Prawda

Środa, 7 czerwca 2023 - 17:49

« Poprzedni Następny »


Więc myślisz, że wiesz, kim są Izraelczycy?


David Collier 2020-06-25


Jest tak wiele ignorancji na temat Izraela i Izraelczyków. Nienawidzący Izraela opowiadają tak wiele kłamstw, a przecież czasami prawda jest tak prosta i gapi się każdemu w oczy.  


Kim są Izraelczycy? Lubię indywidualne podejście, pomyślałem więc, że zabiorę was na wycieczkę, byście kilkoro z nich spotkali.


Abraham KirjatiAbraham Kirjati miał 8 lat, kiedy w 1929 roku Arabowie zmasakrowali Żydów w Hebronie. Jego wujek wyszedł z domu i był jednym z zamordowanych. Jest potomkiem Żydów, którzy uciekli przed hiszpańską inkwizycją i osiedli najpierw w Safed a potem w Hebronie.


Eden AleneEden Alene jest kandydatką Izraela do konkursu piosenki Eurowizji. Urodziła się w Jerozolimie, ale jej rodzice przybyli z Etiopii, uciekając przed prześladowaniami. Jest około 130 tysięcy Izraelczyków etiopskiego pochodzenia.


Elinor JosephElinor Joseph jest chrześcijańską izraelską Arabką. Służy w jednostce bojowej w izraelskiej armii. Elinor urodziła się we wsi Dżisz w północnym Izraelu. Jest jedną z około 177 tysięcy chrześcijan żyjących w Izraelu – jedynym kraju w regionie, który ich chroni.


Jaakow HorowitzJaakow Horowitz urodził się w Aleksandrii w Egipcie w latach 1930. Jego rodzina miała tam dobrze prosperujące przedsiębiorstwo. W 1956 roku zostali aresztowani i powiedziano im, by przepisali cały swój majątek na państwo i dano im kilka dni na opuszczenie kraju. Wydalono ich i przybyli do Izraela jako uchodźcy.


RuthRuth przeżyła Holocaust. Wyskoczyła z pociągu, który jechał do obozu i dołączyła do partyzantów, by walczyć z nazistami. Tutaj jest ze swoją wnuczką, Opal – oficerem armii izraelskiej. Jedną z tych, którzy bronią Żydów, by zapewnić, że nic podobnego nie zdarzy się nigdy więcej.


Pe’er TasiPe’er Tasi jest znanym izraelskim piosenkarzem. Jego muzyka jest we „wschodnim” stylu Mizrachi. Rodzina Tasiego pochodzi z Jemenu, skąd, podobnie jak wielu innych, uciekli przed prześladowaniami. Jest około 400 tysięcy Izraelczyków pochodzenia jemeńskiego.


Eli AmirEli Amir Urodził się w Iraku. Jego rodzina uciekła przed prześladowaniami – i był jednym z miliona Żydów w krajach arabskich, wobec których dokonano czystki etnicznej. W Izraelu został znanym, zdobywającym nagrody pisarzem. Jest około 450 tysięcy Izraelczyków irackiego pochodzenia.


Jasmeen Abu FraihaJasmeen Abu Fraiha jest z beduińskiego miasta na pustyni Negew. Większość południowych Beduinów uważa siebie za odrębnych od społeczności północnych Arabów. Jasmeen jest lekarką i założyła NGO, którego celem jest zapobieganie chorobom genetycznym, głównie w społeczności beduińskiej. Jest około 200 tysięcy Beduinów w Negewie w Izraelu.


Menasze AmirMenasze Amir urodził się w Teheranie w Iranie w 1940 roku w prastarej żydowskiej dzielnicy. Opuścił Iran w 1959 roku i przybył do Izraela. Amir nadaje po persku w izraelskim radio. Amir jest jednym z ponad 130 tysięcy Izraelczyków irańskiego pochodzenia.


Ninet TajebOjciec Ninet Tajeb pochodzi z Tunezji. Jej matka jest Marokanką/Algierką. Jej rodzice dotarli do Izraela osobno, oboje uciekając przed prześladowaniami. Ninet jest znaną muzyczką, pieśniarką, kompozytorką, DJ, modelką i aktorką. Jest około 10 tysięcy Izraelczyków tunezyjskiego pochodzenia.


Gadeer Kamal-MreehGadeer Kamal-Mreeh jest izraelską Druzyjką. Jest polityczką i dziennikarką. Jej partia, Niebiesko-Biali, jest w rządzie. Była pierwszą druzyjską polityczką w Izraelu, która została posłanką do Knesetu.


Natan SzaranskiNatan Szaranski urodził się w Związku Radzieckim. Jako Żyd, któremu odmówiono prawa emigracji ze Związku Radzieckiego spędził 9 lat w radzieckim więzieniu. Był pierwszym więźniem politycznym uwolnionym przez Gorbaczowa. Kiedy Związek Radziecki wreszcie otworzył bramy, uciekł milion Żydów. Szaranski został znanym izraelskim politykiem.  


Sarah AbrahamSarah Abraham jest izraelską kick bokserką. w 2014 roku wygrała Światowe mistrzostwa kobiet w boksie tajskim. Urodziła się w Indiach i przybyła do Izraela po zamachach w Bombaju w 2008 roku. Jest około 85 tysięcy Żydów indyjskiego pochodzenia w Izraelu.  


Beram KajalBeram Kajal jest izraelskim muzułmaninem. Kajal jest znanym piłkarzem i gra dla Brighton & Hove Albion. Gra na międzynarodowym poziomie od 2008 roku, z do chwili obecnej 44 spotkaniami granymi w Izraelu. Jest ponad 1,5 miliona Arabów w Izraelu.


Natan AbergilNatan urodził się w Izraelu, ale jego rodzina jest z Maroka. Uciekli przed prześladowaniami wraz z niemal wszystkimi Żydami z Maroka. W Izraelu milion Żydów ma marokańskie dziedzictwo. Natan osiadł w Ejlacie, gdzie ma przedsiębiorstwo. Miał troje dzieci. Jego najstarszego syna, Assafa, zabili palestyńscy terroryści w pobliżu Gazy w 2003 roku.


Malka ZakenMalka Zaken mieszka w Tel Awiwie. Ma 92. Urodziła się w Grecji i w wieku 12 lat była deportowana przez nazistów do Auschwitz. Pochodzi z dużej rodziny. Niemal wszyscy zginęli w Holocauście. Numer Malki Zaken w Auschwitz: 79 679. Stworzyła nowa rodzinę w Izraelu i ma troje dzieci.


Daniel GalDaniel Gal urodził się w Algierii. Kiedy miał 5 lub 6 lat wyrzucono go ze szkoły ponieważ był Żydem. Jego ojciec stracił pracę, państwo konfiskowało żydowskie przedsiębiorstwa. Rodzina uciekła do Izraela przed ciężkimi prześladowaniami.


Benjamin CedakaBenjamin Cedaka urodził się w Nablusie w 1944 roku. Jest Samarytaninem i Starszym w tym wyznaniu mniejszościowym. Benjamin wykłada na całym świecie o izraelskich Samarytanach. Podobnie jak inne religie, takie jak Bahajowie i Karaici, którzy mają swoje kwatery główne w Izraelu, są tu wolni od wszelkich prześladowań.  


Salim JoubranSalim Joubran jest chrześcijaninem maronitą (Aramejczykiem). Urodził się w 1947 roku w Hajfie. Salim Joubran został mianowany sędzią Sądu Najwyższego w Izraelu w 2004 roku. Był również zastępcą przewodniczącego Sądu Najwyższego. Niedawno przeszedł na emeryturę.


Gil HowawGil Howaw urodził się w Izraelu w 1962 roku. Jego pra-pradziadek, Eliezer Ben-Jehuda, przybył do osmańskiej Jerozolimy w 1881 roku z Imperium Rosyjskiego, na dziesięciolecia zanim Brytyjczycy zdobyli te tereny. Ben-Jehuda był ojcem nowoczesnego hebrajskiego, a brat pradziadka Gila, Itamar Ben-Zion Ben-Awi, był pierwszym rodzimym użytkownikiem języka hebrajskiego w nowożytnych czasach.


Eli MaromEli Maron urodził się w moszawie w Izraelu. Jego matka była Chinką. Jego ojciec był uchodźcą, uciekającym przed nazistami. Eli Maron dowodził izraelską marynarką w latach 2007-2011.


Sabrin SaadiSabrina Saadi jest religijną muzułmanką z Basmat Tab’un, głównie beduińskiego miasta na północy Izraela. Sabrina jest majorem w izraelskiej policji i pracuje jako starszy śledczy w młodzieżowej dywizji Kafr Kanna. Skupia się na przestępstwach przemocy i przestępstwach internetowych.


Icchak JosefIcchak Josef urodził się w Izraelu w 1952 roku. Jest naczelnym rabinem sefardyjskim. Icchak jest synem rabina Owadii Josefa, byłego rabina naczelnego Izraela. Owadia urodził się w Iraku. Jest ponad milion charedim (ultra-ortodoksów) w Izraelu.


Miriam HalibiMiriam Halibi (nazwisko zmienione dla chronienia tożsamości) urodziła się w Aleppo w Syrii. Wraz z dwiema córkami Miriam przeszmuglowano ją z Aleppo w 2015 roku, kiedy zbliżało się ISIS. Rodzina Halibi dołączyła do 150 tysięcy Izraelczyków, których rodziny uciekły wcześniej z Syrii przed prześladowaniami w XX wieku.  


Jonathan ElchouryJonathan Elchoury urodził się w Libanie. Jest gejem, chrześcijańskim Libańczykiem, uchodźcą. Jonathan i jego rodzina zostali zmuszeni do ucieczki z Libanu – uciekali przed zemstą Hezbollahu. Obecnie, w Izraelu, Jonathan objeżdża kampusy na Zachodzie, obalając kłamstwa, które opowiadają izraelożercy.

 

Można to ciągnąć dalej. Są izraelscy Żydzi z Libii, Turcji i Libanu. Uciekali przed prześladowaniami wszędzie, nawet z takich miejsc jak maleńki Bahrajn. Żydowscy uchodźcy pochodzą z całego świata. Ponad 100 tysięcy przybyło z Ameryki Łacińskiej. Milion z powodu czystki etnicznej Żydów w krajach arabskich.


Ponadto, ponieważ Żydzi zawsze żyli na tych terenach, istnieją starożytne społeczności, które od zawsze żyły na tej ziemi.


Antyizraelska propaganda chce, byście myśleli, że dzisiaj Izraelczycy są wszyscy religijnymi Żydami z Ameryki, ale to jest wierutne kłamstwo. Tylko nieco ponad 100 tysięcy pochodzi z USA. W rzeczywistości, jest więcej Izraelczyków, którzy przenieśli się do USA niż odwrotnie.


Ale wystarczy ta lista. Kim są Izraelczycy? Teraz znacie prawdę.


Israelis

21 czerwca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

David Collier

Brytyjski badacz i bloger zajmujący się (głównie) badaniem antysemityzmu w brytyjskich organizacjach i w brytyjskich mediach.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Syjonizm

Znalezionych 297 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

We wszystkim, co ma związek z wodą, Izrael jest światowym liderem   Fitzgerald   2023-06-04
Nie nazywaj promowania antysyjonizmu wśród młodzieży żydowskiej „dialogiem”   Tobin   2023-06-01
Kiedy Arabowie zaproponowali wymianę ludności: swoich Żydów za palestyńskich uchodźców Arabów     2023-05-29
Jestem głęboko zaniepokojony tym, że Departament Stanu jest głęboko zaniepokojony   Flatow   2023-05-28
Najdziwaczniejszy kraj pod słońcem   Koraszewski   2023-05-27
Problem Departamentu Stanu z Izraelem   Bard   2023-05-26
„Economist” rzuca fałszywe oskarżenie „faszyzmu” na syjonistycznego przywódcę   Levick   2023-05-24
List izraelskiego ambasadora jest błędny   Pandavar   2023-05-16
Rakiety i ataki hipokryzji   Collins   2023-05-13
Między motylami i rakietami   Collins   2023-05-12
Izraelskie marzenie   Collins   2023-05-04
Izrael jest antyrasistowski, antykolonialny, antyfaszystowski (i był od samego początku)Powstanie Izraela nie było cudem, ale epizodem ogromnej odwagi moralnej i militarnej   Herf   2023-05-03
Czego nie rozumieją autorzy artykułów, którzy twierdzą o “realnym istnieniu jednego państwa”   Frantzman   2023-05-01
Więcej niż cud: Izrael ma 75 lat    Jacoby   2023-04-27
Ilu ludzi można by było uratować, gdyby Izrael odrodził się w 1938 zamiast w 1948 roku? (plakaty)     2023-04-25
Dlaczego Izrael jest oceniany inaczej.Międzynarodowe wyzwania Jerozolimy   Horowitz   2023-04-21
Izraelski laureat Nagrody Nobla wyraża poparcie reformy sądownictwa   Fitzgerald   2023-04-18
Opowieść o dwóch osiedlach   Greenfield   2023-04-03
Jak rozsądna jest reforma sądownictwa w Izraelu?   Tsalic   2023-03-27
Izraelskie protesty – nie mogę dłużej milczeć   Chesler   2023-03-23
Izrael jest podzielony, ale palestyńscy terroryści biorą na cel wszystkich Żydów   Flatow   2023-03-21
92,5% Palestyńczyków zabitych w tym roku było członkami grup terrorystycznych lub brali czynny udział w atakach     2023-03-14
Jak piąty marca stał się pamiętnym dniem dla Żydów w Iraku   w Izraelu   2023-03-12
Błędne przekonania o Żydach Mizrahijczykach i izraelskiej polityceOdpowiedź na artykuł Sama Shubego   Julius   2023-03-11
Odrażający atak na arabską wioskę     2023-03-02
Żydzi mają rdzenne prawa do Wzgórza Świątynnego   Trotter   2023-02-09
Dlaczego Netanjahu ma rację, chcąc zreformować wszechpotężny Sąd Najwyższy   Kontorovich   2023-02-06
Demokracja w Izraelu jest zagrożona – ale nie z tego powodu, o którym myślisz     2023-01-25
Tymi, którzy atakują status quo w Jerozolimie, są krytycy Izraela   Bard   2023-01-21
Nowa książka obala mit, że „spisek syjonistyczny” zmusił Żydów do opuszczenia Iraku     2023-01-09
Klauzula sumienia w Izraelu i w Polsce   Koraszewski   2022-12-30
Demokracja w Izraelu   Dershowitz   2022-12-29
Izrael to nie Kanada, więc nie będziemy zachowywać się tak jak oni   Altabef   2022-12-23
Długi historyczny rodowód antysemickich („antysyjonistycznych”) Żydów   Amos   2022-11-13
Netanjahu nadaje treść słowom „Nigdy więcej”, po raz kolejny   Pandavar   2022-11-11
Poranek po dniu wyborów   Collins   2022-11-05
Izrael wczoraj i dziś   Koraszewski   2022-11-04
Narracja o „przemocy osadników” i wybory do Knesetu   Blum   2022-10-29
Niebezpieczeństwa państwa Palestyna: wielowymiarowe zagrożenia dla Izraela   Sherman   2022-10-28
Sprawa Jerozolimy jest bardziej złożona niż myślisz   Julius   2022-10-18
Palestyńczycy i ich język   Rosenthal   2022-09-29
Przed krytykowaniem Izraela USA powinny posprzątać u siebie w domu   Bard   2022-09-26
Antysyjonizm i jego korzenie   Frantzman   2022-09-24
Żydowska historia miasta Betar i fałszerstwo osiedla Battir   Rose   2022-09-23
Aby Izrael był bezpieczny, musi pogrzebać złudzenia Oslo   Glick   2022-09-22
Syjonizm wygrał. Dlaczego więc nadal jest atakowany 125 lat po Bazylei?   Tobin   2022-09-01
Mędzenie nad Hebronem   Tsalic   2022-08-20
Dylemat więźniów   Collins   2022-07-10
Czym jest “Status Quo” na Wzgórzu Świątynnym?   Hirsch   2022-06-24
Dlaczego Izrael jest tak nieudolny w wydalaniu Arabów?   Flatow   2022-06-20
Szawuot, wojna sześciodniowa i żałosny status quo na Wzgórzu Świątynnym   Blum   2022-06-17
Lekcja z prawdopodobnego upadku rządu? Przestańcie martwić się o międzynarodową opinię   Tobin   2022-06-14
Kto jest winien zamieszek w Jerozolimie?   Yemini   2022-06-13
Wojna sześciodniowa z 1967 roku: dlaczego nadal ma znaczenie   Harris   2022-06-06
Nieuczciwość Petera Beinarta wobec Ben Guriona i sprawa „transferu ludności”     2022-05-25
List do “Drogiej Europy”   Rosenthal   2022-05-24
Izrael, Holocaust i błąd logiczny post hoc   Jacoby   2022-05-14
Hamas musi zostać zniszczony   Rosenthal   2022-05-09
Dżihad niejedno ma imię   Ruthie   2022-04-11
Antysyjoniści dla Palestyny dyskutują o izraelskich Mizrachijczykach     2022-03-30
Pytania, które zadają Izraelczycy, kiedy jest kolejny zamach terrorystyczny     2022-03-25
Izrael i lekcje z Wiednia i Ukrainy   Fitzgerald   2022-03-21
Wielki przywilej bycia Żydem   Altabef   2022-02-26
Co naprawdę znaczy syjonizm?   Rosenthal   2022-02-21
Na pogardę nie odpowiadamy prośbą o litość   Rosenthal   2022-02-10
Amnesty zniekształca moją arabską tożsamość i niszczy Izrael   Haddad   2022-02-05
Arabski rasizm i “żydowskie państwo”   Toameh   2022-01-21
Powtarzanie słów “nigdy więcej” w obliczu narastającego antysemityzmu   Lyons   2022-01-16
Dlaczego potrzebują podwójnych standardów wobec przemocy na Zachodnim Brzegu?   Tobin   2021-12-29
Izrael – najlepsze miejsce, żeby być Arabem   Eid   2021-12-28
Myśl o żydowskiej Palestynie: nie dla salonowych Żydów     2021-12-24
Światło przewodnie dla rdzennych narodów   Trotter   2021-12-04
Co przemawia przeciw otworzeniu amerykańskiego konsulatu w Jerozolimie   Collins   2021-11-25
Syjonizm humanistyczny, czyli dlaczego warto dostrzegać łajdactwo antysyjonizmu   Koraszewski   2021-11-24
Kiedy Palestyna była koszerna   Rose   2021-11-08
Zrozumieć nienawiść do Izraela   Rosenthal   2021-11-03
To jest plemienny konflikt   Rosenthal   2021-10-30
Paragraf międzynarodowej konwencji, który dowodzi, że Human Rights Watch wypacza międzynarodowe prawo przeciwko Izraelowi     2021-10-18
Dlaczego Żydzi tak pospiesznie bronią swoich wrogów?   Julius   2021-10-16
“Syjoniści” uczą syjonizmu   Tsalic   2021-10-07
O samowystarczalności w zakresie obrony   Rosenthal   2021-10-04
Raport ONZ z 1949 roku pokazuje, że Arabowie nie chcieli Jerozolimy – chcieli tylko odebrać ją Żydom     2021-09-28
Kiedy zostanie zdyskredytowany mit o “szczęśliwym dhimmi”?   Julius   2021-09-27
Dlaczego Oslo nadal panuje   Glick   2021-09-23
Izrael i niekończąca się wojna z Gazą   Fitzgerald   2021-09-08
Walczcie wreszcie, do diabła!   Rosenthal   2021-09-05
Sprawa roszczeń: dlaczego Polska ma rację   Leibovitz   2021-08-20
Antysemityzm i żydowskie państwo   Rosenthal   2021-08-19
Co “wszyscy wiedzą”   Rosenthal   2021-08-16
Dla antysemitów Żyd jest Żydem i tylko Żydem   Harris   2021-07-22
Co możemy w tej sprawie zrobić?   Rosenthal   2021-07-17
Naiwna wiara w rozwiązania w postaci dwóch państw   Bard   2021-07-14
Krytycy Izraela są pełni odrazy wobec żydowskiej suwerenności i siły militarnej   Bernstein   2021-07-09
“Ha’aretz” jest wrogiem narodu żydowskiego   Rosenthal   2021-07-08
Apartheid – etykietka i oszczerstwo   Collins   2021-07-06
Syjonizm i demokracja   Rosenthal   2021-07-02
Komu potrzebne jest państwo Izrael?   Rosenthal   2021-07-01
Dlaczego Izrael nie powinien odwoływać jerozolimskiego marszu flag   Meir   2021-06-11
Theodor Herzl żyje, ma się dobrze i mieszka w Nowym Jorku (a także Los Angeles, Paryżu i Londynie)   Friedman   2021-06-08
Etiopscy Żydzi i słoń w antyizraelskim salonie   Frantzman   2021-06-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk