Prawda

Czwartek, 28 października 2021 - 01:46

« Poprzedni Następny »


Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów


Lawrence A. Franklin 2019-10-02

(Zdjęcie: Eliyahu Yanai/City of David Foundation)
(Zdjęcie: Eliyahu Yanai/City of David Foundation)

Fundacja Miasto Dawida zadała niedawno duży cios arabskim staraniom o wymazanie trzech tysięcy lat związku judaizmu z Jerozolimą. 9 września czołowy archeolog fundacji, Eli Shukron, ogłosił odkrycie liczącej 2600 lat królewskiej pieczęci, znalezionej w pobliżu Ściany Zachodniej na Starym Mieście Jerozolimy, która nosi imię (po hebrajsku) Adenjahu, syna Króla Dawida, wspomnianego w biblijnych Księgach Królewskich.

Podobnie jednak, jak było to z poprzednimi odkryciami archeologicznymi, to odkrycie nie naruszy wieloletniej międzynarodowej kampanii delegitymizowania żydowskiego państwa przez pisanie na nowo i wypaczanie jego historii, włącznie ze zmianą nazw żydowskich miejsc, takich jak Grób Racheli w pobliżu Betlejem na "meczet Bilal ibn Rabah" (to nigdy nie był meczet) i Grobu Patriarchów w Hebronie na meczet Ibrahimi.


Ponadto, ta międzynarodowa kampania delegitymizacji daleko wyprzedza powstanie nowoczesnego państwa żydowskiego.


Starożytni Rzymianie próbowali odebrać temu terytorium jego żydowską tożsamość, by uczynić je bardziej rzymskie, przez zamianę nazwy Judea na „Syria Palaestina".


Później, Abd al-Malik ibn Marwan, piąty kalif z dynastii Umajjadów w Syrii – który rządził pod koniec VII wieku – przyjął taktykę delegitymizowania zarówno judaizmu, jak chrześcijaństwa przez zbudowanie Kopuły na Skale na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, nad wspomnianym w Biblii miejscem, gdzie Abraham był gotowy poświęcić swojego syna, Izaaka – a także miejscu dwukrotnie zburzonych żydowskich Świątyń. Słynna Ściana Zachodnia, podtrzymująca struktura Wzgórza Świątynnego, jest wszystkim, co po nich pozostało.


We współczesnych czasach wersję tej taktyki rewizjonistycznej historii próbował stosować nieżyjący już przewodniczący OWP, Jaser Arafat, który – podczas rozmów pokojowych w Camp David w 2000 roku, prowadzonych pod auspicjami USA – próbował zapewniać, że ani pierwsza, ani druga Świątynia nie były wzniesione w Jerozolimie, ale wiele kilometrów dalej, w Nablus.


Było to w trzy lata po ukazaniu się osłupiającego raportu palestyńskiego Ministerstwa Informacji, według którego żadne wykopaliska archeologiczne w Jerozolimie rzekomo nigdy nie odkryły żydowskich artefaktów.


Jednak według szeroko zakrojonych badań Palestinian Media Watch:

Pisanie na nowo historii Ziemi Izraela w celu zaprzeczenia prawa Izraela do istnienia jest centralne dla polityki Autonomii Palestyńskiej (AP). Na długo zanim AP rozpoczęła kampanię terroru („Intifadę” 2000-2005), AP walczyła w wojnie o historię – wymazując żydowską historię i zastępując ją sfabrykowaną palestyńską historią. To przepisywanie historii miało dwa główne cele:


1- Wymazanie liczącej 3000 lat historii narodu żydowskiego w Ziemi Izraela;
2- Wymyślenie starożytnej palestyńskiej, muzułmańskiej i arabskiej historii w tej ziemi.


Cel tego historycznego rewizjonizmu jako strategii politycznej został po raz pierwszy wyrażony publicznie na konferencji palestyńskich historyków w 1998 roku, kiedy pisanie na nowo historii połączono z politycznym celem odmówienia Izraelowi prawa do istnienia:


"Dr Jussuf Alzamili [dziekan wydziału historii uczelni Chan Junis] wezwał wszystkie uniwersytety i uczelnie, by pisały historię Palestyny i strzegły się, by nie ułatwić [obcym] implantom i wrogom na wypaczenie jej lub legitymizowanie istnienia Żydów na tej ziemi… [Wykładowca historii, Abu Amar] wyjaśnił, że nie ma żadnego związku między starożytnymi pokoleniami Żydów, a nowym pokoleniem”. [Al-Ayyam, 4 grudnia 1998]


Po wymazaniu żydowskiej historii z Ziemi Izraela następuje wynalezienie przez AP starożytnej i nowożytnej historii, która popiera polityczną ideologię AP i jej roszczenia do ziemi Izraela. AP przemiennie zaprzecza, minimalizuje lub wypacza Holocaust i inne aspekty żydowskiej historii. Innym wypaczeniem jest ukrywanie, że Jezus był Żydem, który żył w Ziemi Judea/Izrael. Przywódcy AP raz za razem nazywają Jezusa Palestyńczykiem, który nauczał islamu, zaprzeczając tym samym nie tylko żydowskiej historii, ale także historii chrześcijaństwa.

Łączny skutek tego wspólnego trudu jest zarówno sprzeczny z faktami, jak godny pożałowania. Już w 2006 roku, Komitet Światowego Dziedzictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) uchwalił rezolucję, w które nazywa Wzgórze Świątynne – najświętsze miejsce judaizmu – wyłącznie jego arabską, islamską nazwą, al-Haram al-Szarif.


A przecież, rozległa dokumentacja z czasów starożytnych i niezliczone znaleziska archeologiczne potwierdzają zarówno związki judaizmu z Jerozolimą, jak liczącą tysiąclecia obecność narodu żydowskiego w Ziemi Izraela.  


Główne wśród starożytnych tekstów o Żydach i Jerozolimie – poza Biblią, które znaczne części są wspaniale potwierdzone przez nowe wykopaliska w Mieście Dawida – są spisane historie Józefa Flawiusza (37-100 p.n.e.), Wojna Peloponeska Tukidydesa i słynne Zwoje znad Morza Martwego. Są także nadzwyczajne wykopaliska izraelskiej archeolożki, dr Eilat Mazor, która w 2012 roku odkopała ścianę z epoki Salomona i inne związane z tym miejsca. Zarówno potem, jak przedtem było wiele innych odkryć, takich jak szeroka ulica wypełniona resztkami sklepów i tunele, opisane w Nowym Testamencie, która biegnie w pobliżu Ściany Zachodniej.


Dla palestyńskiej propagandy jednak nic z tego nie wydaje się mieć znaczenia. W tym samym tygodniu na początku września, kiedy Fundacja Miasta Dawida pokazała starożytną hebrajską pieczęć  znalezioną w pobliżu Ściany Zachodniej, dr Ghassan Weszah, dziekan wydziału historii i archeologii Islamskiego Uniwersytetu w Gazie, powiedział agencji informacyjnej w Gazie, Felesteen:

"Jednym z największych kłamstw syjonistów w sprawie meczetu Al-Aksa jest to, że został zbudowany na ruinach Świątyni, która została zniszczona w 21 sierpnia 586 p.n.e. To jest fałszywe twierdzenie. Nie ma żadnych innych budynków pod meczetem Al-Aksa”.

Gdyby wypowiedzi takie, jak ta wypowiedź Weszaha nie były przyjmowane poważnie przez międzynarodową społeczność, można by zbyć je jako tanią propagandę, istnieją bowiem całe góry niezbitych dowodów naukowych, które mówią coś przeciwnego. W obecnej sytuacji jednak jest ważne by wszyscy uczciwi ludzie świata akademickiego zachowali czujność i prostowali kłamstwa.

 

Denying Jerusalem’s Jewish History Despite Archaeplogical Evidence

Gatestone Institute, 26 września 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLawrence A. Franklin


Amerykański analityk, emerytowany pułkownik lotnictwa, były pracownik ministerstwa obrony w administracji prezydenta Busha. W styczniu 2006 roku został skazany na 13 lat więzienia za ujawnienie Izraelowi tajnych informacji o amerykańskiej polityce w Iranie. Franklin przyznał się do winy. W drugiej instancji wyrok został zmieniony na 10 miesięcy aresztu domowego. (Jak komentował jeden z amerykańskich publicystów „skazany za ujawnienie sojusznikowi informacji o naszych konszachtach z wrogiem”.)   

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 220 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07
Najbardziej niezwykły przykład oszczędzania cywilów w historii wojen     2021-05-28
Zawieszenie broni? Śliska sprawa, kiedy masz do czynienia z Hamasem   Oz   2021-05-23
Dlaczego arabscy posłowie do Knesetu nienawidzą państwa   Rosenthal   2021-04-16
Mansour Abbas i libanizacja Izraela   Kedar   2021-04-11
Nowa, lepsza definicja antysemityzmu     2021-04-03
Narodził się Nowy Kongres Syjonistyczny   Flayton   2021-03-27
Kiedy kulturowe zawłaszczenie i historyczny rewizjonizm są aktami wojny   Glick   2021-03-26
W Izraelu wszyscy Żydzi są rodziną. Nienawistnicy chcieliby z tym skończyć     2021-03-24
Bliski Wschód: Duchy suwerennej przeszłości   Linder Kahn   2021-03-18
Czy Palestyńczycy mogą być w błędzie?   Abdul-Hussain   2021-03-15
Wyjaśnienie Jidyszkajt… po arabsku!   Tsalic   2021-03-12
Izrael potrzebuje Ameryki, ale epoka satelickiego państwa minęła   Tobin   2021-03-11
Co dobre, a co złe dla Żydów i reszty świata?   Koraszewski   2021-03-01
Zrozumieć oszczerstwo B’Tselem o “apartheidzie”   Ini   2021-02-05
Guardian: Izrael jest państwem ”żydowskich suprematystów”, które nie ma prawa istnieć   Levick   2021-01-21
Krytyka oskarżenia Izraela o apartheid przez organizację B’Tselem   Kontorovich   2021-01-16
Pandemia zniszczyła turystykę protestu   Frantzman   2021-01-15
Czy nowy pokój na Bliskim Wschodzie jest wystarczająco zaraźliwy, by rozprzestrzenić się do arabskich Izraelczyków?   Amos   2021-01-05
Być może potencjał dla Porozumień Abrahamowych istniał przez cały czas   Amos   2020-12-18
David Ben Gurion o moralnym argumencie na rzecz żydowskiego państwa w Palestynie z arabską mniejszością   Gurion   2020-12-08
Iran i powrót do jaskini ech   Rosenthal   2020-12-04
Saeb Erekat - bohater palestyńskiej walki o pokój   Koraszewski   2020-11-08
Hej, panie “Wybitny Żydzie Brytyjski”: bądź człowiekiem i powiedz „Przepraszam”   Tsalic   2020-11-03
Czy proizraelska polityka Trumpa ostanie się po wyborach?   Tobin   2020-11-01
Pamiętając premiera Rabina w 25. rocznicę jego zamordowania   Collins   2020-10-25
Czy kiedykolwiek zapanuje pokój?   Frantzman   2020-10-23
Największym wrogiem Palestyńczyków jest archeologia   Flatow   2020-10-22
Co Trump zrobił dla pokoju na Bliskim Wschodzie?     2020-10-13
Honor/hańba i arabskie reakcje na porozumienie Izrael-ZEA     2020-08-26
Czy palestyńskie weto żyje, czy jest martwe?   Glick   2020-08-23
Pierwszy krok w kierunku pokoju?   Koraszewski   2020-08-18
Co byłoby, gdyby nie było “okupacji”? Antysyjoniści z lat 1950. dostarczają odpowiedzi     2020-08-11
Do kogo należy ta ziemia?   Rosenthal   2020-08-09
Stabilność dla naszych wrogów   Glick   2020-07-31
Żydzi z przywilejem   Kerstein   2020-07-21
Czy Izrael “kradnie” prywatną ziemię palestyńską na Zachodnim Brzegu?   Fitzgerald   2020-07-15
Proizraelscy demokraci i ich fundamentalne niezrozumienie problemu     2020-07-11
Boris, Tarcza Izraela   Tsalic   2020-07-09
Teraz jest czas na przełamanie izraelsko-palestyńskiego impasu   Rosenthal   2020-06-29
Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?   Collier   2020-06-25
Krótka historia niekończącego się konfliktu   Rosenthal   2020-06-06
Jerozolima 1948-1967- 2020   Steinberg   2020-05-31
Czas próby dla premiera i dla kraju   Collins   2020-05-30
Anektujcie to wreszcie   Rosenthal   2020-05-14
Petycja palestyńskich robotników: pożyczka dla AP na pomoc w związku z koronawirusem wesprze terroryzm i zignoruje robotników   Oz   2020-05-12
Palestyńczycy, Izrael i koronawirus   Kemp   2020-05-11
Jak wyglądałby świat bez państwa Izrael?   Tobin   2020-05-09
Jestem syjonistą i jestem z tego dumny     2020-05-07
Żałoba po terrorystach   Rosenthal   2020-05-03
Izrael: to nie europejska kolonia   Sufi   2020-05-02
Czy jest niesłuszne pozwolenie Izraelowi na podejmowanie samodzielnych decyzji?   Tobin   2020-04-26
Nowy Nowy Historyk: wychodząc poza Ilana Pappe   Oz   2020-04-07
Lekcje koronawirusa dla rozmów koalicyjnych   Glick   2020-04-06
Demokracja Izraela nigdy nie była zagrożona   Tobin   2020-03-29
W Izraelu koronawirus zbliża ludzi   Leibovich   2020-03-25
Brudne intencje za hasłem ”Free Palestine”   Lekhet   2020-03-23
Prawo do głosu, ale nie do zlikwidowania państwa   Tobin   2020-03-19
Jak Europejscy Żydzi przenieśli się na wygnanie bez zmiany miejsca pobytu   Gerstenfeld   2020-03-14
Rakiety z Gazy: coś więcej niż „niedogodność”   Plosker   2020-03-08
Arabowie na Bliskim Wschodzie, którym się poszczęściło   Tawil   2020-03-04
Problemy Izraela są rzeczywiste, ale rzeczywisty jest także postęp, jakiego dokonał   Tobin   2020-03-03
Donald Trump i lód dziewięć   Rosenthal   2020-02-24
Chcę tego, co oni mają, czyli jak Izraelczycy to robią?   Fitzgeralod   2019-12-26
Rezolucja o podziale: papierowy triumf   Rosenthal   2019-12-16
Zachowywanie pokoju z Jordanią   Glick   2019-12-15
Arabskie państwa roszczą sobie prawo do dziedzictwa po wygnanych Żydach   Julius   2019-12-09
Richard Landes: człowiek, który dał nazwę Pallywood   (Varda Epstein)   2019-12-08
Postępowi Demokraci mylą się w sprawie Izraela – raz jeszcze   Rosenthal   2019-12-07
Nieproporcjonalna obrona cywilna Izraela   Shindman   2019-12-04
Izrael: Podzielony ekran   Glick   2019-12-01
Czterdzieści lat, od kiedy uciekła Victoria i 80 tysięcy innych   Julius   2019-11-29
List do Goldy Meir   Tabarovsky   2019-11-26
Dyplomatyczne deklaracje i fakty w terenie   Collins   2019-11-24
Jak wyjaśnić bezprecedensowe wsparcie dla Arabów przez „rasistę” Netanjahu?     2019-11-08
Wdzięczny gospodarz wirusa antysemityzmu   Rosenthal   2019-10-10
Zaprzeczanie żydowskiej historii Jerozolimy mimo archeologicznych dowodów   Franklin   2019-10-02
Obłęd na punkcie Netanjahju & mit o izraelskiej teokracji   Sherman   2019-09-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk