Prawda

Czwartek, 8 grudnia 2022 - 21:44

« Poprzedni Następny »


„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości


Adam Levick 2022-04-16

Broń skonfiskowana arabskim handlarzom bronią w Tel Awiwie w listopadzie 2021.  (Źródło: Times of Israel, Yossi Aloni/Flash90)
Broń skonfiskowana arabskim handlarzom bronią w Tel Awiwie w listopadzie 2021.  (Źródło: Times of Israel, Yossi Aloni/Flash90)

wywiadzie dla hebrajskiej strony internetowej “Times of Israel”, Molly Malekar, dyrektorka Amnesty International Israel, ostro skrytykowała swoją macierzystą organizację za raport oskarżający Izrael o stosowanie apartheidu wobec arabskich obywateli Izraela. Chociaż polecamy przeczytanie całego artykułu, ten fragment szczególnie zwrócił naszą uwagę:  

Malekar…krytykowała postawę Amnesty wobec arabskich Izraelczyków, których raport nazywa Palestyńczykami.


“Są traktowani jako wieczne, bierne ofiary apartheidu pozbawione wszelkich praw i sprawczości
– powiedziała – Amnesty zamienia ich w ofiary, w obiekty. To nie jest ani prawdziwe, ani pomocne.


Tendencja rozmaitych NGO i większości mediów traktowania Palestyńczyków i arabskich obywateli Izraela jako jedynie biernych ofiar – co służy rażącym wypaczeniom rzeczywistości, w jakiej żyją zarówno Żydzi, jak Arabowie w tym kraju – jest dynamiką, którą wielokrotnie dokumentowaliśmy.


Ta odmowa sprawczości arabskim obywatelom Izraela była widoczna w artykule Bethan McKernan w „Guardianie” o wpływie przemocy gangów w arabskich społecznościach Izraela („The police don’t care”: gun violence engulfs Israel’s Arab community, 21 lutego).


Tytuł zaczyna się cytatem z pierwszego zdania artykułu: “Policji nie obchodzi, co zdarza się Palestyńczykom, więc [gangi] wiedzą, że mogą zabijać dzieci, które bawią się, i nic się nie zdarzy” –  co jest słowami krewnego arabskiego dziecka zabitego przez zabłąkaną kulę, które było, jak wyjaśnia McKernan, „pierwszą ofiarą w 2022 roku epidemii przemocy, jak ogarnęła arabską społeczność Izraela".  


Chociaż McKernan później przyznaje, że nowy rząd “jako centralną obietnicę dla społeczeństwa przyjął walkę z przestępczością w arabskiej społeczności”, nie wyjaśnia, że te sprawy były od wielu lat przedmiotem politycznej debaty i znacznego nagłośnienia w mediach oraz że inwestuje się w te społeczności znaczące państwowe zasoby. Pominęła także fakt, że związane z posiadaniem broni aresztowania – i konfiskata nielegalnej broni, z której wiele dociera do kraju przez Jordanię – przez izraelską policję znacząco zwiększyły się w sektorze arabskim.


McKernan w następującym akapicie kontynuuje wzmocnienie pożądanej przez nią narracji, że problemy przed jakimi stoją izraelscy Arabowie są w ostatecznym rachunku winą Żydów:

Około 20% z 9 milionów populacji Izraela identyfikuje się jako Arabowie, obejmując Beduinów i Druzów, jak również muzułmańskich i chrześcijańskich Palestyńczyków. Teoretycznie mają oni te same prawa obywatelskie i polityczne, jak żydowscy obywatele; w praktyce, te społeczności spotykają się z poważną, zinstytucjonalizowaną dyskryminacją.

Jednak istnienie rozmaitych form dyskryminacji wobec mniejszości w demokratycznym kraju – czy jest to Izrael, Wielka Brytania, czy USA – nie znaczy, że ich prawa polityczne i obywatelskie są tylko „teoretyczne”. Prawa zapewniające równość w każdym z tych krajów mogą być niedoskonale egzekwowane, niemniej dalekie od “zinstytucjonalizowanych” praktyk dyskryminacyjnych. Faktem jest, że wielu z tych, którzy twierdzą, że istnieje prawna kodyfikacja rasizmu wobec Arabów w Izraelu, opierają swoje twierdzenie na beznadziejnie błędnym prawnie i moralnie rozumowaniu.


Ponadto fakt, że najnowszy indeks demokracji tygodnika “The Economist” umieścił demokrację Izraela powyżej nawet Stanów Zjednoczonych – nadając niemal najwyższą możliwą ilość punktów za „proces wyborczy i pluralizm” – jest tylko jednym z wskaźników tego, że Izrael jest solidną demokracją liberalną. W rzeczywistości, raport “Economist” pokazał, że Izrael podczas pandemii poszedł wbrew globalnemu trendowi “bezprecedensowego ograniczania swobód obywatelskich wśród rozwiniętych demokracji”.


Następnie, po przytoczeniu dalszych, rozdzierających serce przykładów wpływu przemocy gangów i zrobieniu aluzji do przemocy domowej i ofiar tak zwanych “zabójstw honorowych” w społecznościach arabskich, McKernan bezkrytycznie cytuje następującą wypowiedź:

Większość społeczności była bardzo dotknięta w 1948 roku [po wojnie rozpoczętej przez kraje arabskie po utworzeniu Izraela]. Ludzie byli wysiedleni, wpędzeni w biedę. Musieli zaczynać od nowa, więc oczywiście jest przestępczość”  powiedziała Fida Sz’hade, członkini rady miejskiej Lod i jedna z wielu arabskich kobiet w całym Izraelu, które pomagają organizować rodziny ofiar w głośne, nowe, polityczne lobby o nazwie Matki za Życiem.


Tym, co dzieje się dzisiaj, to rzeczywistość, która dzieje się, kiedy odmawia się szkół, pracy, możliwości całemu narodowi.

Podstawowa przyczyna przestępczości w sektorze arabskim jest złożona i wieloaspektowa, i odzwierciedla decyzje, trendy i normy rodzinne i kulturowe wewnątrz społeczności arabskiej – jak również politykę Jerozolimy.


Jednak obwinianie “wysiedlenia”, które zdarzyło się w czasie powstania Izraela, w 1948 roku, o wzrost przestępczości w ich społecznościach 73 lata później jest zaskakujące. Przy ponownym narodzeniu państwa żydowskiego cała populacja, zarówno Żydzi, jak nie-Żydzi, była biedna, a wielu Żydów w kraju dopiero co przybyło po ucieczce przed prześladowaniami, czystkami etnicznymi i ludobójstwem w Europie, ze świata arabskiego i innych części świata – a wielu z nich straciło wszystkie pieniądze i cały dobytek. Ci żydowscy uchodźcy także musieli “zacząć wszystko od nowa”.  


Ponadto generalne twierdzenie, że fala przestępstw jest wynikiem “odmawiania” przez Izrael “szkół, pracy, możliwości” arabskim Izraelczykom, jest nie tylko sprzeczne z faktami i niezgodne z poglądami i doświadczeniami większości arabskich obywateli, ale sugeruje niemal spiskowe myślenie.   


Bardziej pomocnym podejściem do problemu przestępczości w głównie arabskich miastach w Izraelu byłoby zakładanie arabskiej sprawczości.


Na przykład, McKernan pisze, że “Sieci zorganizowanej przestępczości są głęboko zakorzenione w arabskim społeczeństwie, które zwraca się do szefów gangów o pożyczki, kiedy izraelskie banki ich odmawiają”. Wnioskiem, jaki mają wyciągnąć czytelnicy “Guardiana”, jest, że żydowskie banki odmawiają Arabom pożyczek z powodu dyskryminacji.


Niemniej, jednym podawanych powodów, dla których wielu Arabów otrzymuje odmowę pożyczki z banku, jest to, że ta społeczność tradycyjnie unika używania kart kredytowych, polegając zamiast tego na gotówce. To znaczy, że Arabowie rzadziej mają historię kredytową, jakiej banki używają, by zdecydować o spełnieniu warunków udzielenia pożyczki. Tak więc jednym rozwiązaniem tego konkretnego problem, opartym na arabskiej sprawczości – która odrzuca fatalizm powiedzenia kobiety, którą McKenan postanowiła zapytać, że „system jest ustawiony przeciwko nam” – mogłoby być promowanie używania kart kredytowych w tej społeczności.


Oczywiście nic z tego nie sugeruje, że rząd Izraela nie powinien prowadzić zdecydowanej polityki szukania rozwiązań dla plagi przestępczości, jaka dręczy arabskich obywateli państwa, a tylko, że jak cytowaliśmy na początku, traktowanie arabskich Izraelczyków jako wiecznych, biernych ofiar izraelskiego rasizmu, pozbawionych jakiejkolwiek sprawczości, jest nie tylko błędne, ale przyczynia się do pogorszenia istniejącego problemu.


Guardian sticks to ‘passive victim’ narrative in story on Arab crime

CAMERA UK, 22 lutego 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Adam Levick

Autor i redaktor naczelny strony internetowej "Camera UK" zajmującej się monitorowaniem antysemityzmu na łamach brytyjskiej prasy.

 Strona www autora


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2272 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12
Arabowie do Bidena: Nie podpisuj umowy z Iranem, doprowadzi to do wojny   Toameh   2022-09-10
Oni umarli wszyscy, my wszyscy żyjemy   Koraszewski   2022-09-09
Norwegia dostaje za swoje   Bawer   2022-09-08
Tragedia bez Żydów to żadna wiadomość   von Koningsveld   2022-09-06
A piecyk wciąż dymi   Koraszewski   2022-09-03
Co mają wspólnego Indianie Abenaki z Żydami oraz z firmą Ben &Jerry?   Amos   2022-09-02
Bejrut i Stalingrad Arabów   Fernandez   2022-08-30
Kto egzekwuje antysemickie prawa Autonomii Palestyńskiej dotyczące obrotu ziemią AP?   Hirsch   2022-08-29
Czego szef @UNRWA nie powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ     2022-08-28
Burza w szklance wody, czy spór o fundamentalne zasady?   Koraszewski   2022-08-27
Kiedy krytyka George’a Sorosa jest antysemicka?     2022-08-25
Czy jest szansa na redukcję zatrudnienia w przemyśle wróżbiarskim?   Koraszewski   2022-08-24
Książka o niemieckich nazistach nad Nilem     2022-08-23
Podczas nadchodzącej sesji ONZ Palestyńczycy będą domagać się pełnego uznania „Państwa Palestyna”   Hirsch   2022-08-22
Tożsamość cała w skowronkach   Koraszewski   2022-08-20
Europejskie związki z NGO powiązanymi z palestyńskimi terrorem   i Liora Rosenblatt   2022-08-18
Jak “przebudzeni” wymazali w mediach klasę robotniczą i Żydów   Tobin   2022-08-17
Fałszywe oskarżenia i ideologiczne uprzedzenia   Steinberg   2022-08-17
Czym jest proporcjonalność w prawie międzynarodowym, gdy chodzi o Izrael?   Hirsch   2022-08-16
Palestyńczycy popełniają samobójstwa, podczas gdy ich przywódcy żyją w hotelach i willach   Toameh   2022-08-15
Dżihad i pokój, kiedy wyrosną gruszki na wierzbie   Blum   2022-08-13
O różnych formach oderwania od rzeczywistości   Koraszewski   2022-08-13
Biden i bardzo masochistyczny gwóźdź   Taheri   2022-08-12
Co zobaczył Seward w Jerozolimie   Jacoby   2022-08-09
Pandemia małpiego rozumu   Koraszewski   2022-08-08
Dlaczego zachodni dziennikarze omijają temat nepotyzmu i korupcji w Autonomii Palestyńskiej?   Fitzgerald   2022-08-07
Ekoekstremizm rzucił Sri Lankę na kolana   Ridley   2022-08-04
Zielone marzenia, inflacyjne realia   i Hügo Krüger   2022-08-03
Haniebna polityka Unii Europejskiej wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2022-08-02
Judaizm zasługuje na taki sam szacunek jak islam   Tobin   2022-07-31
Administracja Bidena finansuje antyizraelskie programy szkolne i propagandę nienawiści   Tawil   2022-07-29
Dyskryminacja z miłości i dobrego serca   Koraszewski   2022-07-29
Odkryte taśmy z wyznaniami Eichmanna   Jacoby   2022-07-27
Wycieczka Bidena do szpitala we wschodniej Jerozolimie   Fitzgerald   2022-07-24
Palestyńczycy robią pranie mózgu światu: mały przykład, który demaskuje cały przemysł palestyńskich kłamstw     2022-07-23
Obecność mitu pod strzechą i blachodachówką   Koraszewski   2022-07-23
Administracja Bidena: najbardziej przyjazna dla irańskich mułłów?   Rafizadeh   2022-07-22
Wyzwolenie Arabów z rąk globalnej lewicy   Mansour   2022-07-21
Biznes zawodowych „obrońców praw człowieka”   Koraszewski   2022-07-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk