może to w tym miejscu jest trochę od rzeczy, a może nie. Kilka dni temu  Światowa Organizacja Zdrowia, która wcześniej potępiła Izrael za nie dość dobrą opiekę nad arabskimi mieszkańcami, ostrzegła Syryjczyków, że palenie tytoniu jest niezdrowe. W swoim oświadczeniu WHO przyznaje, że słyszała o kryzysie humanitarnym w tym kraju, ale mimo to, chciałaby przypomnieć, że zarówno palenie tytoniu, jak i fajek wodnych to są rzeczy bardzo niezdrowe i należy ich unikać. Przedstawicielka WHO w Syrii, pani dr Elizabeth Hoff, chciałaby również, żeby opakowania papierosów były proste, a nie jakieś fanowe i dodające szyku.


Niby drobiazg, a takie ludzkie, prawda?      


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
3. WHO ma rację... Marek C (Negev) 2016-06-21
2. Sudetenland, Czechosłowacja MEF 2016-06-20
1. WHO w Polsce MKraus 2016-06-20


Notatki

Znalezionych 1585 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak zostałam anulowana   Chesler   2020-08-13
Gorsza strona naszej natury   Koraszewski   2020-08-12
Amerykanie nie ufają medium   Jacoby   2020-08-10
Urok domowej wirusologii   Koraszewski   2020-08-09
Dramat w Bejrucie ukazuje poziom zagrożenia Izraela   Frantzman   2020-08-08
Turcja na ścieżce wojennej   Bulut   2020-08-07
Między Zachodnią Papuą a Zachodnim Brzegiem   Collins   2020-08-06
Intersekcjonalność, czyli kto, co i z kim?   Amos   2020-08-05
Strach przed słowem zastępuje wolność słowa   Jacoby   2020-08-04
Izrael był Strefą Zero dla nowej “przebudzonej” religii   Friedman   2020-08-03
Brytyjski wykładowca wyrzucony z pracy za wyrażenie podziwu dla Żydów   Fitzgerald   2020-08-01
List, który były niewolnik, Frederick Douglass napisał do swojego pana w 10. rocznicę ucieczki   Douglas   2020-08-01
Dlaczego podpisałam list w „Harper’s Magazine”   Hakakian   2020-07-30
Zimna wojna europejskich NGO, by “minimalizować proizraelskie głosy”   Steinberg   2020-07-29
Kiedy napięcia rasowe wrą, czy o taranowaniu samochodami w Izraelu informuje się inaczej?   Ben-Zvi   2020-07-25
“Przebudzona” Ameryka jest rosyjską powieściąMetafizyczna przepaść między XIX-wieczną Rosją a XXI-wieczną Ameryką zmniejsza się   Savodnik   2020-07-24
Europa: ofiary gwałtu oskarżone o rasizm   Ibrahim   2020-07-22
Czymże jest nazwa? Pochodzenie Judei, Filistii, Palestyny i Izraela   Judd   2020-07-20
Francja opowiada się za popierającymi terror politycznymi żądaniami AP, włącznie z żądaniem uwolnienia masowych morderców   Hirsch   2020-07-19
UE mówi, że odrzuca jednostronne kroki na Obszarze C – finansując jednostronne kroki na Obszarze C     2020-07-18
Wojna kulturowa lewicy niszczy zwyczajnych ludzi wraz z potężnymi   Tobin   2020-07-18
ONZ adoptowała palestyńskie kłamstwa, mity i morderczy terror wobec Izraela    Hirsch   2020-07-17
Igraszki z hasłem „nie zabijaj”   Koraszewski   2020-07-14
Jazydzi: historia prześladowań   Bulut   2020-07-13
Andrew Sullivan o nowomowie   Coyne   2020-07-12
Kontrrewolucjoniści wszystkich krajów łączmy się   Koraszewski   2020-07-09
Mohammad Massad: Gorący apel o rozsądek  byłego terrorysty   Oz   2020-07-05
Chińskie urojenie Nasrallaha i innych   Fernandez   2020-07-04
Zatruty koktajl skarg i zażaleń   Taheri   2020-07-04
Kiedy trzeba powiedzieć: przepraszam, myliłem się   Koraszewski   2020-07-03
Współczesne niewolnictwo i “przebudzona” hipokryzja   Bergman   2020-06-30
Erdoğan życzy: „Wielu dalszych szczęśliwych zdobyczy"   Bekdil   2020-06-29
Czarne Życie Się Liczy, a co z palestyńskim życiem?   Blum   2020-06-28
Postępujący nihilizm i zgnilizna postmodernizmu na Zachodzie   Hill   2020-06-26
Sowiecka mentalność Amerykanów. Zbiorowa demonizacja przenika naszą kulturę   Tabarovsky   2020-06-23
Normalizacja i prezenty z warunkami   Collins   2020-06-23
Niszczycielska siła rewolucyjnego romantyzmu   Koraszewski   2020-06-22
Karykatura sprawiedliwości w Międzynarodowym Trybunale Karnym?Prokuratorka Bensouda powinna zostać zdyskwalifikowana.   Calvo   2020-06-22
Zamach na dziedzictwo Martina Luther Kinga   Blum   2020-06-21
Jordania zaprzecza, że anektowała Zachodni Brzeg     2020-06-20
Mocarstwa igrają z ogniem w Libii   Taheri   2020-06-19
Gaza, jakiej nie chcą, byście zobaczyli   Tawil   2020-06-16
Hipokryci z UE anektują terytoria i ostro potępiają izraelską aneksję   Flatow   2020-06-14
Żaden artykuł nie zrekompensuje jego uprzedzonego i antyizraelskiego tytułu   Amos   2020-06-13
Przegląd porannych narracji   Koraszewski   2020-06-10
Rosną naciski, by zatrzymać fundusze UE do związanych z terrorem palestyńskich NGO     2020-06-07
Dzień nadziei i odwagi   Jacoby   2020-06-04
Nieprzyzwoici policjanci, nieprzyzwoici buntownicy   Jacoby   2020-06-03
Sztuczne oburzenie o ”aneksję”   Rosenthal   2020-06-01
Wahający się biurokraci powstrzymują następną falę innowacji   Ridley   2020-05-29
Porwanie zachodniej wolności   Nirenstein   2020-05-25
Stan wojenny w cyberprzestrzeni   Koraszewski   2020-05-22
Międzynarodowy sąd kapturowy ma zbadać zbrodnie wojenne Izraela   Franklin   2020-05-21
Apartheid i koronawirus na Bliskim Wschodzie   Toameh   2020-05-19
Jedni osuszali moczary, inni propagują nienawiść   Koraszewski   2020-05-16
Dlaczego Międzynarodowy Czerwony Krzyż gloryfikuje matkę rodu terrorystycznej rodziny?     2020-05-13
Wielu umrze z głodu, a nie z powodu wirusa     2020-05-08
Szepty i krzyki w arabskojęzycznych mediach   Koraszewski   2020-05-08
Rada Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych wychwala Iran   MacEoin   2020-05-07
„Przebudzona” feministka woli, by ludzie umierali, niż żeby biali mężczyźni z Oksfordu pierwsi stworzyli szczepionkę na koronawirusa   Coyne   2020-05-01
Popiół czy diament   Lewin   2020-04-30
Żydowskie zniewolenie pod rządami islamu wypełza na światło dzienne   Pandavar   2020-04-29
Jak nie świętować Dnia Ziemi   Tobin   2020-04-29
Koronawirus: belgijska masakra   Godefridi   2020-04-28
Nędza filozofii arystokratów ducha   Koraszewski   2020-04-27
Izrael od tygodni wydaje pozwolenia na towary „podwójnego zastosowania” dla Gazy – i nikt o tym nie informuje     2020-04-27
Jak zaraźliwe są teorie spiskowe?   Koraszewski   2020-04-22
Moralny dylemat opróżniania więzień podczas pandemii   Tobin   2020-04-22
Koronawirus: dyrektor WHO ma długą historię tuszowania faktów    Kern   2020-04-21
Lekcje z pandemii   Rosenthal   2020-04-21
Mieszane uczucia o WHO   Novella   2020-04-20
Ludzie nienawidzący Izraela, którzy udają, że obchodzi ich Gaza, wyrządzają krzywdę dziesiątkom milionów Arabów     2020-04-20
Jak media i palestyńscy Arabowie zmienili się przez ostatnie 50 lat?   Amos   2020-04-18
Jemen, Libia, Syria: kraje, gdzie koronawirus może się  szerzyć się niedostrzegany   Frantzman   2020-04-17
Pracownica @Amnesty International, która naciskała Hamas, by aresztował Gazańczyków za wideokonferencję z Izraelczykami     2020-04-14
Równania z bezlikiem niewiadomych   Koraszewski   2020-04-13
Epidem-ideologia: jak polityczny dogmat wpływa na reakcje na COVID-19   Tsalic   2020-04-13
Artykuł o Gazie w farmaceutycznym piśmie jest niezgodny z medyczną etyką zawodową   Plosker   2020-04-11
WHO musi odpowiedzieć na poważne pytania zanim można jej będzie powierzyć prowadzenie dochodzenia w sprawie COVID-19   Ridley   2020-04-10
Koronawirus: UE wspiera Palestyńczyków 71 milionami euro   Toameh   2020-04-10
Amerykanin, Chińczyk, Rosjanin, Turek i Polak mówią o świecie po pandemii   Koraszewski   2020-04-09
Wykluczenie Tajwanu z WHO jest politycznym i medialnym skandalem   Jacoby   2020-04-08
Członkowie Kongresu wprowadzeni w błąd i skłonieni do podpisania rasistowskiego listu przeciwko Izraelowi   Flatow   2020-04-08
Chronienie się przed koronawirusem a izraelska godzina policyjna   Fitzgerald   2020-04-04
Pułapka białego przywileju i odrzucenie kultu wiktymologii   Hill   2020-03-31
Ukoronowanie efektu motyla   Collins   2020-03-30
Pokątna hodowla staruszków   Koraszewski   2020-03-28
Antyizraelskie NGO wykorzystują COVID-19, żeby szerzyć nienawiść   Wertman   2020-03-27
Antysemicka propaganda Hamasu nauczana w naszych szkołach   Collier   2020-03-26
Demokratyczny wirus i autorytarne metody przeciwdziałania zarazie   Koraszewski   2020-03-24
Dwa rodzaje antysemityzmu stały się częścią prezydenckiej kampanii   Tobin   2020-03-22
Syria ma duże więcej palestyńskich kobiet w więzieniach niż Izrael. I tortutują je na śmierć     2020-03-20
Jesień Oświecenia   Koraszewski   2020-03-19
Breaking the Silence! Dlaczego kłamiecie?   Oz   2020-03-18
Jestem sceptyczny wobec paniki klimatycznej, ale poważnie traktuję obawy w sprawie koronawirusa   Jacoby   2020-03-17
Izrael pomaga Palestyńczykom w powstrzymaniu koronawirusa; Arabowie zdradzają ich   Toameh   2020-03-17
Wyzwania, wyznania i środki zapobiegawcze   Koraszewski   2020-03-14
Kto atakuje palestyńskich chrześcijan?   Tawil   2020-03-13
Brexit jako stymulacja dla brytyjskiej bionauki   Ridley   2020-03-11
Czarna rozpacz egipskiego dysydenta   Koraszewski   2020-03-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk