Prawda

Środa, 3 marca 2021 - 03:54

« Poprzedni Następny »


Co jest z nami nie tak?


Vic Rosenthal 2018-07-11


Czytałem dzisiaj bardzo interesujący wywiad redaktora naczelnego „Times of Israel”, Davida Horovitza, z Davidem Brogem, który kieruje Macabee Task Force Sheldona Adelsona. Celem jest walka z delegitymizacją Izraela i z BDS na kampusach uniwersyteckich; zamiast jednak stosować gotową formułę, ta grupa współpracuje z miejscowymi, proizraelskimi studentami i członkami społeczności, by ustalić, co działa, w bardzo praktyczny sposób. Było to fascynujące dla mnie, jako kogoś, kto spędził lata na próbach przeciwstawiania się antyizraelskiemu podżeganiu w mojej małej społeczności – i w znacznym stopniu bez powodzenia.

Jeden akapit utkwił mi w pamięci:

…jeśli chodzi o demonizowanie Izraela na kampusie, nie ma porównywalnego skupienia na żadnym innym kraju. Żadnego choćby z daleka podobnego wysiłku. Jest intensywna, nieustępliwa nagonka na Izrael… i na żaden inny kraj świata. Nie na Syrię, gdzie prezydent Baszar Assad masakruje setki tysięcy własnej ludności. Nie na Koreę Północną, która ma obozy reedukacyjne i koncentracyjne. Nie na Wenezuelę, Kambodżę lub Afganistan. Nie na Chiny lub Rosję, wymienione w najnowszym raporcie o prawach człowieka Departamentu Stanu USA. Nie na Jemen, Turcję lub Arabię Saudyjską krytykowane w najnowszym raporcie Amnesty International o prawach człowieka. Tylko Izrael. Izrael. I Izrael.

To dzieje się nie tylko na amerykańskich kampusach, to dzieje się w całym społeczeństwie zachodnim. Jak mówi Borg, tu i ówdzie można znaleźć demonstracje lub kampanie na rzecz takiej lub innej sprawy, ale antyizraelska agitacja i propaganda jest wszędzie, mimo faktu, że stosunkowa liczba ludzi rannych lub zabitych w naszym małym konflikcie jest mikroskopijna. Baszar al-Assad zabił pół miliona  Syryjczyków i zamienił swój kraj w krwawą miazgę, niemniej otrzymuje mniej miejsca w mediach niż zabicie przez Izrael kilkudziesięciu Palestyńczyków, próbujących przebić się przez naszą granicę i zamordować naszych obywateli.   

To niemal prosi się o teorię spiskową. Kto za tym stoi? Kto płaci rachunki i wydaje rozkazy? Odpowiedź brzmi: „całkiem sporo ludzi” i choć niektórzy z nich są tajemniczy, nie jest to właściwie spisek. Finansowanie pochodzi od rządów różnych krajów, jak Iran, Katar, Arabia Saudyjska (mimo naszej nowo znalezionej wspólnej sprawy), Niemiec, Norwegii i Szwecji;  od UN i ONZ; od Oxfamu, Rockefeller Brothers Fund, Ford Foundation i wielu charytatywnych przedsiębiorstw związanych z Georgem Sorosem; od Duńskiego Narodowego Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła, od Mennonite Central Committee, American Friends Service Committee i Presbyterian Church USA; i z kieszeni milionów liberalnych Amerykanów, głównie Żydów, którzy dają datki na New Israel Fund lub J Street.

To tylko mała próbka, która nie obejmuje wszystkich źródeł finansowania sprawy antyizraelskiej. Czy uczestniczyliście w jednym z marszy organizowanych w całej Ameryce, CROP Hunger Walks i sponsorowanych przez Church World Service? To wy także, staliście się częścią obejmującego cały świat projektu demonizowania Izraela. Wiele innych dobroczynnych organizacji wspiera Sprawę Palestyńską (koniec żydowskiego państwa) w taki lub inny sposób. Czy jesteś studentem w USA lub rodzicem studenta? To składka na działalność studencką, jaką płacisz ty lub twoje dziecko, wspiera Students for Justice in Palestine, która ma niemal 200 czynnych oddziałów na amerykańskich uniwersytetach.

Media podchwyciły wiadomość, kiedy Black Lives Matter (zwana obecnie The Movement for Black Lives) opublikowała platformę, w której oskarżyła Izrael o „ludobójstwo” na Palestyńczykach i nazwała go „państwem apartheidu”. Ale praktycznie wszystkie postępowe lub lewicowe grupy – włącznie z lewym skrzydłem Partii Demokratycznej w USA i brytyjską Labour Party – podzielają ten punkt widzenia. Przywódcy rządzącej Południową Afryką partii ANC nazwali Izrael „plagą ludzkości”, porównali go do nazistowskich Niemiec i wycofali swojego ambasadora z powodu kryzysu z Gazą. Szwedzka minister spraw zagranicznych obiecała niedawno Palestyńczykom na sponsorowanej przez OWP imprezie, że Szwecja będzie „walczyć wraz z wami i za was”.  

A to są kraje i organizacje z Zachodu. Nie muszę dodawać, co przedstawiciele i media w Iranie, Turcji i krajach arabskich (włącznie z tymi, które podpisały traktaty pokojowe z Izraelem) mówią o nas codziennie.

Być może jesteśmy zbyt blisko w czasie, by zrozumieć wyjątkowość olbrzymiego tsunami antyizraelskich uczuć, jakie zalało świat zaczynając – być może z pomocą radzieckiego KGB – pod koniec lat 1960. i na początku 1970. Z pewnością ja nie umiem przypomnieć sobie niczego porównywalnego.

Jeszcze trudniej zrozumieć zarówno zasięg, jak zjadliwość nienawiści do Izraela rozlewającej się po całym świecie, kiedy patrzy się na rozmiary arabsko-izraelskiego konfliktu. Ofiary śmiertelne wszystkich większych i mniejszych wojen oraz terroryzmu od XIX wieku do dzisiaj w konflikcie arabsko-żydowskim wynoszą około 115 000 dla obu stron, co odpowiada mniej więcej liczbie Syryjczyków zabitych przez Baszara al-Assada w ciągu jednego roku. „Maltretowanie” Palestyńczyków przez Izrael, o którym mówi się, że jest haniebne, nadal pozostawia palestyńskich Arabów – przynajmniej na terenach pod izraelską kontrolą – jako najzdrowszych i najzamożniejszych Arabów na Bliskim Wschodzie. Arabska populacja między rzeką a morzem potroiła się od 1970 r. (takie to i „ludobójstwo”).

Sami Palestyńczycy też nie są tacy uroczy. Ich głównym wkładem do nowoczesności wydaje się być spopularyzowanie porywania samolotów, zamachów samobójczych i taranowania pojazdami. Gloryfikują terroryzm – Jaser Arafat przemawiał kiedyś w ONZ z pistoletem w ręku. Ojciec palestyńskiego nacjonalizmu, Hadż Amin al-Husseini, był sympatykiem nazizmu, który nadawał audycje propagandowe z Berlina i zorganizował muzułmańską dywizję SS. Z drugiej strony Izrael jest odpowiedzialny za niezliczone innowacje w medycynie i rolnictwie i wysyła ekipy medyczne na pomoc w miejsca katastrof na całym świecie, włącznie z granicą syryjską.  

Niemniej to trwa. Irracjonalne i nienawistne, nie tylko trwa, ale nawet narasta. Usprawiedliwia się palestyński terroryzm twierdzeniem, że jest to prawomocna reakcja na „okupację”, podczas gdy medyczną pomoc Izraela zbywa się jako próbę odciągnięcia uwagi od uciskania Palestyńczyków. Palestyńską przemoc wobec gejów wyjaśnia się jako niefortunny artefakt kulturowy, podczas gdy izraelską tolerancję nazywa się “pinkwashing.”

Może jest jakiś czytelnik, który potrafi mi to wyjaśnić. Wyjaśnić w jaki sposób Izrael jest tak nikczemny, że można zbywać dobro, jakie czyni. Wyjaśnić, dlaczego ten konflikt jest tak ważny, że przyćmiewa wszystkie inne spory w naszym kłótliwym świecie. Wyjaśnić, dlaczego popierają oni „rozwiązanie”, które jest zastąpieniem Izraela przez państwo palestyńskich Arabów.

Ja potrafiłem znaleźć tylko jedno wyjaśnienie: Izrael jest państwem żydowskim i nakaz gardzenia narodem żydowskim jest tak głęboko zakorzeniony w chrześcijańskiej i muzułmańskiej tradycji, że ucieleśnienie żydowskiej suwerenności – państwo Izrael – stało się dla nich Diabłem.

 

What is it about us?

5 lipca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 830 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk