Prawda

Niedziela, 3 lipca 2022 - 04:05

« Poprzedni Następny »


Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?


Shoshana Bryen 2022-04-15


Od redakcji „Listów z naszego sadu”

Zaledwie na dwa dni przed rosyjską inwazją na Ukrainę “Newsweek” opublikował artykuł znanej amerykańskiej ekspertki, na temat polityki energetycznej administracji prezydenta Bidena. Po blisko dwóch miesiącach wojny wiemy z całą pewnością, że długotrwałe następstwa tej wojny będą równie poważne lub poważniejsze niż skutki tzw. „kryzysu naftowego” 1973 roku. Wojna w Ukrainie oznacza głębokie zmiany na rynku paliw i stawia pod znakiem zapytania wiele decyzji podjętych na wcześniejszym etapie. Stany Zjednoczone już cofnęły swoją aprobatę Nord Stream II, a sankcje nałożone na rosyjski eksport będą prowadziły do dalszych prób uniezależnienia się od rosyjskich dostaw.


***

Prezydent Joe Biden w jednym z pierwszych swoich oficjalnych aktów anulował pozwolenie na budowę rurociągu Keystone XL, którym miano transportować około 830 tysięcy baryłek ropy naftowej dziennie do USA. W tym samym miesiącu Biden zakazał wydawania nowych pozwoleń na wydobycie ropy i gazu na ziemi państwowej. Rok później USA wycofały poparcie dla gazociągu zaprojektowanego do przekazywania gazu ziemnego z Izraela i Cypru przez Grecję do Włoch i Bułgarii. Amos Hochstein, nowy główny doradca Bidena ds. bezpieczeństwa energetycznego, powiedział wcześniej, jak informowała„JerusalemPost”, że czułby się „skrajnie nieswojo, gdyby USA popierały” EastMed. "Dlaczego mielibyśmy budować rurociąg na paliwo kopalne między wschodnim Morzem Śródziemnym a Europą, kiedy cała nasza polityka skierowana jest na poparcie nowej technologii… i nowych inwestycji, zielonych i czystych?”


Zielone, czyste i bardziej kosztowne z konsekwencjami dla bezpieczeństwa europejskich sojuszników, którzy będą coraz bardziej zależni od zawodnego rosyjskiego gazu. Ale, co tam, to jest ważne dla środowiska. Chyba, że…


Hochstein był niedawno w Libanie i Izraelu, próbując rozwiązać długotrwały spór o granice morskie, by umożliwić Libanowi wzięcie udziału w rewolucji wierceń i poszukiwań gazu ziemnego na wschodnim Morzu Śródziemnym. Tak, to ten sam Liban, który jest okupowany przez uznaną przez USA za organizację terrorystyczną irańską marionetkę, Hezbollah, i który zbudował olbrzymią i coraz potężniejszą siłę militarną otwarcie skierowaną przeciwko Izraelowi. Tak, to ten Liban.

 

W wywiadzie dla libańskich mediów upublicznionym przez departament stanu USA, Hochstein ani razu nie wspomina Hezbollahu.


Hochstein
: "Nie możemy pozwolić, by system zaopatrzenia w elektryczność w Libanie uległ dalszej degradacji. Jak możemy mówić ludności Libanu, że mają zostać w Libanie, pracować dla Libanu, że istnieje nadzieja na odnowienie gospodarki i na odbudowę po tak wielkiej rozpaczy? Jeśli nawet nie można mieć niezawodnej elektryczności, zobaczymy tylko dalszą degradację gospodarki i systemu energii, co doprowadzi do utraty nadziei. To prowadzi do upadłego państwa. Nie możemy pozwolić, by to się zdarzyło”.


Wiadomość dla Hochsteina: Liban już jest upadłym państwem. Hezbollah splądrował je i zniszczył. Elektryczność nie rozwiąże problemów Libanu. Wyzwolenie mogłoby, ale tego Hochstein nie rusza. I skąd przyjdzie ten gaz?


Hochstein
: "Aby otrzymać gaz, musi on skądś przyjść. Egipt musi go skądś wziąć. Izrael prawdopodobnie nie jest właściwym miejscem i dlatego Syria jest jedyną opcją”. 


To jest osłupiająca myśl z dwóch powodów. Po pierwsze – nie Izrael – no cóż, to, że Hezbollah ze 100 procentową pewnością woli rządzić “upadłym państwem” niż wziąć gaz od Izraela, jest oczywiste. Fakt, że rząd USA zgadza się w tej sprawie z Hezbollahem, jest (łagodnie mówiąc) niepokojący. USA wolą ułatwiać handel z zbrodniczym i obłożonym sankcjami reżimem Assada, odpowiedzialnym za śmierć ponad pół miliona ludzi (część zabitych bronią chemiczną), niż wydać Hezbollahowi ultimatum – gaz z Izraela albo w ogóle żadnego gazu.  


Tak, TO jest osłupiające.


Hochstein
: "Nie ma transakcji z syryjskim reżimem. Nie wierzymy w normalizację Assada… i nie ma absolutnie żadnego sposobu na usunięcie tych sankcji lub podważenie ich. To pozwoli Syrii na zatrzymanie części gazu – mały procent gazu w Syrii na elektryczność dla syryjskiej ludności w zamian – jako opłata celna za to, by gaz przechodził przez Syrię”.


Śmiechu warte. Jaki procent, kto będzie to monitorował i jak zostanie ukarana Syria jeśli/kiedy weźmie za dużo?  


A co z EastMed?


Hochstein
: "Zawsze wierzyłem, że… kraje zasługują na przystępne i niezawodne źródła energii… W zasadzie nie oręduję za gazem ziemnym w niemal żadnym innym miejscu na świecie, poza tym, gdzie jest do natychmiastowego użytku teraz, nie dla projektów, które będą na zawsze”.


Tłumaczenie: Gaz dla Hezbollahu teraz, ponieważ już istnieją gazociągi. Nowe gazociągi, by zmniejszyć przyszłą zależność Europy od Rosji? Nie. Ale…


Hochstein
: "Z Rosją grożącą inwazją swoim sąsiadom i z Rosją nie przekazującą wystarczających ilości gazu na europejskie rynki, bo chce mieć środek nacisku na Europę w postaci gazu, powodując drastyczny wzrost cen w całej Europie i olbrzymie problemy dla ludzi, kiedy borykają się z ogrzaniem swoich domów pośrodku zimy – musimy zapewnić, że jest wystarczająca ilość gazu ziemnego i produktów energetycznych dla dzisiejszego świata, ale nie tracić nadziei na przejście na inną energię”.


Czyli co? Dokończyć gazociąg Nord Stream 2 z Rosji? OK. Przyszły gazociąg sojuszników dla Europy? Nie.


Hochstein
: "Rynek gazu na wschodnim Morzu Śródziemnym wokół [Libanu] przeszedł od niczego do wszystkiego. Odkrycie Zur w Egipcie, odkrycie w Izraelu, infrastruktura na Cyprze w… Grecji. Infrastruktura w Turcji. Wszystko wokół was – przez 10 lat przeszło dosłownie od zera do transformacji. Poza Libanem. Nie tracicie więc na kompromisie. Zyskujecie”.


Wyjaśnienie: Hezbollahowi pomożemy. Europo, nie szukaj alternatywy. Izraelu, nie oczekuj pomocy od nas.


Natural Gas for Hezbollah, but Not the EU?

Nesweek, 22 lutego 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Shoshana Bryen


Zajmuje się analizą amerykańskiej polityki obronnej oraz sprawami Bliskiego Wschodu. Była dyrektorem wykonawczym Security Policy w JINSA, pracowała w Strategic Studies Institute przy U.S. Army War College oraz dla Institute for National Security Studies w Tel Awiwie. Obecnie zasiada w kierownictwie Jewish Policy Center.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2160 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wojny pełne błędnych kalkulacji   i Alberto M. Fernandez   2022-06-30
Najwspanialszy wynalazek ludzkości   Koraszewski   2022-06-30
Kraje arabskie ponownie odtrąciły UNRWA na konferencji o pomocy finansowej     2022-06-30
Sudan: Ludobójstwo, o którym nikt nie mówi   Rehov   2022-06-30
Monolog prowincjonalnego Hamleta   Kruk   2022-06-29
Niech już UNRWA wreszcie umrze   Blum   2022-06-29
Gdzie były media, kiedy niezależne dochodzenie uznało Amnesty International za organizację „instytucjonalnie rasistowską”?   von Koningsveld   2022-06-28
To nie jest artykuł o Shireen Abu Akleh   Collier   2022-06-27
W poszukiwaniu lekarstwa na obłęd   Koraszewski   2022-06-27
Amnesty International UK jest „instytucjonalnie rasistowska”, „kolonialistyczna” – a jej antysemityzm jest z tym ściśle powiązany     2022-06-25
Kiedy aktor jest aktorem   Jacoby   2022-06-24
Burzenie domów i zagarnianie ziemi, o których nikt nie mówi   Toameh   2022-06-23
Dziwaczna francuska sprawiedliwość   Carmon   2022-06-22
Turcja uderza na Irak, Syrię, Cypr i Grecję   Bulut   2022-06-21
Podcast "Guardiana": 34 minuty palestyńskiej propagandy udającej dziennikarstwo   Levick   2022-06-19
„Choroba” przywrócona przez Putina   Taheri   2022-06-18
Podsycanie urojeń Palestyńczyków   Bard   2022-06-18
Mało nas, mało nas do pieczenia chleba   Koraszewski   2022-06-17
Jak UE może chcieć bliższych więzi z Izraelem, finansując równocześnie terrorystyczne organizacje pozarządowe?   Deutsch   2022-06-16
Kilka słów do prezydenta Macrona: Sois Beau Et Tais-Toi   Fitzgerald   2022-06-15
Nuklearne zwycięstwo irańskich mułłów   Rafizadeh   2022-06-14
Co by było, gdyby Izrael traktował Amerykę tak, jak Ameryka traktuje Izrael?   Bard   2022-06-12
Iran: zbliża się lato gniewu   Taheri   2022-06-10
Alternatywny wszechświat palestyńskiej „suwerenności”   Altabef   2022-06-09
Nie zostawiajcie Amerykanów i sojuszników w ciemności   Rafizadeh   2022-06-08
ONZ twierdzi, że Izrael „w przeważającej mierze” ponosi winę za konflikt z Palestyńczykami     2022-06-08
Klinika Odessa - Ostatni felieton Ludwika Lewina   Lewin   2022-06-07
Wyszukiwarka Google promuje antysemityzm   Collier   2022-06-05
Pięćdziesiąt lat temu masakra w Izraelu ujawniła przerażający stan bezpieczeństwa na lotniskach   Gross   2022-06-04
Bibi, PiS, Kafka i pustelnik   Koraszewski   2022-06-03
Dlaczego dla ONZ jedna masakra w meczecie jest o wiele gorsza niż niezliczone masakry w kościołach?   Ibrahim   2022-06-03
Administracja Bidena błędnie rozumie posunięcia Erdoğana   Bekdil   2022-06-01
Oczywista prawda, której świat nie akceptuje: Palestyńczycy są odpowiedzialni za palestyńską przemoc     2022-06-01
Jak zaprzeczyć Holocaustowi, udając że się tego nie robi   Apfel   2022-05-30
Nienawidzący Izraela są naprawdę mistrzami propagandy     2022-05-29
Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk