Prawda

Piątek, 22 lutego 2019 - 22:04

« Poprzedni Następny »


Co jest z nami nie tak?


Vic Rosenthal 2018-07-11


Czytałem dzisiaj bardzo interesujący wywiad redaktora naczelnego „Times of Israel”, Davida Horovitza, z Davidem Brogem, który kieruje Macabee Task Force Sheldona Adelsona. Celem jest walka z delegitymizacją Izraela i z BDS na kampusach uniwersyteckich; zamiast jednak stosować gotową formułę, ta grupa współpracuje z miejscowymi, proizraelskimi studentami i członkami społeczności, by ustalić, co działa, w bardzo praktyczny sposób. Było to fascynujące dla mnie, jako kogoś, kto spędził lata na próbach przeciwstawiania się antyizraelskiemu podżeganiu w mojej małej społeczności – i w znacznym stopniu bez powodzenia.

Jeden akapit utkwił mi w pamięci:

…jeśli chodzi o demonizowanie Izraela na kampusie, nie ma porównywalnego skupienia na żadnym innym kraju. Żadnego choćby z daleka podobnego wysiłku. Jest intensywna, nieustępliwa nagonka na Izrael… i na żaden inny kraj świata. Nie na Syrię, gdzie prezydent Baszar Assad masakruje setki tysięcy własnej ludności. Nie na Koreę Północną, która ma obozy reedukacyjne i koncentracyjne. Nie na Wenezuelę, Kambodżę lub Afganistan. Nie na Chiny lub Rosję, wymienione w najnowszym raporcie o prawach człowieka Departamentu Stanu USA. Nie na Jemen, Turcję lub Arabię Saudyjską krytykowane w najnowszym raporcie Amnesty International o prawach człowieka. Tylko Izrael. Izrael. I Izrael.

To dzieje się nie tylko na amerykańskich kampusach, to dzieje się w całym społeczeństwie zachodnim. Jak mówi Borg, tu i ówdzie można znaleźć demonstracje lub kampanie na rzecz takiej lub innej sprawy, ale antyizraelska agitacja i propaganda jest wszędzie, mimo faktu, że stosunkowa liczba ludzi rannych lub zabitych w naszym małym konflikcie jest mikroskopijna. Baszar al-Assad zabił pół miliona  Syryjczyków i zamienił swój kraj w krwawą miazgę, niemniej otrzymuje mniej miejsca w mediach niż zabicie przez Izrael kilkudziesięciu Palestyńczyków, próbujących przebić się przez naszą granicę i zamordować naszych obywateli.   

To niemal prosi się o teorię spiskową. Kto za tym stoi? Kto płaci rachunki i wydaje rozkazy? Odpowiedź brzmi: „całkiem sporo ludzi” i choć niektórzy z nich są tajemniczy, nie jest to właściwie spisek. Finansowanie pochodzi od rządów różnych krajów, jak Iran, Katar, Arabia Saudyjska (mimo naszej nowo znalezionej wspólnej sprawy), Niemiec, Norwegii i Szwecji;  od UN i ONZ; od Oxfamu, Rockefeller Brothers Fund, Ford Foundation i wielu charytatywnych przedsiębiorstw związanych z Georgem Sorosem; od Duńskiego Narodowego Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła, od Mennonite Central Committee, American Friends Service Committee i Presbyterian Church USA; i z kieszeni milionów liberalnych Amerykanów, głównie Żydów, którzy dają datki na New Israel Fund lub J Street.

To tylko mała próbka, która nie obejmuje wszystkich źródeł finansowania sprawy antyizraelskiej. Czy uczestniczyliście w jednym z marszy organizowanych w całej Ameryce, CROP Hunger Walks i sponsorowanych przez Church World Service? To wy także, staliście się częścią obejmującego cały świat projektu demonizowania Izraela. Wiele innych dobroczynnych organizacji wspiera Sprawę Palestyńską (koniec żydowskiego państwa) w taki lub inny sposób. Czy jesteś studentem w USA lub rodzicem studenta? To składka na działalność studencką, jaką płacisz ty lub twoje dziecko, wspiera Students for Justice in Palestine, która ma niemal 200 czynnych oddziałów na amerykańskich uniwersytetach.

Media podchwyciły wiadomość, kiedy Black Lives Matter (zwana obecnie The Movement for Black Lives) opublikowała platformę, w której oskarżyła Izrael o „ludobójstwo” na Palestyńczykach i nazwała go „państwem apartheidu”. Ale praktycznie wszystkie postępowe lub lewicowe grupy – włącznie z lewym skrzydłem Partii Demokratycznej w USA i brytyjską Labour Party – podzielają ten punkt widzenia. Przywódcy rządzącej Południową Afryką partii ANC nazwali Izrael „plagą ludzkości”, porównali go do nazistowskich Niemiec i wycofali swojego ambasadora z powodu kryzysu z Gazą. Szwedzka minister spraw zagranicznych obiecała niedawno Palestyńczykom na sponsorowanej przez OWP imprezie, że Szwecja będzie „walczyć wraz z wami i za was”.  

A to są kraje i organizacje z Zachodu. Nie muszę dodawać, co przedstawiciele i media w Iranie, Turcji i krajach arabskich (włącznie z tymi, które podpisały traktaty pokojowe z Izraelem) mówią o nas codziennie.

Być może jesteśmy zbyt blisko w czasie, by zrozumieć wyjątkowość olbrzymiego tsunami antyizraelskich uczuć, jakie zalało świat zaczynając – być może z pomocą radzieckiego KGB – pod koniec lat 1960. i na początku 1970. Z pewnością ja nie umiem przypomnieć sobie niczego porównywalnego.

Jeszcze trudniej zrozumieć zarówno zasięg, jak zjadliwość nienawiści do Izraela rozlewającej się po całym świecie, kiedy patrzy się na rozmiary arabsko-izraelskiego konfliktu. Ofiary śmiertelne wszystkich większych i mniejszych wojen oraz terroryzmu od XIX wieku do dzisiaj w konflikcie arabsko-żydowskim wynoszą około 115 000 dla obu stron, co odpowiada mniej więcej liczbie Syryjczyków zabitych przez Baszara al-Assada w ciągu jednego roku. „Maltretowanie” Palestyńczyków przez Izrael, o którym mówi się, że jest haniebne, nadal pozostawia palestyńskich Arabów – przynajmniej na terenach pod izraelską kontrolą – jako najzdrowszych i najzamożniejszych Arabów na Bliskim Wschodzie. Arabska populacja między rzeką a morzem potroiła się od 1970 r. (takie to i „ludobójstwo”).

Sami Palestyńczycy też nie są tacy uroczy. Ich głównym wkładem do nowoczesności wydaje się być spopularyzowanie porywania samolotów, zamachów samobójczych i taranowania pojazdami. Gloryfikują terroryzm – Jaser Arafat przemawiał kiedyś w ONZ z pistoletem w ręku. Ojciec palestyńskiego nacjonalizmu, Hadż Amin al-Husseini, był sympatykiem nazizmu, który nadawał audycje propagandowe z Berlina i zorganizował muzułmańską dywizję SS. Z drugiej strony Izrael jest odpowiedzialny za niezliczone innowacje w medycynie i rolnictwie i wysyła ekipy medyczne na pomoc w miejsca katastrof na całym świecie, włącznie z granicą syryjską.  

Niemniej to trwa. Irracjonalne i nienawistne, nie tylko trwa, ale nawet narasta. Usprawiedliwia się palestyński terroryzm twierdzeniem, że jest to prawomocna reakcja na „okupację”, podczas gdy medyczną pomoc Izraela zbywa się jako próbę odciągnięcia uwagi od uciskania Palestyńczyków. Palestyńską przemoc wobec gejów wyjaśnia się jako niefortunny artefakt kulturowy, podczas gdy izraelską tolerancję nazywa się “pinkwashing.”

Może jest jakiś czytelnik, który potrafi mi to wyjaśnić. Wyjaśnić w jaki sposób Izrael jest tak nikczemny, że można zbywać dobro, jakie czyni. Wyjaśnić, dlaczego ten konflikt jest tak ważny, że przyćmiewa wszystkie inne spory w naszym kłótliwym świecie. Wyjaśnić, dlaczego popierają oni „rozwiązanie”, które jest zastąpieniem Izraela przez państwo palestyńskich Arabów.

Ja potrafiłem znaleźć tylko jedno wyjaśnienie: Izrael jest państwem żydowskim i nakaz gardzenia narodem żydowskim jest tak głęboko zakorzeniony w chrześcijańskiej i muzułmańskiej tradycji, że ucieleśnienie żydowskiej suwerenności – państwo Izrael – stało się dla nich Diabłem.

 

What is it about us?

5 lipca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 614 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

“Nowy Bliski Wschód” – może za 500 lat?   Rosenthal   2019-02-22
Dlaczego brytyjska lewica nie zacznie czepiać się kogoś innego?    MacEoin   2019-02-19
Do ludzi z Gazy: kupcie sobie własne cholerne szpitale   Rose   2019-02-16
Skąd się bierze gwałtowny wzrost antysemityzmu na świecie?   Dershowitz   2019-02-15
Tragedia wschodnich chrześcijan i na czym polega żydostwo   Lewin   2019-02-14
Irańska rewolucja i uprzedzenia establishmentu   Glick   2019-02-03
Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu   Collins   2019-01-27
”Guardian” delegitymizuje Izrael w kłamliwym artykule redakcyjnym   Plosker   2019-01-26
Naziści w przebraniu. Antyizraelskie przesłanie jest skrajnie prawicową retoryką   Collier   2019-01-24
Co mają wspólnego Mahmoud Abbas i handlarze narkotykami   Amos   2019-01-21
Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31
Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii   Frantzman   2018-12-30
Sił dżihadu nie można oswoić ani obłaskawić   Yemini   2018-12-28
Żadnych Żydów w Europie i żadnego państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie   Meotti   2018-12-27
Zwolennicy ISIS grożą zamachami terrorystycznymi podczas Świąt     2018-12-23
Co złego to Żydzi   Rosenthal   2018-12-18
Antysemityzm drogą do kariery w Turcji   Bulut   2018-12-17
11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03
Masakra w synagodze w Pittsburghu: pobudka dla antysemitów?   Maroun   2018-11-02
Ukryci zakładnicy w wojnie Hamasu w Gazie   Collins   2018-10-20
Nowoczesne ”ostateczne rozwiązanie” jest bardzo podobne do starego   Maroun   2018-10-18
Jak Iran planuje przejęcie Gazy   Toameh   2018-10-17
Jak Palestyńczycy kłamią Europejczykom   Tawil   2018-10-13
Cel Iranu - zlikwidowanie Izraela     2018-09-29
Islamskich antysemitów chroni niemieckie państwo prawa   Tibi   2018-09-26
Turcja: tortury, wykorzystywanie seksualne szaleją w więzieniach   Bulut   2018-09-21
Krytyka czy patologiczna nienawiść?   Rosenthal   2018-09-19
Lewicowy nacjonalizm i bolszewicka prawica   Koraszewski   2018-09-18
Nienawiść Corbyna do Izraela nie jest żadną niespodzianką   Bergman   2018-09-13
Ku czemu zmierza antysyjonizm?   Koraszewski   2018-09-09
Ankara oskarża dziennikarza z okupowanego Cypru   Bulut   2018-09-08
Za co nienawidzą Żydów   Lewinskaja   2018-09-03
Żydowski exodus, który Corbyn ignoruje   Julius   2018-08-30
Pani biskup i jej fałszywe świadectwo   Landes   2018-08-28
Odpowiedzialność Abbasa za kryzys w Gazie   Tawil   2018-08-26
Nasze dzieci mogą wybrać demokrację zamiast islamu     2018-08-24
Przykro mi, liberałowie – antysyjonizm jest antysemityzmem   Marquardt-Bigman   2018-08-19
Niewolnictwo Jazydów, handel dziećmi, groźby śmierci wobec dziennikarzy: czy Turcja powinna pozostać w NATO?   Bulut   2018-08-16
Mordercza nienawiść do Żydów znowu szerzy się jak ogień   Meotti   2018-08-15
Czy Corbyn jest antysemitą?   Tsalic   2018-08-13
Muzułmański program: Dżihad, islamski kalifat, zlikwidowanie Izraela     2018-08-11
Powracająca (brunatna) fala   Koraszewski   2018-08-10
Ujawnianie zbrodni ISIS jest terroryzmem   Bulut   2018-07-30
Demonstracja przeciwko Trumpowi szerzy truciznę na ulicach Londynu   Collier   2018-07-29
Dlaczego Iran wspiera palestyńskie grupy terroru?   Toameh   2018-07-28
Najnowsza fatwa muftiego Jerozolimy   Tawil   2018-07-26
„Ogniste sokoly” i dylemat - walczyć czy uciekać   Collins   2018-07-21
"Zasiłek dżihadysty": poglądy na pracę na Bliskim Wschodzie   Darwish   2018-07-17
Międzynarodowa społeczność ignoruje ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2018-07-14
KADISZ – modlitwa żałobników   Kłys   2018-07-12
Co jest z nami nie tak?   Rosenthal   2018-07-11
Iran: „Tworzymy potęgę w Libanie – bo chcemy stamtąd walczyć z wrogiem z całą naszą siłą”     2018-07-07
Co jest siłą napędową antyizraelskiej polityki?   Rosenthal   2018-07-05
Human Rights Watch i Rada Praw Człowieka: naturalni wspólnicy przeciwko Izraelowi   Amos   2018-07-03
Turcja: „Święta wojna” Erdogana   Bekdil   2018-06-28
Turcja: gloryfikacja morderstwa, męczeństwa i dzieci-żołnierzy   Bulut   2018-06-26
Piromani z Gazy   Bergman   2018-06-12
Radykalizm: prawdziwym szokiem była reakcja Amerykanów...   Rafizadeh   2018-05-29
Czy będzie międzynarodowe dochodzenie dla Afrin   Frantzman   2018-05-27
Zachodnia Nakba: nienawiść do Izraela   Meotti   2018-05-24
Gaza: raz jeszcze o pokojowych Marszach Powrotu     2018-05-20
Nasi ludzie zdjęli mundury i dołączyli do marszów     2018-05-19
Gaza, Hamas i dlaczego nie będę dzisiaj krytykował Izraela   Colier   2018-05-18
Gazańczycy są ofiarami ideologii i nienawiści   Yemini   2018-05-15
Antysemityzm, tym razem w islamistycznej odmianie, znowu dręczy Francję   Ahmed   2018-05-07
Ateista jest robakiem w ciele muzułmanów…     2018-05-05
Hitler zawarł umowę z Żydami     2018-05-04
Ludobójstwo w Nigerii   Ibrahim   2018-05-03
“Biuro prasowe” Hamasu: prawda przychodzi na metę ostatnia   Tawil   2018-05-02
Kiedy globalne media ignorują latawce ze swastyką, Hamas wygrywa wojnę propagandową   Yemini   2018-04-30
Jaka jest cena życia palestyńskich cywilów?   Maroun   2018-04-22
Gdzie Alt-Right gubi się w sprawie Żydów   i Nathan Cofnas   2018-04-02
Nowy palestyński dżihad dla unicestwienia Izraela   Tawil   2018-03-31
Parkland i antysemityzm   Ahmed   2018-03-30
U.S.A.: Nasilają się muzułmańskie nawoływania do mordów   Bergman   2018-03-26
Podręczniki UNRWA nadal wypełnione są niekończącym się podżeganiem   Bedein   2018-03-20
Ukarany za nie skandowanie “Śmierć Ameryce, Izraelowi, Brytanii”   Rafizadeh   2018-03-19
Wylęgarnie lubieżnych sympatyków totalitarnych idei    Koraszewski   2018-03-16
Spojrzenie na muzułmańską logikę i zachodnią naiwność   Ibrahim   2018-03-15
Izrael jest jednym wielkim osiedlem   Tawil   2018-03-14
Dlaczego Turcja chce najechać greckie wyspy?   Bulut   2018-03-12
Armia Mahometa powraca   Koraszewski   2018-03-10
Turcja grozi inwazją na Grecję   Bulut   2018-02-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk